Jubileum komt voor Franz Beckenbauer J>p tweede plaats Oran j e maakt zich niet al te druk VAKANTIE IN ZAGREB APAC WK KLOPTE OTAM STORKS c= WINST IS HET BELANGRIJKSTE" Meutstege en Kist: 3EUWE SPONSOR EN ifERIKAAN !>TTERD AM-ZUID Veel buitenlanders j in tennistoernooi van De Metselaars Amerikaanse zwemrecords Waarom geen ballenmeisj es? iy J um iyio C-OUnA-W 1 XGRADO De echo van magnifieke duel tussen jgoslavië en West-Duits- 1 galmt nog na. Allerwege rden de Joegoslaven ge ïnd voor hun uitstekende helft, iedereen bewon- de Duitsers die hun mte hebben bewaard en t naar de botte bijl hebben repen om de achterstand i 2-0 ongedaan te maken. Irti Vogts is er de exponent Hij werd door Dzajic crmalen als een bcginne- voorbijgestreefd. Vogts I revanche kunnen nemen Jt grof spel maar hij beheer- zich, stelde zich lang in op i kon hem na de rust seker in de verlenging ge- [waardig en met open vi- L tegemoet treden. Die iderlijke beheersing van Duitsers vond zijn oor- ■tong in de wetenschap dat j onmogelijk voor de Joego- zijn dat razende lipo van de eerste helft te aven. Beckenbauer zegt in ho- 'ugoslavija: „Dat kan geen j volhouden, hoewel ik na de rust niet meer aan s succes durfde geloven". jhet gigantische hotel Jugo- H yija, waar de Duitse sup- Cters frequent met boekjes ien om de aldaar logerende Stse ploeg een handtekening ontfutselen, zat Franz Bec- B nbauer met zijn vrouw Bri- Ble en enige goede kennissen in een hoek van het restaurant waar het gonsde van de stem men. Er kunnen er enige hon derden tegelijk eten. Frans Beckenbauer en de zijnen had den het niet nodig gevonden dat voor hen speciale maatre gelen werden getroffen. Na de indrukwekkende en emotione le strijd van de avond tevoren had coach Helmut Schön een „verstrooiingsdag" toegestaan. Terwijl de Tsjechen, tegen standers in de finale, zich tien tallen kilometers buiten Bel grado in Petrovaradin hadden verschanst en de volstrekte rust hadden gezocht, hadden de Duitsers geen speciaal kamp betrokken onder het motto „gewoon doen en rustig naar de eindstrijd toeleven in eigen omgeving." Hoge kwaliteit Franz Beckenbauer, in trai ningspak aan tafel, blikte nog even terug op de halve finale, die een toonbeeld was van sportiviteit maar tevens van hoge kwaliteit. „Toen Beer en Bonhof vlak voor en na de rust kansen kregen, maar er geen doelpunt uit voortkwam, dacht ik bij mezelf dat we het nooit zou den halen. Ik was er inder daad van overtuigd dat de Joegoslaven dat tempo van de eerste vijfenveertig minuten niet zouden kunnen handha ven maar toen bleek dat het geluk ons in de steek liet, zag ik het somber in. Maar toen gingen de Joegoslaven te licht zinnig spelen, met de gedachte „ons kan« niets meer gebeuren. We redden het, maar ik had nooit kunnen denken dat de Joegoslaven zo sterk zouden zijn". Ondertussen zet Franz Bec kenbauer die zijn bijnaam „Kaiser Franz" als een spitse vinding Van journalisten af doet en beweert er zelf geen enkele waarde aan te hechten, de ene handtekening na de andere. Zijn vrouw blijkt het minder op prijs te stellen dan hijzelf. Zonder morren pakt hij stukjes papier en boekjes aan, tekent en gaat over tot de orde van de dag. Het hoort bij zijn vak, zoals hij ook weet dat prijs wordt gesteld op zijn me ning, die hij onomwonden geeft zonder ook maar een moment de indruk te wekken dat hij er geen zin in heeft. Een vriendelijk rhens, een heer in de omgang, Conditie Franz Beckenbauer had Ne- derland-Tsjechoslowakije op de televisie gezien. „Een goe- de ploeg, Tsjechoslowakije, conditioneel erg sterk. Wat Joegoslavië is overkomen, zal de Tsjechen niet gebeuren. Zij zullen niet aan lichtzinnig heid en gebrek aan conditie ten ondergaan. De speler die mij het meest heeft geïmponeerd, is Anto- nOndrus. Maar hij is niet de enige voor wie we zullen moe ten oppassen. Een harde wedstrijd? Ach, het veld was spekglad en dan wor den er meer overtredingen ge maakt dan normaal. Ik geloof ook dat de toestand van het veld Nederland parten heeft gespeeld. Met het korte spel konden de Tsjechen beter uit de voeten dan Nederland dat breed speelt". Het is duidelijk, Beckenbauer wenst geen oordeel uit te spre ken over de „hakpartij" waar in Nederland een niet gering aandeel had noch over de kwaliteit van de wedstrijd. „Dat is voorbij. We kijken nu alleen vooruit. Voor ons is het belangrijkste dat we de finale hebben gehaald en wie daarin de tegenstander is, is van min der belang. Alle vier ploegen zijn sterk. Maar ik vind wel dat Tsjechoslowakije een evenwichtige ploeg heeft met vrijwel geen zwakke plekken. Zo wordt ook regelmatig ge zegd dat ik het geweldig zou vinden dat ik zondag mijn honderdste interland speel. Natuurlijk ben ik er blij om dat ik dat aantal heb kunnen bereiken, maar dat zogenaam de jubileum komt op de twee de plaats. Dat is secundair. Op de eerste plaats komt het be reiken van de eindstrijd en het winnen daarvan. Franz Beckenbauer: „Ik durfde niet in succes te geloven". Ik zeg niet dat het gebeurt maar als het samen zou kun nen gaan met mijn honderdste wedstrijd zal dat voor mij een extra voldoening zijn". Hard Niet altijd, zoals tegen Joego slavië, heeft West-Duitsland zich zo opgesteld. Ook die ploeg weet van wanten en kan hard spelen. Beckenbauer: „Als je weet dat je tegenstander technisch sterk is en er niet op uit is er een ruw duel van te maken, stel je, je daarop in. Een voet baller wil, althans dat dacht ik normaal, in beginsel een fijne Wedstrijd spelen. Welnu, dat kon tegen Joegoslavië. Natuur lijk staan er belangen op het spel, van nationale aard. Nog steeds vinden wij het, alle maal, een eer in het nationale team te mogen spelen. Maar als de tegenstander hard gaat spelen, zullen we ons daaraan ook aanpassen. Dat moet wel, helaas. We zijn blij dat we in die halve finale sportief en goed gespeeld heb ben, alle twee ploegen. Laten we hopen dat het publiek van de eindstrijd even veel kan genieten. Een prognose? Ik weet het niet, ik hoop alleen". De handtekeningvragers heb ben zich inmiddels in rotten van twee opgesteld. Geduldig tekent Franz Beckenbauer, om zich daarna terug te trekken voor de verplichte middag slaap. Hij zal beslist niet dro men van zijn honderdste inter land. Die is secundair in dit toernooi waar de theorie weer eens niet klopte met de werke lijkheid: een finale tussen de Europese kampioen en Tsje choslowakije. Er zijn er vooral in Nederland, die er helemaal niet op gerekend hadden. HERMAN VAN BERGEM (Van onze speciale verslaggever) ZAGREB Het eindtoernooi om het Europees landenkampioenschap is afgelopen. Voor Neder land althans. Geen sterveling lijkt zich meer erg druk te maken om de wedstrijd van vandaag tegen Joegoslavië. Ook de spelers geloven het allemaal wel. Geen wonder ook, want de stem ming in het Nederlandse kamp is door de gebeur tenissen rond Knobel en Cruijff gezakt tot een dieptepunt. Als enige voordeel van het verblijf in Joegoslavië wordt ervaren dat het vanaf woensdagavond verkapte vakantie is. Slechts een zaak is nog interessant in het Neder landse kamp: wie wordt de opvolger van Knobel? De meest wilde gissingen in die richting doen de ronde. Het blijft tot op heden echter bij gissingen, want zowel het bondsbestuur als het sectiebestuur betaald voetbal houdt hardnekkig vol dat de nieu we man nog lang niet gevonden is. Dat derhalve iedere naam die op dit moment wordt genoemd nog nergens op gestoeld is. Vast staat dat de voetbalbond in ieder geval een Nederlander aan zal moeteji trekken. De KNVB is best bereid toe te geven, net uit moreel oogpunt niet te kunnen maken dat een buitenlander aange trokken wordt om oranje naar Argentinië te lood sen. Een gemakkelijk verklaarbare zaak, nü van alle kanten stelling wordt genomen tegen het contracteren van Malatinsky bij FC Den Haag en Ivic bij Ajax, is het voor de KNVB een moeilijk te verkopen affaire om een buitenlander als opvol ger van Knobel te benoemen. ,De spoeling in Nederland is echter dun. Alle /toptrainers zijn onder dak. De enige mogelijkheid is om contracten af te kopen. Voorlopig zal dat echter nog niet gebeuren. Het sectiebestuur be taald voetbal houdt tenminste bij hoog en bij laag vol dat pas na terugkeer in Nederland eens uitge dokterd zal moeten worden welke weg de KNVB gaat bewandelen. Dé Stoop: .Misschien moeten we de gehele organi satie binnen de KNVB wel op de helling zetten. De volgende week zullen we dat eens gaan bekij ken. Natuurlijk hebben we niet maanden de tijd om de structuur door te nemen en om een nieuwe man aan te wijzen, maar het is ook niet zo dat dit nu maar op stel en sprong moet gebeuren. We hebben nog even de tijd'. ZAGREB Kees Kist en Wim Meutstege zijn gister morgen vroeg in Joegoslavië aangekomen om de keurtroe pen van bondscoach George Knobel weer enigszins op het vereiste peil te brengen. Jan van Deinsen en Henk van Rijnsoever komen niet naar Zagreb over. Van Deinsen, met vakantie in Spanje, is nog altijd niet gelokaliseerd en Van Rijnsoever heeft vanuit zijn vakantieverblijf in de na bijheid van Rimini laten we ten niet voldoende hersteld te zijn van de blessure die hij tijdens AmsterdamAZ op liep. Kist en Meutstege maakten gisteren in het trainingskamp in Sfemobor niet de indruk al te veel bezwaar te hebben om de plotselinge onderbreking van hun vakantie. Meutstege: „Die vakantie zetten we hier gewoon door. Ik heb zo de indruk dat het hier ook een beetje vrijetijdsbesteding is. Vanaf het moment dat ik gear riveerd ben, hebben we alleen maar lui in de zon gelegen. Voor zover ik de stemming kan peilen heeft eigenlijk nie mand meer trek in die wed strijd tegen de Joegoslaven". En Kees Kist: „Op zich vmd ik het wel leuk om er bij te zijn. Na al die ontwikkelingen rond Knobel en Cruijff zie ik dit als een eerste aanwijzing dat er met het oog op Argenti nië iets gaat veranderen. De nieuwe bondscoach zal met een andere groep gaan wer ken. En uit het feit dat Wim en ik opgeroepen zijn conclu deer ik dat ik vanaf heden deel uit ga maken van de ploeg die moet proberen Ar gentinië te bereiken". Nieuwe man Opmerkingen waar Wim Meutstege, begin deze week geslaagd voor zijn eindexa men aan de academie voor lichamelijke opvoeding in Den Haag, echter de nodige vraagtekens wenste te zetten. „Die nieuwe bondscoach is nog niet bekend. Je weet maar nooit wat zo'n man precies wil. Natuurlijk ligt het voor de hand dat na dit eindtoernooi het mes in het huidige oranje gezet zal worden. Maar als jonge speler heb je die zeker heid toch pas als straks de rueuwe man benoemd is". Het viel overigens niet mee om Meutstege en Kist in Neder- Kees Kistvissen land op te sporen. Meutstege: „We hebben voordat dit toer nooi begon een verzoek gekre gen van de KNVB om ons beschikbaar te houden voor calamiteiten. Ik heb dan ook steeds het adres achtergelaten van waar ik uithing. Vooral toen dat duel tegen de Tsje chen met al die kaarten zo desastreus verliep, hield ik er rekening mee dat ik alsnog opgeroepen zou worden". Vissen 1 Kees Kist hield daar echter helemaal geen rekening mee. De AZ-spits: „Ik heb er niet zo bij stilgestaan dat mijn overkomst naar Joegoslavië wel eens gewenst zou zijn. Stomtoevallig heeft de KNVB mij op kunnen speuren. Ik zat met mijn vrouw in de Flevo- polder. We waren daar met vakantie. Donderdag brachten wij een bezoek aan mijn ou ders in Steenwijk. Daar hoor de ik dat de KNVB mij aan het zoeken was". Een probleem was het plotse linge vertrek naar Zagreb voor Kist allerminst. „Het eni ge dat ik mis is het vissen. Ik heb in de Flevopolder de laat ste dagen alleen maar aan het water gezeten. En goed gevan gen ook. Volgende week ben ik echter weer terug. Dan is er nog voldoende tijd over om de hengel weer te voorschijn te toveren ROB HARTOG Wim Meutstege lui in de zon m onze sportredactie) IAAG Ook de wed- tegen Hotam Storks is net een zege voor Capac (ëindigd, doch het heeft *ite gekost. winderige veld van Ca- C troffen beide teams el- gisteravord, waarbij de slagbeurten zonder runs en. Pas in de tweede in- kon Capac WK na een onkslag van Erica Boh- ir Marjan Philipsen het eerste punt scoren. In de vierde slagbeurt verhoogde Capac WK de voorsprong (wederom) door Marjan Philipsen, die nu van een honkslag van Thea Smit profiteerde, waarna de catcher Renée Boer er 3—0 van maakte, na honkslagen van Marjan van Deursen en de werpster Yvonne Parlevliet. Tegen het slot keerde de spanning terug. In de zeven de en laatste slagbeurt kon voor Hotam Storks eerst de verre- veldster Monica Buitenman en vervolgens ook Marjan Kuyven- hoven een tegenpunt scoren en kwam Capac WK onder hoge druk te staan. Werpster Yvonne Parlevliet hield het hoofd echter koel en met Veronica Batist en Kisten Foppen op de kussens werd Marian Vos als derde uit gemaakt, en had Capac WK met 3—2 zijn positie gehandhaafd. De cijfers van de werpster van Capac WK waren 3—2—7. Er werden door Capac WK slechts twee veldfouten gemaakt. DAM De basketbalvereniging Rotterdam-Zuid tot en et afgelopen seizoen gesponsord door Transol - heeft een geldschieter gevonden. Het is Disco Danser, een bedrijf immofoonplatenzaken heeft in het gehele land. De nieuwe van de club wordt dien overeenkomstig Disco Danser/RZ. >g het bedrag is, dat het bedrijf in de basketbalclub steekt, men niet bekendmaken. Vast staat echter wel, dat het niet >og is. Niet voldoende, in elk geval om twee Amerikanen een noodzaak om aan de top te kunnen meedraaien - te igen. mipatisant van RZ zorgde er voor. dat er toch één Amerikaan le Maasstad kon komen. Het is Vince Fritz, die een paar eleden voor Remington speelde en de laatste seizoenen voor stduitse MTV Wolfenbüttel uitkwam. Schaakstrijd OOSTERBEEK In Ooster beek is gisteren de strijd om het Nederlands kampioenschap schaken dames voortgezet. In de tweede ronde kwamen titel verdedigster Erika Belle en fa voriete Kathy van der Mije re mise overeen na 27 zetten. De uitslagen zijn: Afgebroken partijen eerste ron de: Carla Bruinenberg (Deven ter)Hanneke van Parreren (Amsterdam) 1/2-1/2. Mevr. de Klerk (Den Haag)Jeanette Mulder (Amstelveen) 0-1. Tweede ronde: Erika Belle (Vel- p>—Kathy van der Mije (Haar lem) 1/2-1/2; Jeanette Mulder (Amstelveen)Cora van Gent (Mijdrecht) 1/2-1/2; Ellis de Graaf (Huizen)—Mevr. de Klerk (Den Haag) 1-0; Carla Bruinen berg (Deventer)—Mieke van Eist (Eindhoven) afgebr. (Van c e sportredactie) SCHEVENINGEN Bij de internationale tennis kampioenschappen van Scheveningen die worden opgeluisterd door wedstrijden van Ashe, Okker en Betty Stöve (4 juli) wordt gestreden om een prijzengeld van veertien mille. Organisator De Metselaars heeft met die geldpot vrijwel de gehe le nationale top naar Scheveningen gelokt en ook negenentwintig spelers en speelsters uit het bui tenland. Onder hen de Argentijn Carlos Lando, vorig jaar winnaar, Chiradip Mukerjea (India) en de Nieuw- j zeelander Nicholas Boyne. De organisatie ver- wacht nog "een uitbreiding van het internationale deelnemersveld, dat woensdag 7 juli met de strijd begint. Zondag 11 juli zijn de finales. Ook voor het B-, C- en D-toernooi is grote belangstelling. LONG BEACH Tijdens de tweede dag van de Ameri kaanse Olympische selectiewedstrijden in Long Beach zijn twee nationale re cords verbeterd. John Naber zorgde op de 100 meter rug slag voor een tijd van 56,82 seconde. De Amerikaan bleef daardoor 0.17 secon- de onder zijn record, die in de series in de dat hij op 3 april ves- middag het record op tigde. Hij bracht het 2 min. 28,11 sec. had op 4 min. 26,79 sec. gebracht, bijna een Hij bleef Tim Mckee, volle seconde voor. WIMBLEDON Een boze groep schoolmeisjes is van plan een klacht in te dienen bij de organisatoren van het tennistoernooi op Wim bledon, dat maandag start. De meisjes vragen zich af waarom voor het baantje van ballen- jongen altijd alleen maar jongens worden ge nomen. „Het is toch veel leuker om meisjes op de baan te zien", stelt de 14-jarige Siabhan Shaghnessy van de Pelham High school. „Ik ben ook van mening dat het veel aardiger is om meisjes als ballenjongen te gebruiken", zegt Liz Kelley, de gymnastieklerares van de school. „En er is geen sprake van dat de meisjes niet sterk genoeg zouden zijn". Commentaar van Wimbledonoffi- cial David Mills: „We beschikken gewoon niet over kleedruimtes voor jongens en meisjes"... Wellinga op B-lijst ZEIST Siem Wellinga is door de KNVB aangewezen voor de B-lijst van de internationale scheidsrechterslijst. Hij ver vangt Ben Hoppenbrouwer, die zijn scheidsrechtersloopbaan heeft afgesloten. ANTWERPEN De boksers Jean Pierre Coopman (België) en Hennie Thoonen (Ned) heb ben gisteren iri Antwerpen de contracten getekend voor een partij op negen oktober. WENEN De Nederlandse schoonspringster José de Frel heeft bij wedstrijden in Wenen de vijfde positie na de eerste vier verplichte sprongen. STUTTGART De Nederland se bokser Wim Ruck heeft giste ren in Hemsbach verloren van de Duitser Schaefer. in de der de ronde ging hij knock-out. HAARLEM Voor de hoofd klasse van de honkbalcompeti tle werd gisteravond een wed strijd gespeeld. In Haarlem won Nicols met 30 van ADO. Uhlman eerste MANILLA In het interzonale schaaktoernooi te Manilla de len de Braziliaan Henrique Mecking en de Oostduitser Wolfgang Uhlmann de eerste plaats op de ranglijst met vier punten uit vijf partijen. De Amerikaan Walter Browne en de Tsjech Vlastimil Hort staan met een half punt minder gezamenlijk op de derde plaats Overigens heeft de Argentijn Quinteros met een totaal van 2,5 punten nog twee afgebroken partijen af te werken. Nieuw record sty le-sp ringen kampioen Jaap Havekotte is op de tweede dag van de nationale kampioenschappen parachute springen op het vliegveld Teuge aan de kop van het klassement gekomen. Bij het „style-sprin- gen" vestigde Havekotte op nieuw een record. Hij bracht namelijk de totaaltijd van 7,7 op 7,4 seconden. De beste dame tot nu toe is Annemiek van Gessel.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9