200 JAAR POLITIEKE PARTIJEN AMERIKA HOLIDAY VEGAS f LAS VEGAS De afgezanten, die de Lord naar Las Vegas heeft gestuurd om het christelijk geweten op te vijzelen hou den zich schuil in dezelfde kneuterige kerken, die men, vaak bedekt met verse paksneeuw, aantreft op ansichtkaarten uit wintersportoorden. In Las Vegas wordt die indruk nog versterkt door het knullige interieur van de kerkjes, waar men al te gemakkelijk de hand van een fröbelende engel vermoedt. Die engel moet dan wel een ontslapen Amerikaan zijn, want al leen onderdanen van de USA bezitten het vermogen hun dankbaarheid om te zetten in absolute religieuze janboel. Dat wordt nog eens elke zondagmorgen vanaf zes uur onderstreept door een stoet van heilspre- dikers die via alle beschikbare televisie kanalen de blijde boodschap de Ameri kaanse slaapkamers inranselen. Als je voor de eerste keer getuige bent van deze hemelse wolkbreuk moet je je voortdu rend aan de rand van het bed vasthouden om niet weggespoeld te worden door de aanrollende golven van gramschap. Het feit, dat ook nog elke twintig minuten een nieuwe geestelijke grutter van een concur rerend merk met een voordeelaanbieding komt - in de trant van „bij elke doodzonde twee dagelijkse cadeau" - maakt het zicht op de eeuwige zaligheid er niet duidelij ker op. van de plechtigheid (15 dollar). Dominee ziet overigens liever, dat men inplaats van orgelspel het bruidskoor uit Lohengrin via de bandrecorder verkiest (18 dollar). Dat scheelt de klant 10 dollar en hem een hoop ergenis. De koster kent namelijk maar een deun en die speelt hij nog vals ook. Desgewenst zorgt „Kaarslicht" ook voor standby-getuigen (50 dollar per stuk), die in naburige goktenten op scherp staan. Meestal zijn het obers en barkeepers, die met het oog op het gewenste nette pak de voorkeur genieten. Zij hebben de smoking al aan en kunnen zich derhalve het tijdro vende omkleden besparen. baar bleef. Maar - Jackson was ook de man,die als officier de troepen had aange voerd, die de Indianen hadden teruggedron gen, zodat er honderdduizenden hectare grond beschikbaar kwamen voor nieuwe plantages in het Zuiden. Het verhaal gaat, dat hij op het eerstè bal op het Witte Huis vertegenwoordigers uit nodigde niet van de aristocratie van Was hington, maar van „zijn" boeren. Zij ver schenen met modder aan de laarzen en na een feestelijke nacht was het huisraad één ruïne. Daartegenover staat de figuur van de Re publikeinen Abraham Lincoln, die in 1861 tot president werd gekozen, en stappen ondernam om te komen tot afschaffing van de slavernij, door middel van een federale wet, die voor alle staten zou gel den. Dus ook voor de zuidelijke staten, waar de gehele economie dreef op de plantages, met duizenden slaven. Alles, wat de naam Democraat droeg en zich met het Zuiden verbonden voelde, kwam in verzet. Wel of geen slavernij, dat was altijd een zaak geweest van elke staat afzonderlijk. En daarom scheiddden de zuidelijke staten zich op grond van de oude democratische doctrine af van de Federale Staat en zij vormden een eigen onafhankelijke staten gemeenschap. Dit leidde tot de verschrikkelijke burger oorlog waarin het Zuiden en de Democra ten verslagen werden. Vooral het optreden van generaal Sherman was genadeloos. Deze oorlog betekende, dat de Democraten als politieke partij tientallen jaren een machteloze en vernederde partij werden. Wie wil weten, hoe dat toeging, moet maar eens lezen het boek van Margret Mitchell: Gone with the Wind (Nederlandse verta ling: Gejaagd door de wind), waarin deze burgeroorlog in romanvorm wordt be schreven, gezien vanuit het standpunt en de ervaringen van de Zuidelijken. Een boek, waarvan tijdens haar leven miljoe nen exemplaren zijn gedrukt, en dat in bepaalde opzichten een merkwaardige te genhanger vormt van De Negerhut van Oom Tom, geschreven door Harriet Bee- cher Stowe. En in onze tijd is het nóg zo, dat de Democraten een hoogst merkwaardige par tij vormen, aan de ene kant de meest conservatieve groeperingen in het Zuiden, die vertellen, dat de Burgeroorlog in een bepaalde zin nog altijd voortduurt (Wallace is hun man) en aan de andere kant allerlei sociaal zwakkere groepen in de steden, met name ook die afkomstig zijn uit landen als Italië en Polen. Bij de meer welgestelden is de Republikeinse partij favoriet. Toch is het niet alleen een sociale kwestie. Van ouds vindt men bij de Republikeinen met name de geslachten en bevolkingsgroepen, die zich nauw verwant bleven voelen met Engeland, en ook de Noren, Nederlanders enz. vindt men meestal bij de Republikei nen, terwijl, men zou bijna zeggen uiteraard, de Ieren een grote rol spelen in de Democratische part'j. De Kennedy-fa- milie is van Ierse afkomst. De democratische president Jackson is dé geestelijke vader van het spoils-system. Spoils is het meervoud van spoil, en spoil betekent de buit, veroverd op de verslagen In de achttien kerken van Las Vegas wordt echter nauwelijks over de zonde gerept. Dat zou ook weinig uithalen, want ze staan toevallig op een terrein, waar de duivel het compleet voor het zeggen heeft. Hij heeft in de woestijn van Nevada een nieuw werkterrein gecreëerd, waar alle denkbare menselijke ondeugden in overzichtelijke koelvitrines worden geëtaleerd. De tien geboden zijn door hem van de stenen tafels geveegd en inplaats daarvan heeft hij er de hapklare brokken neergelegd, die vroe ger gegarandeerd een roetmop op je zieltje veroorzaakten. Het is duidelijk, dat in deze dependance van de hel alleen hemelse boodschappers getolereerd worden, die er niks van bak ken en hun weldaden nauwkeurig beper ken tot die transacties, waar ook de duivel beter van wordt Het compromis, dat in Nevada bereikt werd hield in, dat de domi nees zich zouden beperken tot het inzege nen van huwelijken en het uitspreken van echtscheidingen en dat men voor alle ande re zaken bij de duivel te biecht zou gaan. In de praktijk blijkt het een taakverdeling te zijn, die voortreffelijk werkt Kaarslicht Een van de achttien stations, waar diena ren van de Heer 24 uur per dag quick-ser- vice verlenen, is de „Kapel Kaarslicht". Uit de verte lijkt hij nog op een ordentelijke kerk, waarvan weliswaar de toren als ge volg van de tegenvallende collectes aan de krappe kant is gebleven. Maar zodra men het voorpleintje betreedt blijkt het een onderkomen te zijn van een piggelmee met godsdienstwaanzin, maar het zit allemaal zo klunzerig in mekaar, dat je alsmaar denkt aan het voormalige televisiepro gramma „Poets". Je verwacht dan ook elk ogenblik de massieve gestalte van presen tator Cherry Duyns, die schaterend zal uitroepen: „Nep, mijn heren. Het is alle maal edelkitsch, wat u ziet." Niettemin doet „kaarslicht" voortreffelijke zaken. Gemiddeld worden er per week 380 huwelijken gesloten en 165 echtscheidingen uitgesproken. Vooral in de weekeinden is het dringen geblazen en lopen de wachttij den gemakkelijk op tot twee, drie uur. Het zijn de hemelse piekuren, waarin de dienst doende herder met „ja-woorden" bekogeld wordt en nauwelijks tijd heeft om de binnengekomen stipendia op de roulette tafel van het aangrenzende motel te ver dubbelen. Deze herder wordt gerecruteerd uit de groep loslopende dominees zonder beroep en krijgt een dienstverband van hooguit Dertien koloniën hadden zich onafhanke lijk verklaard van de Engelse Kroon en het Britse rijk. Dertien onderling sterk uiteenlopende staten, wat economie, le vensstijl en opvattingen betreft: grote plantages, deftige families en veel neger slaven in het zuiden, zoals in Georgia. Maine de noordelijkste, met sober levende en hard werkende boeren en vissers. En daartussen elf andere staten, met Virgi nia, Pennsylvania en New York als de belangrijkste, ook onderling weer ver schillend. Zij hadden zich verenigd en vormden sa men één onafhankelijke staat, de Verenig de Staten van Amerika, met een grondwet, die voor alle staten gezamenlijk gold. In het vorige artikel hebben wij gewezen op de parallel met de Republiek der Zeven Provinciën. Daar was spanning tussen de staten der gewesten en de Staten-Generaal. Dezelfde spanning was al dadelijk merk baar in de Verenigde Staten. Hamilton Dan komt als vanzelf de figuur van Ale xander Hamilton naar voren. Hij was de voornaamste secretaris van staat onder de eerste president, George Washington, want hij beheerde de schatkist. Een berooide schatkist. De oorlog tegen Engeland was geldverslindend geweest. Alleen de smok kelaars werden rijk, maar het land arm, met een enorme schuldenlast Hamilton heeft, wat de financiën betreft, orde op zaken gesteld, maar dat kon niet anders dan via het heffen van zware belas tingen, zoals men dat in het koloniale tijdperk nooit had meegemaakt. vijand. Voor de overwinnaars is de buit, heeft een Amerikaanse senator ter verdedi ging van het spoil-system gezegd. Het bete kende, dat Jackson verreweg de meest hoge ambtenaren de gezanten enz. ontsloeg en ze verving door zijn aanhangers, die zich in zijn verkiezingscampagne ver dienstelijk hadden gemaakt. Hoewel erg afgezwakt, bestaat dit systeem in wezen nog. Als in Amerika de republikeinse pre sident vervangen wordt door een demo craat, komt er in Den Haag een nieuwe Amerikaanse ambassadeur. Maar het svs- teem wordt veel minder rigoreus toege past dan m het verleden en er is ook wettelijk paal en perk aan gesteld. Lobbyism Tussen de beide grote politieke partijen in Amerika is geen principieel verschil. De programma's bij de presidentsverkiezing zijn sterk ingesteld op de omstandigheden. Alleen kan men zeggen, dat de Democra ten duidelijk twee vleugels hebben, een „conservatieve" en een „progressieve" vleugel. Maar met name bij de senaatsver kiezingen spelen allerlei belangenorganisa ties wel een rol. In de agrarische staten wordt er wel voor gezorgd, dat er senato ren worden gekozen, die wat met de land bouw hebben te maken, direkt of indirekt En ook met de vakbonden hebben mensen in het Congres, met wie zij nauwe contac ten onderhouden. Zelfs afgezien daarvan is het lobbyism iwijd verbreid. Een lobby is een wandel gang, een corridor of een wachtkamer, waar men een parlementslid te spreken kan krijgen. Daar wordt druk gebruik van gemaakt. Zelfs zijn er in Washington advo caten die er een goede boterham aan ver dienen. Zij „benaderen" voor hun cliënten de parlemenstleden, om te kijken, of die iets voor hen kunnen doen. Het systeem kan uiteraard leiden tot cofruptie, maar het werkt overigens vlot en soepel en het is eenvoudiger en direkter dan al dat gesjouw met spandoeken op het Binnen hof. Hamilton is de man geweest, die de financiën van de Verenigde Staten een vaste basis heeft gegeven. Daar door was de Bank of Amerika nodig, te vergelijken met de Nederlandse Bank. De eerste bank met deze naam en functie was gevestigd in Philadelphia. Het bankge bouw, voltooid in 1797, was opgetrokken in Griekse stijl. Tot grote schade van Amerika's krediet achtte men na een aantal jaren een staatsbank niet meer nodig en liet de concessie van Hamilton's Eerste bank aflopen. Maar binnen tien jaren werd haar opvolgster opgericht, in een nieuw gebouw in Philadelphia, nog strikter in Griekse stijl. In elk geval bleek uit de ervaring, naar de overtuiging van Hamilton, dat de Ver enigde Staten behoefte hadden aan een sterk centraal gezag. Hij en zijn aanhan gers noemden zich federalisten, omdat zij de federale regering grote bevoegdheden wilden heven. En dus de bevoegdheden van de afzonderlijke staten inkorten. Hun tegenstanders noemden zich democraten, en vaak republikeinse democraten. Die toevoeging „republikeins" was bedoeld als een aanval op Hamilton, die er van werd beschuldigd eigenlijk voorstanderte zijn van een monarchie. Die beschuldiging was niet terecht, maar wel kwam Hamilton er rond voor uit, dat hij het Engelse staatsbestel het beste vond: een permanent staatshoofd met het recht van veto, een parlement met uitgebreide bevoegdheden op wetgevend gebied en een onafhankelijke rechterlijke macht Hij was er dan ook voor, dat de president van de Verenigde Staten voor zijn leven zou wor den gekozen en het recht zou hebben, de gouverneurs van de afzonderlijke staten te benoemen, zodat hij in elke staat zijn met gezag beklede vertegenwoordiger zou heb ben. De (republikeinse) democraten moesten daar niets van hebben. Zij wilden slechts een beperkte macht toekennen aan de president, en wilden hem liefst een korte ambtstermijn geven. Het zwaartepunt moest liggen bij de regeringen van de afzonderlijke staten. Het paradoxale was, dat deze democraten, Jefferson voorop,' een diepe afkeer hadden van Engeland en heel sympathiek stonden tegenover het re volutionaire Frankrijk, dat zeer centralis tisch was. Uit deze tegenstelling tussen de federalis ten van Hamilton en de democraten van Jefferson zijn de twee grote partijen voort gekomen, die nög in Amerika het gehele politieke beeld beheersen. Maar dan wel zó, dat het karakter van beide partijen voortdurend is veranderd. Toen Andrew Jackson in 1828 als candi- Voor dolende zielen in de zandbank van Nevada zijn er achttien kapellen prettige betalingsconditie weer verkorten. twaalf maanden. Daarna is er weer een ander aan de beurt In die periode kan hij rekenen op een gegarandeerd inkomen van 100.000 dollar. Voor dat bedrag moet hij wel de handen uit de mouwen steken en met name proberen zoveel mogelijk extra's te slijten. Een kale trouwpartij kost 30 dollar en daar kan de schoorsteen van „Kaarslicht" uiter aard niet van roken. Daarom is het zaak. de luidjes warm te maken voor de feestver lichting H14 dollar), origineel orgelspel (28 dollar), authentieke wierookgeur (eenvou dige stokjes komen op 18 dollar. Als de koster eigenhandig rondgaat met het wie rook kost dat 40 dollar) en een kleurenfoto daat van de Democraten tot president werd gekozen, gaf hij demonstratief te kennen, dat hij naar het Witte huis kwam als de „man van het volk", van de arme boeren van het Westen, van de mensen uit de volksbuurten in de grote stad. De De mocraten werden onder zijn leiding een typische „volkspartij" terwijl de Republi keinen werdén gezien als de partij van de bankiers en van de families met de typisch Engelse traditie. Jackson had een afkeer van de Britten. In de onafhankelijkheids oorlog hadden de Engelsen hem gevangen genomen en toen hij weigerde, de laarzen van een Engelse officier te poetsen, gaf deze hem een houw met de sabel over het gezicht, waarvan het litteken altijd zicht- waar ze het eeuwig geluk kunnen bezegelen. Desgewenst kunnen ze die eeuwigheid later op hetzelfde adres opn Als extra service bewaart dominee in zijn sacristie ook altijd wat bruidsboeketten. Hij heeft daarvoor de bovenste twee rek ken van de ijskast uitgeruimd. De rest van de kast heeft hij opgevuld met flessen cola en bier, want dorst kent ook in de zielzorg geen seizoenen. Persoonlijk kan dominee het boeket met de lelietjes van dalen van harte aanbevelen (17 dollar). Toch kan hij zich ook voorstel len, dat de voorkeur uitgaat naar de arons kelken (12 dollar) of de 'baby-orchideeën (25 dollar). De prijs hoeft in elk geval geen bezwaar te zijn, want na afloop van de huwelijksvoltrekking neemt hij de boeket ten voor 10 dollar weer in. Op deze klamme zaterdagavond lijkt het er overigens op, of er danig de klad zit in de menselijke nesteldrift. Het kerkje is uitgestorven en dominee zit moederziel al leen in een zijzaaltje de nieuwe Donald Duck te lezen. Uit voorzorg heeft hij wel de deuren open laten staan, zodat voorbij gangers een blik kunnen werpen in de kapel. De banken glimmen en'op het altaar branden de 220-volt waskaarsen. Wat denkt dominee er zelf van. Komen er nog liefhebbers of kan hij de zaak beter slui ten?" Hij raadpleegt zijn horloge en zegt: „Het is nu half twaalf. Er kan dus nog van alles gebeuren. Misschien komen er straks nog jr een paar stellen, die voortreffelijk gedi- is neerd hebben en de dag feestelijk willen besluiten. Als ze dan bij mij voor een p dichte deur komen gaan ze naar de concur- |f rentie. En daar koop ik niks voor." Hoopvol staart hij in het warme neonlicht |t< van de nacht. Voorlopig gokt hij het erop, pi dat er nog steeds zoekenden zijn in de p woestijn. >r: Welnu, bij hem zullen ze een veilige haven |T vinden. Met volledige air - conditioning, je zoals de reclamezuil op het voorplein fier joi meldt. Mijn liefjes, wat willen jullie nog fti meer? a: LEOTHURING pi Alexander Hamilton Op 4 juli vieren de Verenigde Staten het tweede eeuwfeest van de onafhankelijkheid. De ontwikkeling rond deze gebeurtenissen stellen wij in een serie korte artikelen aan de orde. Vandaag: het eerste optreden der partij, en. Eerdere afleveringen in deze serie op f, S, 15,22 en 29 mei, S en 12 juni.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 16