7% ertrouwen in de egering is geschokt Revolutie in Zuid-Afrika zal beginnen in Soweto ZEELAND HEEFT DE VLAG UITGESTOKEN HetSpaarpapier aan toonder van de NMB. Aan u de keuze! Collectieve lasten moeten nog verder omlaag Kabinet moet 1 miljard extra vinden Meisje (16) twee jaar opgesloten JUIJDAG 18 JUNI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 11 [BTENARENCENTRALES: 14 (Van onze parlementaire redaktie) I HAAG De centrale's van overheid- soneel hebben minister De Gaay Fort- - (Binnenlandse Zaken) gisteren bun P-lazing en verontwaardiging laten horen de bezuinigingen die de regering ten mbtenarenzaken hebben zij verklaard, van het overheidspersoneel op oneven- 7.£e wijze offers worden gevraagd. llannen van de regering voor de bezuini- en moeten zo worden herzien, dat een (redig deel ten laste van de ambtenaren g <t. Elke aantasting van de rechtszeker- van het overheidspersoneel wordt afge- >n, zo kreeg minister De Gaay Fortman >ren. |ens de minister kan niet worden gezegd c yivan de ambtenaren een extra bezuini- wordt gevraagd. Hij vond dat er geen chil van mening kan bestaan, dat de ambtenaren een venredig aandeel in de be zuinigingen zullen moeten leveren. Afge sproken werd, dat na de behandeling van de bezuinigingsnota volgende week in de Tweede Kamer een gesprek over de positie van het overheidspersoneel in het kader van de bezuinigingen zal plaats hebben. Tijdens een kort debatje in de Tweede Kamer deelde minister De Gaay Fortman mee, dat de regering voor de wijziging van het salarisbeleid voor de ambtenaren een aantal suggesties aan het georganiseerd overleg heeft voorgelegd. Onderzocht wordt o.a. of het trend beleid kan worden vervangen door zogenaamde deeltrends: groepen van overheidsperoneel zouden voor hun loonontwikkeling dan wor den vergeleken met vergelijkbare groepen werknemers in het bedrijfsleven. Thans volgen de ambtenarensalarissen auto matisch de gemiddelde loonontwikkeling in het bedrijfsleven op. Het is de bedoeling dat in de toekomst met diverse zaken geen rekening meer wordt gehouden bij de bepa ling van de loonstijging voor de ambtenaren. Zo zullen compensaties voor gestegen pen sioenpremies buiten de trend worden gehou den. Met diverse voorstellen kunnen de amb tenarenbonden instemmen. Nader moet wor den bezien of bepaalde toelagen die in cao's worden verwerkt, ook aan vergelijkbare ambtenaren worden toebedeeld. In het geor ganiseerd overleg wordt ermee akkoord ge gaan, dat de gunstige effecten van verhoging van het minimumloon inderdaag alleen aan de laagste loontrekkers ten goede komen. Het Kamerlid Vellenga (PvdA) gaf de minis ter te kennen dat hoge ambtenaren, minis ters, Kamerleden, burgemeesters van de grootste gemeenten enzovoorts extra moeten matigen. Als voorstellen hiertoe van de rege ring achterwegen blijven, zal de PvdA-frac- tie zelf met voorstellen voor de extra mati ging komen. Prof. V. Halberstadt (PvdA): (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In de jaren na 1980 zal de groei van de collectieve lasten nóg minder dan één procent kunnen bedra gen. Misschien zal zelfs vóór 1980 die 1% norm al verlaagd moeten worden onder de druk van onverwachte omstandighe den. Dat heeft de hoogleraar in de openbare financiën prof. Victor Halberstadt gisteren verklaard in een rede die hij op uitnodi ging van het Zilveren Kruis hield bij de presentatie van het jongste jaarverslag van deze stichting. Het Zilveren Kruis is een organisatie die ziektenkosten verzekert. Prof. Halberstadt ging er in zijn toespraak van uit dat de reële groei van het nationaal inkomen in de jaren na 1980 de 3 a 4% niet te boven zal gaan. En ook dat het besteedbaar inkomen van de werkende bevolking tenminste gelijk blijft. De waarschuwing van deze vooraanstaande econooih, die lid is van de PvdA, volgt op verklaringen van christendemocrati sche prominenten die ook gesteld hebben dat de 1% norm waarschijnlijk aan de royale kant is. Als grootste bedreiging van het bezuinigingsplan wees prof. Halberstadt de mogelijk heid aan dat inkomenstrekkers niet bereid zullen zijn zich beperkingen op te leggen en door allerlei trucjes onder de van hen gevraagde „solidariteitsbijdragen" proberen uit te komen. Overigens kan het 1%-bezuinigingsplan van de regering de goedkeuring van prof. Halberstadt wel degelijk wegdragen. Hij noemde het een „juist en aanvaardbaar richtsnoer". - t» Op Schiphol is gisteren de uit de Nederlandse gemeenschap in Nieuw Zeeland afkomstige 18-jarige Miss Windmill, Patricia Half, aangekomen, die haar land de komende weken als goodwill-ambassadrice in Neder land zal vertegenwoordigen. 5.* 6 <an bekent er jaar oude oord LIpHEN (anp) - De 33-jari- Martin H. uit Brummen 42t bekend in juli 1972 de ^^rige Zutphense zenuwarts Hp van Bork te hebben ver- ird. Het slachtoffer werd een schaar verscheidene S Hen in de borst gestoken iteeoma H. hem met enkele har- havtiappen op het strottehoofd lare<8sloeg. Sens het regionadl bij stand - 3 lm van de politie kwam H. ierdcijn daad toen hij bij een 65U;aak in het huis van de arts 'ORjieterdaad werd betrapt. Hij n glde zich in het nauw gedre- agpien handelde in paniek. De '9stt kwam aan het rollen toen pp 31 mei jongstleden zijn 275#w, van wie hij gescheiden sestde, met een mes enkele ma s'- tin de borst stak. De vrouw 100, rleefde de aanslag. Na huis- jgeóng in het huis van de 50,-jw vond men een gouden" 0,-. logeketting die toe had be- <td aan de Zutphense zenu- lts. Toen H. met de ketting i.zjd geconfronteerd bekende ZIJ Hem zal moord en poging jarAdoodslag ten laste worden in Ugd. P€ Joodstraf Ipëist tegen ^uurlingen 'ÜEANDA (Reuter) De open- aanklager in het proces en de 13 blanke huurlingen 32Sn Britten en 3 Amerikanen) 2.(5 de Angolese hoofdstad Ir rden berecht, heeft gisteren 3n: jen de hele groep de dood 90o>r het vuurpeloton geëist. 4 zei, dat deze straf huurlin- 485) elders in Afrika zal af- 'olvtrikken. De aanklager, die ddaak van „professionele moor- laars" vroeg geen speciale r. isideratie voor de Amerikaan n: Allo, die zich tijdens zijn ver- Opjf in de militaire gevangenis Fiaa Loeanda had bekeerd tot E 1 „revolutionair socialisme". jjjfwee Duitse e grenswachten Vrijgelaten '3 DRTMUND (AP) De twee ®Jst-Duitse grenswachten die uids afgelopen dinsdag door —Pst Duitsland worden vastge- eriuden zouden vandaag wor- 1jn vrijgelaten. 7t incident leidde eerder deze p' eek tot verhitte diplomatieke izies tussen beide landen. P°est-Duitsland eiste de terug- *f5er van beide mannen en be schuldigde Oost-Duitsland van -Atvoering. Oost-Duitsland zei ,l Jit de grenswachten werden larresteerd nadat ze de grens ^"aren overgestoken, jjjdens een persconferentie gis- igfen in Dortmund verklaarde h0^nselier Schmidt dat Oost- üitsland onmiddellijk gevolg fceft gegeven aan „onze eis >r de vrijlating van de twee ictionarissen". Itandaardgroep waarschijnlijk uit ie nesten iUSSEL (ANP) - Voor de lilijkheden van de zogeheten idaard-groep (uitgeefster de voornaamste Vlaamse it, De Standaard, plus vier -adere dagbladen en een aantal Weekbladen) lijkt voorlopig een •plossing bereikt te zijn. itisteravond laat werd officieel bevestigd dat een ontwerpak koord bereikt was voor overna- ae. Dit ontwerp zal met de ver- pgenwoordigers van 1800 werk nemers van de groep worden ©esproken. De inhoud van het jkkoord is niet bekendgemaakt Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat toont hier een ontwerp-tekening van de zogenaamde Pijlerdam in de monding van de Oosterschelde, tot de bouw waarvan het kabinet gisteren heeft besloten. Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Zeeland heeft de vlag uitgesto ken nu het kabinet "aan alle wurgende onze kerheid" een einde heeft gemaakt en voor de Oosterschelde gekozen heeft voor een zoge naamde piulerdam. Ondanks de financiële pro blemen heeft het kabinet volgens minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat una niem voor de dure, maar mi lieu-vriendelijke oplossing van een pijlerdam met doorlaatope- ningen gekozen. Het kabinet zal echter voor dit "grootste water staatkundige project van de 20e eeuw", waar mee een bedrag gemoeid is van 4,1 miljard gulden (ruim 2,5 miljard meer dan volledige afsluiting) een bedrag van bijna 1 miljard extra moeten opsporen. Pikant, omdat de regering anderzijds voor de taak staat ettelijke miljar den te moeten bezuiningen. Alle departementen zullen hun steentje aan deze "opsporingsactie" moeten bijdragen. Minister Westerterp vindt dat de nu gekozen oplossing een optimale combinatie biedt van veiligheid voor Zeeland en West-Brabant en het behoud van een uniek natuurgebied, behoud ook van de bedrijfstak mossel- en oesterkwe kers. De Oosterscheldedam zal bestaan uit 83 pijlers, diep in de zeebodem gefundeerd, met daartus sen tachtig openingen van ongeveer 40 meter. Tussen de pijlers worden stalen schuiven opge hangen, die onder normale omstandigheden zijn opgeheven, maar bij stormvloed gesloten worden. Over de pijlerdam wordt een verkeers weg aangelegd. Het project, dat naar verwachting in 1985 zal zijn voltooid, verschaft aan ongeveer 3500 men sen werk. Volledige afsluiting (waartegen met name milieugroepen sterk hebben geageerd) zou nog niet de helft zoveel werkgelegenheid hebben geboden, maar zou wel 2,5 miljard goedkoper zijn geweest. De Kamerfracties van de progressieve partijen (PvdA, PPR en D'66), die zich het hardst hebben beijverd voor het volledig open dan wel half openhouden van de Oosterschelde, hebben positief op het kabinetsbesluit gereageerd, hoe wel zij wel een beetje aanhikken tegen de hoge kosten. De CDA-fracties vinden het verheugend, dat bij de betrokken bevolking nu een einde is geko men aan de "slopende onzekerheid", maar dat het project een overschrijding van de met het parlement afgesproken financiële grens met 150 miljoen gulden betekent. D'66-fractieleider Terlouw noemde de beslis sing "een groot succes voor het milieubeleid in Nederland". De WD vindt, dat de regering zodanig met cijfers goochelt, dat het niet mogelijk is een helder inzicht in het kostenaspect te krijgen. De fractie zal het werkgelegenheidsaspect nog tegen het extra-kostenaspect moeten afwegen, maar zal aan het eerste dan wel de voorkeur geven. (Van onze correspondent Denis Herbstein) KAAPSTAD Als er in Zuid-Afrika ooit een revolutie komt, dan zal die beginnen in Soweto, zeggen ze hier. Hoewel de rellen en de doden die gevallen zijn in deze uitge strekte voorstad van Johannesburg met zijn 1 1/2 miljoen inwoners toegeschreven kun nen worden aan een meningsverschil over het gebruik van Afrikaans op negerscholen, liggen de oorzaken toch dieper, in de frus traties van de negers in de grote steden. Hetzelfde geldt voor de 69 negers die in 1960 door de politie werden doodgeschoten in Sharpeville - die waren vreedzaam aan het protesteren tegen de verplichting voor ne gers om pasjes bij zich te dragen, maar in de grond van de zaak eisten zij toegang tot het goede der aarde in hun land. De rechtstreekse aanleiding tot de huidige onlusten was het regeringsvoorschrift dat Afrikaanse scholieren in „blanke" stedelijke gebieden onderwijs moeten krijgen zowel in het Engels als in het Afrikaans. Alle andere groepen in Zuid-Afrika - blanken, Indiërs, kleurlingen en de Afrikanen op plattelands- scholen en op de scholen in de Bantoe thuislanden - hebben het recht om voor een van de twee talen te kiezen. Alle thuisland- regeringen hebben in feite het Afrikaans laten vallen ten gunste van het Engels. De scholieren in Soweto en andere zwarte voorsteden krijgen hun onderricht in hun moedertaal (Zoeloe, Xhosa, Tswana) tot het voorlaatste jaar van de basisschool, waarna alle vakken onderwezen moeten worden in de twee officiële „Europese" talen. Een aantal Afrikaanse schoolbesturen in Soweto verwierpen een recent regerings voorschrift over de gelijkheid van de talen en gaven hun schoolhoofden opdracht om gewoon verder te gaan met alleen maar Engels te gebruiken. In februari dit jaar werden twee leden van het Tswana-school- bestuur in Meadowlands (Soweto) ontslagen door het plaatselijke (blanke) Bantoe-be stuur omdat zij geweigerd hadden het Afri kaans in te voeren. Het hele schoolbestuur trad toen af uit protest Sinds dat moment zijn al minstens 5 zwarte voorzitters van schoolbesturen vervangen. Maar de leerlingen zelf zijn in de afgelopen paar jaar ook hoogst militant geworden. Zij vinden dat hun ouders een te zwak stand punt innemen. „Als wij dood zijn zullen zij op onze graven spuwen", meent Dr. Aaron Matlhare, de voorzitter van de Gemeen schappelijke Ouderraden van Soweto. Zwarte middelbare scholieren vormen een elite. Slechts één op de 5 negers die het geluk hebben überhaupt onderwijs te krij gen, komt op een middelbare school terecht Als hem dat lukt is hij doorgaans ouder dan zijn blanke klasgenoten. Op 16-jarige leeftijd wordt zijn politieke bewustzijn toch zeker acuut, omdat hij dan het gehate pasje bij zich moet dragen. De bezwaren tegen het Afrikaans zijn zowel van praktische als van emotionele aard. Engels is een nuttige internationale taal. De Afrikanen in de grote steden spreken zonder uitzondering Engels als voornaamste Euro pese taal, en in steden als Johannesburg, Port Elisabeth, Durban en Kaapstad pikken zij nauwelijks enig Afrikaans op. Vandaar de problemen voor de scholieren die ineens onderwijs moeten volgen in twee vreemde talen. Maar Afrikaans is ook de taal van de blanke overheersers. In de afgelopen 28 jaar zijn veel van de wetten die hun dagelijks leven tot in de kleinste details bepalen en beper ken, uitgevaardigd door de Nationale Partij. Het Bantoe-onderwijs is opmerkelijk in het nadeel. De meest recente cijfers (1974) tonen aan dat per jaar meer dan 1.500 wordt uitgegeven per blanke scholier, terwijl het cijfer voor Afrikanen 90 is. Zwarte mid delbare scholieren moeten nog steeds hun eigen schoolboeken betalen, terwijl de ande re rassen ze gratis van de staat krijgen. En hoewel de regering het aantal negerkinderen op de scholen tot bijna 4 miljoen heeft opgevoerd, krijgt driekwart van hen nooit meer dan 4 jaar onderwijs. De regering heeft helemaal geen plannen voor invoering van een leerplicht, omdat dat onmogelijk zou zijn vanwege het gebrek aan bevoegde leerkrachten en de onvoldoende klaslokalen. Meer kinderen voor langere tijd op school houden zou ook problemen opleveren voor de industrie, die grote aantallen ongeschool de arbeiders nodig heeft. Maar de regering is wel van plan om 350 miljoen gulden uit te trekken voor een afzonderlijk TV-kanaal voor Afrikanen, zowel de Afrikaanse leiders er unaniem de voorkeur aan geven dat dat geld wordt besteed aan onderwijs. (Copyright The Guardian) ADVERTENTIE: LONG BEACH (AP) De politie heeft gisteren een inval gedaan in een woning in het Californische Long Beach en een 16-jarig meisje bevrijd dat twee jaar lang opgesloten had gezeten in een slaapkamer. Het meisje was opgesloten door haar ouders die haar niets anders te eten gaven dan een snee brood met pindakaas per dag. De politie had de inval ge- Het 16-jarige meisje heeft te- daan na een tip van een ou der zusje. Het geredde meisje woog nog maar 70 pond en is in een ziekenhuis opgenomen. Haar 19-jarige zusje heeft ver klaard vier maanden door haar ouders te zijn opgeslo ten. Zij zag echter kans te ontsnappen en haar toe vlucht te nemen tot een ker kelijke organisatie. genover de politie verklaard dat haar ouders haar vaak sloegen en dat zij de slaapka mer slechts mocht verlaten als zij naar het toilet moest. Het kind had over haar hele lichaam verwondingen en was zwaar ondervoed. De ouders hebben nog geen duidelijke verklaring voor hun wreedheid gegeven. Hogerhuis mag blijven LONDEN (DPA) In het Brit se Lagerhuis is gisteren een so cialistische motie voor de af schaffing van het Hogerhuis met 168 tegen 153 stemmen ver worpen. De motie was ingediend door de-* linkse Labour afgevaardigde Dennis Skinner, die de Angli caanse bisschoppen en edelen met een erfelijke en niet-erfelij- ke titel die het Hogerhuis vor men, op één hoop gooide als „vechtersbazen in hermelijn". Wat Skinner vooral leek dwars te zitten was, dat het aantal conservatieve lords groter is dan dat der socialistische, waar door het Hogerhuis wetsontwer pen van de Labourregering we liswaar niet kan verwerpen maar wel ophouden. Spaarwinstbiljet met vaste looptijd. Rente tot Het Spaarwinstbiljet is een spaarvorm, speciaal voor hen die van te voren weten hoe lang ze hun geld kunnen vastzetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn. Twee jaar vast met een rente van 6 of zes jaar vast met een rente van 7V2 Berekend op basis van rente op rente. De vier mogelijkheden in de tabel laten u precies zien wat u betaalt en hoeveel u straks ontvangt. U bepaalt uw eigen winst. Premie Spaar Biljet met variabele a looptijd. Rente tot i /U De flexibele tussenvorm. Vindt u een vaste looptijd van 2 jaar wat te kort en 6 jaar te lang dan ishetPremieSpaarBiljeteen winstgevend alternatief. Premie Spaar Biljetten kunnen namelijk na twee jaar elk jaar worden uitbe- taald.U ontvangt dan bij uitbetaling boven de jaarlijkse basisrente van 6% rente op rente, een progressief oplopende premie. De tabel geeft de mogelijkheden op een rijtje. U stort nü f 1.000.- en wij betalen u terug: u stort spaartermijn rente u ontvangt f 890,- 2 jaar 6% f I.OOO,- f 4.449.98 2 jaar 6% f 5.000,- f 647,96 7V2 f I.OOO,- f 3.239,81 6 jaar 7V2 f 5000,- termijn hoofdsom 6% basisrente premie waardoor u ontvangt totaal* 2 jaar 3 jaar 4 jaar 5 jaar f 1.123,60 f 1.191,02 f 1.262,48 f 1.338,23 f 10,- '35.* f 65,- f 1.123,60 f 1.297,48 f 1.403.23 6 6V4% 63/4% 7% Geeft loon naar sparen. De percentages vermeld onder „totaal rente" zi)n afgerond en berekend op basis van rente op rente. Er zijn ook Premie Spaar Biljetten van f 5.000,-.Behalve 6% basisrente krijgt u een premie tot max. f325,- na 5 jaar. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen. „Jan, kijk auto eens Je NOORDSCHARWOUDE (ANP) Waarschijnlijk door de luchtdrukgolven van een of twee laag overvliegende straaljagers is bij een fabriek in het Noord-Hollandse Noordscharwoude een rond twee meter hoge stapel tegels gedeeltelijk ingestort. Met de woorden „Jan kijk je auto eens"m aakte een van de personeelsleden een collega er op attent dat er boven diens Daf een grote stofwolk hing. De tegels bleken boven op de auto van de man te recht te zijn gekomen. Het voertuig werd volkomen ver pletterd en zelfs alle vier de banden sprongen. Vrouw overleden Twee artsen abortuskliniek voor rechter AMSTERDAM (ANP) De twee Amsterdamse artsen van de 13 november 1974 door de justitie gesloten abortuskliniek Sarphati-huis in de hoofdstad begin deze maand door het medisch tuchtcollege in Am sterdam voor zes maanden uit hun bevoegdheid als arts ge schorst zullen op 22, 23 en 24 juni voor dezelfde zaak voor de rechtbank in Amsterdam te recht moeten staan. In deze abortuskliniek werd op 9 mei 1974 een 37-jarige Belgi sche vrouw uit Turnhout, moe der van vijf kinderen, die meer dan drie maanden zwanger bleek, geaborteerd. Nog diezelf de dag overleed zij aan een bij de behandeling opgetreden com plicatie (bloeding) in het nabij gelegen Weesperpleinziekenhuis waarheen zij was overgebracht Aan de beide artsen is het ple gen van abortus als geneeskun dige (dat is strafverzwarend) zonder voldoende medische in dicatie ten laste gelegd en het medeplegen van het veroorza ken van dood door schuld, sub sidiair zwaar lichamelijk letsel •de dood ten gevolge hebbende.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11