Dudok van Heel hét raadsel op Rotsee Veiligheidsmaatregelen in eindtoernooi Joegoslavië I /Ier ploegen n UEFA Cuptoernooi? (an Agt wil eer praten 1 EDDY MERCKX: „GEEN TOUR, WEL PUBLICITEIT IN GIRO" ROEISTERS LEGDEN HELE VELD WIL OP OPPASSEN VOOR TWEEDE GELE KAART Sparta beslist pas vandaag Limburgia zeer boos over afwijzing KNVB Oostduitsers gaven toon aan BuHBHU (Van onze sportredactie) EIST Het is zeer wel mogelijk dat ëderland in het volgende toernooi om b UEFA Cup (Europa Cup III) met vier joegen vertegenwoordigd zal zijn. 15 juni wordt in Stockholm congres van de UEFA gehouden aar beslist zal worden over het aantal oegen dat elk land voor het UEFA uptoernooi mag inschrijven. Het voor- el van België om dat aantal te laten hangen van de prestaties van de natio- ile ploeg zal ter sprake komen en vol- ;ns KNVB-voorzitter Wim Meulerrtan is een gerede kans dat het wordt aange- imen. Dat zou betekenen dat Nederland ink zij de (voortreffelijke) resultaten in het Oranjeteam in het volgende sei- >en vier ploegen zal kunnen inschrijven >or het UEFA Cuptoernooi. Dit aantal thans twee. Lfan onze sportredactie) lEIST Toen voorzitter Wim Meuleman lp de bondsvergadering van de KNVB 'wederom) de spelverruwing ter sprake Vacht, meldde hij de vergadering tevens je ontvangst van een brief van minister justitie) Van Agt dat hij met de fioetballeiders over dit onderwerp wilde Spreken. Meuleman: "We hebben al meer Wirieven van hem gehad maar steeds kre- I [en we ook de mededeling dat we niet intvangen konden worden omdat de mi- lister geen tijd had. Maar nu hebben we veer een brief. Afwachten of hij tijd leeft. Zo ja, dan gaan we praten." 5 sportredactie) OTTERDAM Het bestuur van Spar- .1 heeft nog geen beslissing genomen over de opvolging van trainer Leo Steeg- Hoewel het besluit aanvankelijk in het weekend genomen zou worden, kon men knoop nog niet doorhakken Drs. Cor Rijn, voorzitter van Sparta: "Hele maal zeker is het nog niet. Hoogstwaar schijnlijk valt de beslissing maandagmid- IRUNSSUM Van de gelatenheid .^waarmee het bestuur van Limburgia ^vrijdagavond het bericht van de KNVB dat de club niet tot het betaald voetbal ■Iwerd toegelaten - had ontvangen, was wzondag nadat de landstitel was veroverd V weinig meer te merken. Voorzitter Hensgens was woedend en jmerkte op: "Vooral de manier waarop het ons is meegedeeld, vind ik op zijn zachtst uitgedrukt erg oncharmant. Een simpel telefoontje van De Stoop, zonder motivatie. Die krijgen we pas maandag. vraag ik me af of de KNVB ook niet met het definieve besluit had kunnen J wachten tot maandag. Moest dat nu zo voor de laatste belangrijke wed- I strijd? Het is zoiets als eerst een telefoon tje krijgen dat de patiënt is overleden en pas drie dagen na de begrafenis de over- EN lijdens -brief ontvangen." i Of het bestuur van Limburgia stappen gaat ondernemen tegen het besluit wilde '11 Hensgens nog niet vertellen. Hij zei "we wachten eerst af welke npotieven de KNVB aandraagt voor deze afwijzing. Merckx wilde zijn werkgever niet teleurstellen maar verspeelde wellicht de Tour. BRUSSEL Bij zijn terug keer in Brussel uit de Ronde van Italië, die voor hem een verschrikkelijke lijdensweg was, heeft Eddy Merckx ver klaard dat hij waarschijnlijk niet zal deelnemen aan de Tour de France. Hij verklaarde: „Ik heb mijn gehele seizoen afgestemd op de Ronde van Frankrijk. Ik wilde daar graag revanche ne men voor de nederlaag tegen Thevenet vorig jaar. Maar on der de huidige omstandighe den kan ik niet aan de Tour deelnemen. Zoals bekend heeft Eddy Merckx tijdens de Ronde van' Italië last gekregen van steen puisten op zijn zitvlak. De ko mende dagen wordt bekeken of hij daaraan geopereerd moet worden of niet> Merckx: „Operatie of niet, in beide ge vallen zal ik waarschijnlijk niet tijdig hersteld zijn voor de Ronde van Frankrijk". door zijn arts was gezegd dat doorrijden zijn deelneming aan de Tour in gevaar zou brengen. Merckx: „Ik heb het karakter niet om voor een blessure een wedstrijd te ver laten. Bovendien rijd ik voor een Italiaanse sponsor, die verwacht dat ik het uiterste zal proberen om voor zo veel mogelijk publiciteit te zorgen". De Dudok-twee Martin van Vianen (boven) en Peter van de Pas werd op onverklaarbare wij ze ontluisterd. Ingrid Munnike-DussQldorf: louter overwinningen. LUZERN Martin van Vianen en Peter van de Pas zorgden voor het raadsel van de Rotsee. Na tijdens de regatta van Duisburg het uit 1967 stammende baan record te hebben verbeterd, scheen de twee met stuurman van Dudok van Heel een wel heel „zekere" voor uitzending naar de Olympische Spelen van Mont real. Na een uitermate teleurstellende finale op die ideale roeibaan van Luzern, bij een drukkende hitte van boven de 30 graden Celsius, is het allerminst zo dat de militairen uit Breda hun ticket naar Canada hebben verspeeld. Wel heeft de klemmende vraag zich opgewor pen hoe een ploeg die zo'n kracht kan ontwikkelen, ontluisterd wordt door een veld dat nog niet eens volledig van internationale topklasse is. „Ik weet het niet", zei chef d'équipe ir. Gerrit Meester lichtelijk onthutst toen gisteren de Dudok-twee als achtste en laatste door de finish was gegaan. „Ik weet het niet", waren ook de woorden van Martin van Vianen, eenzaam sleute lend aan zijn boot. Excuses zocht hij niet. „Het ging eenvoudig niet, we zaten com pleet vast", vervolgde hij, „er was niets met de boot en wij hadden zelf ook geen last van blessures of zo". Dudok van Heel werd niet alleen versla gen, maar eerder nog ontluisterd. Het ervaren duo zegevierde zaterdag in de series zoals de ploeg wilde. Daags daarop in de eindstrijd was de slag al verloren na 500 meter. Als zevende met een kleine twee lengten achterstand op de leiders kwamen de Nederlanders door. Het ver schil verdubbelde in de kilometer die volgde. Vernietigend was de klap op de vierde 500 meter. Acht volle seconden verloren de beroepsofficieren nog aan de Westduitse twee uit Berlijn. En dat drie dagen voordat het bestuur van de roei- bond bij het Nederlands Olympisch Co mité de voordracht voor uitzending naar de Olympische Spelen moet verdedigen. Ten dele Daarbij komt dan nog dat dit jaar de leus „dat wie in Luzern wint Olympisch eremetaal te beurt zal vallen" maar zeer ten dele opgaat. Door de verkorting van het roeiseizoen werd de Rotseeregatta noodgedwongen vervroegd. De wedstrij denreeks kwam samen te vallen met die van Grünau in Oost-Duitsland. Alle Oostbloklanden kozen voor Grünau. Ook andere topploegen prefereerden een verblijf in Oost-Berlijn boven het toeven aan de idyllische Rotsee. Gezien de domi nerende rol van Oost-Duitsland en Rus land is de traditionele regatta in Zwitser land derhalve lang niet zo'n betrouwbare werking zal resulteren in veel tijdwinst. Maar dat is een wissel trekken op de toekomst. Reëler zou zijn de definitieve selectie veertien dagen uit te stellen om te bezien of de wedstrijden van de konin klijke op de Bosbaan in Amsterdam, waar wel een sterk internationaal veld wordt verwacht, duidelijker uitsluitsel ge- Sterk argument Grote duidelijkheid daarentegen brach ten de dameswedstrijden. Drie dubbele overwinningen zijn een sterk argument voor uitzending naar de spelen. Onder de ogen van NOC-voorzitter Cees Kerdel triomfeerde de Nereus-Orca-Triton-vier- met-stuurvrouw, de dubbel-twee van RIC alsmede skiffeuse Ingrid Munneke- Dusseldorp zowel zaterdag als zondag met grote overmacht. „De aanwezigheid van de heer Kerdel maakt het ons woensdag heel wat makke lijker om onze voordracht voor de af vaardiging naar Montreal te verdedigen", stelde Nelij Gambon voorzitter van de technische adviescommissie voor het da mes roeien vast toen de drie Nederlandse kandidaten gistermorgen opnieuw het ge hele veld hun wil hadden opgelegd. Een weekje trainingskamp is voor Van der Horst-Boeschoten voldoende. Geen garantie OOST-BERLIJN Terwijl in Lu zern bij de Rotsee Regatta de West- europese en Canadese toproeiers aan de start kwamen, toonden de Oostduitsers bij de Grünau Regatta aan in uitstekende vorm te verkeren. Zij wonnen vrijwel alle nummers tijdens de negen landenwedstrijd, die zaterdag en zondag in sterk wis selende weersomstandigheden werd gehouden. De ploeg uit Rusland won slechts een nummer, de twee zonder stuurman. Maar dat was mede te danken aan het feit dat de winnaars van zaterdag, de Oostduitse twee lingbroers Bernd en Joerg Landvoigt gisteren niet aan de start versche nen. Bij de skif behaalde Joachim Dreif- ke een dubbele zege. Zaterdag had hij nog enige concurrentie te duch ten van de Westduitse wereldkam pioen Peter Michael Kolbe, maar deze trok zich voor de finale terug. Christine Scheiblich was onbetwist de sterkste bij de dames. De wereldkampioen in de vier met stuurman, Einheit Dresden, won met grote overmacht. maatstaf als in andere jaren het geval is geweest. Voorts leerde Luzern afgezien van het incident-Dudok Nederland eigenlijk al leen maar wat men al wist. De Laga-vier met stuurman greep zijn laatste kans voor Montreal. Op de zege in de serie volgde een verdienstelijke tweede plaats in de eindstrijd. Evenals in Duisburg was de Ierse vier, zevende op de wereldkam pioenschappen van 1975 in Nottingham, te sterk. Was het verschil toen meer dan acht séconden, ditmaal bedroeg de marge nog geen halve lengte. Ook voor de Nereiden Van der Horst en Boeschoten was er een tweede plaats, eveneens gevolgd op winst in de voor wedstrijd. De Amsterdamse studenten moesten de Joegoslaven Zlatko Celent en Dusko Mrduljas de eer van de zege laten. Op 1250 meter namen deze de leiding van de Nederlandse twee zonder stuurman over. Ruimschoots voor de Finnen Aho- nen en Hanska, vierde in Nottingham, ging de Nederlandse boot door de finish. Coach Eijmert van Manen treurde amper over die tweede plaats: „Eer. weekje trai- Zeer slecht De nieuwe, lichtelijk experimentele acht, roeide zaterdag zeer slecht, doch herstelde zich gisteren redelijk. „Je stelt zo'n ploeg samen gezien de verwachtin gen die je er van hebt", lichtte chef d'équipe ir. Meester toe. Natuurlijk is een tijd van 5.47,90 voor zo'n prille ploeg zeker niet slécht. Indien de Nederlandse acht zijn uitzending waar wil maken „een redelijke kans op een finaleplaats" luidt het criterium moet aanmerkelijk aan snelheid worden ge wonnen. In het bijzonder bij de achten komen, bij de Olympische Spelen mede uit overwegingen van financiële aard, slechts de allerbeste ploegen aan de start. De vierde plaats in een race van zes boten op de Rotsee geeft allerminst de garantie dat die nieuwe combinatie zich in Montreal waar kan maken. Hooguit kan men hopen dat een hechtere samen- De afwezigheid van onder meer de Oost duitse topploegen bij de wereldkam pioenschappen van 1975 winnaars van alle medailles bij de dames maakt ook hier dat een zege op de Rotsee ditmaal zeker geen garantie op Olympisch ere metaal inhoudt. Zonder enige twijfel is het zo dat de drie Nederlandse boten met aantrekkelijke cijfers voor een Olympisch examen ge slaagd zijn. Ingrid Munnike toonde zich Neerlands sterkste skiffeuse. Zij liet tweemaal Trudy Jongenelen, houder van het Bosbaanrecord, ver achter zich. Za terdag zegevierde ze met een lengte voor sprong op de Francaise Annick Anthoi- ne, tweede in de kleine finale bij de wereldkampioenschappen. Gisteren was er licht tussen de boot van de Aegir-skif- feuse en die van de Westduitse Christel Agrikola die in 1975 in Nottingham met miniem verschil het brons miste. Andrea Vissers en Hellie Klaasse hadden al evenmin respect voor hun tegenstan ders die ze op beide dagen op twee lengten roeiden. De Nereus-Orca-Triton- vier-met-stuurvrouw deed evenzeer wat de ploeg aan haar reputatie verplicht was. Met twee overwinningen, leiders van start tot finish, onderstreepte de Neder landse combinatie voor de zoveelste maal de kandidatuur voor Montreal. Kwaliteit te kort kwam de Nereus-Njord- Phocas-De Hoop-Het Spaarne-Argo-acht. In een veld van slechts drie boten werd de Nederlandse combinatie beide malen op bijna drie lengten laatste. De Canadese acht ook goed voor een dubbele overwinning zorgde zaterdag voor een sensatie. Nog wel in een geleen de boot doken de Canadese dames voor het eerst onder de drie minutengrens. Met 2.59,12 waren zij goed voor een zij het uiterst officieus „wereldrecord'.' in het hoofdnummer van de dames. Bemoedigend ook waren de prestaties van de tweede garnituur bij de heren. De tweede plaats van Nereus in de eindstrijd van de senioren A-vieren met stuurman, een zege van Bax en Nelissen bij de dubbel tweeën en van Njord bij de ach ten maakte dat de zondagmorgen hele maal in het teken van Oranje kwam te staan. BELGRADO Speciale vei ligheidsmaatregelen zijn ge nomen voor het eindtoernooi van het Europees kampioen schap voor landenteams dat deze week in Joegoslavië wordt gespeeld. In Belgrado zullen op het veld van Rode Ster donder dagavond honderdentwintig politiemannen met vijfen twintig speciaal opgeleide politiehonden aanwezig zijn om bij het duel Joegosla viëWest-Duitsland de orde te bewaren en te voorkomen dat supporters het veld be treden. Voorts zullen drie honderd en vijftig suppoos ten en bewakers iedere toe schouwer nauwlettend con troleren. Niemand mag fles sen, pakjes of andere (grote) voorwerpen mee naar binnen nemen. Tassen e.d. worden gecontroleerd voordat men het stadion binnen mag. Al lereerst worden echter de veiligheidsfunctionarissen en bewakers zelf gecontroleerd.- Ook bij de andere wedstrij den zullen deze maatregelen worden genomen. Jan Peters ZEIST Johan Cruijff, Wim Rijsbergen en Jan Pe ters mogen in de halve fina le wedstrijd van woensdag tegen Tsjecho Slowakije voor het Europees landen- kampioenschap niet tegen een gele kaart oplopen. Op hun strafkaart bij de. tuchtcommissie van de UE FA staan zij al genoteerd voor een gele kaart in vorige duels voor het Europees Johan Cruijff kampioenschap. Een tweede gele kaart betekent automa tisch schorsing voor een wedstrijd, zodat zij dan niet 'zaterdag (derde en vierde plaats) of zondag (finale) zou den mogen spelen. Het Nederlandse drietal staat- er niet alleen zo voor. Nog acht spelers balanceren op de rand van schorsing: De Duitser Dietz, de Tsjechen Vencel, Gallis, Moder en Jur- kemik en de Joegoslaven Jerkovic, Musenic en Halil- hodzic. Rugnummers In opdracht van de UEFA kregen de achttien geselec teerden van bondscoch Geor ge Knobel vaste rugnum mers. Johan Cruyff zal,niet zijn „eigen" nummer 14 dra gen maar 9. Ook Van Hane- gem zal onder een ander nummer aantreden 12 in plaats van 10. De vaste rugnummers zijn: 1. Piet Schrijvers, 2. Willem Suurbier, 3. Wim Rijsbergen, 4. Adrie van Kraay, 5. Ruud Krol, 6. Johan Neeskens, 7. Wim Jansen, 8. Johnny Rep, 9. Johan Cruyff, 10. Willy van de Kerkhof, 11. Rob Rensenbrink, 12. Willem van Hanegem, 13. Ruud Geels, 14. Jan Peters, 15. René van de Kerkhof, 16. Peter Amtz, 17. Jan Ruiter, 18. Jan Jong bloed.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9