Protest Geert Jansen na „struikelincident" ,Ruud Wielart kan ook 2.30 meter bedwingen' Stones in een pogin over recordhoogte Marathonloper Veld greep Bea Wiarda weer verder met discus Zeilvloot gehinderd door mist Coach Steylen beschuldigd TRAINER TANCIC zege met overmacht in Zwitserland laatste kant Wereldrecord: 2.31 meter LEIDSE COUR AN! DINSDAG 8 JUNI Roelof Veld greep in Riehen zijn laatste kans. Aan het NOC nu de beslis sing of hij wel of niet naar Montreal mag. RIEHEN/DEN HAAG - Marathonloper Geert Jansen (AAC) heeft na afloop van de internationale marathon, die zaterdag in Riehen in Zwitserland werd gehouden, een officiële klacht tegen bondscoach Aad Steylen ingediend. De Amsterdamse lange-afstandloper, die in deze marathon tweede werd achter Roelof Veld, vertelde na afloop van de wedstrijd: „In de vierde ronde kwam ik langs Steylen, die aan de kant van de weg tussentijden stond door te geven. Op het moment dat ik passeerde, deed Stey len een pas naar voren en zei tegen mij: zal ik jou eens laten struikelen? Ik kon gelukkig nog juist om zijn uitgestoken been heen lopen. Toen ik een ronde later weer langs kwam, dacht ik dat Steylen mij zou laten struikelen. Ik heb hem toen een zet gegeven om hem voor te zijn." Aad Steylen wijst de beschuldiging van Jansen pertinent van de hand. „Er is geen sprake van dat ik iets tegen Jansen heb gezegd. Misschien alleen zijn tussen tijden. Het enige dat ik weet is, dat Jansen mij na zo'n 35 kilometer, toen hij mij passeerde, een stomp heeft gegeven. Jansen heeft inderdaad een protest tegen mij bij de wedstrijdleiding ingediend, maar dat is afgewezen. Terecht, want ik heb niets gedaan. Een aantal mensen heeft gezien wat Jansen gedaan heeft." Het incident in Riehen kan gezien wor den als een vervolg in de controverse tussen de commissie lange afstand van de KNAU, waarvan Aad Steylen en Harm Hendriks deel uitmaken en Geert Jansen. Jansen en de commissie zijn enkele jaren geleden bij de opstelling van een nieuw trainingsplan fel tegenover elkaar komen te staan, wat daarna enke le malen tot verwikkelingen heeft geleid. PAPENDAL De eigenwijs heid van Ruud Wielart heeft het zondag gewonnen van het „buitenlandse" beleid van de Koninklijke Nederlandse At- letiekunie. De bond wilde hem uit laten komen in Bra tislava, maar de hoogspringer zelf, inderdaad eigenwijs, koos voor Dortmund. Zijn ei gengereide gedrag was niet alleen goed voor een Neder lands record (2.20 meter) maar ook voor Olympische erken ning. Wielart liet zes gerenom meerde atleten, wier uitzen ding naar Montreal al vast staat, achter zich en mompel de daarom een dag later op Papendal: „Als ik nu geen ze kerheid krijg, kan je beter ophouden". Even verderop was „privétrainer" Dragan Tancic, bij wie Mieke van Doorn en Ruud Wielart in een jaar tijd zeer snel zijn vooruit gegaan, veel concreter. „Ze kerheid voor een plaats in de Olympische ploeg is nu nood zakelijk. Anders kan je nooit goed naar Montreal toewer ken". Want Ruud Wielart is nog lang niet aan zijn beste prestatie toe. De barrièresprong van 2.20 meter drie centimeter meer dan het oude record, werd daarom ook door de Haarlemse hoogspringer bege leid met: „Dit was wel rede lijk, maar het is nog lang niet maximaal". En Dragan Tan cic, de Westduitse trainer die sinds zijn bemoeienissen met Mieke van Doorn vorig jaar als een vader zijn pupillen be geleidt: „Zoals Mieke twee me ter kan springen, kan Ruud de 2.30 meter bedwingen. Nog twee jaar en dan zijn ze zo ver". De Westduitser zei het, terwijl hij Mieke van Doorn („Die springt in Montreal tus sen de 1.90 en 1.96 meter") instructies gaf, in volle ernst. Zoals Mieke van Doorn het ook op Papendal (1.70 meter) verkondigde dat Montreal echt wel binnen bereik kwam. „Ik heb nog twee maanden en mijn blessure perikelen zijn voorbij. Ik heb nog wel napijn van de operatie, maar ik heb de Olympische* Spelen nog lang niet opgegeven". KNAU betaalde 1350 gulden, Wielart legde er twee keer zoveel bij. Voor Tancic, die zelf af en toe ook de buidel opentrok een ongelooflijke situatie. „Hoe kan dat nou", riep hij. op het zonovergoten sportcentrum bij Arnhem uit. „Wielart springt voor zichzelf, maar ook voor het land. Dan moet hij toch worden geholpen". Dat vindt Ruud Wielart eigenlijk ook. „Je krijgt te weinig steun. Voor topsport ben je eigenlijk afhankelijk van sponsors". Daar hoopt de Nederlandse to patleet dan ook van harte op, maar gaat onafhankelijk van de financiële resultaten zijn eigen weg. Ten allen tijd ge steund door Tancic die giste ren met een volkswagenbusje vanuit Dortmund naar Papen dal reed voor een training van Mieke van Doorn. Zonder warming-up begon de atlete die in het belang van Montreal naar West-Duitsland trok, aan de wedstrijd. Tancic: „Dit is alleen maar een training". Een uiterst nuchtere benade ring waar ook Ruud Wielart iets van heeft overgenomen. De nu 23-ijarige atleet straalt zelfvertrouwen uit. „Dat klopt wel. Ik ben veel vrijer geworden. Tegen een hoogte als 2.20 meter zie ik dan ook helemaal niet meer op". Daar mee valt dan ook te verkla ren, dat Wielart de aanwezig heid van een gerenommeerd gezelschap aan zijn laars lap te en de 2.20 meter ook nog eens zeer ruim afdwong. De recordhouder: „Het was zoals dat heet geprogrammeerd. Pas de laatste drie weken heb ik specifiek getraind". Waarmee hij dan ook de onge rustheid over zijn teleurstel lende resultaten de laatste tijd aan onkunde toeschreef. Zijn resultaten vormden een logi sche reeks: 2.05 in Kerkrade, via 2.10 naar 2.15 in Namen, 2.16 in Turijn en zondag 2.20 in Dortmund. Geen verrassing dus wat betreft die laatste ex plosie. Tancic: „Het was ge programmeerd". Wel een prestatie die goed moet zijn voor een Olympische ticket Wielart kan wat dat be treft gerust zijn.De onrust bij de KNAU-officials was giste ren omgeslagen in grote vreugde. Over het eigenwijze gedrag van Wielart die morgen ook uitkomt in de Papendal- Games werd met geen woord gerept. De hoogspringer zelf: „Eigenlijk moet je je niet blind staren op één evenement als Montreal. Veel belangrijker voor mij zijn Praag (EK 1978) en Moskou (Olympische Spe len 1980)". Want dan pas is Ruud Wielart de hoogspringer die tot 2.30 kan reiken. Het is geprogrammeerd KEES KOOMAN Stralen En zo dacht Ruud Wielart er ook over. terwijl de buiten wacht zich al ongerust maak te over zijn matige prestaties, ging hij rustig zijn eigen gan gentje. Als topatleet genoot hij alle faciliteiten die hem in staat stelden bijvoorbeeld in maart drie keer per dag te trainen. Deels op eigen gele genheid trok hij ook naar het warme Zuiden. „Voor de ul traviolette stralen. Dat is be langrijk voor je vorm". De KONIGSWINTER - Bea Wiarda (Horror) heeft zondag bij de jeugdatletiekwedstrijd Nord-Rhein—Nederland in Königswinter het Nederlandse jeugdrecord discuswerpen voor de negende maal in twee jaar tijd verbeterd. De 17-jarige Friezin kwam dit maal tot 52,88 meter, dat was 52 centimeter verder dan op 27 mei toen zij in Alphen aan den Rijn 52,36 meter wierp. Jeroen Bronwasser (2.03) en Joep Elenbaas (2.00) bedwongen bij het hoogspringen de twee meter barrière. De Nederlandse -jeugd verloor in Königswinter zowel bij de jongens als meisjes. De jongens gingen met 104—75 ten onder, de meisjes verlo ren met 181,5—132,5. De Nederlandse snelwandelaar Jan Vos heeft in Rouen een snelwandel wedstrijd van 24 uur gewonnen. Hij legde 207,755 kilometer af. Vos, ook winnaar in 1975, had geen enkele concur rentie. De Westduitser Lock legde ruim negen tien kilometer minder af en werd tweede. Raymond Heerenveen, de Antilliaan die zich op Papendal voorbereidt op de Olympische Spelen in Montreal, heeft gisteren op Papendal een goede 200 meter gelopen. Heerenveen noteerde een tijd van 21,2 seconden. In de serie had Sam Monsels (Sur.) dezelfde tijd gelopen. Sylvia Barlag (ADA) behaalde een dubbele overwinning. De nationale vijfkampkampioene sprong 6,09 meter ver en 1,78 meter hoog. Tilly Verhoef (Parthenon) zorgde voor de beste Ne derlandse seizoentijd op de 100 meter met 11,7 seconden. Sjaak Ruhl (Metro) stootte 16,66 me ter met de kogel. Eltjo Schutter (Quick) won de 110 meter horden in 14.8 seconden. RIEHEN Roelof Veld heeft in Riehen de kans om zich eventueel in de ogen van de keuzeheren van het Nederlandsch Olympisch Comité waar te maken, aangegrepen. De 31-jarige verzekeringsin specteur uit Deventer, die vorig jaar oktober in Maastricht zijn eerste marathon liep en won in 2.19.07, schoof met de tijd die hij in Riehen maakte (2.17.45) op naar de tweede plaats op de Nederlandse ranglijst aller tijden achter Henk Kalf, die vorig jaar in de marathon van Amsterdam 2.16.53.0 liet noteren. Roelof Veld won de marathon selectie, die de KNAU aan de van Riehen, die gold als natio naal kampioenschap van Zwit serland met overmacht. Drie Nederlanders legden beslag op de eerste drie plaatsen. Bijna drie minuten na Veld werd Geert Jansen tweede, Jansen had op zijn beurt weer ander halve minuut voorsprong op de Nederlandse kampioen Ko van der Weij den. Van de Olympische marathon hand van de prestaties vorig jaar samenstelde, zal nie mand in Montreal lopen. Cor Vriens geplaagd door een lies blessure had zich al voor Riehen teruggetrokken en Henk Kalf, die in de laatste marathon van Amsterdam uiviel, haalde in Riehen opnieuw de eindstreep niet. De Groninger staakte na ruim twintig kilometer de strijd. Goed werk leverden Geert Jan sen, die op eigen initiatief naar Riehen was gegaan en Ko van der Weijden, die in Amsterdam verrassend nationaal kampioen werd en pas na protesten van zijn vereniging alsnog voor Rie hen werd ingeschreven. Geert Jansen verbeterde zijn persoon lijk record met bijna een mi nuut van 2.21.12 tot 2.20.30 en Van der Weijden haalde precies één minuut van zijn persoonlijk beste tijd af. Roelof Veld kwam in Riehen, waar op een parkoers van bijna zeven kilometer tussen de bos sen werd gelopen, na ongeveer twintig kilometer aan de leiding. Tot dat moment waren Veld, Kalf. Jansen en de Australiër Norman gezamenlijk aai kop van het veld te vindei het passeren van het tv kilometer punt (1.04.40) de uitgebluste Kalf en No af. Alleen Jansen kon Vel< volgen maar de Amsterdar moest zijn tegenstander e ter toch ook laten gaan. Da liep Veld, die een sterke i maakte, steeds verder van concurrenten weg. Hij wo teindelijk met een voorsp van bijna drie minuten. De uitslag: 1. Roelof Veld 2 u minuten en 45 seconden, 2. Jansen 2.20.30, 3. Ko var den 2.21.59. 4. Georges Moisso (Fra) 2.22.37, .5. Martin Jaggi 2.24.02, 6. Georg Kaiser (Zwi) 2. PHILADELPHIA De 22-jarige Ameri kaan Dwight Stones heeft zijn eigen we reldrecord hoogspringen met een centime ter verbeterd. Bij wedstrijden in Philadelp hia sprong Stones 2 meter 31. Stones' vorige wereldrecord, 2,30 dateert van 11 juli 1973 en was gevestigd in München. Met een sprong van 2 meter 30 bezit Stones ook het indoorrecord. Dwight Stones leverde zijn prestatie tijdens de Amerikaanse universiteitskampioen schappen. De Amerikaan, die bij de Olympi sche Spelen in München een bronzen me daille veroverde, slaagde bij zijn eerste po ging op 2,31 meter. Overigens was Stones niet de enige atleet die deze hoogte probeer de. Een vrijwel onbekende hoogspringer, die na 2,26 meter met Stones was overgebleven, faalde drie maal op de 2,31 meter. De 22-jarige Stones (1,97 meter lang en 81 kilo zwaar) begon de wedstrijd op een hoog te van 2,11 meter, vervolgens sprong hij 2,16 en 2,21 meter eveneens in zijn eerste aan loop. Voor de 2,24 meter had de Amerikaan twee pogingen nodig, waarna de 2,26 meter opnieuw bij de eerste sprong lukte. Na overleg met Winsor werd de lat op 2,31 meter gelegd. Stones, die met de fosburyflop waarbij de atleet ruggelings de lat passeert springt, haalde na tien passen aanloop de nieuwe hoogte, royaal. Harvey Glance behaalde in Philadelphia een dubbele overwinning op de sprint: 100 meter (10,16 sec) en 200 meter (20,74 sec.) Er werd in Philadelphia een serie goede prestaties geleverd. Op de 400 meter horden bleven liefst zes lopers onder de grens van vijftig seconden. Quentin Wheeler was de snelste met een tijd van 48,55 seconden, de beste wereldseizoenprestatie. Wereldrecordhouder Earl Bell sprong met de polsstok over 5,52 meter. Van zeer goed gehalte was ook de 8.24.86 waarmee James Munyala (Kenia) de 3000 meter steeple chase won. Brendan Foster, de Engelse wereldrecord houder op de 3000 meter (7.35.2), heeft zich zaterdag in Londen gekwalificeerd voor de Olympische 5000 meter van Montreal. Fos ter, in 1974 in Rome Europees kampioen op de vijf kilometer geworden, won zaterdag op de baan van Crystal Palace een vijf kilometer, die gold als kwalificatie voor de Olympische Spelen. De Engelsman plaatste na 3000 meter een tussensprint en werd niet meer achterhaald. Zijn winnende tijd was niet indrukwekkend: 13.33.8. Dave Black werd tweede (13.35.2) en Ian Stewart derde met 13.35.4. Bij de 16e editie van de wedstrijden om de gouden spike in Ostrava heeft de Cubaan Alberto Juantorrena zowel de 400 als d| meter gewonnen. Op de 400 meter verb de de Cubaan zijn eigen beste werel zoenprestatie van 44,90 tot 44,70 seco^ Op de dubbele afstand noteerde Juant na 1.47.60. De 800 meter dames werd gewonnen de Olympische kampioene van 1968, Ml ne Jackson Manning in 2.00.71 voo: Tsjechische Joja Cherchlanova (2.01.89), gei Senjoekov (Rusl) kwam bij het I springen zonder noemenswaardige col rentie tot 2,26 meter. Haar landgenote, 1 lia Lebedeva zegevierde bij de 100 r horden in 12,92 seconden, een Russisc cord. In Lille kwam Guy Drut met 13.1 seco tot op eentiende seconde van zijn i wereldrecord op de 110 meter horder 25-jarige Fransman, die bij de Olymp Spelen in Müpchen de zilveren mei won, leverde daarmee de beste were! zoenprestatie. In Orimattila (Fin) won Miel Putteman morgenavond op Papendal op de tien meter tegen Jos Hermens uitkomt, een over 500 meter in 13 minuten en 38 S' den. Ook vier dames hebben de stoute schoenen aange ken in de Singlehanded Transatlantic Race. Voor de waren zij (van links naar rechts: Aline Marchand, C Francis, Ida Castiglioni en Dominique Berthier) vol gi moed. LONDEN De 126 kleine en grote zeiljachten, die deelnemen aan de vijfde vierjaarlijkse Trans atlantische solozeilwedstrijd, worden in de weste lijke oceaan gehinderd door wispelturige wind en mist. Vandaag voorspelden de weerkundigen een sterkere wind. Het startsein voor de grote zeilrace werd zaterdag morgen driemaal gegeven. De deelnemende boten waren in Plymouth verdeeld in drie klassen. Drie- en-tachtig kleine zeiljachten van 20 tot 28 voet werden een half uur later gevolgd door boten van maximum 46 voet. Nog een half uur later was het de beurt aan de grootste zeilschepen, waaronder de Franse schoener „Club Mediterranée", van 236 voet en bestuurd door de favoriet Alain Colas, die zijn eigen record van ruim twintig dagen wil verbeteren en Newport hoopt te kunnen bereiken in achttien dagen. Ideale condities zouden die tijd kunnen terugbren gen tot vijftien dagen. Andere deelnemers zullen veel langer nodig hebben om de 3000 mijl van Plymouth in Engeland naar Newport (Rhode Is land) af te leggen. De start was een indrukwek kend en bijzonder fraai gezicht De toeschouwers hadden nog nooit zoveel zeilboten bij elkaar ge zien. De deelnemers onder wie vier vrouwen vertegenwoordigden zeventien landen. Een bont gezelschap zeilers begaf zich zaterdag op weg naar Amerika. Onder de deelnemende schepen ook de „mammoet" „Spirit of America".

Leidse Courant | 1976 | | pagina 20