MM® lUBBEL SUCCES 1ESWIELERS Van Lennep had langste adem in uitputtingsslag fYRRELLIN IRAND PRIX TT op Man Herron snelste in 250 cc klasse Adriano Panatta keizer van Europese gravelbaan Contractbreuk topcoureurs 'errari na lange tijd leen eerste LKiDSK CO UK AWT PAGINA 11 Eigenbelang Het duurt tenminste een jaar eer de betaalde voetbalclubs weer een poging kunnen onderne men hun derde team dus eerste amateurploeg in de standaardklas sen ingedeeld te krijgen. Zaterdag werd het rap port zelfstandigheid II, waarvan die indeling een onderdeel was, in zijn geheel verworpen op de bondsvergadering van de KNVB. Grootste tegenstanders waren de zondagamateurs. Zater dagafgevaardigde Troost gebruikte het u£Oord „angst" en hij kan wel eens gelijkheb- ben. Vele spelers van derde teams van betaal de voetbalclubs vinden het interessanter om niet in een reserveklas eigenlijk een discrirrii- nerende indeling want „men" vindt reserve maar niks maar in een echte klas te spelen en verdwijnen naar ploegen die daarin wel uitkomen, voornamelijk hoofd- en eerste klas KNVB amateurs. Die goede spelers, dicht aan leunend tegen een con- tractje bij hun club, zou den dus verloren zijn. Voorts wordt gevreesd dat die eerste amateu- relftalleri grote concur renten voor de publieke belangstelling zullen worden. Een eerste ama teurploeg van Feye- noord, FC Den Haag en dergelijke is natuurlijk aantrekkelijk voor voet balpubliek, als ze maar niet in een reserveklas spelen. Eigenbelang is derhalve de grote drijf veer geweest. Infiltratie v4n betaald voetbal in de amateurvoetbalwe reld is onzin. Er waren zo veel beschermende maatregelen ingebouwd in het voorstel dat dit terzijde kan worden ge schoven. Wellicht is het gevolg dat de betaalde voetbalclubs in eigen ge lederen een scheiding tussen profs en ama teurs gaan toepassen. Dan wordt zo'n derde team toch eerste, wordt het géwoon toegelaten tot de standaardklassen en kan het amateurvoet bal natuurlijk geen en kele ingebouwde sanctie doen gelden. Vraag Van regeringswege is een loonstop ingevoerd. Alle werknemers vallen eronder. Behalve de werknemer die profvoet baller is. Hij eist voor zijn nieuwe voetbaljaar een betere honorering, die in sommige gevallen van een grootte is waar voor vele werknemers in andere bedrijfstakken graag willen werken. Valt de bedrijfstak voet bal buiten die regerings maatregel? Onverantwoord De (eventuele) weg naar Montreal gaat vergezeld van kleinere en grotere drama's. Zo een is het gebeurde met Mieke van Doorn en Ruud Wielart. Beiden, gespecialiseerd in het hoogspringen, hebben de Joegoslaaf Dragan Tancic als trai ner. Hij is een expert aan wiens kwaliteiten niet valt te twijfelen. De beide Nederlandse kan didaten voor een Olym pische reis voerde hij naar prestaties, die hoopgevend voor slagen waren. Maar er kwam een kink in de kabel. De in Duitsland werkzame Tancic moet kosten ma ken om zijn pupillen te begeleiden en te verge zellen. Hij wilde die on kosten, terecht, vergoed hebben van de KNAIJ. d^ KNAU forse bedra gen ontvangt vóór top sporters (uitzending naar allerlei wedstrij den), als de KNAU wel geld heeft om te feesten t.g.v. het 75-jarig jubi leum, als kanslozen voor Montreal wel steeds weer naar het buiten land worden gezonden, is het onverantwoord en getuigt het van weinig beleid om pal voor de Spelen reële kandidaten op een dergelijke wijze „af te voeren". Op het totaalbedrag maakte dat van Tancic niets uit. DOUGLAS (MAN) De 250 cc-klasse bij de TT op Man werd gewonnen door de Ier Tom Herron. De Japanner Takazumi Katayama legde beslag op de tweede plaats, de Engelsman Chas Mortimer werd derde. In het klassement om het wereldkampioenschap heett Herron de leiding met 31 punten, één meer dan titelverdediger Walter Villa (Ita). Johnny Cecotto heeft gisteren in Misano Adriatico de 350 cc klasse bij de grote prijs van Italië gewonnen. De Venezolaan passeerde twee ronden voor het einde de Italiaan Consalvi, die uiteindelijk met twee seconden achterstand over de streep kwam. Giacomo Agostini (Ita), die de snelste ronde reed, kwam in de elfde ronde ten val. In de 500 cc klasse moest Cecotto in de tiende ronde met pech naar de kant. De Italiaan Marco Lucchinelli werd eerste na felle strijd met Agostini. Roger de Coster heeft in Frankfort zijn eerste positie in de stand om de wereldtitel 500 cc motorcross verstevigd. De Belg won gisteren bij de grote prijs van West-Duitsland beide manches. Gerrit Wolsink behaalde een tweede en een zevende plaats, waardoor hij in de stand om de wereldtitel nog maar één punt achter staat op de Westduitser Adolf Weil. (Van onze sportredactie) RAALTE De twee topcoureurs Marco Lucchinelli en Armanda Toracca uit Italië zijn, ondanks dat ze onder contract stonden, weggebleven bij de wegraces op de Luttenbergring. De organisatoren proberen nu via de gerechtsdeurwaarder W. vajji Duijn een schadevergoeding te krijgen. Lucchinelli en Toracca hadden op 25 april tijdens de Grand Prix in Frankrijk een contract getekend. Dat contract was door de Italiaanse motorsportbond goedgekeurd en naar de Raalter organisatoren verzonden. De twee Italianen lieten het afweten, omdat zij uit moesten komen in eigen land tijdens een kampioensrace. LE MANS Gijs van Lennep heeft voor de tweede keer in zijn loopbaan de 24-uursrace van Le Mans gewonnen. De Nederlander vormde een team met de Belg Jackie Ickx, die al voor de derde keer deze uitputtingsslag voor coureur en auto won. Van Lennep en Ickx reden vrijwel de gehele race op kop. Alleen in de eerste ronden werd het veld aangevoerd door de Renault Alpine van de Fransen Pierre Jabouille, Patrick Tambay en Jose Dolhem. Eenmaal aan kop gekomen reden Van Lennep en Ickx hun Porsche 936 zeer regelmatig rond. De tegenstand viel enigszins tegen. Meer dan 200.000 mensen zagen niet de verwachte strijd met <je Ameri kaanse monsters, de Imsa en de Nascar. Alleen de JCB Mirages en de Cadenet-Lola van Chris Craft en Alain de Cadenet konden redelijk volgen, zij het op enkele ronden achterstand. De koplopers hadden meer te stellen met de hitte. Jackie Ickx had bovendien een blessure aan de rechtervoet. De Belg kon nauwelijks lopen, maar het rijden ging hem beter af. De winnaars toonden zich na afloop uitermate tevreden over de Porsche. „De wagen is zeer geschikt voor langdurige wedstrijden. We hebben ook aangetoond, dat de turbocompressor helemaal een techniek voor de toekomst van de autosport is. We hebben er totaal geen moeilijkheden mee gehad. Velen hadden wel problemen verwacht." De Porsche van Van Lennep èn Ickx had na één etmaal elf ronden voorsprong op de JCB Mirage van Jean Louis Lafosse en Francois Migault. De Fransen gaven toe, dat hun wagen niet die reserves bezat, waarover Ickx en Van Lennep beschikten, en konden daarom geen strijd leveren met de Porsche. Het was voor de derde keer, dat een Porsche de snelste bleek (het was de 44e 24-uursrace in Le Mans). Verrassende derde was het duo de Cadenet/Craft (Gbr.). Gijs van Lennep, die in 1971 met Marko de laatste Porsche-overwin- ning tot stand bracht, was erg blij: „Ik ben erg gelukkig met deze zege. Het volgend jaar zal ik echter niet meer mee doen. Ik ben nu 34 en het wordt tijd mijn maatschappelijke carrière te laten voorgaan". De officiële uitslag van de 24-uursrace van Le Mans is: 1. Van Lennep (Ned) Ickx (Bel) Martini/Porsche 936 4769,923 kilometer (198,746 km/u). 2. Lafosse/Migault (Fra) JCB Mirage op 11 ronden. 3. Craft/De Cadenet (Gbr.) De Cadenet op 12 ronden. 4. Stommelen (Wdl)/Schurti (Lie) Martini/Porsche 936 op 18 ronden. 5. Bell (Gbr.)/Schuppen (Aus) JCB Mirage op 23 ronden. De 'artiest' Panatta heeft zijn handen vol gehad aan de 'werk man' Solomon. De Amerikaan had nog een vijfsetter, in de halve finale tegen Ramirez, in de benen, terwijl Panatta zater dag Eddie Dibbs redelijk een voudig uitschakelde. Daarnaast dreef de uitputtende hitte - meer dan 50 graden Celsius in de zon - de spelers tot het uiterste van hun fysieke kunnen. PARIJS De 25-jarige Romein Adriano Panatta werd gisteren keizer van de Europese gravelbanen door in de finale van de internationale tennis kampioenschappen van Frankrijk de twee jaar jongere Amerikaan Ha rold Solomon met 6-1, 6-4, 4-6, 7-6 te verslaan. Samen met zijn overwin ning in de internationale kampioenschappen van Italië, twee weken eer der, behaalde Panatta de „dubbel", die hem dezeif' de erkenning geeft als Hoad, Drobny, Roche, Laver en Borg die het zelfde ook presteerden. Dispuut De laatste keer, dat beide spe lers elkaar ontmoetten, was dit jaar tijdens het toernooi in Ro me. Na een dispuut op de baan, over de juistheid van een door Panatta geslagen bal, verliet Solomon, tijdens hun partij in de kwartfinales, het centre- court en liet de eer aan de Italiaan. Aan een voorgenomen revanche kwam Solomon op „Roland Garros" in eerste instantie hele maal niet toe. Zeer geconcen treerd spelend, met de bekende hoeveelheid „drop shots", gaf Panatta zijn tegenstanden aan vankelijk geen enkele kans en won de eerste beide sets met 6-1 en 6-4. Onvermoeibaar strafte Solo mon, in de derde set lichtzinnig heden van de Italiaan af. Met. uitstekende passeerballen bij te overmoedig opkomen en wat meer snelheid in zijn spel, over won Solomon tijdelijk de over vermoeidheid, om de derde set te behalen 6-4. Daarna werd het voor beide spelers een fysieke martelgang in de brandende hit te. Panatta liep in de vierde set snel weg - 5-2 - maar moest de Amerikaan eerst naast zich dulden, alvorens hij definitief de set, de partij en ruim 70.000 gulden had gewonnen. Voor zijn erelijst is de overwin ning in Parijs de meest klinken de, maar Panatta verklaarde na afloop van de finale, dat „de overwinning in Rome, twee we ken geleden, voor mijn gevoel het meest aan spreekt". Solo mon was teleurgesteld, dat hij zijn fysieke voordelen juist bij dit weer niet in winst kon om zetten. Regelmaat De Engelse Sue Barker won in de damesfinale met 6-2, 0-6, 6-2 van de Tsjechische Renata To- Adriano Panatta en Sue Barker heffen de beker die hun zege in Parijs symboli seerde. manova. Slechts in de tweede set, toen de concentratie van de Engelse verslapte, kon de fors gebouwde Tomanova de winst pakken. j Met een secure regelmaat wist Sue Barker haar technische kwaliteiten, in beide andere sets uit te buiten, om uiteindelijk vrij gemakkelijk haar eerste grote internationale zege te be halen. De lijst van winnaars van de open Franse kampioenschappen 1976 ziet er als volgt uit: Herenenkel: Adriano Panatta (Ita); Herendubbel: Fred Mc- Nair en Sherwood Stewart (VSt); Damesenkel: Sue Barker (Eng); Damesdubbel: Fiorentel- la Bonicelli (Uru) en Gail Lovera (Fra); Gemengd dubbel: liana Kloss (ZAf) en Kim War wick (Aus). BECKENHAM Olga Morozo- va (Rus), verliezend finaliste van Wimbledon in 1974, heeft zater dag het internationale tennis toernooi van Beckenham ge wonnen. Zij versloeg in de eind strijd de Zuidafrikaanse Marise Kruger in drie sets: 7-5, 2-6, 6-3. Bij de heren ging de titel naar Roscoe Tanner, die nauwelijks moeilijkheden had met zijn landgenoot Jimmy Connors: 6-3, 6-4. Roscoe Tanner veroverde met zijn landgenoot Dick Stockton ook de titel in het herendubbel spel door met 8-9, 7-5, 6-4 te winnen van de Engelse broers David en John Lloyd. Het is een goed gebruik dat een winnaar van een autorace de hem na afloop overhandigde fles champagne eerst eens lekker schudt en vervolgens met forse stralen om zich heen spuit. Jody Scheckter was in Anderstorp geen uitzondering. Links Patrick Depailler en rechts Niki Lauda. j. „NDERSTORP De Zuidafri- "■Uaan Jody Scheckter heeft giste- sn met een Tyrell zeswieler de ."irote Prijs van Zweden voor .„.gfrmule I-wagens gewonnen. iai uweede werd de Fransman Pa- ï984ick Depailler eveneens met cn Tyrell zeswieler. Op de der- e plaats eindigde wereldkam- ioen Niki Lauda met een ferra- 'wi' Vierde werd Lafitte met een ijatra, vijfde Hunt met Macla- nunAn en zesde Regazzoni met Fer- en r«ri. Uittj 39 jioor het eerst sinds de grote prijs van fostenrijk op zeventien augustus vorig m^ar (winnaar Vittorio Brambilla) werd [errari verslagen. Het gebeurde gister middag in de grote prijs van Anderstorp, waar de zeswielers van Tyrrell (Scheck ter eerste en Depailler tweede) een dub bele overwinning boekten. Sinds Zeltweg vorig jaar had Ferrari alle Grand Prix beheerst. Niki Lauda, de heersende wereldkampioen, won er zes, de Zwitser Clay Regazzoni twee. In An derstorp, waar de Zweedse koning Karei Gustaaf tot de 40.000 toeschouwers be hoorde, eindigde Niki Lauda op de derde plaats en veroverde hij toch nog vier punten voor het wereldkampioenschap dat hem eigenlijk niet meer kan ontgaan. In het klassement voor de wereldtitel heeft Lauda 55 punten tegen Scheckter 23. De Grote Prijs van Zweden was een spectaculaire race. Jody Scheckter, de Zuidafrikaan, had in de trainingen de poleposition veroverd, maar hij verloor de eerste positie al direct bij de start aan de Amerikaan Mario Andretti, die met Lotus reed. Andretti had een bliksem- start. De wedstrijdcommissarissen oor deelden aanvankelijk dat Andretti te vroeg was gestart Hij kreeg een minuut straf, maar na een protest van Lotus teamleider Colin Chapman werd de straf weer teniet gedaan. Strijd staken Veel plezier had Andretti daar niet van. Hij leidde weliswaar van de eerste tot de 45e ronde, maar kwam toen met een kapotte motor in de pits en moest de strijd staken. Het zat Lotus in Ander storp bepaald tegen, want ook de Zweed se favoriet Gunnar Nilsson haalde het einde van de race niet. Al in de derde ronde begon Nilsson in zijn Lotus te slingeren op een oliespoor en knalde voor de pits tegen de vangrails. De pechvogel van de dag was de Nieuw- zeelander Chris Amon in de vorig jaar nog door de Nederlanders Hoogenboom gesponsorde Ensign. Amon, die tijdens de trainingen de vierde beste tijd had laten noteren en in de race ook lange tijd op de vierde plaats reed, vloog in de 38e ronde na een breuk in de wielophanging eveneens tegen de vangrails. Zijn bolide werd praktisch totaal vernield, zelf kwam hij met dè schrik vrij. De Nederlandse Boro-formule I-wagen met de Australiër Larry Perkins aan het stuur kwam niet verder dan de achttien de ronde. Nadat de trainingen al weinig succesvol waren verlopen (22e startposi tie), waren er tijdens de race problemen met de wielophangingen en moest Per kins al vrij snel de strijd staken. iN HAAG De snelheidssport heeft het afgelopen ekeinde weer een zware tol geëist. Twee autocou- w1rs en twee motorrenners lieten de afgelopen twee j "pen het leven op een circuit. kwam tijdens men zii£Ë.ce in de cc Wasse van H„ JT op het eiland Man Les d5iy om. De in Engeland Australische cou- kwam na ongeveer vier ten val en overleed zijn verwondingen. Eerder week had de /Westduitser ™a'^er Worner tijdens een race je zijspanklasse al het leven tèr ten- Sinds in 1913 de eerste p °P het stratencircuit van l werden gehouden, zijn er {coureurs om het leven geko- Enkele uren na de start van de 24-uursrace van Le Mans veron gelukte de Fransman André Haller. Hij raakte met zijn Dat- sun van de baan en botste tegen een vangrail. De wagen die vlak daarvoor een pitsstop had ge maakt en vol getankt was, ex plodeerde. André Haller werd nog wel levend uit het wrak gehaald, maar overleed korte tijd later als gevolg van ernstige kwetsuren aan de borst en brandwonden. De zevenenveer- Als een trieste markering de baan. De rijder kwam om tigjarige Haller beoefende de autosport reeds twintig jaar. Tijdens races op het Belgi sche circuit Zolder viel ook een dode te betreuren. De Britse autocoureur Suther land verongelukte. In de twaalfde ronde van de twee- ligt de wagen van de Franse coureur André Haller langs het leven toen zijn Datsun explodeerde. de manche kwam zijn wa gen in botsing met de bolide van zijn landgenoot Collin James. Zij schoven met hun auto's onder de vangrails door waarbij Sutherland werd onthoofd. James bleef ongedeerd. In Niort kwam de Engelse motorrenner Teasdale om het leven. Tij dens een race werd hij be vangen door de 'hitte en kreeg een hartaanval. Hij werd van de motor geslin gerd en overleed korte tijd later. aijs van Lennep passeert, de arm zegevierend omhoog gestoken, de finish na 24 puttende uren waarin de bolide van de Nederlander en de Belg Ickx eerste werd. ieeftHoe warm het was en hoe snel het ging: deze Franse schone heeft zich langsde °p :an neergevleid en was natuurlijk een dankbaar object voor de fotografen. leve

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11