OMWEGEN Atletiek-ster Joke van Gerven bereidt opening sportzaak voor Kaageiland kreunt onder naderend toeristengeweld 14I WEGEN NIET BEREKEND AUTO-INVASIE OP blijft sport sport. u ^DERDAG 17 JUNI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 5 jrt en Sporthuis zijn i i het samengaan in se. Zo gevalt het, dat "ag 23 juni aan de straat het conv ile koppel Van De Jong daar de ijke koppen bijeen en een gezamen- vuist gaan maken: irthuis Van Gerven- Jong, een belang dat 300 m2 oppervlakte j neusje van de spor- |e zalm in de Bollen- jek gaat vormen. van Gerven in Lis- en sportzaakman p de Jong in Sassen- groeiden beiden óme} jasje uit. Ze zochten nem» gezamenlijk belang aan je Kanaalstraat, waar rter^ooj. kort een heren- ^brüezaak in kleine op- nn'zJn een behoefte voor- ik dit verhaaltje schreef, an jhet een moeilijk moment, :ers4ravond. Immers, Joke en le z| van Gerven hadden ver- vanger Wim van Rijsbergen het zilveren Nederlands |l uitgenodigd om de ope- onj van hun zaak te komen ichten. Bij die uitnodiging I Wim nog zo blank en dit [terend gebleken als een 'pielende ster. Maai' sinds Nederlandse voetbal in de ranse mist en de waterpar- o~ü verdronken is, zal Wim ;lijks enige glans aan Jo- Wims idealen kunnen erbi 'circfclijven voorstellen. Ik laat aar1 Joke van Gerven aan het avoj-d: „Zowel Jaap als Wim '^Tiden hun jasje uit. Zelf 1011 ti we een jaar of drie aan 11 kanaalstraat met een klei- ne sportzaak. En allebei zijn we ons jasje uitgegroeid". Jo ke van Gerven; „Sport genwoordig zo ontzettend uit gebreid. Met zoveel toestan den, dat je moet meedoen, an ders kun je wel ophouden' Joke van der Stelt begon een jaar of drie geleden in Aals meer aan haar carrière. Ze stond daar in een sportzaak, waarna ze trouwde met Wim, die een paar jaar kampioen van Nederland was op de 5 en 10 kilometer. „Vorig jaar was hij nog 5e van Nederland op de „steeple". Joke weet er al een jaar-of twaalf wat van. Ze wordt nu over een paar dagen 27 jaar. „Ik stond in Aalsmeer al in een sportzaak, voordat ik in- '73 met Wim trouwde. Wim was al een paar keer kam pioen van Nederland op de 5 en 10 kilometer en het vorig jaar werd hij vijfde in de stee- ple-chase". Joke weet »er ook al twaalf jaar wat van; ze wil nog geen kinderen, want top sport en kinderen gaan vol gens haar niet zo best samen. Zowel Wim als Joke zijn lid van De Spartaan in Lisse: ..De DOÖR '"'iP omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en eif uur kunt u mij telefonisch vertellen wie I UN u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van 'mijn PIETERS geduldige telefoon is 071 12 22 44; u kunt dan naar toestel 18 vragen. 1 Jaap de Jong, Joke en Wim van Gerven (v.l.n.r.) grootste atletiekvereniging in Nederland. Ja, daar moet je niet zo misselijk over den ken..." Volgens Joke van Gerven is de sport in Nederland dè laatste jaren zo ontzettend uitgebreid, „met zoveel toestanden. Daar moet je aan meedoen, anders kun je wel ophouden". Morgen gaat ze naar Wenen, waar Jo ke de 1500 en 800 meter moet hardlopen, tijdens de Athletic Games, internationale wed strijden op kwalificatie voor Montreal, eind juli. „Ik ga naar Wenen met de hele Ne derlandse ploeg, een man of 20 denk ik. Met mij gaat het steeds beter, ik kom steeds beter in vorm. Ik hoop na een paar wedstrijden gekwalifi ceerd te zijn. Als ik naar Montreal ga', concentreer ik me alleen op de 1500 meter. Maar het is wel uitkijken. Ik heb pas gelopen in Papendal bij Arnhem. Daar maakte ik afspraken met Belgische grie ten en die kwamen de afspra ken niet na. Dan gaat een hele wedstrijd de mist in natuur lijk. Ik ben altijd vrij laat in vorm. Het wordt afwachten wat er in Montreal gaat gebeu ren. Ik ben in elk geval de' enige meid uit de Bollenstreek als kandidate. Maandag kom ik weer terug uit Wenen. Fit voor woensdag, natuurlijk..." Joke van Gerven komt steeds beter in vorm. Ze hoopt na nog een paar wedstrijden ge kwalificeerd te zijn. Wim Rijs bergen, van Feyenoord en van het Nederlands elftal dat gis teravond zo'n flinke tik op het hoofd kreeg, komt de officiële opening verrichten. „Wim heeft het beloofd, en ik hoop dat ie die belofte houdt. We kennen elkaar nogal goed", meent Joke. „We proberen met onze zaak een goeie slag te slaan: 's zo mers in de campingzaken en een specialisering in allerlei sporten. Loopschoenen, daar zijn we erg sterk in, tennis ook. We spannen de rackets zelf: in één dag klaar. Dat is onze service". Joke loopt niet alleen goed, ze weet die benen nog te verkopen ook. Woensdag komt Wim Rijsber gen bij de opening. Joke: „Ik hoop dat-ie zich aan de af spraak houdt. We leveren sa men echt wel een prestatie: ik in Wenen met de Nederlandse ploeg, maar we moeten er echt wel iets meer voor doen: lan ger lopen, harder trainen, vier keer per week. Een voetballer heeft een hekel aan lopen. Maar het mooiste is, dat ik er nog de lol in hou. Vaak zit je in zo'n wereldje, snap je? Dat is niet altijd even leuk. Maar ineens stoppen zou ontzettend slecht zijn. Daarom moet ik het geleidelijk laten afvloeien. Ik heb trouwens nog geen zin, huismoedertje te spelen. Dat kan ik nog mijn hele leven doen". a stroom zon- en waterminnende vaderlanders zullen Kaageiland weldra weer in bezit nemen. KAAG Het Kaageiland :t zich weer zuchtend op om komende maanden de tradi- ile stortvloed van zon- en wa- ende toeristen over zich te komen. Veel bewoners van 's winters zo rustieke eiland, n het naderend kermisgeweld. alle groene wegen van het id worden getransformeerd in 'aarachtige achtbaan met luid merende automobilisten, il dit jaar is de vrees groter ooit. Sinds enkele weken kent Kaageiland geen sluitingstijd de horeca-gelegenheden meer. lcohol mag straffeloos vloeien er na de kleine uurtjes, zelfs en nacht als de barkeepers tainste in staat zijn gedurende 24-uurs-cyclus op de been te ven. De eilandbewoners vrezen lawaaierige gevolg van deze ieentelijke beslissing. Zij zijn g voor het lawaai, dat door lelijk en vooral langdurig ge kolde toeristen in de nacht wordt rktebruld. In de enkele weken dat inalgehele ontheffing van kracht teriijn er nog geen grote moeilijk- arien geweest. Maar wat niet is, Ier- volgens vele bewoners - stellig raijien. ina ^jmeeste autochtone bewoners irriteren n I mateloos aan de toeristen die zich met »seie auto's op het eiland begeven. „We iten die auto's weren, ja verbieden, want jis in de zomer geen doen. Dan loop je "straat en als er dan twee auto's moeten passeren, dan word je soms helemaal in de haag gedrukt of je moet een eind teruglopen omdat de heren in die grote automobielen elkaar anders niet kunnen passeren", aldus een wat oudere bewoner van het eiland die klaarblijkelijk zelf geen auto bezit. „Of de tarieven van de pont moeten verdubbeld worden, nee: vertienvoudigd!", voegt de man er nog aan toe. Andere eilandbewoners, die duidelijk min der rancunes koesteren tegen automobielen, hebben weer kritiek tegen scheepswerf Van Lent die, volgens enige inwoners van de Binnenkaag, met zijn enorme loodsen het eiland ernstig ontsiert. „Het lijkt wel Ruhr- gebied als je het dorp binnenkomt", ver klaart een van hen. Tenslotte zijn er ook nog mensep die erg blij zijn met de toeristen. Ze zijn blij omdat het Kaageiland dan weer uit zijn sluimerend bestaan ontwaakt en tot leven komt. Verkeersproblemen Onmiskenbaar is het enorme verkeersplo- bleem in de zomer. Vele honderden auto's overspoelen het 100 hectare grote eiland; een eiland dat nauwelijks de wagens van de autochtone bewoners kan herbergen. ,Je doet er weinig tegen. De meeste toeristen komen met veel bagage en nemen daarom hun auto mee naar de overkant", aldus een bewoner Automobilisten moeten gedurende het hoog seizoen soms uren wachten om het eiland te bereiken via de enige „toegangsweg": een veerpontje dat maximaal vier personenau to's kan bevatten of één vrachtwagen. Op het eiland is de maximum toegestane snel heid 15 kilometer per uur. Brommen is op zaterdag en zondag verboden. Normaliter leven 5 mensen op 1 hectare grond: in het hoogseizoen moeten soms 500 of 1000 mensen op hetzelfde stukje grond leven. Al deze mensen begeven zich over de smalle lanen van het eiland. Langs de lanen staan lange hagen en er is net ruimte genoeg voor een brede personenauto. Langs deze karakteristieke lanen staan de oudste huizen van het eiland en zelfs een kleine kerk, die dateert uit 1875. Verder staan op het eiland flinke dure villa's en zomerhuisjes. In de winter komt geen sterveling op het eiland en wordt de stilte slechts verstoord door vliegtuigen die naar onze nationale luchthaven gaan. Maar als de zon warme stralen over het landschap werpt, verandert het eiland in een hekseketel met drukke mensen en schreeuwende kinderen en la waai van vaartuigen. En die drukte is dan niet eens het einige. Een jonge eilandbe woonster: „Het is tegenwoordig niet moge lijk meer voor jongeren van het Kaageiland om hier te blijven wonen. Als wij willen trouwen, moeten we ons elders vestigen, want woningen zijn niet meer te koop. Hui zen die een paar jaar geleden nog voor veertig mille van de hand gingen, kosten nu doorgaans drie ton of meer. En de hoogste biedt en wint; de autochtonen zijn genood zaakt te verdwijnen". En ondanks alle on vrede poetst het eiland zich weer op om in alle gastvrijheid de horde te laten komen. Containers worden geplaatst om de extra tonnen vuil te ontvangen. De glazen in de bars en restaurants (bij elkaar vijf) worden onder handen genomen en het meubilair wordt in de was gezet. Kruidenier, melk boer, bakker en groentenman hebben extra voorraden ingeslagen. De zeilscholen - ge vestigd aan Binnenkaag en de Balgerij heb ben de boten vaarklaar. De jeugdherberg aan de Julianalaan, de camping aan de Beatrixlaan en de kampeerboerderijen aan het einde van de Irenelaan staan popelend te wachten op de nieuwe - tijdelijke - bewo ners. Daar huizen ook de voorstanders van de jaarlijkse toeristenstroom, die het Zuid- hollandse eiland, traditioneel kreunend, weer zal ondergaan. HENK V.D. POST Een van de karakteristieke laantjes, rustig en fraai afgezet met statige hagen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5