schaap in Derde teams betaald voetbalclubs niet in standaardklassen FC Den Haag overweegt splitsing van secties RECONSTRUCTIE GALGENWAARD: 28 MILJOEN LIMBURGIA KAMPIOEN BIJ ZONDAGAMATEUR 'W Mededelingenblad in plaats KNVB' Zaterdag beker NA BESLUIT OVER DERDE TEAMS GUYT NAAR V0LENDAM PU.I-VU"* Ben van Gelder, manager van PSV, haalde op de zaterdag gehouden bondsvergadering van de KNVB een stuntje uit. Eerst offreerde hij de hele zaal een kam pioensconsumptie, daarna beklom hij het Eindhovense stokpaardje dat tot een frustratie is uitgegroeid. „Op tweede Pinksterdag werden we officieel kampioen van Nederland. Radio, tv noch pers schonken er enige aandacht aan. En we hebben in Eindhoven een enorm feest gevierd. Ik heb er hier een foto van. Zo veel mensen waren er." En Ben van Gelder deelde deze foto uit. Dus alsnog, en voor de laatste keer: zo veel mensen op straat om PSV te huldigen. Van Gelder ook weer gelukkig. Mr. Hans van der Vlugt: beslissende stem. gratis kost, inwoning en zakgeld wordt verkregen, strijdig is met de geldende amateurbepalingen die zeggen dat spelers tot de amateurklasse behoren indien zij het spel beoefenen uitslui tend terwille van het nut en genoegen, dat het spel zelf hen oplevert. Hypocriet weliswaar in een amateurvoetbalwereld waar steeds meer blijkt dat er uime „vergoedingen" worden gege ven, maar het voorstel was in het rapport opgenomen. Van der Vlugt was het daarmee niet eens en stemde tegen. Conse quenties: het inpassen van der de elftallen in de standaardklas sen was daardoor ook verwor pen en de teleurgestelde com missie zelfstandigheid zal een nieuwe opdracht krijgen. Door zo fanatiek uit te roepen dat het rapport beslist als ge heel moest worden behandeld, deed mr. Jacques Hogewoning in feite twee weken geleden zichzelf, en het betaald voetbal, de das om. Want er was geen redden meer mogelijk, hoewel het werd geprobeerd. Het zag er allemaal nog zo ge zellig uit toen Ben van Gelder, manager van PSV, de hele zaal een rondje gaf als antwoord op de gelukwensen die Meuleman en de applaudisserende afge vaardigden PSV hadden toege zwaaid met het behalen'van de landstitel. Paar honderd Even nadien hield afgevaardig de H. Troost (namens het zater- dag-amateurvoetbal) een gloed vol en sterk in elkaar stekend pleidooi voor aanvaarden van het rapport. „De algemene me ning van het zaterdagamateur- voetbal is dat men moet kunnen spelen op het niveau dat men zelf wenst. Er is in de vergade ring amateurvoetbal wel op ge wezen dat men geen verdere infiltratie wenst van het betaald voetbal, maar waar zijn de ar gumenten?" Hij wees er op dat het om zo'n veertien elftallen gaat, een paar honderd voetballers in het ge hele bestand van ruim negen duizend. Ajax en PSV meldden dat ze wel voor zouden stem men maar niet van zins waren hun derde elftal in de stan daardklasse onder te brengen. Die vielen dus al af. De Stich tingen, zoals AZ'67 en FC Am sterdam, hebben geen ama teurs. Er bleven er bepaald niet zo veel over. Drs. Arons, algemeen voorzitter FC Den Haag-rADO (betaald- én amateurvoetbal): „Onze op dracht is het voetbal te bevorde ren. Doordat onze hoogste ama teurs niet in standaardklasse kunnen spelen maar in reserve klassen zijn ingedeeld, trekken ze weg naar buurtverenigingen. Het aantal elftallen van de ama teurafdeling wordt geminiseerd, het aantal kaderleden ebt weg. Als dit voorstel en dus het gehe le rapport wordt afgewézen, wordt voorbijgegaan aan de be langen van de amateurs". Weinig vertrouwen H. Feringa (namens vijftien af gevaardigden zondagamateurs) was fel tegen. Jacques Hogewo ning, voorzitter betaald voetbal, daagde hem van achter de groe ne tafel uit om met argumenten te komen waarom dan wel. Fe ringa: „We wilden zelfstandig heid. U blijft in uw hokje, wij ook". Hogewoning was niet te vreden, wenste doorslaande ar gumenten. Toen viel Feringa uit zijn rol en bitste: „Ik heb het willen vermijden maar dan moet het maar. Wij hebben te weinig vertrouwen in de bena dering van het betaald voetbal ondanks alle afspraken die ge maakt zijn. Wij wensen geen verdere infiltratie meer, die is al ver genoeg. Scheiding, akkoord, maar dan ook strikt en niet door een achterdeur weer bin nen komen". Het was duidelijk, Feringa en zijn achterban wa ren onverzettelijk. Nico de Doelder (namens de ZEIST In het seizoen 1976-1977 zal het hoog ste amateurelital van een betaald voetbalvereni ging niet uitkomen in de standaardklassen van het amateurvoetbal. Het voorstel, dat deel uit maakt van het rapport van de commissie zelf standigheid, was slechts een onderdeel maar om dat was besloten dat het rapport als totaliteit in stemming zou worden ge bracht, leed zowel dat onderdeel als het gehele rapport schipbreuk. Als hoofdschuldige werd aangewezen en de woede van de afgevaar digden van het betaald voetbal ontlaadde zich tegen hem mr. Hans van der Vlugt, afgevaar digde in de bondsverga dering, zaterdag in het KNVB-centrum te Zeist gehouden. Zijn stem gaf de doorslag. Van der Vlugt stemde, als enige uit het betaalde voetbal, tegen. Daardoor werd met 37 stemmen voor en 20 tegen de vereiste tweederde meerderheid niet gehaald. Had Van der Vlugt voor gestemd, dan zou dat met 38—19 net zijn gebeurd. Hans van der Vlugt was eens voorzitter van de Federatie Be taald Voetbal Organisaties (FBO) en nadien een leidende figuur van FC Groningen, waar hij met meer werkzaam is. Hij werd destijds echter gekozen als bondsafgevaardigde en is dat nóg in het voetbalparlement, be staande uit dertig man uit het betaald voetbal en dertig uit het amateurvoetbal. Op 30 november 1974 had het voetbalparlement het (eerste deel) rapport zelfstandigheid aanvaard, waarbij betaald voet bal en amateurvoetbal finan cieel zelfstandig gingen optre den. Er waren echter nog voor stellen die weliswaar in principe al aanvaard waren maar nog verder moesten worden uitge werkt. Dat geschiedde door de commissie zelfstandigheid II, bestaande uit vier vertegen woordigers van het betaald voetbal (mr. Hogewoning, mr. Kernkamp, Zwikstra en Huij- bregts) en vier van het amateur voetbal (Van Marle, Jansen, v.d. Meijde en Wagenaar). Dat rap port, waarvan de indeling van derde elftallen van betaald voet- balcubs in standaardklassen een onderdeel was, werd zaterdag behandeld. Twee weken geleden vergader de het betaald voetbal. Daar zei voorzitter mr. Hogewoning: „Straks willen we dat rapport in zijn geheel in stemming bren gen. Geen splitsing in onderde len. Ik roep u op als betaald voetbal geheel achter dit rap port te staan, dus voor te stem men". Niemand reageerde. Ook Hans van der Vlugt niet. Er mocht dus worden aangenomen •dat men de woorden van Hoge woning ter harte had genomen. Toen secretaris Henk Burgwal zaterdag met sonore stem de namen van de afgevaardigden oplas, klonk bij het noemen van de naam Van der Vlugt eens klaps: „Tegen". Er was vlijtig geturfd en toen bleek dat zevenenvijftig afge vaardigden aanwezig waren c.q. een machtiging hadden ver leend. kon geteld worden. Uit slag: zevenendertig voor het rapport als totaal, twintig tegen. Tweederde meerderheid is ech ter achtendertig stemmen. Woe dende blikken gingen dan ook richting Van der Vlugt. Latere opmerking: „Twee weken gele den zegt hij niets en nu laat hij ons in de steek". Mr. van der Vlugt bleek het niet eens te zijn met een ander punt in het rapport, uitgerekend het laatste: voetbalinternaten. Daar in staat dat de commissie van mening is dat het deelnemen van amateurspelers aan voetba- I internaten, waarbij .ruime ijk n B6 i z 01 (van onze sportredactie)£—Meuleman, „als ZEIST De KNVB'er, het officieel orgaan van de KNVB, verdwijnt per 1 juli. Er komt een mededelingenblad voor in de plaats, dat de helft zal kosten een flinke bezuiniging, aldus Wim Meuleman, praeses van de KNVB van hetgeen de KNVB'er vergt. In het mede genblad zal alleen officieel nieuws (proj ma's, straffen, uitslagen, standen e.d.) w gepubliceerd. „Soms", aldus Wim Meulec we interessante voorlichtende artikelen he, kan het blad wat dikker worden." Afdelingen) zag het van iede reen het duidelijkst. Hij wist hoe de kaarten lagen en wilde de zaak redden. „Bij ons is geen eensluidend heid. Het ligt 6040 en dat zal ook in de stemming tot uiting komen. De kaarten zijn geteld. Het rapport zal niet de vereiste meerderheid verwerven". Hij deed een poging het alles-of- niets los te laten. Leo van Zand vliet (Feyenoord) ging mee met De Doelder en stelde voor want men voelde toch nattig heid het rapport als geheel te beschouwen maar de feitelij ke reglementering nader te la ten uitwerken. Ook Troost deed een dergelijke poging: rapport in totaliteit, met reglementering wachten tot de volgende bonds vergadering. Er werd gestemd. Mr Hans van der Vlugt legde de hartstochte lijke oproep van Hogewoning, twee weken geleden, naast zich neer. Zijn „tegen" was beslis send. Weliswaar waren drie af gevaardigden amateurvoetbal niet verschenen en had een van hen een foutieve machtiging om tegen te stemitien afgegeven zo dat het rapport het ook niet had gehaald als deze machtiging wel goed was geweest, maar dat speelde niet meer mee. Immers, de machtiging was onjuist en er moest alleen rekening wQ gehouden met de aanwej zevenenvijftig in getal. i Eén verdwaald sch van de kudde van Hl woning hield de d elftallen uit de standal klassen. Feringa had: wonnen. Het <j vreemd zelfs o.nwj schijnlijk aan toen van de rondvraag bruik maakte om te gen: „Toch staan wel zo ver van elkaar'j HERMAN VAN BEH (Van onze sportredactie) DEN HAAG Het be sluit van de bondsver gadering van de KNVB zaterdag in Zeist om de derde elftallen van de betaalde voetbalclubs niet standaard te laten spelen heeft bij FC Den Haag enige ongerust heid veroorzaakt. Mana ger Fred van Hal: „We zijn door dat besluit bij zonder onaangenaam getroffen. Ook in de voorbije periode hebben we ons al beziggehou den met de eventuele gevolgen van een derge lijke uitslag en hebben overwogen welke stap pen we nu moeten ne men". Het bestuur van FC Den Haag heeft de gedachte binnenkort een bijzondere vergadering van de verenigingsraad bijeen te roepen om deze kwestie te bespreken. In die vergadering zal de vraag aan de orde moe ten komen of de Haagse prof club nu niet tot een splitsing moet overgaan. Dat zou inhou den dat de betaalde afdeling verder als stichting door het leven zou moeten en de rest van de vereniging zelfstandig wordt. Daardoor kan het hui dige derde elftal dan als stan daardteam in de vierde klasse worden ingeschreven. „We moeten er tenslotte toch voor zorgen dat de vereniging blijft bloeien", meent bestuurslid Van Hal. „En dan zou een splitsing de enige mogelijkheid betekenen om dat te doen. Slechts juridisch zou dan de band met de rest van de ver eniging worden doorgesne den". Dezer dagen zal aan de leden van de verenigingsraad een Fred van Hal: splitsing enige oplossing. convocatie worden gestuurd, waarin men wordt uitgenodigd de buitengewone vergadering bij te wonen. „Er is wel enige spoed geboden in verband met de indeling voor het nieuwe seizoen. Vóór 1 juli moet de zaak rond zijn", aldus Van Hal. Voor een beslissing om de betaalde en amateur af deling te splitsen is een tweederde meerderheid van -de vereni gingsraad vereist. FC Den Haag zal overigens, waarschijnlijk niet tot .verde re aankopen overgaan. Nadat Kristensen, Noël en enige amateurs waren gecontrac teerd heeft het bestuur van de Zuiderparkclub op dit mo ment geen spelers op het oog. „Op dit ogenblik", aldus ma nager Van Hal, „hebben we geen directe belangstelling voor iemand. We kunnen ten slotte de Luxemburger Noël als linkerspits inzetten en be schikken ook over Blij ie als spitsspeler". Van Roger Albertsen, de Noor die aan het eind van fo: zoen zonder tot overeet ming te zijn gekomera zijn vaderland vertrok/c FC Den Haag nog gen sluitsel gehoord. „We ld hem een uitstekende s ding gedaan. Volgendest zal ik nog wel eens met zijn zaakwaarnemB Fuglset opnemen", aldi Hal. Aad Mansveld wacht r tussen rustig af op si van het bestuur van F! Haag inzake zijn contr^ lenging. „Ik heb na de ui strijd tegen MW geda zegd en iedereen een pi" vakantie gewenst. DaariP ik nog niets gehoord vi Den Haag", vertelt Mar, die donderdag afreist. Joegoslavië om vakanl houden en vervolgens t<T augustus tijdelijk doi kiest op een Nederlandsl ping. „We zullen wel zié1 de langste adem heeft', klaart Mansveld opgewel UTRECHT een bedrag van moeten verdwijnen. Een ambtelijke ongeveer 28 in™,ld1'Ss ls ec'?ter werkgroep heeft miljoen voor no- heTvS het college van B dig zijn. keer betreft, kan bui en W van Ut- He, stadlon 1S 3! ven staan, recht geadvt- veertig jaar oud en Het stadion zou na de Seera, net Sta- het is nooit aange- reconstructie ruimte diorf „Galgen- past aan modernere moeten bieden aan waard", dat door eisen omdat het er 22.000 mensen, dp FP TTtrppht aan het emd van de ,j zestiger jaren naar Het college van B en wordt- bespeeld, uitzag, dat het tenge- W moet zijn stand- in fasen te recon- volge van eerj ver- punt over het rapport strueren. Er ZOU keersdoorbraak zou nog bepalen. VEENENDAAL De Zwer vers (IJsselmonde) heeft zater dag in Veenendaal de finale van de strijd om de zaterdag beker gewonnen. De Zwervers versloeg na verlenging het pas naar de derde klasse gepromo veerde Berkum met 3—1. Na 90 minuten voetbal was het 1—1, een stand die al bij de rust was bereikt. KATWIJK - Kees Guyt (22), laatste man bij de zaterdagamateurploeg Katwijk, heeft zaterdag een één-jarig contract ge tekend bij eerste divisie- club Volendam. Vreugde bij de spelers van Limburgia nadat de titel bij de zondagamateurs een feit was. Van links naar rechts gaan Brasse, Van Wijk en Isenborghs op de schouders. BRUNSSUM Limburgia heeft zich van het besluit val KNVB, om de club niet toe te laten tot het betaalde vo€ niet veel aangetrokken en tegen Weber Germanicus de lands bij de zondagamateurs veilig gesteld. De laatste wedstrijd in competitie was een verademing, vergeleken bij de keiharde die eerder werden gespeeld. De uitstekend leidende scheidsre( Meeder had geen enkele moeite. j Het was geen hoogstaande partij. De eerste helft, waarin w Germanicus de betere ploeg leek, was zelfs ronduit vervelen! de 20ste minuut kwam Limburgia op 1-0, toen rechter-vlc verdediger Kousen enkele tegenstanders omspeelde en na een-twee-combinatie met Knubben de bal voor het doel trok, 1 Deswijzen raak kopte. 1-0. In de eerste helft maakte het centrale verdedigingsduo van Liit gia een onzekere indruk, terwijl doelman Senden enkele it misgreep bij hoge voorzetten. Direct na de rust leek Limbi de landstitel veilig te stellen. Uit een vrije trap van Van Wijk k Knubben via de binnenkant van de paal raak en hoewel doel Mellema de bal nog weggrabbelde, wees scheidsrechter Mei die op de doellijn stond, gedecideerd naar het midden: 2-0. Limburgia verzuimde hierna het karwei af te maken. Enkele fl combinaties leverden niets op. Aan de andere kant had de tl ploeg twee keer geluk toen de bal uit schoten van Koel en Bos via de onderkant van de lat terug in het veld sprong. In de i minuut kwam Weber Germanicus toch dichterbij. Na een pass Drent omspeelde Bruinsma handig laatste man Isenborgh! schoot raak: 2-1. Verder liet Limburgia het niet komen. O] schouders van de supporters werden spelers en trainer Koi die tranen van blijdschap in de ogen had, rond gedragen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 14