I Bewonerscommissie Sophiastraat strijdt voor lagere huren Monumentale kunst in Leidse Waag Petronella Taal: „Wat zullen de klantjes in Leiden opkijken als ze moeder weer zien CJP kust en te keur I MAANDAG 14 JUNI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN De bewonerscommissie Sop hiastraat en omgeving houdt morgen en volgende week twee inspraakbijeenkom sten in de kantine van de Leidse Appa- ratenfabriek aan de Os- en Paardenlaan. Zoals bekend zullen de tweehonderd wo ningen tussen de Sophiastraat en de Bernhardkade worden afgebroken voor nieuwbouw van naar schatting honderd- dertig huizen. Aan de bewoners worden twee rooilijnplannen en een bestem mingsplan voorgelegd. De bewoners zul len hun voorkeur voor een van de plan nen moeten uitspreken. Tevens is er gelegenheid om de indeling van de nieuwbouwhuizen aan de wensen van de bewoners aan te passen. De bewonerscommissie heeft haar voor keur uitgesproken voor het bestemmings plan. Hierin wordt het huidige stratenbe- loop in dit gedeelte van Leiden-noord geheel gewijzigd. „Het plan heeft het nadeel dat er bezwaren tegen kunnen worden ingediend, die de datum van de start van de werkzaamheden kunnen op schorten". aldus N. Holswilder, lid van de commissie. De kans dat iets dergelijks zou gebeuren acht de bewonerscommis sie evenwel bijzonder klein. „We zijn er van overtuigd dat de buurt achter ons staat. Alle bewoners zitten bij wijze van spreken nu al te popelen om het oude huis. waarin ze thans wonen, met al zijp gebreken, te verlaten. Ze willen zo gauw mogelijk hun intrek nemen in een nieuwe woning, die weliswaar niet al te groot is, maar tenminste een douche en een toilet heeft, waarop ze kunnen zitten zonder allerlei yoga-houdingen aan te nemen", vertelt Martine Bronmeijer, die eveneens een van de kleine woningen bewoont. Ze vertelt: „Mijn aanrecht is nauwelijks groot genoeg om er het eten op klaar te maken. Je kunt niet met zijn tweeën in de keuken staan. In het hele huis zijn welgeteld twee kasten die natuurlijk uit puilen. Boven is één kamer waarin we met zijn drieën moeten slapen". V erantwoording Tijdens de inspraakvergaderingen zal de bewonerscommissie tevens verantwoor ding afleggen over haar daden. De com missie is reeds vanaf, het begin van de voorbereidingen door de gemeente be trokken geweest bij het overleg. En nog is haar taak niet afgelopen. Onlangs pro testeerde de bewonerscommissie bij wet houder Verboom ernstig tegen de hoogte van de huurprijs die voor de nieuwbouw woningen aan de Julianastraat zal wor den gevraagd. De Julianastraat maakt met het nieuwbouwplan aan de Lange- gracht deel uit van de plannen voor de Sophiastraat en omgeving. Een deel van de huidige bewoners in het laatstgenoem de gebied zal namelijk een woning krij gen aan de Julianastraat of aan de Lan- gegracht, aangezien er in de nieuwbouw- plannen rekening is gehouden met de aanleg van openbaar groen, waarvan de buurt thans geheel is verstoken. De huurprijs die de bewoners voor hun nieuwe woning moeten gaan betalen is 395 gulden. „Dit bedrag is onmogelijk op te brengen. De meeste bewoners van Leiden-noord verdienen minder dan het minimumloon", aldus Jan van der Vloet lid van de bewonerscommissie. Het argu ment dat de bewoners toch een beroep kunnen doen op de individuele huursub sidieregelingen en huurgewenningsbij- dragen is volgens hem onaanvaardbaar. „Op de eerste plaats worden die bijdra gen achteraf gegeven. De bewoners moe ten het bedrag eerst toch maar op tafel zien te krijgen. Op de tweede plaats zitten we met de nieuwe huursubsidieta bel, die vooral voor degenen die minder dan het minimumloon verdienen, zoals de AOW-ers zeer ongunstig is". De tabel gaat namelijk maar tot het minimum loon. In lagere inkomens wordt niet voor zien. De wijkkaders van „Plan-Noord" hebben reeds op de onrechtvaardigheid hiervan gewezen. De zaak wordt thans op het ministerie van volkshuisvesting uitgezocht. De CPN-fractie in de Leidse gemeenteraad heeft tevens vragen ge steld over de nieuwe regelingen. Grondspeculatie Volgens Jan van der Vloet werkt de grondspeculatie de hoge huur die moet worden opgebracht in de hand. De huur wordt berekend naar de stichtmgskosten van de huizen. Hiervan maakt de grond prijs een groot deel uit. De gemeente moet van het rijk een grondprijs van 12.400 per woning aanhouden, omdat gelijke tred moet worden gehouden met de prijs die particulieren voor een stuk grond moeten betalen. Het is zelfs nog gekker: Voor elke etagewoning moet het zelfde bedrag in rekening worden ge bracht. En dat terwijl de grond hier in werkelijkheid niets meer waard is". Een andere eis van de bewonerscommis sie is dat de aanvangshuren voor alle nieuwbouwwoningen hetzelfde is. In ok tober wordt gestart met de werkzaamhe den voor nieuwbouw aan de Juliana straat. Daarna zal worden gestart met de Langegracht. Het zal nog weieens twee jaar kunnen duren voordat de eerste huizen in de Sophiastraat en omgeving er staan. „Dat zou betekenen dat de bewoners van die huizen 16 procent meer dan de nu vastgestelde prijs moeten gaan betalen, aangezien de huurprijs jaarlijks 8 procent wordt verhoogd. Wanneer je bedenkt dat de stijging van de lonen daar geen gelijke tred mee houdt, kun je je ongeveer voorstellen voor welke proble men, vooral de mensen met grote gezin nen, komen te staan", aldus Jan van der Vloet. Harde actie Binnenkort zal een delegatie van de be woners met enkele Leidse ambtenaren gaan onderhandelen over de huurprijs op het ministerie van volkshuisvesting. „Daar zullen we nog eenmaal onze eisen netjes op tafel leggen. Lukt het dan nog niet, dan zullen we tot hardere actie overgaan", aldus een strijdlustige Marti ne Bronmeijer. Een plastiek van Frans de Wit, dat geplaatst is bij de mavo-school aan de Leidse Bachstraat. LEIDEN In de Waag aan de Aalmarkt is in samenwerking tussen het Stedelijk Museum „De Lakenhal" en de Culturele Raad Leiden onder de titel „Beeld en Straatbeeld" een ten toonstelling ingericht van monumentale kunst aan de openbare weg, de enige vorm van moderne kunst waarmee een groot publiek dagelijks verkeert. Deze tentoonstelling wil daarmee de kennisma king verhelderen en verstevigen. Daarom is het karakter van deze expositie niet in de eerste plaats van estetisch belang al behoeven we dat niet uit het oog te verliezen, maar draagt op de eerste plaats een informatief karakter. Een overzicht van projekten van de laatste tien jaar in Leiden, Oégstgeest, Leiderdorp, Voor schoten en Zoeterwoude, die een toelichting wil zijn van een ontwikkeling van het bronzen beeld naar de „terreiningreep" en tevens voor informatie over de verschillende vormen van overheidsbemoeienis, die voeren tot het tot standkomen daarvan. Maquettes, foto's, een dia-programma, ontwerptekeningen en een geïl lustreerde catalogus zijn het materiaal waaruit de tentoonstelling is samengesteld. Extra aandacht wordt besteed aan een aantal projecten, die daarom gekozen zijn, omdat ze typerend zijn voor een bepaalde opvatting van monumentale kunst. Zoals onder meer „Baad ster" van Pieter d'Hondt voor het zwembad De Vliet, „Elementen", een stalen abstractie van Frans de Wit voor de sporthal „De Vliethorst" te Voorschoten, bronzen brugornamenten aan de Pauwbrug van Ek van Zanten, een speelcon- structie van Nic. v.d. Boezem, e.d. Daarnaast is dandacht besteed aan niet uitge voerde ontwerpen van Koos v.d. Water voor basisscholen in de Juwelenwijk en aan de toekomstplannen van de gemeente Leiden voor de nieuwe Merenwijk. De foto's van de vele objekten werden gemaakt door de Leidse fotograaf Wim Croese, evenals de dia's, die op de tentoonstelling kunnen wor den geprojecteerd. De expositie, die geopend werd door Han Sizoo (van de Lakenhal), duurt tot 10 juli. De ope ningstijden zijn van dinsdag tot en met zater dag van 11 18 uur, donderdagavond boven dien van 19 21.30 uur. Zondags en maandags is de Waag gesloten. W.P. Frontale botsing eist dode in Noordwijkerhout (Van onze correspondent) NOORDWIJKERHOUT/DE ZILK Een frontale botsing ten gevolge van een inhaalma noeuvre heeft zaterdagavond om kwart voor zeven het leven gekost aan de 49-jarige me vrouw Beiersen uit Haalem. Haar 53-jarige echtgenoot, moest in zeer ernstige toestand worden opgenomen in de Ma- riastichting te Haarlem. Bij het ongeval werd een 21-jarige in woner van Noordwijkerhout, J. G. A. Broekhof, ernstig ge wond. Ook hij is met hoofdlet sel in de Mariastichting opge nomen. Het ongeval vond plaats op de provinciale weg 1 nabij de Rüi- genhoek. De personenauto van de heer Beiersen. die door hem zelf werd bestuurd, kwam uit de richting Haarlem De auto was zojuist een andere automobilist gepasseerd, maar is vermoede lijk lang op de linkerweghelft blijven rijden Daardoor ont stond een frontale botsing met de BMW van de gebroeders Broekhof uit Noordwijkerhout. Mevrouw Beiersen, die naast haar man in de auto zat. moet ■op slag dood zijn geweest. De toestand van haar man is inmid dels wat verbeterd. Gisteravond verkeerde hij buiten levensge vaar. De toestand van J. G. A Broekhof werd toen nog als „ernstig" omschreven. Zijn 23- jarige broer die naast hem in de auto zat kon zaterdag na ver bonden te zijn al weer naar huis terugkeren. Orgelconcert in Pieterskerk LEIDEN Dirigent Sander van Marion geeft vrijdag 18 juni in de Pieterskerk een orgelconcert Op het programma staan wer ken van Teleman, Handel. Wes ley en van hem zelf. Van Van Marion zijn al verschillende grammofoonplaten verschenen, evenals diverse composities en bewerkingen. De aanvang van het concert is 20.15 uur; de toe gang is vrij. Burgerlijke Stand Leeuwen en C P. Broer. Suzanne Maria Adriana dr v. P J. Sanders en M P van der Putten. Remigius Bertwin Marius zn v. M. H. G Noordover en M M G Hoge- doom. Regnerus Otto zn. v. R. J Lam merts en M. M E G Zuijlen. Robert Michael Anthony zn. v. A J Beddow en T L. Haisma Na zes weken gedwongen afwezigheid beeft Petro nella Taal vrijdagmorgen toch maar weer de trein van 9 vóór half 7 naar Leiden genomen. Gemeten naar medische maatstaven was die reis onverant woord, maar toen ze een maal de dauwverse barin gen in de bal van expor teur Koos Toet bad zien liggen was ze reddeloos verloren. „Doe het nou niet moe der", riep haar man Leen nog van onder zijn gele strooien hoed, „wees ver standig en denk om je knie". Maar zijn goede raad kwam royaal te laat. Petronella had op dat mo ment de bestelling al ge plaatst: 150 nieuwe harin gen in twee kistjes en wat gesnipperde uitjes erbij. „En als het kan een beetje knappies schoongemaakt, want dat scheelt mij weer een paar uur nachtrust". De 74-jarige Petronella Taal wist op dat moment exact waar ze over sprak, want ze heeft er inmiddels veertig jaar haring venten in Leiden op zitten .Mijn karretje staat nog bij het station. Met originele luchtbanden. Oh, oh, wat zullen mijn klantjes opkij ken, als ze moeder weer zien. Ze noemen me alle maal moeder. Ik heb ze bediend, de grootouwelui, hun kinderen en de kinde ren van hun kinderen. Ep ze bleven me trouw, omdat ze wisten, dat moeder Taal alleen kwaliteit leverde. En zoveel uitjes, als ze wilden. Dat schept een band". Witte koks jas Leen Taal grinnikt hart grondig en mompelt: „Ja, wat waar is is waar. Moe der weet, wat werken is. Toen ik in 1923 van de logger stapte ben ik zelf met haring gaan venten. Ik doe het nu al zo'n 53 jaar en altijd heb 'ik in de zelfde buurt gewerkt Ik ben Leen de haringman van de Stevinstraat. Vraag het maar achter mijn rug om. Voor mij mag het langzamerhand wel eens ophouden, maar de klan ten laten me niet gaan. Die'zeggen: „Als Leen er Petronella Taal heeft het aan haar kamerbrede glimlach te danken, dat ze één van de meest gevraagde fotomodellen»van tingen is. Leen: als kind gruwde ik al van die Scheveningse dracht" met meer is m zijn witte koksjas, dan eten we nooit haring meer. Kijk, als de zaken zo liggen mag je de mensen niet teleurstellen". Kamerbrede Terzijde produceert Petro nella de kamerbrede glim lach, die haar tot één van de geliefde fotomodellen van Scheveningen heeft gemaakt Thuis, in de Kat wijkstraat heeft ze plak boeken vol met knipsels en foto's uit kranten. En allemaal in 'het volle or naat van de Scheveningse vissersvrouw. Met de kap dus en de spelden plus de gouden boeken en de zwarte rok, de zondagse omslagdoek en de halsket ting. Leen vindt het per soonlijk een prachtig ge zicht, maar zelf houdt hij het al jaren op een ijzer- sterke burgermansklof plus een strooien hoed. „Ik moest er als kind al niks van hebben. Ik gruwde er van. Ik schaamde me dood, toen ik als jongen van tien in dracht de straat op werd gestuurd. Moeder heeft me de poort uit moeten düwen, want anders had ik er nou nog gestaan. Dat soort fratsen is aan Leen niet besteed. Maar van moeders vind ik het prachtig. Die houdt van bekijks. Ja kijk, daar is ze ook een vrouwtje voor". Lendedoek Als Leen indertijd stand vastiger was geweest in de folkloristische leer van Scheveningen had hij nu door de Stevinstraat gelo pen in een rood hemd met bijpassende rode broek en daarover een gewatteerde rode lendedoek tegen rheuma en blaasaandoe- ningen en daar weer over heen de kojak, de zwarte hemdrok met dubbele zil veren knopen. En dat was dan nog maar de zomeruitrusting, want 's winters kwam daar nog eens een lange zwarte jas bij en een hoge hoed voor feestehjke gelegenheden als doopjes, trouwtjes en uitvaarten. ,rAls Leen zulke kleren aan moest hebben zou hij gegarandeerd de moord stikken", veronderstelt Pe tronella, „dat mag je niet meer verlangen van een man uit deze tijd. Kijk, bij mij ligt het anders. De dracht van de vrouwen is veel luchtiger. Ik kan nog eens een bloes met korte mouwen aan doen. Ik heb zelfs gehoord, dat ze al lo pen in bloezen zonder mouwen. Maar dat gaat me toch net even te ver. Als ik het warm heb doe ik gewoon mijn doek af. En voor de rest vind ik het een pracht Voor zo'n kap die ik nu op heb be taal je momenteel grif 1800 gulden. En daar ko men dan nog eens de spel den van over de 100 bij en een paar gouden boeken, dat zijn die knoppen aan de voorkant en daar be taal je ook pakweg 600 voor". „Ja, ja", ventileert Leen hoofschuddend, „ik heb een heel duur vrouwtje aan de haak geslagen. Moeders weet verrekte goed, wat mooi en duur is". Vis bakken Petronella schenkt hem een warme glimlach en zegt: „Ik ben wel blij, dat ze de haringen voor me schoonmaken. Leen en ik hebben dat altijd zelf ge daan. Dat was elke dag om twee uur opstaan, want anders had je die 3, 400 haringen nooit op tijd klaar. En daartussendoor moest ook nog de vis wor den gebakken, want dat werd door de klanten ook verlangd. Als dat gebeurd was pakte ik de eerste lijn acht naar Hollands Spoor en daar stapte ik in de trein van 9 vóór half 7. Dat ging een hele tijd goed, maar op een gegeven moment ver bood de directeur van de tram de vissersvrouwen óm met hun manden in zijn wagens te zitten. Dat is ook wel te begrijpen, want als je in een tram zat met dertien lekkende man den vol vis, dan was dat geen goed begin van de nieuwe dag. Ik persoonlijk zorgde al tijd, dat mijn mand nooit lekte, want daar heb ik zelf de pest aan. Ik heb toch óók een neus. Later heeft de HTM een apart viswagentje achter lijn acht gehangen, maar ik geloof niet, dat het een bij ster groot succes is gewor den. Ouderdom Ze kijkt opzij naar Leen, die juist doende is een ha rinkje van Toet te nutti gen. De exporteur heeft hem overhandigd met de gevleugelde woorden: ,Met een harinkje van Toet, zit je altijd goed". „Oh, wat zullen mijn klan tjes opkijken als ze moe der zien", zegt ze, „nou al leen maar hopen, dat die knie het niet begeeft. De huisdokter zegt dat het een ouderdomsverschijnsel is. Maar ik betwijfel het. Dat gaat toch zeker niet op voor een vrouw van 74?. Als ik nou 80 was, ja, dan zou ik het kunnen be grijpen. Maar nu moet die knie het gewoon doen. Nietwaar., Ik heb bij een dame, die in corsetten handelt een warme lap ge kocht en dat helpt al. En op Pinksteren heb ik op het plaatsje achter het huis de hele dag met mijn knie in de zon gelegen. Je zag hem opfleuren. Maar nou begint hij toch alweer dikker te worden". Fijn leven deelt ze stra lend mee, dat ze inmiddels een bijzonder fijn leven achter de rug heeft Ze heeft zeven kinderen opge voed, van wie twee zohen en vijf dochters. Prima spul, dat goed is weggeko men. En toert Leen in 1923 van de vloot droste en ha ring begon te venten ging het financieel ook een stuk beter. „Op de logger voer hij altijd „op zegen", legt ze uit, „dat betekent dat je betaald werd naar wat er gevangen was. Soms bleef ie negen weken weg en kwam hij met vier hele guldens terug. Dat was originele armoe, Mooiste plek De laatste jaren knijpt Pe tronella er wel eens tus senuit en gaat ze met een vriendin in vol ornaat op vakantie'. Leen blijft dan thuis en past op de wo ning. „Ik vind Schevenin gen de mooiste plek en de rest hoeft van mij niet", zegt jij, „als ik die zee maar in de buurt heb en mijn wandelingetje kan maken langs de haven ben ik al dik tevreden. Ik ben nu 76 en ik ben nooit op vakantie geweest. Ik heb een bijzonder fijn leven gehad". fill Petronella en Leen Taal: beste maatjes met de haring van Scheveningen -Ac Als u morgen toevallig toch een snipperdag hebt dan wel in de HIP loopt of met een onwillig voetbalknietje voorlopig buiten het arbeidsspel staat kunt u in Sche veningen volop recreëren. Met,name in de haven, waar in de komende dagen van 9 tot 10.15 uur een exclusieve rondleiding begint. Vertrek om het kwartier vanaf res taurant De Ducdalf, dr. Lelykade 5 (dat is in de tweede binnenhaven). Er worden bezoeken gebracht aan rederij en, inleggerij, visverwerkende industrieën, een rokerij en een kuiperij. De rondleidingen (kosten 7,50) duren twee uren en eindigen in het restaurant van de visaf- slag, waar een eenvoudige vislunch wordt aangeboden. In diezelfde visafslag kunt u 's middags tussen 1 en 5 uur ook rustig rondneuzen tussen de zieltogende zeebe woners. In het gebouw zijn marktkramen, waar men zil te zaken kan verwerven. Ook is er een kleine expositie. Vanaf diezelfde visafslag afvaarten om 13.00, 14.00, 15.00 en 16.00 uur met bet motorschip „De Dolfijn" voor een mini-mini-zeecruise. Prijs 25,-. Om drie en vier uur demonstraties met de mijnklok. Woensdag 16 juni ook maar even in de handige zaka genda noteren: dan wordt op de promenade in Scheven ingen een gigantische os aan het spit gebraden. Om vijf uur 's middags hoopt de opperstoker het beestje te kun nen aansnijden. Tast toe. En dat voor nop. Rennen jon gens. Donderdag 17 juni. Mocht u zich dan nog steeds onwel voelen en inmiddels bezoek hebben gehad van de boy van het GAK noteer dan: Keizerstraat tussen vier en half elf standwerkersconcours, in de Badhuisstraat 's avonds van zeven tot elf groot showprogramma met on der andere Ben Cramer, in het Renbaankwartier tussen half negen en tien uur 's avonds swingen met de dixie- I and boys van Ted Easton. In het Belgisch Park tenslot te demonstratie van oude ambachten tussen half vier 's middags en half negen 's avonds.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3