Zwem- en viswater nog lang niet overal in orde Varen en zwemm kennen naast plez ook vele gevaren Voor Tweede-Kamerleden die van huis uit arts zijn,is het antwoord dui delijk. „Een gevaar voor de staat", zo karakteriseert de medicus dr. J. Lam berts. Tweede-Kamerlid voor de PvdA, het arbeids- en vooral het ver gaderritme van Den Uyl en zijn ploeg. „Zoals deze mensen werken, dat gaat te ver. Veel Kamerleden werken ook ongezond lang, maar wat in het kabi net gebeurt gaat alle perken te buiten. Op zo'n manier kan je geen verstandi ge besluiten meer nemen. Dat we in Nederland wetten kennen die het maximaal toelaatbare aantal arbeidsuren regelen, is natuurlijk niet voor niets. Welnu, die wetten zijn op het Binnenhof gemaakt, maar ze wor den er absoluut met voeten getreden." „Volstrekt onverantwoord" is ook het oordeel van arts/Kamerlid drs. A. Ti- lanus (CHU) over het vergader-tempo van deze regering. „Verantwoordelijk daarvoor is op de eerste plaats de minister-president. Die is ogenschijn lijk van ijzer, al ziet hij er de laatste DEN HAAG Als het kabi net valt, dan is dat waar schijnlijk niet over de bezui nigingsplannen en niet over de loonpolitiek. Niet over de grondpolitiek, niet over de vermogensaanwasdeling en evenmin over de abortus kwestie. Als het kabinet valt, dan is dat over zijn eigen oververmoeidheid. Fysieke en geestelijke uitputting bedrei gen deze regeringsploeg meer dan welk probleem dan ook. Vorige week nog legden de ministers Van Agt en De Gaay Fortman het loodje. Beiden stortten ineen na afloop van de mammoetvergadering over de bezuinigingsplannen. Minister Van Agt vrijwel onmiddellijk en minister De Gaay Fortman de volgende dag, toen hij op de Veluwe was om de officiële opening te verrichten van een nieuwe school voor de opleiding van BB-functionarissen. De twee bewinds lieden werd voorgeschreven een be hoorlijke poos rust te nemen, maar meer dan een paar dagen konden ze zich niet permitteren, Dat ze binnen kort opnieuw moeten „afzien" is dan ook niet uitgesloten. Voor andere mi nisters dreigt hetzelfde gevaar. Lub bers bij voorbeeld, die vorig jaar r ook al oververmoeid raakte, loopt er nu weer bij alsof hij ook elk moment ter aarde kan storten. Boersma eveneens uitgeput. De grote Den Uyl zelf is in de afgelopen twee maanden drie jaar ouder geworden. Een wonder mag een en ander niet heten. Een 80-urige werkweek is voor kabinetsleden een normale zaak. Tachtig uur van top-inspanning onder vaak grote emotionele spanningen. Tijdens de buitensporige drukte van de afgelopen maanden liep dat mak kelijk op tot 90 of 100 uur. En daar kan vrijwel niemand tegen. De span ningen en irritaties die daaruit ont staan zijn gevaarlijker dan welk zake- Jijk meningsverschil dan ook. De grootste claim op de gezondheid wordt gelegd door het frequente i zeer langdurige vergaderen. Wat dat betreft maakt dit kabinet het bonter dan welk vorig kabinet dan ook. De vrijdagse ministerraadsvergadering, om maar wat te noemen, begint 's morgens om tien uur en gaat met een pauze tussen één en half drie tot zeven uur door. Als de ministers dan nog niet klaar zijn zetten ze, na opnieuw een schorsing, hun beraad voort tot hot klokje rond is. En vaak nog lan ger, tot de kleine uurtjes van de mor gen. De bezuinigingsvergadering die voor Van Agt en ,De Gaay Fortman de laatste druppel bleek, was 's mor gens om vijf uur afgelopen. Onder premier De Jong kwam dat niet voor. Die wilde alleen vergaderen als zijn mensen fit waren. Biesheuvel maakte het ook nog wel eens laat (bij de beslissing van jhr. mr. De Braauw en dr. Drees jr. on af te treden, speelde de factor vermoeidheid ook een be tijd ook zeer vermoeid uit. Hij legt zijn eigen tempo op aan zijn collega's. Onder vorige kabinetten werd er ook wel eens flink aan getrokken, maar wat onder Den Uyl gebeurt slaat alles. Er is ook niemand die aan de nood rem trekt als bepaalde personen on der de druk dreigen te bezwijken. In het kabinet Biesheuvel hield minister Stuyt dat steeds nauwlettend in het oog. Die zei gewoon tegen een collega die wat al te zware wallen onder de ogen begon te krijgen: „Hoor 's, met jou gaat het mis, jij gaat maar eens veertien dagen met vakantie". En zo'n man deed dat dan ook. Maar in deze ploeg ontbreekt een waakhond. De gevolgen zijn dat sommige leden van het kabinet zo oververmoeid raken dat ze niet meer tot een behoorlijke be sluitvorming kunnen komen. Dat er wrijvingen ontstaan die niet nodig zijn en dat er mensen echt afknappen, zoals nu met Van Agt en De Gaay Fortman is gebeurd. Welnu, afgeknap te ministers, daar heeft een land na tuurlijk weinig aan". Dat de lange duur van de vergaderin gen, gezien de ingewikkeldheid van de problematiek die er behandeld wordt, onvermijdelijk is, bestrijd drs. Tilanus krachtig. „Dat is helemaal niet onver mijdelijk. Het is gewoon een kwestie van gedisciplineerd vergaderen. Je moet gewoon afspreken: om zo laat stoppen we, hoe dan ook. In het be drijfsleven doen ze dat toch ook? Daar onderkennen ze al heel lang dat naar mate een vergadering langer duurt, het rendement steeds meer afneemt". Tilanus' fractiegenoot dr. J. Kruisinga, eveneens medicus en staatssecretaris in het vorige kabinet is het helemaal met hem eens. Hij voegt er aan toe dat de oorzaak van de moeilijkheden voor een deel ook ligt in de geringe besluitvaardigheid van dit kabinet. „Dat het werk in de laatste tijd lawi neachtige vormen heeft aangenomen komt vooral doordat men de proble men de afgelopen jaren steeds maar voor zich. uit is blijven schuiven. Nu komt alles tegelijk." Resteert tenslotte nog één vraag. Als iedereen het erover eens is dat het kabinet gedisciplineerder moet wer ken en vergaderen, waarom is er dan niemand die er wat aan doet? De socialist Lamberts: „Ach, het hele probleem van de werktijden van rege ring en parlement is in de Kamer al herhaalde malen aan de orde geweest. Maar als je er wat van zegt, word je uitgelachen". WILLEM SCHEER langrijke rol), maar Den Uyl slaat toch alle records. Adepten-door-dik-en-dun van de socia listische meester vinden de lange duur van de bijeenkomsten een onvermijde lijk kwaad. Zij wijzen erop dat de problemen waarmee dit kabinet wordt geconfronteerd groter zijn dan die on der voorgaande regeringen. En dat de politieke samenstelling van deze rege ringsploeg domweg verhindert dat ie dereen het in een vloek en een zucht eens is. Die argumenten snijden best wel hout. Een economische crisis die 220.000 Nederlanders werkloos maakt, help je niet in een achternamiddag uit de wereld. En een probleem als de abortus-kwestie geeft een gezelschap van enerzijds socialisten en anderzijds confessionelen ook de nodige discus sie-stof. Toch mag de vraag worden gesteld of de rusteloosheid waarmee dit kabinet alsmaar door vergadert het vinden van oplossingen niet node loos bemoeilijkt. Van Agt... onmiddellijk bezweken ri u (Van een onzer verslaggevers) Den Haag/Hilversum Het zwem- en viswater in de Nederlandse binnenwateren en langs de kust is nog lang niet, zoals het zou moeten zijn. Regelma tig worden daarover rapporten uitgebracht. Ko ning Klant van de Vara-t.v. is daarmee zeker niet de minste. Dezer dagen hebben de samenstellers van deze rubriek het onderzoek van dit jaar naar het zwem- en viswater bekendgemaakt. Hieronder volgen de reultaten van het onderzoek Wijk aan Zee: bij restaurant Sonnevanck zwemwa ter verdacht, viswater goed. Zandvoort: zwemwater verdacht, viswater levens omstandigheden voor vis slecht. Noordwijk aan Zee: bij het Oranjebad, zwemwater slecht, viswater goed. Wassenaarseslag: bij de ingang van het strand zwemwater verdacht, viswater levensomstandighe den voor vis slecht. Kijkduin: bij het strandbad Kijkduin zwemwater slecht, viswater levensomstandigheden voor vis slecht Domburg: bij strandhuis Toko zwemwater goed, viswater levensomstandigheden voor viè slecht. Vlissingen: bij hotel Brittannia zwemwater ver dacht, viswater levensomstandigheden voor vis slecht. Het Loomeer in Drenthe: bij Schoorlo zwemwater goed, viswater levensomstandigheden voor vis slecht. Zuidlaardermeer: bij het paviljoen Klein Scheve- ningen zwemwater goed, viswater goed. Paterswoldermeer: bij de steiger van botenverhuur Helder zwemwater goed, viswater goed. Princèhof: bij de steiger naast hotel Princehof zwemwater verdacht, viswater goed. Sneekermeer: bij de steiger botenverhuur van de camping Terhome zwemwater goed, viswater goed. Belterweide: bij het parkeerterrein ten westen van de weg Giethoorn-Zwartsluis zwemwater goed, vis water goed. Veluwemeer: bij Elburg bij het strand ten zui van camping Riviera zwemwater goed, visw goed. Veluwemeer: bij Nulde bij restaurant het Posti zwemwater goed, viswater levensomstandighe voor vis slecht. Vinkeveenseplassen: bij het schiereiland tegeno café Visserslust zwemwater goed, viswater goed. Slooterplas in Amsterdam: naast jachthaven G zenpas zwemwater verdacht, viswater goed. Alkmaardermeer: bij de recreatieplaats De Doi geest zwemwater verdacht, viswater goed. De Wijde Blik bij Hilversum: zwemwater verda viswater goed. Westeinderplassen: bij de watertoren zwemwi goed, viswater verdacht. Kagerplassen: bij de steiger van de rondvi Buitenkaag zwemwater verdacht, viswater verda Reeuwijkseplassen: bij de steiger van hotel Elfl ven zwemwater goed, viswater goed. Brielsemeer: bij de verkeersbrug zwemwater go viswater goed. Brielsemeer bij Oostvoorne zwemwater goed, vis? ter verdacht. Veersemeer: bij Resto Vrouwenpolder zwemwa goed, viswater levensomstandigheden voor slecht. Oosterpias in Den Bosch: zwemwater goed, viswa goed. Plasmolen bij Mook: zwemwater goed, viswa goed. Maasarm bij Asselt: bij de steiger ter hoogte v clubhuis Asckloa zwemwater slecht, viswater v dacht. Leekstermeer: bij watersportcentrum Leek zwe water verdacht, viswater goed. IJsselmeer bij Lemmer: zwemwater goed, viswal goed. 1 Ketelmeer: bij de Ketelbrug zwemwater slecht, v water verdacht. „Apeldoornskanaal bij Eerbeek: zwemwater ga viswater goed. IJsselmeer: bij strand van Muiderberg zwem wat verdacht, viswater goed. IJsselmeer: tussen Broekerhaven en Enkhuiz zwemwater goed, viswater goed. Kralingse Plas: bij Rotterdam gemeten bij b strandbad zwemwater verdacht, viswater goed. Hollands diep: bij Haringvlietbrug zwemwat slecht, viswater goed. Maasarm bij Maasbommel: zwemwater verdacl viswater verdacht. Julianakanaal bij Grevenbicht: zwemwater ve dacht, viswater verdacht. DEN HAAG (ANP) Om de kans op verdrinking wat te verkleinen heeft de Koninklijke Nederland se Bond tot het Redden van Drenkelingen (K.N.B.- R.D.), nu de vakantie voor de deur staat, enkele adviezen opgesteld om pret langs de waterkant niet in het omgekeerde te laten omslaan. Ga nooit met een zwemband, luchtbed of ander drijfmiddel in het water wanneer de wind van het land afwaait, zegt de bond. Want de kans om te ver van de kant weg te drijven is dan groot. Lang niet overal is dit spel met uw leven verboden, maar het begin van gevaar kan het wel betekenen. Zwemmers kunnen in paniek raken door braaknei gingen en maagkrampen als gevolg van een stevige maaltijd, die te kort voor het zwemmen is genuttigd. Ook een flinke portie patat frites kan al een stevige maagvulling betekenen. Wacht met zwemmen na het eten. Als men vermoeid of bezweet is, of lange tijd heeft liggen zonnebaden, is het onverstandig direct in het water te gaan. Het lichaam kan daardoor te snel afkoelen en dat kan een fikse hoofdpijn of hart klachten tot gevolg hebben. Wacht in zo'n geval even, laat uw lichaam aan de lagere watertempera tuur wennen. Spat en spartel eerst een paar minu ten in het ondiepe water, aldus de K.N.B.R.D. Wie niet kan zwemmen, moet nooit verder dan tot heupdiepte in zee gaan, want een plotselinge daling van de zeebodem, die niet te zien is, kan paniek of erger veroorzaken. Let als u in zee gaat zwem men ook op de richting van de wind, aldus de K.N.B.R.D. Als de wind parallel aan het strand heeft gewaaid, kunnen aan de strandzijde de zandbanken sterk zijn afgeschuurd. Staat het water op de zandbank, dan is die plotselinge steilte niet te zien en dat heeft menige bader al duur moeten betalen. Zwem en baad het liefst met een groep. Gebeurt er iets, bijvoorbeeld bij kramp, dan is hulp dichtbij. Op de Waddeneilanden komen vaak stromingen voor, die zo krachtig zijn dat ze zwemmers kunnen meesleuren. Ga bij twijfel beslist niet in zee zwem men. Voor wie wil gaan varen in de Zeeuwse wateren, .waar de laatste tijd veel ongelukken zijn gebeurd, heeft de Koninklijke Nederlandse Bond to Redden van Drenkelingen ook een aantal wanneer er een bui komt, zorg dan zo snel moj de wal te bereiken. Alle watersporters moete voor zorgen dat hun boot zo goed mogeli beveiligd. Een zogeheten drijfkist kan het vei tussen leven en dood betekenen. Mocht de boot onverhoopt toch vol water probeer dan niet een grote afstand zwemme te leggen. Blijf bij de nog drijvende boot. I voor opsporingsploegen gemakkelijker te vind een groot wateroppervlak dan het hoofd vai zwemmer. Een reddingsboei met lijn, of een dingsklos, kan voor hulpverlening aan drenkel van onschatbare waarde zijn, zegt de Bond. Wie in de Zeeuwse wateren, bijvoorbeeld bij cheren of west-Zeeuwsch-Vlaanderen, maar o< ders, wil gaan zwemmen of varen moet uitk niet in de vaargeul van de scheepvaart te verj Vanaf de brug van een passerend schip is zwemmer of een klein bootje vrijwel niet te Zo'n schip veroorzaakt een zuiging die veel te is voor een zwemmer. Op de strandjes langs binnenwateren kunnen p rende schepen overigens ook voor nare zorgen. Eerst trekken passerende schepen het langs de oevers weg, dat dan vervolgens terugkomt in de vorm van een hek- en een Menige kleuter is daardoor gevallen, waarschu\ Koninklijke Bond tot het Redden van die hoopt dat door zijn tips het aantal gevallen zal verminderen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 14