JOOP ZOETEMELK WIL GOKKEN IN DE TOUR TOUR DE FRANCE ,,Na val twee jaar geleden nooit meer de oude" Peter Post gelooft in kansen van Kuiper in Ronde van Frankrijk Broers Van Werkhoven tweede in klassement Pak slaag* voor basketball in oefendi|p ifj Verrassingen Amerikaanse atletiekstrijd p ^imüDAG 22 JUNI 1976 LEIDSE COURANT PACINjNSE RIJP WETERING Twee dagen voor de start van de Tour de France in Merlin Plage is Joop Zoetemelk nog steeds on derhevig aan twijfels. Zoetemelk ziet zichzelf de ronde van Frankrijk niet een-twee-drie winnen. „Ik ben niet meer zo constant als twee jaar geleden. Dit seizoen wissel ik slechte met goede da gen af en dat mag niet in een grote ronde. Daarom heb ik mijn twijels". Dat neemt echter niet weg dat Joop Zoetemelk voor zijn kansen zal vechten. Nederlands beste ronde-renner sinds Jan Janssen heeft toch een stille hoop dat hij in de gele trui de Champs Elysees in Parijs op zal rijden. Al eerder in dit voor hem tegenvallende seizoen zei hij: „Als Bernard Thevenet de Tour kan winnen, kan ik het ook. Nooit heb ik voor Theven et onder hoeven doen. Niet in de vlakke ritten, niet in de bergen en zelfs niet in de tijdritten. Alleen ben ik sinds die valpartij twee jaar geleden in Valras aan het einde van de eerste etappe van de Midi Libre nooit meer de oude geworden. De regelmaat in mijn prestaties is er af'. Zoetemelk twijfelt Hij ziet in de Belg Lucien van Impe, de Fransman Bernard Thevenet en de Italiaan Fausto Bertoglio grotere kanshebbers. Zoetemelk: „Ber nard Thevenet maakte grote indruk in de bergetappes van de Dauphiné, Van Impe won in de Midi Libre een tijdrit over golvend terrein met een gemiddelde van bijna 41 kilometer. Dat was nog niet eens het hooggebergte, zijn specialiteit En Fausto Bertoglio werd derde in de ronde van Italië zonder enige voorbereiding, want enkele dagen voor de start was hij nog ziek". Pas twee zeges In de door Thevenet gewonnen Dauphi né Liberé dacht Joop Zoetemelk, wiens erelijst van dit seizoen pas twee over winningen vermeldt even dat hij zijn grote vorm had terug gevonden. „Ik won de vierde etappe en kwam die dag op twee seconden achter Raymond Delisle in het klassement te staan". „Die dag had ik zo goed gefietst dat ik dacht dat ik de eindzege in de Dauphiné al in mijn zak had. Maar een dag later werd ik door Thevenet en nog een stel anderen uit het wiel gereden. Dat zou me vroeger voor die valpartij in Valras nooit zijn overkomen. Toen reed ik constant nu vlieg ik de ene dag en kom ik de andere haast niet meer vooruit Wat de oorzaak is, ik weet het niet Ik leef net zo serieus voor de sport als vroeger, ik train misschien wel harder, het is gewoon onverklaarbaar". Breda - "Heimie Kuiper is onze kopman en de hele ploeg zal rijden voor de overwinning van hem in de Tour de France". Met deze woorden besloot Peter Post, de ploegleider van Ti-Raleigh, zijn toespraak op de officiële presentatie van zijn ploeg voor de ronde van Frankrijk in het Turfschip te Breda. Kernachtige uitspraken van de ploegleider, gedaan op basis van de successen in de laatste weken. De overwinning van de wereld kampioen in de ronde van Zwitserland en het landskampioenschap van Jan Raas in Simpelveld. Om die successen te vieren had Post namens de directie van Raleigh het be dienend personeel van het Turfschip op dracht gegeven de champagneflessen te ontkurken. "We hebben wat te vieren", zei Post al na de overwinning van Jan Raas in Simpelveld. De aanloop naar het debuut in de ronde van Frankrijk had ook moeilijk gunstiger kunnen verlopen. Post: "We hebben een zwaar, maar toch succesvol voorseizoen achter de rug. Kne- temann won de ronde van Andalusië Kuiper bijna Parijs-Nice en de ronde van. Spanje, maar in Zwitserland kwam zijn grote succes. Daar bleef hij van pech en tegenslagen verschoond. De ronde van Spanje kon Spanje haast niet meer ver liezen toen vlak voor het einde de halve ploeg voedselvergiftiging kreeg, hijzelf met materiaalpech te kampen kreeg en op de laatste dag ook nog ten val kwam. Hennie Kuiper had het dit jaar niet gemakkelijk. Hij moest in de eerste plaats zijn regenboogtrui verdedigen, om- Overtuigd Peter Post verkondigde met luide stem dat hij zijn kopman Hennie Kuiper een grote rol toedenkt. Met de zekerheid niet meer constant te rijden gaat Joop Zoetemelk zijn zesde Tour de France in. In de vijf voorgaande eindigde hij altijd bij de eerste vijf, zon der echt een kanshebber voor de eindze ge te zijn geweest. Tweede in '70, tweede in '71, vijfde in '72, vierde in '73 en vierde in '75. Voorzichtig met zijn krachten om springend, zoals in de tijd van Merckx en Ocana ('73< kan Zoetemelk dit jaar ook weer bij de eerste vijf eindigen. Maar daar wil hij niets van weten. Zoetemelk: „Dit jaar wil ik gokken. Ik zal tevreden zijn met een tiende plaats in het eindklas- sement als ik een spectaculaire tour heb gereden. Op een bepaald moment zal ik alles of niets spelen. Het moment zal ik bepalen aan de hand van mijn conditie. Voel ik mij op een dag goed dan zal ik me helemaal leeg rijden. Dat heb ik nooit gedaan, maar dit jaar wil ik het probe ren. Die dag wordt het alles of niets". Vertrouwen In een stunt heeft Joop Zoetemelk wel vertrouwen. „Ik heb door mijn overwin ning in de Waalse Pijl die in een klap mijn voorseizoen goed maakte bewe zen dat ik nog hard kan fietsen. In die klassieker reed ik vijftig kilometer solo tegen de beste renners van de wereld". „Solorijden kan ik nog wel in tegenstel ling tot tijdrijden. Sinds mijn val heb ik nooit meer een goede tijdrit gereden. In die ritten tegen het uurwerk ga ik tijd verspelen, maar ik hoop dat goed te maken met een solo in een gewone etap pe. Solorijden is tenslotte anders dan tijdrijden. Voor je aan een solo begint heb je al een lange rit van meer dan honderd kilometer gereden. Dit moet ik dit jaar gaan proberen. Ik zal mijn Tour niet afstemmen op de andere favorieten". Het feit dat Eddy Merckx niet meedoet zegt Zoetemelk niets. „Eddy reed dit jaar de ronde van Italië, speelde geen rol in het klassement en won zelfs geen etappe. Deze Merckx zou in de Tour helemaal kansloos zijn. Dat besefte hij zelf ook wel, anders had hij wel doorgezet. Hij had beslist een gegronde reden om niet aan de start te verschijnen". Zoetemelk gokt de komende drieeneen- halve week op een goede dag. Nederland heeft in Hennie Kuiper nog een tweede klassementsrijder van formaat Kuiper is op het ogenblik in grandioze vorm. De wereldkampioen heeft weliswaar minder klasse dan Zoetemelk, maar be zit wel wat de renners noemen „karak ter". Dat wil zeggen: vechten tot je erbij neer valt Zoetemelk is sneller geneigd tot Joop Zoetemelk wil in de donder dag startende Tour de France in ieder geval één dag echt vlammen. overgave. Een treffend voorbeeld zagen de volgers in Parijs Nice, de eerste Franse etappewedstrijd van het seizoen, die op het lijf van Zoetemelk was ge schreven. Op een regenachtige dag de marreerde de Spanjaard Ocana. Kuiper zag het gevaar en reageerde onmiddel lijk. Net als Freddy Maertens. Achter Ocana legden diens knechten een cordon aan in het front van het peloton. Joop Zoetemelk wilde naar Luis Ocana toerij den, maar Eddy Peelman, de Belg in dienst van Ocana, sneed hem de weg af en was bereid om Zoetemelk van de weg af te rijden als die niet in zijn remmen zou knijpen. Zoetemelk deed dat en ver loor aldus Parijs Nice, die hij de twee voorgaande jaren zo fraai had gewonnen. Wil Zoetemelk de Tour winnen dan zal hij met zijn knechten tegen zulke praktij ken moeten vechten. Zoetemelk: „Ik zei al dat ik dit jaar bereid ben om alles-of- niets te spelen, maar het moet ook een klein beetje meezitten". dat hij onder geen beding een tweede Ottenbros wilde worden en kreeg boven dien voor het eerst in zijn prof carrière de last van een hele ploeg te dragen. Kuiper heeft het geweldig gedaan en in Zwitserland is gebleken dat hij nu, pre cies op het goede moment, in topvorm is. Daarom ook heb ik zoveel vertrouwen in hem. Daarom ook geloof ik dat hij een kans heeft om de ronde van Frankrijk te winnen". Peter Post is ervan overtuigd: "Als The venet, Van Impe of Zoetemelk de Tour kunnen winnen, dan kan Hennie Kuiper het ook. Zeker nu in het Nederlands kampioenschap in Simpelveld gebleken is dat de ploeg een geweldige eenheid is en alle renners uitstekend op elkaar ingespeeld zijn. Bert Pronk bijvoorbeeld, wat die jongen in de ronde van Zwitserland allemaal niet voor Kuiper heeft gedaanin een woord fantastisch. Bovendien hebben Jan Raas en Aad van den Hoek een geweldig kampioenschap gereden. Ik zie daarom echt niet in, waarom ik niet erg optimistisch zou zijn over het verloop van de komende ronde van Frankrijk. Als het allemaal een klein beetje meezit, hebben we een goede kans op de eerste plaats in het eindklassement voor Hennie Kui per". Als tiende renner in zijn toerploeg koos Peter Post Ko Hoogendoorn. Kees van Dongen, die een sterk kampioenschap reed in Simpelveld, werd aangewezen als eerste reserve. De selectie van de overige negen stond eigenlijk al voor de ronde van Zwitserland vast. Waarom Post Hoogendoorn nam in plaats van Van Dongen? Post: "Ik heb na de titelstrijd in Simpelveld zowel met Hoogendoorn als Van Dongen gepraat. Uiteindelijk werd besloten Hoogendoorn te kiezen. Het is namelijk zaak dat Hennie Kuiper in de eerste tien dagen voor de bergen geen tijd verliest. Hoogendoorn is voor dat werk wat meer geschikt dan Van Dongen, die in de eerste drie dagen van de ronde van Zwitserland door ziekte vijf kilo gewicht heeft verloren. De beslissing is in overleg met beide renners genomen. Ik dacht dat het de juiste was". Wielerselectie Montreal UTRECHT De KNWU heeft de namen bekend gemaakt van de renners, die bij het Nederlands Olympisch Comité (NOC) wor den voorgedragen om te worden afgevaar digd naar de Olympische spelen van Mont- i real. Het NOC zal morgen beslissen of de voordracht wordt overgenomen. De sportcommissie selecteerde, in overleg met de coaches, de volgende renners: (weg- ploeg): Arie Hassink, Leo van Vliet, Antoine van de Bunder, Ad Tak, Adrie van Houwe- lingen, Frits Pirard, Fons van Katwijk en Frits Schur; baanploeg: Gerrit Möhlman, Peter Nieuwenhuis, Gerrie Slot, Hennie Stamsnijder, Martin Rietveld, Herman Pon steen en Sjaak Pieters. ti s'U— ver^ KIEL Joop en Robert van Werkhoven hebben op de derde dag van de Kieler Woche hun positie in de 470-klasse verbe terd. De broers uit Bloemendaal werden zelf vierde, maar hun voornaamste concur rent, de Westduitser Gerd Eiermann ver speelde zijn leidende positie. Hij kwam niet verder dan een tiende plaats. Op deze „Zweedse dag" in deze klasse - de Zweden eisten vier van de eerste vijf plaatsen op - nam Goeran Eckestroem, die derde werd, de eerste plaats van Eiermann over. De Nederlandse Olymiërs hebben echter slechts een achterstand van 0,4 punt. De onderlinge verschillen zijn na drie dagen zeilen nog bijzonder gering. Heike Blok handhaafde zich bij de Solings door opnieuw derde te worden. De strijd gaat hier vooralsnog tussen de befaamde Westduitser Willi Kuhweide, goed voor twee eerste en een tweede plaats, en de amper minder sterke Oostduitse troef Dieter Be low, die eenmaal won en twee keer direct achter Kuhweide door de finish ging. Blok, die derde werd voer Erich Hirt, kwam enigs zins vaster op de derde plaats in de algeme ne rangschikking. De Brit Chris Law zorgde opnieuw voor een prestatie van formaat. De windkracht van zes tot zeven die in buien opliep tot acht zorgde vooral voor de nietige Finjollen voor grote problemen. Het deerde Law niet. Voor de derde maal achtereen werd hij winnaar, waardoor hij zijn trotse „nul" in de algeme ne rangschikking handhaafde. De Belg Mariens kreeg bij de Tornado's geen kans een derde zege in successie te behalen. Door de ongunstige omstandighe den werden de races van de Tornado's en. de FD's afgelast Belangrijkste uitslagen Solingen: 1. Willi Kuhweide (Wdl), 2. Dieter Below (Odl), 3. Heike Blok (Ned). Stand na drie wedstrijden: 1. Kuhweide 1,6 punt, 2. Below 3,2 pnt, 3. Blok 9.8 pnt 470-klasse: 1. Lars Bengtsson (Zw), 2. Tom Loefstedt (Zwe), 4. Goeran Eckerstroem (Zwe), 5. Joop van Werkhoven (Ned), Stand: 1. Eckerstroem 10,5 pnt., 2. Van Werkhoven 10,9. pnt 3. Bengtsson 11,0 pnt., De plaatsingen van de Nederlanders zijn: Finjollen: 13. De Vos laser-klasse: 4. Van Aanholt 18. Steensma OK-jollen: 4. Van Leferink 7. Hoedeman 8. Van der Veen 16. Ter Heege Draken: 21. Bakker HAMILTON Met beide bfl de grond stond het Nederlaij*- ketbalteam weer aan de voq van het voor-Olympisch ti in Hamilton. De Tsjechoslt gaven zondagavond laat de landse selectie een afschil pak slaag in een trainiif strijd. Na vier perioden va tien minuten, ongeveer over mend met de speeltijd in wedstrijden, bedroeg het v 37 punten, 78-115. En dat u zien het getoonde spel, nNDE veel. treci Nederland was in die enige oefenp^en de eerste krachtmeting, vandaag te$en co, veel minder gemotiveerd dan vai choslowaken. De tegenstanders p met volledige overgave, alsof het al was begonnen. Nederland zette, lijk mat, vrij slordig, de reeks van tnzien van de laatste dagen voort. Nederlaihet de, Tsjechoslowakije vocht alsof dei We heid bij de laatste toernooien waaiaayf: land zeer redelijke resultaten had in een uur moest worden goed gemr1"1 schuwden bij vlagen de forse aanftje: zij gaven de sparringpartner gretig isjes pak slaag. pmo De twaalf man, allen werden >ngej^0y de aan zijn lies geblesseerde An xv Helfteren, zagen vooral een pijnlijk keurigheid bij de Tsjechoslowaaksr'er pogingen en tevens een vrijheid iugerc bouw die wat vreemd aandeed >tstai Oosteuropese ploeg. Jjuj In de rebounds onder de beide bas) de Tsjechische overmacht het groots.- Jan Dekker, met zijn 1.75 meter de]1 man, maar met acht jaar ervaring Ok nationale ploeg en met 109 interlj (ziji strijden een van de oude rotten, Hij slechte generale geen ramp. De fcoch student biochemie, die volgend sei^tani Sperry-Remington gaat spelen, meeSer de nederlaag alleen maar een guns|6-3, werking op de ploeg kan hebben. ,±prir weer helemaal terug op de aardt ine nederlaag kan alleen maar een extra tevi zijn. Er moet een reactie komen na ver zo verschrikkelijk geveegd zijn". im De 78 Nederlandse punten werden ghet door Akerboom 20, Woudstra 12, P^end Sideris en Van Vliet ieder 9, Ongstv Harrewijn 3, Dekker, Sikking en Kjnse EUGENE Op de tweede dfc' de Amerikaanse selectiewrf di den atletiek, die in Eugene w, t. gehouden, is Dan Eipley, in^i' cordhouder polsstokhoogspitee er niet in geslaagd zich vi1® finale te kwalificeren. Ook tm reldrecordhouder bij het kopkb ten, Terry Aibritton, gaat niet' Canada. Ifc lats De 23-jarige Ripley, die na een blessifrzuc de eerste keer sinds vier weken op \n. A den uitkwam, faalde drie keer op 5,2freili Bij de veertien finalisten is wel Ea in die het wereldrecord met 5,67 meti te Er werden in Eugene (Oregon) drie, afgewerkt, waaruit op elk nummer dl drie atleten een plaats in de Olyri ploeg veroverden. Op de 100 metew» waren dat Harvey Glance, Houston M en Steve Riddick, die met tijden vaiora 10,16 en 10,18 sec. de concurrentie run bleven. bge Bij het kogelstoten ging de zege nleii Feuerbach met 21,12 meter. George bra die de zilveren medaille op dit numi München veroverde, deed slechts twa meter voor hem onder. Pete Shmockj tot 21 meter (20,96 meter). De grote f sing was de vierde plaats van wereld houder Terry Aibritton, die ruim eeij meter achter Shmock eindigde en I kan vergeten. ivew ckH te ;ld eei ïMl De derde finale, het speerwerpen v<(& mes, leverde een overwinning op vooi Schmidt, die de speer 65,05 meter ver Sherry Calvert (58,40 meter) en Karin (57,23 meter) veroverden zich ook een in de Olympische ploeg. Drie records bij Amerikaans zwemmen Long Beach - Op de vijfde dai de Amerikaanse selectiewe' den zwemmen in Long Beacll drie nationale records verb! De 18-jarige Paul Hartloff bf in de series van de 1500 meter| slag de toptijd van Tim (15,20,91) met ruim drie sect omlaag tot 15.17,72. De 800 i passeerde Hartloff in de recoi van 8.08,40. Shaw kwam niet der dan de vijfde plaats (15.30, Het derde record kwam op naam var ley Babashoff, die in de series van meter vrije slag 57,25 zwom en daar in de finale nog eens 0,29 sec. onder Zij is daarmee vierde op de wereldra van dit seizoen achter de drie Oost fenomenen Kornelia Ender (55,73), Ba Krause (56,01) en Claudia Hempel I Ook Jill Sterkei (57,25) Kim Peyton en Wendy Boglioli (57,80) bleven one 58 seconden en verdienden een plaats Amerikaanse Olympische ploeg. De wereldrecordhouder op de 100 schoolslag, John Hencken, zwom in de de beste tijd van dit seizoen (1.04,12). finale bleef hij acht honderdste vi seconde daarboven. De 100 meter vrije slag leverde een ov» ning op voor wereldrecordhouder Jim gomery, die voor de derde keer ond 51 seconden dook: 50,95. In de seriéi Montgemory ook 0,19 sec sneller gev Ook Joe Bottom (51,13) en Jack Baba! een broer van Shirley (51,44) kome Montreal uit.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 10