luurlingen niet zonder meer executeren Gewone9 koningin Sylvia brengt kleur in Stockholm Electriciteit schaarser in Frankrijk door droogte' CcidócSommvt ÏRIMINOLOOG NAGEL: Vermoedelijk nieuw chemisch element ontdekt Protest tegen Indonesische marine-order RTM: BEPERKING STREEKVERVOER IS UIT DEN BOZE ITERDAG 19 JUNI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van onze correspondent) STOCKHOLM - Als binnen de oude muren van de Grote of Sint Nikolaaskerk in Stock holm. de bakermat van de Lu therse hervorming in Zweden, Karei XVI Gustav en Sylvia Renate Soramerlath deze mid dag elkaar het jawoord geven, komt er wat meer kleur terug jn de sinds jaren wat ontsier de Zweedse monarchie. Het land is dan ook wat opgewon den bij de gedachte dat de koninklijke vrijgezel voortaan niet meer alleen zal verschij- en bij officiële gebeurtenis sen, ontvangsten en feesten. De 30-jarige koning heeft zijn twee jaar oudere en aantrek kelijke bruid leren kennen toen zij als gastvrouw optrad bij de Olympische Zomerspe len in München. Zij is „van gewone komaf', maar dat maakt al jaren geen verschil meer voor het volk of de grondwet - de tijd is voorbij dat afstamming of redenen van staat de keuze van de toekomstige koningin bepaal den. De taak van het konins- huis is sinds januari 1975 vol strekt representatief gewor den. Karei XVI Gustav heeft toch de voor koningszonen gebrui kelijke opvoeding genoten. Na dat hij al op 1-jarige leeftijd zijn vader Gustav Adolf had verloren, bij een ongeluk met een KLM-Dakota op het vlieg veld van Kopenhagen, heeft vooral zijn grootvader, koning Gustav VI Adolf, zich met de jonge kroonprins bemoeid. Hij zond hem naar een exclusieve kostschool, naar militaire aca demies en een jaar naar de universiteit. Daarna volgde de praktijk met studies van de staatsinstellingen in Zweden en internationaal als lid van de Zweedse delegatie bij de Verenigde Naties, inspecteur van het Zweedse ontwikke lingswerk in Afrika, employee bij de Zweedse ambassade in Londen en stagiaire op de Hambrobank in de Britse hoofdstad. Sylvia Sommerlath, die een vrouwelijke toets gaat aan brengen aan de inrichting van de koninklijke appartementen in het koninklijk paleis in Stockholm en in de zomerresi dentie „Solliden" op Oeland voor de Zweedse oostkust, is geboren in Heidelberg. Haar vader is oud-directeur van een Zweedse onderneming in Duitsland, haar moeder is Braziliaanse. Zij heeft drie broers. Ze heeft van 1946 tot 1957 gewoond in Sao Paulo, waar haar vader toen leiding gaf aan de Braziliaanse vesti ging van het Zweedse bedrijf. Sinds 1957 woont de familie in de Bondsrepubliek, waar Syl via in 1963 afstudeerde aan de universiteit van Düsseldorf en vervolgens aan de tolken- school in München haar diplo ma Spaans behaalde. Sylvia wordt de eerste Zweed se koningin sinds maart 1965, toen de tweede gemalin van Gustav VI Adolf, koningin Louise overleed. De honneurs voor de koning-weduwnaar werden toen overgenomen door zijn schoondochter Sibyl la, moeder van de tegenwoor dige koning, en na haar dood in 1972 door prinses Christina, haar jongste dochter en zuster van de koning. Zij was de logische keus als koninklijke gastvrouw, omdat haar zusters Margaretha, Birgitta en Desi- ree in het buitenland woon den. Mocht uit het huwelijk dat vandaag gesloten wordt een zoon geboren worden, dan ver vallen de eerste aanspraken op de troon van prins Bertil, de jongere zoon van de vorige koning en oom van de tegen woordige. Mocht een toekom stige zoon zijn aanspraken op de troon willen handhaven, dan moet hij lid van de Zweedse nationale kerk zijn en blijven. De grondwet be paalt immers dat een erfge naam van de troon die een ander geloof zou omhelzen, zijn erfrechten verspeelt. Koning Carl XVI Gustav wandelde gisteravond-met zjjn bruid Silvia Sommerlath op het bordes van het zomerpaleis in Stockholm na een vrijgezellendiner dat werd bijgewoond door vrienden en familiele den van de koning. Silvia Sommerlath houdt in haar handen een boeket dat haar eerder op de avond was aangeboden tijdens een galavoorstelling van de Koninklijke Zweedse Opera. Op weg naar het isolationisme? Het wordt hoog tijd, dat de regering in een duidelijke verklaring vaststelt, hoe Nederland zich naar het oordeel van het kabinet zakelijk tegenover het buitenland moet I gedragen. Steeds maar ondernemingen worden namelijk J bedreigd met boycot, omdat zij werken en/of investeren in landen, wier politiek door bepaalde groepen Nederlanders I niet geduld wordt. Het begon - om in de aktualiteit te blijven - met de kernorders voor Zuid-Afrika, het zette zich voort met de boycot van de Stevin-groep, die in Chili gëinvesteerd j heeft en thans spelen Indonesische scheeps-orders voor Rotterdam een rol. DE VRAAG IS DES TE KLEMMENDER, wat Nederland nu wel of niet dient te doen, naarmate de stemmen tot boycot van allerlei regeringen harder gaan klinken. Men zal respect dienen te hebben voor het principe van hen, die welke regering dan ook veroordelen. Maar doende wat steeds meer groeperingen willen, dreigt voor Nederland een isolationisme, dat zeer ernstige gevolgen voor ons land kan hebben. WAT STAAT ONS TE DOEN? De Nederlander heeft er thans recht op, om precies te weten hoe de regering meent te moeten handelen in een tijd. dat wij bedreigd worden door allerlei binnenlandse problemen, die soms onoplosbaar schijnen. Want voor verschillende Nederlandse groepen blijkt geen land het meer waard te zijn om mee samen te werken. Behalve dan landen, die precies hetzelfde den ken, als deze groepen. HAAG De dertien buiten- ndse huurlingen die in Angola te- n de MPLA gevochten hebben en gen wie de doodstraf is geëist, kun- p niet zonder meer doodgeschoten irden. Het is nodig voor ieder van verdachten de mate van schuld te palen en zeker is het nodig niet uit t oog te verliezen op welke wijze huurlingen geronseld zijn. Niet alleen de verdachten maar ook de Met hem waren veertig juristen uit ronselaars zijn schuldig aan de ge- zowel socialistische als kapitalistische pleegde oorlogsmisdaden in Angola. landen door de Angolese regering uit- Dit heeft professor mr. W. H. Nagel, genodigd zich in een commissie te gepensioneerd hoogleraar criminolo- beraden over het vraagstuk van de gie, gisteren in Den Haag gezegd. Mr. huurling. Nagel is donderdagavond terugge- Ondanks dat wij niet in Loeanda wa- keerd uit de Angolese hoofdstad ren om advies te geven heb ik in een Loeanda waar hij het proces tegen de telegram aan de minister van justitie dertien huurlingen heeft bijgewoond, gevraagd „enige differentiatie toe te passen bij de bepaling van de straf maat: de ene huurling is de andere niet, de een heeft tientallen mensen afgeslacht, de ander nog geen geweer in handen gehad", aldus mr. Nagel. Het proces in de Angolese hoofdstad vond professor Nagel „van hoge kwa liteit". Alleen de openbare aanklager had naar de mening van de crimino loog teveel een „politieke instelling". De verdedigers van de huurlingen hebben de rechters gevraagd de le vens van deze mannen te sparen om dat ze slachtoffers zijn van de kapita listische maatschappij of in elk geval krijgsgevangenen. De Amerikaanse advocaat Cesner, die zijn landgenoten Gary Acker en Da niel Gearhardt verdedigt, zei dat zijn „cliënten" gewone krijgsgevangenen den. De vier Angolese verdedigers van de j overige huurlingen, negen Britten, een j Ier en een Argentijn, volgden een andere strategie. Zij deden een beroep op de rechters ze te beschouwen als slachtoffers van de kapitalistische j maatschappij. )ok conducteur liet vrijuit bij :reinbotsing JTRECHT (ANP) - Niet alleen de machinist, maar ook de con- ftscteur van de trein die op 4 rr.ti bij Schiedam in botsing kvivn met een D-trein, gaat niet vrijuit. De conducteur gaf het iwïreksein zonder zich ervan te ergewissen dat het vertreksein- cht op groen stond, aldus NS. )at neemt niet weg, dat ook de nachinist had moeten zien, dat bij door een rood sein heen reed. Steekpartij in Leiden Uitbreiding helicoptervloot De vloot van KLM Noordzee Helicopters B.V. is uitgebreid met een door de Messerschmidt-Bóhm-Bölkow industrie te München gebouwde Bölkow BO 105 helicopter. Deze met twee straalmotoren uitgeruste helicopter biedt plaats aan maximaal vier passagiers en kan meteen topsnelheid van ongeveer 210 km. per uur een afstand denking van zware lichamelijke i van 575 km. overbruggen. KLM Noordzee Helicopters is tot aan- mishandeling. I schaf van deze helicopters overgegaan, omdat naast de boorplatfor- De politie werd gisteravond gea- men op het Continentale Plat in de Noordzee meer en meer zgn. produktieplatformen verschijnen. Daar deze praktisch volledig geautomatiseerde produktieplatformen in vergelijking met boor- platformen slechts een kleine bemanning nodig hebben is het voor de oliemaatschappijen economischer om voor de regelmatige bezoe ken die aan deze platformen moeten worden gebracht gebruik te maken van een kleine helicopter. De Bölkow BO 105 zal door Noordzee Helicopters eveneens worden ingezet voor vluchten naar pijpenleggers, zaken- en rondvluchten en opdrachten ten behoeve van filmopnamen. LEIDEN De Leidse politie heeft vannacht een 32-jarige Marokkaan ingesloten op larmeerd met de melding van een steekpartij tussen buiten landse werknemers in een pand aan de Vierde Binnenvest- gracht. Het slachtoffer, wiens identiteit nog niet bekend is, werd zwaar gewond vervoerd naar een Leids ziekenhuis. De dader kon worden ingesloten. ZUEBEC Twee onderzoekers van de universiteit van Californië hebben bekendgemaakt dat zij een nieuw, tot dusver onbekend chemisch element hebben gevonden dat in stabiele toestand in de natuur wordt aangetroffen. De twee onderzoekers, Cahill en Fletcher, deelden dit mee op een internationaal congres dat deze week in de universiteit Laval te Quebec in Canada wordt gehouden. Het element is aangetroffen in kristallen mica en monoziet die zo oud zijn als de aarde. Tot dusver waren 105 elementen bekend, waarvan de laatste in 1971 was gevonden. Het nieuwe heeft atóomnummer 126, de kern bevat dus 126 protonen. Een atoom ervan zou 354 maal zo zwaar zijn als een atoom waterstofgas en 25 procent zwaarder dan het zwaarste tot dusver bekende element. In de wereld van de kernfysi ca zijn de gevolgen van deze ontdekking, wanneer zij wordt bevestigd, volgens een deelnemer aan het congres onvoorstelbaar groot door de rechtstreekse invloed ervan op het inzicht in de materie. De twee geleerden beschikken over slechts vijftien van de betrok ken kristallen. RPS verhoogt hypotheekrente AMSTERDAM (ANP) De Rijkspostspaarbank gaat in verband met de ontwikkeling van de rente op de geld- en kapitaalmarkt haar rentetarieven voor woninghypotheken met ingang van maan dag met een half procent verhogen. Het rentetarief voor gewone hypotheken wordt dan 9 pet en dat voor tophypotheken 9,25 pet, aldus de RPS. FNV enthousiast j over plannen basisonderwijs UTRECHT (ANP) - „Het ver vroegen van de leerplichtige leeftijd naar vijf jaar en de bevordering van de oudereman cipatie zijn geheel in de geest van deze tijd". De Federatie Nederlandse Vakbeweging is dan ook erg in zijn nopjes met de plannen die minister Van Kemenade (Onderwijs) heeft met het basisonderwijs. De samensmelting van het ba sisonderwijs met het kleuteron derwijs, grotere vrijheid van de scholen, het afschaffen van zit tenblijven zijn allemaal elemen ten die al jaren vrij algemeen bepleit worden, aldus het FNV- kommentaar. De „koudwater vrees" voor deze wettelijke sti mulansen bij de confessionele partijen vindt het FNV dan ook onbegrijpelijk. KNAC-persprijs voor ing. W. Fick ZEIST Ing. W. Fick uit Wassenaar, onder meer verbonden aan de tijdschriften Bedrijfsvervoer en Auto- en Motortechniek heeft vandaag de KNAC-persprijs in Zeist ontvangen. Hij heeft de prijs niet gekregen, aldus het juryrapport omdat hij in het afgelopen jaar constructieve en veel besproken artikelen heeft geschreven, maar om zijn journalistieke arbeid ten dienste van verkeer en vervoer. Verder wees het rapport er op dat zijn artikelen helder waren en begrijpelijk voor iedereen, waardoor hij heeft bijgedragen tot nader begrip voor het verschijnsel auto. ROTTERDAM (ANP) - Het Indonesiëcomité uit Amster dam heeft bij het dagelijks bestuur van Rijnmond gepro testeerd tegen het verlenen van een vergunning voor uit breiding van het terrein van de scheepswerf Wilton-Fije- noord. De overkapping vap een helling en de bouw van een kantoorruimte zijn nodig voor de bouw van drie corvet- ten voor de Indonesische ma rine. In de PvdA-fractie'in de Rijn- mondraad zijn eveneens stem men opgegaan de Indonesi sche order te dwarsbomen door geen vergunning te verle nen. Dit in het kader van de wet Selectieve Investeringsre geling (SIR). De kwestie komt maandag in de Rijnmondraad aan de orde. Het PSP-Rijn- mondraadslid Kalma zal er een discussie over uitlokken. De Rijnmond-gecommitteerde voor economische zaken, de heer P. A. de Ruiter, verwacht echter geen grote moeilijkhe den. Hij is bovendien van me ning dat de SIR niet gebruikt mag worden om deze grote order, er is sprake van enkele honderden miljoenen guldens, weg te werken. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Na de Zeeuwse busondernemingen verzet ook de Rotterdamse Tramwegmaatschappij zich tegen de plannen van minister Westerterp (verkeer en waterstaat) om het streekvervoer te beperken. De directeur van de RTM, dr. H. J. van Zuylen, noemt elke vermindering uit den boze. Hij doet dit in een brief aan de minister. De heer Van Zuylen wijst de bewindsman erop, dat het gehele Delta-gebied slechts één spoorlijn kent, namelijk die van Bergen op Zoom naar Vlissingen. De Zuidhollandse eilanden zijn daardoor, evenals de Zeeuwse eilanden en Zeeuws-Vlaanderen geheel aangewezen op regionaal busver voer. Uitvoering van de beperkende maatregelen in het open baar vervoer op het platteland in het Delta-gebied betekent volgens de heer Van Zuylen, dat het levensniveau van de bewoners, die van het openbaar vervoer gebruik maken, er op achteruitgaat. Geroutineerde autodievegge UTRECHT (ANP) Een 17-jarig meisje uit Utrecht heeft tegenover de politie toegegeven dat ze in een week tijd een dozijn auto's heeft gestolen. In twee weken tijd werd ze drie keer door de politie in een gestolen auto betrapt. Eén keer werd ze aange houden toen ze in Zand- voort nabij het circuit met een gestolen auto uit de bocht was gevlogen. Het meisje was volgens de Utrechtse politie de „lea ding lady" van een twaalf koppige Utrechtse jeugd bende die binnen drie we ken in totaal 44 diefstallen pleegde waarbij voor een halve ton aan goederen van eigenaar verwisselde „VRU NA DE 65" DEN HAAG De Voor lichtingsdienst van het mi nisterie van CRM heeft in samenwerking met de Rijksvoorlichtingsdienst, de Nederlandse Federatie voor Bejaardenbeleid en het Voorlichtingscentrum Sociale Verzekeringen het boekje uitgegeven „Vrij na de 65". Het is bedoeld om oudere Nederlanders beknopt te informeren en te adviseren over voorzieningen en rege lingen die er voor hen zijn. Het boekje is voor mensen die binnenkort 65 worden of al ouder zijn gratis ver krijgbaar bij de Raden van Arbeid, de gemeente en al lerlei instellingen en perso nen die beroepshalve veel met 65-plussers in aanra king komen. „NEDERLAND BORRELT MINDER" SCHIEDAM De verkoop van gedistilleerde dranken heeft een terugslag gekre gen door de invoering van een minimumprijs voor ge distilleerd en de grote ac cijnsverhoging per 1 janua ri van dit jaar. Volgens de cijfers van het Centraal Bureau van de Statistiek is er vorig jaar een florissante hoeveelheid sterke drank verkocht: 24,3 procent meer dan het jaar daarvoor. Volgens de heer Van Veen van het Produkt- schap voor Gedistilleerde dranken is dat echter het gevolg van de enorme aan kopen die in de laatste paar maanden vorig jaar werden gedaan. In de eerste acht maanden van 1975 was na melijk de normale gestage groei in de verkoop van rond de vier procent te be speuren. In het laatste kwartaal echter werd 60 procent meer omgezet dan in de vergelijkbare periode van 1974. De ingeslagen voorraden zijn nog niet op, maar ook wanneer dat wel het geval is, verwacht de heer Van Veen geen her stel. Hoe groot de terugslag is zal pas aan het eind van het jaar kunnen worden be rekend, wanneer de totale verkoop over de dan afge lopen twee jaren kan wor den gesplitst en worden vergeleken met vooraf gaande jaren. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS Als gevolg van de katastrofale droogte zullen de Fransen vanafmaandag minder elek trisch licht hebben, hun televisie's zullen bleker zijn, hun ijskasten, stofzuigers, wasmachines en scheerapparaten enz. zullen minder snel draaien en de strijkijzers langzamer warm worden. Als gevolg van de ongewoon lage waterstand van de stuwmeren die de hydraulische centrales voeden, en het grotere gevaar wanneer het verwarmde koelwater van de thermische centrales in de rivieren terug gaat stromen hebben de Franse elektriciteitsbedrijven besloten met ingang van maandag en voor onbepaalde tijd de elektrische spanning met 5 proeent te verminderen. Aange zien heel Frankrijk, op enkele uitzonderingen na, het 220-volt-systeem heeft, zal deze reduktie de stroomspanning tot 209 volt verminderen. Deze en andere stroombeperkende maatregelen hebben er al toe geleid, dat het grote metaalcon cern Creusot-Loire in St. Etienne, Le Creusot en Rive-de Gier de arbeidstijd drastisch heeft moeten inkorten, als gevolg waarvan enkele honderden arbeiders gedeeltelijk werkloos zijn. In een dorp op 60 km van Parijsjs het deze week tot onlusten gekomen, omdat de bevolking sedert drie dagen zonder water zat. De burgers hebben het gemeen tehuis bezet en water wordt nu met tankwagens aangevoerd. In uitgestrekte gebieden mag niet meer gesproeid en mogen geen wagens meer gewassen worden, terwijl in de streek Poitou-Charente dringend aan bevolen wordt geen baden meer te nemen, maar kort te douchen. In Bretagne overweegt de over heid het vorderen van alle particuliere vijvers om het water daarvan naar de drooggevallen riviertjes Deze Franse boer in Semur-en-Vallon (West-Frankrijk), laat zien dat de drenkplaats voor zijn vee volkomen is opgedroogd. „Als er in de komende twee weken geen regen valt, dan moet ik wel een deel van mijn vee slachten". over te brengen die voor de drinkwatervoorziening gebruikt worden.- In St. Malo is een bedrag van zes miljoen beschikbaar gesteld om meer water naar de stad te brengen. Behalve de graanoogst in uitgestrekte gebieden moeten sedert begin van de week nu ook de mais- en suikerbietenoogst en de aardappelaanplantin- gen als mislukt beschouwd worden evenals tal van tuinbouwprodukten, terwijl in het westen van het land vee bij gebrek aan voeder op steeds groter wordende schaal afgeslacht wordt. In Parijs zijn de prijzen van groente en fruit in de laatste dagen 35-60 procent hoger geworden. De industrie zal het zwaarst onder de stroombe-' perkingen te lijden hebben, met name de zware nijverheid. De spoorwegen en de ondergrondse treinen, trams en trolleys zullen normaal van elektriciteit voorzien worden en op gewone snel heid blijven rijden. Als gevolg van de aanhoudende droogte en de hittegolf zijn in verschillende streken van het land uitgebreide bosbranden uitgebroken. De droogte heeft ondanks alles ook een gunstig gevolg gehad: twee arbeiders die in Remiremont in de Vogezen -in een groot warenhuis aan het werk waren, zijn aan de dood ontsnapt als gevolg van de droogte. Een elektrische kabel die onder spanning stond kwam in aanraking met de metalen steiger waarop zij werkten en volgens deskundigen zijn zij gered door de uitzonderlijke droogte van de grond.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7