Katholiek Studiecentrum van start aan universiteit van Nijmegen Troonrede herschreven ^Hn beter Nederlands Kerncentrale Dodewaard electronisch beveiligd •EHOEFTE AAN VERKEERSKUNDIGEN GROOT Zuidafrikaanse kerken [|deden vergeefs beroep op Vorster D.P.R. Den Bosch over werkloosheid Vermindering loonbelasting ehuwde vrouw kostwinster STRAALJAGER STORT NEER: TWEE DODEN KERK EN WERELD KORTE METTEN JUNUi-— Ir (Van onze parlementaire redactie) nEN HAAG Dit stond er onder ande- ie in dc Troonrede van vorig jaar: „De Mogelijkheid wordt nader verkend van Wi betere verdeling van de werkgele- [enheid over de beroepsbevolking". In en herschreven versie luidt de zin nu: De regering onderzoekt of de werkgele genheid beter verdeeld kan worden over fie beroepsbevolking". De herschreven -st is van Anne Vondeling, voorzitter _n de Tweede Kamer en Jan Renkema, lalkundig adviseur. Beiden hebben de roonrede van vorig jaar herschreven, i „De Troonrede, van Ridderzaal naar huiskamer" wordt daarvan verslag ge- laan; (uitgeverij Staatsdrukkerij). Uit de jerschrijving van de 2400 woorden van de vorig jaar door de Koningin uitge sproken rede, is een nieuwe tekst van 115500 woorden tevoorschijn gekomen. Vondeling had het initiatief tot herschrij ven genomen, omdat hij vond dat de Troonrede te moeilijk was, niet geschikt was om voor te lezen en ook niet om naar te luisteren. De tekst „liep" soms zo slecht dat de Koningin moeite met de voordracht had. De opgave van het herschrijven is bijzon der moeilijk geweest De tekst is wel verbeterd maar betwijfeld moet worden of de nieuwe tekst wèl duidelijk genoeg is voor de huiskamers. Een moeilijkheid van de Troonrede is dat een beknopte opsomming wordt gegeven van de regeringsplannen, in te dienen wetsontwerpen enzovoorts. Daardoor zijn soms moeilijke woorden niet te vermij den en dienen woorden te worden uitge sproken die normaal niet tot de spreek taal behoren. Zo'n opsomming levert trouwens geen boeiend verhaal op. Kamervoorzitter Vondeling zou het veel beter vinden als de Troonrede zich tot enkele beleidslijnen zou beperken en daarover een uiteenzetting zou geven. Wat de regering verder van plan is, vindt men dan wel in de schriftelijke stukken van de Miljoenennota met de toelichting, samen zo'n 1900 bladzijden tekst De herschreven tekst is onder andere voorgelegd aan de minister-president die enkele bezwaren inbrengt In minder dan 45 gevallen, aldus premier Den Uyl, heeft het gebruik van andere woorden en zins wendingen tot verandering van de in houd geleid. Dr. Vondeling en de taalkundige Renke ma hebben de strijd voor eenvoudiger taalgebruik door ambtenaren niet opge geven. Ze hebben de minister-president de suggestie gedaan eind augustus alle stukken die op de miljoenennota betrek king hebben voor te leggen, zodat zij tijdig aan vereenvoudiging van de Troon rede kunnen meewerken. Maar wie weet zegt Dr. Vondeling, misschien hebben de departementen dan al geleerd zich meer in de taal van de huiskamer uit te druk ken. Gistermiddag kwam in ons land aan Sean Connery. de filmheld uit vorige James Bond films. („Veel liefs uit Mos kou, Dr No). Sean Connery zal mee werken aan de film „Een brug te ver" die in Deventer wordt opgenomen. Van onze correspondent J3URG Vier jaar draait de eerste en enige jópese opleiding voor verkeerskundigen nu, de ;eersacademie in Tilburg. Vandaag, ontvingen rste twintig van de negentig die zich vier jaar in het „verkeersavontuur" stortten, hun In het najaar volgen er nog zo'n twintig. ;st is afgevallen. geslaagden, zij die vier jaar hard gewerkt :n, mogen zich verkeerskundigen noemen verkeersdeskundigen asjeblieft, dat is ons •etentieus", zegt drs. J. Karreman, de adjunct ir van de academie en omdat ze een technische beroepsopleiding gevolgd heb- !ing. achter hun naam zetten, alleen rij en gemeenten gaan gebruik maken de diensten van de jonge verkeerskundigen, het bedrijfsleven ruimt graag een plaats in V r iemand die gespecialiseerd is op het gebied vervoersplanning. Een goede planning is goud waard. En vervoer is vandaag de dag een kostbare aangelegenheid en kostenbewaking een zaak van specialisten. En dat zijn ze, deze afgestudeerden. Het leerplan van de verkeersacademie heeft een zeer duidelijke doelstelling: er wordt van uitgegaan dat de afge studeerde door dit programma voldoende kennis en vaardigheden tot zijn beschikking krijgt om werkzaamheden met betrekking tot het ontwerp van verkeers- en vervoersvoorzieningen, het ko men tot maatregelen voor een goed beheer en gebruik van de verkeers- en vervoers voorzienin gen en het efficiënt functioneren van vervoersbe drijven kunnen uitvoeren. Drs. Karreman: „Uit onze contacten met de wereld van verkeer en vervoer blijkt dat de behoefte aan verkeerskundigen groot is. Maar hoe groot zal pas blijken uit de kwaliteiten van de mensen die wij afleveren. Als die kwaliteit groot is zal de vraag zeker groter worden. Onze mensen ontlenen hun kracht aan het ruime veld dat ze kunnen betreden, ze kunnen hun kwaliteit waarmaken omdat ze dat grote gebied, bestrijken. In de praktijk moeten ze hun eigen terrein afbakenen. Door de brede opleiding heb ben ze echter een voorsprong op diegenen die bijvoorbeeld in Delft aan de T.H. als ingenieur afstuderen omdat die te veel op een deelgebiedje van het grote complex verkeer en vervoer gespe cialiseerd zijn". Hoe breed die opleiding wel is blijkt uit zo maar een greep uit de gedoceerde vakken: algemene verkeerskunde, verkeerstechniek, verkeersonder- zoek, verkeers- en vervoerseconomie, statistiek, electrotechniek, sociologie, bestuurskunde, psycho logie, verkeersagogie. En dat is nog maar een greep. De student moet dan ook worden voorbe reid, dat is het streven van de academie op een taak die in de loop van zijn carrière nogal eens kan veranderen. Er wordt dan ook niet uitsluitend gestreefd naar uitbouw van het kennispakket, maar vooral naar vergroting van het inzicht. In zicht waaraan het wetenschappelijk kunnen den ken ten grondslag moet liggen. Waar komt het twintigtal, dat vanmorgen is afge studeerd, terecht? Drie gaan verder studeren: een in sociale geografie, in Rotterdam, een in geografie in Groningen, en de derde gaat naar een Engelse universiteit Enkelen moeten er in militaire dienst. De rest heeft een baan gevonden. Bij de Shell, bij de spoorwegen, bij een groot Brabants busbe drijf, bij de Rijks Planologische Dienst bij enkele gemeenten. Daar kunnen ze hun deskundigheid kwijt. Voor het komend cursusjaar - kan niet meer worden ingeschreven en de school heeft voorlopig nog driehonderd leerlingen. Als het aan hen ligt loopt het verkeer binnenkort op rolletjes. N HAAG De gehuwde iuw die als kostwinster uit ingen krachtens de Wet rkloosheidsvoorziening V) of de Algemene Ouder- nswet (AOW) ontvangt, kan bepaalde gevallen verminde- van loonbelasting krijgen. em, ilgens de huidige wetgeving >rdt op deze uitkeringen loon- WeenJasting ingehouden naar de riefgroep i voor de (werken- gehuwde vrouw. Bij deze Tiefgroep behoort een belas som *ager is dan e van haar man. Doordat de 6|n de vrouw toegekende WWV nt AOW-uitkeringen voor de aastriffjng van inkomstenbelasting het inkomen van de man tdaal] worden gerekend, kan het zich voordoen dat als voorheffing van de vrouw belangrijk meer loonbelasting wordt ingehouden dan de mah (die in deze situatie meestal nauwelijks of geen ei gen inkomsten heeft) aan in komstenbelasting moet betalen. Het teveel ingehouden bedrag kan echter pas na afloop van het betreffende jaar bij het op leggen van de aanslag in de inkomstenbelasting aan de wor den teruggegeven. De thans getroffen maatregel komt aan dit bezwaar tegemoet. Deze maatregel houdt in dat de gehuwde vrouw/kostwinster de inspecteur der directe belastin gen schriftelijk kan verzoeken Om haar vermindering van loon belasting te verlenen. De inspec teur zal een vermindering verle nen als aannemelijk is dat zon der die vermindering het totaal bedrag aan loonbelasting dat op de WWV of AOW-uitkeringen zal worden ingehouden, het be drag dat haar man vermoedelijk aan inkomstenbelasting ver schuldigd gaat worden, met tien procent of meer doch tenminste 500 overtreft De vermindering die in een der gelijk geval wordt verleend, heeft tot gevolg dat het jaarbe drag van de loonbelasting die op die uitkeringen wordt inge houden, ongeveer even groot is als de inkomstenbelasting die de man achteraf verschuldigd zal zijn. Aanval Carvalho op generaal Eanes jSSABON (UPI) „Als zondag generaal Anto- Ramalho Eanes tot president van Portugal dt gekozen, zal geweld onvermijdelijk zijn, at hij geen waarborgen heeft gegeven aan de kende klasse". Dit heeft de linkse majoor elo Saraiva de Carvalho gisteren op een pers- iferentie in Lissabon verklaard, voormalige hoofd van de militaire geheime •rMeinst zei dat Portugal op het ogenblik een grote livflssenstrijd doormaakt. Hij sprak zijn vertrou- pi uit in basisorganisaties, zoals arbeiders- en urtcomités, die naast de parlementaire democra- lurtcon tie zouden moeten bestaan, tot de arbeiders aan de macht zijn gekomen. „Dan zal de democratie, zoals wij die in West-Europa kennen, ophouden te bestaan", aldus majoor de Carvalho. Volgens hem had het revolutionaire verleden van generaal Eanes, die aan het hoofd staat van het leger, niet veel te betekenen. Deze zou slechts aan één geheime bijeenkomst van de „beweging voor de strijdkrachten" (MFA) hebben deelgenomen, voordat op 25 april 1974 van die kant een einde werd gemaakt aan de rechtse dictatuur van bijna een halve eeuw. Van onze correspondent Arnhem - De kerncentrale in Dodewaard zal worden uitge rust met een electronisch bevei ligingssysteem. Dit onder meer n^ar aanleiding van hetgeen er vorige week gebeurd is toen een televisieploeg zich toegang verschafte tot het koelstation om daarmee aan te tonen dat het met de beveiliging van de kerncentrales in ons land slecht gesteld is. De directie van de G.K.N. Gemeenschappelijke Kernenergie centrale Neder land, die de centrale in Dode waard beheert en exploiteert, is zeer verbolgen over dit optre den en overweegt een klacht in te dienen. Wat de G.K.N.-directie de televi siemakers van Achter het Nieuws vooral kwalijk neemt is het feit dat gesuggereerd werd dat door een eventuele beziet- ting van het koelstation dat bui ten de eigenlijke centrale ligt, sabotage gepleegd zou kunnen worden aan het nucleaire ge deelte. Bij een eventueel uitval len van het koelingsmechanisme in het station - bijvoorbeeld zoals sabotage - valt de reactor echter direct uit en treedt een noodkoeling in werking. Pas -■ Een NF-5-B straaljager EINDHOVEN (ANP) Omstreeks half een Peeters en de 26-jarige tweede luitenant N. basis Eindhoven, was op weg naar de basis is gistermiddag boven Balen (België) een NF-5-B straaljager van de Nederlandse Ko ninklijke Luchtmacht neergestort De twee inzittenden, de 24-jarige eerste luitenant H. Theunissen uit Apeldoorn, kwamen hierbij na een oefenvlucht gehad te hebben boven om het leven. "België. Boven Balen dook het vliegtuig naar beneden en spatte uiteen. Oorzaak van het Het toestel dat afkomstig was van de vlieg- ongeluk is nog onbekend. wanneer ook deze zou uitvallen loopt men de kans dat de kem van de reactor smelt, aldus drs. P. J. B. Wasser, hoofd van de afdeling voorlichting van de Arnhemse instellingen waaron der de G.K.N. evenals de SEP en de KEMA behoort Bij de Arnhemse instellingen houdt men staande dat het niet mogelijk is de centrales zelf onopgemerkt te betreden. In de centrale regelkamer bevindt zich een paneel waarop lampjes beginnen te branden wanneer deuren opengaan. Het is moge lijk deze ruimte met behulp van een tv-camera af te zoeken. Feit is evenwel dat uit het branden van de lampjes niet valt af te leiden of het ongewenst bezoek is of niet, terwijl het beeld van de tv-camera dat in de regelka- mers verschijnt, niet per se uit die ruimte hoeft te komen, die men op dat moment betreedt. Overigens heeft men bij de cen trale in Dodewaard reeds maat regelen genomen dat bezoekers tassen en foto- en filmcamera's bij de portier moeten achterla ten. Men streeft er thans naar de beveiliging op een dusdanig peil te brengen dat ze op gelijke hoogte staat als die welke de stations van de Gasunie om geeft Na de bomaanslagen bij Ommen en Ravenstein is de be veiliging van de compressorsta tions in het landelijke aardgas- net aanzienlijk verscherpt. Ook Nypels zou fractie D'66 willen verlaten DEN HAAG (ANP) - Volgens het Kamerlid Govert Noote- boom, die met ingang van van daag uit de fractie van D'66 is getreden, is het niet onmogelijk en niet uitgesloten dat ook zijn collega drs. E. Nijpels deze stap doet Hij zei dat gisteren in een toe lichting op zijn besluit de fractie van D'66 te verlaten. De heer Nypels zelf was voor commen taar op deze mededeling niet bereikbaar. De voorlichter van de D'66-fractie in de Tweede Kamer liet evenwel weten, dat deze mededeling als „klinklare nonsens" moet worden be schouwd. Het kamerlid Nooteboom zal vooralsnog zijn zetel in de Ka mer niet beschikbaar stellen. Volgens hem werd hij destijds op de kandidaten-lijst geplaatst door de leden van de partij en niet zoals hij het zelf formuleer de, door „de boven-bazen" in de partij. Wel noemt hij het tame lijk waarschijnlijk dat hij over enkele maanden de Kamer ver laat, tenzij zou blijken dat zijn visie door een aantal mensen werd gedeeld. De heer Noote boom zei voorlopig geen reden te zien om uit D'66 te stappen. De universiteitsraad van de universiteit van Nijmegen heeft, zo meldt het weekblad „K.U.-Nieuws", besloten ak koord te gaan met de oprich ting van een „Katholiek Stu diecentrum". Aan het begin van het volgend academisch jaar wordt een stuurgroep ge formeerd, waarin de facultei- ten over de hele linie verte- genwoordigd zijn, alsmede het Katholiek Documentatiecen- In een begin dit jaar versche nen rapport heeft een commis sie onder leiding van prof. Van Melsen als taak van het centrum geschetst: het stimu leren van met de identiteit van de katholieke universiteit sa menhangend onderzoek in de faculteiten. Het Katholiek Studiecentrum, zo formuleerde de commissie, vindt zijn zin in de overtui ging, dat aan de enen kant de christelijke inspiratie iets waardevols te zeggen heeft over de wetenschapsbeoefe ning en haar toepassing en dat van de andere kant de weten schapsbeoefening en haar toe passing op hun beurt weer licht kunnen werpen op de christelijke boodschap en haar insDiratie. Het Katholiek Stu diecentrum, aldus de commis sie, vindt eveneens zijn grond in de erkenning van de histori sche verbondenheid van de universiteit met het katholieke volksdeel en zijn cultuur. Twee jaar nadat de in de aan hef genoemde stuurgroep aan het werk is gegaan zal een eerste evaluatie plaatsvinden van het functioneren van het studiecentrum en na vier jaar een definitieve. Volgens „K.U.-Nieuws" was er in de universiteitsraad teleur stelling en verontwaardiging te beluisteren over de reacties van de faculteiten met name over die van de faculteit Wis kunde en Natuurwetenschap pen, die de levensvatbaarheid van een dergelijk centrum sterk in twijfel trok. De facul teit was dan ook allerminst genegen het centrum ruim armslag te geven. De Zuidafrikaanse kerken hebben tevergeefs een beroep gedaan op premier Vorster om zijn reis naar Europa uit te stellen. Vorster is in West- Duitsland voor een conferen tie met Zuidafrikaanse am bassadeurs in Europa en voor een ontmoeting met minister Kissinger van buitenlandse zaken van de V.S. De Zuidafrikaanse Raad van Kerken en vertegenwoordigers van andere kerken, die niet bij de raad aangesloten zijn, had den er bij Vorster op aange drongen niet op reis te gaan vanwege de ernstige binnen landse situatie en uit respect voor de slachtoffers van de onlusten der laatste dagen. De Zuidafrikaanse Raad van Kerken is afgelopen week einde in Kaapstad bijeen ge weest om de situatie in Zuid- Afrika te bespreken. De raad heeft voorstellen gedaan om tot ontspanning van de explo sieve situatie te komen. Onder meer heeft de raad aangedron gen op toewijzing van radio zendtijd voor negerleiders. De raad wil ook afschaffing van het Afrikaans als ver plicht leervak voor de negers. Hij bepleit verder de opne ming van negers in de com missie, die de regering heeft ingesteld om een onderzoek naar de onlusten in te stellen. Tenslotte wil de Zuidafrikaan se Raad van Kerken, dat di rect contact vermeden wordt tussen politie en legereenhe den enerzijds en de negerbe volking anderzijds. De verzamelde kerkelijke lei ders hebben in een telegram aan de regering geëist, dat het gerechtelijk bevel aan het adres van dr. Beyers Naudé, directeur van het Christelijk Instituut van -Zuid-Afrika, en van John Rees, secretaris-ge neraal van de raad van ker ken, wordt ingetrokken. Beyers Naudé en John Rees hadden een gerechtelijke waarschuwing ontvangen, dat zij zich dienden te onthouden van iedere inmenging in de onlusten. Beiden zijn leidende figuren in het Zuidafrikaanse christelijke verzet tegen het apartheidssysteem. De Diocesame Pastorale Raad in het Bisdom Den Bosch heeft zich in haar jongste vergadering uitvoerig bezig gehouden met de problematiek van de werkloosheid. De raad concludeerde onder meer dat geprobeerd moet worden deze problematiek plaatselijk aan te pakken. Het bedrijfsapostolaat zou daarbij een belangrijke rol kunnen spelen. Er zou aldus de Diocesane Pastorale Raad met name iets moeten worden gedaan aan de voorlichting en mentaliteits vorming met betrekking tot de werkloosheidsproblematiek. Er moet volgens de raad ook gestreefd worden naar een bewustmaking van de totale situatie waarin de werkloosheid zich afspeelt. Daarbij zou niet toegegeven moeten worden aan een schijnbare onmacht om iets aan de werkloosheid te doen. De raad kwam voorts tot de conclusie dat christenen het begrip arbeid ruimer zouden moeten interpreteren. „Arbeid is niet alleen het verrichten van produktieve diensten maar alles wat aan anderen ten nutte komt". De raad heeft ook in een motie aan de Nederlandse bisschoppen gevraagd zich uit te spreken over de situatie in Zuid Afrika. De bisschoppen van Krotatie" hebben het jaar 1976 uitgeroe pen tot „Kroatisch jubileumjaar". Dit ter herdenking van de kerstening van het land dertienhonderd jaar geleden en van de duizendste verjaardag van het sterven van koningin Jelena, die bekend gebleven is als beschermvrouwe van armen en weduwen. Het jubileum zal in september officieel worden gevierd, bij welke viering talrijke bisschoppen uit het buitenland worden verwacht, zoals de kardinalen Julius Döpfner uit München, Franz König uit Wenen en Francois Marty uit Parijs. De Franse politie heeft een Deen gearresteerd, die onder de naam „prins Erik van Rastenberg-Denemarken" bij voorkeur katholieke geestelijken in Frankrijk, België, Zwitserland, Italië, West-Duitsland en ook in Canada heeft opgelicht. Onder het voorwendsel, dat hij tijdelijk geld nodig had, sloot hij „leningen" af. Om het vertrouwen te winnen gaf hij een telefoonnummer op, dat aan de Deense ambassade zou toebehoren. In werkelijkheid werd de telefoon beantwoord door een medeplichtige, die uiteraard gunstige informatie over hem verschafte. „Prins Erik" was in december al door de Duitse politie aangehouden, maar hij wist te ontsnappen. De regering van Albanië heeft een decreet uitgevaardigd, waarbij de inwoners van het land worden verplicht alle voornamen, die aan heiligen herinneren of „godsdienstig klinken" te vervangen door „echte Albaanse voornamen". Ook namen die duiden op een buitenlandse afkomst dienen te worden veranderd. Meer dan twaalfhonderd jongeren zullen dit jaar deelnemen aan Europese jeugdwerken en internationale ontmoetingen, die „aan de Noordzee en aan de Rijn" worden georganiseerd door het internationale Kolpingwerk. De ontmoetingen zijn bedoeld om de contacten tussen jongeren uit de hele wereld te versterken en vooroordelen weg te nemen. Daarnaast organiseert het Kolpingwerk nog vele andere internationale ontmoetingen en werkkampen in Europa en daarbuiten. De organisatie van ds. Richard Wurm brand „De Onder grondse Kerk" organiseert op 17 juli in de Merwehal te Utrecht een massabijeenkomst voor hen, die vanwege hun christelijk geloof in de communistische landen worden vervolgd. De dag staat voornamelijk in het teken van Rusland.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7