aatste slag voor adempauze -peldoorn moest zuinig aan doen met water ntvoerders >elier eisen ~)edkoop vlees "jor armen met nieuw eroepsonderwijs an van start Kosten sociale verzekeringen lager geraamd N TWEEDE KAMER Weer Nederlander ontsnapt in Spanje BOUWBOND FNV BESCHULDIGT CNV Groot enthousiasme voor „Der Rosenkavalier99 Bachvereniging Voor elk wat wils iKi/ALr iy JUJ.N1 Uio Liil(iJUO£j COUli/ilN 1 n onze parlementaire redactie b Haag Volgende week wordt aan Binnenhof de laatste politieke slag >r de zomervakantie geleverd. Dinsdag, ensdag en donderdag behandelt de leede Kamer de bezuinigingsvoorstellen I de regering. Als de Kamer dinsdag de eerste ronde aan het woord is ge est, wordt woensdag - voordat de rege- g met haar antwoord begint - nog lebatteerd over het plan van de rege- g om de Oosterschelde met een pijler- in af te sluiten. In de nacht van donder- r op vrijdag wordt het debat over de luinigingen besloten en begint de Ka- ir aan een zomervakantie van twee tanden. t wordt een uitermate belangrijk gebeu- 1, dit debat over de een-procents-opera- zo genoemd omdat ernaar wordt ge- ifd de stijging van de collectieve lasten de komende jaren tot één procent te berken. Ook nu weer zullen wel wat Staties bij de uitgeputte Kamerleden ar boven komen, maar de verwachting iet dat het vlak voor de zomerse adem- >to$ pauze tot ernstige politieke botsingen zal komen. Over de noodzaak van bezuinigingen be staat weinig verschil van mening. De over heidsuitgaven zijn de laatste jaren sterk gestegen. Naar het zich nu laat aanzien te sterk. Maar achteraf praten is ook voor politici een goedkope bezigheid. De laten van de sociale voorzieningen zijn in zo'n tempo omhooggegaan dat die zonder om buigingen niet meer zijn te torsen. De regering heeft de keuze gedaan om zo'n acht miljard gulden te bezuinigen. Daar voor is een plan in grote lijnen opgesteld. Hoe dat nu precies met die bezuinigingen moet, dient nog nader te worden uitge werkt en in afzonderlijke wetsvoorstellen aan het parlement te worden voorgelegd. De Kamer praat dus volgende week over de hoofdlijnen van de operatie, waarvoor de regering wel het fiat zal weten te ver werven. Dat „fiat" zal dan tevens een opdracht inhouden. Zo van: regering, u krijgt het „groene licht" voor bezuinigen in het algemeen, maar als het gaat om concrete plannen zullen we pas bij de behandeling daarvan ons eindoordeel ge ven. Het is dus niet zo dat na het debat van volgende week alles tussen kabinet en parlement wel „gebakken" zit. Nee, de regering zal steeds weer voor de onderde len van het bezuinigingsplan de gunst van het parlement moeten verwerven. Dat houdt de spanning erin. De Tweede Kamer kan de regering onmogelijk „carte blan che" geven, want daarvoor zijn de plannen nog veel te vaag. Tijdens het debat zal de WD met voorstel len komen om de regeringsplannen in haar geest gewijzigd te krijgen. De WD-fractie heeft daartoe al haar bezuinigingsplan geo penbaard. Geen schokkend gebeuren, want de ideeën van de WD zijn ongecompli ceerd en al lang uittentreure bekend. Dat neemt niet weg dat de WD er goed aan heeft gedaan met een'tegen-plan voor de bezuinigingen te komen, want dan weet men waar de oppositie in tegenstelling tot de regering de voorkeuren legt. De WD wil maar liefst twee keer zoveel bezuinigen dan de regering. De verschillen met het regeringsplan zijn duidelijk: ter verbete ring van de werkgelegenheid moeten geen gerichte steunmaatregelen worden getrof fen, maar algemene (belastingverlaging). De overheid moet meer bezuinigen, om het mogelijk te maken dat de particuliere inko mens blijven stijgen. De sociale uitkerin gen dienen minder snel omhoog te gaan, moeten worden losgekoppeld in verband met de prijsverhogingen. In de kabinets plannen voor de bezuinigingen en de ver betering van de werkgelegenheid worden de mensen met de allerlaagste inkomens buiten schot gelaten. Ook de WD zegt de mensen met de laagste inkomens niet te willen treffen, maar de sociale voorzienin gen voor de toekomst juist veilig te stellen. Met de WD moeten ook de christen-demo cratische Kamerfracties weinig hebben van een „koppelverkoop". Hun steun aan de maatregelen ten behoeve van een verbe tering der werkgelegenheid, houdt niet au tomatisch in dat ze zonder meer de plan nen voor de vermogensaanwasdeling en de ondernemingsraden zullen slikken. We be kijken ieder voorstel op zijn merites, heeft KVP-fractievoorzitter Andriessen - de op positieleider binnen het regeringskamp - al laten weten. Van „slikken of stikken" moe ten de christen-democraten niets hebben. Hun voorzichtigheid ten opzichte van de kabinetsplannen versterkt dan weer de argwaan bij de socialisten, die vinden dat er met de KVP toch geen goed progressiel garen is te spinnen. Ook de opstelling van de KVP bij het debat over de herziening van het mini mum-loon heeft het wantrouwen bij de PvdA alleen maar doen toenemen. Dat wantrouwen werd op de partijraad van vandaag over de bezuinigingsplannen nog eens ten overvloede gedemonstreerd. De linkse achterban wordt het kabinet-den Uyl beu, omdat er te weinig „leuke dingen'' voor de heethoofdige linkse maarschappij- vemieuwers in de wacht worden gesleept Het gevecht binnen de PvdA tussen de realisten en idealisten is volop aan de gang. Aan de loop van de bezuinigingsde batten volgende week aal dat nog niet veel veranderen. Sport kost 50 de man DEN HAAG (ANP) De sport en de lichamelijke opvoeding zullen de overheid dit jaar onge veer vijftig gulden per hoofd van de bevolking kosten. Twee medewerkers van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten ge ven deze raming in het blad van de Bank voor Nederlandse Ge meenten. Volgens de beide deskundigen stijgen met name de gemeente lijke uitgaven voor de sportjaar- lijks in een onrustbarend tempo. Men zal zich ernstig moeten af vragen, waar de grenzen van deze groei liggen. De VNG-des- kundigen vinden dat er bij de rijksovherid geen visie is. „Wat er aan sport- en recreatiebeleid momenteel aanwezig is is duide lijk een zaak van de gemeenten, die dan ook 90 procent van de overheidsuitgaven voor sport hebben te dragen". ,echl 04 ra< te In twee „boodsehap- aan de echtheid waarvan drittflieinse recherche twijfelt, ilonn verschillende „ontvoer- eersvan de Romeinse poelier s rco Penteriani in ruil voor rijlating de verkoop van imiddelen geëist. Pente- dirwerd woensdag ontvoerd, vann van de boodschappen, erd£ ondertekend door Rode Js ajwordt geëist dat 1000 kilo ag dvoor een derde van de Dit is dezelfde hoeveelheid die werd geëist voor de vrijlating van de maandag ontvoerde vlee simporteur Giuseppe Ambrosio, die intussen door de politie is bevrijd. In een tweede bood schap werd de vrijlating afhan kelijk gesteld van de verkoop tegen lage prijs van 1420 kilo kip en 10.000 eieren. Dysenterie- plaag in Amsterdam Van onze correspondent AMSTERDAM De dy- senterieplaag in het weste lijk stadsgedeelte van Am sterdam breidt zich uit. Gisteren is opnieuw een aantal kinderen in het zie kenhuis opgenomen. Een defekt aan een inmiddels gerepareerd riool, is de oor zaak van de bacteriehaard geweest, waaraan vooral kinderen blootstonden die zich ophielden in de nabij heid van een badje in de Gibraltarstraat. Uit voor zorg is deze verkoelings plaats op last van de ge meente gesloten. bezoek aan een ter rasje brengen. Ook het Leidseplein in Amsterdam trekt veel bezoekers. De ze Amsterdamse ac cordeonist probeert de bezoekers tot een gift te verlei- Congreslid Hays trekt zich terug WASHINGTON (AP) - Het Amerikaanse congreslid Wayne Hays die in een zeden-schan daal is verwikkeld wegens zijn relatie met Elizabeth Ray, heeft gisteren verklaard zich terug te trekken als voorzitter van de bestuurscommissie van het Huis van Afgevaardigden. De beschuldigingen die tegen mij zijn ingebracht en mijn hui dige gezondheidstoestand ma ken het me onmogelijk de nodi ge tijd te besteden aan mijn verantwoordelijkheden als voor zitter van de bestuurscommis sie, aldus Hays in een brief aan het bestuur van de Democrati sche Partij. Hays, die nog steeds in een zie kenhuis in Ohio verblijft waar hij herstelt van een overdosis aan slaaptabletten, verklaarde echter wel dat hij op een later tijdstip mogelijk zal proberen zijn functie weer terug te krij gen. DEN HAAG (ANP) - Het kabi net heeft besloten dat de vakken gezondheidsleer en kinderver zorging buiten het schriftelijk examen voor kleuterleidsters worden gebracht. Hiertoe is be sloten, omdat er landelijk grote verschillen bestaan in de keuze van de stof en de behandeling daarvan. :l)OORN De Apeldoornse politie heeft door de leiding en drinkwaterproduktie drastisch den zouden komen. jn met geluidswagens de bevolking ver-, was beperkt. Al bijna vierentwintig uur zit Curasao door een zuinig te zijn met water en vooral niet te De bevolking heeft zich massaal aan de oproep fout van een aannemer zonder water. De aanne- tten aan auto's wassen of tuinen sproeien, van de politie gehouden. Hierdoor kon voorkomen mer was donderdag bezig een nieuwe verdamper "v daartoe was een kabelstoring in het pomp- worden dat door een gebrek aan water de zieken- voor de ontziltingsinstallatie van de waterfabriek n van de Verenigde Nutsbedrijven, waar- huizen en de verpleeginrichtingen in moeilijkhe- te monteren toen op de een of andere manier zout water in de ketels met zoet water terecht is gekomen. De fabriek moest onmiddellijk stilgelegd worden. Omdat'de elektriciteitsinstallatie van het eiland aan de waterfabriek gekoppeld is, heeft Curasao op gezette tijden ook geen stroom. Aruba en het buurland Venezuela hebben hulp toegezegd. iilij HAAG (ANP) - Alle le- fan de onderwijscommissie ^yie Tweede Kamer vinden, ^bet tijd is dat het Middel- Huishoud- en Nijverheids iet middelbaar Sociaal-pe- ^gisch onderwijs (MHNO/M- opnieuw gestructureerd en worden. Zij hebben er «ren mee ingestemd, dat de ve opleidingen in de vorm projecten worden ontwik- ierstructurering is gericht e ontwikkeling van zeven dingen: tot verzorgende, beroepen in de sector van ictiviteitentherapieën, voor terende beroepen ui de ge zondheidszorg, voor sociaal-ago gische beroepen, voor beroepen in de huishoudtechnische sector, voor beroepen in de textielsec tor en voor beroepen in de sec tor sport. De herstructurering van het MHNO/MSPO is nodig gewor den nu meer dan voorheen zes tienjarigen volledig dagonder wijs wensen, er grote verschil len bij de opleidingen bestaan, en het gewenst is dat de be roepsmobiliteit wordt vergroot. De projectfase is ged'acht van 1976—1980, waarna tot integrale invoering van de nieuwe oplei dingen kan worden overgegaan. HAAG (ANP) Tussen het Nederhorstconcern en de heer erolme is overeenstemming bereikt over de overneming door 'lme van het bedrijf Cape Steel Construction. Minister Lubbers lomische zaken) heeft dit gisteren geantwoord op vragen van weede-Kamerleden Wierenga en Molleman (beiden PvdA). De ndsman blijft het antwoord schuldig op de vraag of Verolme "tóoor zijn plannen kan uitvoeren voor de boiiw van een eigen (f in Zuid-Afrika. „Dat wordt niet alleen bepaald door de van Cape Steel Construction", aldus minister Lubbers. In Ascot zijn deze week de traditionele paardenra ces gehouden. Tot de deelnemers behoorden prinses Anne en haar echtgenoot kapitein Mark Philips. Gisteren kwam koningin Elizabeth een kijkje nemen op de renbaan. JEREZ DE LA FRONTERA - Weer is een Nederlander die in Spanje gevangen zat wegens drugssmokkel ontsnapt. Dit heeft een politiewoordvoerder in Jerez de la Frontera gisteren bekendgemaakt. De naam van de man wordt opgegeven als Henrikus Theo dorus Ooseerbos (23). Hij wan delde donderdag uit de gevange nis in de Zuidspaanse sherry stad. Als verpleger in de gevan genis genoot hij een zekere mate van vrijheid. „Zieltjeswinnerij" SITTARD (ANP) Vice-voorzitter L. Brouwer van de Federatie van Bouwbonden van NW en NKV heeft vanmorgen bij de opening van een nieuw federatiekantoor in Sittard fel uitgehaald naar het CNV. Het CNV hecht meer aan tradities dan aan de werkelijke kracht van de vakbeweging, vindt hij. „Maar het argument van het exclusief christelijke kan niet overtuigen, vooral niet als men vast moet stellen, dat het aantal christenen binnen de FNV royaal het dubbele is van het totale ledental (230.000) van het CNV". Hij gelooft niet dat in die verhouding veel zal worden veranderd door „wat geknabbel van het CNV aan de rand van de FNV. Ofschoon dat soort pogingen tot zieltjeswinnerij op den duur wel irriterend kan gaan werken". renstal is het niet verstandig naar de b^öière van een operavoorstelling te 11 dp omdat bij volgende opvoeringen izelkle en instrumentale musici door ns beter zijn ingespeeld en natuur- ag<fer tot een sluitende eenheid komen. 1 dter is dat het geval met „Der Rosen- falier", een uitgesproken ensemble- met grote bezetting. Vandaar dat dfreden was na de Amsterdamse pre- oe<tre meer dan twee weken geleden, ooieren nog eens naar de eerste Haag voorstelling in het Circustheater te gaan. Opnieuw was het een oog- en oorstre- lende vertolking maar het allerhoogste niveau werd ook nu niet bereikt. Met alle respect voor wat De Waart op zijn leeftijd met het Rotterdams orkest doet: zijn tempi zijn hier soms te hoog, zijn dynamiek is wat ruw en dikwijls ont breekt het aan finesse, aan nuancering en aan zingende strijkersklank. Evelyn Lear als Marschallin was beter geworden. Zij had nu de ingehouden liefdesverrukking vóór de ontgooche ling over de naderende ouderdom. Als De Waart meer oor had gehad voor haar prachtige pianissimo, had hij er voor gezorgd dat het niet onnodig werd weggespeeld. Ook Frederica von Stade was gegroeid; als Octavian was zij veel al de ster van de avond. En al was de chargering wat sterk aangezet, de Ochs van Bastin was weer kostelijk, evenals de Faninal van Hammond-Stroud. Voor de partij van Sophie bleek Ruth Welling noch het juiste stemtype noch de vereis te zeggingskracht te hebben, hoezeer De Waart zijn vrouw met de begeleiding ook hielp. Met uitzondering van het vrijen op de grond voor het open haardvuur (een mode in drive-in-woningen die in palei zen ten tijde van Maria Theresia nog niet voorkwam) en het verkeerde eerste costuum van Octavian kreeg ook het oog het volle pond, al had het geheel wat operetteachtigs en niet de decaden te oververfijning die er eigenlijk moest zijn. J. KASANDER "Minui Drug-gebruikers in Doelenhuisje LEIDEN De Leidse politie heeft vannacht bij een inval in het „Doelenhuisje" in de Doe lensteeg zeven jongelui in leef tijd variërend van 28 tot 16 jaar, gearresteerd op verdenking van het gebruik en handel in verdo vende middelen. SOESTDIJK (ANP) De trek king van de loterij voor het behoud van het nationale zei lend zeeschip „Eendracht" is op nieuw uitgesteld. Nu tot 30 sep tember. Aanleiding tot het uit stel is de steeds meer toenemen de belangstelling voor de „Een dracht" en de loterij.De organi satoren hopen daardoor alle 200.000 loten te verkopen. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De kosten van de sociale verzekeringen worden voor 1980 lager geraamd. Minister Lubbers (econo mische zaken) en staatssecretaris Hendriks (volksgezond heid) hebben dat in een brief aan de Tweede Kamer meegedeeld. De raming kan voor 1980 ongeveer 2,5 miljard gulden lager worden gesteld. Met de 1,5 miljard in de gezondheidssector die de regering via bezuinigingen wil besparen zouden de geraamde kosten in totaal in 1980 ongeveer 4 miljard lager kunnen zijn dan aanvankelijk werd aangenomen. Dit bedrag komt overeen met het cijfer dat een medewerker van het Centraal Planbureau onlangs in een tv-uitzending heeft ge noemd. De voorlopige prognoses van de Ziekenfondsraad leidde ertoe dat de ziekenfondspremie in 1980 niet 12 maar 11 percent kan bedragen. Ook de premie van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekos ten (AWBZ) kan worden teruggebracht, en wel van 4,91 tot 4,16 percent. Aangenomen wordt dat in de andere sociale verzekeringen ook bijstellingen van de ramingen kunnen plaatshebben, zodat een „meevaller" van 2,5 miljard wordt verkregen. Het betreft hier uiteraard alleen maar ramingen. Er kunnen zich in werkelijkheid tegenvallers voordoen. Zo zijn er meer uitgaven in het arbeidsongeschiktheidsfonds te verwachten. Na afloop van de ministerraadsvergadering verklaarde minis ter-president Den Uyl gisteravond dat in ieder geval de totale druk van de sociale premies opnieuw zal worden aangepast. Het was even zoeken in Gouda, nu het traditionele concert door het Groot Koor en Vocaal En semble van de Nederlandse Bachvereniging niet in de St. Janskerk, wegens restauratie werkzaamheden aldaar, maar in de moderne St. Jozefskerk werd gegeven. Leden van het Amsterdams Philharmonisch orkest openden met het pittig gespeelde harpconcert nr. 6 van Hündel, waarin harpiste Angela Sarközy met een virtuoze en met allure gespeelde solisten partij verraste. Het Amerikaanse Festivalaspect kwam tot uiting door uitvoering van het werk voor kleinkoor „General William Booth enters into heaven" van Charles Ives. Uiteraard kon na deze bondige en tegelijk blijmoedige Leger des Heilsmuziek, ook Bach niet ontbreken. Het Vocaal Ensem ble zorgde dan ook voor een gave vertolking van het motet „Jesu meine Freude". Van een geheel ander kaliber dan deze drie gevarieerde wer ken voor kleine bezetting was de na de pauze uitgevoerde „Messa di Gloria" van G. Pucci ni. Aan deze „opera op mistek st" werkten behalve het Groot Koor en het orkest Hans Broek man-orgel en piano- en de tenor Anton Trommelen en de bas Hubert Waber mee. Dirigent Charles de Wolff gaf aan deze bont gekleurde en soms bom bastische mis een bijna uitbun dige uitvoering, waarbij de uit stekende akoustiek van deze qua interieur overigens weinig inspirerende kerk het klankvo lume soms maar nauwelijks aankon. Aan veelzijdigheid kwam in ieder geval niemand tijdens dit concert tekort, terwijl het gemiddelde hoge peil van de uitvoeringen, gevoegd bij de goede akoustische omstandighe den, het gemis van de sfeer van de St. Janskerk snel deden ver geten". E.J.B.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5