expositie pl2,5%^f i „Het kan niet meer mis gaan" Cor Brom nieuwe trainer Sparta SZ0MERK0RTINGU TEGENOVER HEB IETS „IK GOED KNOBEL OHAN CRUIJFF: EÏE MAKEN Kernkamp pleit voor Mi Van der Kroft 118111 Nu bij 3 SUISSES Nu guldens voordeel bij 3 SUISSES ij fi in onze speciale verslaggever) iGERB Haar stem was zoetgc- t4 jöisd, haar lichaam gebeeldhouwd als «aarj standbeeld. Ze duwde abrupt de rker]crofoon onder de neus van Johan ,~ijff en vroeg: „Wie wint de Europese 7o-7elstrijd in Belgrado?" val. televisiecamera snorde, de lampen 1e/en Cruijffs gezicht een nog bruinere flJl, 's werelds voetballer nummer één hte eens en zei toen: „Ik hoop Neder- ai id. maar het kan ook Joegoslavië chta-i." £2'9 jongedame van de Joegoslavische O^visie was tevreden en het interview 2eni einde. „Korter kan het niet", schok- lapouderde Johan Cruijff. er, iar_ de VIP-room van de Zagrebse 9'eghaven, waar de zon even hard „pvandde als op Schiphol toonde Johan ks \iijff zich, nadat de Joegoslavische kghone zich discreet, met microfoon en 'al. ibels had teruggetrokken, van een to- al andere zijde. Daar, in de zenuwach- »e drukte van klikkende fotocamera's, fel gebarende officials en lusteloos rondhangende oranjespelers, brak Jo han Cruyff plotseling en ongevraagd een lans voor George Knobel. De vurige geplaagde bondscoach van het topelftal dat Oranje heet. ,Jk ben hier en doe mee aan deze Europese finale", onderstreepte Cruijff zijn woorden, „omdat ik veel sympathie koester voor Knobel en ik het mijn morele plicht vind tegenover hem om aan dit toernooi mee te doen. Ik heb ergens in mijn binnenste het gevoel dat ik tegenover deze man iets goed te maken heb". Vertrek En Hohan Cruijff doelde op zijn plotse linge vertrek naar Barcelona, toen George Knobel net was ingeburgerd bij Ajax. Knobel had in die dagen zijn totale concept afgestemd op Cruijff, voetballer nummer één, toen al. Hij zei MW (op zijn hoogtepunt toen) vaarwel voor een nieuwe toekomst als trainer bij Ajax. Nauwelijks één maand later vertrok Cruijff naar Barcelona. Het gevolg: de aftakeling van de Am sterdamse club en Knobel werd tenslot te tot zondebok uitgeroepen. Dat heeft de mens Johan Cruijff, zo getuigde hij gisteren, meer aangegrepen dan meni geen heeft vermoed. Want Cruijff zei ook: „Ik sta volledig achter de ideeën en instelling van Kno bel. En als er mensen zijn die roepen dat ik de man ben die de opstelling formeer of de tactiek bepaal, dan heb ben zij het volledig mis. Ik zeg nooit iets over de opstelling of zo. Hoogstens wil ik enige details weten hoe de muur geformeerd wordt, wie de strafschop- ,pen neemt". Schitteren Cruijff is, aan de vooravond van bet duel tegen de Tsjechen erg gemoti veerd. Hij wilde schitteren zoals tegen de Polen en Belgen en in dit verband lichtte bij plotseling een sluier op over zijn eventuele aanwezigheid bij de voorronden voor de wereldkampioen schappen in Argentinië". „Of ik dan speel", zei hij, „weet" ik nog niet. Het komend seizoen is erg belang rijk voor mezelf en Barcelona. Ik ben er voor mezelf nog niet uit wat ik moet doen. En wat de wereldkampioenschap pen in Argentinië zelf betreft: ik sta nog altijd op het standpunt dat ik dan niet speel, maarvraagtekens blijven er altijd!" Zoals bekend heeft George Knobel na de WK in Duitsland altijd laten door schemeren dat Cruijff nu nog niets definitiefs kan zeggen of hij er in Ar gentinië wel of niet bij zal zijn. Knobel zelf is .er nog altijd van overtuigd dat hij dan kan beschikken over Cruijff en uit bovenstaande woorden van de mees ter zelf, kan men proeven dat de eerste twijfels bij hem zijn gerezen. Sterren ontmoetten elkaar op de luchthaven Schiphol. Wim van Hanegem en Johan Cruijff wordt sterkte toegewenst door Lou van Rees en zangeres Sandra. Halfboter,da's nieuw. Da's halfvet. Dus niet vetter dan halvarine. Maar wel lékker natuurlijk. HOPPENBROUWER STOPT MET FLUITEN Tom Okker Okker als negende (Van onze sportredactie) DEN HAAG Vandaag of morgen weet scheidsrechter Leo van der Kroft waar hij aan toe is. De heer Kernkamp ver blijft bij het FIFA-congres in Stockholm waar het wel of niet uitzenden van Leo van der Kroft naar Montreal op de agenda staat. Scheidsrechter Leo van der Kroft gisteravond: „Ik wacht maar rustig af. Het besluit in Zweden kan belang rijk zijn". Gisteren werd bekend dat de Haagse scheidsrechter Ben Hop penbrouwer met fluiten stopt De betaalde scheidsrechter was niet te bereiken. Ben Hoppen brouwer is al vijfentwintig jaar scheidsrechter en werd door de KNVB op de B-lijst geplaatst. Hij was dikwijls grensrechter bij belangrijke internationale wedstrijden van scheidsrechter Leo van der Kroft in het buiten land. Hij was ook grensrechter bij de beruchte wedstrijd Real Madrid tegen Bayern München, toen Leo van der Kroft op zijn advies het omstreden doelpunt afkeur de. geplaatst LONDEN Tom Okker is, als negende geplaatst voor het enkelspel van de internationa le tenniskampioenschappen van Engeland, die van 21 juni tot en met 3 juli op Wimble don worden gehouden. Titel houder Arthur Ashe is als eer ste geplaatst, voor de verlie zende finalist van 1975, zijn landgenoot Jimmy Connors. Bij de dames is, bij de afwe zigheid van titelhouder Billy Jean-King, Chris Evert als eer ste geplaatst, voor de Australi sche Evonne Goolagong. Nederlandse dravers in Parijs aan start (Van onze sportredactie) DEN HAAG Zes Nederland se dravers komen morgenavond op het Parijse Vincennes uit in drie draverijen. In deze drie internationale koersen, is elk i prijzengeld van 37 duizend gulden, waarvan de helft be stemd is voor de winnaar. Bij de vierjarige komen Never Wor ry (Jan van Dooyeweerd) en Nolivyr A Ik est is aan de start Bij de vijfjarige Meindert O (Wim Hauber) en Mac Buiten zorg (Cees Wortel). Bij de zesja rige treden in het strijdperk: L an toni H (Piet Zandt) en Lar go (Leo Schoonhoven). De af standen van de draverijen zijn: 2050 meter, 2150 meter en 2750 meter. 4 (Vein onze sportredactie) DEN HAAG Tips voor de zeven draverijen en drie ren nen, woensdagmiddag (14.30 uur) op de Wassenaarse ren baan Duindigt. TERHORSTPRUS: Ozo Olivier, jNol H en Nurejev. JKUKHOEKPRUS: Oli V, Na- ipoleon II en Mike Regina. ÉDUTTENDELPRIJS: Karina Tips Duindigt Darnley, Monsieur Joep en Lola van Voome. BOSCHGEESTPRUS: Long shot, Lucky Six en Loes Areta. WAALSDORPPRIJS: Kiry van Ursem, Janny P en Henry Bel- win. TE WERVEPRUS: Mai Regina, Morning Star en Manus Han over. EIKENHORSTPRUS: Nar Bui tenzorg, Noordse Stern en Ma- risca Hanover. 1W ITT PRIJS: Londentown, Sweet William en Gefion. UNCO JfUSICPRUS: Question, Amber en Tudor Roussi S. AGRAMPRUS: Captain's Es cort, Iraq en Rite. ADVERTENTIES Gebruikte studieboeken gooi je niet weg en nieuwe kosten een nap geld. Daarom nog vóór de vakantie naar de Slegte, die van je koopt wat nog bruikbaar is (niet ouder dan zo'n 3 jaar) en je verkoopt wat j e hebben moet voor zover voorradig), 't Scheelt aanzienlijk (I in tijd en geld. eo De Slegte is een goeie voor studieboeken. Boekhandel J. de Slegte B.V., Breestraat 73, Leiden. Tel.: 071-122ÖÓ7T het spannende dagen Voor Leo van der Kroft zijn MIDAS MORHOmffi m 9 -[TT/TT™ Kom en ontdek de nieuwe Midas Motorhomes uit Amerika. Prijzen f 70.000.- tot f 90.000.-. Deze expositie wordt gehouden in samenwerking met Simca... Van der Gun. Starrenburglaan 47, Wassenaar, telefoon 01751- 1 23 38/ 1 32 14, op vrijdag 18 juni van 14.00-18.00 uur. op zaterdag 19 juni van 10.00-18.00 uur en op zondag 20 juni (kijkdag) van 11.00-17.00 uur. air service holland b.v. Meevaller voor Lierse STOCKHOLM Het uitvoe rend comité van de Europese Voetbalunie (UEFA) heeft gis teren in Stockholm bekend ge maakt, dat Lierse SK het vol gend seizoen mag deelnemen aan het toernooi om de Europe se beker voor bekerwinnaars. De Belgische Bond had hiertoe verzocht, omdat Lierse verlie zend finalist was in de Belgische bekerfinale tegen Anderlecht De Brusselse club had als Euro pacup H-winnaar van dit sei zoen al recht op deelname in 1976-1977. Het comité beriep zich bij dit besluit op een prece dent in 1967 bij een gelijke si tuatie van Hamburger SV en Bayern München Bovendien gaf het comité opdracht aan de organisatiecommissie van de Europese clubtoernooien een dergelijke reglementswijziging te onderzoeken. Verder werd in Stockholm be sloten Liechtenstein als lid te aanvaarden. Een voorstel van de Duitse bond om de plaats, waar de eindronden van het Eu ropese kampioenschap voor lan denteams moet worden ge speeld, drie maanden van te vo ren vast te stellen werd aange nomen. DORDRECHT René van der Kuil (SZC) heeft tijdens knng- kampioenschappen zwemmen het Nederlandse record op de 400 meter vrije slag heren (50 meter banen) verbeterd en ge bracht op 4.08.5. ROTTERDAM De eredivisie club Sparta heeft gisteravond Cor Brom (42) voor één jaar aangesteld als hoofdtrainer. Dit gebeurde nadat Bill McGarry, de voormalige manager van de Engelse club Wolverhampton Wanderers, telefonisch liet we ten niet in te gaan op het aan bod van de Rotterdamse club. Bill McGarry genoot de voor keur van het Sparta-bestuur. Hij ontving een lucratief aan bod, maar hij vond het toch niet voldoende. McGarry's motivatie om niet naar Rotterdam te ko men was dan ook dat hij van andere clubs betere salarissen aangeboden had gekregen. Cor Brom (42) heeft zijn waarde bewezen als prestatietrainer in de eerste divisie. Na een aantal jaren als assistent van Rinus Michels bij Ajax te hebben ge werkt, werd Brom hoofdtrainer bij Vitesse. Met die club promo veerde hij dank zij een reor ganisatie van het betaald voet bal door een derde plaats naar de eredivisie, maar moest met dezelfde ploeg een jaar la ter terug naar de eerste divisie. Brom werd daarna trainer van Fortuna SC in Sittard. Van het laag geklasseerde Limburgse ploegje maakte Brom een elftal dat onder zijn leiding alleen maar in de bovenste regionen van de eerste divisie speelde. Cor Brom, de nieuwe trai ner van Sparta Tweemaal veroverde hij met Fortuna een periodetitel. Hal verwege het seizoen raakten Brom en Fortuna op elkaar uit gekeken. Brom zou aan het einde van het seizoen zijn con tract niet meer verlengen. Toen Brom er achter kwam dat hij Fortuna tijdens de promotie- competitie voor een plaats in de eredivisie met meer mocht coa chen, besloot hij direct op te stappen. ij op BREIGARENS /j op SOKKEN op FITALON N gezondheidsondergoed §^L_ w Botermarkt 13. Leiden ^0 3SUISSET^P A ^£ÜSDAG 15 JUNI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 11 GEORGE KNOBEL OPTIMISTISCH: derlandse spel uit zijn tijd dat hij trainer was bij FC Den Haag van haver tot gort Jezek weet dus ook, dat tegen Oranje de eerste klap meer dan een daalder waard is. Daarom is waarschijnlijk te verwachten dat ook Jezek meteen fors zal willen toeslaan, waardoor de strijd direct in volle hevigheid zal losbarsten. Enigszins gereserveerd stelde Knobel zich dan ook op ten aanzien van zijn eigen manschap pen. „Vergeet niet, dat het in één wedstrijd moet gebeuren. We zitten in dezelfde situatie als tegen België. Ook toen waren onze spelers onbekend met hetgeen de Belgen konden pres teren. Toen ze eenmaal het eerste duel hadden gewonnen, wisten ze dat wel en gingen volko men rustig naar België toe. Maar dit is slechts één wedstrijd en onze spelers kennen de Tsje chen niet of nauwelijks. Dat schept toch een situatie van enige onrust. Als de spelers ook gaan denken dat ze het gemakkelijk redden, kunnen er nog vreemde dingen gebeuren". Woorden die elke trainer spreekt als er sppake is van een mogelijke onderschatting. Knobel heeft gelijk als hij zegt dat alle vier ploegen favoriet zijn maar in zijn hart geeft hij zijn eigen team toch de beste kans, getuige zijn woorden: „De blessure van Suurbier is inten sief behandeld in het KNVB-centrum in Zeist, reserve-doelman Jan Jongbloed is ook weer volkomen fit en Willem van Hanegem heeft het afgelopen weekeinde een tennistoernooi gewon nen. Dus het kan niet meer misgaan". Alleen hoogstwaarschijnlijk toch wel voor Willem van Hanegem. Knobel heeft de be schikking over een flink aantal middenvelders. Volgens eigen zeggen stelt hij de ploeg op die het best overeenkomt met de sterke kanten van de tegenstander. Tegen de wilskrachtige en snelle Tsjechen zal hij vrijwel zeker het mid denveld laten bezetten door Wim Jansen, Johan Neeskens en Willy van de Kerkhof, ook alle drie wilskrachtig en evenmin van snelheid ge speend. Op het gisteravond in een zwoele tem peratuur vertoevende Maksimir-stadion, dat het home van Dinamo Zagreb bleek te zijn, train den de Tsjechen onder het kunstlicht geruime tijd. Knobel was er niet bij. Hij achtte dat niet noodzakelijk want hij bleef bij zijn uitspraak: „Ik zeg dit niet als trainer maar gewoon als voetballiefhebber: Nederland heeft de beste ploeg". Dat zou voor voetbalmakelaars ook wel aange naam kunnen zijn. Knobel realiseert zich dat terdege, maar richt ook de blik op de financiële toekomst „Als we hier goed vandaan komen, kan de prijs voor vriendschappelijke wedstrij den stijgen, wordt de aandacht gevestigd op de Nederlandse trainer die dan wellicht gemakke lijker emplooi in het buitenland kan vinden. Maar de keerzijde van de medaille is, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten dat er spelers verdwijnen. Voor Oranje niet zo'n ramp want er is gebleken dat het altijd mogelijk is hen vrij te krijgen voor Interlands. Dat zien we ook nu weer. En nogmaals, als we de vorm hebben behouden, zie ik het allemaal zonnig tegemoet". HERMAN VAN BERGEM ZAGREB „Als we de vorm hebben als in de wedstrijd thuis tegen Polen en de beide duels met België, zijn we kwalitatief de sterk ste van de vier ploegen in de eindronde van het toernooi om het Europees landenkam- pioenschap". Bondscoach George Knobel zei bet gisteren met overtuiging, een opmerkelijk optimistische Knobel, die weliswaar waar schuwde voor te overdreven optimisme „de vier ploegen die na een slopend toernooi de halve finales haalden, moeten alle vier ook als potentiële finalisten worden beschouwd" maar hij kreeg later steun voor zijn gedachten- gang van Mladen Rami jak, de Feyenoorder die na een liesoperatie in zijn geboorteland Joego slavië weer geheel fit rondliep in Zagreb. Hij zei: „Als Nederland vijfenzeventig procent van zijn topvorm haalt, wordt het Europees kam pioen". Mladen Ramljak kent het Nederlandse voetbal, maar ook het Westduitse, Tsjechische en zeker het Joegoslavische. Hij moest wel de teleurstellende mededeling doen dat het sta dion Maksimir, waar Nederland morgenavond tegen de Tsjechen aantreedt in de halve finale, niet uitverkocht zal zijn. Er is plaats voor 65.000 toeschouwers. „Maar", aldus Ramljak, „de wedstrijd komt rechtstreeks op de televi sie en dat zal de belangstelling in het stadion zeer beïnvloeden". Hoe dan ook, er staat Oranje een interessante maar vooral uiterst belangrijke confrontatie te wachten. Heel voetbalminnend Nederland kijkt immers uit naar een wedstrijd tussen West- Duitsland en Nederland, het summum voor de voetbalfan, die revanche wil voor de nederlaag die Nederland in de finale om de wereldtitel leed tegen de Westduiters. Knobel is er niet gelukkig mee „Dat idee van de revanche wordt te veel naar voren geschoven", zei hij. „Een Europees kam pioenschap is ten eerste iets anders dan een toernooi om de wereldtitel maar bovendien hoeft die finale om de Europese titel van mij niet per se tegen West-Duitsland te gaan. Het voordeel zou wel zijn dat we dan in het Rode Ster stadion van Belgrado beslist honderddui zend Joegoslaven achter ons hebben staan. Wordt Joegoslavië finalist, dan scharen zij zich natuurlijk achter hun eigen spelers". Voor Knobel geldt echter allereerst de confron tatie van morgenavond met Tsjechoslowakije. Hij kent de spelers, hij kent het systeem dat de Tsjechen hanteren. „Ik heb de ploeg ver scheidene malen gezien. Voorts heeft Arie de Vroet rapporten uitgebracht en heb ik waarde volle inlichtingen gekregen van Tsjechische zij de. Het blijven evenwel momentopnamen. Op het veld moet het gebeuren. We weten dat de Tsjechen in uitwedstrijden behoudend spelen en loeren op de counter en thuis zo ongeveer ons Nederlandse spel spelen. Maar wat is nu uit en thuis? Waarschijnlijk kiezen ze de veilig ste weg: ons laten komen en counteren. Welnu, wij zullen komen. Ik ben niet van plan om rustig te beginnen Uitgangspunt Een goed uitgangspunt van Knobel want de Tsjechische coach Vaclav Jezek kent het Ne- 11 Seorge Knobel is optimistisch. Een van de redenen rkt arvoor is dat Van Hanegem dit weekend een tennis- durjrnooi won. verC nen Jger

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11