landen komen Brits pond te hulp Uitgebreid proefschrift over werkelijk doel Duitse bezetters SZOMERKORTINGlfl Damdoorbraak in Idaho: 7 doden Vier moorden in Pinkster- weekeinde Jonge Paul III mede-erfgenaam Getty-miljarden Nu bij 3 SUISSES Nu guldens voordeel bij 3 SUISSES Massale verschuiving naar links in Italië DINSDAG 8 JUNI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van onze correspondent Ro ger Simoiis) LONDEN - Paul Getty III, de 19-jarige kleinzoon van de Amerikaanse miljardair, die zondagmorgen in Engeland overleden is op de leeftijd van 83 jaar, verblijft in bet ge heim in Londen. Hij is een van de erfgenamen van zijn grootvaders fortuin dat op 1 miljard pond (ruim 5 miljard gulden) geschat wordt De jonge Paul Getty is verge zeld van zijn vrouw Martine, een Duitse actrice van 26 jaar. hun zoon Paul Balthazar (18 maanden) en Anne (2), Marti- nes dochter uit haar eerste huwelijk. Paul Getty III wil zes maanden in Londen blij ven om er het vak van filmre gisseur te leren. Paul III is Getty's kleinzoon, die in 1973 in Italië door zijn kidnappers van zijn rechter oor beroofd werd om zijn fa milie te dwingen een losgeld van 1,2 miljoen pond te beta len. Ze betaalden pas nadat ze het oor via de post gekregen hadden. Tevoren was op mil jardair Getty kritiek uitge bracht, omdat hij weigerde over de brug te komen. De rijkste man van de wereld ver klaarde toen, dat hij niet over haast wilde handelen om geen serie kidnappingen van zijn vele kleinkinderen te veroorza ken. Paul Getty is overleden na een korte ziekte en een hartaanval. Hij had een fortuin geërfd van zijn Iers-Amerikaanse vader en was voortdurend rijker ge worden, dankzij zijn oliebron nen in het Midden Oosten. De laatste tijd was hij ook betrok ken bij de exploitatie van de Noordzee-olie. Men zegt, dat als Paul Getty één pond gege ven had aan iedere bewoner van de wereld, hij nog geld over gehad zou hebben. Hij Paul Getty had vijf huwelijken en vijf echtscheidingen achter de rug. Een van zijn vier zo nen is gestorven. Hij bewoon de te Guilford bij Londen een fraai landhuis dat hij sinds 15 jaar deelde met zijn 43-jarige Nicaraguaanse secretaresse, mevrouw Rosabella Burch. Onlangs werd nog gezegd, dat hij haar zou huwen. in fan onze correspondent Roger Si- «ons) ln iONDEN Het Britse pond ster king maakt het eensklaps weer be tter dankzij een steunkrediet van .h iijna drie miljard pond dat de jentrale banken van de tien rijkste >8 lidustriële landen hebben aange- 15 joden. De Britten zullen van die tning pas gebruik maken wanneer e het geld werkelijk nodig heb- *n. jet nieuws over deze internationale hulpac- e deed op de Londense wisselmarkt die jsteren normaal werkte omdat het in Enge- [nd geen vrije dag was de koers van het pond sterling stijgen met meer dan vier dollarcent. Met belangstelling werd nu afge wacht hoe de continentale wisselmarkten vandaag zouden reageren. Volgens de Britse minister van financiën, Denis Healey, bewijst het internationale hulpkrediet, dat Amerikaanse en West-Euro- pese bankiers hun vertrouwen in het pond niet kwijt zijn. Minister Healey is van oor deel, dat de koers van de Britse valuta veel te laag gehouden wordt. Hij neemt geen nieuwe binnenlandse bezuinigingsmaatrege len om verdere dalingen op de buitenlandse wisselmarkten tegen te gaan. De toekomst van het pond en de socialisti sche regering werd gisteren ook gunstig beïnvloed door de vakbond van Britse mijn werkers, die bekend maakte dat zijn 260.000 leden zich gedurende een jaar neerleggen bij Labours loonpolitiek van 4,5 procent, waar door alle loonsverhogingen beperkt worden tot maximum 4 pond per week. De mijnwer kers hebben daarover gestemd. In het Lagerhuis heeft de regering Callag- han voorzichtigheidshalve de verdere behan deling van haar controversionele wetsont werp inzake de nationalisering van de vlieg tuig- en scheepsbouwindustrie uitgesteld tot de gemoederen afgekoeld zijn. Gisteravond besloten de conservatieven echter een motie van wantrouwen in te dienen. Zij beschuldi gen de regering van financieel wanbeleid. Het debat over de motie zal woensdag of donderdag doorgang vinden. De oppositie tracht nu de steun van alle kleine partijen te winnen om de regering in de stemming te kunnen verslaan en nieuwe algemene verkiezingen te veroorzaken. op BREIGARENS op SOKKEN opFITALON gezondheidsondergo<;d Botermarkt 13, Leiden RAVIJN LEKTE ens Duitse larm Dost jroothande- aar in drugs l RNHEM (ANP) - De m West- uitsland veroordeelde Harm ost uit Arnhem is volgens de inister van Justitie dr. Dieter osser van Noordrijn-Westfalen et een kleine, maar een groot- indelaar in hasj. at hij in West-Duitsland zou jn gearresteerd wegens zijn ilp aan jonge Duitse verslaaf- en noemde dr. Posser voor de uitse televisie een „grote ver- ssing". Dost zou volgens hem de afgelopen jaren winst ge- aakt hebben met de verkoop in hasj aan Duitse handelaren, in Nederland is de ver van grote hoeveelheden trdovende middelen straf- iar". aldus dr. Posser. 'lits-aanslag op resident Ford bwLING GREEN, Ohio (AFP) ~t.. i Op het terrein van de univer- ~ij jeit van Ohio in Bowling lin,feen is gisteravond een foto- tslampje dichtbij het gezicht tp in president Gerald Ford ont- l kt. j e rechercheurs, die de presi- ,0. int op zijn verkiezingsbezoek (geleidden, dachten aanvanke- al !k aan een aanslag en wierpen ,]c ch op de president om hem te lt (schermen. n. e vrouw die het fotoapparaat (diende werd aanvankelijk jor verhoor meegenomen, laai' daarna vrijgelaten. Lcties tegen d( /an Agt /sUJMEGEN (ANP) - Ongeveer 'Vio mensen hebben zaterdag in ct t Nijmeegse binnenstad gede- nnstreerd tegen minister Van *r:gt en zijn beleid ten aanzien >e~ fn de Bloemenhovekliniek. 'a" jj eisten vrije abortus, opgeno- 'n in het ziekenfondspakket, het zelfbeschikkingsrecht de vrouw over haar eigen zestig demonstranten 'n 'jbben in Groesbeek vernielin- aan het voormalige huis van' Agt aangericht. De actie as gericht tegen de door de 'nister ingediende anti-kraa- 'et. De groep gooide alle rui- i in, besmeurde het huis met mie. vernielde de zonnescher- (n en trapte de voordeur in. IDAHO FALLS Veel van de mensen die zaterdag werden vermist nadat een nieuwe dam in de rivier de Teton was doorgebroken zijn in de loop van- gisteren boven water gekomen. Van zeven personen staat vast dat zij bij de doorbraak zijn omgekomen. Ongeveer driehonderd personen raakten gewond. Hoeveel schade werd aangericht is nog niet te ramen. Maar in het distrikt Madison dat het dichtst bij de rivier ligt schatten functionarissen de schade op twee miljard gulden. Volgens het Rode Kruis zijn tenminste 3100 woningen met de grond gelijk gemaakt. Officieel is nog niets bekend over de oorzaak van de doorbraak van de dam. Volgens technici zaten er lekken in de wanden van het ravijn waarin de dam was gebouwd. Bovendien zou de rivierbedding water hebben doorgelaten. Ook in andere delen van de wereld hebben overstromingen en wervelstormen grote schade aangericht. Na drie dagen zware regenval zijn grote delen van Zuidoost Joegoslavië overstroomd. Op de hoofdweg van Skolpje naar Belgrado staat het water ter hoogte van het plaatsje Bujanovac 60 cm hoog op de weg. Bij het overtrekken van een zware wervelstorm zijn in de Indiase staat Goedjarat zeker 24 mensen om het leven gekomen. Als gevolg van aanhoudende regen traden verschillende rivieren buiten hun oevers, waardoor honderden dorpen worden bedreigd. Een zware aardverschuiving ten noordoosten van de Nepalese hoofdstad Katmandoe heeft 150 doden geëist. Een zware aardbeving, waarvan het epicentrum 300 km ten zuiden van Mexico City lag, in de provincie Puebla heeft grote schade aangericht. In het gebied van Puebla kwamen in augustus 1973 bij een aardbeving ruim 800 mensen om. Van een onzer verslaggevers Amsterdam Zeker vier Nederlanders zijn het afgelopen Pinksterweekeinde op gewelddadige wijze om het leven geko men. De Amsterdamse politie heeft een 26-jarige als „Karate Dickie" bekend staande man ingesloten, die er van wordt verdacht zaterdagavond een 62-jarige plaatsgenoot met een broodmes te hebben neergestoken. De steekpartij vond plaats in de woning van het slachtoffer na een ruzie over de vrouw met wie de verdachte samen woont. Tijdens een schietpartij voor een dancing in Balkbrug is zaterdagnacht een 20-jarige man uit Koekange gedood. Drie van zijn vrienden werden gewond. De schietpartij had plaats na een ruzie over een bromfiets. De politie heeft vier verdach ten ingesloten. In Amsterdam heeft een 24-jarige man zijn even oude vrouw met pistoolschoten om het leven gebracht en vervolgens de hand aan zichzelf geslagen. Het echtpaar woonde al enige tijd gescheiden. Een 29-jarige man uit Assen heeft bekend vorige week woens dag een 43-jarige stadgenoot te hebben neergestoken. Beeld van de damdoorbraak in Idaho. Kritiek militairen op Defensieover- leg LÜNTEREN De Christelijke Vereniging van Militairen (CVM) is ontevreden over de manier waarop het georgani seerd overleg tussen de militai re belangenverenigingen en de minister van Defensie functio neert. „Het komt steeds meer voor dat moet worden onder handeld met het bezuiniging spistool op de borst, waardoor het overleg in een machteloze positie wordt geplaatst," zo zei CVM-voorzitter G. E. Baas van daag op de algemene vergade ring van de vereniging in Lun- teren. Bij de militairen loopt het kabi net weinig risico omdat het as sortiment actiemiddelen dat ons ter beschikking staat in vergelij king tot andere groepen in de Nederlandse samenleving ui terst beperkt is," aldus de heer Baas. De CVM, vraagt zich af waarom bijvoorbeeld aanpassingen van bepaalde vergoedingen en toela gen in verband met prijsstijgin gen achterwege blijven en waar om er\nog steeds geen goede compensatieregeling is voor 'overwerk'. Rhodesië De Rhodesische re gering heeft zaterdag het huis arrest opgeheven dat sinds vier jaar van kracht was voor oud premier Garfield Todd. De Nieuwzeelander Todd was premier van Zuid-Rhodesië van 1953 tot 1958, toen het veel uit maakte van de Centraalafri- kaanse federatie. Bloedige dagen in Belfast: elf doden BELFAST (AFP) In Noord- Ierland zijn ongeveer 20 mensen aangehouden naar aanleiding van de gewelddaden in het weekeinde, die aan 11 mensen het leven kostten terwijl er ruim 30 werden gewond. In het gehele gebied zijn de veiligheidsmaatregelen ver scherpt. Het Britse legerhoofd kwartier in Lisburn deelde gis teren mee, dat de inmiddels aangekomen versterkingen zo lang als dat nodig is, ter plaatse zullen blijven. Veiligheid van scheikundelokaal onvoldoende UTRECHT (ANP) - De veilig heidsvoorzieningen van scholen steken ongunstig af bij de voor zieningen, die in fabrieken wor den getroffen. Dit geldt zowel voor oude als nieuwe scholen. P. J. Huyzendveld, lid van een werkgroep die een publicatie voorbereidt over scheikundelo kalen, kwam tot deze conclusie na een onderzoek op tweehon derd scholen. De belangrijkste conclusie van de heer Huyzend veld, die van plan is een rapport uit te brengen over zijn bevin dingen, zijn: de scheikundeloka len en de kabinetten van de amanuensis voldoen niet aan de richtlijnen van veiligheid; in vrijwel alle lokalen ontbreekt een tweede uitgang, er is een zeer slechte ventilatie; de opslag van giftige en brandbare stoffen en gassen is onvoldoende; per soonlijke beschuttingsmiddelen zoals veiligheidsbrillen en haar netjes ontbreken volkomen of ze worden niet gebruikt. ADVERTENTIE Opini peiling: ROME (AFP) Bij de algeme ne verkiezingen van 20 juni zal 58,5 procent van de Italianen „linkser" stemmen dan bij vori ge verkiezingen, zo blijkt uit een opiniepeiling van het insti tuut „Demoskapea", die maan dag is gepubliceerd in het linkse weekblad Tempo. 15,2 Procent wil rechtser" gaan stemmen en 26,3 procent blijft trouw aan de oude partij. Volgens het onderzoek is vooral de verschuiving naar links on der de Italiaanse vrouwen op merkelijk. In het verleden stem den zij behoudender dan de Ita liaanse mannen, maar nu heeft 58,2 procent van de ondervraag de vrouwen laten weten dat ze „linkser" gaan stemmen, een bijna evengroot percentage als bij de mannen (58,7 procent). De massale verschuiving naar links die deze opiniepeiling sig naleert is nog verrassend. Opi niepeilingen van twee weken ge leden duidden op stabiliteit van het kiezerscorps. Shirley Temple chef-protocol BOWLING GREEN, Ohio (UPI) President Ford gaat binnenkort mevrouw Shirley Black-Temple, het vroegere kind-sterretje in Hollywood, benoemen tot chef van het protocol in Washington, zo hebben campagnemedewerkers van de president bekendge maakt. Mevrouw Black is thans ambassadrice in Ghana. Mevrouw Black-Temple, die door oud-president Ni xon in de Amerikaanse bui tenlandse dienst werd aan gesteld, zal de eerste vrou welijke chef-protocol zijn. Ze is ook lid van de Ameri kaanse delegatie bij de Ver enigde Naties geweest. (Van een onzer redakteuren) LEIDEN Dat, wat de Duitsers tussen 1940-1945 in de door hen bezette landen nastreefden via vervolging, onderdruk king, executies en moorden, was in feite hetzelfde wat men in de vijftiger jaren in de Oosteuropese landen met dezelfde middelen trachtte te bereiken. De Duit sers wilden de opbouw van het natio- naal-socialisme in de door hen veroverde landen. In de Oost-Europese landen moest de opbouw van het socialisme eveneens met de hardste middelen tot standkomen. Tot deze conclusie komt dr. N. K. C. A. in 't Veld, medewerker van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumen tatie. Dr. In 't Veld is vandaag op een zeer uitvoerig proefschrift van meer dan zeventienhonderd pagina's „De SS en Nederland", aan de Rijksuniversiteit van Leiden gepromoveerd tot doctor in de letteren. De vergelijking tussen de ideologische gebeurtenissen in de door de Nazi's be zette gebieden en die in de Oost-Europese landen kort na de Tweede Wereldoorlog komt voor in het begin van het tweedelig proefschrift. Dr. In 't Veld voegt er aan toe, dat de hevige vervolgingen, de con centratiekampen, de executies en de koel bloedige moorden voor de S.S.-ideologen en voor de uitvoerende bezetters in de Oost-Europese landen in feite bijzaak waren om het politiek doel te bereiken. Dat doel was voor de S.S.-ers vóór en in de Tweede Wereldoorlog het vestigen van het groot-Germaanse rijk in Europa. Daarvoor werden alle middelen benut en daaraan werden ook alle mensen in Duitsland zelf en in de veroverde landen ondergeschikt gemaakt. Daarbij speelden wel verschillende over wegingen een rol. Overwegingen, zoals: wat moet er precies met Nederland ge beuren? „Moest het eenvoudigweg bij Duitsland ingelijfd worden? Moest het een zelfstandige staat blijven, maar wel gebonden aan Duitsland, of moest Neder land passen in het groot-Germaanse rijk, waarvan de S.S. onder leiding van de beruchte Himmler dag en nacht droom de? Kort en goed: hoe moest Europa worden gereorganiseerd en wat zou de plaats van Nederland in dit nieuwe, door Duitsland, beheerste Europa zijn?" „Zij, die deze vragen als de essentiële politieke problemen beschouwden, zagen het liquideren van de werkelijke of ver meende vijanden inderdaad als bijzaak als afbraak van het oude op de grond, waarop zij hun diverse blauwdrukken in de toekomst in nieuwbouw wensten om te zetten", aldus dr. In 't Veld. Hij moet in zijn studie tot de conclusie komen, dat de afbraak, de vernietiging van het oude bijna geheel geslaagd is. Maar tot opbouw zijn de Duitsers tussen 1940 en 1945 slechts zeer ten dele geko men. Het zal, meent de jonge doctor, wel gekomen zijn door de negatieve, nihilisti sche kern van de Nazileer, waardoor de afbraak zo goed verliep. Hij legt in zijn proefschrift nadrukkelijk de klemtoon op het politieke ideaal van de Schutz-Staffel de S.S. als hij schrijft: „De S.S. was behalve moordma chine ook een ideologische staatoottroep, politieke pressiegroep, Militair keur korps, om de belangrijkste functies te noemen". Daarvan uitgaande belicht en bewijst dr. In 't Veld in zijn studie, de politieke functie van dit huiveringwekkende keur korps. Dat daarbij zeker 25.000 Neder landse S.S.-vrijwilligers, vele Nederland se politici en politiefunctionarissen be trokken waren, direkt of indirekt, is voor dit proefschrift in wezen bijzaak. Hoewel een belangrijke bijzaak. Want dr. In 't Veld toont namelijk aan, dat de S.S.-lei- ders en de andere Duitse Nazileiders in Nederland niets anders deden, dan wat ze voordien in Duitsland zelf gedaan hadden: in eigen kring volop politiek bedrijven. Politiek dan wel van intriges, kansberekeningen, vrienden kweken, be gunstigers om zich heen verzamelen, en Hitler, of Himmler, of Goering naar de ogen kijken. Met als voornaamste doel: zichzelf steeds machtiger, steeds onmis baarder, kortom steeds meer een fuhrer- tje te weten. Politiek voeren ten eigen bate, derhalve zelfs ten koste van miljoe nen slachtoffers. Dr. In 't Veld openbaart in zijn proef schrift (verdeeld in twee boeken uitgege ven bij Martinus Nijhoff-Den Haag, 187.20) vele schokkende politieke intri gues. De ideologische politiek speelde in Nederland door en rond Anton Mussert, de leider van de N.S.B., en rond Rost van Tonningen, de politieke tegenstander van Mussert en (rechts) Himmler, een foto die gepubliceerd werd in het nummer van Storm-SS van 7 mei 1943. Mussert was er allesbehalve gelukkig mee. Mussert en door Feldmeijer, de door Himmler voorbestemde leider van de Ne derlandse S.S. Een Mussert, die een zelf standige Dietse staat (Nederlandstalig ge bied van Den Helder tot Calais) wilde hebben, naast Duitsland. Een Rost van Tonningen, die naar eigen macht in het groot Germaanse rijk streefde. En' een Feldmeijer, die de grote man in Neder land naast zijn vereerde Himmler wilde zijn. Niets van dat al is tenslotte gerealiseerd. De Duitse Nazi's beslisten: geen regering- Mussert, geen regering-Rost van Tonnin gen, wel een Feldmeijer, maar dan onder streng toezicht en wel een Nederland, dal geheel genazificeerd moest worden, om daardoor sneller in het rijk ingelijfd te kunnen worden. Zo'n zevenhonderd documenten, vooral brieven gewisseld tussen de Duitse S.S.- leider in Nederland Rauter en Himmler in Duitsland bewijzen de intriges en de politiek die beiden voerden. Bij hen ver geleken waren Mussert, Rost van Tonnin gen, Feldmeijer, Van Geelkerken en Seyffard maai; kleine dorpsmannetjes Maar mannetjes, die de terreur toch maar levendig hielden. Allen hebben zij tenslotte gefaald. Ton van den Houten Dr. N. K. C In 't Veld. „De SS en Nederland". Uitg. Martinus Nijhoff, twee delen 187.20

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5