T. T. -commissies eigeren verder preidingsoverleg Studenten paspoort-zaak vrijgelaten LMEENTERAAD GRONINGEN KEURT ^SLUITVORMING „STEVIN" AF £ddóe<SouAont Syrische actie in Zuid-Libanon Verwarring over hartluchtbrug Arrestatie van Sassenheimers beëindigt straatterreur tgere basisbeurs or studenten ^j)AG 15 JUNI 1976 LEIDSE COURANT NINGEN (ANP) - gemeenteraad van jngen heeft gister- d zijn afkeuring sproken over de er van besluitvor- van het college burgemeester en ouders in de istie Stevin". motie, ingediend door het CDA, de WD en het GPV waarin het college een vorm van onzorgvuldig bestuur werd verweten, haalde het echter niet en werd weggestemd. Het college van B en W heeft de Stevin-groep gedreigd grote opdrachten in Groningen te weigeren 5V wanneer het bedrijf zijn investeringsplannen voor Chili zou doorzet ten. De burgemeester, H. Buiter, gaf toe, dat de gevolgde procedure niet „de meest geëigende was." De fracties van CDA, WD en GPV me nen dat het geen taak van de gemeenteraad is uitspraken te doen over buitenlandse politieke kwesties. Hiermee was de burgemeester het niet eens. „Bedrijven moeten naast economische keu zes ook maatschappelijk en politiek kiezen," zo luidt zijn oordeel. nikt n een onzer verslaggevers) HAAG Met ingang van ig is het gehele overleg over eiding van de Centrale Di van de P.T.T. naar Noord and opgeschort. De Bijzon- tommissie van de P.T.T. en amenlijke Dienstcommissies e Centrale Direktie van de evenals het efficiencybu- (osboom en Hegener, dat de ciding in studie had geno- hebben dit gisteravond de ag laten weten. Ie gang van zaken rond de spreiding iiverse commissies bijzonder hoog. •eau Bosboom en Hegener heeft de ^r-generaal van de P.T.T. gisteren >p de hoogte gesteld de vandaag "te „kriterianota" niet te kunnen in- De erbij betrokken commissies heb- regering laten weten, dat zij eerst zal moeten geven "aan de stelling vertrouwen van het personeel moet hersteld". zijn bijzonder boos op de regering, dat deze zeer recent in Noord-Ne derland heeft laten weten, dat de spreiding nog dit jaar op gang zal moeten komen. Dit „is in strijd met de ook door de regering aanvaarde struktuurschets en de daarin aangegeven verdere aanpak", aldus de dienstencommissies. Zij nemen het de rege ring ook kwalijk, dat in het door het kabinet in het leven geroepen overlegorgaan voor deze spreiding geen plaats ingeruimd is voor vertegenwoordigers uit het westen van Ne derland. „Door Uw optreden bij de P.T.T. heeft U bij het P.T.T.-personeel nagenoeg alle good will verspeeld", aldus de commissies aan de verantwoordelijke staatssecretarissen Van Huiten (Verkeer en Waterstaat) en Polak (Binnenlandse Zaken). De Bijzondere Commissie P.T.T. komt tot de volgende conclusies: Zinvol overleg met de bedrijfsleiding der PTT over de spreiding en reorganisatie blijkt niet mogelijk omdat besluiten over de hoofden van de bedrijfsleiding PTT heen eenzijdig door de regering worden genomen. De wijze waarop de regering haar stand punt naar buiten heeft gebracht, heeft de onrust onder het PTT-personeel sterk vergroot Het voornemen reeds in 1976 een begin te maken met het verplaatsen van func ties naar Groningen is in strijd met de ook door de regering aanvaarde struc tuurschets en de daarin aangegeven ver dere aanpak Het door de regering noodzakelijk geach te overlegorgaan past niet in de door de orgarii+tiebureaus voorgestelde procedu re Reorganisaties van het PTT-bedrijf kun nen nimmer onderwerp van gesprek zijn in het door de regering gewenste overle gorgaan. De verantwoordelijkheid voor reorganisaties ligt primair bij de direc teur-generaal der PTT. Overleg met de organisatiebureaus ter zake dient over eenkomstig het AR AR met de BC plaats te vinden. Er zal op korte termijn duidelijkheid moeten komen over taak en verantwoor delijkheid van de organisatiebureaus in dit stadium De regering zal inhoud dienen te geven aan de stelling dat het vertrouwen van het personeel moet worden hersteld. DEN HAAG (ANP) De Tweede Ka merleden Waalkens, De Koster en Riet kerk (WD) willen van minster Pronk (ontwikkelingssa menwerking) weten, welke organisaties hebben betaald aan de advertentie tegen levering van onder delen aan een kern centrale in Zuid- Afrika. Deze adver- i tentie werd geplaatst in het Franse blad Le Monde. De WD-ers wijzen de minister erop dat de advertentie is ge publiceerd „met de duidelijke bedoeling de Franse publieke opinie te beïnvloe den". De liberalen Kamervragen over advertentie in Le Monde vragen zich af of mis schien het Angola- commité, de Neder landse Commissie Ontwikkelingssamen werking (NCO) en de Novib tot de organi saties behoren. In schriftelijke vragen zeggen zij de minis ter, te veronderstel len, dat de Neder landse overheid, die deze organisaties subsidieert, in feite indirect mede-finan cier is van de beïn vloeding van de pu blieke opinie in een ander land. Zangeres Con nie Francis en haar man Jo seph Carzilli staan hier voor het gerechtshof in Brooklyn, waar een proces gevoerd wordt dat door Connie is aangespan nen tegen De Howard John son hotelgroep. De zangeres eist een schadever goeding van 5 miljoen dollar, omdat zij twee jaar geleden in een Howard Johnson motel werd aangerand. CHOLERA Dertig Indone siërs, merendeels jonge kinde ren, zijn overleden als gevolg van de cholera-epidemie die vo rige week heerste in drie dorpen op Oost-Java ten zuiden van Bandoeng. PLASSEN 3AAG (ANP) Ook de tudent zal een veer moe ten nu de rijksoverheid igingen in de groei van ten voor collectieve voor den wil aanbrengen, secretaris Klein van on- s en wetenschappen heeft 'eede Kamer bericht, dat ibinet voorstelt om in het e stelsel van studiefinan- de basisbeurs met onge- 140 per jaar te verminde- Je aanvullende beurs wil tbinet op het voorgestelde l handhaven en het pla- van de rentedragende le- erhogen. ft bij de volksvertegen- liging een nota studiefi- ïring, waarvan dr. Klein dat ze op zeer korte ter- behandeld wordt. Hij wijst zijn brief op, dat het nieu we studiefinancieringsstelsel meer dan het huidige het karak ter heeft van een sociale voor ziening. De voorgestelde maatregelen hebben geen invloed op de hoogte van de uitkeringen bin nen het huidige stelsel van Stu die-financiering. Een moeder en een plas aan het haar twee kinde- strand van Rosh ren waden door Haniqra in het noorden van Is- De Foeniciërs ge bruikten al in de Oudheid derge lijke getijdepias sen om zeewa ter te vermen gen met verma len schelpdie ren, waarmee zij in de zomer maanden hun fameuze konin- klijke purper- ^KjS§ïs verfstoffen pro- duceerden. liegende "hotel al in ë(7 ?re eeuw I^ES In een biblio- ytk in Nimes in bet zuid van Frankrijk is een ontdekt waaruit de bevolking van Lyon en Mont- het begin van de Tteeuw werd opgeschrikt fir een vliegende schotel. i zestien bladzijden tel le boekje is in 1621 in Jn gedrukt en heet: „De fisivekkende tekenen J de hemel die opnieuw 5 verschenen boven de %n Lyon, Nimes en ntpellier en andere om wende plaatsen, tot grote bazing van het volk". j fenomeen deed zich r op de avond van de oktober 1621. I restatie in .jitse -ionagezaak :!LIJN (DPA) Een recht- j in West-Berlijn heeft gis- h ook tegen de vierde ver ste in de jongste spionage- Jre, de SPD-wooordvoerder 'irich Burger, een arrestatie- ïl uitgevaardigd, ger, zijn voormalige vrouw tiryn en het echtpaar Kurt Erna Nickel worden er vol- de justitie sterk van ver- ht al zeker gedurende vijf als agenten vooor de DDR |jn opgetreden, zaak kwam aan het licht r Burgers vroegere vrouw, zich kort na pinksteren als hte van de Oostduitse staats- igheidsdienst had bekendge- ikt en haar man beschuldigd BEIROET (UPI/AP) Syrische troepen sturen teneinde „het hongerbeleg" van Bei- durekwesties. hebben gisteren bij een nieuw offensief in roet door de Syriërs te doorbreken. De Palestijnse leider Jasser Arafat heeft er het zuidoosten van Libanon een belangrijke De plannen om een Arabische vredesmacht bij Libië op aangedrongen met de grootste linkse positie bij de Berg Hermon veroverd, naar Libanon te zenden zijn intussen nog spoed troepen te zenden om toezicht op een terwijl Palestijnse leiders 'de Arabische we- steeds niet gerealiseerd. Zij worden door- bestand te houden. Egypte heeft aangekon- reld opriepen vliegtuigen met voedsel te kruist door hernieuwde gevechten en proce- digd geen troepen te willen sturen. Onrendabele lijnen bii streekvervoer DAT MINISTER WESTERTERP van Verkeer zich zorgen maakt over de toenemende mate waarin het openbaar vervoer een beroep doet op de rijksoverheid - in dit geval minister Westerterp - ter leniging van de hoogoplopende uitgaven, ligt voor de hand. Ook deze minister valt onder de bezuinigingsnota. Hij heeft al lang de wetenschap, dat zijn ministerie het zuiniger aan moet doen. Toch is het even zorgelijk, dat juist hij, die het openbaar vervoer al sinds jaar en dag propageert, voorgesteld heeft de onrendabele diensten van het streekvervoer in de avonduren en de weekeinden in te krimpen. HET IS NIET ZEKER, maar het zou best kunnen, dat juist het streekvervoer, sinds de propaganda, die minister Wes terterp startte ten gunste van het openbaar vervoer, zich meer investeringen heeft gepermitteerd, dan het in feite kon dragen. Vele gemeentebesturen zijn daaraan mede debet. Want juist deze gemeentebesturen, meestal van kleinere gemeenten, nemen het voortdurend op voor de kleinere en afgelegen woonkernen, waar het gaat om een behoorlijk functionerend openbaar vervoer. DE MINISTER, gedwongen te bezuinigen, heeft onlangs ook voorgesteld, de avond- en weekenddiensten van het streek vervoer, die een minimaal aantal passagiers vervoeren, op te heffen, of sterk in te krimpen. Als maatstaf noemt hij diensten met minder dan tien passagiers per rit. STRIKT ZAKELIJK BEKEKEN zit daar wel wat in. Maar de minister weet, moet althans weten, dat juist de kleinere gemeenten en woonkernen dringend behoefte hebben aan openbaar vervoer, zelfs voor minder dan tien passagiers per rit. Men denke maar aan avondscholen, continudiensten, ontspanning, bezoek aan culturele evenementen, familiebe zoek, zo maar sociale contacten. Moeten de mensen in deze kernen, omdat zij daar wonen, dan maar verstoken blijven van het openbaar vervoer? De minister moet er nog maar eens goed op laten studeren. Vooruitzichten voor donderdag: Min. temp.: omstreeks 9 graden Overwegend droog met zonnige Max. temp.: omstreeks 19 gra- perioden. Vooral in het binnen- den land koeler. Kans op een droge periode van Weersvooruitzichten in cijfers: minstens 12 uur: 95 procent voor donderdag: Kans op een geheel droog et- Aantal uren zon: 5 tot 16 maal: 80 procent EeuJe" Eindhoven 1 Den Helder Luchth. R'dam Vlissingen Z.-Limburg (Van een onzer verslaggeefsters) BREDA Er heerst een lichte verwarring over de vraag of in de toekomst regelmatig hartpatiënten in het St Luke-hospitaal in het Amerikaanse Houston kunnen worden geholpen. De heer Fievet, voorzitter van de Nederlandse Hartpatientenvereni- ging (NHV) heeft gisteren meegedeeld dat alles omtrent de hart luchtbrug in kannen en kruiken is. Dit had hij telefonisch verno men van de Nederlandse hartchirurg dr. P. J. van der Schaar, die naar Houston was vertrokken om de laatste puntjes op de i te zetten. Alles staat volgens dr. Van der Schaar gereed om de eerste zeven patiënten in Houston op te vangen. Deze zeven patiënten, allen mannen, zullen 22 juni, begeleid door hun echtgenotes naar Ameri ka vertrekken. Veertien dagen later zal een tweede groep gaan, aldus de heer Fievet. Hoeveel mensen dat zullen zijn, kon hij nog niet zeggen. Vanuit Houston echter komen berichten dat woordvoerders van het St. Lukeziekenhuis hebben ontkend dat er formele afspraken zijn gemaakt voor een dergelijke luchtbrug. Ook dr. Cooley, de Amerikaanse hartchirurg met wie de meeste onderhandelingn zijn gevoerd, zou hebben ontkend dat er plannen op lange termijn zijn ontwikkeld. „Het aantal van zeven, waaruit de eerste groep bestaat is eigenlijk een willekeurig getal. Bovendien kunnen we geen grote toevloed van patiënten op een bepaalde tijd verwerken", aldus een woordvoerder van het ziekenhuis. Een aantal van 25 patiënten per week, die in het St. Lukehospitaal zouden kunnen worden behan deld,zou een onderwerp zijn dat slechts zeer terloops tijdens de onderhandelingen met dr. Cooley ter sprake was gekomen. AMSTERDAM Op last van de hoofdstedelijke rechter-com- missaris, mr. W. Haak, zijn de twee studenten in de zaak van paspoorten-verduistering in vrijheid gesteld. Het zijn de 26-jarige student-economie Ru- di M., die de verduistering op touw zou hebben gezet en de 25-jarige politicologie-student Hugo M., die uit Amstelveen afkomstig is en zijn paspoort vrijwillig afstond. De Amstelveense recherche die de zaak in onderzoek had, heeft het dossier formeel gesloten. De twee studenten zijn geduren de 12 dagen in verzekerde bewa ring geweest nadat het paspoort van Hugo M., op 25 mei jongst leden op het stoffelijk overschot wat gevonden van de 25-jarige Westduitse extremist Bernd Haussmann. Haussmann, die nauwe relaties met de Baader Meinhofgroep onderhield kwam Jimmy Carter en Morris Udail, twee van de De mocratische kemphanen voor de presidents kandidatuur, hebben elkaar gisteren ont moet bij het par tijbestuur in New York, waar volgende maand de Conventie wordt gehouden die definitief over de kandida tuur beslist. Udall gaf daarbij zijn aanhangers het groene licht om hun stem men tijdens de Conventie aan Carter te geven. op het vliegveld David Bengoe- rion bij Tel Aviv om het leven toen zijn tas met explosieven, die hij Israël wilde binnensmok kelen, voortijdig explodeerde. Consumentenbond bezorgd over renteberekening financieringen Nederlandse gevangenen in Spanje ontsnapt CADIZ Vier Nederlanders zijn gisteren uit de plaatselijke gevangenis van Cadiz ontsnapt door een tunnel die ze vanuit de gevangenis naar buiten toe hadden gegraven. De ontsnap ping werd bemerkt door een militaire patrouille die buiten de gevangenispoort de ronde deed en op de tunnel stootte. De Nederlanders zaten een straf uit voor het handelen in verdo vende middelen. Ze werden in de Spaanse havenstad Algeciras gearresteerd toen ze probeerden een niet nader omschreven hoe veelheid drugs die ze in Marok ko hadden gekocht Spanje bin nen te smokkelen. De Spaanse politie en de Guar- dia Civil zijn in het gehele An- dalusische gebied een intensieve klopjacht naar de ontsnapte ge vangenen begonnen. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Het uitblijven van een voorschrift voor de banken om de werkelijke rente te vermelden bij persoonlijke leningen en financieringen ver ontrust de Consumentenbond. Dit is niet een kwestie die alleen in Nederland speelt, maar in de hele EEG, aldus de bond. Een betrokken stuk wetgeving zal morgen in de Europese Com missie in Brussel aan de orde komen. De Consumentenbond is bang dat in deze wetgeving te veel invloed aanwezig is van het financiële bedrijfsleven, dat de Europese Commissie heeft voor gesteld de totale prijs van een krediet in twee delen te bereke nen. Het ene deel „rente" het andere deel „kosten". De Consu mentenbond wil een alles om vattend percentage per jaar voor ieder krediet Zo kan de consument in een oogopslag de prijs van alle soorten kredieten vergelijken. Callan geboeid voor rechters LOEANDA (Reuter-UPI-DPA) Huurlingenleider .kolonel Callan" heeft gisteren van zijn Angolese cipiers de handboeien omgekregen. Hij zal ze voor de rest van het proces moeten dra gen omdat hij zich ongediscipli neerd zou hebben gedragen en enkele van zijn 12 mede-be klaagden en vroegere onderge schikten zou hebben bedreigd. Achter het pseudoniem „Cal lan" gaat de Grieks-Cyprioot Costas Georgiou schuil, onder wiens bevel een aantal blanke huursoldaten in de Angolese burgeroorlog heeft meegevoch ten aan de zijde der verliezende beweging FNLA. Overstromingen Zware moesson-regens hebben in het Noordoost-Indiase district As sam overstromingen veroor zaakt waarbij tot dusver ten minste vijf mensen zijn verdron ken. De situatie in Assam wordt van officiële zijde 'uiterst kri tiek' genoemd. In het getroffen gebied zijn 25.000 huizen helemaal of ge deeltelijk door het water ver nield. Het aantal daklozen schat men voorlopig op 300.000. Een van de zwaarst getroffen plaat sen is Silchar, waar 10.000 men sen, wegens het wassende water ijlings moesten worden geeva- cueerd. onbK-w* h.bew. Casa Blanca Istanboel Las Palmas New Vork California Gold heet een ten toonstelling die ter gelegenheid van 200 jaar Verenigde Staten van 22 juni tot 8 juli wordt gehouden in Pulchri Studio, Lange Voorhout, Den Haag. Ze omvat werk van 14 belangrijke kunstenaars uit Noord Califor- nië. De Amerikaanse ambassa deur Kingdon Gould jr. zal de tentoonstelling maandagmiddag 21 juni openen. NOORDWIJK De Noordwijkse politie heeft een tweetal jongelui uit Sassenheim achter slot en grendel gezet wegens een beestachtige vorm van straatterreur. Het zijn een 19-jarige kapper en. een evenoude timmerman, die 's nachts bij het uitgaan van de bar-dancings voor de „Wurftbar" aan de Hoofd straat een meisje molesteerden. Toen een assis tent-bedrijfsleider uit Noordwijk hierover een opmerking maakte, werd de man prompt neerge slagen en vervolgens geschopt, getrapt en afge tuigd. Het slachtoffer trachtte weg te lopen, maar werd opnieuw door de beide onverlaten aangevallen en vervolgens door een grote ruit van de Miramar-bar gedrukt. De ruit viel in scherven en ook werden enkele bromfietsen beschadigd. Een ambtenaar (31) uit Lisse, die tussenbeide trachtte te komen, werd door de vechtersbazen eveneens tegen de grond geslagen. Hij kwam met het hoofd tegen een vluchtheuvel terecht. Het optreden van de beide straatterroristen veroor zaakte een enorme oploop van publiek, maar behalve de Lissenaar deed niemand een poging de hevig bloedende slachtoffers te ontzetten. Een politiepatrouille slaagde er in één van de daders ter plaatse te arresteren. De ander nam de vlucht, maar kon later door de politie van zijn woonplaats worden aangehou den. Eerder op de avond bleken dezelfde jongelui een bezoeker van een sociëteit te Warmond ernstig te hebben mishandeld. Het slachtoffer liep daarbij een hersenschudding op. Beide daders zijn recidivisten op het gebied van geweldsdelic ten. Een van hen bleek nog straf tegoed te hebben. De Officier van Justitie te 's-Gravenhage heeft hun voorgeleiding gelast

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9