„Dat café, dat stoot af" „Concentratie erg belangrijk" Paul van Berkel favoriet in 20ste „Tour de Lisse" .BRUINE BOON WISSELBEKER" VOOR 'T GRIJPEN VOORZITTER LEIDSE BILJARTBOND: JEUGD-CRICKET-INTERNATIONALS ERIK SPRUYT EN JAN WOLTER IJSSEL DE SCHEPPER: 'èikZWÊÊSÊ y r LEIDSE HORECA IN DE SLAG 1 ;*UJ „Wild" maar gezellig... LEIDEN De Leidse Biljart Bond (opge richt in 1923) is een overkoepelende bond voor zo'n 23 vereni gingen in Leiden en omgeving. Opmerkelijk dat deze bond niet is aangesloten bij de lande lijke Koninklijke Nederlandse Biljart Bond. De LBB is daar al in de jaren '30 uitgestapt. Vooral de strakkere reglemen ten van de KNBB speelden bij die beslissing een rol: „Bij de LBB is het altijd wat soepeler biljarten", aldus voorzitter Ei lander, ,de gezelligheid komt wat meer naar voren. Boven dien blijven de verenigingen nu bij wedstrijden wat dichter bij huis". Het nadeel van t „wilde" karak ter van de LBB is, dat talentrij ke spelers niet de kans krijgen om hoger te gaan spelen: „Wij hebben voor die spelers inder daad weinig emplooi. Wij zou den daarom als LBB ook groter moeten worden. Onze hoge spe lers neigen er wel eens toe om naar de KNBB te gaan. Maar toch geloof ik, dat 70% van onze leden er tegen zou zijn om tot de KNBB toe te treden", aldus de heer Eilander, die hieronder vertelt van de pogingen van de Leidse Biljart Bond om haar ledental wat op te schroeven. (Van onze sportredactie) LEIDEN De Leidse Biljart Bond sluit woensdagavond haar seizoen af. In Het Wapen van Voorschoten (het clublokaal van vereniging d'Oude Herbergh) zullen dan de elf persoonlijke kampioenen uit de di verse klassen de keu met elkaar kruisen om uit te maken wie zich kampioen van de Leidse Biljart Bond 1975-76 (libre en driebanden) mogen noemen. Een slotevenement van een „geslaagd seizoen" naar de mening van de voorzitter van de bond, de heer G. H. Eilander (41). Gelsaagd, omdat de LBB dit jaar via twee experimenten geprobeerd heeft weliswaar met gemengd succes het biljarten in Leiden en omgeving wat meer stootkracht te geven. „Het afgelopen jaar hebben we geprobeerd om damesbiljarten in competitieverband in te voeren. Het ideaal zou zijn geweest om per vereniging (bij de LBB zijn ongeveer 23 verenigingen uit Leiden en omgeving aange sloten, red.) zo'n vier dames te hebben. We kwamen maar tot één viertal en nog een paar individuele opgaven. Dat waren ge- De heer Eilander: „We moeten naar de 600- leden toe" woon te weinig deelnemers". Zag de heer Eilander dit damesbiljarten vooralsnog af ketsen, over het tweede nieuwtje: het jeugd- biljarten in kompetitie verband, is hij meer te spreken: „We hebben nu een paar wed strijdden gespeeld met die jongens en ik kan wel zeggen, dat het met veel animo gebeur- de". Het is voorlopig nog te voorbarig om defini tieve uitspraken te doen over deze ambitieu ze „uitbreidingsplannen" van de LBB. De bond, die momenteel ongeveer 380 leden telt, weet dat ze zich op een glad laken bevindt met haar plannen om de biljartsport popu lair te maken bij dames en onder de jeugd. Dit, omdat het biljarten nog steeds in een café plaatsvindt. De heer Eilander: „Het biljartgebeuren is een samenspel tussen ho reca en verenigingen. Dat is van oudsher nu eenmaal zo. Tegenwoordig wordt er in club kantines en jeugdhuizen wel wat meer gebil jart, maar onze verenigingen spelen nog allemaal in een café; ze hebben geen van allen een clubgebouw zoals bij andere sport verenigingen. De kastelein van het café zorgt voor het materiaal, dat voor de vereni ging vaak niet te betalen is en de club zorgt weer voor biljarters. Deze samenwerking is niet weg te denken". Niettemin vormt deze historische verbinte nis, waarschijnlijk de hoogste drempel voor dames en jongeren om de biljartruimten te betreden: „Dat „café", dat stoot af", aldus de heer Eilander, „en dat geldt met name voor het jeugdbiljarten. Ik kan me voorstel len dat ouders hun kinderen, en we doelen riu op de leeftijdsgroep 10-16 jaar, daar niet graag laten biljarten". Maar die angst is volgens de heer Eilander overbodig: „Al onze jeugdwedstrijden verlo pen onder verantwoording van het bestuur. Bovendien houden we ze 's middags. Maar we weten nog niet of het definitief lukt. Het is een wens, die niet in één jaar te verwezen lijken is". De groei van zijn „wilde" bond (de LBB is niet aangesloten bij de landelijke KNBB, maar „dat predikaat zit ons niet dwars", aldus de voorzitter) worde volgens de heer Eilander ook geremd door een meer algeme ne tijdtrend: „Het verenigingsleven heeft het op alle fronten moeilijk. De ontwikkeling in deze maatschappij is zo, dat je als bestuur meer actie moet voeren, meer moet active ren. Alleen het instandhouden is al moeilijk genoeg. En dat is bij allerlei soorten vereni gingen zo. Het klinkt misschien wel conven tioneel, maar men wil wel de lusten maar niet de lasten. Men is zo gemakkelijk ge neigd om over de plichten, die het vereni gingsleven meebrengt, heen te stappen". Desondanks ziet de optimistische praeses voor zijn bond wel een forse groei in leden tal weggelegd: „We moeten naar de 600 leden kunnen groeien". De Leidse Biljart Bond rekent voor die toekomst dan vooral op de jeugd. ROEN VAN DER GEEST (Van onze sportredactie) LEIDEN/OEGSTGEEST Het blijft een voor buitenstaanders „onbe grijpelijke" sport. Pas sief „Ze staan daar maar wat te staan", en weinig enerverend „Er gebeurt nooit iets". Wat is er nou zo leuk aan cricket? Een vraag die bij talloze toevallige pas santen tnoet opkomen als ze, meestal op een zonni ge zondag, al die in het wit geklede mensen wat doelloos in dat veld zien rondlopen. Een antwoord op die vraag is, zoals bij veel sporten het geval is, moeilijk te geven. Ook voor Erik Spruyt (18) en Jan Wolter IJssel de Schepper (17), de twee jeugdinternationals van Ajax Leiden, die nu al sedert drie jaar een vaste plek hebben veroverd in het eerste team van deze, tot nu toe nog enige „Leidse" vereniging. Jan Wolter, via de jeugd toeval lig in de cricketsport beland:" Het sociale contact spreekt me bij deze sport erg aan. Je bent met z'n allen een hele dag bij elkaar, je praat veel af en je maakt het ook met z'n allen gezellig. Daarbij komt dat iede reen verdraagzaam is. Iets wat je tegenwoordig zelden meer te genkomt in de sport." Want het is, in tegenstelling tot wat vele „outsiders" denken, wel degelijk een sport. Jan Wol ter IJssel de Schepper: „Ik ken geen enkele sport die zo hard is als cricket. Geen enkele sport waarbij je zolang optimaal ge concentreerd moet zijn. Eén mo ment van verslapping en het kan gebeurd zijn. Je mist een vang, je raakt een bal verkeerd en bet is afgelopen. Je moet Erik Spruyt (links) en Jan Wolter IJssel de Schepper: „We haten te verliezen..." persoonlijk, mentaal gewoon erg sterk zijn". Hoewel beiden „haten te verlie zen" Jan Wolter: „Ik kan me voorstellen dat de jongens van Kampong die dit seizoen in onze klasse alles verliezen, cricket nu een minder leuke sport vinden" vinden ze wel dat juist „goed verliezen" bij cricket een eerste vereiste is. Enk Spruyt: „Door zo'n goede, sportieve instelling kan je vaak na een wedstrijd zien wie er eigenlijk heeft ge wonnen. Het klinkt vreemd, maar toch is dat zo. Na een wedstrijd komt het eigenlijke karakter van de ploegen naar voren". Een slechte verliezer staat in de cricket-wereld ook direct slecht aangeschreven. „Thats not cric ket", een gevleugelde opmer king, en niet alleen in deze zo typisch Engelse sport... Hoe belangrijk ook: Erik Spruyt (van z'n derde tot zijn negende jaar wonend in Australië en daar op school voor de eerste maal met cricket geconfron teerd) en Jan Wolter IJssel de Schepper zijn beslist niet om die eigenschappen in de nationale jeugdselectie beland. De in de competitie bereikte resultaten spreken ook wel degelijk hun woordje mee. Jan Wolter, een seizoen eerder doorgedrongen tot de selectie dan Erik door een wat ongelukkig geplande vakan tie, werd in eerste instantie uit verkoren om zijn goede presta ties aan bat. Een faam die hij direct waarmaakte door in z'n eerste wedstrijd een totaal van rij fen twin tig runs bijeen te slaan. „Ik ben daarna zelfs nog wat constanter gaan batten. Vroeger was ik misschien nog wat te overmoedig. Als het goed ging probeerde ik elke bal voor zes weg te slaan. Nu gaat het allemaal wat gecontroleerder. Ook weer een zaak van concen tratie". Erik Spruyt, begin van dit sei zoen in de selectie ingepast na wedstrijden in Zeist, veroverde zijn plaats via sterk bowlen. Ook het batten ging met name vorig seizoen bijzonder goed (Jan Wolter: „Eigenlijk is Erik gewoon beter") maar dit jaar blijven de resultaten wat achter bij de verwachtingen. Erik: „Ik weet zelf niet wat het is. Maar het gaat zeker niet zoals het zou kunnen". In ieder geval vertrekt het twee tal met de Nederlandse jeugdse lectie op 29 juni naar Engeland om daar in tien dagen zo'n acht wedstrijden te gaan spelen. „Erg gezellig", weet Jan Wolter die vorig seizoen al eens een dergelijke tour meemaakte, „en ook erg leerzaam". Leerzame en gezellige tours die beide Ajax-spelers tot hun acht tiende kunnen blijven maken. Daarna is het evenwel afgelo pen met de internationale car rière. Jan Wolter: „Na deze se lectie tot achttien jaar valt er tegenwoordig een groot gat. Er zijn geen echte nationale selec ties meer die daarop volgen en voor het Nederlands team ko men we sowieso niet in aanmer king. Daarvoor komen in princi pe eigenlijk alleen maar hoofd klasse-spelers aan bod en Ajax speelt nu eenmaal een klas of twee lager..." En Erik Spruyt: „Je kan het een trieste zaak noemen dat er geen vervolg is. Aan de andere kant hebben we in die periode wel veel ervaring opgedaan. En dat is altijd prettig". Ei-varing die zowel Spruyt als IJssel de Schepper met Ajax hopen te gaan benutten. Hoewel talentvol blijkt geen van beiden van plan het Ajax-nest te gaan verlaten. Erik Spruyt: „Goed. Ik wil best wel eens in de hoofd klasse komen. Maar als het enigszins kan wel met Ajax". En reële Jan Wolter: „Natuurlijk wil je graag het hoogst mogelij ke bereiken. Maar voor mezelf pas als ik er echt aan toe ben. Op dit moment ben ik er ge woon nog niet goed genoeg voor. Er ligt echt nog een we reld van verschil tussen hoofd klassecricket en de overgangs klasse". Een overgangsklasse waar Ajax, als debutant, dit seizoer> toch goed in mee draait. Achter Kieviten op de tweede plaats met zelfs nog redelijke kam pioenskansen. Beiden stellen „wel te hebben verwacht" dat Ajax goed mee zou kunnen draaien. Maar eveneens weten ze dat het beter is eerst nog een paar jaar in die klasse te blij ven. Jan Wolter: „De overstap die we dit seizoen hebben gemaakt was niet zo groot. Maar als we nu weer zouden promoveren zouden we het wel eens erg zwaar kunnen gaan krijgen. Het zou beter zijn eerst goed te acclimatiseren en dan pas door te stoten". „Aan de andere kant", besluit Jan Wolter, „blijft het natuurlijk de vraag of Ajax die hoofdklas se ooit bereikt. Op dit moment is de vereniging er waarschijn lijk nog te klein voor, is er te weinig aanloop van werkelijk goede spelers...". GERT-JAN ONVLEE Een beeld dat komende week weer in Lisse is te zien. Het jagende peloton^ zoek naar de finish en de kus van het ronde-missje.... berk itati. pr b niet Van onze sportredactie LISSE Vanavond, om zeven uur is het weer zover. Dan zal de twintigste Tour de Lisse, opnieuw georgani seerd door de Ren en Toervereniging Lisse, rondom het winkelcenturm van de Lisser Poelpolder weer van start gaan. Ook deze jubileum-tour compleet met spon sors Tourmissjes belooft overigens weer een spannende strijd te gaan brengen. Ruim vijftig jeugdige wielrennertjes onder de veertien jaar, zullen die strijd gaan uitvechten. Onder de rennertjes, verdeeld in tien ploegen, natuurlijk de nodige favorieten-op-papier. Zoals Hdlegommer Paul van Berke, vorig jaar een vijfde plaats, Martin Meyland uit de Zilk (in de 19de Tour winnar van het B-klassement) -> en Frans Bon uit Noordwijk, vorig jaar n zevende. Overigens kunnen er aan deze, in Tour j France-stijl opgezette Lisser-ronde geen „echt* wielrennertjes deelnemen: De organisatie o\ deelde het beter een ronde zonder echte rac fietsen ook zonder wielrenners-in-de-dop te ten geschieden. aan Er zullen in deze Tour de Lisse twee tijdrittpei en vier etappes (van ongeveer achttien kilorrb v ter) worden gereden. Vanavond is de eersvai tijdrit, een voor ploegen op een parcours roo F dom het winkelcentrum in de Poelpolder. rijl jnü Maandag wordt gestart vanaf Blokhuis, dirWi dag vanaf het Fioretti-college, woensdag vanh de Meerkoet in de Lisserbroek en donderds 01 vanaf de Catharijnelaan in De Engel. Als avoi sluiting volgt dan volgende week zaterdag dvo individuele tijdrit op het Spekkelaanparcoun De „Bruine Boon Wisseibeker". Nu nog in de Blauwe Huzaar. Van onze sportredactie LEIDEN Er is een nieuwe cup, of beter ge zegd: Leiden kent een nieuwe wisselbeker. Na alle minder geslaagde pogingen in Joegosla vië, een derde plaats is ook leuk, is er dus weer hoop. De „Bruine Boon Wisselbeker" hoe komt iemand op zo'n naam ligt voor ieder horeea-bedrijf voor het grijpen. De wisselbeker is op dit moment in be zit van de Blauwe Hu zaar. Veroverd in een met 8—1 gewonnen tref fen met Napoleon, prijkt de fraaie beker nu in het etablissement van Reinout de Vrij. „Niet voor lang", hoopt hij zelf vreemd genoeg. Een opmerking die een nadere verklaring eist. En die ook wordt gegeven. „Ik hoop dat er in Leiden een sportiéve strijd gaat ontbran den. Een strijd tussen alle Leidse cafe's. Maar dan niet op het jaloerse vlak. Nee, op het voetbalveld moet die zaak worden uitgevochten". Enthousiaste Ben Jonkers (van koffiebar de Bruine Boon) valt hem bij. „Het gaat er om dat de mensen in Lei den elkaar meer gaan tegenko men. Dat er een wisselwerking ontstaat tussen de bezoekers van de diverse horeca-bedrij- ven. Daarom heb ik ook die beker beschikbaar gesteld". „Het basis-principe is", ver volgt dezelfde Jonkers, „dat de mensen niet alleen om het klok-klok-effect bij elkaar ko men, maar dat er ook nog wel eens iets kan worden gedaan". Initiatiefnemer Reinout de Vrij (met Dick Leugerink de gangmaker achter het hele ge beuren) knikt instemmend. „Zelf hoop ik met de regelma tige bezoekers van m'n zaak volgend jaar ook officieel te gaan zaalvoetballen. Buiten Orf commercie om moet je of mensen wat kunnen biede% Dat sociale aspect staat voo: op bij de pogingen van hi_ drietal tot een soort bekercon petitie te komen tussen de h||l recabedrijven. „Het bewijs is eigenlijk al geil verd dat de mensen ook wi iets anders willen", weet Be} Jonkers. „Bij die eerste i strijd tussen Napoleon i Huzaar al, maar ook al jai in de bedrijfsvoetbalcompet) tie. Het moet gewoon kunnei En als alles spontaan gaat, t ik er ook van overtuigd dat d organisatorische kant wel goed komt". „Als we worden uitgedaagd spelen we", stelt Reinout db Vrij nog. jj Diezelfde avond komt de eeifl ste uitdaging binnen. Café d*i Vergulde Kruik wil gaan voety ballen om de Bruine Booi Wissel beker. r „Strijd", besluit Jonkersj „sportieve strijd. Daar gaai- het om.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4