Imposante spoorlijn brengt Noord en Zuid-Italië dichter bij elkaar Deense defensie extra waakzaam Duits reisbureau handelt in Thaise echtgenoten Gigantisch project van 40 miljard gulden HI Het indrukwekkende, ruim vijf kilometer lange viaduct over de Paglia, één van de langste spoorwegviaducten in EuroDa Het Paalia-viaduct is een van de tientallen kunstwerken in de nieuwe spoorlijn Rome—Florence. Van onze correspondent Frans Wijnands ROME Meer dan vijf tig bruggen en viaducten, in totaal bijna dertig ki lometer lang en dertig tunnels met een geza menlijke lengte van bij na tachtig kilometer, moeten binnenkort de treinreis van Rome naar Florence met zo'n ander half uur bekorten. Voor al Zuid-Italië kijkt met verlangen uit naar de verdubbeling van dit baanvak, omdat het de enorme afstand tussen noord en zuid aanmerke lijk verkleint, en het eco nomische belangrijke goederenvervoer per spoor sneller kan ge schieden. De Italiaanse ingenieurs bevestigen met dit gigantische kar wei hun technische capa citeiten en hun gevoel voor schoonheid. Want wie nog gelooft dat er aan betonnen palen, aan spoorrails en viaducten weinig fraais te beleven valt, wijzigt die visie na een bezoek aan de impo sante „farao"-werken aan deze ruim 230 km lange spoorlijn. Bezorgd over, maar niet versla gen door de voortdurende kos tenstijgingen vordert het werk. Nog dit najaar zullen de eerste treinen over een deel van dit nieuwe traject rijden. Met snel heden die tegen de 250 km zul len liggen Verdrietig over. maar niet geknakt door de smalende kritiekenover de te lage tun nels, werken de Italiaanse spoorwegen aan de voltooiing van dit baanvak. Al vijftien jaar geleden is men in Italië begonnen met de ver dubbeling van de (reeds dubbe le) baanvakken op de belangrij ke routes. Milaan—Napels, via Boiogna. Florence en Rome, had de hoogste prioriteit. In het voornamelijk vlakke noorden le verden deze uitbreidingen nau welijks problemen op. Ook ten zuiden van Rome waren geen abnormale moeilijkheden maar voor het traject Rome—Floren ce lagen de zaken anders. Het huidige, ruim 100 jaar oude tra ject is abnormaal lang: 315 km, terwijl de afstand tussen de bei de steden hemelsbreed maar 230 en over de weg 250 km is. De lijn werd indertijd zodanig ge projecteerd dat zoveel mogelijk mensen van de nieuwe verbin ding konden profiteren. Dat le verde dus automatisch een zeer bochtig traject op, met korte bochten, waardoor de topsnel- heden laag bleven, ook toen het materiaal verbeterde. Een nieuw baanvak, parallel aan de huidige lijn werd daarom me teen verworpen. In 1968 werd het werk op de tekentafels ge start. Twee jaar later begon de uitvoering. Er wordt gesproken over een totaal bedrag van te gen de 40 miljard gulden. Op het ministerie van transport en bij de spoorwegen is men er zich heel nadrukkelijk van be wust, dat spoor- en vervoersdes- Met deze monster-boor gaan de Italianen de bergen en de heuvels te lijf om voor de treinen tussen Rome en Florence de kortst mogelijke verbinding te zoeken. De overgang van viaduct in tunnel is op de lijn Rome—Florence een heel normale zaak. kundigen in de halve wereld dit werk in Midden-Italië met grote belangstelling volgen. „De Japanners zijn meesters in het supersnelle treinenwerk, maar toch zijn ze erg geïnteres seerd in wat wij willen doen. We gaan namelijk snel en langzaam vervoer combineren op de bin nenkort vier baanvakken tellen de trajecten. Met tien dwarsver bindingen kunnen we de treinen vanuit een centraal regelstation van de oude op de nieuwe lijnen brengen en omgekeerd. Terwijl de echte sneltreinen geen stops meer zullen maken tussen Rome en Florence, kunnen de goede rentreinen en de normale stop treinen alle belangrijke tussen stations blijven aandoen, aldus een toelichting van spoorwegzij de. Om de snelheden voor de „supertreinen" op te voeren is er in het nieuwe traject geen korte bocht meer te vinden. El ke bocht heeft een minimale lengte van 3000 meter. „Rekenfouten" Bijzonder trots zijn de Italiaan se technici op het grote aantal tunnels, viaducten en bruggen in de nieuwe lijn. De 'langste tunnels zijn die van San Donato (tien kilometer) en Castiglione (acht kilometer). Over de rivier de Paglia en bijbehorende, laag gelegen gronden is een viaduct van ruim vijf kilometer ge bouwd, een indrukwekkend kunstwerk van honderden pij lers. De verantwoordelijke top mensen bij de spoorwegen heb ben zich nadrukkelijk verweerd tegen de beschuldigingen dat er bij het ontwerpen rekenfouten zouden zijn gemaakt. Een aantal tunnels zou daarom te laag zijn en nu hals-over-kop moeten worden verhoogd. Geen sprake van, aldus woord voerder Gazetti van het ministe rie van transport. „De bereke ningen zijn vanaf het eerste mo ment in 1968 correct geweest en gebleven. Maar tussen 1971 en 1973 is op Europees spoorniveau een toekomstschets gemaakt, waarbij men vooral rekening heeft gehouden met het toene mende goederenvervoer, even tueel zelfs met trailers op spoor wagons. Alle aangesloten lan den is toen gevraagd om pij nieuwe projecten rekening te houden met die ontwikkelingen. Dat hebben we ook gedaan. We hebben gewacht tot de rails er lagen en zijn toen begonnen om in de tunnels de electrische be drading omhoog te brengen. Ge middeld zo'n vijftien centimeter. Dat kon gemakkelijk, omdat er tot het tunnelplafond voldoende speling was. Door dat omhoog brengen hebben we evenwel de punten van verankering moeten veranderen en dat levert nu ex- tra-boorwerk op, eigenlijk inge calculeerd werk, waardoor zelfs geen vertraging op het werk schema zal ontstaan". De bedoeling blijft dat de „di- rettissima" in 1980 gereed is. Als daarna ook nog het stuk Floren ce—Bologna verdubbeld wordt kan de nu nog minstens zes uur durende treinreis naar Rome met twee volle uren bekort wor den. Overigens een hoogst con currerende zaak voor de bin nenlandse luchtlijnen. Vooral in de wintermaanden, als de be langrijkste noordelijke vliegvel den vaak gesloten moeten blij ven vanwege de mist. (Van onze correspondent David Fairhill) KOPENHAGEN Voor een land waar on langs een van de parlementaire oppositielei ders het voorstel deed de strijdkrachten te ontbinden en daarvoor in de plaats een ban dopname te maken met „wij geven ons over" in het Russisch, is Denemarken opmerkelijk serieus wat betreft zijn defensiebeleid en zijn lidmaatschap van de Navo. Het is typisch voor de diepgewortelde democra tie bij de Denen dat zij in het openbaar een hele reeks van mogelijke beleidsvormen bestu deren alvorens te komen tot een besluit dat op de meesten van ons toch wel als buitengewoon verstandig en praktisch overkomt. Daarbij moet men hun ervaringen met de bezetting tijdens oorlogen en de steeds zichtbaarder wor dende schaduw van de militaire macht van het Warschaupact in het Baltische gebied niet uit het oog verliezen Het nieuwe stabüiteitsgevoel van de Denen gaat veel verder dan de rekensommetjes van de begroting. Dat beweren althans de militaire autoriteiten. Zij wijzen erop dat hoewel de diensttijd voor dienstplichtigen slechts negen maanden is - lager dan het efficectieve mini mum, zouden de meeste militaire deskundigen zeggen - de Deense troepen zorgvuldig zijn ingezet in een structuur waarbij driekwart van de fronttroepen nu bestaat uit beroepsmilitai ren. Deze worden dan weer gesteund door wat er uit ziet als een goed georganiseerd systeem van mobilisatie van reservisten en een burger- landwacht, die de laatste tijd een toenemend aantal jonge mensen heeft weten aan te trek ken. Voeg daarbij nog het nieuwe maritieme mate rieel voor de voornaamste oorlogsopdracht van de Deense troepen - het door middel van zeemijnen beheersen van de nauwe ondiepe zeestraten in parallelle samenwerking met het neutrale Zweden - plus de standaardisering met de Duitse Leopardtank en de Amerikaanse F-16 gevechtsbommenwerper en het beeld van het noordelijk commando van de Navo ziet er toch duidelijk bemoedigend uit. De regionale commandant van de Navo voor het gebied dat zich uitstrekt van Kiel tot de Noordkaap, waaronder dus behalve de Deense ook de Noorse en Duitse troepen vallen, is de Engelse generaal Sir John Sharp. Deze schijnt zich de laatste tijd zeer druk te maken over het steeds kleiner wordende vermogen van zijn eigen land om de Baltische toegangswegen of de noordflank te versterken dan over de pro blemen van politieke solidariteit en samenhang die een aantal van zijn voorgangers nogal bezig hielden. In geval van een crisis tussen de Navo en het Warschaupact zou het voor de Deense regering belangrijk zijn om precies op het juiste momej de Grote Belt, de Kleine Belt en de Deense hei van de Sont met zeemijnen af te sluiten. Daal bij zal door een zorgvuldig evenwicht gezorJ moeten worden tussen enerzijds de vastbeq denheid om zich tegen een invasie te verzett en anderzijds het gevaar de Russen te provoi ren. In technische opzicht ligt het probleem hei eenvoudig. De voornaamste zeewegen kunne» in enkele uren met mijnen bezaaid worden. Dl moderne mijnen kunnen in- en uitgeschakeld worden en men kan ze gewoon laten liggetó waarbij ze zichzelf onschadelijk maken. hS hele gebied is minder dan 40 meter diepl ondiep genoeg om effectief met zeemijnen tf kunnen werken, maar te ondiep voor onderzet boten. e< Het bepalen van het juiste moment voor dijn beslissing blijft kritiek en is in wezen eeii politieke beslissing. De naburige Navo-collega't van de Denen, de Duitse vloot, zou bijvoorbeeli graag willen weten of de Deense regering ooir opdracht zou geven om de zeedoorgangen t blokkeren in het geval de militaire dreiguyi ogenschijnlijk tegen de Bondsrepubliek gerich Q zou zijn. I Als je eenmaal begonnen bent over hypothetic sche situaties als deze te praten, dan raak ji al gauw verstrikt in politieke tegenstrijdig! i belangenstromen die veel moeilijker te analyse ren zijn dan de commandostructuren of d<' materiële structuren van de Navo. Dan kom j( j onvermijdelijk weer op motivatie terecht Waarom is het aantal dienst weigeraars ii Denemarken in de afgelopen paar jaar terugge1 lopen van 18 tot 8 procent? Weet het Deense' publiek wat de electronische verkenningssche1 pen van het Warschaupact net buiten de territo riale wateren van Denemarken te zoeken heb' ben? Heeft het Deense volk opgemerkt dat de militaire oefeningen ter land en ter zee van het Warschaupact langs de Baltische kust steeds dichterbij komen? Alleen de Deense minister van buitelandse zaken, V. Andersen, zou daar antwoord op kunnen geven. Zoals de meeste Denen zou hij waarschijnlijk graag concrete resultaten zien van de „geest van Helsinki" die geacht werd te heersen in de betrekkingen tussen Oost en West sinds de topconferentie van het afgelopen jaar. Hij geeft toe dat hij „sentimenteel" is over die conferentie. Maar in zijn zoeken naar bewijzen dat die geest ook) werkelijk heerst bij de landen van het War-, schaupact heeft hij naar zijn zeggen nog weinig j bemoedigends gevonden. Hij gelooft bovenal in, regelmatig en openhartig praten met de andere partij. Maar hij zou wel graag een aanwijzing hebben dat zij ook werkelijk luistert Copyright the Guardian Steeds meer Deense vrouwen melden zich aan als beroepsmilitair. Zij blijken als soldaat voortreffelijk te voldoen. (Van onze correspondent Siegfried Buschschluter) FRANKFURT „U vliegt met ons naar Bang kok: Een vakantie van drie weken is door gaans voldoende. Wij stellen u voör aan de meisjes die u hebt uitgekozen op grond van onze informatie en de foto's die wij u gegeven hebben. Het huwelijk wordt dan in Thailand voltrokken". Dit is, volgens Thai Service Travels, slechts één van de manieren om aan een Thaise echtgenote te komen. In de brochure biedt het reisbureau, dat zijn hoofdkantoor in Bangkok heeft en een filiaal in de buurt van Frankfort dat „huwe lijksreizen" aanbiedt, nog twee manieren om een Thaise echgenote te bemachtigen. De ene bestaat ook uit een reis naar Thailand, maar zonder huwelijksvoltrekking in Bangkok. De andere, die iets goedkoper is, is de zogenaamde „special service", die neerkomt op het overstu ren van een Thais meisje van Bangkok naar Frankfort. Deze service, die het de klanten mogelijk maakt thuis een meisje uit te zoeken nadat ze al informatie en een foto van hen hebben ontvangen, kost iets minder dan 4500,-. De geheel verzorgde reis naar Thailand kost, met inbegrip van het vliegbiljet voor de meisjes naar Frankfort, ongeveer 5.000 gul den. In een interview voor de Duitse radio zei de directeur van het reisbureau, Gunter Menger, hoe zo'n vakantie van drie weken in Bangkok is gepland. Het onderwerp voor de eerste week is „haar leren kennen", want er zijn per slot van rekening vier tot zeven meisjes voor iedere Duitse cliënt uit te kiezen. In de tweede week leert de cliënt het meisje van zijn keuze beter kennen. De eerste verlovigsfestiviteiten kunnen plaatsvinden. Er staan bezoeken aan de ouders en familieleden van de bruid op het program ma, en ook gezamenlijke uitstapjes naar de Golf van Siam met grill-parties en Thaise dan sen op de koop toe. De laatste week eindigt met de huwelijksvoltrekking op de burgerlijke stand in Bangkok, gevolgd door een receptie in een plaatselijk hotel. Thai Service Travels hebben naar hun zeggen sinds augustus vorig jaar met goed gevolg huwelijksovereenkomsten afgesloten tussen 35 Duitsers en hun Thaise meisjes. Een overeen komst die de Duitse cliënt moet ondertekenen stelt uitdrukkelijk dat de Thaise meisjes na aankomst in Duitsland niet voor prostitutie mogen worden gebruikt. Op de vraag waarom Duitse mannen belang stelling zouden hebben voor deze vorm van dienstverlening antwoordde de reisbureau-di recteur dat Thaise meisjes alom bekend staan om hun trouw en eerlijkheid. Bovendien bezit ten ze eigenschappen die Duitse mannen zo graag zien en die de meeste Duitse meisjes niet schijnen te bezitten - tederheid en toewijding. Ongeveer 30 procent van de Thaise meisjes worden opgepikt uit plaatselijke massagesa lons. Volgens het reisbureau zijn ze er dank baar voor dat ze uit die omgeving worden weggehaald. Maar wie zijn dan wel hun Duitse cliënten? Volgens Menger zijn 85 pet. van hen gescheiden mannen en slechts enkele vrijgezel. Zij dromen er waarschijnlijk van een exotisch tintje aan hun leven te geven. En wat waar schijnlijk ook meespeelt, hoewel Menger dat niet noemde, is de geruststellende gedachte dat, volgens de Thaise wet Thaise vrouwen die in Thailand trouwen praktisch geen rechten of privileges genieten. De eerste reacties die op het vraaggesprek in Duitsland los kwamen waren telefoontjes van fervente leden van de vrouwenbeweging. Wel dra gevolgd door een aantal telefoontjes van mannen die om het adres van het reisbureau vroegen omdat vrienden van hen wel geïnteres seerd waren. Copyright the Guardian

Leidse Courant | 1976 | | pagina 12