operen „Beurs"-activiteiten aan ordwijks „Binnen-boulevard" Dubbel afscheid bij De Noorderwiek Hevige rel in kantongerecht voorkomen NUT STAG-DRUKKERU MOET WORDEN AANGETOOND Barbecue'zoals de boeren dat doen' Universiteitsraad over ontruiming pand Noordeinde [SDAG 15 JUNI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 5 JUBILEA BIJ BRANDWEER Vijf Leidse brandweerlieden vierden gistermiddag hun jubi leum als brandweerman. Brand weercommandant Broeshard overhandigde hen diploma's van de Kon. Ned. Brandweer vereniging en de Ned. Ver. van Brandweercommandanten en namens de collega's werden ca deaus aangeboden. Hoofd brandwacht D. Coster en brand meester D. Harteveld hadden er met dit jubileum 25 jaar opzit ten. Brandmeester H. J. Hedrik, brandmeester A. v.d. Berg en ondertorandmeester J. Volker vierden hun 12,5-jarig jubileum. De feestelijk gebeurtenis werd meegevierd door de gezinsle den van de jubilarissen. (Zie foto). DOOR mijn omwegen dóór stad en land kom ik graag mensen, tegen. Elke morgen tussen negen en tien uur kunt u mij telefonisch verteilen wie TON u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn PIETERS geduldige telefoon is 071 —12 22 44; u kunt dan naar toestel 19 vragen. stuk gezelligheid, binnen de eet- en drinkge- (onder de horeca-parapluie), wordt in letterlijk en figuurlijk gevoed ene familie Wim Vink. Dat gebeurt aan de de „boulevard van Noordwijk-Binnen", mooier heet te zijn (en dat ook is) dan de in de onmiddellijke nabijheid van de Noordzee-koppen. Een eeuw geleden ter plaatse nog „De Zwaan", eindpunt van tram. De Voorstraat leefde toen nog niet zo en toeristen waren er volkomen onbekend,' een paar excentrieke uitzonderingen na. Café Zwaan werd later uit zijnrust gewekt toen de beurs er zich vestigde, de Noordwijkse bol- wel te verstaan. Nou, en op een gegeven was De Zwaan De Beurs geworden. Zo het nog steeds, toen twaalf en een half geleden Wim Vink de accommodatie voor een duizend gulden van zijn vader overnam. Vink was destijds ter ge- trekken zag hu een wijder per- ;ecretarie technisch te- spectief zijn toekomstverwach- maar bij het lijnen tingen voortzetten. Wim ge loofde namelijk (en zijn prille vrouw deed dat ook, want zon der haar steun zat hij nu nog achter de tekentafel) in de toe ristische mogelijkheden van Noordwijk-Binnen. Het was even durven, maar Wim Vink schrok daar niet voor terug. Hup, daar ging" de Beurs" van vader op zoon over. Een kleine zaak die in ruim tien jaar tijd uitgroeide tot een on derneming waar je „U" tegen mag zeggen. Inmiddels vijf keer verbouwd, gestroomlijnd' aangepast en steeds intiemer en comfortabeler geworden tot een soort paleisje in groene tinten - uitschuifbaar, irihaal- baar, elastisch in de mogelijk heden, plaatsbiedend aan brui loften en partijen, aan zaken- diners, waar een paar honderd mensen een plaats kunnen vin den. Maar wie even van een goed maal wil genieten, buiten de hoeveelheid om, zal er de deur niet gesloten vinden. Deze uitgelezen gelegenheid „De Beurs" bestaat 12 en een half jaar. Afgelopen vrijdag avond met een buitensporige receptie gevierd. Mevrouw Vink was er gistermiddag nog moe van: ruim 1100 handen schudden - een briljante ont vangst, maar niet gesclukt voor elke week. Een feestelijke toestand, met als middelpunt het Cocktail-Trio, dat in De Beurs kind aan huis is en ook komende Kerstdagen er weer te vinden zal zijn. Daar waren ze allemaal: achter de piano Ad v.d. Gein (die altijd met z'n knie staat te stampen) en Noordwijks VW-directeur Wim Rovers, die z'n benen ook al niet stil kon houden; burge meester Bonnike, vrolijk, maar door zijn eerste burger schap tot gereserveerdheid ge- De familie Vink te midden van het Cotail Trio en twee leden van „The Bonnike Boys", burgemeester Bonnike en VW-directeur Rovers. dwongen, achter de microfoon (zonder overigens actief van zijn zangerstalent te laten blij ken, ofschoon daartoe gesti muleerd door Trio-leden Tony Moore en Carel Albers). Aan de bas stond zowaar wethou der Ted Jansen en naast deze het echtpaar Vink en dochter Miranda. Alles gegroepeerd, voor een korte stonde, als de razendsnelle en populaire groep „The Bonnike Boys", althans zo geheten in bepaalde kringen. En het was allemaal, een kope ren tijd geleden, begonnen met een dineetje van 3 gulden 75 cent, een volledig menuutje. Nu komen er hele bedrijven hun lekkere honger stillen en verlekkerde bruiloftsgasten rijgen er de uitbundige uren aaneen, evenals de carnavalse Noortukkers die er baden in de leut totdat Aswoensdag de deur dicht doet. Er staan bloemstukken die de borrel glaasjes onzichtbaar maken - vanwege het koperen feest. Bloemen ook van de „ene ech te boulevard, die dacht aan de Binnen-boulevard" (van een imposante collega-concurrent). „Ach ja", denkt Wim Vink, „het is allemaal mooi geweest. Dat geldt ook die Duitse bus, die het voor de zoveelste keer presteerde om met etende, drinkende en slapende inhoud langs te komen zonder te beta len. Het werd een grapje van 14.000 gulden. Maar het kwam tenslotte in orde. Dat was overigens onze enige „vreem de" uitschieter. We worden veel genoemd in Duitse kran ten", memoreert Wim Vink, die blij is, dat de honden van het strand zullen worden ge weerd. En hij zou nog veel méér kunnen vertellen. Zijn vrouw: „Ze hebben al eens gezegd: potverdikke, als jullie zaak op de boulevard zou staan... Nou, ik zou niet eens willen". Wat is twaalf en een half jaar? Niks toch zeker. Wim Vink: „Maar de mensen komen nu eenmaal graag hier. Daarom is het vrijdag lekker uitgelopen: we zitten van „hier tot daar". En toen kwam nog die serena de van Excelsior..." het weer een beetje wil, met milde temperaturen rijkheid uitgegaan naar een „terug naar de natuur", een droge hemel, valt er vanaf vrijdag 18 juni Rousseau is hieraan niet schuldig, maar ook hij zou n maand lang rond de groene dreven van Holiday er ongetwijfeld een luchtje van hebben opgestoken n Leiden (aan de Plesmanlaan) weer iets gezelligs en een boutje verorberd. Gedurende een maand beleven. Er is daar nog steeds ruimte genoeg voor wordt er namelijk een „barbecue boerenstijl" inge- n attractief buitengebeuren. Ditmaal is de vinding- richt. Penetrante geurtjes op het omringende weiland van pikante vleesgerechten aan het spit, onder het houtskoolvuur. Salades en barbecue-sauzen zullen de „brand" op een aangename wijze afkoelen. Slimme rik-manager Martin Spaargaren kwam met dit nieuws bij me aanzetten. Hij is nu eenmaal Amerikaans „aangestoken" en erg Nederlands „gevoelig". SS#» Links mej. Bonnet en rechts mevr. Meijs, beiden van de scholengemeenschap „De Noorderwiek" Eind van deze week zit het erop voor twee leerkrachten van de Noorder wiek. Het klokje van gehoorzaamheid is dan geslagen voor mevrouw J. W. E. Meijs-Edelhauser en mejuffrouw M. J. H. Bonnet. Direktrice mevrouw Th. W. Noordman-Van Mechelen van de ongeveer 450 leerlingen tellende r.k.Scholengemeenschap „De Noord erwiek" (lager en middelbaar beroeps onderwijs) aan de Leidse Ter Haar ka de, zelf een kordate vrouw, sleepte me bij dit scheiden. „Ziet u, we hebben hier te maken met twee toch wel bijzondere vrouwen. Niet alleen dat ze geweldig gezien zijn bij ons op school, het feit dat ze vertrekken omdat het pensioen geplukt kan worden is tegenwoordig al iets aparts. Op die leeftijd heb je vandaag de dag al gauw te maken met een „generatieconflict". Vijfenzestig jaar worden en dan nog in het onderwijs werkzaam zijn, is nogal wat, zeker voor een vrouw. De laatste tijd nokken er veel eerder af. Vóór ze er wat van overhouden zeggen ze: geef mijn portie maar aan Fikkie. De jeugd van nu zit niet meer de hele dag met de armen over elkaar. De dames Meijs en Bonnet hebben daar geen moeite mee gehad en die .moeilijke" jeugd heeft hen op handen gedragen. Daarom zou ik het nou zo leuk vinden als over die twee figuren iets in de openbaarheid zou komen." Welnu, Noorderwiek - een nog jonge (sinds 1972) loot aan de oude stam van de Meisjes Vakschool aan het Galgewater - dan kón. Ik tekende uit de mond van direktrice Noordman op, dat mevrouw Meijs bijvoorbeeld nog geen enkele last heeft van haar 65 jaren, „ik moet wel gaan, anders zou ik nog best een poosje bezig kunnen blijven," heeft mevrouw Meijs al eerder te kennen gegeven. Tot 1 augustus 1961 heeft mevrouw Meijs zich als huismoeder bezig gehouden met het opvoeden van haar drie eigen kinderen. Daarpa kwam ze aan het Gal gewater als lerares AVO. Acht jaar later werd mevrouw Meijs benoemd tot adjunct-directrice, een functie die zij ook vervulde, na de splitsing van beide scholen in 1972, aan de Ter Haarka- de. Ook gaf mevrouw Meijs lessen in Neder lands en biologie (MHNO). Directrice mevrouw Noordman: „Wat haar erg lag was het zich bezighouden met de zorg voor de leerlingen, het verwijzen naar de verschillende beroepsmo gelijkheden. Ze was ook de toeverlaat van de .moeilijke gevallen" de persoonlijke benade ring van de kinderen bij moeilijkheden die zich nu eenmaal kunnen voordoen. Nee, ik kan als Rotterdamse van geboorte van de eveneens Rotterdamse mevrouw Meijs alleen maar, chau vinistisch, zeggen: er zat bij haar echt Rotter damse werklust in. Een figuur waar veel om draait, o.a. de connecties met andere scholen bij het overhevelen van leerlingen. Mevrouw Meijs was er altijd, een ziekte ken ik niet bij haar. Een vrouw met een sprankelende geest." Het afscheid van juffrouw Bonnet wordt even flink gevoeld. Tot 1967 was zij hoofd van de VGLO-school aan de Pelikaanstraat en na de opheffing daarvan werd juffrouw Bonnet aan gesteld als lerares aan de Vakschool in de vakken muziek, administratie en godsdienst Ook zij kwam na de schoolsplitsing naar De Noorderwiek. Zij is de tweede waardevolle kracht die deze scholengemeenschap deze week achter zich laat. Mevrouw Noordman is er niet blij mee: „Ik heb nooit spijt gehad van haar komst hier. Juffrouw Bonnet, die in heel Lei den een naam heeft, was onze inspirator bij alle feesten; zeker wat betreft de muziek was en is zij een bekende figuur. Ook bij het jeugdwerk van pater De Ponti in Leiden Noord is zij lang betrokken géweest. Later trad ze op als orgaruste en „zang-ster" in het St. Elisabeth- gasthuishof, bij de bejaarden. We zullen haar trouwens missen bij onze jaarlijkse openingen van het schooljaar tijdens de eucharistieviering. En niemand zal haar aandeel vergeten in de musical die in 1971 in de oude Leidse schouw burg door onze school werd opgevoerd. Een vervangster van juffrouw Bonnet laat zich moeilijk zoeken." Dit is dus de aderlating van De Noorderwiek: twee bijna onvervang bare vrouwen laten een open plaats achter. Inmiddels is als plaatsver vangster van adjunct-direktrice Meijs gevonden mejuffrouw J. Maas van de huishoudschool in Delft. Op donder dag 17 juni is in de aula van de school het afscheid van de leerlingen. Op vrijdag 18 juni vindt een open recep tie plaats (van 17.30 tot 18.30 uur) voor oud-leerlingen, ouders en colle ga's die de dames Meijs en Bonnet nog een keer de hand willen drukken. A. Detmers Hrlaat eJtKA-Leiden onIDEN De algemene ng en vergadering van de deèling Leiden en om- pss^ken van de ambtena- mjvereniging ARKA, die is (eravond werd gehou- a in gebouw „De Pa- issers" in Leiden ZW, id in het teken van afscheid van de heer L Detmers als voorzit- Sinj van deze afdeling, laai diens opvolger werd sen Drs. F. X. M. M. iers, in het dagelijk- leven directeur van openbare slachthuis üe leiden. s-voorzitter F. A. J. |cken memoreerde de iiensten van de heer ners als afdelings- jrzitter en bracht hem Ik voor hetgeen hij fer dan 15 jaar in het kng van ARKA en de ptenaar had gedaan. afscheidsgeschenk phandigde hij namens afdeling een Delfts pw bord. vergadering toonde zich igens bijzonder ongerust de bezuinigingsplannen de regering, die een recht- e aantasting van de inko- en rechtspositie van de naren betekenen. Van het stoldbestuur van ARKA wor- in [acties verwacht om te voor- n, dat de ambtenaar twee- het kind van de rekening lt. Een motie van die strek- werd unaniem aangeno- Wanneer werknemers in in [algemeen een veer moeten dit voor ambtenaren aanvaardbaar. Een ex- isverlaging om de over- itgaven te verlichten zonder meer afgewezen. (Van onze recht bankverslaggeef ster) LEIDEN - De strafzitting van het Leidse kan tongerecht is gistermorgen bijna uit de hand gelopen. Reeds aan het begin van de zit ting moest de kantonrechter zijn rumoerig ge hoor dringend om stilte verzoe ken. Vooral drie jeugdige lubaal- makers gaven de onlangs van va kantie terugge keerde rechter Van Dijke heel wat last. Slechts het aanwezig zijn van politie macht kon een rel voorkomen. Toen één van de jon gens moest voorko men slaagde de rech ter door geschreeuw van het publiek er nauwelijks in zich verstaanbaar te ma ken. Het heerschap werd ervan beschul digd met zijn brom mer door rood licht -„Laat die agent maar eens bewijzen dat ik door rood licht ben gereden!" Voor de of ficier van justitie bleek uit het proces verbaal zonneklaar dat verdachte schul dig was. Hij aarzelde geen moment om de gebruikelijke 40 gul den boete te eisen. Onder luidde bijval van zijn vrienden voerde verdachte hie rop het laatste woord. „Denk maar niet dat die 40 gulden ooit betaald zullen worden. Van een kale kip, kun je niet pluk ken". Woedende rechter Van Dijke had voor dit pro bleem onmiddellijk een oplossing. Beta len hoefde al niet meer. De jongen kreeg twee dagen hechtenis zonder meer. Met deze veroorde ling, waarbij alle her rieschoppers verdwe nen, keerde rust en orde in de rechtszaal weer. Het gros van de verdachten had zich schuldig ge maakt aan parkeer- overtredingen. Voor deze mensen was de officier van justitie, mr. Lubberink, op vallend gul met schuldigverklaring zonder opleggen van straf. Tegen snel heidsduivels trad hij strenger op. Mr. Lub- herink kent voor het negeren van de maxi mumsnelheid in prin cipe geen excuses. Slechts medische re-1 denen kunnen wel eens grond voor ma tiging van de boete opleveren, vindt hij. Zo sloeg de verkla ring van de docent M., die in de uitoefe ning van zijn beroep 20 kilometer te hard gereden had, bij Lub berink niet aan. In het kader van een door zijn school geor ganiseerde speur tocht had M. de taak gekregen kinderen veilig door de stad te loodsen. Hiertoe moest hij telkens met zijn auto op een afge sproken plaats staan. Logisch dat hij door die drukke bezigheid de snelheidsmeter een keertje uit het oog verloren had. He laas scoorde de do cent met dit verweer zwaar onvoldoende, 's Rechters beslissing viel ongunstig uit. School of docent zal 60 gulden aan boete moeten dokken. Noord-Zuid" in LAK-theater LEIDEN De volksuniversi teit K O en de Leidse Jeug- dactie brengen aanstaande vrij dag in het LAK-theater het pro gramma „Noord-Zuid". Aan dit programma werken mee Roel Slofstra, Joop Veenstra en ,,'t Kiiekske" bestaande uit Rosita Tahon, Herman Dewit, Oswald Tahon en Wilfried Moonen. De voorstelling begint om kwart over acht. De toegangsprijs is 2,50 per persoon. Kaarten zijn te krijgen bij K O, Oude Vest 45, tel. 131841. Voor zover voor radig zijn er op de avond van de voorstelling van half acht ook kaarten aan het LAK-thea ter te krijgen. Roel Slofstra en Joop Veenstra vullen het grootste gedeelte van de voorstelling voor de pauze. ,,'t Kiiekske" komt in deel twee aan bod. LEIDEN De problemen rond de ontruiming van het pand Noord einde 5 blijven voorlopig de ge moederen binnen de Leidse Uni versiteit nog bezighouden. Gister avond besloot de universiteitsraad het college nog de gelegenheid te geven zijn standpunt te bepalen over deze zaak. In de vergadering van maandag 28 juni komt het pand Noordeinde weer aan de or de. Het gaat daarbij vooral om de rol van ditzelfde college ten aan zien van de Stag-drukkerij. Deze bewoner van het pand Noordeinde 5 is door het college geen vervan gende ruimte aangeboden, die in tegenstelling tot andere bewoners van het pand zoals de centrum groepering Leiden, een politieke organisatie van studenten. De voorzitter van het college van bestuur, mr. K.J. Cath, deelde de universiteitsraad mee dat het college nog geen kans had gezien in de afgelopen drie weken tot een standpuntbepaling te komen. „Vorige week kwam de interne accountantsdienst gereed met het onderzoek naar het klantenbestand van de Stag-drukkerij. Eerst vanmiddag kre gen wij daarvan de resultaten op tafel", aldus Cath. Volgens hem ging het hier om een gebruikelijke procedure. Met name dient volgens hem voor het college len dus de universiteit) tot verdere hulp aan de Stag-, drukkerij besluit, eerst het universitaire nut ervan worden aangetoond. .Bevreemdend en zeer merkwaardig", kwa lificeerde het universiteitsraadslid drs. M.J. Koornstra deze opvattingen van het college „Tot dusver was het nooit gebruikelijk dat het college dergelijke procedures volgde. Bovendien, de drukkerij bewijst nog dage lijks zijn nut voor de universiteit, binnen de faculteiten verschijnen regelmatig goed ver zorgde drukwerkjes die van de Stag-drukke rij komen. Het college weet dit en het dan nog willen zoeken naar iets om het nut ervan te bewijzen doet derhalve vermoeden dat het college hier een bijzonder vreemd spel speelt", zo meende Koornstra.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5