Manza Buitenzorg geen kampioen, wel smaakmaker Ras: Soms zou je een oorvijg willen uitdelen Franse dravers sterk op Duindigt GEMOEDELIJKE SFEER Bli KAMPIOENSCHAP VAN t HANDBOOGSCHUTTERS EUROPEES KAMPIOEN FARO VERKOCHT AAN BELGEN "a VEEL PUBLIEK BIJ SNELWANDELWEDSTRIJD, MAAR: LEIDSE COURANT Leo ook goed op de sulky (Van onze sportredactie) GRONINGEN Leo van der Kroft won gistermiddag met Mac Roodnoot de Prominentendraverij in het Stadspark van Groningen. De voetbalscheidsrechter kwam voor de eerste maal op de sulky in actie. Na de start nam Leo van der Kroft de leiding en stond deze niet meer af. Op de tweede plaats eindigde Lord Gregor V met Azing Griever (doelman FC Groningen) vóór de volley balspeler Piet Swieter met Kobalt. De springruiter Jan Dolfing werd met Max Luc Gold vierde. Lady Lyric met zangeres Ciska Peters sprong aan de start en werd laatste vóór Atje Keulen-Deelstra met Kolomac. Bellino II in Grote Prijs op Duindig Voor de Grote Prijs der Lage Land - s ut?" DEN HAAG - zondag 27 juni op Duindigt wordt gehouden st5"burg paarden ingeschreven. De kans bestaat dat de veetf,s (ex winnaar van de Prix d'Amerique, Bellino II, naar Du- komt. Bellino II is het beste paard van de wereld ogenblik. De winnaar van de Grote Prijs der Lage Landen wacL ton. Buiten twaalf Franse paarden, zijn verder nog ing<B ven het Amerikaanse paard Royal Port en de BeM paarden Balaam II en Croissant Royal. Verder kol Duitsland Bailly II van de Rotterdamse stal Marco. Negen paarden staan er uit Nederland ingeschreven I starten van Jojo Buitenzorg is al zeker. P Pikeur Paul Essartial kreeg zijn eerste bloemen krans in het buitenland. Hij komt met Faro, de winnaar van het Europees kampioenschap, over veertien dagen terug naar Duindigt. Om dan te strijden in de Grote Prijs der Lage Landen. WASSENAAR - Fran- krijk heeft gistermiddag weer een visitekaartje op Duindigt afgegeven. In de nieuwe baanrecord- tijd van 1.17 rond zege vierde Faro met Paul Es- sartail, voor zijn landge noot Henry Delambre met Franca Maria. Als derde kwam Wim Dui venvoorden over de eind streep met Manza Bui tenzorg in de kilometer- tijd van 1.17.9. De Euro pese titel ging naar Faro, maar Manza Buitenzorg de Nederlandse favoriet was toch de smaakmaker van dit kampioenschap. Hij moest het zware werk op zich nemen in deze draverij over twee kilometer. De twee Franse combinaties sloegen pas toe, toen Manza geen adem meer over had. Hij was leeg na zijn eigen hoge tempo in deze prachtige draverij. Monty Buitenzorg kon geen en kele rol spelen. Het paard sprong bij de start en kwam achterin binnen. Voor Paul Es sartial (31) stond voor de koers de overwinning vast. Alleen een aanrijding kon roet in het eten gooien. Maar voor de rest was ik voor de concurrentie echt niet bang. Het is de eerste over winning buiten Frankrijk. Over veertien dagen kom ik zeker terug voor de Grote .Prijs der Lage Landen. Alleen het nadeel van jullie piste is dat de baan zc hard is. Ik hoop dat de grond over veertien dagen wat soepe ler is". Faro mag dan een zekere star ter zijn over veertien dagen in de Grote Prijs der Lage Landen op Duindigt. De ingeschreven Manza Buitenzorg komt in ieder geval niet aan de start volgens trainer, pikeur Wim Duiven voorden. „Als ik het hier van middag had gered, was starten in de Grote Prijs gerechtvaar digd. Manza Buitenzorg heeft (Van onze sportredactie) WASSENAAR Nog geen uur na het Europees kam pioenschap der vijfjarigen werd de winnaar, de hengst Belgische eigenaren. Trainer, rijder, en ook eigenaar Paul Essartial die reeds de veertig mille in ontvangst nam als eerste prijs voor de zege, ver- Faro, verkocht aan een groep kocht Faro voor een bedrag gen. van rond de vier ton. In de Grote Prijs der Lage Landen zal Paul Essartial het paard nog eenmaal onder zijn eigen kleuren in de baan bren- Voor een uitstekend be zet Duindigt, gaat Manza Buitenzorg in de laatste bocht nog steeds aan de leiding van het peloton. uitstekend gelopen. Ergens moet je toch altijd onder ogen willen zien, dat de Franse drafsport op grote hoogte staat. Immers, dit was niet eens de beste vijfjarige van Frankrijk die aan de start verscheen. Wekenlang leef je er naar toe. De mensen zien je al winnen. Manza moest het gaan maken. En ergens geloof je dan zelf ook in een overwinning. Om achter deze twee paarden derde te worden is een uitstekende prestatie. Vergeet niet dat we een belangrijke drafnatie als Zweden achter ons hebben gela ten." -Achteraf natuurlijk de vraag of het wel verstandig is geweest van de 25-jarige Wim Duiven voorden het tempo in deze koers te bepalen en de kop vrij snel na de start te nemen. Maar van de Star Performerzoon is be kend dat hij het best voor de dag komt aan de kop van het peloton. Op de vierde plaats in dit kampioenschap kwam het Zweedse paard Giant Quality voor de Belg Janus Hermes en de Deen Seminent. De Zweedse favoriet Gotte Takstens eindig de op de zevende plaats. Grote teleurstelling dus in het kamp voor de twee Zweedse paarden. Maar de whisky kost in Neder land niet veel vergeleken bij Zweden en daar maakte de eige naren van de paarden goed ge bruik van. In de nacht van vrij dag op zaterdag had de eige naar van Giant Quality schijn baar te veel van dit vocht tot zich genomen. De heer Karlsson voelde zich toen geroepen om rmdden in de nacht op de boule vard van Scheveningen het ver keer te gaan regelen. De politie regelde voor hem een onderko men op het bureau, terwijl de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport voor een uitstekende slaapplaats had gezorgd in het Europa Hotel. In het Europa Hotel werd zater dagnacht een koud buffet ge houden. De Nederlandse eige naar, rijder, pikeur Sjeng Hen- drikx, de man van Monty Bui tenzorg was niet aanwezig. Na een zege zaterdagmiddag met Lady op Duindigt had hij een De twee Franse paarden als eerste en tweede over niet zichtbaar, werd derde Quality. teem t, b: g Pil 5 p ift ge feite com] kenf< efft Faro en Franca Mardrul de finish. Manza Buil voor Zweedse drave rit van vier u naar Mheer. De volgende morgen vroeg ging hij met Monty Buitenzorg rich ting Duindigt. Maup Caransa wel aan het koudbuffet zaterdagavond, maar gisteren niet naast zijn vrouw op de sociëteit van Dum- 'digt. De Amsterdamse zaken man zaterdagavond: „Bij de be langrijkste draverij voor Manza kan ik er niet bij zijn. Het werk gaat voor het meisje. Maar aan de andere kant stond ik niet stil bij de datum 13 juli, anders had ik zeker geen afspraak gemaakt. Met de direkteuren van de Ne- <11111111 de boeg derlandse banken en m ter Duisenberg moet boottochtje maken. MaL maar dat ik piet mijn de radio zit." De nederlaag van Ma: tenzorg moest eerst dooi ders worden verwerkt. bewees Frankrijk noi drafsportland nummeiB zijn. En dan te weteJ beste vijfjarige Fakiei^ vier niet naar Duindig Het paard van de Frat ster Alain Delon kan gL_v Franse bodem verdieneP"* ARTHUR VAN RFe v irax ■BB VLAARDINGEN Koos Koumans kreeg zijn zin. De gezette animator van het Nederlandse snelwande len wilde met de internationale wedstrijd gisteren in Vlaardingen populariteit voor „zijn" sport win nen. En dat slaagde zo op het oog wonderwel. Drommen toeschouwers verdrongen zich rondom de finish in sportpark Vijfsluizen. Een wonderbare situatie als er niet zeer nabij een zwembad uitpui lend van de dagjesmensen was geweest. Dagjesmen sen die wel wat afleiding wilden en het kregen met het gezelschap dat zich heupwiegend pleegt voort te bewegen. Het was dan ook lachen geblazen voor de toeschouwers in zwemkostuum gestoken die van toeten nog blazen wisten. Toeschouwers ook waar de snelwandelaars zo de buik vol van hebben dat ze niet eens meer wensen te reageren op de vele vervelende kreten. Luister maar naar Tjabel Ras, gisteren met een tweede plaats achter de Brit Bob Dobson de beste Nederlander: „Soms zou je nog wel -eens uit willen stappen om iemand een draai om z'n oren te geven. Maar op het zelfde moment denk je: Ach ze weten niet beter". Ze weten niet beter. De leek weet niet dat een hoog heupritme de basis is voor snelheid van de zo moeilij ke snelwandelsport. Zo moeilijk zelfs dat zelfs win naar Dodson, toch geen kleine naam, het in de ogen van de juryleden niet goed deed en een waarschuwing opliep. Hetzelfde overkwam de Zuidafrikaan Colin van Blommesteyn halverwege het twintig kilometer lange traject aan kop met Ras en Dobson twee keer, reden voor diskwalificatie. De internationale snelwan delwereld in Vlaardingen ook vertegenwoordigd door kritisch ogende Engelse juryleden, is keihard. Dob son, op de vijftig kilometer in,Engeland van aparte klasse, weet het ook sinds kort. Omdat de langste afstand straks in Montreal niet staat geprogram meerd, wierp hij zich met hart en ziel op de twintig kilometer. Dobson faalde bij de kwalificatiewedstrijd en werd simpeltjes gepasseerd. In Vlaardingen vierde de Brit, al stond het in geen verhouding met Olympi sche strijd zijn revanche. Was daarom blij met zijn tijd van 1.37.05 onder („Het was eigenlijk te warm") de gegeven omstandigheden. Voorop stond echter de vreugde over de prestatie met het oog op de toekomst. „Dit was een goede voorbereiding voor de wereldkampioenschappen in september in Malmö. Daarvoor moet ik me eerst nog zien te plaatsen. Maar het gaat steeds beter". Dob son, specialist op de vijftig kilometer glansrijk winnaar van de „sprint" in Vlaardingen, het zei genoeg van de achterstand die Nederland in het wereldje van de moeilijke bewegingen nog heeft. Tjabel Ras heeft zich daar al lang bij neergelegd. Als warme bakker met de zeer onplezierige tijdstip pen moet hij zijn sport wel amateuristisch benade ren. „„Het is zelfs zo dat als de Nederlandse kampioen schappen op zaterdag zijn, ik met eens mee kan doen. De vier keer dat ik per week train zijn trouwens ook niet genoeg voor internationale prestaties". Voor de 41-jarige (geen buitenissige leeftijd voor een snelwan delaar) Rotterdammer is het dan ook geen onverteer bare zaak dat er bij de Olympische selectie niet eens gesproken is over snelwandelaars: „Daar hebben wij eenvoudig geen lopers voor" Tjabel Ras mag het zeggen, want hij is nog altijd de snelste Nederlander op de twintig kilometer. De top is voor hem onbereik baar, hij heeft zich er simpel bij neergelegd. En was daarom uiterst tevreden met de tweede plaats in het internationale veld. „Ik gokte op de derde plaats. Door de diskwalificatie van de Zuidafrikaan werd het een tweede. De tijd van 1.40.40 is goed voor het warme weer. Het moet alleen sneller kunnen' Geen 1.31.0, de internationale eis voor deelneming aan de Olympische Spelen. Dat is ook voor de jonge Dirk Maassen van den Brink in Vlaardingen de tweede beste Nederlander een onhaalbare grens. Ook de Leidse atleet heeft zich er bij neergelegd. Niet zonder mopperen. „Snelwandelen is niet populair. Wat onze training betreft, komt er vijf keer per jaar een Engelsman naar Nederland. Verder moeten we zelf maar aanmodderen". Koos Koumans is de man die driftige pogingen doet het snelwandelen uit het verdomhoekje te sleuren. Door bijvoorbeeld de organisatie van een evenement Tjabel Ras heeft geen internationale aspira ties en zal ze nooit krijgen ook. als gisteren, opgezet in het kader van het 75-jarig jubileum van de KNAU. De Haagse atletiekminnaar peurde geld los uit de jubileumpot, lokte buitenlandse jeugd naar Vlaardingen en bouwde er omheen een volwassen seniorenwedstrijd. Koumans ging uit van het motto: Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. „Langzaam maar zeker lukt het onze sport populair te maken. Twee'jaar geleden hadden we nog maar vier snelwandelaartjes. Nu zijn het er al veertig". KEES KOOMAN De uitslag is: 1. Bob Dobson (Eng) 20 kilometer in 1.37.05,0, 2. Tjabel Ras (PAC) 1.40.40,4, 3. Mike Scam- mel (Eng) 1.44.34,2, 4. Serge Couterier (Fra) 1.44.50,0, 5. Dick Maassen-van den Brink (Holland Leiden) 1.45.17,6, 7. Nico Schroten (Holland Leiden 1.46.08,8. voc prol DEN HAAG Lui onderuitgezakt bekeek Piet Mathlener het strijdtafereel. Slechts gekleed in een kort broekje, pilsje voor zich op tafel sloeg de wedstrijdleider de Zuidhollandse kampioenschappen handboogschieten gade. Als men Piet Mathlener recht in zijn hart keek, had hij ook liever aan de wedstrijden deelgenomen, maar in de loop der jaren heeft hij leren leven met de onmogelijkheid van dat verlangen. „Het is altijd zo geweest en het zal altijd ook wel zo blijven dat er bepaalde mensen zijn, die de organisatorische kant van een kampioenschap op zich nemen. Ik had misschien wel mee kunnen doen, maar dan was er toch om de paar minuten iemand naar mij toegekomen om mij een kleinigheid te vragen. Geconcentreerd schieten is dan helemaal onmogelijk". Vandaar dat Piet Mathlener zich al lang bij deze situatie heeft neergelegd en zich tegenwoordig nog maar bijna alleen met de organisatorische kant bezig houdt. „Het is in elke sport hetzelfde. Het grootste aantal mensen is alleen maar bereid om te komen sporten. Het werk laat men aan anderen over". Uit de woorden van Piet Mathlener valt geen klaagzang te beluisteren; hij constateert het feit dat de zeven Zuidhollandse verenigingen (Sint Sebastiaan, Oranje- schutters, DOS, Reineveld, Frederik Hendrik, Wil helm Teil en De Romeinen) totaal ongeveer honderd vijftig schutters tellen en dat men met veel pijn en moeite ongeveer tien man voor kaderwerk op de been kan krijgen. „En van die tien man doen dan ook nog een of twee het meeste werk". Het is een kwalificatie die zeker op Piet Mathlener van toepassing is. Naast bestuur slid van het Delftse Wilhelm Tell is hij ook secretaris van het district Zuid-Holland, vervult hij de taak van wedstrijdleider bij de meesté wedstrijden en heeft hij eveneens nog zitting in het bestuur van de Nederland se Handboog Bond. Inspanningen De inspanningen die hij zich voor zijn sport getroost blijken echter niet tevergeefs. Vooral de laatste jaren is merkbaar dat het handboogschieten zich in een steeds toenemende belangstelling ma| j gen. PW Grote aantrekkingspunten zijn daarbij vol— Mathlener het individuele karakter van dej het feit dat handboogschieten voor iedere^ch( baar is. „Neem nu die wedstrijden van va Iedereen strijdt voor zich alleen. Het kleini kan al fataal zijn. En die kosten. Ach, als je£^ aan topsport gaat doen komt een boog op— twaalfhonderd gulden, maar de gemiddeld«»4C komt met viereneenhalf briefje al heel aar^jJ voeten terwijl het eventueel ook nog wel mij Ij Echt, handboogschieten is een sport voor Je treft bij ons dan ook een ingenieur en eHj broederlijk naast de stratenmaker aan. schillen vallen volkomen weg". De strijd om de Zuidhollandse titel werd jj 0( op twee wedstrijddagen in totaal vier rondej^ vijfentwintig pijlen. „De eerste dag schiet voor een plaats in de eerste, tweede of derl Daarna wordt de indeling gemaakt en wo Zfl laatste twee ronden gestreden om de regiC~ in de desbetreffende klasse. Eindigt men ft hoog puntentotaal dat men in zijn klasse biK zestig van Nederland behoort, dan is men g-Os aan de nationale kampioenschappen deel fe Eer f Voor welke Zuidhollandse schutters die e« gelegd, was gistermiddag na afloop van f pioenschap nog niet bekend. Pas in de loop van vanavond kunnen de df zich met Piet Mathlener in verbinding steil horen op welke plaats zij zijn geëindigd. „Ik. zin om nu haast je, rep je al die uitslagK rekenen. De kans dat je dan een fout maa\\ te groot. En zo erg is dat ook weer niet. dagen weet iedereen waar hij aan toe is"/ tekenend voor de gemoedelijke sfeer waarif strijden plaats hadden. Dat daarbij ook nog< kon worden gedronken verhoogde de de ge alleen nog maar. Een schutter: „Als ik net drink dat ik de roos dubbel zie, raak ik er tehi altijd wel één". om PAUL».

Leidse Courant | 1976 | | pagina 18