Restaurant zwembad De Ziil drie centimeter te laag Volgende week begin restauratie Heerenlogement BENEFIET CONCERTEN VOOR WESTERKWARTIER >n °euvv plafond verhindert sehenken alcohol ïraad over opvolging irgemeester Vis r „IfDERDAG 17 JUNI 1976 UN LEIDSE COURANT PAGINA 3 Teni| "romi i i een onzer verslagge vers jDEN De zwemlief- bers die sinds begin t maand regelmatig frisse duik in het imbad De Zijl hebben 2| omen, hebben het tus- _het zoimen en zwem- i door, tot nog toe der enige alcoholhou- levid vocht moeten stel- De tappers en schen- s in het restaurant het zwembad, die op openingsdag nog Jiig glas vulden heb- zich genoodzaakt ge- !S) hi de kurk weer op de te doen en de tap te rkestiten. Oorzaak van de- plotselinge droogleg- sanNr: het restaurant van (23 (flens jongste aanwinst watersportgebied Nwift geen vergunning r het schenken van HBlholhoudende drank. ■Ude oorzaak daarvan is ;r dat het plafond van jfenrk zwembad precies 2,5 (S) itimeter te laag is. en: dat het daardoor onmoge- 02 (jzou zijn uit een fles het enP1trijk vocht te laten lopen in Ij daartoe bestemd glaasje. 0® de hoogte van het plafond 5rk. et zwembad voldoet niet aan eisen die daartoe in de Ne- andse drank- en horecaWet -[gesteld. uieer iemand in een of ande- ■"^legenheid alcoholhoudende [ken wil schenken dan heeft Saartoe een vergunning van ^^emeente 1 nodig. Deze ver ft de vergunning, wanneer ianvrage aan een aantal in ilrank- en horecawet gestelde r (jgfwaarden voldoet. Zo moet t00| in het bezit zijn van een Zoftal diploma's en ook de TOOT6 waarin men die drank nbioj verkopen moet minimaal de in de wet vastgestelde etingen zijn. rf| 's nu gebleken: het plafond UjJ het bij De Zijl behorende aurant is 2,5 centimeter te nd. I ypremging Zischerming ^etgangers roeg O O 1000,- iibsidie 1DEN - De Neder- Idse Vereniging Be- lerming Voetgangers SV) heeft de gemeente :ocht de subsidie voor 11 te bepalen op c.q. te [hogen tot een mini- van 1 cent per in- ler; dat komt dan :r op ongeveer 1000,- VBV, die zich ten doel stelt J belangen van de meest Jtsbare groepen weggebrui- s (kleuters, bejaarden) te be- jjtigen wil de subsidie gebrui- om deskundige medewer- aan te trekken. ander in verband met de ireiding van de werkzaamhe- zoals het opstellen van jbnerfplannen. De rijkssubisi- die de vereniging reeds ont- s niet voldoende. v Op de openingsdag, 29 mei, werd in ruime mate alcohol geschonken. Daarna is het restaurant van De Zijl drooggelegd. laag. „Dat ligt aan een fout van het bouwbedrijf", vertelt sport wethouder Tesselaar desge vraagd. Dat bouwbedrijf is de B.V. Betonwerken uit Eindho ven. Bij de Sportstichting, die het nieuwe zwembad in de Kooi in beheer heeft, is men er overi gens vol lof over, maar de aan nemer heeft hier toch een steek je laten vallen: „Het restaurant plafond is nieuw, een zoge naamd systeemplafond", verdui delijkt de heer Philipsen van de Sportstichting. „Vroeger werk ten we altijd met een lattenpla- fond, waarvan de maat precies is afgestemd op een hoogte van 2.60 meter. Nu kwamen we ech ter uit op 2.57,5 meter Vloerkleed Wethouder Tesselaar weet des gevraagd de volgende mogelijke, oplossingen: „Je haalt het vloer kleed uit het restaurant en als dat 2,5 centimeter dik is dan heb je het toch nog mooi gered. Je kan ook bij het meten de meetlat wat krom houden en Aanvankelijk bestond het idee, om het restaurant van het zwembad maar te verbouwen. Daarbij werd rekening gehouden met een tijdelijke sluiting. De direct betrokkenen von den dat echter wat ab surd: een tijdelijke slui ting vanwege een paar luttele centimeters. Van daar dat men heeft zocht naar een andere op lossing. De heer De Raat, de ambtenaar ten stadhuize die is belast met zaken betreffende de drank- en horecawet, is druk bezig in Den Haag een ontheffing los te peu teren, zodat Leiden een ton ver- bouwingskosten kan uitsparen. De landelijke drankwetinspectie is om zo'n ontheffing gevraagd en er wordt druk „gelobbied" om deze met de grootste spoed in Leiden te krijgen. Dat is dan vooral een taak van de pachter van de restauratie van het zwembad. Ton Menken, want de heer De Raat deelde mee dat de gemeente deze zaak niet anders behandelt dan men gewoon is met particulieren. Toch had hij hoop dat de Zijlzwemmers nog volgende week hun dorst met bier en ander alcohol kunnen lessen. In welke mate dat ande re alcohol geschonken zal gaan worden, hangt af van het ge meentebestuur. Zoals bekend heeft men ten stadhuize zo zijn gedachten over het Leidse hore- cawezen, al wordt niet verwacht dat in dit geval beperkende maatregelen zullen worden op gelegd. De bedrijfsleider, die door Men ken in het restaurant is gezet heeft in elk geval alle benodigde diploma's. Toch staat ook hier nog een hindernis het vullen van de glazen in de weg: de man met de toepasselijke naam „Fles" is pas 24,5 jaar oud en hij moet eigenlijk 25 zijn. „Maar daar passen we nog wel een mouw aan", zei Menken gisteren optimistisch. ARJEN BROEKHUIZEN LEIDEN Volgende week, om precies te zijn op 23 juni start de restauratie van het Heerenlogement. Door de heer J. Jessurum, hoofddirecteur van de Rijksdienst voor de monumentenzorg zul len dan de eerste res tauratiehandelingen worden verricht. Daarmee zal eindelijk daadwerkelijk iets worden gedaan aan de al jaren compleet ver waarloosde en verkrot te stadsherberg die da teert uit 1652. Zoals be kend geschieden de werkzaamheden in sa menhang met de res tauratie van het Van der Heidecomplex aan de Nieuwsteeg. De Lei- derdorpse restataura- tie-architect P. van der Sterre, die zich al ver dienstelijk heeft ge maakt bij de restaura tie van de Hooglandse kerk en de dorpstoren van Warmond, heeft een plan ontworpen voor beide complexen dat onder meer voor ziet in huisvesting van de Leidse openbare bi bliotheek, die aan de Breestraat met een chronische ruimtenood kampt. De restauratie is finan cieel mogelijk gewor den door een rijksbij drage van bijna 2,5 miljoen. De gemeente trok bijna 1,7 miljoen voor het werk uit. Dit bedrag werd in januari aangevuld met 475.000 gulden voor het ver richten van een aantal noodmaatregelen in af wachting van de aan vang van de restaura tie. VMD houdt enquête over geluidshinder LEIDEN In het kader van de onlangs bij de Tweede Kamer ingediende wet op de geluids hinder wordt fnomenteel een inventarisatie gemaakt van de door de industrie veroorzaakte lawaai-overlast. Omdat het voor de Nederlandse Vereni ging Milieudefensie (VDM) nog maar de vraag is of zo'n inven tarisatie wel voldoende is, richt de Leidse VMD aan alle inwo ners van Leiden en omgeving het verzoek een lijstje te maken van alle geluidshinder van bui ten hun woning, zoals het ver keerslawaai. De lijstjes kunnen worden gestuurd naar de Leidse VMD per adres Henk Tetteroo, Vliet 13, telefoon 144133 of Paul Bijvoet, Vree- wijkstraat 5 telefoon 130946. Aan de Boerhaavelaan 343 wordt per half augustus 1976 in de v.m. lagere tuinbouwschool het Dagonderwijs voor volwas senen MAVO-HAVO, Scholen gemeenschap „Boerhaave", ge vestigd. LEIDEN Vooral on der de jeugd uit Leiden en omgeving staat de Blauwe Huzaar aan de 2e Binnenvestgracht be kend als een gezellige kroeg. Wat minder be kend is, is dat er ook uitstekend gegeten kan worden. Vanaf zes uur tot een uur of negen is de Huzarengrill iedere dag het middelpunt van een sfeervolle bistro. Voor een bedrag van 12 tot 20 gulden is er keus uit grillge rechten als entrecóte, varkens haasje of tournedos, voor de vishefhebbers is er forel en zalm en ook met de vegeta riërs onder ons houdt de Hu zaar rekening. Even van te voren bellen (071125223en er wordt op de uit Treslong afkomstige grill iets aange pasts klaargemaakt. Want als het over eten of drin ken gaat kan men met de Hu zaar erg veel kanten op. Hij doet zijn naam dan ook dub bel en dwars eer aan. De aan de naam „Huzaar" gebonden, ongedwongen sfeer heeft Hu- zarenleider anno 1976 Reinout de Vrij aan de Binnenvest gracht uitstekend weten te waarborgen. In zijn met huza ren en ander militair volk be schilderde bar-bistro vertelt hij wat meer over zijn formu le: „We draaien voor 30 pro cent op het eten en voor 70 procent op de drank. Zo'n drie jaar geleden hebben we het hier in opdracht van Skol op gezet als een soort Engelse pub met een bistro. Daarbij is de gezelligheid steeds ons voornaamste doel gebleven en ik moet zeggen dat de afgelo pen tijd bewezen is dat deze formule enorm aanslaat. We krijgen hier van alles binnen. Veel jongeren, die een groot deel van de weekomzet van 28 biervaten van 50 liter voor hun rekening nemen. Maar ook bieden we onderdak aan de „High Society": het borreluur tje van de confrérie notarissen en enkele weken geleden kwam Leidens bui'gemeester Vis met een groot gezelschap raadsleden nog een hapje eten". Dat kan allemaal in de Hu zaar: Men mag er in het nette Eet smakelijk Misschien overkomt het u ook wel eens: je hebt eigenlijk best zin om eens een keertje uit te gaan eten, maar je kunt eigenlijk geen keuze ma ken uit het aanbod van restaurants en bistro's in en om Leiden. Soms omdat je niet weet wat er achter de gevel van de betreffende horeca gelegenheid schuil gaat: wat kan je er eten, hoe duuiis het er, wat voor publiek komt er; noem maar op. Vandaar deze nieuwe rubriek: etenswaardig- heden. Verslaggevers van de Leidse Courant gaan op pad om voor u een kijkje te nemen in de verschillende eetgele- genheden in stad en streek. Om u bij uw keu ze een beetje te helpen. En mocht u toch maar liever thuis koken kan dat ook: in elke weke lijkse aflevering van „Etènswaardigheden" zal de chef-kok een van zijn keukengeheimen verklappen. Speciaal voor de gastronomen van de Leidse Courant. Eet smakelijk. man die in eerste mstantie ver antwoordelijk is voor al het heerlijks waarvan men in de Huzaar kan smullen is bijvoor beeld een gewezen bedrijfseco noom. „Om wat achter de hand te hebben", vertelt kok Rene Lemaire, die na zijn af studeren achter de grill ging staan en zich al experimente rend heeft weten te specialise ren in gerechten die zeker etenswaardig zijn. De Blauwe Huzaar is meer dan café alleen, al zou je dat even na negen uur 's avonds niet meer zeggen. In een om mezien is na het sluiten var. de grill de bistro veranderd in een stampvolle kroeg a la de Huzarentijd. Tafels aan de kant. andere muziek op. de knop van de 100 Watts verster ker wat meer naar rechts ge draaid. en.tappen maar. want het staat buiten op de „Niet raai', wel waar de Blauwe Huzaai' had altijd plezier bij een schuimend glas biek Speciaal recept voor de lezers van de Leidse Courant van Huzaren- kok René Lemaire: Ceyap^ici pak komen maar ook in een gemakkelijk zeilkloffie, net te rug van de boot op de Kaag. „We Ietten er niet op of men scheef of recht zit, als men het maar naar de zin heeft", zegt Reinout, die daai' zelf met zijn drie collega's in vaste dienst en drie medewerkers voor zorgdraagt. Het pand, dat vroeger onder dak bood aan Old Dutch, een soort dependance van de Ver gulde Turk, heeft deze gewe zen tuinarchitect met al zijn creativiteit weten om te tove ren in originele bistro. Evenals de bedrijfsleider heeft eigenlijk geen van de andere personeelsleden een echte ho- reca-opleiding genoten. De Een Joegoslavisch gerecht, ongeveer 4 personen). Ingrediënten: 500 gram ge- hakd (half om half ketjap (zout) 3 grote uien tomatenketchup tijm. knoflook, peper en zout pindakaas. Snipper de uien en meng dit met het gehakt, 1,5 tot 2 eetle pels ketjap, een eetlepel pinda kaas en een eetlepel tijm. Meng er bovendien een halve fles tomatenketchup door en voeg zout, peper en knoflook naar smaak toe. Maak er een aantal gi'otere of kleinere rol letjes van en leg deze op de grill (houtskoolgrill ongeveer 8 minuten) of in de oven (onge veer 5 minuten). Geef hier sla bij, al dan niet aangevuld met rauwe wortelen, in roomboter geroosterde maiskolf met pa prika of suiker meloen m ar dennen ham. En vergeet het stokbrood met knoflookboter niet. Wijntip: een lekkere beaujolais. De sfeervolle grill van de Blauwe Huzaar r ^DEN De gezamenlijke fractievoorzitters in de Leidse ge- pnteraad gaan vermoedelijk samen de opvolging van de huidige .vgemeester van Leiden, dr. A.J. Vis, bestuderen. De ambtster- **/jn van de heer. Vis loopt volgend jaar af. Tijdens de begrotings- sjfeiandeling, twee maanden geleden, werd er een motie van de prBA aangenomen, waarin werd gevraagd de raad bij een even- *<4le herbenoeming van Vis of bij een mogelijke vervanging door ander, in te schakelen. tijdig tot een raadsuitspraak te kunnen komen zullen de 'tievoorzitters zich in een aparte subcommissie moeten vereni- d1- Zij kunnen dan het profiel van wie burgemeester van Leiden B moeten zijn vast stellen en beoordelen of de heer Vis daar w voidoet. Hun mening hieromtrent zou ter kermis van de wvnissaris van de Koningin in Zuid-Holland moeten worden wacht, die overigens de vrijheid heeft zich hier niets van aan ■rekken. ECONOMISCH WEL EN WEE Aan de Narmstraat 44 is in een v.m. autostalling, „The Sail Boat Store", winkel in boten en bootbenodigdheden, gevestigd. Aan de Nieuwe Beesten markt 24 is Collectief Screen Zeef drukkerij, eig. S. Platteel, Aan het Vijf Meiplein 17 is Wijnand Sloos B.V., kleinhandel in sportartikelen en vrijetijds- kleding, gevestigd. Aan de Haagweg 55 (woon ark Anro) is R. G. Bakker, groot- en kleinhandel in plastic artikelen, gevestigd. LEIDEN De Leidse Jeugdactie houdt dit weekeinde twee benefiet concerten. De opbrengst is voor de wederopbouw van het clubhuis "Westerkwartier", dat in april tot de grond toe afbrandde. In het Vrijetijdscentrum, treden morgenavond onder meer Kees Ou wejan, Yvonne Jacobs, Alex Schro- ter. Peter Maden en enkele leden van de Ram Shackel Stringband op. Het concert begint om half ne gen. De toegangsprijs is vier gul den. Aanstaande maandag houdt een klassiek concert gegeven in de Hooglandse kerk. Solisten zijn Joop Brons op kabinetorgel en Han Kapaan op hobo. Tevens is er een optreden van een kamermuziekensemble dat is geformeerd uit het residentie-orkest. Op het programma staan werken van onder anderen Handel, Haydn, Krebs, Mozart, Per- golesi, Roesgen, Langlais. Fouré en Bartok. Het concert begint om acht uur. De toegang sprijs is zes gulden. De actie "Westerkwartier uit de brand", die de LJA op touw heeft gezet om zo snel mogelijk geld bijeen te brengen voor een nieuw clubhuis, heeft inmiddels 12.000,— opgebracht. Het streefbedrag is ongeveer ƒ25.000,—. Binnenkort maken verschillende muziekkorpsen een rondgang door Leiden. Leden van de muziekverenigingen zullen dan huis-aan-huis "bouwstenen" aan de man brengen. De bouwstenenactie heeft tot nog toe al J 3.000,— opgebracht. [Werkgroep Fiets wil vaart achter fietsplan Lammenschansweg LEIDEN De werkgroep Fiets- E.N.W.B. heeft er bij het college van b. en w. op aangedrongen voor september verkeersmaatre gelen te nemen rond het Lam- menschanspark. In overleg met de fietscoördinator van de ge meente, de heer Van der Wardt, heeft de werkgroep een plan ontworpen om op de ventwegen langs de Lammenschansweg ter hoogte van het scholencomplex alleen fietsers toe te laten.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3