Grote spanning over resultaat loonoverleg Tegenvaller van 1,5 miljard L'rees voor meer geweld in Zuid Afrika Ook Leidse actie tegen Stevingroep ialve dagen werk or ambtenaren Toptennis op METS N: Protest tegen investeringen in Chili Rente weer omhoog DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Vrijdag 18 juni 197G, 66e jaargang no. 20454 lenburg 2. Leiden, postbus 11, lel. 071-122244 - Giro 103003 Bank Amro-bank N.VLeiden:- Directeur-hooldredacleur: F J. Plug - Adj. hootdredacteur: J, J Hallewas Chef-redacteur: Wim Buijteweg Hies (excl BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen, kwartaal 38,27: jaar 149,15. losse nummers: 55 cent Puzzeluur Puzzeluur op Ned. II om 20.25, uur. Om 21.30 uur Gebrs. Ham mond. In Sportpanorama om 23.05 uur o.m. Foreman-Frazier. Ned. I om 19.05 uur Spel zonder grenzen en om 22.00 uur Kojak. Vrij zonnig Droog en vrij zonnig met een zwakke tot matige wind. Maxi ma van 18 graden in het Wad dengebied tot 25 graden in het binnenland. Morgen: Zon: 4.19 21.03. Maan: 00.12 12.45L.K. Schev. hoogw.: 8.00 20.25. Laagw.: 3.42 16.03. tan onze parlementaire redaktie) HAAG Het kabinet zou vanmiddag de M^ichting van de Arbeid laten weten of het nog ^Mogelijkheden ziet om de kloof tussen de stand- jjnten van vakbeweging en werkgevers over de jfonstijging per 1 juli te overbruggen. Die kloof gisteren na een bijna hele dag vergaderen door stichting nauwelijks kleiner geworden. Het ka- jjntt heeft zich gisteravond en vanmorgen hier- gTHer beraden. „Ik weet niet of er voldoende ruimte SS"?; vinden is" liet minister Boersma (Sociale Zaken) ■teren al wat somber weten. Het had er gisteren in de vergadering van de Stichting van de Arbeid de schijn van, dat de werkgevers een concessie deden. Nadat zij zich tot dan voortdurend op het standpunt hadden gesteld dat er absoluut geen ruimte was voor enige loonstij ging, waren zij gisteren bereid mee te denken over een loonkostenstijging van circa 0,4 procent. Zoals bekend heeft de regering voorgesteld een loonstijging van 20,- per maand voor iedereen plus een daling van de ziekenfondspremie met een half procent voor zowel de werkgevers als werknemers. Dit zou een werknemer met 24.500 gulden jaarin komen netto 21 per maand opleveren. De vakbe weging had 102,- per maand bruto voor iedereen gevraagd, wat voor de werknemer van dit voorbeeld netto 55 per maand zou betekenen. Het werkge vers voorstel zou neerkomen op 30 per maand. De vakbeweging is vooralsnog weinig geestdriftig over de nieuwe suggesties, die gisteren op tafel kwamen. In de eerste plaats blijven zij - ook netto beschouwd - ver achter bij haar eisen, in het voorbeeldgeval 25 per maand. Bovendien werken de suggesties gunstiger naarmate het loon hoger is, terwijl de vakcentrales juist nivellering nastreven. Cocaïne vangst Een douaneambte naar bij een partij van 77 kg zuivere cocaine die in Tam pa (Florida) aan boord van een schip in beslag werd genomen. De partij vertegenwoor digt een waarde van 39 miljoen dol lar ofwel ruim 100 miljoen gulden. De acht opvarenden van de boot slaag den er in de vlucht te nemen. (Van onze sportredactie) SCHEVENINGEN Art hur Ashe, Tom Okker, Bet ty Stöve en Mona Guerrant (Amerika) komen 4 juli naar de METS. Met onder linge wedstrijden zetten zij de opening van de interna tionale tenniskampioen schappen van Schevenin- gen luister bij. Toptennis in Scheveningen is te danken aan de een drachtige samenwerking tussen De Metselaars en de Stichting American Bicen tennial, de organisatie die belast is met de viering van het 200-jarig bestaan van de Verenigde Staten van 1 t/m 4 juli in het Congresge bouw. IJV VAN MINISTER BOERSMA: i onzer verslaggevers) §AaG Wanneer het plan van H Boersma van Sociale Zaken "^■rijgen de rijksambtenaren (man- vel als vrouwen) de kans om )gen, of enkele dagen in de week [en. Dit met behoud van alle De minister zal hierover een tnvrage bij de Sociaal Economi- aë indienen. tenarenbonden stellen zich achter attingen van minister Boersma-. de bonden zal deze opvatting I arbeid overal doorgang vinden, omdat zij aldus hun commentaar niet meer tegen te houden is. De minister meent, dat de ambtenaren, die kiezen voor halve dagen, of enkele dagen per week, volledig in hun rechten gehandhaafd dienen te blijven. Dit geldt voor het pensioen, maar ook voor studie mogelijkheden, promoties en dergelijke. De minister wil nog verder gaan. Hij is van plan ook het bedrijfsleven in deze ontwikkeling te betrekken. Daarvoor zal overleg gevoerd moeten worden met de Stichting van de Arbeid. Mede-overwe ging hierbij is het scheppen van meer arbeidsplaatsen. Ontmoeting' In de baai van de Britse kroonkolonie Bermuda vond gis teren een onver wachte ontmoeting plaats: de gaffel schoener De Een dracht, op weg naar de Verenigde Sta ten, groette er uit bundig de Rotter dam, het Grootste Nederlandse passa giersschip. II DEN HAAG (ANP) Bij de uitvoering van de rijksbegroting zijn dit jaar om vangrijke tegenvallers opgetreden. Er is een verschil tussen inkomsten en uitgaven van in totaal 1.5 miljard gul den ontstaan. Dat blijkt uit de gisteren verschenen „voorjaarsnota" van minister Duisen- berg. Volgens de minister moet onge veer de helft van het „gat" worden toegeschreven aan tegenvallende aard gasbaten, deels als gevolg van een min der grote afzet en deels als gevolg van het achterblijven van de prijs bij de oorspronkelijke ramingen. Naar uit de voorjaarsnota kan worden afgeleid mag minister Vredeling van defensie dit jaar 127 miljoen minder uitgeven dan hij van plan was. Bij de indiening van de komende begroting zal worden bekendgemaakt waar de be snoeiingen moeten plaatsvinden. In Den Haag wordt niet verwacht dat de bezui-' nigingen een aantasting van de Navo-ta- ken tot gevolg zullen hebben. lassade beklad AAG Het gebouw van idafrikaanse ambassade |Haag is gisteravond be let pamfletten tegen de ad en ongeveer twintig ruisen. De politie heeft fnsen aangehouden, die iets met de zaak uit hebben. De ambassade iet permanent bewoond. JOHANNESBURG, (Rtr) In heel Soweto, een negervoorstad van Johannesburg, woeden van-, daag nog branden. Vanmorgen bij het begimvan de dag was het er betrekkelijk rustig, maar het einde van het geweld lijkt nog niet in zicht. Officieel zijn er 58 doden geteld, op twee na allen zwarten. Van de getelde 788 gewonen zijn er 783 zwar ten. Maar de situatie is nog veel te chaotisch om tot een aan vaardbare schatting van het aantal slachtoffers te komen. De miljoenenstad Soweto is vol ledig van de buitenwereld afge sloten na de rellen van de laat ste twee dagen, waarbij scholie ren in verzet kwamen tegen de verplichting om het gehate Afri kaans als tweede taal te bestu deren. Ongeveer 1500 politie mannen, gewapend met machi nepistolen en geweren, probeer den hen in toom te houden. Tientallen kantoorgebouwen, drie scholen, een bibliotheek en verscheidene openbare gebou wen gingen in vlammen op. De onlusten hebben zich nu uitge breid over andere Afrikaanse stadsgebieden in de buurt van Johannesburg, zoals Kagiso. Minister van politie en justitie James Kruger heeft in het par lement een onderzoek door een rechter aangekondigd. Hij zei het grote aantal doden te be treuren. Maar kerken en dagbla den hebben zware beschuldigin gen aan het adres van de rege ring geuit. De Zuidafrikaanse raad van kerken spreekt van een volledig gebrek aan begrip van de Zuidafrikaanse regering voor de aspiraties van de zwar ten, waardoor wat in Soweto begon als een geweldloze uiting van een gerechtvaardigde en diep gevoelde grief, binnen en kele uren tot uitbarsting kwam. De raad dringt er op aan de krenkende onderwij svoorschrif- ten onmiddellijk te herroepen,- en veroordeelt het onverant woorde optreden van de politie. (Zie ook pag. 11) ÈTBAL TWEE. RCOIE EM DR'ïJ) p de tweede halve finale Europees kampioenschap vrij rustig. poslaven kwamen in een jtgangspositie..maar had- yeel van hun krachten ge- gen de geroutineerde Duit- ADVERTENTIE IJl*. L 11 ll -j. II'n hele dag eindeloosss genieten (kamperen kan ook) wassenaar LEIDEN In navolging van Haarlem, Rotterdam en Gronin gen zal ook vanuit Leiden actie worden ondernomen tegen het Nederlandse aannemingscon cern Stevin-groep, de bouwon derneming die in Chili belang rijke investeringen heeft ge daan of dat nog van plan is. De actie die is uitgegaan van het PSP-raadslid Anne van de Zan- de, zal waarschijnlijk nog niet direct leiden tot een boycot van dit bouwbedrijf, al wordt dit op langere termijn niet uitge sloten geacht. Voorlopig zullen de linkse frac tievoorzitters uit de raad eerst contact opnemen met de raad van bestuur van de Stevingroep om hun bezwaren tegen de in vesteringen van dit bedrijf in Chili uiteen te zetten. Afhanke lijk van dit contact zal later amervragen over slechte fewaking kerncentrales «i Van een onzer verslaggevers HAAG Het PvdA-Tweede-Kamerlid mevrouw M. Una zou vandaag nog aan de regering vragen stellen over Slechte bewaking van de kerncentrales in Doodewaard Borssele. I is geschokt door het gemak waarmee een televisieploeg h de Vara wist door te dringen tot zelfs dichtbij de Vaarlijke omgeving van de splijtstof in deze centrales. ploeg, zo bleek gisteravond in Achter het Nieuws, werd |ts in de weg gelegd. Men heeft met dit optreden willen htonen, dat iedereen, dus ook dubieuze figuren, gemakke- jc in deze centrales kan doen wat men wil. mogelijk alsnog een boycot te gen de bij dit concern aangeslo ten ondernemingen worden af gekondigd. Daarbij zullen direct de belan gen van het Valkenburgse aan nemingsbedrijf Hanab gemoeid zijn. Dit bedrijf is onderdeel van Stevin en verricht in Leiden no gal wat werk voor de lichtfa brieken en momenteel aan de Burggravenlaan. Een mogelijke boycot zou allereerst dit bedrijf treffen. Aan een directe boycot wordt nog niet gedacht. Zoals bekend heeft Groningen hiertoe wel en kele weken geleden besloten. Een besluit dat overigens deze week nog tot een veroordeling van de gemeenteraad van die stad leidde wegens onzorgvuldig bestuur. Die buil wil Leiden niet gaan vallen. Vandaar dat eerst kontakt zal worden gelegd met de raad vein bestuur van Stevin en zal worden geprobeerd de vakbeweging achter een moge lijke boycot te krijgen. Intussen zullen de juridische consequen ties van zo'n actie nader worden bekeken. Wethouder Waal van ruimtelijke ordening gaf giste ren tijdens een fractievergade ring van de PvdA te kennen nog wel wat gevaren te zien van onzorgvuldig of willekeurig be stuur te worden beschuldigd. „Als we bij openbare aanbeste dingen voortaan de eis stellen dat de inschrijvers niet in Chili mogen investeren gaan we bij de rechter zo voor de bijl", was het oordeel van Waal. Hij pleitte ervoor niet tot een boycot over te gaan voordat Leiden zich ver zekerd weet van de steun van meer gemeenten. „Al was het alleen maar om een tegenboycot bijvoorbaat te laten stranden", aldus Waal. Het voornaamste motief van een Stevinboycot is het stellen van een voorbeeld voor andere be drijven die financiële belangen in Chili hebben, die als steun kunnen worden gezien voor het fascistische bewind van gene raal Pinochet. De initiatiefne mers verwachten dat vooral de negatieve publiciteit die deze be drijven zich hierdoor op de hals halen een reden zal zijn hun investeringen in Chili te staken. ADVERTENTIE „12% JAAR Voor uw bedrijfsdiners, bruiloften, familiefeestjes e.d. RESTAURANT DE BEURS Iedereen bedankt voor de geweldige belangstelling aan de „BOULEVARD" van Noord- wijk-Binnen. FAMILIE WIM VINK Restaurant De Beurs-Noordwijk KATWIJK Burge meester mr. C. A. Bos heeft gisteren de traditionele toe- ristenmarkt van Kat wijk geopend. In de Princestraat ston den dit keer zestig kramen, waaronder enkele van stand werkers. Vooral de ze laatsten trokken veel belangstelling. De speciale markt wordt elke donder dag gehouden tot en met 19 augus tus. steed§ van twee tot negen uur. Nieuwe direkteur Arbeidsbureau Leiden LEIDEN De minister van So ciale Zaken heeft met ingang van 1 juli aanstaande benoemd tot direkteur van het Geweste lijk Arbeidsbureau Leiden (GAB) de heer J. G. Schuma cher (55). De heer Schumacher is hoofd van het bureau Coördi natie Arbeidsvoorziening Rijks genoten dat ressorteert onder het direktoraat-generaal voor de arbeidsvoorziening ox in Den Haag. Daarvoor was de heer Schumacher plaatsvervangend direkteur van het GAB in Rot terdam. Hij volgt per 1 juli de heer Van der Wege op, die eer der dit jaar aan een hartaanval overleed. Illlllllllll AMSTERDAM De rente gaat weer verder omhoog. De Neder- landsche Bank heeft besloten zijn tarieven met eenhal f pro cent te verhogen. Met ingang van vandaag is het wisseldis conto 5 pet. geworden, het pro messedisconto 5,5 pet. en de voorschotrente eveneens 5,5 pet. De banken koppelen gewoonlijk hun rentetarieven voor kortlo pende leningen en leningen aan het bedrijfsleven aan het pro messedisconto. Als een pure verrassing kwam de renteverhoging niet. In krin gen van de geldhandelaren had men al met een verhoging reke ning gehouden. In zekere zin viel de verhoging zelfs mee, want sommige deskundigen hadden gerekend op een verho ging van een volle procent. En wie zou niet Judy in huis willen hebben? U in ieder geval wel. Daarom even gauw 'n nieuwe kwartaal abonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u naam: adres: woonplaats STUUR als dank voor de moeite JUDY naar: naam: adres: L woonplaats

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1