Kardinaal Leger jeugd moet derde wereld gaan helpen DAMRAK BEURSOVERZICHT KLM vast op een vriendelijke markt "viz Paulus de Boskabouter-Het beest van Ploemanac Suske en Wiske De Blinkende Boemerang LUCKY LUKE - DE WITTE RIDDER Dargaud S.A. -1975 T Kerk en Wereld PAGINA 10 LEIDSE GER ANT Jvgr^weekjtg^weekJ (Van onze financiële medewerker) Amsterdam Wanneer inderdaad voor de structuurnota van minister Lubbers het doeleinde verwezenlijkt wordt, namelijk de lasten voor het bedrijfsleven te verlichten, dan zal dit zonder twijfel de aandelcnsector van de Amsterdamse effectenbeurs ten goede kunnen komen. Vrijdag 11 juni. terstond na het bekendmaken van de regerings- plannen waren de eerste tekenen daarvan al te bespeuren, toen het Beursplein een opgewekter aanblik bood. Dit werd nog geaccen tueerd op maandag 14 juni, toen de gehele aandelenmarkt vast gestemd was en er ook belangstelling ontstond voor sommige zogenaamde lokale industriefondsen. Het verstrekken van subsidies aan de bedrijven om hun investeringen aan te moedigen, het verhogen van de investeringsaftrek voor bedrijfsgebouwen en outillages, het zijn allemaal goed bedoelde plannen die er mede toe kunnen bijdragen enige verlichting te brengen in de werkloos- heid. Inmiddels, na bestudering van de nota, en na het kennis nemen van de vele toelichtingen en commentaren, is het wel duidelijk dat het plannen zijn op lange termijn, en dat de werkloosheid een probleem zal blijven waarmee ons land nog tal van jaren gecon fronteerd zal worden. Zelfs in Amerika, al waar de recessie geleidelijk voor een herstel plaats maakt, is men er zich van bewust dat de werkloosheid nog hoog zal blijven. Het totale aanzien van de aandelenmarkt is de afgelopen week echter bepaald niet slecht geweest, maar van grote omzetten kon nog niet worden gesproken. Een van de oorzaken van dit gebrek aan kooplust moet gezocht worden in de obligatiesector van het Beursplein al waar de dalende richting zich heeft voortgezet en op sommige dagen - men denke aan donderdag 17 juni - bepaald dramatische afmetingen aannam. Er deden zich zware koersverlie zen voor in de sector zowel van de Nederlandse staatsleningen, als van de BNG-leningen, verliezen die normaliter in de obligatie- hoek van de beurs uitzonderingen zijn. Zo zag men bijvoorbeeld de 8 pet Nederland 1976 donderdag verder inzakken van 94,40 tot 93.60. In de BNG-leningen gingen de 8 3/4 pets obligaties 1975 terug van 96.50 naar 94.50 en de 8 pet lening 1975 van 88.50 naar 87. En dat na de vele dagen waarop de obligaties al uitermate flauw gestemd zijn geweest. Voor de houders van deze stukken is het bepaald geen opgewekte gewaarwording. Vraagt men naar de reden van de dalende richting, dan blijkt deze in hoofdzaak te liggen in een gebrek aan vertrou wen. Dit betekent gebrek aan vertrouwen vooral in de waarde op langere termijn van de gulden in het internationale betalingsver keer. Dit heeft geleid tot een liquidatie van posities, die tevens werd gestimuleerd door de verwachting van verder stijgende rente en van de kans op een nieuwe verhoging van het officiële wisseldis conto door de Nederlandse Bank, waarop feitelijk al wekenlang wordt gerekend en gisteren een feit geworden. Heel duidelijk is de onrust op dit punt aan het licht getreden door de feitelijke mislukking van de uitgifte van AKZO. Het ging hier om 125 miljoen, 9 1/4 obligaties met een looptijd van 10 jaar. en een uitgiftekoers van 98 pet. Het resultaat is geweest, dat de inschrijvingen ten volle zullen worden toegewezen, waaruit men moet concluderen dat de belangstelling bepaald gering is geweest. Vooral werden beleggers afgeschrikt door de bepaling, dat de aflossing pas begint op 15 juli 1982, zodat de eerste vijf jaar er in het geheel geen aflossing zal zijn. In de huidige omstandigheden wenst de belegger geen tienjarige lening, en het gevolg was, dat de advieskoers voor de Akzolening al terstond genoemd werd een stuk beneden de koers van uitgifte. Onderpandzaak Philips Tabak binnenkort opgelost EINDHOVEN (ANP) - De ge ruchtmakende zaak van het door Philips Tabak in onder pand geven van aandelenpak ketten Veneta en Nederlandse Bontweverij zal binnen enkele maanden zijn opgelost. Uiterlijk eind augustus zullen alle aandelen (totaal 2 miljoen Miljardenorder voor Belgisch consortium BRUSSEL (ANP) - Een Bel- gisch consortium van bedrijven heeft met de „nationale wacht" in Saoedi-Arabië een contract afgesloten voor de ontwikkeling van een geïntegreerd gezond heidsprogramma Voor de volledige verwezenlij king daarvan zal ongeveer tien jaar nodig zijn. De eerste fase van het programma beslaat een periode van ongeveer 4,5 jaar. Met die eerste fase is een be drag van twee miljard gulden gemoeid. Overeenkomst OGEM-staat DEN HAAG (ANP) - In over eenstemming met eerder uitge sproken verwachtingen, hebben de besprekingen tussen de staat der Nederlanden en OGEM Hol ding NV over de oprichting van een gezamenlijke bouwonderne ming, tot volledige overeenstem ming geleid, aldus het ministerie van economische zaken. gulden nominaal) weer ter vrije beschikking van Philips Tabak staan. Juist deze week zijn 3954 van de 5424 aandelen Neder landse Bontweverij vrijgegeven, zo heeft de heer B. Guenther van de raad van bestuur in de aandeelhoudersvergadering meegedeeld. De aandelen waren in onder pand gegeven aan een dochter van Vermögungs Verwaltung, t welke laatste maatschappij ruim 70 pet van de aandelen Philps Tabak bezit. Het Nederlanse bedrijfsleven kent nog tal van knelpunten, die een gevaar vormen voor de werkgelegenheid. Zo doet thans weer een onbevestigd gerucht de ronde, dat Rijn-Schelde-Verolme de rege ring om een renteloze lening zou hebben gevraagd van 30 miljoen, met daarachter het dreigement: zo niet voor 1 januari 1977 deze steun wordt verstrekt, zal RSV genoodzaakt zijn haar dochterbe drijf te Rotterdam de Nucleair, die zich bezig houdt met de vervaardiging van reactorvaten, en waar 525 man werken, te sluiten. De gestadig oplopende richting in de aandelensector van het Beursplein was niettemin een indicatie voor enig vertrouwen dat de overheid alle krachten inspant om de gewettigde maatregelen te nemen. De betrekkelijk goede houding van de aandelenmarkt is daar de afgelopen week een weerspiegeling van geweest. Interna tionale fondsen zijn op hoger niveau gekomen onder leiding van Koninklijke Olie en Unilever. De eerste steeg van 128 tot 131,40, de tweede van 123,- tot 127,40, beide mede gesteund door het herstel van Wall Street. Het aandeel KLM heeft na publicatie van de kwartaalcijfers de behaalde koerswinst weer moeten afstaan. Van 11,50 ging de koers terug naar 108,80. De scheepvaartfondsen Wisten zich goed te handhaven zonder meer, maar Van Ommeren sprong er uit door aan te trekken van ƒ232,- tot ƒ242,50, waarna een reactie volgde tot 238,50. KNSM was twee gulden hoger op 127 en de Holland Amerikali] n bleef vrijwel gelijk aan vorige week. In een beschouwing over de positie van onze rederijen schrijft de Nederlandse Middenstands- bank: de vooruitzichten voor dit jaar zijn nog matig, vooral door de daling van de resultaten in het eerste halfjaar. 1977 kan echter een winstherstel vertonen. En voor wat betreft de resultatenontwik- keling van scheepvaartunie, Van Ommeren en KNSM kan dat jaar met enig vertrouwen worden tegemoet gezien. Omtrent Van Omme ren speciaal zegt de bank: het lijkt ons niet onmogelijk dat met name 1977 betere resultaten zal laten zien. Bankaandelen hebben het deze week goed gedaan. De ABN bijvoorbeeld is opgelopen van 301 tot 308,50. In de sector van de verzekeringsmaatschap pijen worden ter beurze verhandeld de zogenaamde warrants van de Nationale-Nederlanden, die tot ƒ74,- zijn opgelopen, maar die donderdag reageerden tot 70,50. Een lichtpunt in onze economie is het feit dat het bedrijfsleven profiteert van enige grote orders uit de Arabische landen. Zo werd de Hollandse Betongroep betrokken bij de uitvoering van haven werken in Saoedi-Arabie-, hetgeen werk betekent voor vier jaren. Het is een order voor de HBG van bijna 1 miljard. RSV samen met Van der Giessen-de Noord en twee kleinere werven ontvingen opdracht uit Egypte voor de bouw van vijf schepen, waarbij subsidie van de overheid een doorslaggevende rol heeft gespeeld. Eerder werd reeds melding gemaakt van een mogelijke order aan Philips voor de levering van telefooncentrales in Saoedi-Arabie-. Thans weer heeft de Adriaan Volkergroep een opdracht gekregen uit dat land, eveneens voor havenwerken aan de Perzische Golf. Op de beurs hebben diverse zogenaamde lokale aandelen van zich doen spreken. Zo bijvoorbeeld de Exploitatiemaatschappij Sche- veningen die haar voorheen zo befaamde en langdurige jaarverga dering heeft gehouden, waarin vroeger de heer Zwolsman de toon aangaf. Dit is nu niet meer het geval. De vergadering had ditmaal een volkomen zakelijk karakter en de voorzitter kon de verheugen de mededeling doen, dat over het lopende boekjaar een winst mag worden verwacht van 1,2 miljoen. Het aandeel EMS ter beurse bleef door de mededeling van de vergadering vrijwel onberoerd. Het noteerde 18,20 per stuk van 50 gulden nominaal. De HBG ging omhoog onder stimulans van de Arabische opdracht tot 68,-. Het chemieconcern ACF was vast op 286,50, alsook de chemische fabriek Naarden, waarvan men zich nog altijd afvraagt of dit bedrijf niet voor een fusie in aanmerking zou komen. En aldus behield het Beursplein zijn vele attractieve, maar ook onzeke re aspecten, die door tal van politieke, economische, monetaire bedrijfsfactoren worden veroorzaakt. Van der Giessen: mogelijk toch dividend ROTTERDAM (ANP) De kans dat Van der Giessen - de Noord over 1976 toch nog een dividend zal betalen lijkt aller minst uitgesloten. De vooruit zichten waarmee de aandeel houders op de volgende jaar vergadering worden geconfron teerd zouden wel eens heel wat minder benauwd kunnen zijn dan thans, aldus het bestuur in de jaarvergadering. Het bestuur zei goede redenen te hebben om aan te nemen dat de regering het in hoge mate ongewenst zou vinden indien de GN-werven in de komende ja ren zouden moeten sluiten op grond van het niet meer kunnen aannemen van wel aanwezige maar te veel verlies gevende orders. Schriftelijke garanties voor een verliesfinanciering door de overheid zijn nog niet binnengekomen Amsterdam Op een overwe gend vriendelijker Damrak heeft KLM vrijdag een vast beeld te zien gegeven. Geopend werd op 112, wat een winst betekende van 3,20, waarna de neiging tot een verdere lich te stijging aanwezig was. De obligatiemarkt opende ver deeld, met niet al te grote ver liezen bij de hoogst rentende staatsfondsen en wat winsten bij de lager rentende. Goed in de markt lagen ook de bankfondsen met een winst van 1,05 voor ABN op 310 en van eenzelfde bedrag op 73,50 voor de Amro Bank. Van Om meren was 4,50 in herstel op 243. De andere scheepvaart waarden gaven slechts geringe verschuivingen te zien. Van de internationals begon Akzo 0,40 beter op 42. Kon. Olie 0,60 op 132, Philips 0,30 op 31,30 en Unilever 0,20 op 127,60. Hoogovens noteerde onveranderd 52,50. Bij de cultures wilde het weer niet zo vlotten. Deli verloor weer 2,20 op 95, terwijl HVA onveranderd voor 50 in andere handen overging. Heine- ken was 1,50 hoger op 147,50, terwijl ook Nat. Ne derlanden meedeed met een avance van 0,60 op 88,20. De lokale markt deed het weer kalmpjes aan, waarbij de dalin gen weer enigszins de overhand kregen. Zo moest de Moluksche Handelmaatschappij ruim 15 terug en Océ-van der Grinten 3. Nogal flauw waren ook de Telegraaf, Kappa, ACF, Des- saux, Inventum en Wyers. Van Wijk en Heringa daarentegen klom 13, terwijl ook Philips Tabak, Amfas en Rademakers gevraagd waren. De actieve markt kon zich gedu rende beurstijd in zijn geheel bezien ruimschoots handhaven. De banksector viel met een lichte afbrokkeling wat uit de toon. De staatsfondsen deden pogingen tot enig verder her stel. Ook de BNG leningen wa ren overwegend wat beter. ZATERDAG 19 JUNI^ W-11 Nadat Salomo Gregorius in het kort had uitgelegd wat er was voorgevallen drukte hij de das op het hart om toch vooral uit de buurt van Eucalypta te blijven. ,,Ze heeft een vreselijk humeur", zei hij, „en als ze nog zo'n buiteling maakt, dan is ze tot alles in staat.1 „Bedankt hoor", zei Gregorius, „bedankt voor de schaarwuweling. Ik zal d'r aan perbe ren te denkeren." Hij wuifde Salomo vriendelijk toe en ging toen meteen op weg naar de heksehut. Maa^ rÖ zag Salomo al niet meer, wanVom, vloog nu naar de kabouterbii zoals hij zich had voorgenot" Paulus en Oehoeboeroe zagen met van ver al aankomen: ges Ie pnde lentb n vo (ire 1 irioes kn hi rnoc l zi< e lat fn v. ttenl Meer jonge mensen zouden voor drie, vier of vijf jaar in in de derde wereld hulp moe ten gaan bieden. De opdracht is nu de jonge generatie te bereiken en hen via scholen, de kerk en de media bewust te maken van de problemen. De Canadese kardinaal Paul- Emile Leger (72) zei dit dezer- dagen in Toronto. Kardinaal Leger is aartsbisschop geweest van Montreal. Enkele jaren ge leden legde hij vrijwillig dit ambt neer en ging als gewoon- missionaris naar Kameroen in, Afrika. De kardinaal heeft nu een eigen caritas-organisatie voor hulp aan lijders aan le pra, gehandicapte kinderen en anderen. „Omdat we televisie hebben en drie maaltijden per dag en een zomerhuisje, denken we dat we de wereld kunnen be sturen". Volgens de kardinaal verspilt de westerse wereld goederen, voedsel en energie. „We produceren niet om de mensen te voeden, maar om geld te verdienen. Geld is het waarvoor we leven". Typerend noemde hij een be storming twee dagen eerder van het parlementscentrum in Ottawa door boze zuivelboe- ren, die politici en politie had den bekogeld met boter en melk. „Zij produceren te veel, te veel, zij hebben te veel melk en boter en zij gooien het weg", aldus de kardinaal, die een verdeling onder behoefti- gen in en buiten Canada voor stond. Naar aanleiding van Zijn sug gestie, dat jonge mensen be- vyust moeten worden gemaakt van de situatie, zei hij: „Bin nen tien jaar zullen er vier miljard mensen zijn in de lan den van de derde wereld, die niets bezitten en wat zullen wij dan doen? Ik weet: het niet". Hij zei, dat er een werkelijke mentaliteitsverandering op gang gebracht zal moeten wor den, niet door bijvoorbeeld eu charistievieringen, maar door enkelingen, politici inbegre pen. In plaats van miljarden voor wapens uit te geven zou er geld moeten worden gesto ken in bijvoorbeeld waterput ten en en soortgelijke projec ten. „Het wordt tijd bij te sturen. De welvarende westerse we reld zal de door armoede ge teisterde derde wereld over vloedig moeten gaan helpen, voordat de arme landen uit zichzelf ontwaken en grijpen wat zij willen hebben" MONNIKEN WILLEN GEEN MUSEUMSUPPOOSTEN ZIJN De monniken van de berg Athos - de „theocratie" op een eiland in het noorden van Griekenland - hebben beslo ten het toeristische bezoek aan hun republiek te beper ken door Voortaan alleen nog mensen toe te laten die geïn teresseerd zijn in de gods dienst of de wetenschap. Voorts zullen bezoekers met niet meer dan een tiental per dag worden toegelaten en mo gen de bezoeken niet langer dan vier dagen duren. Grieken en Grieks-Cyprioten die de orthodoxe godsdienst belijden, zullen een week op Athos mo gen verblijven. Het bezoek kan worden verlengd wanneer de synode van de monnikenge meenschap daartoe aanleiding aanwezig acht. Boten aan boord waarvan zich vrouwen bevinden mogen de heilige berg niet dichter dan vijfhonderd meter uit de kust naderen. De ongeveer elfhon derd monniken van Athos klaagden de laatste tijd over de schade die het toeristische bezoek toebracht aan hun be schouwende leven. Zij wilden niet de weg opgaan van hun confraters in de kloosters in centraal Griekenland, die naar Athos vluchtten, omdat zij ge worden waren tot„museum- suppoosten en verkopers van entreebewijzen". Kard Don Franzoni zet Poletti: zichzelf buiten kerk Door zich openlijk te beken nen tot de communistische partij van Italië (zie ook ons blad van donderdag) heeft de voormalige abt Giovanni Franzoni zichzelf buiten de gemeenschap van de kerk ge sloten. Dit heeft kardinaal Poletti, die namens de paus het bisdom Rome bestuurt, verklaard in een uitvoerig dokument. Don Franzoni, die als priester reeds door het Vatikaan was Een speciale werkgroep over de plaats van de vrouw in de kerk, ingesteld door de bis schoppenconferentie in de Verenigde Staten, heeft de Amerikaanse bisschoppen aanbevelingen gedaan om te komen tot toelating van vrou wen tot het priesterschap. Concrete stappen zouden moe ten worden gezet om de toela ting te verzekeren van vrou wen tot alle vormen van pas toraat in de kerk, inbegrepen het diaconaat en de priester wijding, aldus de werkgroep. Met de wijding van mgr. Mandlenkosi Zwane tot bis schop van Manzini in Ngwane (het vroegere Swasiland) is m zuidelijk Afrika het aantal van honderd bisschoppen be reikt sinds het begin van de - KORTE METTEN katholieke missie-activiteit daar. De eerste was de bene dictijn Edward Slater, die in 1818 bisschop van Kaapstad werd. Tot dan toe stond heel zuidelijk Afrika onder de ju risdictie van de patriarch van Goa. De Poolse regering heeft zon der opgave van redenen het verbindingsbureau van de vijf clubs van katholieke academi ci gesloten. De vijf clubs in Warschau, Krakau, Bres- lau, Thorn en Posen vor men gezamenlijk de Znak- groep, die gesteund wordt door de kerk. De Znak-groep had vijf zelfgekozen leden in het parlement, maar bij de laatste verkiezingen wees de regering de leden aan, die nu door de Znak-groep niet wor den erkend. Door opheffng van het verbindingsbureau in Warschau is de Znak-groep nu de wettelijke mogelijkheid ontnomen voor gezamenlijk overleg over de ontstane si tuatie. De bisschop van Rotterdam heeft A. v.d. Boog wegens emeritaat eervol ontslag ver leend als rector van het St.-Eli- sabeth-ziekenhuis te Leiden. Voorlopig zal hij nog voor twee jaar als pastor meewer ken ten behoeve van de bewo ners van Huize Roomburg te Leiden. geschorst omdat hij een voor stander was voor de mogelijk heid tot echtscheiding in Italië, kondigde woensdag aan, dat hij bij de verkiezingen (mor gen) op de communisten zal stemmen. Volgens kardinaal Poletti heeft Don Franzoni, ondanks pogingen van zijn kant, nooit contakt met hem opgenomen. In plaats daarvan heeft hij „de voorkeur gegeven aan valse, kleinzielige van geen enkel respect getuigende kritiek op de paus". Kardinaal Poletti zegt ver baasd te zijn over „naieve aan matiging" van Franzoni, on danks zijn beslissing lid van de kerk te willen blijven: „Don Franzoni moet zijn eigen be slissingen nemen, maar dan ook de gevolgen dragen. Maar hij heeft in elk geval niet de vrijheid zich het proesterschap toe te eigenen als een p'rive-be zit, want het priesterschap heeft alleen zin en betekenis als het wordt uitgeoefend in gemeenschap met de paus en de bisschoppen". De positie van Franzoni is, volgens kardinaal Poletti, dui delijk: „Hij heeft niets meer te maken binnen de kerkelijke gemeenschap, die op haar beurt echter steeds erop wach ten zal hem weer op te nemen in het vaderhuis bij het eerste oprechte teken van berouw". Cursus voor kerkdiensten geleid door »o: parochianen.^ Na enkele jaren ervarinl ei kritische begeleiding bi|k een paar parochies in hejf j dom Groningen is een cv n: tot stand gekomen, getl „Kerkdiensten onder le|r~ van een parochiaan". |he Het is een cursus voor deulC tor of andere liturgiedeskjerl ge, die leken wil toerusten deelneming in de leiding liturgische diensten, meldt het informatiebu| van de kerkprovincie. De cursus is in versch parochies in de praktijk i| probeerd door basisp; en daarna door leden val' Adviesraad voor liturgieLV de Nationale Raad voor I gie kritisch bekeken. Boelens s.j., studieseerf van het Diocesaan Pastf Centrum van het bisdom ningen maakte de defir tekst, die te bestellen is bif D.P.C., Beilerstraat 73 tej, sen. Daar is ook een klemmaj verkrijgen, getiteld „De 1 chieraad" van de werkj Volwassenenkatechese vai Pastoraal Centrum, meer wordt daarin ven hoe men praktisch t ganisatorisch gestalte 1 ven aan een levendige gel<| gemeenschap aan de basis! Aangegeven wordt hoe daj rochieraad hier met vele» name ën taakomschrijvi noemde werkgroepen bij L dragen. Ook worden deL langrijkste vuistregels gegf voor zinvol en effectief deren.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 10