-Rust voor vedetten ^betrekkelijke zaak JEZEK: „GEEN SCHIJN VAN KANS TEGEN NEDERLAND" Vakantie: bediend worden maar ook van dienst zijn Volop bagage Aparte ballen in Joegoslavië w DPR sloot seizoen goed af met „kadervorming en toerusting" BOENSDAG 16 JUNI 1976 LEIDSE COURANT. PAGINA 11 Handteke- I ningenjagers waren ook in Joegoslavië present. En natuurlijk was Johan Ijl Cruijff een [B van de meest geliefde „slachtof fers" VOLOP BELANGSTELLING VOOR NEDERLANDS TEAM ZAGREB Twintig kilome ter buiten Zagreb, met zijn {700.000 inwoners overigens de grootste stad van Kroatië, ligt bet dorpje Samobor. In deze landelijke omgeving waar nog vrouwen op traditionele wijze met korven op het hoofd de produkten van het land naar de markten brengen, ligt diep verscholen in het groen het hotel Smidhen waar het Ne- derlands elftal zijn tenten tij- (delijk heeft opgeslagen. Kno bel heeft hier, aan de voet van de heuvels van het Samobors- ko Gorse voor zijn elftal de rust gevonden die hij zo nood- zakelijk acht. Hoewel, de rust is voor 'een elftal met zulke vedetten uite raard een betrekkelijke zaak, want ver voor het tijdstip dat het Nederlands elftal zijn och- tendtraining gaat aanvangen V is het door steile heuvels om- 1 M zoomde veld van de plaatselij- ke voetbalvereniging al omge- H ven door mensen. Boeren met paard en wagens stoppen om deze voor hen ongewone ge beurtenis aan të kijken en na genoeg alle inwoners van Sa- 0 mobor van jong tot oud die K niet noodzakelijkerwijs ergens B anders moeten zijn, staan pa- flT raat om de beroemde spelers van Oranje met eigen ogen-te —^aanschouwen. En ujteraard C11 om handtekeningen van de EL* spelers los te bedelen die over- igens vlot worden uitgedeeld 12 door de bijzonder gul gestem- 11 Hotel Smidhen, maar voor het overige hebben zij het uitste- kend naar hun zin. Er is een 12 zwembad in een halve spoet- nikvorm waar bronwater met een temperatuur van dertig graden de ledematen weldadig soepel houdt en er is een eigen kok met het gezelschap meege- Gemopperd werd er natuurlijk reisd om het eten van erkende ook, maar het zou wel heel kwaliteit te doen zijn. onnederlands zijn v Voorgevoel Jongbloed was juist SAMOBOR Zijn voorge voel heeft hem niet bedro gen. Het voorgevoel dat hij vanavond niet het doel van Oranje tegen de Tsjechen zal verdedigen. Jan Jongbloed, de persoon in kwestie, werd gisteren op het landelijk ge legen trainingsveld van Sa mobor niet getest op zijn reflexen. Hij mocht meedoen aan een partijtje tennisvoetbal. Ver derop werd Piet Schrijvers en Jan Ruiter geen seconde rust gegeven. Om beurten moesten zij tussen de palen. „Ik heb niet te best geslapen vannacht", grapte Jongbloed. '.Mijn matras was als ee.' stuk asfalt dat je vindt vlak voor een stoplicht. Net zo ribbelig". «In West-Duitsland kon Jongbloed deelt de kamer InnnhlnAri inirh^n van hotel Smidhen met Peter i Ju,cJen- Arntz, een zekere reserve Ditmaal IS er VOOT hem van Oranje. „Alleen al deze slechts een plaats Op de indeling getuigt er van dat ik reservebank niet speel", legt Jongbloed uit. Maar George Knobel zei eerder: ',De kamerindeling Rijsbergen, Van Kraay en zegt niets over de opstelling". Krol, midden: Willy van de Toch, over deze opstelling, Kerkhof, of Van Hanegem, waarin Oranje vanavond Jansen en Neeskens, voor: speelt, heerst in Zagreb wei- Rensenbrink, Cruyff en Rep. nig onzekerheid: Schrijvers Scheidsrechter is Clive Tho- in het doel, achter: Suurbier, mas uit Wales. niet gebeurde. Wim van Hane gem bijvoorbeeld, en met hem nog een paar andere spelers vonden het ergelijk dat in alle vroegte de sterke zon in hun niet door gordijnen afge schermde kamers schijnt De kromme heeft hiervoor een uitstekende en simpele oplos sing gevonden door zijn de kens voor de ramen te span nen zodat hij ongestoord kan doorslapen. Die tevredenheid bij de spelers kwam overigens al voor de training tot uiting. Johan Cruijff die een zwak heeft voor het doelverdedi- gerswerk verdedigde met veel verve en bravoure zijn doel bij schoten van de andere selec tiespelers en van Knobel die er een eer in stellen om Cruyff voor schut te zetten. Hetgeen ze overigens niet lukte.De fei telijke training hield ook al niet veel in. Door twee groep jes werd wat tennisvoetbal ge speeld en de doelverdedigers worden door Knobel onder handen genomen. Vier spelers mochten afzonderlijk trainen omdat ze niet helemaal fit zijn. Johan Neeskens met een om zwachtelde knie, Wim Suur bier die last heeft gehad van een mondontsteking en Willy van de Kerkhof en Wim Rijs bergen. Volgens bondsarts Frits Kessel betekenen deze zaken echter niets ernstigs en zijn alle vier de spelers van avond in staat om te spelen. Vandaag was het voor Oranje een dag van volstrekte rust. Tactische besprekingen, wat luieren in de zon en een wan deling in het door natuur schoon omgeven Samobor vor men volgens Knobel de ideale voorbereiding om tegenstan der Tjechoslowakije vanavond tegemoet te kunnen treden. ZAGREB Zeer bewust en erg nauwgezet werkt Vaclav Jezek kort voor Nederland-Ts- jechoslowakije, het openings duel van het eindtoernooi van het Europees kampioenschap voor landenploegen, naar die positie toe. Geen moment ge loof in zijn woorden, een bee tje hoop dat Tsjechoslowakije zich toch via Nederland zal gaan plaatsen voor de finale van het eindtoernooi. „Tegen Nederland valt niet te voet ballen", oreert de oud-trainer van FC Den Haag, die sinds zijn terugkeer in Tsjechoslo wakije het nationale elftal uit een diepe impasse heeft ge haald. „Voetbaltechnisch en taktisch staan we niet op eenzelfde ni veau als Nederland. Dat mag ook niemand van ons ver wachten. Van het Nederlands elftal dat bij het wereldkam pioenschap in München de we reld veroverde met spranke lend voetbal, is een grote kern nog altijd in topvorm. Daar zijn wij volstrekt kansloos te gen. We komen nog maar pas kijken. Ons team is nog in opbouw. Het bereiken van het eindtoernooi is al een onver wachte meevaller. Voor ons kan er bijna niets meer mis gaan. Alleen wanneer we hier tweemaal afgedroogd worden met grote cijfers, dan zal het thuisfront morren, anders niet". er het beste van te maken, maar geloof me dat we zelf nauwelijks aan een ronde dur ven te denken. Ook de spelers niet. Ze zien dit eindtoernooi, zeker de wedstrijd tegen Ne derland als een uitstekende leerschool". Uitstekend Vaclav Jezek heeft nadat hij uit Den Haag was teruggeroe pen door de Tsjechische voet balbond om de organisatie rond het nationale elftal een beetje op poten te zetten, uit stekend werk verricht. Daarbij gesteund door de ken nis die hij tijdens zijn verblijf in Nederland opdeed. Iets dat Jezek onomwonden toegeeft. „Ik heb in Nederland ontzet tend veel geleerd. Zonder de kennis die ik daar heb opge daan, had ik nooit de succes sen kunnen behalen die ik de afgelopen periode met het na tionale elftal heb gehad. Voor al op het tactische vlak is Ne derland mijn grote voorbeeld. Het is dan ook niet toevallig dat onze speelwijze min of meer op Nederlandse leest ge schoeid is. Met uiteraard hier en daar wel enkele nuancever schillen, want wij hebben nu eenmaal nog niet de beschik king over een man als Johan Cruyff. En met zo'n speler in je elftal kan je natuurlijk veel meer kanten uit". Tsjechoslowakije heeft sinds de komst van Jezek een uitste kende erelijst opgebouwd. In 18 wedstrijden bleef de ploeg ongeslagen. Een aantal dat misschien niet zoveel zegt, maar dat toch een grote waar de krijgt, indien men zich rea liseert dat zich onder de tegen standers ook landen als Enge land, Portugal en Rusland be vonden. ROB HARTOG Aardig Een aardige man, die Vaclav Jezek. Erg complimenteus ook. Maar tevens een uiterst slim baasje die in het voetbal- wereldje van „mooie verhaal tjes vertellen, zand in ander mans ogen strooien" uitste kend de weg weet. En derhalve woorden uit zijn mond laat glippen die met de nodige korreltjes zout geno men dienen te worden. Jezek echter verwonderd: „In dit ge val is daar geen sprake van. Natuurlijk is de bal rond, maar ieder normaal denkend mens weet dat we nauwelijks kans maken tegen Nederland 1 Vaclac Jezek zei eerlijk Natuurlijk gaan we proberen Nederland zijn wij kansloos" te spelen. „Tegen ZAGREB Met het Nederlands elftal reist een onwaarschijnlijk grote hoeveelheid mate riaal mee. In totaal 49 kisten en koffers moeten vlietuig in en vliegtuig uit, bus in en bus uit worden gesjouwd, een kwarwei dat normaal gespro ken door de begeleiders van Oranje moet worden opgeknapt Na aankomst in hotel Smidhen in Samobor, waar het Nederlands elftal verbijft, pakten de in voetbalkledij gestoken junioren van de plaatselijke voetbalvereniging, die voor Oran je een erehaag vormdèn, de zaken energiek aan. Ze vonden het een eer de spullen van de beroemde vedetten te mogen sjouwen. Uite raard tot groot genoegen van de officials. ZAGREB Henny Warmenhoven, de mate riaalverzorger van het Nederlands elftal en in het dagelijks leven verkoopleider van Adidas Etten-Leur, wacht met spanning op een zending nieuwe ballen die Adidas-Duits- land naar Joegoslavië heeft verstuurd. Adidas heeft de ballen met een hittebestendig middel bespoten vanwege de hoge temperatu ren die er momenteel in Joegoslavië heersen. De UEFA heeft hierop onmiddellijk ingehaakt en heeft bij de Duitse firma alle ballen voor het Europese finaletoernooi besteld. FIFA twijfelde nooit aan de integriteit Van der Kroft DEN HAAG De scheidsrech- terscommissie van de FIFAI, die besloot dat Van der Kroft toch naar Montreal mag. heeft de argumenten onderzocht, die de KNBV naar voren heeft ge bracht om de intrekking van de aanstelling van Leo van der Kroft voor de Olympische voet balwedstrijden ongedaan te maken. De FIA heeft verklaard dat de integriteit van Van der Kroft van het egin af aan buiten elke twijfel heeft gestaab. De wereld- voetbalorganisatie zegt voorts dat „zulks blijkbaar in sommige pubiciteitsorganen niet op de juiste wijze is weergegeven en dat scheidsrechter Van der Kroft op unfaire wijze werd aangevallen". De FIFA zegt dit in hoge mate te betreuren. Ge steld wordt ook dat op grond van het officiële wedstrijdrap port van de wedstrijd Real - Borussia niet is aangetoond dat de Nederlandse rechtspreker ernstige technische fouten heeft gemaakt. De scheidsrechters- commissie van de FIFA heeft daarom besloten Leo van der Kroft wderom op te nemen in het kader van de Olympische scheidsrechters. Leo van der Kroft was vanmor gen door een vergadering voor commentaar onbereikbaar. UITSLAGEN HILVERSUM Doozy-prijs (2020 meter): 1. Noordse Stem (B. Leeuwenkamp) 1.23,4 2. Ozo van de Lente 3. Oxenia W. Niet gestart: Olympia Hanover. Toto win nend: 2,70, plaats: 10.70 - 3,10 - 1,80, koppel: 17,90, trio: 56,40. Comimont-prijs (eerste afdeling): 1. Odita Hanover (S. Hartman) 1.28,3 2. Onique 3. Oscar Hagheweyde. Niet gestart: Only Fortuna. Tot winnend: 10,20, plaats: 2,10 - 1,50 - 3.20, koppel: 13,60. Decazefille-prijs (2900 meter): 1. Ne vada K (M Bouwhuis) 1 23,9 2. Len tebode 3. Noblesse Oblige. Niet ge start Liebestraum. Toto winnend: 3,50, plaats: 1,80 - 4,30 - 3,00, koppel: 37.90, trio: 526,20. Comimont-prijs (tweede afdeling) (2020 meter): 1. Olex Kandia (J. Hoe- jenbos) .27,9 2. Oh My Love 3. O Antole. Tot winnend: 4,60, plaats: 1,90 - 2,60 - 2,30, koppel: 19.20. Deauville-prijs (eerste afdeling) (2000 meter met autostart): 1. Mario- ca (K. Woudstra) 1.21,3 2. Nenuphar 3. Kwik V. Toto winnend: 2,90, plaats: 1,40 - 1,50 - 2,90, koppel: 7,00, trio: 213,30. Grote prijs der merries (2020 meter): 1. Speedy Volita (C. de Leeuw) 1.19,3 2. Lady 3. Myrly Terraise, Niet ge start: Leila Signal en Katanja. Toto winend: 1,30, plaats: 1,80 - 2,50, kop pel: 4,70. Dieulefit-prijs (2000 meter met au tostart): 1. Limbus Hanover (T. Kooyman) 1,20,4 2. Kamiel 3. Jaguar Gregor. Niet gestart: Goudvos, Lime du Bois en Lloyd. Toto winnend: 7,80, plaats: 3,00 - 1,50 - 1,50, koppel: 17,10, trio: 281,10. Digne-prijs (2440 meter met autos tart): 1. Norwin (W. Goedhart) 1.26,1 2. Nashville 3. Marinus G. Toto win nend: 6,10, plaats: 1,90 - 1,30 - 1,60, koppel: 8,20. Dignac-prijs (1600 meter met autos tart): 1. Mandy (J. Wagenaar) 1.18,9 2. Mila G. 3. Lady Wilkes. Toto win nend: 1,90, plaats; 1,30 - 2,10 - 4,00, koppel: 5,60, trio: 104,20. Deauville-prijs (tweede afdeling) (2000 meter met autostart): 1. Mairy Dynamic (J. Hendrikx) 1.20,3 2. Nora Hanover 3. Milady Baker. Niet ge start: Nolivyr Alkestis. Toto win nend: 3,30, plaats: 1,30 - 1,30 - 2,00, koppel: 4,00. Totalisator-omzet: 415,059,-. MGR. SIMONIS IN PASTORALE BRIEF: i I Misschien lijkt het wel wat hooggegrepen, maar de vakantie is de tijd die veel weg heeft van het paradijs, of van de nieuwe hemel en de nieuwe aarde, waar wij allen van dromen. Je keert als het ware terug tot de staat der dingen, zoals God onze Vader die oorspronkelijk voor ons mensen heeft bedoeld. Als je 's morgens vroeg opstaat om naar het strand te gaan, of naar een stil bos waar alles nog de geur heeft van de eerste dag der schepping, dan wil je je terecht een ander mens voelen. De bisschop van Rotterdam, dr. A. J. Simonis, schrijft dit in een „Pastorale brief over de vakantietijd" die dezer dagen in grote oplage over het bisdom wordt verspreid. Het vakantie-toerisme onder der zelf voor anderen tot meer een levensvorm mend die de mens verheft en Gods zegen waard is, wijst mgr. Simonis op de taak om de menselijke en christelijke waarden hier tot hun recht te laten komen. Voor velen zijn vakantie-bedrijf en toerisme broodwinning. „Gezegend zijn zij," zo be schrijft hij, „Die het zakelijk aspect weten te combineren met de deugd van gastvrijheid en andere vormen van liefde voor hun medemensen". Ieder die zich inspant voor goede-re- creatiemogelijkheden beoefent in hoge mate de deugd van gastvrijheid en geeft er nieuwe inhoud aan. Maar uiteindelijk wordt de va kantie door de toeristen zelf gemaakt: „Wie alleen maar uit is om bediend te worden, zon- dienst bereid te zijn, zal spoe dig een teleurgesteld vakantie ganger zijn. Iedereen weet het uit ervaring: tot de beste her inneringen van de vakantie be horen de fijne mensen, die men in die tijd ontmoet heeft, de behulpzaamheid en de be langstelling, die men mocht ondervinden." Mgr. Simonis erkent, dat het moderne dagelijkse leven door spanningen wordt getekend, die het moeilijk maken om zich echt voor de ónder open te stellen. „Daarom zouden wij onze vrije tijd, maar heel bij zonder de vakantietijd moeten benutten, om vooral aandacht te schenken aan elkaar, er voor elkaar te zijn. Laten wij niet bang zijn voor wrijvingen en spanningen, die zich daar bij aanvankelijk kunnen ontla den." Mgr. Simonis wijst ook op de kans om meer dan anders aan dacht te besteden aan de „bin nenzijde" van ons bestaan. Ie dere pastor die de sfeer van de recreërende mens heeft ge deeld, weet uit ervaring hoe spontaan men bij hem te rade komt. Een niet al te nadrukke lijke beschikbaarheid van pas torale zorg ondervindt dan ook veel waardering. Sommi gen zijn geneigd de stekels meteen op te zetten wanneer zij horen over speciale kerk diensten in toeristencentra. Ze voelen zich wellicht door de kerk wat achtervolgd. Toch, doet deze reactie geen recht aan de ervaring. Een eucharistieviering in een re creatie-oord ademt meestal een heel eigen familiale sfeer en wordt daarom erg gewaar deerd, aldus mgr. Simonis, die zich afvraagt of het zin heeft te waarschuwen tegen de ge varen van de vakantie. Er zijn er vele: die van het verkeer, van ledigheid en ver veling en van verdriet dat mensen elkaar en zichzelf aan doen door een verkeerde bele ving van de sexualiteit, door ergernis in kleding enzovoort Hij vraagt ieder mensen te zijn, die in alles attent zijn voor elkaar, die aan anderen geen ergernis geven, maar in gedrag en manieren elkaar trachten op te bouwen en vreugde te verschaffen, en vooral niet hen te vergeten, die wegens ziekte of andere reden geen vakantie kunnen houden. „Leef naar de Geest", zo ci teert hij Paulus, „Dan zult ge niet uitvoeren wat de zelfzucht dicteert". Delft heeft de Diocesane Pas torale Raad van het bisdom Rotterdam deze week zijn sei zoen goed kunnen afsluiten. De raad is met vakantie ge gaan tot 6 september wanneer de vergadering in het teken zal staan van de presentatie van de „Beleidsschets ten dienste van het kerkelijk werk in het bisdom" in het Haagse Congrescentrum (zie ook ons blad van gisteren). De bijdrage van Delft ging over .kadervorming en toerus ting" en vormde een onderdeel van het jaarthema van de raad (Opbouw van geloofsgemeen schappen), dat door de vier secties van de D.P.R. is opge deeld. Vorige keer is Den Haag aan de beurt geweest met zijn tussentijdse beschou wing over „Kerk en samenle ving". Delft bouwde voort op een eerder stuk, waarin het stre ven naar een mondige kerk aan de orde was geweest. Hie ronder verstond men een kerk die niet samenvalt met het bij zondere ambt van sommigen van haar leden, maar een kerk waarvan de leden ieder voor zich naar talent en roeping hun bijdrage leveren aan de opbouw van die kerk. Er spelen zich sociale proces sen af niet alleen dankzij de pastor, maar ook óndanks de pastor. Processen, die aangrij pingspunten kunnen bieden voor de kadervorming en -toe rusting: van heilsindividualis- me naar gemeenschapsbele ving, van liturgische riten naar bezinning, van preek naar ge sprek. Het stuk beschreef wat er zo al leeft in diverse parochies onder kerkleden en daarbij werd het drieluik gehanteerd van verkondiging, dienstbe toon en gemeenschapszin. Bij zondere nadAik werd gelegd op de bereidheid en de kun digheid van de pastor om het proces van toerusting en vor ming op zich te nemen, waar bij tevens werd gedacht aan een dekenale of diocesane vrij gestelde functionaris die de lo cale piastor zijn diensten aan biedt. De reacties van de raad op het stuk waren overwegend uiter mate positief. Het bleek dan ook, dat het dekenaat Delft al jaren met dit onderwerp bezig is, geprobeerd heeft het weten schappelijk te verdiepen en ook een pastorale medewerker heeft, die zich daarmee bezig houdt Het stuk rustte dus op enkele jaren ervaring, maar was zodanig gesteld, dat het ook voor andere dekenaten .zijn mogelijkheden heeft De raad bleek het met opzet en inhoud geheel eens en zal er ifi het volgende vergadersei- soen op terugkomen. Aan Delft werd alvast gevraagd de verdere gang van zaken, ook in praktische zin, uit te wer ken. KORTE METTEN De Australische regering, die haar ontwikkelingshulp dit jaar uit bezuinigingsoverwe gingen had teruggebracht zal deze hulp in het komende be grotingsjaar weer met veer tien procent verhogen. Dit on verwachte besluit wordt toe geschreven aan de invloed van de kerken, die in het openbaar de bezuinigings maatregel hadden gekriti seerd. Pax Christi-Spanje wil de voorgenomen vrijheidsmars door Catalonië doorvoeren langs de weg van het geweld loos verzet. De regering heeft deze mars verboden. Er zullen niet vijf maar zes marsroutes gedurende de zomermaanden door Catalonië worden uitge zet. Pax Christi heeft volgens de vice-president, Angel Co- lom, uit tal van landen solida riteitsverklaringen gekregen. Bij de beweging zijn, al vijftig duizend T-shirts voor de vrij heidsmars besteld. Op het shirt staat „poble Catal, posa't canimar" (volk van Catalonië, ga op weg). Na jarenlange onderzoekingen is nu de drieënzestigste mira culeuze genezing in Lourdes erkend. Het gaat om de gene zing in 1963 van de nu zesen- dertigjarige Italiaan Michaeli Vittorio uit Scurelle bij Tren- te, die in april 1962 ongenese lijk werd verklaard als gevolg van een heupziekte. Ook dit jaar zal Paus Paulus de jarenlange traditie volgen en op de avond van Sacra mentsdag (20 juni) de eucha ristie vieren buiten het Vati- caan. Ditmaal koos hij hier voor de „Policlinica Gemelli", onderdeel van de medische fa culteit van de universiteit van het Heilig Hart. Patiënten, doktoren en verplegend perso neel zullen de viering bijwo nen. In navolging van tal van an dere landen is nu ook in Dene marken een groep van „chris tenen voor het socialisme" tot stand gekomen. Ze zijn vooral actief binnen de kerken. Er zijn twee groepen gevormd in Kopenhagen en Aarhuus. Zij houden zich bezig met een studieproject over de vraag hoe zij via het socialisme meer rechtvaardigheid in de westerse samenleving kunnen brengen. Negentien Poolse bisschoppen, met kardinaal Wojtyla zullen in augustus in Philadelphia (V.S.) het eucharistisch con gres bijwonen. Daarna zullen zij ongeveer twintig steden in de Verenigde Staten bezoeken, waar concentraties zijn van Poolse Amerikanen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11