Uruguay moet terugkeren naar meer vrijheden NEDERLAND WACHT OP YISIMAANVRAAG AMALRIK KERNWAPENLANDEN WILLEN GARANTIES TEGEN VERSPREIDING ^Maatregelen van regering onaanvaardbaar" DS '70 ZELFSTANDIG VERKIEZINGEN IN ttnaat in impvuur: rtjeii dode Kolonel" Callon: ik ben verantwoordelij k Garantie-subsidie taptoe-Breda Weer aanslagen op Rhodesische spoorlijnen f AGliXA 5 «STERDAM (ANP) Het derwijs en het onderwij- id personeel worden door regering aangekondigde Twejatregelen op onaanvaard- isteife wijze getroffen, aldus de tusndsraad van de Algemene i tri eind van Onderwijzend Per- ?g taeel. fie' Bondsraad heeft zich zater dag in Amsterdam beraden over de door de regering aan gekondigde maatregelen voor het overheidspersoneel in het algemeen en het onderwijs in het bijzonder. De beperking van de kosten voor scholen bouw gaat volgens de Bonds raad voorbij aan de noodsitua tie die op dit punt al bestaat. De beperking van de gemid delde kosten per arbeidsplaats zal tot gevolgen hebben: sala risverlaging, slechtere arbeids omstandigheden en verminde ring van arbeidsplaatsen in het voortgezet onderwijs. De Bondsraad droeg het hoofdbestuur op zich met alle mogelijke middelen krachtig tegen de overheidsmaatregel te verzetten. GORINCHEM (ANP) - DS *70 gaat zelf standig de komende Tweede-Kamerverkie zingen in. Het gesprek met gelijkgezinden over mogelijke samenwerking wordt stop gezet. Deze beslissingen van het hoofdbestuur heb ben zaterdag de instemming gekregen van een grote meerderheid van de partijraad van DS '70 op een vergadering in Gorin- chem. In het najaar van 1974 droeg het congres van DS'70 het hoofdbestuur op de mogelijk heden na te gaan van samenbundeling van politie-gelijkgèzinde groepen, en zo te komen tot basisvergroting. Partijvoorzitter H. Sta- neke deelde zaterdag de partijraad mee, dat de op grond van de congresuitspraak ge voerde platformdiscussie niet het gedachte resultaat kreeg. „Het samengaan van D'66 en Resoluut wordt een feit en buiten DS '70 om kwam de oprichting van het Democra tisch Aktiecentrum/Vrijzinnig Democraten tot stand', aldus voorzitter Staneke. „Daar om is er voor DS70 een weg opengebleven, de weg die leidt tot het groter worden van de partij". (TEVIDEO (Rtr/AFP) Al- i Demichelli, de 80-jarige voör- r van de staatsraad van Uru- is voor 60 dagen aangewezen raarnemend president van zijn «Z3 Hij is in de plaats gekomen h"sdde 48-jarige Bordaberry, die dag door de strijdkrachten de kant is gezet. De machts- ïling is zonder bloedvergieten •pen. ens regeringskringen is het aan Mtant zetten van de 48-jarige "aberry een gevolg van onver- lij ke tegenstellingen tussen hem en de strijdkrachten. Borda berry was in 1972 staatshoofd ge worden en had een jaar later met behulp van de militairen alle macht aan zich getrokken. Hij wilde nu zijn dictatuur via de grondwet con solideren, terwijl de strijdkrachten zich daarentegen uitspraken voor een geleidelijke terugkeer naar een democratisch bewind, waarin ook politieke partijen een rol kunnen spelen. Uruquay leefde in feite sedert 1973 onder een militair bewind. Veel vakbondsleiders en politici zitten in de gevangenis. Kort na zijn verkie zing tot president liet Bordaberry grootscheepse militaire acties uit voeren tegen de Tupamaros, de stadsguerrilla's die verantwoorde lijk waren voor een reeks ontvoe ringen, moorden en overvallen en andere wraakacties. Vervolgens ontbond Bordaberry het Congres, waarbij hij zelfs tanks te hulp riep, de eerste staatsgreep in Uruguay is dertig jaar. Sindsdien werden vak bonden en stakingen verboden en werd een perscensuur ingesteld. In plaats van het Congres kwam er een staatsraad. Mr. H. van Riel ontving de felicitaties van partijgenote mevr. Van Someren. Commandeurschap voor ste-Kamerfractie van de VVD, Van Goghmuseum in Amster- x p- 1 mr. H. van Riel, is benoemd tot dam de versierselen, behorende Van mei commandeur in de Orde van bij deze hoge onderscheiding, AM^TFRDAM (AVPJ De af- 0ranje Nassau. uit handen van minister De getreden voorzitter van de Eer- Hij kreeg zaterdagmiddag in het Va" binnenland" Ford lijdt nederlaag in Missouri Springfield (AFP-Reuter) President Ford heeft zaterdag te Springfield in de staat Missouri in de strijd om de republikeinse presidentskandidatuur een ern stige nederlaag geleden tegen Ronald Reagan. De oud-gouverneur van Califor- nië zag zich verzekerd van de steun van 18 van de 19 afge vaardigden die Missouri nog voor de partijconventie moest aanwijzen. Ford en Reagan wa ren beiden vrijdag nog in Springfield geweest om cam pagne te voeren. De uitslag wordt gezien als een psychologi sche klap voor Ford, die op Missouri meende te kunnen re kenen. Volgens sommige ramin gen heeft de president nu de steun van in totaal 954 afgevaar digden en Reagan van 889. Zuiveringen na mislukte aanslag Amin NAIROBI (IJPI-Reuter) - Bij een zuivering in Oeganda na de mislukte aanslag op president Idi Amin zijn honderden men sen, mogelijk zelfs wel 2.000 omgebracht, zo hebben reizi gers die uit Oeganda kwamen, in Kenia meegedeeld. Hun gegevens zijn nogal vaag en konden niet officieel beves tigd worden. Volgens deze reizi gers heerst er paniek in Oegan da. In het hele land zouden weg versperringen zijn opgericht en hetreizen naar het buitenland zou beperkt zijn. Radio Oegan da meldde dat erverscheidene mensen, onder wie ook deelne mers aan het complot, bij de mislukte aanslag om het leven zijn gekomen. ter 10 len in ekeinde- Ikeer AG (ANP) Het ver- i de Nederlandse wegen Jgedurende het weekeinde jpker 10 mensen het leven verkeerde inhaalma- e kwamen gisteravond de Ëge Th. Hoeboer en diens moeder om het leven I hun auto tegen een boom de slachtoffers van het behoren ook twee kin- In het Noordhollandse ïrbrug reed een zesjarig jje met zijn fiets tegen een en overleed aan zijn ver- igen. In Groningen werd [jarige Tammo Haan door •omfiets gegrepen toen hij itspad oversïak. ■nendaal werd een 75-jari- aangereden door een de bestuurder voorrang verleende. De overleed ter plaatse, erige slachtoffers kwamen je Hekendorp, Tubbergen, oven en Maasbree. A.-Gclder- i van start -DOORN (ANP) Sinds lag heeft ook Gelderland D.D.A. Daarmee is tevens lijkheid en coördinatie ge en tussen de verschillende ..-commissies, die al gerui- ijd in Gelderland werk- zijn. iroorlopig bestuur is ge il door afgevaardigden van (VP., A.R. en C.H.U. Als [tter treedt op mevrouw A. In der Werf-Terpstra, een Üe groote voorvechtsters èt C.D.A. in Gelderland. De YC-14, eeh revolutionair vlieg tuig met meer mogelijkheden dan enig bestaand militair tran sportvliegtuig, is vorige week door Boeing Aerospace Compa ny onthuld. Boeing bouwt twee van deze toestellen in opdracht van de Amerikaanse luchtmacht. De YC-14 is ongeveer even groot als de bekende Boeing-727 en kan opstijgen van en landen op banen met een lengte van niet meer dan 610 meter. Dit is onge veer eenderde van de baanleng- te, die een straalvliegtuig van vergelijkbaar formaat nodig heeft. In de YC-14 is een aantal technische nieuwigheden ver werkt. Belangrijkste daarvan is het systeem van „upper surface blowing". Dit is een methode, waarbij de luchtstroom uit de motoren aan de bovenzijde langs de kromming van de vleugel naar beneden wordt geleid. Het vlieg tuig krijgt daardoor een aanmer kelijke verhoging van het liftver- mogen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG-MOSKOU De Russische au teur Andrej Amalrik, schrijver van o.a. Haalt de Sovjet-Unie 1984', kan ëen visum voor Nederland krijgen als hij daarom ver- zoekt, zo heeft het ministerie van buiten- landse zaken meegedeeld. Amalrik zou I evenwel naar Israël mogen vertrekken, i maar dit heeft hij steeds geweigerd omdat hij geen jood en zijn vrouw moslim is. efL (ANP) Een ontplof- 'deiin een kampvuur op Texel ISP!' vrijdagavond het leven It van de 23-jarige A. M. riJC'er uit Den Burg. Een meis- verpest zwaar gewond in een eerinhuis in Den Helder v/or- omjpgenomen. hiktjngeluk bleek te zijn ont- en"t door de explosieve ver- c°Pding van een granaat die itei|een jongen op het vuur -visjegooid. Het kampvuur was en4okt door leerlingen van een ïaalje klas van een atheneum in 'chjBurg. Volgens een woord- 'O u-fler van de politie zou de Bat „bij een zuivere ontplof- nog rampzaliger gevolgen len gehad. I Amalrik woont in een dorp ten zuiden van Moskou, omdat het hem verboden is in Moskou te wonen. Zijn vrouw heeft in de hoofdstad een flat. Daar heeft zij zaterdag aan verslaggevers meegedeeld dat zij bericht had ontvangen over een toegestaan uitreisvi sum. rig jaar uitgenodigd daar zijn geschiedenis studie voort te zetteh. Hij was in 1961 van de Moskouse universiteit verwijderd. Maar verzoeken van Amalrik om een tijdelijk uitreisvisum voor Nederland of de Verenig de Staten zijn steeds afgewezen, tot hij begin dit jaar, na een interventie van minister Van der Stoel, wel een uitreisvisum kreeg, hoe wel dit voor zijn vrouw geweigerd werd. Hij trok toen zijn eigen aanvraag in. Huurlingenleider kolonel Callan tijdens zijn verhoor door de rechtbank. Geen akkoord over zetels in Europees parlement LUXEMBURG (ANP) - De mi- nisters van buitenlandse zaken van de negen EEG-landen heb ben zaterdag in Luxemburg geen akkoord bereikt over de zetelverdeling in een gekozen Europees parlement, maar wel zodanige voortgang geboekt dat de topconferentie die 12 en 13 juli in Parijs wordt gehouden een besluit zou kunnen nemen. Het lijkt in elk geval zeker dat deze bijeenkomst van staats- en regeringsleiders, de eerste onder Nederlands voorzitterschap, zal doorgaan. De afgelopen weken leek dit twijfelachtig te worden: men wilde, bij gebrek aan voor uitzichten op succes, een mis lukking van begin april in Lu xemburg vermijden. LOEANDA (Reuter) In het proces te gen 13 blanke huur lingen in de Angole se hoofdstad Loean- da hééft Costas Georgiou, alias .kolo nel Callan' zaterdag alle verantwoorde lijkheid voor het op treden van zijn man schappen in de An golese burgeroorlog moord terecht staat, tegen hen zijn mijn op zich genomen. niet z'jn .tweede verantwoordelljk- Callan, een Grieks- man' was- .Maar ale heid. Zij waren al-, Cyprioot zei dat de andere soldaten die leen maar soldaten. Britse verdachte An- u gevangen hebt ge- Dat is alles wat ik te! dreq Mckenzie, die nomen stonden on- zeggen heb en ik wil s j u ook wegens mede- der miin direct be- verder geen vragen' SALISBURY Guerrillastnj- goederentrein werd vernield. Wervelstorm Tijdens een wervelstorm die gisteravond het Amerikaanse Lemont, een voor stad van Chicago, trof zijn twee mensen om het leven gekomen en verschillende anderen ge- wond geraakt. LONDEN (RH) De V. S., de Sovjet—Unie en nog tien landen die de technische kennis bezitten voor de vervaardiging van kernwapens, zijn er op de geheime besprekingen die zij deze maand in Londen hebben gevoerd, in geslaagd een aantal voorzie ningen te treffen die de verdere verspreiding van kernwapens moeten tegengaan. In westelijke diplomatieke krin- Engeland, Frankrijk, Canada, gen waar dit in de loop van het West-Duitsland en Japan. Eer afgelopen weekeinde werd mee- der deze maand traden Zweden, gedeeld, zei men dat er nu ge- Belgie, Nederland, Italië en werkt wordt aan nieuwe richtlij- Oost-Duitsland tot de club toe. nen die ervoor moeten zorgen dat de uitvoer van industrieel kernmateriaal niet leidt tot de verspreiding van kernwapens. In westerse kringen is men er erg bang voor dat zeker 20 lan den op korte termijn het mate riaal en de technische kennis zullen hebben voor de vervaar diging van een kernbom. Ze wil len nu waarborgen dat dit laat ste niet zal gebeuren. Op het ogenblik bezitten alleen de V. S., de Sovjet-Unie, Enge land, Frankrijk en China de fa brieken voor verrijking van ura nium en plutonium, gericht op de produktie van kernwapens. Maar andere landen .beginnen zich nu af te bragen of zij op- werkings- en verrijkingsfabrie- ken moeten bestellen. Als zij dit doen, zullen zij in staat zijn materiaal te maken in een tem po dat kan leiden tot de produk tie van duizenden kernwapens per jaar. In de afgelopen twee jaar was deze „leveranciersclub" beperkt tot de V. S., de Sovjet-Unie, Zij hebben nu een gemeen schappelijk gedragscode uitge werkt voor de uitvoer van kern materiaal voor vreedzame doe leinden naar landen die geen kernwapens bezitten. Met be hulp van deze code wil men nu van de landen die geen kernwa pens bezitten de plechtige belof te zien los te krijgen dat zij het kernmateriaal niet voor militai re doelen zullen gebruiken. BREDA (ANP) Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant hebben de Stichting Natio ale Taptoe-Breda een garantiesub sidie van 15.000 gulden toegekend. GS willen daarmee aange ven de culturele waarde van deze half-militaire, halfciviele taptoe te onderkennen. De culturele Raad Noord-Brabant heeft een subsidieverzoek afgewezen. De gemeente Breda daarentegen heeft een subsidie van 50.000 gulden en een garantie-subsidie van 45.000 gulden toegekend aan de Stichting. Minister Van Doorn (CRM) blijft bij zijn weigering om de taptoe te subsidiëren, omdat zijns inziens de landelijke organi saties voor harmonieën en fanfares al genoeg overheidssteun krijgen voor grote evenementen. Staatssecretaris Van Huiten heeft bovendien een verzoek afgewezen de uitgaande post van Breda in de maand augustus met het taptoe- vignet te mogen afstempelen. In Amsterdam scheepten zich gis teren tal van be langrijke filmper soonlijkheden in voor een snoepreis je van veertien da gen met de „Daph ne". Onder hen Rita Hayworth (op de fo to) Glenn Ford, Ju ne Allyson en Cor nel Wilde. Tijdens het uitstapje dat hen onder andere naar Leningrad en Stockholm voert, dienen zij als extra attractie voor hun medepassagiers Vluchtelingen in Argentinië in doodsangst BUENOS AIRES - .Wij staan doodsangsten uit. Als we vóór middernacht niet uit Argenti nië weg zijn, is alles mogelijk'. Dit zei gistermiddag een Chileen die deel "uitmaakte van de groep Latijns-Amerikaanse vluchtelin gen die vrijdag door rechtse ex tremisten uit hun hotels in Bue nos Aires werden ontvoerd. Zij werden door hun ontvoerders bedreigd en mishandeld en na een etmaal v rijgelaten met het consigne Argentinië binnen 48 uur te verlaten. I plichtigheid aan vel, en aanklachten beantwoorden'. Jfigreslid in nieuw schandaal gewikkeld "IHINGTON (UPI-APO) n 18-jarige gescheiden vrouw ïen Gardner heeft ver- n fd dat zij een hoog salaris t gekregen van het Ameri- :1 ise lid van het Huis van Vaardigden John Young in ruil voor haar „gunsten". Colleen Garner heeft dit ver klaard naar aanleiding van een eerder schandaal, namelijk dat tussen het ex-Congreslid Hays en een van zijn medewerksters Elizabeth Ray, die met dezelfde doeleinden een fors salaris van Hays ontving. Hays, die ontslag heeft genomen als Congreslid, wordt thans, wegens een teveel aan slaappillen in een zieken- huisverpleegd. ders hebben gisteren opnieuw i Een andere mijn beschadigde de pogingen gedaan om Rhodesië in moeilijkheden te brengen door de voor het land zo belangrijke spoorwegverbindingen op te bla zen. Op ongeveer 75 kilometer afstand van de hoofdstad Salis bury ontplofte een mijn op de lijn van Salisbury naar Umtali in het oosten van het land. Een spoorbaan van de belangrijke verbinding met Botswana. In de afgelopen maanden hebben guerril lastrijders tweemaal geprobeerd de spoorlijn Rhodesië-Zuid Afrika, die door Botswana loopt, te saboteren. Zij plaat sten bommen op het baanvak in de buurt van de grens van Botswana. De sabotage daden van gisteren volgden op een raket en mortieraanval op een club voor blan ke boeren in een plaatsje ten noordoosten van de hoofdstad. Hierbij werden twee auto's vernield. De Zuidafrikaanse premier John Vors ter en de Rhodesische leider Ian Smith heb ben gedurende het weekeinde een ont moeting gehad in Pretoria. In een verkla ring werd gezegd dat de twee leiders besprekingen hebben gevoerd over de situatie in zuidelijk Afrika. Een ontmoeting tussen de twee mannen werd al verwacht sinds bekend werd dat Vorster 25 en 26 juni in Hamburg een ontmoeting zal hebben met de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger. Het gesprek tussen Vor ster en Kissinger zal voornamelijk gaan over de kwestie Rhodesië. Waarschijnlijk zal Kissinger Vorster vragen zijn invloed aan te wenden om tot een overeenkomst te komen tussen de blanke minderheid in Rhodesië en de Afrikaanse meerder heid.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5