Frans plan benauwt Scheveningse vissers iekenhuissector moet 1 miljard bezuinigen alstublieft, Arrestaties na moord op VS-ambassadeur ijkstra geeft op Oranje valt van troon Zes jaar cel in Turkse moord 200-MIJLSZONE FARE REGENVAL ÜDREIGT tRTLUCHTBRUG H IN LIBANON Uit Spaanse cel ontsnapte Nederlanders in Amsterdam Rijnsburger verdronken Donderdag 17 juni 1976, 66e jaargang no. 20453 jenburg 2, Leiden, postbus 11, ties (excl. BTW) 0,45 per n tel 071-122244 Giro im. Telefoontjes 4,0( 103003 - Bank. Amro-bank N J - Klachten bezorging; tel. 1:- Directeur-hoofdredacteur; F. J, Plug - Adj. hoofdredacteur. J. J. Hallewas - Chef-redacteur; Wim Buiiteweg 4 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent Diareportages van Ed van der Elsken op Ned. II om 22.00 uur. West-Duitsland voetbalt tegen Joegoslavië om 20.10 uur. Om 19.30 uur Horen, zien, zwijgen. Ned. I om 20.45 uur EO-landdag 1976. Flinke zonnige perioden Droog weer met flinke zonnige perioden. Max. temperaturen van 16 tot 20 graden. Morgen: Zon 4 19-21.03 Maan; - - 11.40 Schev. hoogw: 7.10-19.36 laagw; 2.59-15.17. 3HT/DEN HAAG Het ziekenhuis- zal tot 1980 ongeveer één miljard moeten bijdragen aan de bezuini- peratie van de regering. De Natio- Hekenhuisraad is bereid daaraan. ;e werken. „In goed overleg met de isten, de overheid en de betalende instanties zullen de ziekenhuizen selectie ve grenzen aan de groei moeten stellen," zei gisteren vice-voorzitter van de N.Z.R. mr. J. W. Filippo, direkteur van het Dia- konessenhuis te Leiden. De N.Z.R. wil ook medewerking maatregelen ter beheersing van de gezondheidszorg, als deze tenminste in het belang van de patiënten zijn. „Maar de goede relaties met de overheid, die daarvoor nodig zijn, worden, aldus mr. Filippo, ver troebeld door een onduidelijk beleid, bijvoorbeeld met betrekking tot de ziekenhuisbouw en de mogelijk heden van een dienstverband voor medische specialis ten en door ongemotiveerde vertragingen bij de vast stelling van tarieven- Volgens mr. Van Veen voorzitter van het Verbond Nederlandse Ondernemingen moet. het mogelijk zijn om 150.000 tot 160.000 nieuwe arbeidsplaatsen te scheppen, wanneer de stijging van de arbeidskosten tot 1980 anderhalf tot twee procent achter blijft bij de stijging van de produktiviteit. Dit hebben onderne mers in middenstand en in land- en tuinbouw bere kend. Volgens mr. Van Veen is dit een belangrijk element in de discussies over de bezuinigingen. „We hebben met elkaar teveel geleefd in een roes, boven onze stand", aldus de voorzitter van het V.N.O. Intussen heeft de Hout- en Bouwbond van het C.N.V nadrukkelijk laten weten vast tehouden aan een volledige prijscompensatie. Het overheidspersoneel blijft zich verzetten tegen de plannen van de rpgering om ook in de financiële positie van de ambtenaren te bezuinigen. (Zie verder pagina bezuinigingsnota V.V.D.). Van een onzer verslaggevers len Haag De Scheveningse kottervis- ïrs houden hun hart vast voor het Fran- b voornemen een 200-mijlszóne in te tellen waarbinnen aale vis- en mineraal ronden aan haar toevallen. „Wanneer ok Engeland hiertoe overgaat en dat is iet uitgesloten dan betekent dat de oodsklap voor de Scheveningsekotters- loot. Zesendertig procent van de vangst wordt momenteel binnengehaald in Franse en Engelse wateren", aldus de heer Verbaan van de Scheveningse kot- tervissers. Woordvoerders van de ministeries van Landbouw en Visserij en Buitenlandse zaken menen echter dat het Franse voornemen per se geen nieuwe slag voor de Nederlandse visserij hoeft te betekenen. Zij deelden vanmorgen mee dat het Franse plan waar schijnlijk geen betrekking heeft op de wateren rond Frankrijk, maar op de wateren van de voormalige Franse koloniën in Afrika, die door de Franse vissers druk worden bevist. Het plan van Parijs zou moeten worden gezien als een politieke zet vooruit lopend op de internationale zeerechtconferentie die dit najaar in New York wordt gehouden. Daar zou Frankrijk zijn historische visrechten willen vastleg gen. Het invoeren van een 200-mijlzóne is overigens een rechtontwikkeling, waartegen de Nederlandse regering zich op de VN-conferentie niet zal verzet-, ten. Dit wordt betreurd door de Nederlandse vis sers, die zich altijd hebben opgeworpen als de „verdedigers van de vrije zee". In onzer verslaggeefsters) nON Zware regenval in Texas kan er de oorzaak van it de hartluchtbrug wordt vertraagd. Volgens nog onbeves- berichten is het St. Lukes-hospitaal in Houston, waar fle week de eerste Nederlandse hartpatiënten worden gehol- [nnacht dermate beschadigd, dat het operatieschema moet i stopgezet. ders van de universiteitskliniek zouden onder (Water zijn k, waardoor de electriciteitsleidingen zouden zijn vernield, n dagen duren, voordat de leiding is gerepareerd en zolang kt is gebeurd, kan er niet worden geopereerd. %r H. Fievet, de voorzitter van de Patiënten Hartvereniging, 1st gisteren de definitieve bevestiging ontvangen, dat volgen- k 'k de eerste Nederlandse hartpatiënten bij dr Denton Cooley L'toperatie kunnen ondergaan. Eerder deze week was Hous- k al getroffen dóór zware regenval, maar de woordvoerders t ziekenhuis verzekerden dat dit geen vertraging zou opleve- e laatste tropische bui heeft echter alles weer onzeker NEVER AARTJE JURDER JAAG (ANPl De prijs consument moet betalen ïeux, oude en jonge jene- at 29 juni aanstaande met tartje omhoog, e heeft het bestuur van oductschap voor gedistil- I dranken gisteren beslo- •hoging wordt noodzake- acht om recente kosten- te compenseren. amp Een Sovjet-Russi- 'erkeersmachine van het oepolev, sinds 1 juni ver lip weg naar Loeanda in b, blijkt te zijn neergestort, [eiland Malabo in Equato- jluinee. Bij deze vliegramp alle 46 inzittenden, 33 izen ep 13 Russen, de Politie speurt naar autodief LEIDEN De Leidse politie speurt naar een ongeveer twin tig jaar oude autodief, die gis termiddag in de Koningsstraat de eigenaar van de door hem gestolen personenauto met een vuurwapen bedreigde. De auto van de Leidenaar werd in de nacht van dinsdag op woensdag gestolen bij zijn wor mng aan de Hoge Morsweg. Toen de man gistermiddag, na dat, hij aangifte van de diefstal bij het politiebureau had ge daan, over de Koningsstraat fietste, zag hij zijn auto met de dief voorbijrijden. Hij slingerde op dat moment zijn fiets voor de auto, zodat de jongeman moest stoppen. Deze laatste stapte uit, bedreigde de eige naar met een vuurwapen en nam de benen, de gestolen auto achterlatend. (Van een onzer verslaggevers) DEN De zeilrace Plymouth-Newport is voor Gerard ra voorbij. Via Scheveningen Radio liet de Nederlander, op oment nog steeds in gunstige positie, weten de terugweg Engeland te hebben aanvaard. Averij aan de mast van de ivaer", enige dagen geleden in stormachtig weer al ontdekt, zo ernstig dat Dijkstra opnieuw moest besluiten voortijdig feven. fde overkwam de Nederlander in zijn vorige zeilrace met -cond Life". Met Dijkstra gaf gisteren nog een favoriet op. ansmkn Jean-Yves Terlain vroeg om assistentie nadat zijn [de. „Kriter III" water begon te maken. Het aantal uitvallers [Transatlantische solorace kwam daarmee op 24. Zware rookwolken hangen boven de in puin geschoten havenwijk van Beiroet, waar christenen en moslems elkaar hevig bekampen. Ook de palmbomen zijn niet tegen al dit geweld bestand gebleken. Ambassadeur Melloy BEIROET (AP) - In de Libanese hoofdstad zijn vanmorgen verschillende mensen gearresteerd in verband met de moord op de Amerikaanse am bassadeur in Libanon, een Amerikaanse econo mische attaché en hun Libanese chauffeur. De verdachten zullen aan dé Arabische vredes macht worden overgedra gen wanneer deze in Bei roet aankomt. Hoeveel personen zijn gearres teerd is niet bekend ge maakt evenmin als hun identiteit. Alles wijst er echter op dat het moslims zijn. De Amerikaansse ambassadeur in Libanon E. Meloy de econo mische attaché R. Waring en hun Libanese chauffeur Zoheir Maghrabi werden gisteren dood geschoten toen zij met hun auto door het niemandsland reden dat de christelijke- en moslem- gebieden in Beiroet van elkaar scheidt. De Amerikanen waren op weg naar de toekomstige Li banese president Elias Sarkis, met wie zij besprekingen zou den voeren over een mogelijke vrede in het door oorlog ver scheurde land. Palestijnse func tionarissen hebben verklaard dat de lichamen van de drie zijn gevonden in de buurt van het. strand, op ruim drie km afstand van de „grensovergang" van het ene stadsdeel naar het andere. Ze waren klaarblijkelijk „geexe- cuteerd". Energie in 1977 weer duurder (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De VerenigingL.van Krachtwerk tuigen heeft als haar verwachting uitgesproken, dat volgend jaar de elektriciteitstarieven met 8 a 12 pet. zullen stijgen, vergeleken met de huidige tarieven. Aardgas zou drie cent per kubieke meter duurder worden. De vereniging baseert haar berekeningen op de verwachte ontwikkeling van de stookolieprijs, Ook de inspanningen van Johan Neeskens. hier in duel met Panika, mochten Oranje niet helpen. (Van onze sportredactie) ZAGREB Na een periode waarin men op de wereldtitel na alles won wat er maar te winnen viel is het Nederlands team gister avond in Zagreb hardhandig van de troon gevallen. De nederlaag van 3-1 tegen Tsje- choslowakije houdt indat Oranje uitgescha keld is voor de Europese titel. Zaterdag strijdt men met de verliezer van West-Duitsland-Joegoslavië om de derde en vierde plaats. Een duel dat men zal moeten uitvechten zonder Johan Cruijff. De gele kaart die hij gisteren kreeg, impliceerde te vens een schorsing. Datzelfde geldt voor Van Hanegem en Neeskens, die het veld uitge stuurd werden. Evenals overigens ook een Tsjech. Suurbier en Rijsbergen blijven we gens blessures aan de kant. AMSTERDAM (ANP) De vier Nederlanders, die deze week op spectaculaire wijze via een zelf gegraven tunnel wisten te ont snappen uit de gevangenis in het Spaanse Cadiz, blijken dins dagavond in Nederland te zijn aangekomen. De vader van de 30-jarige Marinus Beerendonk, die in Udenhout woont heeft dit gisteravond meegedeeld. „Mijn zoon is gisteravond met zijn drie kornuiten bij ons thuis aangekomen", zei hij. Gisteroch tend had het viertal de woning in Udenhout verlaten met de mededeling dat zij naar Amster dam zouden gaan. Volgens de heer Beerendonk sr. hebben zijn zoon en de uit Arn hem afkomstige 31-jarige Mau- rits ten Broeke elkaar pas in de Spaanse gevangenis ontmoet. Daar werden ook de twee broers Martin (25) en Eduard (29) Raedeker uit Amsterdam opgesloten. Hun straffen va rieerden van enkele jaren tot 19 jaar, wegens hasj-smokkel. Marinus Beerendonk bevond zich al twee jaar in gevangen schap maar zou de hem opge legde veertien jaar niet hoeven uit te zitten omdat hij zou profi teren van de amnestie wegens de troonsbestijging van de Spaanse koning Juan Carlos. LEIDEN DEN HAAG Zes jaar gevangenisstraf luidde vanmorgen het vonnis tegen de 20-jarige Turkse arbeider Has san T. uit Leiden, die op 28 februari zijn 35-jarige landge noot Memis Tank doodschoot. De officier had bij de Haagse rechtbank een straf van 12 jaar geëist. De rechtbank legde de lichtere straf op, omdat men meende dat de Turk het in de gevangenis toch al moeilijker heeft dan een Nederlander. De moord op de Turk Memis Tank was het gevolg van een familiedrama. Het slachtoffer zou de eer van de zuster van Hassan hebben bezoedeld. Het plan om Memis Tank dood te schieten werd onder meer geop perd door een andere Turk, Sa- ban B., in wiens familie ruim tien jaar geleden ook al door familie-vetes twee doden waren gevallen. Hij zou Hassan hebben opgestookt tot het plegen vah de moord en hem daarvoor 300Ö gulden en een vuurwapen heb-' ben gegeven. de oliemaatschappijen indicaties gaven. Van overheidszijde wordt erop gewezen, dat het hier om een speculatieve benadering van de prijs ontwikkeling voor energie gaat. Er is een streven om met name de aardgasprijs geleidelijk aan te passen aan de sterk gestegen prijs van olie, maar voor de mate waarin dit in 1977 zal gebeuren is een politieke beslissing nodig in het kader van de rijksbegroting voor dat jaar. RIJNSBURG De 34-jarige^ man J. Wolthaus uit Rijnsburg is gistermiddag verdronken in de Rijn tussen Katwijk en Rijnsburg. De man. vader van twee kinde ren, schrok van een zandschip dat bij de brug in de Santlaan hem tegemoet kwam. Hij wilde i het bootje waarmee hij vaarde vastleggen. Vermoedelijk door I de golfslag van het zandschip, I viel de Rijnsburger in het water. I Hij kon niet zwemmen. Omstan ders wisten hem op de wal te brengen. Kunstmatige ademha ling en hartmassage mochten» niet baten. Een „blijmaker" van formaat, deze halfautomatische heren- parapluie. U krijgt dit regenscherm kado als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van Leidse Courant: naam; adres: woonplaats; STUUR als dank voor de moeite een herenparapluie naar: naam: adres: woonplaats:

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1