LELIEVELD STREEFT SCHARN VOORBIJ "Ik ben helemaal geen wielrenner" Spartaan THEO WAASDORP NA 26 UUR FIETSEN: Oud-Internationals te sterk voor RCL l.tlDSt C (H KAN I (Van onze atletiekmedewerker) LEIDEN Bij wedstrijden op Papendal hebben de Bataven-junioren Wybo Lelyveld en Koen Gijsbers weer voor goede resultaten gezorgd. Wybo liep op de 1500 meter o.a. Haico Scharn er uit: 3.50.0. Ook Koen veroverde een eerste plaats: op de achthonderd meter: 1.53.0. De meisjesploeg van de Spar taan heeft op de eerste competi tiedag voor B-junioren een dui delijke thuisoverwinning ge boekt. Ook de AAV'36c eindigde met een derde plaats hoog op de ranglijst. Bij de jongens wa ren de resultaten van de ploe gen uit de regio iets minder. Eerste werd hier het Rotterdam se Sparta, met onder andere Joep Elenbaas en Hans van Zanten. AAV'36c was met een derde plaats de beste ploeg uit deze buurt. De meisjes van de Spartaan hebben van begin af aan aan kop gestaan. Op bijna elk num mer werd een goed resultaat behaald. Voor een uitschieter zorgde Ann Waasdorp, zij werd eerste bij het hoogspringen: 1.55. Ans. Verburgt sprong niet minder dan 4.91 ver. Marjan van Maris liep een goede 800 m: 2.33.5. Cuny de Nie bewees haar kracht bij het kogelstoten: 10.13. De AAV'36c eindigde op de der de plaats met 5333 punten. (De Spartaan had er 5881). De mees te punten werden behaald op de loopnummers. Mariët van Schalkwijk had 2.37.9 nodig voor de 800 m. en Yolanda Hak- kenbroek bracht 13.4 op de klokken bij de 100 m. Carmen de Jong sprong over de 1.45 heen. Ook de Bataven, zevende met 5035 punten, behaalde veel pun ten op de loopnummers. Linda Krouwel kwam tot 65.4 op de 400 m., terwijl Mirjam v.d. Salm na 2.32.6 de 800 m. had voltooid. Linda Krouwel overbrugde met de kogel 9.80. Imca Cohen van AV Leiden be wees dat ze in vorm was. Ze sprong 1.40 hoog en volbracht de 100 m in 13.8. MaartjeWeeda had 2.36.5 nodig voor de 800 m. De ploeg eindigde met 4732 pun ten op de tiende plaats. De ploeg van Holland en de reserves van de Spartaan en AAV'36c eindigden verder in de achterste Unies. Hierbij zorgden Ann Wessels (Sp.3) en Marijke Langeveld (Sp.2) nog voor een goede prestatie: 4.76 ver en 1.40 hoog. Bij de jongens beschikte de AA- V'36c weliswaar niet over een echte topper, maar de ploeg had genoeg inhoud om op de derde plaats te eindigen met 6631 pun ten. Jos Hoving behaalde zowel bij het kogelstoten als bij het discuswerpen goede resultaten: 13.02 en 35.86. Charles den Uyl sprong over 1.75 heen en Ard Bosman reikte bij het hink-stap- springen tot 11.89. De eerste ploeg van de Spartaan finishtè op de vierde plaats met 6471 punten. John Duivenvoor den liep een eenzame race op de 800 m.: 2.04.5. Bert Mens bewees voor de zoveelste keer zijn kracht op de technische nummers. Hij stootte de kogel 12.87 ver en wierp de discus over een afstand van 36.82 me ter. AV Holland bezette de zesde plaats met 5886 punten. Henk de Jong zorgde voor het beste re sultaat. Hij liep de 100 m. in 12.1. Paul Crama was snel op de 400 m.: 57.1 en sprong 5.54 ver. Een incomplete ploeg van AV Leiden moest zich tevreden stel len met een tiende plaats, 4004 punten. Bas Kooter verrichtte hier goed werk door de 400 m. te lopen in 58.0 en 1.75 hoog te springen. Kees van Manen liep verder een goede 800 m.: 2.09.9 Geerke de Bont zorgde bij de Bataven, elfde met 3987 punten, als enige voor een goede presta tie, hij sprong 5.24 ver.. Schout en zorgde bij de tweede ploeg van de Spartaan verder voor een goed resultaat bij het kogel stoten: 12.21. it van Sjef Dubbelde- boekdelen na afloop: het slechtst gezeten." irzorger. Hij ziet er nog ijk monter uit. Ter- iede-fietsers vrijwel ondersteund door familieleden douche wankelen, - zichtbaar nagenie- n zijn zojuist vol- ■26-urige fietstcoht - zitten, neemt felici- ontvangst, praat als- 1 rondje heef gereden van 968. Theo Waas-' 50-jarige Lissenaar, sinds zaterdagavond icht uur mede-houder t wereldduurrecord hi noemen. Hij heeft jneter aan één stuk zonder de pedalen tot laten komen, zonder ir even de grond te hog zegt hij: "Ik ben J helemaal geen wiel- k fiets pas sinds 1971. irvoor was ik aan een geopereerd. Dat heeft et fietsen gebracht. In heb ik geleerd om te ver moeilijkhe- L;i te komen. Daar heb jf het fietsen van gepro- pSommige mensen zul- wel sportverslaving P>m zolang te fietsen, pst is het voor mij abso- Henk Grimbergen zet een fles champagne aan zijn mond. De ontberingen worden weggespoeld. het ,ook niet voor zijn tochtgeno- zijn achten hadden ze ingeschre- ïet duurrecord van vorig jaar (dat ard Hekker, Kees Kerkvliet, Henk fgen en Wim Wassink gesteld was één kwartier)) op 26 uur te Vrijdagavond om zes uur precies acht dapperen van start op het •koers in de waard. Het streven tot de volgende avond acht uu op [te blijven, te rijden met een gemid- minimaal 17,5 kilometer. ien betekende een straf punt. Dege- jt de minste strafpunten zou win- lorden. Het ging dus niet om een mogelijke afstand fietsen. Uiteind- hét voor het viertal Lieke de rok/os Turk, Theo Waasdorp en Jan geman mogelijk om zonder strafpun- ld te komen, waardoor zij ex aequo le s werden van het wereldduurrecord ndesen, dat opgenomen is in het World Guinness Record Book. De vier anderen plaatsten zich -eveneens ex aequo op de tweede plaats met allemaal één strafpunt: Sjef Dubbeldeman, Henk Grimbergen. Wim Verbruggen en Sim Wassink. Het wereldduurrecord toerfietsen, 26 uur achtereen. Meer dan een etmaal rondjes fietsen van elk 703 meter; afzien, vechten tegen vermoeidheid, tegen de slaap, tegen de geestdodende eentonigheid; ruim een dag doorbrengen op de fiets, eten en ande re menselijke behoeften doen in het zadel. Gerard Hekker weet wat de rijders moeten doorstaan. Vorig jaar deed hij zelf mee, nu is hij mede-organisator en jurylid: "Zo iets kun je eigenlijk maar één keer doen. Vorig jaar heb ik ook gezegd: nooit meer. Lichamelijk is het nog wel te doen, als je maar genoeg getraind hebt. Maar geeste lijk kom je op een gegeven moment kapot te zitten. Een tijdlang fiets je dan rond en denk je: Wat ben ik nu eigenlijk aan het doen? Alles gaat je dan irriteren, het pu bliek, de muziek." Zaterdag zaten verschillende deelnemers een tijdlang erg moeilijk. Met name Sjef Dubbeldeman leek 's middags voor de ver leiding om af te stappen te bezwijken. "Sjefke heeft het slechtst gezeten", aldus een verzorger. Ook Wim Wassink ging 's middags rond twee uur door een diep dal. Om half drie viel hij zelfs in slaap en reed de berm in. Het kwam hem op dat ene kostbare strafpunt te staan. Aange zien hij toch al van de fiets was, maakte hij van de toegestane vijf minuten gebruik om snel van broek te verwisselen. Nauwe lijks van de schrik bekomen riep hij zijn verzorger toe: "Je hebt me verkeerd spul gegeven, joh, ik ben in slaap gevallen." Opvallend genoeg hadden de twee oudste renners het mihste last van vermoeidheid. Henk Grimbergen, de Rijnsburger, die met een lap biefstuk in zijn broek reed („Ik De acht wielrenners, die het presteerden om 26 uur op de fiets te blijven: Zittend: v.l.n.r. jan westerman jzoeiermeerj, i neu Waasdorp (Lisse), Jos Truk (Zoeterwoude, Lieke de Jong (Leiderdorp), Wim Verbruggen (Leiden) en Sjef Dubbeldeman (Leiden). Zittend op de voorgrond Wim Wassink (Leiden) en Henk Grimbergen (Rijnsburg). denk dat dat stuk vlees wel 25,— waard is", aldus een verzorger), opvallend fit na afloop: "Ik heb geen moment gedacht om af te stappen. Ik had wel het nadeel, dat ik als eerste een strafpunt kreeg, toen ik op een andere fiets wilde overstappen. Dat was vrijdagavond al. Het duurde toen een hele tijd, voordat de tweede kwam. Dat was een beetje frustrerend". Theo Waas dorp deed iedereen verbaasd staan door met het uur harder te gaan rijden. Bijna zo soepel als bij de start reed hij zaterdag middag nog over de baan: "ik ben op een gegeven moment weggereden, omdat ik liever niet in een groep fiets. Ik ben een beetje bang voor valpartijen. Maar ik vind dit fietsen bepaald niet monotoon. Op zijn tijd speel je een spelletje met de anderen. Je demarreert even of je trekt je op aan een ander. Die gespeelde strijdlust geeft je ook weer nieuwe energie." Nieuwe krachten werden er ook voortdu rend aangedragen door de verzorgers, Jan van der Linden, Kees Kerkvliet, Arie Sie- bit, Sjaak van Haastert, Theo Hoogkamer en D. Alders. Zij voldeden aan alle wensen van de renners op het gebied van ravitail lering, duwden natte sponsen in de verhitte gezichten, reikten trainingspakken aan voor de kille nachtelijke uurtjes, fietsten een paar rondjes met hun 'patiënten' op, wanneer ze moeilijk zaten. Een bemoedi gend gesprekje deed dan wonderen. "Ze eten de hele dag wat af", aldus Theo Hoogkamer, "Als je ziet wat ze wegstou- wen. Je voert ze constant kleine beetjes, bananen, krentenbollen, tartaar, pap, gefil- leerde kip, broodjes rosbief, koude thee en karnemelk. Vooral Lieke de Jong eet veel, ik denk zowat een vlikobak vol." Jos Turk was degene, die van de lekkere hapjes hield. Zo bestelde hij vrijdagavond al na een paar uur rijden een saté bij een van zijn kennissen. Dat eten ook wel eens moeilijkheden gaf uitte Jan Westerman, toen hij aan zijn verzorger iets te drinken vroeg om zijn mond leeg te spoelen: "Ik zit al drie ronden met een krentenbol in mijn mond." Na afloop konden de helden van Swift al het doorstane leed echter snel wegspoelen, toen de champagneflessen werden ont kurkt. Swift en directeur van der Maas van het sponsorbedrijf (ƒ250,— voor de win naars en 200,— voor de anderen) haalden de renners waardig in, als echte wereldre cordhouders. Volgend jaar zullen er beslist •veer enkele dapperen opstaan in het Leidse wielerwereldje om het record nog scherper te stellen. "We gaan dit het vol gend jaar weer doen", aldus secretaris Willem van Duyvenbode, "maar dan weer anders." ROEN VAN DER GEEST gezegd: Zij zijn elk jaar kampioen, dus de andere verenigingen zullen wel erg zwak zijn. Ook zou je kunnen zeggen: „In het land der blinden is Éénoog koning". Maar op elke receptie van deze vereniging heb ik gezegd, dat als ie mand ooit de moed heeft gehad om de trainingen van deze atleten bij te wo nen, hij wel moet concluderen, dat deze jongens persoonlijke prestaties kunnen leveren, waaraan andere sportbeoefe naars een puntje kunnen zuigen". „Als wij in Nederland begrip vragen voor de atleet, dan wordt er vaak gewe zen naar het buitenland. Misschien is daarom die belangstelling in Nederland niet zo groot als die atleten verdienen. Ik vind, dat jullie met de mogelijkhe den, die er zijn het maximum hebt bereikt met respect voor de eigen ge zondheid". Op deze niet druk bezochte receptie van LKV De Spartaan mocht het bestuur verder cadeaux ontvangen van o.a. de heer Riethoven (namens het bestuur van de Leidse Ren- en Toervereniging Swift) en de heer Pries (voorzitter van de Zijl/LGB) en de heer Breedeveld van de voetbalvereniging Lugdunum. Lugdunum-voorzitter Breedeveld biedt Mat Anneeze een bloemstuk aan. it Van onze sportredactie LEIDERDORP De ere-wed- strijd ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum van de Lei- derdorpse voetbalvereniging RCL had voor de spelers van trainer John Huguénin een wrang nasmaakje. Pas gepro moveerd naar de eerste klasse van de KNVB-zaterdag leden zij in deze met veel muziek en feestelijkheden omlijste wed strijd een teleurstellende 0-2- nederlaag tegen een team van Oud-In ter na tionals. De nestors van het Nederland se voetbal, die onder meer doelman Piet Lagarde, Daan Schrijvers, Tinus Bosselaar, Piet de Vries, Cees Groot, Abe Lenstra en Tonny van Eden in hun gelederen telden, toonden Tonny van Eden van de Oud-Internationals op weg naar het eerste doelpunt. zich technisch superieur aan hun traag en zwak spelende Leiderdorpse opponenten. RCL verwierf zich alleen in de eerste helft enkele uitgespeel de kansen (aanvoerder Leo Holl verscheen in die periode tweemaal alleen voor doelman Piet Lagarde, die even zovele malen bekwaam redde), maar kon in de tweede rondgang het predicaat eerste-klasser geen enkele keer waar maken. In tegenstelling tot RCL werd bij de Oud-Internationals bijzon der weinig balverlies geleden. Bijna geen enkele pass miste zijn bestemming, waardoor de RCL-spelers moeite hadden om de goed lopende aanvallen van de Oud-Internationals te onderbreken. De Oud-Interna- tionals stelden de eindzege reeds voor de pauze veilig. Tonny van Eden zorgde op aangeven van Piet de Vries voor 0—1 en Daan Schrijvers bepalde de eindstand met een knap afstandsschot op 0—2. „Er zijn weinig sportver- in Nederland, die op hun bogen op zulke presta- van onze atleten", stelde 'aan-secretaris Lamber- zaterdag tijdens de re- vereniging ter gelegen- het zesde landskampioen- bood hij na- de atleten, die de en het afdelingskam- (voor de zevende maal) voor sportschoenen aan. Loven- werden ook gesproken door (namens het bestuur Kracht Sportbond) Smit. Zij boden bei- enveloppe met inhoud aan Piet Biegstraa- cadeau aan. het contact met LKV De de rode draad in zijn periode van de Sportstichting. de LKV De zei hij: „Over jullie in Leiden wordt wel eens

Leidse Courant | 1976 | | pagina 15