Pensioenfonds bisdom jeeft nog veel zorgen Keten van kerncentrales voor kust in Noordzee iymposion over psalmen trok grote belangstelling Ex-adviseur Nixon verwacht ieder moment nieuwe Watergate-zaak ^ESTDUITS PLAN: 1100 Genodigden bij presentatie beleidssehets PARA'S VALLEN IN TEUGE UIT HEMEL Drukwerk krijgt n (prettig) luchtje Nieuw adresboek voor katholiek Nederland NSDAG 15 JUNI 1976 LEIDSE COURANT an onze correspondent Frans Wennekes) )NN In West-Duitsland is een plan gewerkt om voor de kust in de Noord- 50 kerncentrales te bouwen. Een deel ervan moet volgens het rapport voor de in Nederland grenzende Oostfriese kust vestigd worden. Bij de studie gaat het oral om de vraag, hoe de technische oblemen opgelost kunnen worden. De doeling is, dat tegen het jaar 2000 het ootste deel van de benodigde elektrici- t door deze kerncentrales geleverd gaat ►rden. ft door de firma Dornier (vliegtuigen) frds in drie dikke delen uitgewerkte plan voorziet zelfs in centrales met een kapaci- teit van 80.000 Megawatt in de open zee en van 5000 tot 10.000 Megawatt dichter bij de kust. Uit de studie blijkt, dat bij verwezenlijking van al deze projekten de temperatuur van het zeewater met een graad Celcius zal stijgen. De capaciteit van de elektriciteits winning in de Noordzee zou nog aanzien lijk uitgebreid kunnen worden, wanneer men een stijging van de temperatuur van het zeewater van 3 graden zou tolereren, maar dit is volgens de studie met het oog op de schadelijke gevolgen voor het milieu en het klimaat niet mogelijk. Het grootste voordeel van de kerncentrales in de Noordzee is volgens de ontwerpers, dat men dan geen hoge koeltorens meer nodig heeft. Bovendien kunnen de centra les evenals schepen op werven gebouwd en dan naar de definitieve plaats van hun bestemming gesleept worden. Een pro bleem vormt echter nog het transport van de elektriciteit via hoogspanningskabels boven de zee. Bij de planning is er rekening mee gehou den, dat de kerncentrales geen storend element voor de badplaatsen vormen. Des ondanks leggen de regeringen van de West- duitse deelstaten aan de Noordzeekust de nodige argwaan aan de dag, omdat zij vrezen, dat talrijke toeristen de stranden zullen mijden wanneer de kerncentrales eenmaal in bedrijf zijn genomen. lerikaanse iaat hakt in p aan Afrika HNGTON - De Ameri- ie Senaat heeft gisteren teuring gegeven aan een roorstel voor militaire aan het buitenland dat, (tendering, 20 miljard gul- n-oot is. De Senaat heeft stevigst gesnoeid in een tl posten dat het onlangs Kissinger geformuleerde e Afrika-beleid financieel loten had moeten helpen, militaire hulp aan Afrika e Senaat 100 miljoen gul- minder geven dan door nger was aangevraagd, enaat stelde uitdrukkelijk dat geen gelden mogen ;n gebruikt voor de finan- g van een guerrillaoorlog het blanke minderheidsre- van Smith in Rhodesië. rootste deel van de militai- Ip, ongeveer zeven miljard met een looptijd van jaar bestemd voor Israël, direct als in de vorm van iten. Egypte, Jordanië, Sy- Libanon krijgen economi- hulp te verdelen tot een bedrag van zes miljard sstelijk Itoorde richt >edbad aan (AFP) Een geestelijk rde man heeft gisteren in krijse voorsteden Saint- en Ivry-sur-Seine een >ad aangericht waarbij oden en 4 gewonden vie- jarige man stapte in de ochtenduren een café in woonplaats Saint-Maur bin- richtte een geweer op de n vuurde een salvo af. De lin viel dodelijk getroffen vier leden van het buffet- neel werden gewond, twee ernstig, p vluchtte hij per auto Ivry. Daar stapte hij het or van een transporton- mmg binnen en schoot er icrsoneelsleden dood. liep weer naar buiten, erst nog zijn auto in brand eldde zich daarna eigener [ing bij het politiebureau VOOR BISDOM ROTTERDAM (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Na drie jaar grondige voorbereiding in het bisdom en uiteindelijke afronding door het Diocesaan Bestuurscollege zal de „Pastorale Beleidssehets" voor het bisdom Rotterdam officieel worden gepresenteerd. Dit zal gebeuren tijdens een samenkomst, donderdagavond 16 september in het Congrescentrum te Den Haag, waarvoor meer dan elfhonderd mensen zullen worden uitgenodigd, samen vormend een brede vertegenwoordiging van het diocees. De „Pastorale Beleidssehets" Wil een denk- en doeproces op gang brengen of bevorderen over enkele centrale thema's, als daar zijn de eredienst, de kate- chese en de maatschappelijke dienstverlening en dan vooral aan de basis. De totstandkoming van de be leidssehets kan worden gezien als een mijlplaal binnen het bis dom, al is de omvangrijke pre sentatie niet bedoeld als vlag vertoon, maar als aanzet om te gaan werken aan de innerlijke opbouw van de kerk. Aan de begeleiding daarna zal dan ook bijzondere zorg worden besteed. Op de avond zelf, waarop de aanwezigen de schets in brochu revorm krijgen aangeboden, zal worden gesproken door mgr. Si- monis, een inleider en de voor zitter van de Diocesane Pastora le Raad. Ruime gelegenheid zal worden geboden voor ontmoe ting en oriëntatie. De Zweedse koning heeft gisteren zijn aanstaande vrouw Silvia Sommerlath, met wie hij zaterdag in het huwelijk treedt, op het koninklijk kasteel in Stockholm aan de internationale pers voorgesteld. iiiiiiiimiiimiiiiiiim llllltlllllllllllllUIIIIII (Van een onzer ver slaggevers) TEUGE Bijna 100 Nederlandse topsprin- gers, afkomstig van 11 paraclubs, staan ge reed om deze week deel te nemen aan de nationale kampioen schappen parachute springen op de onder delen precisie en stijl. De strijd speelt zich ditmaal af op het vliegveld Teuge tus sen Apeldoorn en De venter van donderdag tot en met zondag, van 's morgens acht tot 's avonds acht uur. In to taal zullen zo'n 1200 sprongen worden ge maakt. De opemng van de strijd zal donderdag- morgen om tien uur worden verricht door Joe Levine, de Ameri kaanse producer van de film „Een brug te ver", waarvoor de op namen aan de gang zijn in Deventer. Vele deelnemers aan de kampioenschappen fi gureren in die film als geallieerde troepen die op 17 september 1944 rondom Arnhem wer den uitgeworpen. De strijd om het kam pioenschap, waarvoor 20.000 kijkers worden verwacht, zal omlijst worden door een uitge breid en spectaculair vliegfeest. Iedere avond zijn er demon straties vrije val. Voor zondag (aanvang 13.00 uur) staan een „massa dropping" van sprin gers, stunten van zweefvliegers en sport vliegers van Air Servi ce Holland en demon straties van modelbou wers op het program ma. Aan de kampioen schappen nemen o.a. deel mej. M. Maltha (Leiden), W. Zeeman (Zoetermeer), J. Kou- wenhoven en mej. N. Chudiak (beiden Den Haag). Ford gaat steekpenningen aanpakken WASHINGTON (AFP) Presi dent Ford heeft een aantal maatregelen aangekondigd ter voorkoming of goedkeuring van steekpenningen aan het buiten land door multinationals, zoals Northrop en Lockheed. Er zal zo spoedig mogelijk een wet komen die Amerikaanse maatschappijen verplicht opga ve te doen van betalingen waar mee buitenlandse functionaris sen moeten worden beïnvloed. De regering wil snel internatio nale overeenkomsten sluiten met haar voornaamste economi sche partners die betaling van steekpenningen aan het buiten land verbieden. AMSTERDAM (ANP) Binnenkort zal ook in Nederland aan bepaald druk- of reclamewerk een luchtje zitten, gelukkig meestal een prettig geurend luchtje. Het is in Amerika en Engeland al enige tijd op de markt en wordt thans in ons land geïntroduceerd onder de titel „microfragrance". Dit is een door een Amerikaans chemisch bedrijf ontwikkeld procédé, waarbij microskopisch kleine kristalletjes fungeren als hele kleine buisjes waarin de geur zit opgesloten. Die komt er pas bij forse aanraking uit te voorschijn. Dit betekent in de praktijk, dat het met microfra grance behandelde drukwerk pas geuractief wordt wanneer de ontvanger ervan het in de hand neemt en daarbij onge merkt de kristallen breekt. In ons land is het een drukkerij uit Purmerend (Henkes/Senefel- der), die het procédé gaat toe passen als er bij de klanten tenminste belangstelling voor bestaat. „Vroeger is wel enige tijd het geparfumeerde papier in zwang geweest", aldus de drukkerij, „maar bij dit nieuwe procédé is het verrassende ef fect, dat de geur - elke gewenste - zich pas verspreidt bij aanra king van de folder. Negatieve bijwerkingen doen zich dus niet voor". Beroeps. HANNOVER (DPA) Een 25-jarige brandweerman uit het Westduitse plaatsje Lingen in Nedersaksen heeft maandag bekend dat hij de afgelopen anderhalf jaar tussen de 30 en 50 bosbranden heeft gesticht. De man is lid van een vrijwillig brandweerkorps. Bij het verhoor vertelde hij de po litie, dat hij zijn korps aan extra werk wilde helpen. Wanneer, zo redeneerde hij, dit korps veel werk zou hebben, zou het nu wel in een beroepsbrandweer worden omgezet. Acht mnd. voor verijdelde metro-aanslag AMSTERDAM (ANP) - Con form de eis van de officier van justitie heeft de Amsterdamse rechtbank gisteren de 56-jarige Amsterdamse koopman Max L. in verband met de verijdelde metro-aanslag in Amsterdam in februari 1975 veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk, met aftrek van twee en een halve maand voorarrest. De straf werd hem opgelegd wegens mislukte uitlokking van het teweeg brengen van een ont ploffing, waarvan gevaar voor goederen te duchten was. De verijdelde bomaanslag zou destijds worden uitgevoerd op een in aanbouw zijnd metrosta tion in de Bijlmermeer. Twee andere verdachten, die de aanslag wilden gaan uitvoeren, doch vlak voor de aanslag met een bom van 6 en een halve kilo gelatinedynamiet in hun bezit werden gearresteerd, zijn reeds eerder veroordeeld. L. heeft be roep tegen het vonnis aangete kend. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL De Verenigde Staten kunnen elk moment weer geconfronteerd worden met een Watergatezaak. De verleidingen voor een presi dent in zijn ambt zijn bijzonder groot. Hij moet over een bovenmenselijke natuur beschikken wil hij niet toegeven aan allerlei intriges in en om het Witte Huis. Dit zei gisteren op Schiphol Charles Colson, de man die eens genoemd is „de handlanger voor de vuile klusjes van de voorma lige president Nixon." De ex-adviseur van Nixon arriveerde gistermiddag in Nederland om de Nederlandse uitgave voor te bereiden van zijn boek „Born again" dat in sep tember verschijnt onder de titel „Opnieuw gebo ren" bij de uitgeverij Gideon in Hoornaar. Colson die 7 maanden hechtenis uitzat voor zijn aandeel in de Watergatezaak noemt zich nu een werkloze gedetineerde. Hij woont nu met zijn vrouw Betty in Washington en besteedt een groot deel van zijn tijd aan een door hem gestichte organisatie voor hulp aan gevangenen. In zijn boek „Born again" vraagt Colson zich af, of hij wel het recht heeft anderen te vertellen hoe het moet. „Per slot van rekening heb ik het zelf verknoeid. Ik heb Water gate mede veroorzaakt en ben daardoor in de gevangenis terechtgekomen. Maar misschien kan het juist anderen helpen." Hij onderhoudt nog steeds vriendschappelijk con tact met Nixon. „De ex-president maakt het uitste kend. Hij heeft het trauma uit zijn regeringsperio de van zich af gezet. Ik verwacht wel dat hij na de verkiezingen terug zal komen op het pohtiek toneel." Weinig waardering heeft de naaste medewerker van Nixon voor de publikaties die over de Water gate-affaire zijn verschenen. „Je houdt er een wrange smaak van over. Er is duidelijk gespecu leerd op de sensatielust van het publiek. Neem nou de zogenaamde dronkemansbeschrijvingen in het boek van Woodward en Bernstein over de laatste dagen van Nixon. Ik heb Nixon nooit in een dergebjke staat meegemaakt en ik kan het weten, want ik kwam dagelijks bij hem over de vloer m zijn werkkamer. De laatste dagen van zijn bewind was hij wel overspannen maar heeft zich nooit overgegeven aan de bachanalen zoals de heren Woodward en Bernstein hebben geschre ven." Colson verklaarde dat hij in de gevangenis een wedergeboorte heeft ervaren. Hij kwam tot een diep geloof in Christus. „Dit is de redding geweest voor mijn leven," aldus Colson. Kerk en wereld financiële ontwikkeling n bet pensioenfonds van de ederlandse bisdommen blijft tor de toekomst nog grote rgen geven, hoewel die ont- kkeling in 1975 niet ongun- g was. Dit constateert het irverslag 1975, volgens een lergave daarvan in het in- rmatiebulletin van de Ne- rlandse kerkprovincie. jrzaken van de zorg zijn met Ime de omstandigheid dat fi het begin van het pensioen- pds per 1 januari 1973 het Tdrag van de zg. back-servi- Iverplichtingen slechts ge deeltelijk door de bisdommen kon worden ingebracht. Het ontbrekende deel zal in de toekomst moeten worden op gebracht door betaling van een hogere premie dan voor de opbouw van de reglemen taire pensioenrechten strikt nodig is. Een andere oorzaak van de zorg ligt in de wense lijkheid van een jaarlijkse aanpassing van de pensioenen, opdat mede daardoor de ge pensioneerden de prijsstijgin gen zo goed mogelijk kunnen opvangen. De financiële ontwikkeling van het fonds is overigens gunstig geweest, mede dankzij de stijging van beurskoersen en de hoge rente op de kapi taalmarkt. Voorts door de om standigheid, dat een aantal deelnemers na het bereiken van de vijfenzestigjarige leef tijd in dienst is gebleven, waardoor het pensioen nog niet behoefde te worden uitge keerd. Ook was er een gunsti ge verhouding tussen het aan tal nieuwe deelnemers op lage re leeftijd en het aantal beëindigingen van het deelne merschap. De financiële positie van het fonds maakte het mogelijk om per 1 januari 1976 de lopende pensioenen en de pensioenaan spraken te verhogen met vijf procent. De premie werd met gelijke datum verhoogd met 13,5 procent vanwege aanpas sing aan lonen en salarissen De rekening van lasten en ba ten over 1975 sloot met een batig saldo van 391.464 gulden. Na dekking van een nadelig saldo resteerde een overschot van 90.399 gulden. Per 31 de cember 1975 waren er 2514 deelnemers. Het aantal gepen sioneerden was 667. Volgens „1-2-1", het informatiebulletin van de Nederlandse kerkprovincie, verschijnt er een nieuw adresboek voor kath oliek Nederland. In 1971 verscheen voor het laatst de „Pius Almanak", waarin namen en adressen van allerlei kerkelijke instanties in Nederland te vinden waren. De behoefte aan een nieuw boek heeft geleid tot „Wie, wat waar; adresboek voor katholiek Nederland", samengesteld door het secretariaat van de R.K. Kerkprovincie m Neder land, te bestellen bij Gooi en Sticht, Postbus 17 te Hilversum, tel. 02150-48146. De prijs is 15,90. Het eerste deel bevat adressen, die gerangschikt zijn volgens de grote lijnen van de organisatie van de r.k. kerk. Het tweede deel bestaat uit adressen van raden, instellingen en personen, die op het grote terrein van kerk en maatschappij werkzaam zijn. De adres sen zijn alfabetisch gerangschikt. Elke andere rangschikking bleek de vindbaarheid in de adressen te verkleinen. Het derde deel bevat een zeer uitgebreid register. 3 £et slotakkoord van het 50-jarig jubileum van laf KRO", noemde KRO-voorzitter Th. Loerak- het symposion over de psalmen in de Neder- adealpdse liturgieviering, dat in de Vituskerk te tejUversum werd gehouden. zevenhonderd belangstellenden luisterden ir inleidingen van kardinaal Willebrands, aartsbisscop van Utrecht en van dr. H. J. auf KiN#r Maur, docent in de liturgie aan de Katholieke wneologische Hogeschool te Amsterdam. 'veertok werden nieuwe bewerkingen van psalmen —^zongen, die speciaal voor deze gelegenheid 'aren gecomponeerd door B. Huijbers, F. van Putt, J. Raas, M. Pirenne en A. de Klerk ardinaal Willebrands, die een uitgebreid over- DEU V'-' zicht gaf van de geschiedenis van de kerkmuziek, stelde dat zingen bij het leven hoort en dat dus ook de kerk niet kan buiten gezang. Gevoelens van hoop, vrees, vertrouwen en zekerheid kun nen vaak alleen maar gezongen worden, aldus de kardinaal. Hij meende dat de zang moet gebeuren door de gehele gemeenschaip en hij vond het de taak van de koren iedereen uit te dagen om mee te doen. Kardinaal Willebrands merkte op, dat in de dienst op de eerste plaats ruimte moet blijven voor het woord van God en dat we dit niet opzij moeten schuiven voor onze eigen woorden. Hij vond dat ook de muziek de tekst niet mag verdringen. Gelukkig, zo zei hij, hebben we in Nederland vele goede kerkmusici, die zorgen voor de verklanking van het woord Gods. Dr. Auf der Maur sprak over „de psalm als tussenzang in de Nederlandse eucharistievierin gen". Lange tijd, zo zei hij, is de tussenzang een soort muzikale vlucht geweest die er alleen was voor koor en voorzangers en waar de mensen in de kerk naar konden luisteren. In onze tijd hebben we ontdekt, dat het zingen een antwoord is op wat we in de lezingen hebben gehoord. Hij vond hiervoor de psalmen bij uit stek geschikt, omdat dit eeuwenoude poëzie is, die in vele kerken wordt gebruikt en waarin uiting wordt gegeven aan menselijke oerervarin gen van vreugde en verdriet. Daarbij achtte hij een goede vertaling en een goede muzikale vormgeving noodzakelijk. Als goede Nederlandse voorbeelden noemde hij het werk van Huub Oosterhuis en Bernard Huijbers. Hij sprak de hoop uit, dat de kerkelijke leiding de beweging die nu ontstaat, niet uitblust, maar dat ze deze beweging wil aanwakkeren en bevor deren. Bij de discussie kwam sterk de wens naar voren naar kerkmuziek, die ook voor kleine en eenvou dige koren uitvoerbaar is. Ook spraken vele aanwezigen de wens uit dat de KRO meer van dergelijke dagen organiseert omdat ze voorzien in een duidelijke behoefte. KORTE METTEN Paus Paul us heeft de ontslagaanvrage aanvaard van de uit Engeland afkomstige aartsbisschop van de Rhodesische hoofd stad Salisbury, Francis William Markal (70) die om gezond heidsredenen zijn ambt neerlegt. Tot zijn opvolger is benoemd diens zwarte hulpbisschop Patrick Chakaipa. De benoeming van Chakaipa is een nieuwe stap in het kader van de Afrikani- sering van de kerk in Afrika. Mgr. Edward E. Swanstrom (73) is afgetreden als directeur van de Catholic Relief Services, de caritasorganisatie van de r.k. kerk in de Verenigde Staten. Hij wordt opgevolgd door de bisschop van Albany, mgr. Edwin B. Broderick. Swanstrom heeft de Catholic Relief Services dertig jaar geleid en uitge bouwd tot de grootste caritasorganisatie ter wereld. Hij was een van de eerste Amerikanen die op effectieve wijze aandacht vroeg en kreeg voor het Europese vluchtelingenvraagstuk. Hij is door vele landen onderscheiden, waaronder Nederland. In een brief aan de president van Malawi, dr. Kamuzu Banda, heeft de Wereldraad van Kerken haar bezorgdheid uitgespro ken over de vervolgingen van Getuigen van Jehova in dat land. De vervolgingen komen voort uit het feit dat de getuigen geen lid willen worden van de congrespartij in Malawi, de enige politieke partij in dat land. De Kolpinguitgeverij in Keulen heeft 350 brieven van Adoil Kolping uitgegeven, geschreven tussen 1837 en 1865. Slechts een klein deel daarvan is eerder gepubliceerd. De publikatie voorziet in een behoefte nu de wetenschappelijke belangstelling voor het werk van Kolping sterk toeneemt. In een rapport voor de algemene vergadering van de hervorm de nationale kerk van Schotland wordt de verwachting van een halvering van het ledental in de komende vijfentwintig jaar uitgesproken. De kerk van Schotland telde in 1973 nog 1.088.873 leden. Dit zal volgens een studie tegen 1981 dalen tot beneden het miljoen. Deze geringe teruggang wordt gezien als de inleiding van een ontwikkeling, die volgens de huidige gegevens uitloopt op iets meer dan een half miljoen Schotse hervormden, namelijk ongeveer 534.000 tegen het jaar 2001, een verlies van 50,9 procent ten opzichte van 1973. De anglikaanse kerk van Ierland heeft zich uitgesproken voor de wijding van vrouwen tot priester. De afgevaardigden naar de jaarlijkse algemene synode bleken er in grote meerderheid voor. De aanbeveling het priesterschap ook voor vrouwen open te stellen was ingediend door aartsbisschop Alan Buchanan van Dublin, die zei dat hét wijden van vrouwen voor hem een voorrecht zou zijn. en dat het een nieuwe dimensie zou toevoe gen aan het nu nog exclusief door mannen bevefende pastoraat van de kerk. Het zou het representatief voor de gehele kerk maken in plaats van nu nog voor slechts de helft erin.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7