Bloedbad in Z.-Afrika krachtig veroordeeld alstublieft, Zo fris als een bloempje Terugdringen auto niet vol te houden" Konvooi buitenlanders in Libanon beschoten BTW-VERHOGING EVENTUEEL LATER Leven op Mars mogelijk ^Veiligheidsraad in spoedzitting bijeen Zeidw 0oiiACWit DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Ipenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 Bank: Amro-bank N V, Leiden Directeur-hoofdredacteur: F. J, Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J Hallewas - Chef-redacteur: .Wim Buijteweg Uies (excl. BTW) 0,45 per mm Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers 55 cent Zaterdag 19 juni 1976, 66e jaargang no. 20455 Lokvogels Speelfilm De lokvogels op Ned. I om 22.20 uur. Om 20.10 uur voetbal: Nederland-Joegoslavië. Ned. II om 20.25 uur Ellery Queen en om 21.15 uur Interna tionaal gala. Zondag Ned. I om 19.30 uur musical Camelot. Ned. II om 20.10 uur finale West-Duitsland-Tsjechoslowa- kije. Meer bewolking Tijdelijk meer bewolking maar slechts hier en daar regen. Mati ge tot vrij krachtige wind uit zuidwest tot west. Maxima van 15 graden aan zee tot 20 graden in het oosten van het land. dat is Holiday Inn Leiden met 1824 vestigingen. Altijd kersverse ideeën en een frisse aanpak. U zou het eigenlijk zelf moeten mee maken. HOLIDAY INN OOK IN UW OMGEVING H LEIDEN BOWLING i FUN CENTER 071-769310 Overige vestigingen in: Utrecht 030-910555; Eindhoven 040-433222 rid. >k wetsbaren op antjes: VVD wit meest GEEN EXCUUS Van een onzer verslaggevers Het vervoersbeleid van de over- dat zich richt op bevordering van openbaar vervoer, onder gelijktijdi- verslechtering van de voorzieningen Ir het auto-verkeer is niet vol te den. De eerste tekenen dat dit beleid worden veranderd, dienen zich al Dit verklaarde prof. ir. J. Volmuller, hoogleraar in de algemene verkeerswe tenschap, vanmorgen in een rede die hij hield ter inleiding van de algemene leden vergadering van de KNAC in Zeist. Zoe kend naar een verklaring voor de on houdbaarheid van het huidige vervoers beleid wees prof. Volmuller er onder meer op dat bij het uitstippelen daarvan de resultaten van wetenschappelijk on derzoek niet ter harte zijn genomen. Die resultaten, zo zei hij, wijzen er heel dui delijk op dat de auto, zeker voor de jeugdige autobezitter, het meest doeltref fende, universelen vervoermiddel is voor praktisch al zijn verplaatsingen. Ook de voorzitter van de KNAC. jhr. W. Andringa de Kempenaer, beklemtoonde tijdens de bij neekomst dat in het over heidsbeleid de accenten teveel worden gelegd op de negatieve aspecten van het autogebruik. Fel hekelde hij de subsidie aan de actiegroep „Stop de kinder moord". „Alsof er sprake van moord zou zijn op de weg aldus de KNAC-voor- zitter. Leden van de Amerikaanse ambassade m Beiroet dragen de kist met het stoffelijk overschot van de eerder deze week vermoorde ambassadeur Meloy naar buiten naar een voor de ambassade gereedstaande wagen. De wagen kwam gistermiddag in de Syrische hoofdstad Damascus aan tesamen met een Brits evacuatie konvooi. DAMASCUS Het eerste kon vooi van twintig auto's dat gis teren de Libanese hoofdstad Beiroet verliet om buitenlan ders, onder wie enkele Neder landers, naar Damascus in Sy rië te brengen, is in de Libanese bergen beschoten. Het konvooi kwam zeven uur na vertrek uit Beiroet in Damascus aan. On der normale omstandigheden doet men drie uur over deze afstand. Een aantal evacuees vertelde dat ze onderweg bij Jezzine, een bergdorpje op 22 kilometer ten oosten van de havenstad Sidon, terecht waren gekomen in een kogelregen van elkaar bestrij dende partijen. De Britse ambassade heeft het vertrek vanmorgen van een konvooi buitenlanders uit het door strijd verscheurde Beiroet naar Syrië uitgesteld. Volgens de zaakgelastigde Geoffrey Hancock was de bergroute naar Damascus niet veilig. Er zou een groot aantal Britse onderdanen en andere buitenlanders met het konvooi worden geëvacueerd. Secretaris-generaal Mahmoed Riad van de Arabische liga ver wacht dat de strijdmacht voor toezicht op een bestand in Liba non daar binnen 48 uur zal arri veren. Gisteren na zijn aan komst uit Saoedi-Arabië in Da mascus, zei Riad dat koning Chaled heeft beloofd Saoedi- sche troepen voor de strijd macht te zullen sturen. De meeste troepen voor de strijdmacht staan al klaar om naar Libanon te gaan. Het zou den troepen moeten zijn van Syrië, Libië, Algerije, Saoedi- Arabië, Soedan en de Palestijn se bevrijdingsorganisatie. Regering in nader voorstel: Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De regering is er zoveel aan gelegen dat een loonakkoord wordt bereikt voor de rest van 1976, dat zij in het uiterste geval zelfs bereid is om de verhoging van de BTW, voorgeno men per 1 oktober a.s., uit te stellen tot 1 januari. Deze bereidverklaring vormde een onderdeel van een nieuw aanbod van de regering, gisteren aan de onderhandelenede partijen gedaan. Het kabi net is bereid een aantal sociale premies te verla gen om de werkgevers in staat te stellen wat meer loonsverhoging toe te kennen. Het nieuwe bod van de regering komt hierop neer: de ziekenfondspremie kan omlaag met 1,2 pro cent, zowel voor de werkgevers als de werknemers dus met 0.6 procent; de premie voor de AWBZ (bijzondere ziektekos ten), die uitsluitend door de werkgevers wordt betaald, kan met 0,6 procent worden verlaagd; de premie voor de kinderbijslag voor loontrek- kenden (ook een werkgeverspremie) kan 0,2 pro cent omlaag. Volgens minister Boersma kunnen de werkgevers dankzij deze lastenverlichting iedere werknemer een bruto loonsverhoging geven van circa 30 gul den per maand. Wie verplicht ziekenfondsverze kerde is, betaalt daarnaast 0,6 procent minder premie. De regering heeft steeds gesteld dat de koopkracht van iemand met een loon van 20.000 per jaar gelijk zou moeten blijven. Die grens is nu duidelijk verlegd. Iemand met 24.500 gulden gaat er nog iets op vooruit. Dit is althans volgens een voorlopige, haastige berekening vastgesteld. De rekenmeesters van de partijen zullen dit weekemde uitvoerig gaan becijferen wat het nieuwe bod van de rege ring voor de verschillende inkomensgroepen pre cies betekent. Dinsdagmorgen, als het rekenwerk achter de rug is en de diverse achterbannen ook hun mening hebben gegeven, komen alle partijen opnieuw bijeen. Waarschijnlijk vallen er dan be slissingen. uinhoop USD EN (ANP) - AR-fractie- Drzitter Aantjes heeft gister- Ond tijdens een bijeenkomst n zijn partij in Leusden zeer Ie kritiek geleverd op de ^-bezuinigingsplannen. I noemde de liberale voorstel- i „weinig minder dan schaam- dos". Naar zijn mening wor- i de bezuinigingen gezocht in >rse ingrepen" bij de zwakste Hepen in binnen- en buiten- >d. Volgens Aantjes komen de sparingen ten goede aan alle dernemingen en aan een be- •tingverlaging, die meer ten •ede komt aan de hogere ïnko- ens dan aan de lage inkomens, lit is geen puinruimen, maar !t op de puinhoop gooien van meest kwetsbaren", aldus antjes, volgens wie het overi gs „dringend noodzakelijk" is »t in het Kamerdebat van vol- snde week zowel door progres- even als door de christen-de- ocraten bijdragen worden ge werd tot verbetering van de in e afgelopen weken „verslech te politieke sfeer". Naar zijn lening ligt het aanknopings- nnt daarvoor in het verlangen pS in deze kabinetsperiode wij dingen in maatschappij-ver- leuwende zin te realiseren. HvUltbW m.i.vais nieuw kwartaaiaoonnee van 0®^ Leidse Courant: adres: woonplaats; -- STUUR als dank voor de moeite een herenparapluie naar: naam: adres: woonplaats: YORK/JOH ANNES- IURG De Veiligheidsraad de Verenigde Naties zal aarschijnlijk nog vandaag resolutie aanvaarden raarin het „massale geweld het doden van Afrikaanse iensen die zich verzetten te- rassendiscriminatie" -achtig wordt veroordeeld. raad komt vanmiddag oor de tweede maal bijeen dat vannacht een spoedver- jadering was gehouden op verzoek van enkele Afrikaan se landen om de toestand in Zuid-Afrika te bespreken, irote Volgens de resolutie is apart- ekeaheid een misdaad tegen het boergeweten en de waardigheid Speejvan de mensheid. Voorts we', i wordt de wettigheid uitge- 720.0 sproken van de strijd van het Zuidafrikaanse volk voor op heffing van apartheid en ras sendiscriminatie en wordt een beroep op de regering in Pre toria gedaan het geweld te beëindigen en de apartheid spolitiek af te zweren. Zwaar gewapende politieman- surveilleerden vanochtend door Afrikaanse plaatsen rond Johannesburg in een poging de zwaarste rassenonlusten uit de Afrikaanse geschiedenis te beteugelen. Bij de rellen vielen 1 ongeveer honderd doden en 70e» raakten meer dan duizend per- Jan sonen gewond. Nagenoeg alle j slachtoffers zijn zwarten. B De hoofdcommissaris van po- litie van Johannesburg, Visser, I zei gisteravond dat nog krach- tiger zal worden opgetreden. Hij gaf toe dat de toestand driemaal zo erg is als toen de I ongeregeldheden woensdag eldl begonnen. De Afrikaanse steden waren ook vandaag een hel. Benden trokken door de straten, stichtten brand en bekogelden de met automatische wapens uitgeruste politiemannen met Zwarte demonstranten gooien stenen naar de politie de exclusieve blanke wijken van Johannesburg liggen. de buurt van Alexandra, een stadsdeel waarin Gisteravond vond in Amsterdam een anti-apartheidsdemonstratie plaats georganiseerd door verschillen de aktiegroepen zoals de Anti-apartheidsbeweging Nederland, ASVA en NW-jongeren. De demonstratie richtte zich tegen de recente ontwikkelingen in Zuid-Afrika. stenen. De politie heeft weg versperringen opgeworpen om te verhinderen dat de in op stand gekomen zwarte bevol king naar de blanke wijken trekt. Het ergst zijn getroffen Soweto ten zuidwesten van Jo hannesburg en Alexandra, waar vrijwel elk overheidsge bouw is afgebrand. Premier Vorster verklaarde gisteravond in het parlement dat de rassenonlusten een wel bewuste poging zijn paniek te zaaien en meningsverschillen tussen blanken en zwarten te bevorderen. Vorster waar schuwde dat de regering vast besloten is hard op te treden om recht en orde te handha ven. Hij liet niet blijken wie volgens hem verantwoordelijk is voor de onlusten. Wel heb ben gisteren twee vooraan staande Zuidafrikaanse kerke lijke leiders, dominee Beyers Naudé, directeur van het Zuid afrikaans Christelijk Instituut, en John Rees, secretaris gene raal van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, een rechter lijke waarschuwing gekregen dat zij zich van inmenging in de huidige gespannen situatie dienen te onthouden. Uit versehöterWe--Gi;len van de wereld zijn scherpe reacties gekomen op de gebeurtenissen in Soweto en Alexandra. De Wereldraad van Kerken ver klaarde zich solidair met de opstand. Secretaris generaal Kurt Waldheim van de Ver enigde Naties riep op tot uiter ste zelfbeheersing om het bloedvergieten te beëindigen. Hij onderstreepte zijn overtui ging dat alleen dringende maatregelen ter beëindiging van de partheid de spanningen kunnen verminderen. Premier Den Uyl zei gister avond dat Zuid-Afrika er be ter aan doet voorgoed het pad van de apartheidspolitiek te verlaten. Hersenvliesontsteking In Zuid-Frankrijk zijn drie kinde ren overleden aan hersenvlies ontsteking. De roem van oude adel vormde voor een agent in Frank furt geen excuus om een Rolls Royce die in een winkel straat het parkeer verbod overtrad een bekeuring te geven. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIliUlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllHIIIIIIIIII VIKINGFOTO'S WIJZEN UIT: PASADENA (AP) De de kraters. De Viking zal vandaag op afstand bediend labo- eerste foto's van de pla- Dat er op Mars vocht en om Mars gaan draaien, ratorium neerzetten op neet Mars die naar de nevelvorm aanwezig is, Mars Die moet nagaan aarde zijp geseind door hoeveel weet men niet, Het zal foto's nemen die of er daar ieven jn de het Amerikaanse Vi- is voor de deskundigen moeten helpen bij het ggn 0f andere vorm be king-ruimteschip tonen toch een „goed teken vinden van de voorgeno- staat. nevel-formaties en gi- voor een mogelijkheid men landingsplaats. Op gantische met ijs gevul- van leven" op Mars. 4 juli zal de Viking een Zie ook pag 15 iiiiiiiiMil

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1