i HUREN HEREN- I GRACHT/ ZIJLSINGEL KUNNEN DRASTISCH OMLAAG Ernstige kritiek huiseigenaren op' model-huurcontract C onsumentenbond Staatssecretaris Schaefer geeft extra subsidie Leidenaars in beroep tegen bebouwing Doelenterrein KOV stelt speciaal lidmaatschap melkhandelaren in WOENSDAG 9 JUNI 1976 01 LEIDSE COURANT en I a!|Vr ou wenbe weging bei lak! voert actie tegen beg Si pvermindenng ^Kinderbijslag ri n" J.EIDEN De Nederlandse hrVrouwenbeweging is een hand- ^ekeningenactie gestart tegen an-jle plannen van de regering om ,-eliBe kinderbijslag en -aftrek te verminderen. Huis-aan-huis, bij n JVinkelcentra en op de markt vv,pullen de handtekeningen wor- ft pen ingezameld. Inmiddels heeft het Leidse secretariaat IZjvan de vereniging reeds 550 handtekeningen ontvangen van degenen die zich achter de actie hebben gesteld. De Nederlandse Vrouwenbewe ging noemt de plannen een for- 6e aanslag op het gezinsinko men. De handtekeningen zullen jlijdens een protestdemonstratie pp het Binnenhof worden aan- pl 'geboden. Belangstellenden die pan de actie willen deelnemen Kunnen zich melden bij het se- laclcretariaat van de afdeling, He- "zhjrengracht 53, tel. 133848. kortweg jEIDEN Bewoners van Ma- redorp en Noordvest houden 'anavond een bijeenkomst in iet Leidse Volkshuis. Zoals ge- iruikelijk wordt er geklaverjast n gesjoeld. Aan het einde van le avond is er een tombola. De •ijeenkomst begint om acht uur. LEIDEN De heer Van der Heijden, adviseur van de Leidse Bond van Grond en - huiseigenaren heeft ernstige kritiek geuit op het model huurcontract dat is opgesteld door de Consumentenbond. Tij dens een bijeenkomst van de bond gisteravond in het Anto- nius clubhuis stelde de heer Van der Heijden dat het model huurcontract „juridisch aan al le kanten rammelt". Zo was de heer Van der Heijden opgevallen dat de huuropzeg- ging in het contact slecht was geregeld. „De op de verhuurder rustende plicht tot herstel zal door de onvoldoende omschrij ving in dit concept aanleiding geven tot talrijke processen", zo voorspelde de adviseur van de Bond van Grond- en huiseigena ren. Hij betoogde tevens dat destan- daard-contracten die door huis eigenaren- en makelaarsorgani saties zijn opgesteld vaak te zware verplichtingen aan huur ders opleggen. „Zij zijn te een zijdig, in het voordeel van ver huurders, geredigeerd. Hierbij mag echter niet helemaal wor den vergeten dat het vaak wel noodzakelijk is strenge bepalin gen in een contract op te nemen, ook in het belang van de buurt en medebewoners van bijvoor beeld een flatgebouw". Als grootste bezwaar dat aan de standaard-huurcontracten van de Consumentenbond kleeft, noemde de heer Van der Heij den dat deze te eenzijdig naar de andere kant is gericht. „De Consumentenbond moet ervoor waken dat hij niet te eenzijdig van het standpunt „alle ver huurders zijn kapitalisten, die alle huurders willen uitzuigen", uitgaat." De heer Van der Heijden be sloot zijn redevoering met de verwachting uit te spreken dat in de werkgroep, die door het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening zal wor den ingesteld om de rechtsver houding tussen huurders en ver huurders beter te regelen wel juristen zullen worden opgeno men zodat in de toekomst geen juridische blunders meer zullen worden gemaakt. „Men zal in goede sfeer moeten zoeken naar een brug over de kloof, die de belangengroepen scheidt. Met het tegen elkaar opzetten van groepen eigenaren-huurders komt men er niet. Dit leidt, zoals de Leidse processen tegen opstandige huurders contra wo ningbouwverenigingen leerden, slechts tot spanningen en levert ook huurders niets anders dan kosten op", aldus de heer Van der Heijden.' CPN-fractie: Vaart achter nieuwbouw Academisch - Ziekenhuis LEIDEN De CPN-fractie vraagt zich af in welke mate overeenstemming is bereikt en welke maatregelen het college denkt te nemen opdat het be sluit van de raad om tot een spoedige aanvang van bouw van een nieuwbouw ten behoe ve van het Academisch Zieken huis, uitgevoerd zal worden. De fractie stelt dat het bestuur en stafconvent van het Acade misch Ziekenhuis er bij de staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen op hebben aangedrongen de voorgenomen nieuwbouw van het ziekenhuis niet langer uit te stellen. Brand op het water ALPHEN AD. RIJN Kort sluiting in een wasmachine was de oorzaak van een brandje dat gisterochtend om kwart voor negen ontstond in een woonark aan de Steekterweg. De gealar meerde brandweer rukte uit met één spuit De schade bleef beperkt tot een beroete en be- rookte kamer en keuken. LEIDEN De commissie van de beroepschriften van de Raad van State zal eerstdaags kennis nemen van het beroepschrift dat bij de Kroon is ingediend over de beslissing van de Leidse gemeenteraad om in principe akkoord te gaan met de ontwikkelin gen in de plannen van de Universiteit om op het Doelenterrein te gaan bouwen Donderdag j.l. boog de commissie voor Ruimtelij ke ordening van de gemeenteraad zich over de plannen van vijf architecten. Het beroepschrift dat nu is ingediend, werd op 26 april j.l. al aangekondigd. In het ter tafel liggende beroep schrift stellen enige bewoners van de binnenstad, dat het niet juist is om alvast te beschikken over een stuk grond zonder dat de minister van Defensie heeft laten weten dat hij inderdaad heeft besloten de militaire func tie van dat Doelenterrein op te geven. „Het is derhalve prema tuur", zo stellen requestranten, „om wat de bestemming van het Doelenterrein betreft vooruit te lopen op eén eventueel nog te nemen beslissing". Schrijvers stellen, dat de grond eigendom is van de gemeente Leiden en dat deze grond een groot kapi taal vertegenwoordigt, over de lasten en baten waarvan tot nu toe geen woord is gezegd. Het Doelenterrein, dat in janua- ri al aan de minister van CRM werd voorgedragen om in zijn geheel op de lijst van bescherm de monumenten te worden ge plaatst, dreigt ten offer te vallen omdat de ministerraad op 21 maart j.l. toestemming zou heb ben verleend om plannen ten gunste van de nieuwbouw te ontwikkelen. „Het verlenen van toestemming voor de ontwikke ling van vergaande plannen ten gunste van een bouwonderne ming, die een gewillig oog heeft laten vallen op het terrein van bijvoorbeeld Huis ten Bosch, kan weliswaar overeenkomen met de droomverwachtingen van sommige planologen, maar hoeft niet te betekenen dat zul ke dromen rechtvaardig zijn", staat er in de brief. De brief schrijvers vinden dat er in Lei den in deze zaak „passieve pla nologie" wordt bedreven. Zij vinden ook dat stadsbestuur ders die hun mond vol hebben van „de mooiste functie van een wijk is de woonfunctie" eigen lijk tegen zichzelf in bescher ming moeten worden genomen waar zij mogelijk eenzijdig wor den geïnfiltreerd door corpora ties die de Leidse binnenstads bewoner wezensvreemd schij nen te zijn. Schrijvers verzoe ken daarom de Kroon om de plannen rond het Doelenterrein minstens „op te schorten". LEIDEN Door de fusie van de bonden van melkhandelaren zullen de inkomsten van het K.O.V. (Katholiek Onderne mers Verbond) aanzienlijk da len. Deze netelige kwestie werd aangesneden op de jaarvergade ring van deze bond die gister avond plaatshad. Het K.O.V. krijgt namelijk een groot deel van zijn gelden uit de contribu tie van de melkhandelaren en hoopt door middel van een spe ciaal lidmaatschap met lagere contributie voor de raelkhande- laren dit wegvallen enigszins te compenseren. Verder kon de bond de verheu gende mededeling doen dat de verdere afbouw van de Detail handelsschool bevredigend ver loopt en dat deze school waar schijnlijk in augustus "77 door prinses Beatrix officieel zal worden geopend. De scheidende voorzitter, de heer Lambermont (hij zal wor den opgevolgd door de heer Van der Klugt) sprak de hoop uit dat de middenstand de moeilijke pe riode waarin zij verkeert (con currentie van grootwinkelbe drijven, gebrek aan parkeer ruimte in de binnenstad) zal doorkomen en had daar wel vertrouwen in gezien de prettige verstandhouding die het K.O.V. met wethouder Van Aken heeft. Scholieren uit Krefeld maakten rondvaart door Leiden In het kader van de uitwisselin gen tussen Leiden en zijn Duitse zusterstad Krefeld is deze week een groep van 33 leerlingen van de Ter Meer Schule uit Krefeld te gast bij hun collega-scholie ren van de Christelijke Scholen gemeenschap Leiden Zuid-West aan de Schubertlaan. Het gaat hier om een tegenbe zoek, nadat leerlingen uit Lei den in het kader van een Drie Octoberproject vorig jaar een bezoek aan Krefeld brachten. Tot en met vrijdag krijgen de Krefelders, die met twee leer krachten in gastgezinnen zijn ondergebracht, de gelegenheid met hun zusterstad kennis te maken. Direct na aankomst, gis teren, gebeurde dat al met een rondvaart door de Leidse grach ten en singels, waarna het gezel schap aansluitend op het stad huis werd ontvangen. Vandaag wandelde men langs het Katwijkse Noordzeestrand en vanavond wordt er gegeten in het Pannekoekenhuisje. Morgen maken de Krefelders het slaan van de eerste paal voor de nieuwbouw van de scholengemeenschap Zuid-West mee, waarna zij door directeur Van der Linde zullen worden ontvangen. Een wandeling door het historische Leiden besluit die dag het bezoek. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De huren van de nieuwbouw in het gebied He- rengracht/Zijlsingel zullen drastisch worden verlaagd. Was de aanvankelijke huurra- ming nog tenminste 417 gul den kaal (prijspeil 1976), dankzij een extra objectsubsi die van het ministerie van volkshuisvesting zal na het gereedkomen van de eerste zestig woningen (over zestien maanden) de huurprijs komen te liggen op 305 gulden „kaal" 2j per maand. 3r Deze voor Leiden bijzonder 21 verheugende mededeling deed i de staatssecretaris van volks- 711 huisvesting I. Schaefer, giste- *24 ren bij de door hem officieel I verrichte start van de bouw- j werkzaamheden in dit gebied. De extra subsidie van 1300 gulden per woning per jaar was toen nog maar enkele uren rond. Ze is het resultaat van koortsachtig overleg tus sen de wethouders Verboom en Waal namens de gemeente en de staatssecretaris, dat het afgelopen weekeinde heeft plaatsgehad. Enige tijd gele- den liet wethouder Verboom in een brief aan Schaefer zijn grote bezwaren weten tegen de ■aai huren die voor deze woningen zouden moeten worden opge- 10 bracht. Van sociale woning- qq bouw kon, ondanks de vele pr miljoenen die het rijk al in dit ov gebied heeft gepompt, nog steeds geen sprake zijn. „En je hoeft geen eerste paal te ko men slaan, als die huren niet eerst voor Leidenaars betaal- jj baar zijn", zo redeneerde Ver- boom. Zijn schrijven was vrijdag nog langdurig onderwerp van dis cussie tijdens een bezoek dat dvieJ het wethouders-duo met de midi staatssecretaris op diens uitno- 'rlarj diging aan de Westduitse stad igres Frankfurt bracht, om daar de stadsvernieuwing in ogen schouw te nemen. Lang praten m| bracht de huren aanvankelijk Tj op een bedrag van 317 gulden, en besprekingen van maandag ■wysI en ëis*eren deden de huurprijs hten uiteindelijk op 305 gulden per Eni maand uitkomen. A De staatssecretaris noemde als lont belangrijkste reden voor het chM geven van de extra subsidie de an wens om niet alleen de woon functie in de binnenstad te herstellen, maar bovendien de huizen betaalbaar te houden. '„Met de 40.000 gulden van de 50 mille grondkosten die al door het rijk voor zijn reke ning wordt genomen, waren de huizen nog onbetaalbaar. Huursubsidie is in sommige gevallen onvoldoende. De stichtingskosten van de hier te bouwen huizen (84.000 per wo ning) kernen eenvoudig in de subsidietabellen niet voor. Ze zijn ongekend in de sector van sociale woningbouw", zo licht te Schaefer gistermiddag toe. Daarom nog maar wat extra geld om de huren omlaag te krijgen bij de 6,8 miljoen die van rijkswege al in het gebied werden gepompt. De bewindsman wees er in dit verband nog op dat de gelden voor stadsvernieuwing mo menteel nog altijd bij elkaar moeten worden geschraapt via allerlei subsidieregelingen. Ho ge verwachtingen had hij in dit verband van het instru mentarium dat de op stapel staande wet op de stadsver nieuwing hiervoor moet gaan leveren. Schaefer toonde zich gisteren daarom extra ver heugd, dat met betrekkelijk gebrekkige regelingen zij het dan na 8 jaar kaalstag toch een belangrijk stuk stadsver nieuwing in Leiden mogelijk was gemaakt. „Hoe slechter het bestuur, hoe hoger de huur, las ik op een van de muren op weg hier naar toe. Kun je nagaan hoe bestuur ders zijn die op dit moment dit soort dingen weten te preste ren", merkte de staatssecreta ris trots op. Historie Ook wethouder Waal sprak van een historisch moment. Hij stipte nog eens de lange weg aan die de plannen voor het gebied Herengracht/Zijl singel tot op de dag van van daag zijn gegaan. In de zeven tiende eeuw, de laatste uitleg van de Leidse binnenstad met textielarbeidershuisjes, het ba sisplan uit de zestiger jaren van deze eeuw, dat dit gebied na sloop bestemde tot vesti gingsplaats voor kantoren en winkels. De gewijzigde inzich ten daarna, uitmondend in een nieuw bestemmingsplan dat uitgaat van de bouw van 223 woningen en 10 buurtwinkels, ter vervanging van de 400 hui- Een „Hollandse nieuwe" officiële gedeelte wel in bij taris. ging er na afloop van het de volumineuze staatssecre- zen die hier vijftien jaar gele den nog stonden. Waal vond de procedures die in de loop der tijden al rond dit gebied zijn gevoerd vol doende stof opleveren voor een handboek over de proble men van de ruimtelijke orde ning. Want ook nu nog liggen Staatssecretaris Schaefer stort de eerste paal voor de bouw van zestig woningen in het gebied Herengracht/Zijlsingel. er bezwaarschriften bij de Kroon. De wethouder deelde echter mee, dat de bouwwerk zaamheden op grond van de jongste plannen de instem ming hebben van de meeste indieners van bezwaarschrif ten, zodat staatssecretaris Schaefer gisteren met een ge rust gemoed de eerste paal kon storten. Want geheid wordt er niet in verband met de gevaarlijke trillingen die dat mee zou brengen voor de monumenten (drie stuks) die er nog staan en de walmuren van de Waardgracht. Daarom bedient men zich van een boormachine, die een gat in de grond boort, dat daarna wordt volgestort. De Leidse wethouder achtte de problemen voor het gebied Herengracht/Zijlsingel echter nog niet opgelost. Met name het vraagstuk van het al dan niet open blijven van de Waardgracht bestaat nog al tijd, al verwachtte Waal hierin een spoedige beslissing van de overheid. In tegenstelling tot te doen gebruikelijk werd het bezoek van een bewindsman aan Lei den gisteren niet aangegrepen om te pogen extra geld voor de stad los te peuteren. Met het bereikte resultaat over de huren toonden allen zich bij zonder tevreden. Wethouder Waal: „De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat wi> bijzonder erkentelijk zijn en veel waar dering hebben voor de mede werking van de rijksoverheid, die het mogelijk heeft ge maakt dat de exploitatie van dit gebied voor de Leidse schouders draaglijk is gewor den. De bebouwing van het gebied Herengracht/Zijlsingel betekent een belangrijke ima geverbetering voor de stad. Leiden zit weer in de lift", aldus de wethouder

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3