■Artsen abortus kliniek zes maanden geschorst [Dsservatore kapittelt i/olgers van eigen geweten in politiek bestrijding van rkloosheid ipieren tijger" angstbeperking ortvissers revelingen Politieke moord op Italiaanse procureur-generaal VS en Israël boycotten PLO-toespraak 'n Onpartijdige verzekerings adviseur pik je er nu zó uit. Studenten verklaring ,,pure kletskoek" KORTE METTEN LECTOREN IN OUD-KATHOLIEKE PAROCHIES ZONDER PRIESTER )ENSDAG 9 JUNI 1976 LEIDSE COURANT/ PAGINA 7 MSTERDAM (ANP) Het Medisch uchtcollege in Amsterdam heeft twee rtsen van de voormalige abortuskliniek let Sarphatihuis" in de hoofdstad voor maanden de bevoegdheid ontzegd tot et uitoefenen van de geneeskunst, e kliniek werd in 1974 gesloten. Op 9 van dat jaar werd een 37-jarige elgische vrouw, die meer dan drie laanden zwanger was, geaborteerd. Nog iezelfde avond is zij tengevolge van de 'handeling (zij kreeg hevige bloedingen) ;en Amsterdams ziekenhuis overleden, inspecteur van de volksgezondheid in Noord-Holland diende daarop bij het Me disch Tuchtcollege een klacht in tegen de twee artsen die de abortus hadden uitge voerd. Tegen de gewoonte in heeft het college gisteren in het openbaar uit spraak gedaan. De twee artsen wacht ook nog een straf rechtelijke vervolging. Op 22 en 24 juni zullen zij voor de rechtbank in Amster dam "moeten verschijnen voor het plegen van abortus en het veroorzaken van dood door schuld, subsidiair van zwaar licha melijk letsel de dood tengevolge hebben de. Bij de behandeling van de klacht is het Tuchtcollege ervan uitgegaan, dat het afbreken van de zwangerschap op zich zelf niet zondermeer als laakbare hande ling, die het vertrouwen in de medische stand ondermijnt, behoeft te worden be schouwd. De nalatigheden bij de behan deling, waardoor ernstige schade is ont staan voor de patiënte, hebben echter dit vertrouwen wel ondermijnd, aldus het college. „De artsen hebben in de uitoefe ning van de geneeskunst blijk gegeven van grove onkunde" zo luidde het oor deel. HAAG - Als (gering zegt de ste voorrang te lan de be- van de loosheid, dan dat net een pa- tijger. De gevers vinden toedoen van leidsinstanties el dwarshout op veg als het gaat om de uitbreiding van het aantal ar beidsplaatsen. Dat zegt het Verbond van Nederlandse On dernemingen in zijn blad van deze week. Gemeend wordt dat het bedrijfsleven bij zijn investeringsbe leid meer dan ooit ge confronteerd wordt met een chaotische besluitvorming op verschillende be stuurlijke Genoemd worden de kwestie van de kre dietgarantie voor de levering van materia len aan Zuid-Afrka, de houding van het Groningse gemeente bestuur om eventueel samen met Rotter dam opdrachten te weigeren aan een be drijf dat ook in Chili werkzaam is, en de besluiteloosheid in de provincie Groningen over de uitbreiding van de Eemshaven. In alle gevallen, al dus het VNO gaat het om belangrijke werk gelegenheid. Er - wordt geprobeerd over de rug van het bedrijfsleven politie ke wensen door te drukken. SINGEN (ANP) „De sportvissers in de Grevelingen krijgen olgcnd visseizoen waarschijnlijk een vangstbeperking opge- I Dit hebben zij dan te danken aan het ongedisciplineerde isportievc gedrag van een deel van de op de Grevelingen ide sportvissers". Dit zei gisteren de heer J. Ceelen, voorzit- i de Delta-federatie, een organisatie waarbij 45.000 sportvis- Zeeland en West-Brabant zijn aangesloten. "1 :lta-federatie heeft in het •erscheidene keren ge- •rd in te grijpen in het {edrag van sommige sport- rs. die na een dagje vissen jhuis gingen met vuilniszak- rol vis. De eerste maatregel, ■in werd bepaald dat slechts isen per dag mochten wor- ipgevist. werd ontdoken en intbrak aan controle-moge- fcden. Een tweede maatre- yissen met maar één haak fcengel en slechts twee hen gels per persoon, is ook geen succes, zegt de heer Ceelen. Wanneer het zo door gaat, on dergaat de Grevelingen hetzelf de lot als het Veerse meer, waar de platvis zo goed als uitgestor ven is. In samenwerking met de beroepsvissers wordt gesleuteld aan een nieuwe maatregel. Deze zal inhouden, dat iedere sport visser met maar één hengel en één haak mag vissen tot een maximum van 25 vissen per dag. INKRIMPING BUSDIENSTEN DRAMA VOOR ZEELAND ZIERIKZEE (ANP) De bezuinigingsmaatregelen van de minis ter van verkeer en waterstaat op het openbaar vervoer betekent een onbillijke en dramatische ontwikkeling voor het openbaar vervoer in Zeeland. Aldus de heer H. J. van Zuijlen, directeur van een van de vervoermaatschappijen in deze provincie. Als de minister zijn plannen doorzet om avondbusdiensten die per rit minder dan tien passagiers vervoeren, te laten uitvallen, dan wordt de regio onleefbaar, zegt de heer Van Zuijlen. Zeeland is voor het openbaar vervoer voornamelijk van busdienst en afhankelijk. De enige spoorlijn die door Zeeland loopt, gaat in een rechte lijn van Vlissingen naar Bergen op Zoom. De andere delen van Zeeland, waaronder geheel Zeeuws-Vlaanderen, zijn volkomen afhankelijk van busdiensten. Sabotage bij DSM HEERLEN (ANP) De ei gen beveiligings- en bewa kingsdienst van DSM is met een onderzoek bezig naar het onklaar maken van drie hulpverlenings voertuigen waaronder een ambulance. Zodra het on derzoek is afgesloten zal de officier van justitie te Maastricht, Mr. R. Ficq, bezien of er aanleiding be staat om tegen de dader een strafvervolging in te stellen. Tot nu toe is komen vast te staan dat in het carter van de drie voertuigen en in de motor van een ver plaatsbare hogedrukpomp, die overigens niet in ge bruik was, met opzet een hoeveelheid zand is aange bracht. Dit feit werd al op 13 mei jongstleden ontdekt bij een contróle die aan de ingebruikneming van de pomp en van de voertuigen vooraf ging. De interne DSM-recherche beschikt over gegevens die erop wijzen dat de voertui gen en de pomp door één en dezelfde persoon on klaar zijn gemaakt. De da der wordt gezocht in een betrekkelijk kleine afdeling van een technische dienst bij de chemische bedrijven te Geleen, aldus DSM. Een kortgeleden gemaakte foto van de Italiaanse procu reur-generaal Francesco Coco, die gisteren werd ver moord. (Van onze correspondent Frans Wijnands) ROME De procureur-generaal in Genua, Francesco Coco, een van zijn lijfwachten en zijn chauffeur zijn gistermiddag in een stille woonwijk van de Italiaanse havenstad Genua vermoord. De driedubbele moord werd uitgevoerd door een vermoedelijk vijf man tellend commando van „De nieuwe partizanen", een extreem linkse organisatie. Deze groep was ook verantwoordelijk voor een brand die onlangs werd gesticht in een Romeinse bioscoop waar een neo-fascistische verkiezingsbijeenkomst zou worden gehouden. Bij die brand vielen geen slachtoffers. „De nieuwe partizanen" hebben in een briefje, dat zij in een telefooncel in de stad Savona achterlieten en waarin zij de verant woordelijkheid van de moord op zich namen, aangekondigd in de nabije toekomst nog meer politieke tegenstanders te zullen liquide ren. Francesco Coco, 67 jaar, getrouwd en vader van drie studeren de zoons, stond bekend om zijn rechtlijnige, anti-linkse, opvattin gen. De magistraat heeft een lange carrière achter de rug met talloze opzienbarende episodes. Aanvankelijk werd verondersteld, dat de moord een wraakoefening van de mafia-groeperingen zou kunnen zijn, tegen wie Coco in zijn loopbaan zeer hard is opgetreden. De boodschap evenwel, die de nieuwe partizanen hebben achtergela ten, bevestigde de ook aanvankelijk al bestaande vrees, dat de moord politieke motieven heeft. GENÈVE (RELTER) - De Ver- enigde Staten en Israël hebben gisteren op de wereldwerkgele genheidsconferentie van de ILO (Internationale arbeidsor ganisatie van de VN) de rede van de Palestijnse bevrijdings organisatie (PLO) geboycot. Ondanks fel Amerikaans-Israe- lisch verzet daartegen is de PLO een waarnemerszetel verleend. Toen Abdoel-Muhsim Aboe Mi- zer Rose namens de PLO begon te spreken stonden de Ameri kaanse en Israëlische delegaties op en verlieten de zaal. Mizer riep de achtergebleven 130 Ilo-delegaties op de Israëli sche bezetting van Arabische gebiedsdelen te veroordelen en kondigde aan dat de PLO een discussiestuk ter tafel zal bren gen over de vermeende Israëli sche wandaden aldaar. Na Mi- zers rede keerden Amerikanen en Israëli's in de zaal terug, maar zij weigerden commentaar te leveren. Bent u op zoek naar een verzekeringsdeskundige die u onpartijdig kan advi seren? Dus geen vertegenwoordiger van één of andere verzekeringsmaat schappij maar een volkomen onafhankelijke adviseur. Kijk dan uit naar zo'n ronde sticker op deur of raam en stap er eens binnen. (publikalie van Delia-Lloyd, die vindt dat u geen verzekeringen moet sluiten zonder onpartijdig advies voorat) OFFICIER IN PASPOORT-AFFAIRE (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De Amsterdamse officier van justitie, mr. L. van den Berge, heeft de verklaringen van Hugo Maller en zijn medestudent Rudi M. gisteren „pure kletskoek" genoemd. Hij deed dit naar aanleiding van het bezwaar van hun advocaat mr. P. Bakker Schut, die geen reden tot voorlopige hechtenis ziet. Zoals bekend werd het paspoort van Hugo Muller gevonden op de man die een bomaanslag pleegde op het vliegveld Ben Goerion bij Tel Aviv. Hierbij kwamen hijzelf en een Israëlische veiligheids beambte om het leven. Volgens de heer Bakker Schut zouden de studenten het paspoort hebben gegeven aan de ultralinkse Westduitse „Rote Armee-frak- tion", die het document nodig zou hebben om een van haar leden de grens over te helpen. Mr. Van den Berge heeft weinig waarde aan dit verhaal. Volgens de officier blijft het tweetal formeel in hechtenis wegens verduiste ring van het paspoort, omdat dit identiteitsbewijs nu eenmaal eigendom is van de Staat der Nederlanden. „Maar het is allerminst de vlag, die in deze zaak de lading dekt, want er is ook een stuk onbedekte lading", aldus de officier. „De hechtenis is hierom gerechtvaardigd, omdat het tweetal - op wat voor wijze ook - betrokken is bij zeer ernstige delicten. Het is bekend wat er op het vliegveld bij Tel Aviv onlangs is gebeurd", zo zei hij. Weer aardschok Noord-Italië UDINE (AP) De Noordita- liaanse stad Udine is gisteren opnieuw getroffen door een sterke aardschok, zo is ver klaard door Italiaanse functio- Er is geen melding gemaakt van slachtoffers of schade. Een zware aardbeving in hetzelfde gebied eiste op 6 mei 966 doden. I _l Osservatore Romano, het semi-officiële blad van het Vati- I-ja», heeft op Pinksteren verklaard, dat paus en bisschoppen Üfj] onbestrijdbare competentie hebben hun oordeel te geven *r de politieke beslissingen van de katholieken. De katholie- n op hun beurt zijn verplicht zich naar het oordeel van hun rkelijke leiders te voegen. .mand, die deze bevoegdheid Tt n paus en bisschoppen op i gebied ontkent en zijn ei- )74, n geweten volgt, gaat uit I8.90h een niet katholieke kijk op n geloof. Aldus de Italiaanse _^oloog Carlo Caffara, lid n de internationale theolo- hcommissie. """lus en bisschoppen zijn vol- :N v#is Caffara ertoe geroepen lbooie politiek in het licht van j. Tjt evangelie en vanuit een [ale visie op de mens te Doordelen. Van daaruit kun- macin zij dan de gelovigen prak- aanwijzingen geven, op- iflt hun politieke beslissing Eiektet hun geloof overeenstemt. 1Jt anders zien is volgens Caf- eenvoudigweg onmogelijk >r iemand, die in de kerk :fara gaat dan uitvoerig in de tegenstrijdigheid tussen atheistisch communisme rjfr- en het christendom en conclu deert hieruit, dat het tegen woordig zo vaak genoemde pluralisme hiervoor geen uit weg biedt. Integendeel de muur, die deze uitweg afsnijdt, kan niet hoog genoeg gebouwd worden. De Osservatore Romano geeft in dezelfde editie antwoord op uitspraken van Raniero la Val- le, een van de bekendste kath olieken van Italië en boven dien door zijn journalistieke werk een van de best geïnfor- meerden over kerk en Vati- kaan. Deze verklaarde voor de televisie, dat de Italiaanse katholieken tot dusver steeds als onvolwassen katholieken zijn behandeld. Hij verdedigt hun recht vrij hun stem uit te brengen. Rariiero La Valle staat als onafhankelijke kath oliek op de lijst van de com munistische partij. De Osservatore Romano ant woordt in een niet gesigneerd artikel. Dit betekent, dat in feite het staatssecretariaat aan het woord is. In deze reactie verklaart de Osservatore Ro mano, dat La Valle politiek honderd jaar achter loopt en de oude Liberale mening ver dedigt, dat godsdienst prïve- zaak is en niet met de zaken dezer wereld vermengd mag worden. Het artikel eindigt met de scherpe verklaring, dat kerk en godsdienst echter niet naar goeddunken gemanipu leerd kunnen worden. Men kan ook niet ongestraft de sport drijven met de kerkelij ke leiders, waarmee de kerk zich identificeert. KERK EN WERELD De bisschop van Rotterdam heeft aan pater H. C. Hage- man eervol ontslag verleend als rector van het bejaarden centrum Huize Roomburgh te Leiden. Ook werd eervol ont slag, wegens emeritaat, ver leend aan pastoor H. J. Kooij- man van de parochie H. Willi- brordus te Oegstgeest. De Spaanse commissie Justitia et Pax (Gerechtigheid en Vre de) heeft in een publieke ver klaring volledige democrati sche vrijheden in Spanje geëist alsmede directe beëindi ging van de foltering van poli tieke gevangen. Het is noodza kelijk, aldus de commissie, dat alle mensen- en burgerrechten volledig wórden veilig gesteld. Zij dringt aan op een groot scheepse amnestie van alle po litieke gevangen en dienstwei geraars. De bisschoppen wordt gevraagd zich in te zet ten voor de toelating van alle poütieke partijen en van vrije vakbonden. In overleg met de kerkelijke autoriteiten heeft de Spaanse regering de priestergevange nis van Zamora opgeheven. Deze gevangenis was een uit vloeisel van het concordaat, waarbij werd overeengeko men, dat veroordeelde pries ters hun straf niet in een ge wone gevangenis zouden uit zitten. In 1974 trachtten, via een opstand, gevangen pries ters dit te veranderen. Meer dan honderd priesters hebben met deze gevangenis kennis gemaakt, deels vanwege poli tieke activiteiten. De drie, die nog in Zamora waren zijn naar kloosters overgebracht. In Oostenrijk zullen dit jaar tweeënzestig jonge mannen tot priester worden gewijd, drieëndertig wereldgeestelij ken en negenentwintig beho rend tot orden en congrega ties, voornamelijk missionaris sen s.v.d. en Salesianen. In totaal zijn het er veertien min der dan vorig jaar. Zogenaam de „late roepingen" vormen een hoog percentage. Paus Paulus heeft de geloofs brieven aanvaard van de eer ste Marokkaanse ambassa deur bij de Heilige Stoel, Yoessef Ben Abbes. Hij be sprak met hem de problemen van het midden-Oosten, waar onder de strijd in Libanon. Sexuele ethiek DPR-Utrecht teleurgesteld over verklaring van kardinaal Kardinaal Willebrands heeft in de laatste vergadering van de Diocesane pastorale Raad van het bisdom Utrecht gerea geerd op een tot hem gerichte brief van de raad over de Vaticaanse verklaring inzake de sexuele ethiek en zijn visie op dit Romeinse document ge geven. Op verzoek van het episco paat van de oud-katholieke kerk heeft de stichting oud katholiek seminarie een cur sus voor opleiding van lecto ren ontworpen. De cursus zal op twaalf zaterdagen ver spreid over het seizoen 1976- 1977 in Zaandam worden ge geven. Op verzoek van het stichtings bestuur en in overleg met de docenten van het seminarie zullen bisschop Van Kleef en zijn echtgenote (bisdom Haar lem) de leiding van de cursus hebben. Na voltooiing van de ze eenjarige cursus beslist de bisschop over aanstelling van de deelnemers tot lector, waar na de lectoren bevoegd zijn tot uitoefening van een aantal ta ken zoals het leiden van diensten van scrhiftlezing en gebed, op zondag bij afwezig heid van een priester of dia ken en op andere dagen ter aanvulling van de zondagse eucharistieviering. Het is de bedoeling dat de lectoren vooral zullen gaan functioneren binnen de ge meenschap (parochie e.d.) waaruit zij voortkomen. Zij kunnen daartoe een geogra fisch bepaalde opdracht voor een beperkte tijd krijgen, die verlengd zal kunnen worden. Inschakelen van een lector van buiten de parochie wordt niet uitgesloten. De bisschoppen zijn tot deze aanpak gekomen na onder meer gunstige ervaringen in de parochie in Aalsmeer, waar geen pasoor is. Men moet daar de pastoor delen met andere parochies. Men besloot de ver antwoordelijkheid te aanvaar den voor de zondagen zonder priester, en een vorm van dienst te oefenen, die voorbe reid en geleid wordt door een groepje gemeenteleden. Blijkens het blad, „De Oud- Katholiek"; dat over deze ont wikkeling bericht, werd deze noodoplossing een verrijking. De „eigen diensten worden nu eens per kwartaal gehou den, ook als er een priester eventueel ter beschikking zou zijn. Men wil deze diensten niet meer missen en ervaart ze als een winstpunt „Hoe wezenlijk een eucharis tieviering ook is en hoe onver vangbaar ook", aldus pastoor A. J. Glazemaker, „een kerk die geen andere vorm van ere dienst meer kent of kan bele ven, is ook in het licht van de kerkelijke traditie wel op een hoofdspoor, maar slechts een- sporig bezig op een versmald pad. Datzelfde geldt voor een gemeente waarbinnen de priester de enige is die mag of kan voorgaan in liturgische sa menkomsten in het kerkge bouw." De brief was in de mei-verga dering van de DPR-Utrecht al aan de orde geweest. Hij be vatte kritiek op de Vaticaanse verklaring en hield een afkeu ring in van de verklaring van de Nederlandse bisschoppen naar aanleiding van het docu ment. Kardinaal Willebrands, voorzitter van de DPR vroeg de raad de beslissing over de brief uit te stellen en zegde onder "meer een eigen reactie toe op de verklaring. In deze reactie benadrukte hij nu sterk de positieve waarde van de Vaticaanse verklaring. Hij maakte een scherp onder scheid tussen de onverander lijke norm en de subjectieve schuld. „Pas in eigen schuld wordt het normgevend ideaal in de kern aangetast, maar we kunnen de mens het normge vend ideaal niet ontnemen". De raad reageerde zeer teleur gesteld op de verklaring van de kardinaal. Men miste in zijn betoog een positieve waar dering van de veranderingen die zich op het terrein van de sexuele ethiek hebben voltrok ken en aandacht voor de con crete belevingen en noden van de mens. Besloten werd zowel de uiteenzetting van kardinaal Willebrands als de brief van de raad te publiceren.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7