T.F.TDF.N HAD GESLAAGD PINKSTERPOP-WEEKEINDE GLASHELDERE MIME IN „PANORAMA" Genieten met Rotary-club Nieuw onderkomen voor harmonie „Laurentius" „Litteris Sacrum" kon Landjuweel niet optimaal verdedigen '"""U o JUiNl id O LEiDüiï uuukain i' PAGINA Eerste paal ,,Vlietschans" LEIDEN De heer F. van der Linde, rector van de Christelij ke scholengemeenschap zal aan staande donderdag de eerste paal slaan voor de Christelijke Scholengemeenschap „Zuid- West", die voortaan „De Vliet- schans" heet. Ter gelegenheid van de start •"--van de nieuwbouw wordt op de school een actie gehouden met ft als doel een bedrag bijeen te t brengen voor een onderwijspro ject in een ontwikkelingsland. De school heeft gekozen voor een project op de Kaapverdi- sche eilanden. De leerlingen zul len geld bijeenbrengen om bij te dragen in de duurkosten van 30.000 schoolboeken voor de eerste en tweede klas van de basisschool op de Kaapverdi- sche eilanden. De boeken wor den door de Kaapverdeanen zelf ontworpen en gemaakt. Ze kos ten 6,50 per stuk. Kosten: meer dan twee miljoen RENOVATIE PAVILJOENS „ENDEGEEST" 'LEIDEN Drie paviljoens van het psychiatrisch ziekenhuis „Endegeest" zullen, wanneer de w gemeenteraad daar mee ak- koprd gaat, worden gerenoveerd en uitgebreidt De totale kosten worden geraamd op 2.070.000 Het betreft twee paviljoens voor dames. Er zullen douche-cabi- ►•nes worden aangebracht. De ou- a de, van een dichte roedeverde- "ling voorziene ruimten worden vervangen door tuimelramen. Ook de gas- en waterleidingen j dienen te worden vernieuwd. Teneinde de privacy van de pa tiënten te bevorderen zal ook de beddencapaciteit worden terug gebracht. Een herenpaviljoen, dat thans dienst doet als opnamepaviljoen dient te worden uitgebreid. Er zal een nieuwe slaapafdeling worden gebpuwd. De bestaande x sjaapafdeling zal moeten wor- den verbouwd tot dagverblijf. Tevens dienen enige noodzake lijke sanitaire voorzieningen te -worden getroffen. KORTWEG LEIDEN De Nederlandsche w Middenstandsbank opent 11 ju- m een nieuwe vestiging aan de Rijnsburgersingel 61. In het pand zijn ondergebracht de af delingen Kredieten, Geldbedrijf en Assurantie. In de toekomst zullen ook andere afdelingen naar de Rijnsburgersingel wor den overgebracht. De nieuwe vestigingsplaat? was noodzake lijk omdat het parkeerterrein aan de Breestraat voor wat het aantal plaatsen betreft te klein was. Ter gelegenheid van de opening houdt de NMB vrijdag 11 juni van vier tot acht uur open huis. Een nog rustig grasveld rond de Burcht. Dit weekeinde onderdeel van het pinksterpopgebeuren. LEIDEN Een Pinkster-es-uit op het terrein van de Burcht en een optreden van Earth Fire in de Stadsgehoor zaal gaven de afgelopen pinksterdagen in Leiden het karakter van een Pink- sterpopweekend. Het blue-jeans-volkje van deze stad heeft volop de gelegen heid gehad 'aan zijn strekken te komen. Zondagmiddag en -avond kon dat op het grasveld van de Burcht waar op particulier initiatief onder het motto Pinkster-er-uit een negen uur durend openluchtconcert ten beste werd gege ven. Vijf groepen, voornamelijk uit Lei den èn omgeving, probeerden er het beste van hun kunnen te tonen. Voor sommigen ervan mag dat nog nauwe lijks naam hebben. Met name de Lei- derdorpse formatie Tenderfeet, die zon dag de spits afbeet, wist niet veel meer te brengen dan imitatierock die hier en daar meer weghad van gemiauw van krolse katten dan van iets dat muziek genoemd kan worden. Beter was de bijdrage van G all ah met - gelukkig - eigen werk die het 200-kop- pige publiek zichtbaar meer boeide. De vocale gedeelten waren nog weinig pro fessioneel, maar het instrumentale werk was al een hele stap in de goede rich ting. De manifestatie rond de Burcht kreeg echter pas werkeüjk het karakter van een popconcert in de avonduren, toen het publiek inmiddels tot een kleine 400 was aangegroeid. Het swingend hoogte punt daarvan lag zonder twijfel bij het optreden van de Amsterdamse formatie Massada. Bij hun professionele Latijns- Amerikaans beïnvloede muziek zonken al hun voorgangers inclusief de drive- inshow van de Leidse FM-piraat Radio Leiden in het niet Het Amsterdamse zestal bracht op gitaren en drums, aan gevuld met conga's, bongo's en timbales een aantal unieke voornamelijk eigen composities ten gehore, die terecht waardering vonden bij het publiek. Nummers als „there's no time to re turn" en Its a lost day" vormden een gaaf apart soort rockwerk (met een mooie naam „percussion rock" ge noemd) bestaande uit een harmonieuze wisselwerking tussen de verschillende snaar- en slaginstrumenten aangevuld door het betere vocale werk van dit pinksterpopconcert. Zonder meer een veelbelovende groep waarvan de LP's en singles (ze zijn aangekondigd) zeker bestsellers zullen worden. Hoe goed zij ook hun best deden, het sluitstuk van de avond, de groep Boolus van manager en organisator van dit popfestival Lex Wallaart, kon Massada niet overtreffen. Niettemin toch een boeiend spektakel temeer door de lich teffecten voor een inmiddels in duister nis gehulde Burcht. Boolus wist in elk geval na hun met rookontwikkeling ge paard gaande eigen compositie „Fire" die het popgebeuren voor Eerste Pink sterdag afsloot de kreet „we want mo re" op de lippen van de roeschouwers te krijgen. Voor dat moment hadden zij echter al meer dan genoeg gehad: het concert liep een uur uit, en de omwo nenden wilden tegen 23.00 uur ook wel eens rust Earth and Fire Totdat gisteravond in een goed gevulde Stadsgehoorzaal een nieuwe oorverdo vend lawaai losbarstte tijdens het optre den van Earth and Fire. Met oude successen als „Storm en Thunder", „Be cause I love you" en „Thanks for your love", wist dit vijftal met een soort routine het publiek te enthousiasmeren. Het commerciële hitwerk ging er zicht baar beter in dan de romantische be werking van Vivaldi's sonate voor twee gitaren door Theo Hurts en Chris Koerts, die als een sprankelend gevoelig intermezzo een verademing in een dreu nende Stadsgehoorzaal vormde en daar bij een bewijs was voor de veelzijdig heid van deze populaire groep. Uiteraard ontbrak de jongste hit van Earth and Fire, „What a difference does it make", gisteravond niet De bandre corder met strijkers en blazers moest de life-uitvoering op de bühne zoveel mogelijk op het werk van de draaitafel laten lijken, hetgeen redelijk lukte. Daarnaast ook verscheidene nummers van de nog uit te brengen nieuwe LP en de titelsong van hun laatste: To the world of the future", zichtbaar in beeld gebracht via een filmpje op het scherm achter de groep, dat met het geweldige gitaarspel van leadgitarist Chris het geheel een bovenwerelds karakter gaf. Jammer alleen dat de galmende stem van leadzangeres Jerney Kaagman door het enthousiaste spel van haar collega's zeker achter in de zaal soms teveel verloren ging. Toch een sterk shownum mer eindigend met een verrassingsknal die de groep eensklaps van het podium deed verdwijnen. Om vervolgens terug te komen met hun hit „Memones", voor een stampende toegift het onvergetelijk sluitstuk van een pinksterpopweekend. Arjen Broekhuizen VOORSCHOTEN - Burgemeester J. v.d. Haar en wethouder L. Marselis verrichtten zaterdagmiddag in aanwezigheid van het be stuur van de Harmonie en drumbandvereni ging „Laurentius" de opening van het nieuwe clubgebouw. Na veertig jaar in het bondsge- bouw te hebben gerepeteerd en geoefend werd het tijd om op zoek te gaan naar een lokaliteit waar men de gehele week terecht kan; voorheen als kleuterschool gebruikte gebouwtje aan de A. v. Leeuwenhoekkade kwam hier het best voor in aanmerking. Met de hulp van de gemeente, die een extra subsidie verschafte, werden de leden in de gelegenheid gesteld het schooltje om te tove ren in een volwaardig verenigingsgebouw, waar niet alleen gerepeteerd kan worden, maar waar ook de jeugd zich kan vermaken. De Harmonievereniging voorziet in een be hoefte, zoals wethouder L. Marselis opmerkte, want waar zou Voorschoten anders zijn mu ziek vandaan moeten halen? Zeer vaak wordt dan ook een beroep op de vereniging gedaan, zowat geen enkele festiviteit in Voorschoten geschiedt zonder de medewerking van „Lau rentius". En natuurlijk speelde de band ook bij deze gelegenheid. Kapelaan M. Oomens, van de St. Laurentius parochie, had om de opening kracht bij te zetten de vlag uitgestoken. Ter gelegenheid van de ingebruikneming van het nieuwe gebouw werden cadeaus aangeboden. Op de foto neemt de pastoor van de parochie H. Laurentius een geschenk in ontvangst uit handen van de kapelmeester van de harmonievereniging. Beschonken automobilist ramt auto's LEIDEN Een 35-jarige be schonken Leidenaar heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag om half twee op de Haarlem merweg voor grote materiële schade gezorgd. De man ramde drie geparkeerde auto's en kwam met zijn personenauto te gen een gevel tot stilstand. Hij liep geen letsel op. Ernstig ongeval op Plesmanlaan LEIDEN Een 2i-jarige auto- mobolist uit Leiden verloor van nacht om hqlf een de macht over het stuur op de Plesman laan toen hij werd ingehaald door een auto. Zijn vervoermid del raakte in een slip en sloeg over de kop. Het voertuig werd onherstelbaar beschadigd; de automobilist werd met een hoofdwond vervoerd naar het Academisch Ziekenhuis. LEIDEN Wat de Amsterdamse Mimeliga zaterdagavond in het LAK-theater in haar probeervoorstelling van „Panorama" liet zien, was voor mime-begrippen helder en direct. Helder omdat de hele structuur van het stuk binnen zijn eigen gegeven logisch- consequent was, zonder scènes. De gebaren waren doorgaans realistisch, iets aangezet voor de duidelijkheid. Daar waar gebruik werd gemaakt van verstarring, had dit binnen het geheel functie: de goochelaar kan het bourgeois-echtpaar stop zetten. In het derde deel vond de spanning opgeroepen door vertraagd bewegen, als een laatste stilte voor de definitieve storm, zijn ontlading in handelingen in overspannen snelheid verricht, opgeroepen en uiteindelijk verstikt door de langzamerhand falikant mislukte manipulatie van de goochelaar. Direct was „Panorama" omdat die manipulatie in een tamelijk simpele parallel met de werkelijkheid op het toneel terecht kwam: de goochelaar die met het bourgeois-echtpaar zijn spel speelt. Dat wordt voor het echtpaar en zodoende voor het publiek - on ze invalshoek is het echtpaar - volkomen duidelijk. Waarom de goochelaar met mensen schuift, komt niet naar voren. Hij doet dat natuurlijk in de eerste plaats, op het niveau van de toneelsituatie, omdat hij als goo chelaar nu eenmaal met alles en iedereen goochelt. Maar voor de toeschouwer verdwijnt die to- neellaag te snel naar de achter grond om plaats te maken voor het gemanipuleerde stel Fred en Marga. Waar de goochelaar dan voor staat en waarom hij met hen bezig is, ontbreekt in het stuk. Een gevolg daarvan is dat niet altijd duidelijk te zien is of han delingen (van de toneelmeester en de werkster) in opdracht van de goochelaar verricht worden en geclausuleerd zijn of juist niet de bedoeling waren en de manipulatie gaan blootgeven. Vooral de werksterfiguur leidt aan dit euvel, omdat zij soms opdrachten uitvoert, soms uit zichzelf neutrale handelingen verricht zonder consequenties, maar soms ook stommiteiten uithaalt. Op die manier gaat voor de toeschouwer spanning verloren, omdat het explosieve van bepaalde situaties pas op het moment van explosie zicht baar wordt. De goochelaar heeft ook geen duidelijk doel. Daardoor ont staat er geen grote spanning tussen binnen- en buitencirkel, omdat er geen twee allengs ui téén groeiende drijf richtingen zijn. De bedreiging op de bin- nencirkel had groter kunnen worden. Ondanks dit alles was het zater dag en zeer boeiende voorstel ling vol kleine grapjes, zoals een werkster die een binnenbrandje in de asbak dooft met een kan koffie, en mooi gespeelde uit barstingen. Soms was er zeer gedetailleerd gedacht en moest er dito gespeeld worden. Na tuurlijk verliep de voorstelling hier en daar nog wel moeizaam, maar daarvoor was het probe ren. En er wordt nog ge werkt aan „Panorama". Paul van der Plank LEIDEN Clubhuis De Zeven sprong aan de Bernhardkade 35 houdt tijdens de zomervakantie vijf weken lang zomeractivitei- ten (van 26 juni tot en met 30 juli). Het feestprogramma wordt zaterdagmiddag 26 juni geopend door een „gezagsdrager", wel licht Bromsnor. In de grote zaal van Zevensprong wordt na de opening een kindervoorstelling verzorgt door Wico. S. Het club huis blijft op de openingsdag geopend tot 's avonds elf uur. LEIDEN De Rotary-club in Leiden vierde zaterdag het vijftigjarig bestaan heel feestelijk gedurende de hele dag. En wie feestviert nodigt gasten uit, aldus een woordvoerder van de club. Daarom was 's ochtends de St. Lodewijkskerk aan het Steenschuur stampvol genodigden om mee te genieten van het „Concert aan de Gracht", dat door de Rotary-club georgani seerd was als eerste feestelijkheid. Voor de tweede keer nu bin nen korte tijd konden we het Nederlands Madrigaalkoor met zijn programma van „Ne derlandse" meesters in Leiden horen zingen; in mei voerde het koor deze ook uit als voor oefening van het optreden in York, waarover deze krant vrijdag heeft bericht. Het koor heeft door deze trip duidelijk aan eenheid gewonnen, maar met de inzetten is en blijft een hoge concentratie vereist van alle partijen, om die eenheid vol te houden, en dat was af en toe wat zwak. Het drukst had Jan van der Meer het, die na het dirigeren van het Madrigaalkoor c de trappen naar het orgel beklom om eerst Koos Verheul te begeleiden, die de Sonate in A mineur van C. Ph. E. Bach floot, en vervolgens Esther Hillinga bij haar vertolking van het schitterende Alleluia van W. A. Mozart, en Rochard Straus' Zueignung. Beide so listen maakten diepe indruk op het publiek in de prachtige kerk, die qua acoustiek de mu ziek niet tegenwerkt. Een belangrijke bijdrage aan het concert leverde het Leids Jeugdorkerst o.l.v. Henk Briër twee werken: het Concerto in C groot voor 2 solo-hobo's en strijkorkest van Albinoni en de St. Paul's Suite van Gustav Holst. Wat ons bij vroegere concerten al opviel, gold ook nu: het orkest neemt vooraf niet goed de tijd om te stem men, wat niet bevorderlijk is voor een zuivere uitvoering. Wat betreft tempo en ritme maakten de orkestleden er twee pittige stukjes muziek van, waarvoor de Suite zich met zijn dansend karakter bij uitstek leende. Bijzonder mooi klonken de Landelijke Minia turen van Van de Sigtenhorst- Meyer, die Koos Verheul su perieur de kerk intoverde. Ton Harmsen LEIDEN „Litteris Sacrum" heeft zaterdagavond in de Stads schouwburg van Haarlem een enthousiaste, maar vermoedelijk vergeefse poging gedaan het Landjuweel te behouden met de opvoering van „Andorra" geschreven door Max Frisch. Nu was het streven niet helemaal daarop gericht; het ging in de eerste plaats om de inzet ban de hele vereniging,- die vereist was om te kunnen voldoen aan de grote rolbezetting. Gelukkig dat' zaterdagavond het twaalfde tafereel, een massa-scène met iedereen op, in ieder geval goed uit de verf kwam. Taferelen daarvoor, met de kleinere bezetting gingen wat mat; misschien omdat deze tegen de verwachting in 's middags niet meer gerepe teerd konden worden. „Het uitlichten vergde meer tijd dan ge pland", aldus de heer Harteveld, regisseur van het stuk die het behalen van een andere prijs dan het juweel nog niet geheel uitsloot. Paul van der Plank. ,INSTRUMENTENPARADE' STREEKMUZIEKSCHOOL LEIDEN De Streekmuziek- school Leiden en omgeving houdt op vrijdag 11 juni een „instrumentenparade" in de Stadsgehoorzaal. Deze parade, die om zeven uur begint, is ingesteld om ouders en leerlin gen te helpen bij het kiezen van een instrument. Leerlingen van de streekmuziekschool zullen de belangrijkste instrumenten, waarop wordt lesgegeven, be spelen. In de pauze geven de leerkrach ten informatie over de muziek school. Inschrijving kan ge schieden op het spreekuur van de schoolleiding. Op zaterdag 19 juni houdt de Streekmuziekschool Leiden en omgeving „open huis" in het hoofdgebouw aan Rapenburg 22. Vanaf half elf zijn er ver schillende lesdemonstraties en openbare repetities van ensem bles. Om twee uur is er een voorspeeluur voor leerlingen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3