Gemeente zou overtollige geitjes uit kinderboerderij verkopen voor rituele slacht "Plan voor zwembad ïin Leiden Zuid-West Merenwijk wil tenniscomplex met acht banen Rectorwisseling Stedelijk Gymnasium spoedig te verwachten OPPOSITIE LAAKT INSPRAAK- BELEID GEMEENTEBESTUUR MEVR. NIEUWENBURG: „IK WIL JOEPIE NIET LATEN OPETEN" Uitbreiding ambtenaren burgerlijke stand vuilstorten PAGINA u> Vierde vrouw in Leidse raad Sinds gisteren telt de gemeenteraad van Leiden weer vier vrouwen.Door het vertrek van het PvdA-raadslid Peters naar Ghana kwam er in deze fractie een stoel vrij. Gisteren werd deze ingeno men door mevrouw Marie-Anne Koning, free-lance medewerkster van de VARA. Zij zal vooral de De meeste daarvan waren bij de PvdA: vier stuks. sector volkhuisvesting en ruimtelijke ordening in de raad voor haar rekening gaan nemen. In de afgelopen periode van twee jaar hebben in de Leidse raad al zeven mutaties plaatsgevonden. LEIDEN De tennisliefhebbers uit de Merenwijk willen dat de gemeente Leiden blijft bij zijn oorspronkelijke voornemen op het terrein tussen de Slaaghsloot en de Drontermeerlaan een tennis park met tenminste acht banen aan te leggen. In een brief aan de gemeenteraad vraagt een aantal tennisliefhebbers er op toe te zien dat niet aan dit aantal getornd gaat worden zoals het college van burgemeester en wethouder van plan is te doen. Medio maart hebben b en w besloten in beginsel in te stem men met de verkoop van éen deel van de betrokken grond ten behoeve van woningbouw. Daardoor zou er voor de tennis liefhebbers nog maai- ruimte over zijn voor ten hoogste 6 banen. Deze zes worden door b en w voldoende geacht, om in de behoefte van de Merenwijk te voorzien. In dit verband werd er op gewezen, dat een aantal leden van de tennisvereniging Unicum wel zou gaan tennissen op de nieuwe banen van het Universitaire sportcomplex langs de Plesmanlaan. Volgens de tennisminnende Me- renwijkers wordt hier echter van een foute veronderstelling uitgegaan en zelfs al zou deze gedachte juist zijn, dan zouden er nog zeker acht banen moeten komen rond de voormalige Kor- ti-markt, die tevens als clubac commodatie van een nog op te richten Merenwijkse tennisver eniging dienst zou gaan doen. De briefschrijvers aan de ge meenteraad wijzen erop dat een enquête in de maand april van dit jaar onder de huidige bewo ners van hun wijk maar liefst 800 aspirantleden opleverde. Omgerekend voor de hele Me renwijk zou dit na het gereedko men van het westelijk deel een ledenaantal betekenen van rond 160p. Men ziet in zes banen dan ook volstrekt onvoldoende ruimte om het tennissen voor alle be langstellenden mogelijk te ma ken, afgezien van het feit dat met zes banen de exploitatie van het tennispark veel moeilij ker zal zijn rond te krijgen. Op basis van de „harde gege vens" vragen de Meren wij kers daarom ruimte voor' tenminste acht banen en nog eens vier reserve-banen die eventueel in de toekomst zouden kunnen worden aangelegd. De gemeenteraad van Leiden heeft gisteren het aantal amb tenaren van de burgerlijke stand, uitsluitend belast met het voltrekken van huwelijken met vier uitgebreid. De afde ling bevolking, die al geruime tijd op volle toeren moest draaien en het aantal trouw lustigen nauwelijks kon bijbe nen is met ingang van heden versterkt met vier free-lancers, te weten de dames R. M. Smits-Oetgens van Waveren Pancras Clifford en J. On- stenk-Hulsenboom alsmede de heren J. A. F. Doove en J. J. Staats. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De wijkdienst van de Leidse politie stelt een on- derzoek in naar het verkwanse len van geitjes uit de kinder- w boerderij in de Merenwijk. De geitjes zouden geschonken of verkocht worden aan buiten- 3 landse werknemers, die zich e volgens hun geloof alleen maar mogen voeden met schape- en BI geitevlees dat door eigen slacht wordt verkregen. De plantsoe nendienst van de gemeente, die JJ de kinderboerderij beheert, zou a tot deze handelwijze gedwon- d0 gen zijn om „overbevolking" op •ht de boerderij tegen te gaan. Een en ander kwam aan het licht, toen mevrouw Nieuwenburg uit Oegstgeest het plan, om haar 1-jarige geit Joepie aan de kinderboerderij te schenken, kenbaar maakte aan een employé van de Plantsoenendienst. „Die man zei dat ik Joepie gerust mocht schenken, maar dat ik niet hoefde te verwachten dat hij op de kinderboerderij erg oud zou wor den omdat „het dierenbestand van tijd tot tijd verjongd moet worden". De schrik sloeg de Oegstgeestse onmiddel lijk in de benen: ze zag als het ware haar Joepie al ten prooi aan Mohamme daanse erediensten. Verontwaardigd zegt ze nu: „Ze snijden zo'n beest ge woon de nek af'. Het ziet er naar uit dat Joepie de rest van zijn leven zal slijten in de schaduw van de Groene Kerk aan de Haarlem merstraatweg, waar zijn baas koster is. Mevrouw Nieuwenburg: „We wilden Joepie wegdoen omdat hij wanneer hij niet aan het touw zat, telkens de omhei ning over sprong. Een paar keer heb ik hem al van de straat moeten halen. Nu ik dit gehoord heb, prakkizeer ik er niet meer over om afstand van hem te doen. We nemen liever een nieuwe omheining. Hij blijft bij ons en de andere dieren". Behalve Joepie heeft de familie Nieuwenbrug twee siereenden, twee kalkoenen, twee dwerggeiten, vier kippen en, sinds gistermiddag, vier ko nijnen (een Vlaamse reus en drie Fran se hangoren). „De dieren sterven hier een natuurlijke dood. We houden ze voor de liefhebberij. Wanneer we er één zouden moeten wegdoen, kijken we wel eerst goed uit of ze door de nieuwe eigenaar niet een, twee, drie een kopje kleiner worden gemaakt". Geschrokken door hetgeen zij meende gehoord te hebben, nam mevrouw Nieu wenburg terstond contact op met de Leidse Dierenhulpdienst. Mevrouw Ra demakers van de dienst was het met haar eens dat het „verschrikkelijk was wat daar lijkt te gebeuren" en alar meerde wijkagent De Beer. Op zich is het verkopen of weggeven van geiten natuurlijk niet strafbaar. „Anders wordt het wanneer de geiten worden weggegeven voor een rituele slachtpar tij", stelt mevrouw Rademakers. „Der gelijke zaken zijn aan strenge bepalin gen gebonden". De heer Dë Beer wilde nog geen mededelingen doen over de vraag waar de geiten van de kinder boerderij naar toe gaan en of er met het weggeven van de dieren strafbare feiten worden gepleegd. De Plantsoenendienst was voor com mentaar niet bereikbaar. Mevrouw Nieuwenburg SCDA: maatregelen tegen LEIDEN Het CDA-raadslid Vink heeft een interpellatie aangevraagd over het voortdu rend storten van vuil op de gemeentelijke stortplaats aan de Roomburgerweg, dat eigen lijk besterad is voor de nieuwe vuilverbrandingsoven in Groe- noord. irog De heer Vink vraagt aan het eraï college maatregelen om te voor dat deze situatie nog lan- Ko)ger voortduurt. Al eerder vroeg hij in een vergadering van de nivetoommissie voor economische za- io hfken aan wethouder Van Aken de nodige maatregelen te tref- 0 fen. De praktijk heeft echter le sl uitgewezen, dat de bewoners alj van de rivierenbuurt sedert het tin gebruik stellen van de nieuwe verbrandingsoven de aanvoer van brandbaar vuil naar de et n ^vuilstortplaats nauwelijks heb- ebb|hen zien verminderen. Het CDA-raadslid wil daarom v wel eens weten of de verbran dingsoven, die is uitgerust met een grofvuilschaar, hierdoor wel staat is rendabel te werken. Ook vraagt hij naai' mogelijkhe den de vuilstortingen op de icra stortplaats aan dé Roomburger- weg van vuil dat daar eigenlijk :t m Jiiet thuis hoort aan te pakken, jfes Daarbij denkt de heer Vink aan het gelijk trekken van de stort- ,ën verbrandingstarieven, zodat eact Aet storten niet langer financieel 1 aantrekkelijker zou zijn. Verder lil ,wü het raadslid weten of de ga bestaande situatie wel in ovèr- eenstemming is met de verorde- rnng Industrieel Afval en of de stortplaats wel draait met een geldige hinderwetvergunning en zo nee, of dan niet beter gedacht kan worden aan het opheffen deze stortplaats. JIZ9 Bijeenkomst over TBR in „Augustinus" orgf LEIDEIN De vormingswerk commissie van studentenvereni ging „Augustinus" organiseert morgenavond een bijeenkomst u, s! [0vej" ter beschikking van de re- Behi Sering-gestelden. De heer Ren gelink zal spreken over zijn 7-ja rige ervaring als geneesheer-di- 1U recteur van de Van Mesdagkli- Ond -biek bi Groningen. De bijeen -oep! -komst wordt gehouden in de mensa van „Augustinus", aan- dij- vang acht uur. De toegang is ar iedereen gratis. (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN Het medezeggenschapsbeleid van de gemeente Leiden is gisteravond in de raad van die stad andermaal onderwerp van diskussie en kritiek geweest. Dat ge beurde bij de behandeling van het instellen van zogenaamde werkverbanden, een nieu we stap in het kostbare reorganisatieproces dat in Leiden wordt uitgevoerd. Een poging van CDA en VVD om de 2000 gemeen teambtenaren van Leiden meer invloed te laten hebben op hun toekomstige werkver band werd hierbij andermaal door een links front onmogelijk gemaakt. Het ging gisteren allemaal om een voorstel van het CDA-raadslid drs. Bleijie. Deze wil de, alvorens tot de instelling van een aantal werkverbanden binnen de gemeentelijke or ganisatie zou worden besloten, eerst een nieuwe enquête onder het ambtenarencorps. Pas als daaruit zou blijken, dat ook echt de meerderheid van de gemeentedienaren met de ideeën van het college zou instemmen, zou de raad een definitief besluit over deze werkverbanden moeten nemen. Bleijie wilde het gisteren beperken tot een „principiële instemming". LEIDEN De rector van het Stedelijk Gym nasium. de heer Coebergh van den Braak, heeft in een schrijven aan de ouders van de leerlingen laten weten dat hij zijn functie om gezondheidsredenen wil neerleggen. Wanneer de heer Coebergh van den Braak afscheid zal nemen is nog niet bekend. Hij zoekt nog naar een passende werkkring. Tevens hebben zich nog geen nieuwe kandidaten voor het rector schap aangediend. benoeming van een eerste conrector op de school. De heer Den Boeft, de huidige eerste conrector, is per 1 augustus benoemd tot weten schappelijk hoofdmedewerker aan de rijksuni versiteit van Utrecht. De tweede conrector, de heer Adriaansche, wilde zich om persoonlijke redenen niet beschikbaar stellen om de ontsta ne vacature te vervullen. Thans is de heer Desar leraarscheikunde, voorgedragen bij het college van b en w ter benoeming tot eerste conrector. De voordracht wordt ondersteund door een zeer grote meerderheid van het docen- het niet-onderwijzend personeel. LEIDEN Met 3,5 miljoen gulden uit de reserves van de Leidsche Duinwater Maatschappij wil de gemeente Leiden de bouw van een nieuw overdekt 25-meter zwembad gaan financieren. Het zwembad zou moeten komen aan de Boshuizerlaan op de plaats van het huidige schoolsportveld, en tevens dienst moeten gaan doen als instructiebad voor het school zwemmen. Een en ander staat te lezen in de jongste zwembadnota van sportwethouder Tesselaar, die vanavond in een extra commissiever gadering op het stadhuis aan de orde komt. Deze vormt een bijstelling van het rapport zwembaden en badhuizen van 1971. Volgens deze nota zouden er in 1985 maar liefst zeven nieuwe zwembaden in Leiden moeten zijn gebouwd. De tijd heeft echter uitgewezen dat deze prognoses veel te hoog geschat waren. In de nieuwe nota wordt gesteld dat er onvoldoende grond is om in de periode tot 1985 de komst van een derde open bad in Leiden na te streven, maar dat beter eens kan worden afgewacht hoe de bezoekersaantallen van de bestaande inrichtingen gaan uitvallen. Men wil voorlopig volstaan met een nieuw overdekt bad aan de Boshuizerlaan (dat in enige samenhang met de Vijf Meihal, vooral wat parkeer- en restaurantvoorzieningen betreft, zou moeten wor den gebouwd. Het nieuwe zwembad zou ook bij het schoolzwemmen dat nu nog m het Zweilandbad plaats vindt een functie moeten krijgen. Het Zweilandbad wordt voor het schoolzwemmen te excentrisch gevon den. Met het oog op dit schoolzwemmen zou het nieuwe zwembad moeten worden uitgerust met een beweegbare bodem of een apart ondiep basin. Zoals bekend is er al eerder sprake van geweest dat met het geld van de Leidsche Duinwater Maatschappij een zwembad zou worden gebouwd. De oorspronkelijke plaats hiervan was aan de Vondel laan, waar nu de ijshal van Ton Menken wordt gebouwd. In het diepste geheim werd deze operatie destijds voorbereid onder leiding van het toenmalige PvdA-raadslid Van Aken, de huidige wethouder van economische zaken. Ondanks het feit dat de LDM over een kleine 10 miljoen aan reserves beschikt, ging dit plan van de baan, omdat het bad niet te exploiteren zou zijn. Zijn motief voor dit amendement was gele gen in het feit dat het CDA-raadslid had geconstateerd dat het college weer eens geheel volgens eigen inzichten met de wens van het gemeentelijk personeel was omge sprongen. Bleijie somde een aantal gevallen op waarbij niet het meerderheidsstandpunt van de toch al zeer beperkte groep ambtena ren die hun wensen hadden geuit, werd gevolgd, maar juist het standpunt van de minderheid. Het meest frappante was dit bij de positie van het bureau Grondzaken van de gemeente. Daar werd de wens van slechts één ambtenaar gevolgd en zagen 87 andere het college over hun mening heen lopen. „Op deze wijze maakt u de medezeggen schap tot een loze kreet", verweet het CDA- raadslid de wethouders achter de collegeta fel. „U hecht kennelijk wel waarde aan het standpunt van de minderheid, dat u dat telkenmale tot het uwe maakt", merkte hij honend op. Bleijie constateerde dat het college zijn huis werk slecht had gemaakt en dat pp deze wijze niets terecht kwam van de wens die reorganisatie wethouder Hans van Dam een jaar geleden nog zo pretentieus uitte, name lijk dat de reorganisatie door brede lagen van het ambtelijk apparaat gedragen en gesteund zou moeten worden. Voor Bleijie waren die „brede lagen" intussen verworden tot een laagje topambtenaren. Hij wees erop dat van de 189 ambtenaren die in het verle den de managementsbijeenkomsten hebben bijgewoond, waar zij hun mening over de reorganisatie konden uiten, maar liefst 159 een rang hadden van hoofdcommies A of hoger. Bovendien vond het raadslid dat met al dat gepraat over werkverbanden de amb tenaren niet meer toekomen aan hun eigen lijke taak. In dit verband laakte Bleijie de opmerking van PPR-fractievoorzitter Beijen in de Leidse Courant van zaterdag, waarin hij de ambtenaren traagheid verweet. Vol gens Bleijie heeft de heer Beijen het recht niet om zo uit te halen naar de Leidse ambtenaren, omdat hij zelf medeverant woordelijk is voor deze gang van zaken. Het betoog van het CDA-raadslid werd on derschreven door zijn WD-collega Wessels. Hij verweet het college een patriarchale benadering. Illlllllllllllll

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3