inet linkse coalitie rPR breekt niet De Zijl mag weer tappen Raad Voorschoten akkoord met bouw Engelse School" ENDANKS AFKEURING COLLEGEBELEID Hasj-gros siers betrapt Indiase minister bezocht Leiden jeids college uit |ritiek op beleid tfnderwii sminister Hoge produktiehal voor scheepsbouw De Kaag geopend Amsterdams Kamerorkest subliem in Woubrugge 'f Khekske blijft boeien Sander van Marion op orgel Pieterskerk JNIERDAG 19 JUNI 1976 l.EIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN „Ondanks de hoogte hier, is er toch weer bier!". Een op een groen schrijfbord gekrijte medede ling in het restaurant van het gloednieuwe dorado van zwemlustig Leiden en omge ving, zwembad De Zijl in Lei- den-Noord. Het plafond in het restaurant (u heeft het van de week kunnen lezen in deze krant) was twee en een halve centimeter te laag om er alco holische dranken te mogen schenken. De zaak heeft wat dit betreft bijna vier dagen „drooggelegen". maar de Sportstichting ging er in Den Haag achteraan. Sportstichting directeur Phi- lipsen ging er met meneer De Raat van de gemeente direct achteraan. Die paar centime ter mochten de dorst en lust met belemmeren. Heuglijk nieuws van het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhy giëne: de gevraagde ontheffing wordt hierbij (18 juni) ver leend „ten aanzien van de ge stelde hoogte-eis". Onderte kend: het hoofd Bureau Dran kwetzaken. Zwak-alcoholische dranken, zoals bier en sherry, mogen weer vloeien. Het bier schuimde gistermiddag weer, na bijna vier dagen stilstand. Opgetogen stemming in het restaurant van zwembad De Zijl. Sportstichting-voorzitter Piet Biegstraaten en Ton Men ken, de exploitant van het res taurant, hieven een schuimend glas op het algemeen welzijn. Overigens: van Ton Menkens ijsbaan aan de Vondellaan is inmiddels de betonvloer ge stort, volgende week komen de spanten erop. Maar wat het zwembad betreft: kom alsje blieft niet in zwemkleding het restaurant binnen (het is trou wens verboden), want vloerbe dekking en meubilair bijten verschrikkelijk uit' door het chloorwater Uit de L.C. van donderdag 17 juni. Et 3>i mJ 'Üjj 849) 130 I i. 22. t spon een onzer verslaggevers PEN In navolging van ^"1 heeft de Leidse afdeling Ji^Jde Politieke Partij Radika- (PPR) gisteravond besloten ^^menwerking met de PvdA ivjearjje linkse coalitie waarop in immien de wethouders steunen, 12.£t te zetten. Het besluit zelf lian^t niet als een verrassing; lass* wel °PvieI was de nchtfderheid waarmee de PPR i dacbesluit nam: 19 voor en 6 3 40 m. 50 besluit werd genomen na ig°^ctamme vergadering, waarop i da'igens wel de spanning, met eete ook bij de coalitiegenoten (S) de radikalen te snijden was. 2%its in beperkte mate werd _oogd de twee ontwerpresolu- J. die door het partijbestuur opgesteld te amenderen, 'achjwel alle pogingen .daartoe ™®Undden. Onder meer een Nastel in elk geval een duide- L02P afkeuring van het volks- )0: Isvestingsbeleid van wethou- nbo Verboom op te nemen haal- ^een meerderheid, de door de meerderheid ge- __mde resolutie wordt vastge- Tld dat „op essentiële punten college niet heeft beant- [S) ©rd aan de verwachtingen die men in redelijkheid op basis van het programma mocht heb ben". „Met name op het gebied van de inspraak en democratise ring en bij de afweging van economische en welzijnsbelan gen heeft het college gefaald", concludeerde de ledenvergade ring gisteren. Deze drie punten waren in december van het vo rig jaar tot „toetsingscritera" verklaard. Toen werd gesteld, dat wanneer het college hier in juni 1976 nog niet aan zou vol doen, de linkse samenwerking moest worden verbroken. Merk waardig genoeg constateerde de leden vergadering gisteren dat de wethouders hieraan inder daad niet hebben voldaan. De meerderheid der aanwezigen weigerde daar echter de in De cember gestelde consequentie aan te verbinden. Frits van Oosten, gemeente raadslid voor de PPR en spe ciaal van het ziekbed opgestaan om zijn stem uit te brengen formuleerde het zo: „Het moei lijke vind ik dat je moet kiezen tussen alles wat fout is gegaan en de consequenties van het op zeggen van de samenwerking. Ook ik vind dat het collegebe leid niet goed te praten valt. Integendeel, maar ik wil niet breken vanwege de gevolgen. Dat vind ik moeilijk, maar het blijkt nodig te zijn in de poli tiek. Dit zou de indruk kunnen wekken dat je je besluit niet zou nemen op eerlijke motieven, naar mijn mening onterecht. Het is een kwestie van eerlijke afweging en het is heel wat anders dan als het zou gaan om een persoonlijke realtie. Het gaat hier om meer dan alleen de relatie tussen PPR en PvdA. Als je breekt moet je je afvra gen: wat gaat de PvdA doen met CDA en WD. en wat ge beurt er na 1978" Zijn collega-raadslid Laurens Beijen sloot zich daarbij aan. Hij wees erop dat de PPR alom in den lande een loyale samen werking met de PvdA blijft voortzetten en dat deze partij in Leiden heus niet rechtser is dan elders. In de aangenomen reso lutie wordt als motief om toch maar door te gaan ook aange voerd dat men de PPR en PvdA niet in de gelegenheid moet stel len „een rechtser beleid te gaan voeren met CDA en WD" Overigens wordt in de resolutie nog van het college geëist dat het zich in de resterende perio de nauwgezet houdt aan de let ter en geest van het gezamenlijk program en dat de PPR zich het recht voorbehoudt in een later stadium alsnog de coalitie 'te verbreken. Een dergelijk geval zou zich al kunnen voordoen op 10 september als de gezamenlij ke partije n zich gaan buigen over de vraag of de Stevenshof- polder wel of niet moet worden volgebouwd. Met name D'66 wil wethouder Oosterman vragen uit het college te stappen wan neer het volbouwen zou worden doorgezet In het gezamenlijk programma wordt hierover overigens niet gesproken. Wethouder Oosterman toonde zich na afloop van de PPR-ver- gadering zichtbaar tevreden. Hij had de laatste dagen ernstig re kening gehouden met een ande re beslissing. „Ik vind het pret tig dat ik mijn werk nu kan afmaken", stelde hij. Ook PvdA- fractieleider Meijer toonde zich blij met het PPR-besluit: „Dit is de duidelijkheid waarom ik heb gevraagd. Ik had het wel enigs zins verwacht. Alleen de stem menverhouding is mij verras send meegevallen". Wethouder Eveleens 99 VOORSCHOTEN Met algemene stemmen be sloot de gemeenteraad gisteravond grond te ver kopen aan „The English School". Voor de wijk raad Boschgeest, die met spandoeken voor de ingang van het raadhuis stond te posten en daarna de publieke tribune vulde waarschijnlijk een grote teleurstelling. Onder voorzitterschap van loco-burgemeester N. Oosterbaan en door de knappe verdediging van wethouder A. Eveleens liet de raad blijken deze regionale school mede werking te willen verlenen. Wethouder Eveleens ontzenuwde de bezwaren van de wijkraad. De wijkraad is bevreesd voor een toenemend verkeer. Wanneer een normale school voor voortgezet onderwijs op die plaats gebouwd zou zijn, was het verkeer veel intensiever gewor den. Voorlopig worden in Voorschoten alleen ge vestigd de midden en de seniorafdeling, in totaal 430 leerlingen. Deze komen per autobus, in totaal maximaal vijf of zes. Er- zijn veertig leraren verbonden aan deze schoolafdeiingen, die maxi maal met 40 auto's komen. De school heeft een aaneengesloten lesrooster d.w.z. de kinderen blij ven ook tijdens de grote pau^e op het schoolter rein. Wanneer op de suggestie van de wijkraad ingegaan zou worden en op de 2 ha. grond wonin gen gebouwd zouden worden, dan betekent dit een groot renteverlies van ongeveer 500.000,- door de lange voorbereidingstijd en boven dien een grotere toeneming van verkeershandelingen. Mr. Esselaar (CDA) stelde dat het CDA welover wogen de beslissing heeft genomen en niet omdat de bouwgrond de gemeente drie miljoen gaat opleveren. Mr. Begeer (WD): „In iedere wijk zijn er plus en min punten." De heer Iestra (PPC): „Het is een evangelische deugd het betonen van gast vrijheid door het opnemen van vreemdelingen". Na veel „voor en tegens" ging de raad akkoord met het treffen van voorzieningen ten behoeve van de aula in Noord-Hofland. Een krediet van 125.000,- werd beschikbaar gesteld met de toezeg ging van wethouder L. Marselis dat de leden de gelegenheid krijgen ter plaatse kennis te nemen van de voorgenomen uitbreidingen waardoor het gebouw multi-funktoineel gemaakt kan worden. LEIDEN De Haagse politie heeft in Leiden twee mannen gearresteerd op het moment dat de een de ander vijftig kilo gram hasjiesj zou verkopen. De hasj en 38.000,— in contanten zijn in beslag genomen. Volgens een woordvoerder van de poli tie heeft de handelswaar een waarde van ruim 100.000,—. De Haagse recherche was tevo ren op de hoogte van de trans actie in Leiden. De arrestanten zijn een 21-jarige manager uit Arnhem, die de hasj aanvoerde, en een 24-jarige manager uit Den Haag, die het verdovende middel zou kopen. Na de arrestatie in Leiden, gis teravond omstreeks 19.00 uur, arresteerde de politie in Den Haag een 26-jarige koopman en een 25-jarige kleermaker, die ie der in het bezit bleken van een pond hasj. Tussen de aanhou dingen in Leiden en die in Den Haag bestaat volgens de woord voerder van de politie verband. LEIDEN Prof. Nurul Hasan, minister van onderwijs in de centrale regering van India in New Delhi en oud-hoofd van de afdeling geschiedenis van de universiteit van Aligarh heeft gisteren een bezoek ge bracht aan de Leidse universiteit Voor de ochtend stond op het programma een be zoek aan het rijksmuseum voor Volkenkun de en het instituut Kern, het Indologisch instituut van de universiteit. Na een lunch, die hem werd aangeboden door het college van bestuur, bezichtigde ^Dependance voor Louise Coligny noodzakelijk" 1 '1' o (2)1 17? ten 1 rIDEN Het college van b en w van Leiden heeft ernstig atjdiek op het beleid van minister Van Kemenade van onderwijs. 3 Dfen w verzoeken de minister in een brief op korte termijn een "jjjlissing te nemen over de noodzakelijke uitbreiding van lokaal- e 0mte voor de Louise de Colignyscholengemeenschap. In dit an/band merkt het college op dat de minister spoedig de scholen- utmeenscbap toestemming moet verlenen een dependance te vesti- jen» in Leiderdorp. „Elke andere beslissing zal de indruk wekken onbillijkheid en discriminatie", aldus het Leids college, idien uw beslissing onverhoopt toch een afwijzende zou zijn, zoeken wij u ons wel aan te geven op welke wijze wij per 1 Justus in de huisvesting van acht klassen moeten voorzien". Op •nd van de gegevens van dit moment zal de Louise de Coligny- lolengemeenschap in augustus 1320 leerlingen moeten bergen. 5 (jlgens de thans geldende norm zou de school, afgezien van vier mnastieklokalen de kschikking mogen hebben over 5144 m2 les- nevenruimte, waaronder 53 leslokalen. Thans beschikt de scho- igemeenschap over twee gymnastieklokalen en 45 leslokalen, n verzoek om een dependance in Leiderdorp te vestigen werd eerste instantie door het ministerie afgewezen. Wel kreeg de >ser 't Hooftscholengemeenschap een ruimte om een dependance te richten. Hier is echter geen plaats voor de Louise de Coligny. r°!t klem verzoeken b en w van Leiden de minister op zijn ir( nvankelijke beslissing terug te komen, te meer daar de scholenge- h menschap veel leerlingen van buiten heeft en tevens omdat de ondscholengemeenschap „Boerhaave" in haar gebouw huisvest. Burgemeester Bolten drukt op de knop. Naast hem de heer van Lent. "Leids telegram naar Z.-Afrika -EIDEN Personeelsleden van e rijksuniversiteit en welzijns werkers in Leiden hebben ieder ipart een telegram aan de Zuid- ifrikaanse ambassade in Den laag gestuurd waarin zij met Jem protesteren tegen de naar iun mening fascistische terreur jegens de verzetsbeweging van de Zuidafrikaanse bevolking. Dit naar aanleiding van het bloedbad dat het Zuidafrikaan se regime op 16 juni heeft aan gericht onder de scholieren in de plaats Soweto. /jBallroom- 5tivond in Lindehoeve VOORSCHOTEN - Het jongeren centrum „De Lindehoeve" houdt vanavond een ballroomavond in de stijl van de jaren vijftig. Er is een dansleraar aanwezig om ieder de eerste stappen van het stijldansen bij te brengen. Gevraagd wordt om een beetje officieier dan gewoonlijk te komen. De aanvang is 20.00 uur. DE KAAG De burgemeester van Alkemade, de heer Bolten heeft gistermiddag de derde productiehal van de firma Van Lent en zonen geopend. De ope ning vond plaats door een een druk op de knop, waardoor de enorme deuren van de produc tiehal met een hoogte van 17 meter, open gleden. De loods is bijna 18 meter hoog en in het gebouw wordt de grootste en meest luxueuze boot ter wereld afgebouwd, bestemd voor Saöedie Arabië. De heer Bolten verklaarde dat hij met genoegen de hal opende. Of de toeschouwers en eilandbewo ners dat ook vonden is nog maar de vraag. Bij het begin van de bouw - in oktober van het vorig jaar - kwam veel kri tiek op de enorme hoogte Can het pand. Verder zou het ge bouw het eiland in ernstige ma te ontsieren. Als het schip van de oliesjeik gereed is "wordt het dak vier meter verlaagd. Een personeelslid verklaarde in een speech dat hij hoopte dat er nog vijf van deze hallen bijkomen. Van Lent houdt ongeveer 100 personen aan het werk waarvan er 60 afkomstig zijn uit de ge meente Alkemade. Van het per soneel kreeg de directie een ge denksteen. Autodieven aangehouden LEIDEN Twee mannen zijn gisteren gearresteerd door de Leidse politie in verband met een deze week gepleegde auto diefstal uit het „Mbtorhuis" aan de Leidse Vondellaan. Het zijn een 21-jarige Hagenaar en een 22-jarige inwoner van War mond prof. Hasan in het Snouck Hougronjehuis van het Leidse universiteitsfonds een ter gelegenheid van zijn bezoek ingerichte ten toonstelling van manuscripten uit de verza meling Oosterse handschriften van de uni versiteitsbibliotheek. Tijdens de bijeenkomst in het Snouck Hougronjehuis gaf prof. dr. I. Schöffer, bestuurslid van de werkgroep geschiedenis van de Europese Expansie, een uiteenzetting van het onder zijn leiding staande onderzoek inzake scheepvaart en handelsactiviteiten van de Verenigde Oostin- dische Compagniein onder meer mdia. Uit handen van mevr. prof. dr. M. A. P. Meilink-Roelofsz, eveneens bestuurslid van de werkgroep geschiedenis van de Europese Expansie, ontving prof. Nurul Hasan een exemplaar van het laatstverschenen deel in de reeks rijksgeschiedkundige publikaties. Op deze bronnenpublikatie met betrekking tot de geschiedenis van Malabar in de zeven tiende eeuw, is donderdag 10 juni dr. H. K. s'Jacob in Leiden bij prof. Meilink-Roelofsz tot doctor in de letteren gepromoveerd. Noordwijker gedood bij ongeval NOORDWIJKERHOUT - De 53-jarige P. Noppe uit Noord- wijk is gisteravond om kwart voor elf op de Herenweg in Noordwijkerhout op slag ge dood, toen hij met zijn fiets door een achteropkomende auto werd geschept. Munniktoernooi: Koemans wint van De Groot LEIDERDORP Henny Koe mans ondervond gisteren tij dens het open Munniktoernooi in Leiderdorp de kracht van Katwijker Jan de Groot, die dit jaar slechts vierde klasse com petitie speelt. De Groot eiste zelfs de tweede set voor zich op met 6-3. De eerste en beslissen de derde set waren voor Koe mans met 7-5 en 6-3. Koemans clubgenoot bij Fores- cate Jon Visbeen ging kansloos ten onder tegen Hans Keyzer (6-1, 6-2). Voor de als derde ge plaatste Dick Bouwman bleek Ton v. Aalst geen gemakkelijke opgave. Setstanden waren 6-3, 3-6 en 6-0. Ook Marcella Mesker kwam een ronde verder, evenals Hanneke Langeveld. In de C-categorieën is Heieen van Paridon finaliste, evenals de dubbels Simons, Jan sen en Van der Berg/Bosch. WOUBRUGGE Het bekende Amsterdams Ka merorkest gaf gisteravond op uitnodiging van de Kulturele Commissie voor de tweede keer een uitvoering in de sfeervolle 17de eeuwse Hervormde Kerk. De belangstellenden zullen ongetwijfeld heb ben genoten van de perfekte uitvoering van dit strijkersensemble, bestaande uit leden van het Concertgebouworkest, onder leiding van Marinus Voorberg. Het gevarieerde programma bestond onder meer uit bekende werken van de 18de eeuwse Hollandse componist Pieter Hellendaal. Zijn concerto grosso 1 in d klein, geïnspireerd door de muziek van Tartini en Handel bleek een luchtig werk met speelse variaties. Mozarts divertimento in f grote terts werd een der hoogtepunten van deze uitvoering. Mede dank zij de bezielende leiding van de diri gent en de prachtige akoestiek in deze kerk klonk deze kamermuziek van enkel strijkers voor de liefhebbers vrijwel volmaakt. Solist Robert Waterman, de jeugdige tweede con certmeester van het Concertgebouworkest, ver tolkte Mendelsohns concert voor viool en strijkers in d klein op een dusdanig volmaakte wijze, dat hij een langdurig applaus in ontvangst mocht nemen. Na de pauze een minder bekend werk van de Nederlander Hendrik Andriessen, de variaties gebaseerd op een thema van deze voorganger van Bach uit Leipzig. Uiteraard werd de vertolking van Mozarts jeugd werk Eine kleine Nachtmusik het hoogtepunt van deze muzikaal prachtige uitvoering. De dirigent wist alle leden van het ensemble dusdanig te inspireren, dat deze verfijnde en speelse muziek van een onsterfelijk genre voor de aandachtige luisteraars een genot werd om van te gemeten. LEIDEN 't Khekske en Rudolf Slofstra (met Joop Veenstra) waren in het begin van het seizoen al een keer in Leiden met hun programma „Noord- Zuid" Rudolf Slofstra voor het Noorden, 't Kheks ke voor het zuiden. Toen was het LAK-theater afgeladen. Gisteravond viel dat wat tegen. Hitte en seizoen-einde zullen daar wel debet aan zijn. In elk geval niet het program. Voor de pauze vertolkten de twee Noorderlingen de rust van het weidse Friese land op hun twee gitaren. Hoewel juist de hedjes van Friesland het meest opgewekt en gevarieerd waren: dat over de mussen en dat over de liftende boerendochter. Daarnaast zongen Rudolf en Joop nog Ierse, Schotse, Engelse en Amerikaanse balladen en verzen. Vooral de laatste (Long Black Veil en The Banks of Ohio) waren mooi en een goede afslui ting van het deel voor de pauze. Daarna 't Khekske. Ze hebben reeds enige platen gemaakt (binnenkort komt er weer één, waarvan ze enige nummers speelden en zongen), zijn enigs zins bekend van het radioprogramma „Onder de groene linden" (ook de titel van een l.p.) van Ate Doorenbos waar ze de toegezonden volksliedjes uitvoeren en lopen al weer enige jaarjes mee in het volksliederenwereldje. Ze bespelen vele instru menten waardoor de variatie in het programma zeer groot is. Ook qua aard verschillen de hedjes, dansen en instrumentale nummers zeer. Daarbij zien ze kans door presentatie en enthousiasme (gisteren door de hitte een beetje getemperd) iets over te brengen van die tijd, toen dit soort instru menten en melodieën nog niet door radio en televisie verdrongen waren. Vaak zijn het heel vrolijke dingen, soms klinkt een droeviger en ontroerender toon door. PAUL VAN DER PLANK LEIDEN Het ruim driehon derd jaar oude Renaissance-or- gel van de Pieterskerk is een nuttig instrument voor de strijd tot behoud van het gebouw. De reeks concerten, georganiseerd door de stichting Vrienden van de Pieterskerk biedt een goede gelegenheid om de prachtige ruimte te ervaren samen met de klanken van het imposante or gel; en geen bezoeker die niet bereid is na een gratis concert iets bij te dragen aan het beno digde restauratiegeld. Gisteravond speelde Sander van Marion; hij begon met werk van de vrijwel onbekence componis ten Trabaci, Jimenez en Seixas waarvan hoewel onderling heel verschillend van aard, de direk- te zeggingskracht opviel. Zo'n Batalla is ook echt programma tisch met dat trompetgeschal. En de Fanfare van Antonio So- ler met zijn feestelijk karakter klonk even ongecompliceerd in dringend. Simpele maar geraffi neerd knap gecomponeerde mu ziek, waarmee de organist een goede opening maakte. Technisch biedt het Pieterskerk- orgel waarschijnlijk wel grote problemen, en moet de organist maar wat schipperen; ook qua klank zijn er soms lehjke bijge luiden hoorbaar, die een uiterste aan techniek en vertrouwdheid met het instrument vergen, maar Sander van Marion wist het heel behoorlijk te redden. In de Passaglia van Buxtehude bouwde hij een prachtige inten siteitsclimax op, en van de Ko raalvoorspelen van Telemann, die onze muzikale voorkeur niet hebben, speelde hij het Wie schön leucht uns der Morgen stern heel verstild en daarmee ontroerend. De Fantasia en Fuga in c kleine terts van J. S. Bach is natuurlijk een heidens karwei, waarmee de organist moeite had, te horen aan de onzuiverheden en tempo wisselingen. Bij de Aria con Va- riationen van Handel was het tempo beter uitgebalanceerd en was het spel helder en doorzich tig. Het werkje van Samuel Wes ley was geen bijzonder opwin dend geval, misschien ook niet erg geïnspireerd uitgevoerd. Het hoogtepunt van de avond kwam voor ons met de Improvi satie nr. 1 van Camille Saint- Saëns met zijn duistere inlei ding in de lagere tonen, gevolgd door een nog omfloerste mid denstem, waarna tenslotte de stralende bovenstem door breekt, om weer terug te gaan naar het begin. Ten slotte een eigen improvisa tie van Sander van Marion op het thema „Altijd is Kortjakje ziek" waarmee hij een demon stratie gaf van de grote moge lijkheden van het orgel door allerlei verheven en pathetische stijlen nog eens zwaar aan te dikken; en dat maakte nogal komische sloteffekten, al dan niet bedoeld. PAULA KONING

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3