)ieven oor grepen open doel kans ftjicbcSouoant Reeds 140 doden na nieuwe onlusten in Pretoria en Johannesburg STOLEN LAU VAN RAVENS: HASJ-LIJN PAKISTAN NAAR NEDERLAND OPGEROLD Pas eind 1977 concrete plannen emancipatiebeleid GEDRAGSREGELS MULTINATIONALS !Ü>ag 22 JUNI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 9 (Van een onzer verslaggevers) Haag Het ziet er naar uit, dat Lau van ens zijn vakantie dit jaar in Scheveningen zal ■ten doorbrengen, en niet, zoals de voormalige scheidsrechter van plan was, in het doorgaans rijker met zon bedeelde Italië. Het vakantie- get van de familie Van Ravens namelijk is r dieven van ongeveer 4200 gulden terugge- cht naar „niente lire". Geen sou, dus. wil niet de zielepoot gaan uithangen", zegt een troostige Van Ravens. Maar - je bent ex-scheids- ïter of je bent het niet - hij wil de medemens waarschuwen, opdat een ander niet hetzelfde -komt als hem. iet verhaal van Van Ra- blijkt, dat een te grote loosheid van zijn vrouw te de oorzaak is van het idelijk in het water val- de vakantie. „Mijn werkt halve dagen in aan het Haagse Sa- Lohmanplein. Nu had 'f^n de overkant zo'n leuk jurkje zien han- i|Pf Zij dus op een vrijdag llBr cheques meegenomen. Tien bank- en 21 girocheques. Veel te veel, ik weet het, maar het is nu eenmaal gebeurd." „Op de zaak heeft ze die tas ergens in een hoek gezet, en toen ze die om vijf uur weer wilde meenemen, bleken de cheques eruit verdwenen te zijn. Achteraf gezien is er ver moedelijk een babbeltruc uit gevoerd, waarbij iemand mijn vrouw bij de kassa aan de praat hield, terwijl een ander de tas leeghaalde." Aanvankelijk had het gezin Van Ravens nog de hoop, dat de dieven niets met de che ques zouden kunnen uitrich ten. Maar kort na de diefstal bleek die hoop al ijdel te zijn. Geleidelijk aan druppelden per post de afschrijvingen van bank en giro binnen waaruit bleek dat de dieven met het innen van de cheques waren begonnen. Van Ravens vertelt: „Met de girocheques zijn ze zelfs naar België gereden. Daar kun je namelijk niet hon derd gulden per cheque opne men, zoals hier, maar 277,90. Ik sta bij de giro dus zelfs in het rood op het ogenblik. Het was de dieven daarbij wel zeer gemakkelijk gemaakt doordat mevrouw Van Ra vens, tegen alle adviezen die geregeld door banken en giro worden gegeven, de bijbeho rende pasjes bij de cheques had gestopt. Van Ravens: „Het Lau van Ravens, zonder reischeques.v blijft natuurlijk opmerkelijk, dat men alle elf de cheques met vervalste handtekeningen heeft kunnen innen zonder dat er blijkbaar een keer naar een paspoort is gevraagd, maar dat neemt niet weg dat de schuld in eerste instantie bij mijn vrouw ligt. Daarom wil ik de mens'en ook waarschu wen om dieven niet zo'n kans voor open doel te geven." Britten zetten hun wapens in de etalage ALDERSHOT (Rtr) Ra dicaal brekend met het omzichtige en discrete verleden, willen de Britse wapenfabrikanten van daag en morgen op de Engelse legerplaats Al- dershot nadrukkelijk aan de weg timmeren. In en om een reusachtige tent hebben 115 fabrikan ten van oorlogsmateriaal daar hun paradepaardjes in de etalage gezet voor potentiële kopers uit om streeks 80 landen. Zeker 20 buitenlandse legers la ten hun stafchef een kijk je nemen. Hoewel er op Aldershot ook lichte wapens te zien zullen zijn, ligt de nadruk op zwaar materieel als ra ketwerpers en pantser voertuigen met de britse .Chieftain' gevechtstank, bijzonder willig in de ex portmarkt liggend, als middelpunt. Tot dusver muntten de Britse ver koopmethoden van land macht-wapens uit door gebrek aan tamtam. Italië: wie verliest? GROTE TEVREDENHEID hebben christen-democraten en communisten in Italië geuit over de uitslag van de parle mentsverkiezingen: de communisten hebben hun verwachte opmars kunnen voortzetten, de christen-democraten hebben niet het verwachte verlies geleden en blijven de grootste partij. Alleen de kleinere partijen, zoals socialisten, neo-fas- cisten en liberalen, hebben veren moeten laten. Maar de tevredenheid heeft een keerzijde. Want de achter uitgang van het politieke midden maakt het vormen van een coalitieregeling-oude stijl er niet gemakkelijker op. Dit zou dan logischerwijze moeten leiden tot de „noodregering" van alle partijen die de communisten hebben voorgesteld, of tot het „historisch compromis", de volledige deelname van communisten aan de regering. Maar logica is niet de enige factor die in een dergelijke beslissing meespeelt. De angst bij velen voor commmunistische regeringsmacht is minstens zo belangrijk. Wat Italië vraagt is in elk geval een krachtige regering, die werkelijk iets kan doen aan problemen als het leven op veel te grote voet, een zeer negatieve handelsbalans, een golf van prijsverhogingen, en mede als gevolg daarvan veel onrust en geweld. De ontwikkeling van de laatste jaren biedt weyiig hoop als de oplossing alleen van de christen-de mocraten moet komen. Ook de samenwerking met de regionale en plaatselijke besturen, waar de linkse partijen het veelal voor het zeggen hebben, vraagt om samenwerking tussen beide grote partijen. Anders wordt het land de grote verliezer van deze verkiezingen. Mgr. Capucci is weer in hongerstaking rrilla's ood IURY (Reuter) In zijn gisteren vijf Afri- guerillastrijders en een soldaat van het rege er gesneuveld, zo heeft ►desische leger bekend- t idesische leger zegt deze al 108 guerrillero's te gedood, waardoor het ran dit jaar op 451 zou Het regeringsleger ver jaar 46 manschappen in i, aldus deze opgave. kheedzaak: staties pan (AP) De politie heeft io drie leden van de di van de luchtvaartmaat- jij AU Nippon Airways gearresteerd en er van lldigd van de Amerikaan- Ikheed Aircraft Corpora- a totaal 50 miljoen yen 7 dollar) als illegale beta- hebben ontvangen. aren de eerste arrestaties R pan in verband met de iockheed. De drie arres- hadden het geld aange- dat Lockheed had be- jaar gesteld voor/het be en van de verkoop van Tristar-verkeersvliegtui- niatsiebezoek scard aan geland )nze correspondent Roger Simons) IEN President en me- Giscard d'Estaing van fijk brengen vanaf van- n een staatsiebezoek aan rBrittannië dat vrijdag t in de Schotse hoofdstad ■Jirgh. Van Britse en Fran- ■le wordt gehoopt, dat het Bijdragen tot een verbete- I ian de tamelijke koele po- relaties tussen beide lan- orige Franse staatsiebe- aan Groot-Brittannië had in 1960, toen wijlen presi- ~!harles De Gaulle naar i kwam en er een toe- hield op beide Kamers iet parlement. President d zal dit voorbeeld mor- lgen. gin Elizabeth van Groot- nnië bracht in 1972 een ebezoek aan Frankrijk, letere politieke betrekkin- issen Parijs en Londen is niet veel terecht geko- De Fransen en de Britten i elkaar niet. Zelfs tij- beide wereldoorlogen la- j als bondgenoten nog ge- met elkaar overhoop. Koninklijke kijk in de verte Koning Juan Carlos van Spanje en zijn zoontje prins Felipe (8) bij een telescope tijdens gezamenlijke Frans-Spaanse legermanoeuvres bij Segovia. Schiphol - De Rijkspolitie Dienst luchtvaart heeft was de 35-jarige J. Q. uit Haarlem, voorman bij in samenwerking met de douane op Schiphol een de KLM-catering, verantwoordelijk voor de op- (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG - Pas in de tweede helft van het volgend jaar kan de Tweede Kamer een vijfjarenplan van het kabinet tegemoetzien, dat een begin moet zijn van de verwezenlijking van het emancipa tiebeleid. Minister Van Doom (CRM) zei didaten. Hij zei er echter wel bij dat gisteren in de Tweede Ka- geen „opperpersoneelschef" van mercommissie voor CRM die het rijk te zijn en dat ieder was gewijd aan het emancipa- ministerie zijn eigen personnels- tiebeleid. Dit betekent dat de beleid voert, plannen pas na de verkiezingen, BEIROET (AFP) Mgr. Hila- rion Capucci, de melkitische aartsbisschop van Jeruzalem die een gevangenisstraf van 12 jaar in Israël uitzit wegens steun aan het Palestijnse ver zet, is opnieuw in hongersta king gegaan en wel uit protest tegen de .Syrische militaire in val in Libanon'. Het Palestijne persbureau Wafa dat dit meldt, zegt dat mgr. Capucci de melkitische pa triarch Maximos een brief heeft gestuurd waarin hij protest aan tekent tegen de inval van de Syriërs. Ruim baan voor Indonesische marine-order Rotterdam (ANP) De Rijn- mondraad heeft gisteren de uit breidingsplannen van de scheepswerf Wilton-Fijenoord goedgekeurd, waardoor voor de werf de weg open is voor verde re uitvoering van een omvang rijke marine-order uit Indone- Een PSP-raadslid trachtte dit gisteren te voorkomen door het indienen van een motie. Slechts negen van de 63 aanwezige raadsleden gaven hun stem aan deze motie. De PSP-er maakte op politieke gronden bezwaar, omdat „Ne derland op deze wijze steun ver leent aan het onderdrukkings apparaat van de Indonesische staat". Het dagelijks bestuur en de meeste raadsleden vonden echter dat een politieke discus sie over de uitvoering van een dergelijke order thuishoort bij de regering die de exportver gunningen regelt. Een zelfde kwestie speelde on langs o.a. in Groningen ten aan zien van de Stevin-groep. In dit geval dreigt het gemeentebe stuur geen orders te verlenen aan de Stevin-groep wanneer het bedrijf niet afziet van haar investeringsplannen in Chili. hasj-lijn van Pakistan naar Nederland opgerold. De hasj kwam per vliegtuig uit Karachi op vang van deze hasjpakketten. Q, die twaalf jaar bij de KLM heeft gewerkt, is inmiddels ontslagen. Schiphol, waar het via het cateringgebouw van Hij haalde de pakketten met een servicewagen van de KLM het land werd ingesmokkeld. Tot nu toe zijn drie arrestaties verricht. Op 8 juni ontdekte een KLM-employé zijn bedrijf van boord. Per overdracht van een pakket zou hij duizend gulden hebben ontvangen. Tegen de politie heeft Q. verklaard op verzoek te Louwerens naar Lens; cateringgebouw waar vliegtuigmaaltijden worden hebben gehandeld van de 46-jarige Amsterdam- j bereid, een pakketje Pakistaanse kranten, I ongeveer 6 kg. hasjies verborgen w~~ D:: 1 zoek vond de rijkspolitie, die direkt in kennis werd gesteld, nog twee van dergelijke j krantenpakketjes met ieder ongeveer 10 kg. has- i jies. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie mer Z.K, zonder beroep. Ook deze is inmiddels Bij onder-, aangehouden. De man achter de hele operatie in de vondst Nederland zou de 36-jarige uit Suriname afkomsti ge vlieger H. J. T. uit Purmerend zijn, aan wie Q. zijn hasjpakketjes moest overdragen. Ook T. heeft inmiddels een bekentenis afgelegd. HAGENAAR LEIDT EXPEDITIE NAAR HIMALAYA j SCHIPHOL (ANP) De 22-jarige Haagse verkoper Ruud van Maastricht is gisteren naar de Pakistaanse hoofdstad Rawalpindi vertrokken om een expeditie voor te bereiden naar de top van de 7403 meter hoge berg Istor-O-Nal. ■De Hagenaar heeft de leiding van deze expeditie waaraan zal worden deelgenomen door in totaal acht leden van de Nederlandse Rergsportvereniging. De zeven anderen vertrekken op 1 juli naar Pakistan. De Istor-O-Nal is een van de hoogste toppen van de meestwestelijke berggroep van de Himalaya. Wanneer de expeditie, die toevallig detop wil bereiken, het einddoel haalt, betekent dit het overwinnen van de hoogste bergtop, ooit door Nederlanders bedwongen. De Nederlanders worden naar de voet van de Istor-O- Nal begeleid door een groep van 100 Pakistaanse dragers. Geduren de de tocht zal materiaal worden verzameld voor wetenschappelijk onderzoek. door een nieuwe regering, zullen worden ingediend. Veel kritiek had minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) te incasseren ten aan zien van het personeelsbeleid op de ministeries. Het aantal vrou wen onder ambtenaren is aan zienlijk lager dan het aantal mannen. Dit gaf de leden van de PvdA-fractie in, een tijdelij ke voorkeursbehandeling voor I vrouwen te vragen, tot een j rechtvaariger verdeling bestaat van arbeidsplaatsen over man- j nen en vrouwen. De minister had zelf geen bezwaar tegen een dergelijke tijdelijke voorkeurs- behandeling, mits de vrouwen j over dezelfde capaciteiten be- schikken als de mannelijke kan- (Van onze sportredactie) Den Haag Woody Louwerens zal het komend seizoen bij de eersteklasser Lenig en Snel tus sen de palen staan. De ex-doel man van het C-team van FC Den Haag meldde zich een de zer dagen aan. JOHANNESBURG (AP-Reuter) Nieuwe onlusten hebben giste ren in Zuid-Afrika, na een betrekkelijk rustig weekeinde aan tien personen het leven gekost, waarmee de officiële cijfers van slachtoffers zijn gestegen tot 140 doden en 1128 gewonden. De nieuwe ongeregeldheden van het politiële optreden. Als concentreerden zich gisteren in gevolg daarvan zouden vijftig de zwarte woonoorden rond Jo- doden zijn gevallen. De meeste hannesburg en, op kleinere doden van gisteren vielen_i schaal in die van Pretoria. Ook uit de zogeheten zwarte thuis landen "werden onlusten gemeld. negerwijk Mabopane bij Preto ria, waar de Zuidafrikaanse po litie het vuur opende op i Volgens officiële opgaven zijn dreigende menigte. Eveneens in lang niet alle doden het gevolg de buurt van Pretoria bestorm- DELFTS GEZIN IN FRANKRIJK VERONGELUKT Iressen van irokkanen >tolen FERDAM (ANP) Onbe- en hebben uit een woning nsterdam enige tientallen sen gestolen van onder an- leden van het Komitee kkaanse Arbeiders in Ne- nd en van Marokkanen die jaar november in de Mo- en Aironkerk in Amster- in hongerstaking waren verblijfsvergunningen, woordvoerster van het 'comité voor het KMAN zei rmoeden dat de diefstal is *gd door of in opdracht het Marokkaanse consulaat, Vereniging van Marok- Scales. PARIJS (ANP) De ministerraad van de organisatie voor economische ontwikkeling en samenwerking (OESO) heeft giste ren in Parijs niet-bindende gedragsregels voor multinationale ondernemingen en de landen waar dergelijke ondernemingen werkzaam zijn aanvaard. Een bepaling waaraan vooral de Nederlandse regering belang zal hechten is die, welke luidt als volgt: „Bij het overwegen van veranderingen van hun werkzaamheden die van verstrekkende invloed zijn op het bestaan van hun personeel, in het bijzonder in geval van de sluiting van een bedrijf die gepaard gaat met massa-ontslagen, dienen de ondernemingen een redelijke aankondi ging van dergelijke veranderingen te doen aan de vertegenwoordi gers van het personeel, en, waar zulks passend is, aan regeringsver tegenwoordigers, en samen te werken met werknemersvertegen woordigers en regeringsautoriteiten om de nadelige gevolgen zo veel mogelijk te ondervangen". Een politie-agent bij de wrakstukken van de auto van het Delftse gezin. DEN HAAG In Bretagne in Frankrijk is gisteren een Delfts gezin van vier personen bij een auto-ongeluk omgekomen. Het zijn de 35-jarige ingenieur B. Daniels, zijn 36-jarige vrouw Jeanne-Elisabeth Boot en hun beide dochters Elisabeth (10) en Irene (6) Het ongeluk gebeurde nabij Vannes in Zuid-Bretagne. Hun heid de oorzaak van het onge- auto kwam plotseling op de lin- luk, zo vermoedt de Franse poli- ker weghelft terecht en botste tie. frontaal op een vrachtwagen. Waarschijnlijk is oververmoeid- den ongeveer 300, uit Mabopane afkomstige negers een boerde rij. Zij dwongen de boer, Nat han Liebenzohn, met messen op zijn keel de boerderij in, waar hij door een man of vijfentwin tig werd afgetuigd. Vervolgens stalen zij een bedrag van 8000 gulden, slachtten het vee (300 schapen en geiten en 2000 kip pen) en brandden de hele zaak plat. Een in de boerderij aanwe zige vrouw en haar 12-jarige dochter slaagden er in te vlucht en. Terwijl de menigte bezig was met het plunderen en brandstichten kon ook Lieben zohn ontsnappen. De Zuidafrikaanse premier John Vorster heeft in een televi sieboodschap verklaard dat de rassenrellen met opzet georgani seerd waren, zodat zij samen zouden vallen met zijn gesprek met minister Kissinger. Vorster voert vandaag in Bonn besprekingen met de Zuidafri kaanse ambassadeurs in Euro pa, Noord-Amerika en Israël en ontmoet donderdag en vrijdag eveneens in West-Duitsland, Kis singer. Kamercommissie op bezoek bij Inspecteur- Generaal (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Bij een óriente- rend bezoek aan het hoofd kwartier van de Inspecteur-Ge neraal van de krijgsmacht heeft de Tweede Kamercommissie van Defensie onder voorzitter schap van de heer J. van Eisen (KVP) gisteren een langdurig gesprek gehad met prins Bern- hard. De prins heeft de Kamercom missie duidelijk te verstaan ge geven, dat hij in zijn militaire functie geen enkele invloed heeft op wapenaankopen. Uit het gesprek bleek, dat de commissie in het algemeen te weinig op de hoogte is van het werk van de Inspecteur-Gene raal. De bedoeling is, dat deze bezoeken in de toekomst meer zullen plaatsvinden. Vandaag zou de commissie be slissen over het instellen van een subcommissie, die het voor stel van de progressieve partijen voor een parlementaire enquête naar de wapeninkopen moet on derzoeken.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9