LANGS OMWEGEN De gorilla's hebben het wèl (en niet) gedaan, in Dierenpark Wassenaar. Onderwijskrachten kunnen terecht binnenenige onafhankelijke bond' Scheveningen beleeft zaterdag hemelvaart van Heer Beugeling NIlOENSDAG 16 JUNI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 DOOR TON PIETERS Op mijn omwegen door stad en land kóm ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u rnij telefonisch vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldige telefoon is 071 —12 22 44; u kunt dan naar toestel 18 vragen. I In het dierenpark Wassenaar en zeker I aan de top en onder de verzorgende 3 lieden begint men nu zowat met de j handen in het haar te zitten. Misschien 3 voelt u waar ik heen wil? Inderdaad, veler aandacht is sinds enige tijd gecon- 1 centreerd op het apenverblijf; meer in het bijzonder op Villa Gorilla. Natuurlijk gaat elke vergelijking mank, zeker als we een aanstaand geboortefeest bij een goril lamoeder naast de vreugdevolle verwach ting van een prinsekind zouden stellen. Maar u weet: het is gebeurd, in het verleden. De kanonnen stonden gereed en de schutters draaiden duimen. In af wachting. Maar ik mag wel zegen dat de spanning in de Wassenaarse Zoo te snij den is. Het scheelt niet veel, of de directie loopt met het plan, een kermisbed in de antichambre op te slaan, want directeur Louwman kan het nauwelijks meer har den. Waar blijft het nageslacht van vader Oscar en moeder Ngajji? J Het is de stellige overtuiging j van bedrijfsleider J. A. Nagte- gaal, die ik gisteravond ge- woon op kantoor aantrof, aan vele twijfels ten prooi (een normaal huiselijk leven is hem niet meer beschoren), dat de ongeveer 10 jaar oude Ngajji de zaak beduvelt. „Waar schijnlijk houdt ze ons voor de mal", gist de heer Nagtegaal, die er geen touw meer aan Sommige onderwijzers beginnen hun organisatorische staart te roeren. Ook in dit wereldje is niet alles koek en ei, al zou men dat nu en dan mogen veronderstellen. Zo maakte de heer H. Gaykema uit Hazerswoude, hoofd van de openbare basisschool Marnix van St. Aldegonde in Leiden-Noord, me attent op een ontwikkeling binnen de onderwijsbehartiging. Wat zegt de heer Gaykema ervan? „Toen enkele jaren geleden de grote onderwijs bond, de ABOP, besloot zich aan te sluiten bij het NW, was dat voor een aantal leden een reden om op te zeggen en zich aan te sluiten bij het VNG (Vereniging van Neutraal Georgani- seerden) van de ABOP". Voor niet-ingewijden mis schien een beetje ingewikkeld, maar als reactie op de aanslui ting van de ABOP bij het NW ontwikkelde zich daar naast een nieuwe bond „met een eigen gezicht, die zich po sitief, objectief en pragmatisch opstelt. De AVL (want dèt zal 'm zijn) is een algemene, niet politiek of confessioneel ge richte onafhankelijke vereni ging", aldus de heer Gaykema. En hij geeft daarbij nog meer informatie: „De vereniging AVL is aangesloten bij het ambtenarencentrum, de grote onafhankelijke vakcentrale voor personeel in overheids dienst." Men bedenke daarbij nog steeds, dat aansluiting bij het NW door de aanhangers van de nieuwe vereniging als hoogst ongewenst werd be schouwd. Maar de heer Gay kema gaat verder: „Het amb tenarencentrum is een zeer sterke organisatie die ruim 100.000 leden telt (waarvan meer dan 20.000 onderwijsge venden). Het blijkt dat veel mensen uit het onderwijs, die om allerlei redenen nog niet georganiseerd waren, zich aangetrokken voelden tot deze vereniging, gezien het grote aantal aanmeldingen, vooral gedurende het laatste jaar". Ook in Leiden groeit het aan tal AVL-leden (Algemene Ver eniging van Leerkrachten), in hun aversie tegen NW-aan- sluiting, nog gestaag, zodat nu ook hier een aparte afdeling is opgericht. Er werd een be stuur gekozen: voorzitter H. Gaykema, penningmeester M. Fakkel (hoofd ener basis school), secretaris J. C. P. Schoteldraaijer (onderwijzer op een Leidse school). „Kan de AVL haar vleugels uitslaan en als een kloek haar kiekens onder haar bescher ming nemen?", zo vroeg ik aan de heer Gaykema, die daarop kloek, moedig en bondig „ja" ten antwoord gaf: „De AVL biedt haar leden dezelfde faci liteiten die andere bonden in hun dienstenpakket hebben. Zonder meer". Bij de oprich ting van de Leidse afdeling werd tevens het rayon afgeba kend dat voorlopig onder de afdeling zal vallen: Aarlander- veen, Alkemade, Alphen a. d. Rijn, Benthuizen, Hazerswou de, Hoogmade, Katwijk, Kou dekerk a. Rijn, Leiden, Rijn, Leiderdorp, Leimuiden, Lisse, Nieuwkoop, Nieuwveen, Noorden, Noordwijk, Noord- wijkerhout, Oegstgeest, Rijn- saterwoude. Rijnsburg, Sas- senheim, Ter Aar, Valken burg, Voorhout, Voorschoten, Warmond, Wassenaar en Zoe- terwoude. En dat allemaal om het behoud van de positieve normen in het onderwijs. De heer Gaykema houdt aan: het gaat hier om de enige onaf hankelijke algemene leer- krachtenbond voor alle takken van onderwijs... vast kan knopen. „We lopen nu al bijna twee weken wacht, omdat we dachten dat het wijfje was uitgerekend. Maar ja, we weten nu eenmaal niet de exacte datum van de pa ring. En om wélke paring ging het feitelijk? Met andere woor den: wanneer was het raak? Alle tekenen wezen erop, dat de geboorte komende was. Maar erg veel staat valt er ook niet op te maken de dracht kan behoorlijk uiteenlopen na melijk, van 245 dagen tot 272 dagen. Ga daar maar eens aanstaan. Met die marge kun je wachten tot je een ons weegt, nietwaar?" Vader Oscar van 11 houdt wij selijk zijn bek. Hij heeft trou wens méér op zijn geweten. Het kan niet erg lang meer duren, of ook 12-jarige Linda de tweede vrouw van Oscar is aan baren toe. „Dat ontloopt elkaar niet veel", dacht be drijfsleider Nagtegaal, Linda zit in haar 259ste dag, zo is becijferd". Ook in dit geval doet Oscar het zwijgen ertoe. In ieder geval is er op een haar na aardig wat werk aan de winkel voor de kraamafde- ling van de Zoo. Een boeiend bedrijf, zonder meer. Daar staat een menselijke sterveling niet steeds bij stil. Maar laat de heer Nagtegaal, sodejukes, in zijn management nu nóg een beslommering heb ben. Eveneens in de gorilla- hoek. Hij zit een beetje in over het sexuele gedrag van Bobby. „Een grandioze aap; zó mooi, maar hij dóét het niet, hoor- Nagtegaal vertelt over Bobby wat hij van hem weet: „Het dier schijnt geen oog te hebben voor het vrouwelijk schoon van de hem omringen de, toch zo aantrekkelijke soortgenoten. Ik heb natuur lijk wel een idee, een vermoe den. Bobby is namelijk op zeer jeugdige leeftijd (hij was pas één jaar) uit West-Afrika naar Wassenaar overgebracht. Hup, zo maar uit zijn milieu. Bobby was toen nog een onschuldige baby, die - zoals onze ooster buren het zo netjes kunnen zeggen plicht sexuell aufge- klart" was. Het zou daarom best kunnen zijn, dat hij niet beseft hóe in dit opzicht te handelen". Belangstelling voor andere dingen heeft Bobby genoeg. Hij klimt in de touwen en maakt een uitbundig gebruik van de vele speelattributen, waarmee de Zoo het gorilla- verblijf heeft voorzien. Bobby is zelfs televisie-ziek. Tot meerder vermaak van de apen is een toestel geplaatst in het gorilla-huis. Vooral voetbal wedstrijden hebben Bobby's volle interesse. Het supporters- geweld brengt hem zodanig in vervoering, dat-ie bliksemsnel door zijn verblijf schiet, zich daarbij woest op de borst ram mend. „Maar ja, daardoor krijgen gorilla-vrouwtjes geen baby's", aldus bedrijfsleider Nagtegaal, zich peinzend op het hoofd krabbend; „en toch zou men dat in Dierenpark Wassenaar graag willen". Hoe moet dit nu? Hoe brengt men Bobby ertoe om enig initiatief in die richting te ontplooien? In dit geval was goede raad niet duur, ofschoon enig effect ervan betwijfeld wordt. Vol gens de heer Nagtegaal was een suggestie: „zou het ge zien Bobby's belangstelling voor teevee misschien mo gelijk zijn, bepaalde voorlich tingsfilms te draaien, die hem op een idee kunnen brengen? „Eh, een aardige en speelse gedachte, maar de dierenpark directie gaat daar uiteraard niet op in. Ze is wel wijzer. De heer Nagtegaal betreurt het enigszins, dat Bobby onkundig is gebleven van het optreden van de succesvolle grote Os car:,, ziet u, de visuele prikke ling schijnt bij gorilla's nou ja, bij gorilla's vrij belang rijk en stimulerend te zijn. Tot nu toe meent Bobby dat hij zijn mannelijkheid genoeg zaam bewijst door harde kre ten uit te stoten en op het drumstel in zijn verblijf te rammen". Ook in dit opzicht is het in Dierenpark Wasse naar een kwestie van geduld oefenen. Het is me het praatje wel, dat ik vandaag bij u heb opgehan gen. „Verschoning dus", zou onze Wim Sonneveld gezegd hebben. Maar Linda, Ngajji, Oscar en Bobby zijn heel bij zondere dieren. Die kunnen niet alleen een potje breken, maar ze zijn ook gegrift in het hart "van velen die weglopen met de Wassenaarse Zoo. En zo móet dat Bobby, liefhebber van teevee en z'n drumstel; naar vrouwtjes kijkt hij niet om door onvoorziene omstan digheden werd het voor hem de banketbakkers- school, die hem uitzicht gaf op een spaarzaam le ven tussen moorkoppen en petits fours. Met drie vakdiploma's en een middenstandsbrevet op zak koos hij uiteinde lijk toch voor het avon tuur. Hij roste enige tijd op vrachtwagens naar ver re einders, stapte daarna over op een pretbus met potverterende collectanten, ouden van dagen en ver dorde muurbloemen op sterk water. Maar ook de ze mobiele job beschouw de hij duidelijk als een doorgangsbus. Korte tijd later dook hij weer op aan het Haagse thuisfront als chauffeur van de in-en-in keurige firma Melz en Co, die hem verraste met een chocoladekleurig uniform, waarop de firmanaam in goud geborduurd was. Omdat hij in diezelfde tijd ook als tegelzetter opereer de en na korte tijd zelfs complete verbouwingen aannam, bedekte hij tij dens bezoeken aan klanten de firmanaam op de borst zak van het uniform di- Rijschoolwezen Maar ook deze functie bleek niet het eindpunt te zijn van Heer Beugelings wonderbare carrière. Door stom toeval raakte hij ver zeild in het rijschoolwezen, aanvankelijk als instruc teur met constante wer kweken van zeventig uur Onder redactie van Leo Thuring. Foto: Milan Konvalinka. en later als eigenaar van de rollende zaken. Tussen die bedrijven door versier de hij ook nog de Haagse Hoogstraat met 1500 para pluutjes. Zeven jaar geleden nam zijn loopbaan wederom een spectaculaire wending. Ditmaal werd Heer Beuge ling opperzandhapper in het zieltogende gemeente- bad van Scheveningen. Op het moment van de over name had de gemeente Den Haag er al twee ton aan verloren en daarvóór was Reindert Zwolsman er ook nog eens voor zeventig mille ingestonken. Om aan Solorit door zilte zwerk van Haagse banketbakkerszoon Van kritiek trekt hij zich nog steeds niets aan. „Het is een bekend feit, dat je in de ogen van iedereen een tofferik bent, als je za ken slecht lopen. Maar wee je gebeente, als je het hart in je lijf hebt om een winkel te beginnen, die draait als een tierelier. Dan ben je opeens een op lichter en een zakkenrol ler. Wat dat betreft zou ik beter kunnen lijden aan een permanente zakelijke geeuwhonger". Toch moet ik de concur renten op dat punt teleur stellen. „We hebben de laatste vijf magere jaren net het hoofd boven water kunnen houden en dankzij kostbare investeringen een vaste klantenkring opge bouwd. De zaken marche ren momenteel beter dan ooit en daarom ben ik er van overtuigd, dat Sche veningen binnen de kortste keren weer een wereld bad- KUST EN TE KEUR De Scheveningse Week is nu halverwege en zal ijsco en weder dienende voortwoeden tot het grootse Midzomer- bal, dat op zondag 20 juni tot in de kleine uurtjes op de Scheveningse Pier zal voortwoeden. Vandaag, 16 juni nog steeds open huis in de Visafslag, rondleidingen door Scheveningen, demonstraties met de mijnklok, sportdemonstratie handbal op de Promenade en op die zelfde plaats het lustig braden van een os aan het spit. Begint om 12 uur, etenstijd 5 uur 's middags. Op donderdag 17 juni: Keizerstraat van 16.00-22.30 uur standwerkersconcours, Badhuisstraat tussen 19.00 en 23.00 uur Artiestenprogramma met onder andere Ben Cramer, Renbaankwartier tussen 20.30 en 22.00 uur op treden van de Ted Easton Band en de zanggroep De Sparkles, Belgisch Park, demonstratie van Oude Am bachten van 15.30 tot 21.30 uur. Op vrijdag 18 juni: Keizerstraat van 19.00 tot 22.00 uur artiestenparade met o.a. Conny Vink, Badhuisstraat: poppenkast van 16.00 tot 17.00 uur. Renbaankwartier tussen 19.00 en 22.00 uur optreden van artiesten. Bel gisch Park van 16.00 tot 22.30 uur, standwerkerscon cours en optreden dansgroep Baluta. In het Visserijmu seum Scheveningse bruiloft in ouderwetse stijl (Neptu- nusstraat 92). Op de Promenade 13.00 uur demonstratie rolschaatsen. i Noorderstrand. In Katwijk op 18 juni begin VVV-zaalvoetbaltournooi, waaraan 12 ploegen deelnemen. Aanvang 19.30 uur in de sporthal Kleinduin aan de Stadhoudersweg. Finale wordt op dezelfde gespeeld op 21 juni. Op 19 juni start van de smalspoor-zomerritten door de tuinen. Elk uur vanaf 10 tot 17 uur. Kaarten (3.50 volwassenen, 2.50 kin deren) bij de VW, Boulevard 68 in Katwijk. jauwse twisten geen zier aantrekt is Heer Beugeling zelf. Hij snort met krimp- vrij humeur in zijn witte open sportbolide door Scheveningen en inspec teert veelvuldig de Sche veningse kustlijn tijdens een zeetocht op waterskies. Inmiddels heeft hij met steun van de Stichting tot Instandhouding enzovoorts enzovoorts het luxe bad stralend nieuw leven inge blazen. Van zijn secretaris, de heer J. H. M. Lijn- kamp, kreeg hij carte blanche en met deze aan moediging begonnen zijn privé-troepen aan de we deropbouw van de eertijds wereldvermaarde luxe ba dinrichting in Schevenin gen. Hij liet zich daarbij inspireren door de reeds bestaande Beach Clubs, die hij op de Canarische eilanden bezocht. „Natuur lijk", geeft hij grootmoedig toe, ,Mjn de omstandighe den in Scheveningen stuk ken minder ideaal dan op Tenerife en Gran Canaria, maar toch hebben wij er doelbewust naar gestreefd om een strand-oase te creeéren. waar je als heer of dame in je goeie kleren binnenkomt en ook weer als heer en dame in je goeie kleren weggaat. We zijn langs de Nederlandse kust waarschijnlijk de eni ge strandinrichting met sauna en solarium. Nu nog een zwembad en de zaak is compleet. De plannen zijn klaar en het wachten is nu op de goedkeuring". Miramar Ter completering van zijn zoutwaterbusiness heeft Heer Beugeling ook nog een discotheek „Bonapar te" op zijn privéstrand ge stald en heeft hij eigen handig een Zwitsers chalet op een duintop gebouwd, waarin hij zijn exclusief restaurant Miramar open de. 'der ve Bij leven en welzijn zal ,esj op zaterdagmiddag tussen een twee en vier uur de kort- ren stondige hemelvaart van de Heer Beugeling plaats vin den. Hiertoe zal hij op waterskies aantreden in de branding van de Noordzee ter hoogte van het Noorderstrand. Van daar zal hij, getrokken door een brullende motor boot en met rugdekking van een reuze-parachute deze planeet verlaten en het zwerk doorklieven op een hoogte van pakweg honderdvijftig meter. Het ligt vooralsnog niet in de bedoeling, dat Heer Beu geling ver\'olgens gelijk j doorschiet naar de hemel om daar zijn geloofsbrie- ven aan de gezalfde zegel- I bewaarder Sint Pieter te I overhandigen. Hij heeft er weliswaar royaal de leef- tijd voor (37 jaar, voor- ie°. waar dan is elke dag ex- i tra op aarde mooi meege- £.e nomen), maar door zijn werkzaamheden als gast heer in zijn restaurant chalet Miramar (prima hap, adembenemende am biance, van harte aanbe volen) kan hij onmogelijk gemist worden in de na tionale bouwput Scheven ingen. Om die reden zal hij na zijn solorit bij gun stig thermiek weer afda len en zich uiterst be heerst in de golven laten zakken. Wellicht rijst nu bij deze of gene de vraag, waarom Heer Beugeling een derge lijke sprong in het onge wisse wenst te maken? Zoals de kaarten nu liggen houdt hij er immers alleen een nat pak aan over en als tijdens de start een ge mene Noordoosterwind op steekt zit het er zelfs dik in, dat zijn vlieger in het geheel niet opgaat en de koene hemelbestormer ten aanschouwe van het sa mengestroomde publiek af gaat als een gieter. Heer Beugeling, warmbloe dige banket bakkerszoon uit de Haagse dreven en zich bij voorkeur voort spoedend in razendsnel gesneden pantalons en open overhemden, die een royaal doorkijkje geven op zijn driemaal gebronsde huid met bijbehorende ket tingen wenst graag te be kennen, dat de zucht naar avontuur straks zijn enige drijfveer zal zijn. Het liefst had hij dan ook als straal- ;e' jagerpiloot door het leven willen donderen, maar Ter voorbereiding van zijn hemelvaart op zaterdag 19 juni oefent luchtridder Fred Beugeling intensief op open zee. „Ik beloof je", voorspelt hij. „dat we er een enorm spektakel van zullen maken". Nieuw leven De enige, die van deze mo derne Hoekse en kabel deze tobberige toestand een eind te maken werd de Stichting tot Instand houding van het luxe bad Scheveningen opgericht, die de halfvergane opstal len van het voormalige lu xe bad plus een terrein aan het begin van het Scheveningse Noorder strand voor een symbo lisch bedrag van de stede lijke overheid huurde. Dit tot groot ongenoegen van de strandtenthouders, die voor hun eigen bouwsels forse pachten betalen en niet konden verkroppen, dat nieuwkomer Beugeling een financiële voorkeurs behandeling kreeg. Sinds zijn komst in Schevenin gen is het aantal lede ogen bij de branding dan ook op spectaculaire wijze toe genomen. Het gemor is niet meer van de frisse zeelucht en achter menig windscherm tussen haven hoofd en naaktstrand wordt momenteel over Heer Beugeling gesproken, alsof het de merknaam van een gloednieuw braak middel is.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5