Topoverleg Caïro over Libanon lijkt uitzichtloos Derde breuk KVP-PvdA zeer ernstig alstublieft, 4 Zeker 20 doden in verkeer Zonnige Pinksteren voorbij, maar zomerweer blijft Planbureau weet vier miljard te bezuinigen Rudi Carrell breekt met Duitse televisie Dinsdag 8 juni 1976, 66e jaargang no. 20445 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden:- Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg jrtenties (excl. BTW) 0.45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149.15;. losse nummers: 55 cent Brotherhood Brotherhood of man vanavond te gast in Eddy Go Round op Ned. II om 19.30 uur. Op Ned. I om 19.05 uur KRO's „Wereldcircus", om 19.45 uur „Father Brown" en om 20.40 uur „Voor een briefkaart op de eerste rang. Zonnig en warm Droog zonnig en warm weer, zwakke tot matige zuidoostelij ke wind. Maximumtemeraturen van 24 tot 30 graden. Morgen: Zon: 4.21-20.58 Maan: 17.46-02.28 Schev. hoogw.: 12.30 laagw.: 7.57-20.34 f 1 l.l BEIROET (Rtr/UPI) In een spoedvergadering die vanavond in Cairo begint, gaan de Arabische ministers van buitenlandse zaken proberen een oplossing te vinden voor de uiterst verwarde situatie in Libanon. De „voortdurende ver slechtering van de situatie in Liba- °d non en de zware gevechten" noopte de ministers hun bijeenkomst een eri dag te vervroegen. Maar het is j buitengewoon twijfelachtig of de e« bijeenkomst de noodzakelijke op- vd lossing zal brengen. Ook Syrië is uitgenodigd, maar het is de vraag ojf het in de huidige omstandighe den met Egypte en de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie aan één ta fel wil zitten. Op het militaire strijdtoneel zijn de Syrische pantserstrijdkrachten binnengedrongen in de stad Sidon, ten zuiden van Beiroet. Vol gens de Palestijnse radio zouden echter alle Syrische voertuigen zijn verwoest. De ver sa bindingen met de stad zijn evenwel verbro- ken als gevolg van de hevige gevechten. Ook V elders zouden de Syrische troepen verder ondermeer door gebruik te maken van twee nieuwe infanteriebataljons en bijna honderd nieuwe tanks. In Beiroet en omgeving woed de gisteren een hevig artillerieduel tussen pro- en anti-Syrische troepen. Voor het eerst mengden zich ook Syrysche straaljagers van Russische makelijk in de strijd. De pro-Syrische opperbevelhebber van het Palestijnse bevrijdingsleber (PLA) in Liba non, generaal Boedeiry, heeft zich evenwel overgegeven aan de coalitie van het Pales tijnse verzet (PLO) en de linkse krachten. Het grootste deel van het 8000 man sterke PLA-leger in Libanon was afkomstig uit Syrië en het krijgt zijn bevelen vanuit Da- Diplomatiek is de situatie ingewikkelder ge worden door het besluit van Egypte zijn diplomatieke staf uit Syrië terug te trekken, nadat zaterdag Arabische jongeren het am bassadegebouw waren binnengedrongen. Egypte gaf het personeel van de Syrische vertegenwoordiging in Cairo de raad Egypte binnen 48 uur te verlaten, Syrië heeft de Palestijnen er van beschul digd van Libanon een Palestijnse staat te willen maken, terwijl de PLO Syrië ervan beschuldigde in Libanon een twee „zwarte september' te willen aanrichten, doelend op de septembermaand waarin de Jordaanse koning Hoessein met de Palestijnen afreken- Een Syrische tank bewaakt de posities in een Bekaa-vallei in het oosten van Libanon. DEN HAAG/UTRECHT A.N.P. De tachtigjarige Hagenaar H. Kampsteeg is op Eerste Pinksterdag op een overweg bij Harmelen met zijn bromfiets onder de intercitytrein Rotterdam-Utrecht te rechtgekomen en dodelijk verongelukt. De treinbestuurder heeft van het onge val niets gemerkt. De overweg is met halve bomen beveiligd. Gisteravond verongelukte de 32-jarige H. Koele uit Den Haag met zijn auto dode lijk in de Parkstraat nadat hij in botsing gekomen was met een andere auto. Zijn zevenjarig dochtertje moest met ernstige verwondingen in het ziekenhuis opgeno men worden. Tijdens het Pinksterweekeinde zijn zeker nog achttien andere personen bij ver keersongevallen om het leven gekomen. Het ergste ongeval gebeurde in Venlo, waar na een botsing een auto en een motor in brand geraakten. De automobi list en de motorrijder kwamen hierbij om. Ook enkele kinderen behoren bij de om gekomenen. Zij raakten spelenderwijze op de verkeersweg en vonden de dood De zee was in de stranddrukte nog maar nauwelijks te zien Den Haag/Leiden De zomerse warmte van de Pinksterdagen is nog niet voor bij. Ook voor morgen en donderdag ver wacht het K.N.M.I. nog veel zon en dagtemperaturen tussen 25 en 30 graden. De Nederlanders, die het tijdens de Pinksterdagen druk gehad hebben met de 700.000 buitenlanders en de tiendui zenden dagjesmensen naar de kust en de bossen, kunnen hun gemis aan rust in de zon de komende dagen derhalve nog inhalen. Voor morgen is de kans op een geheel droog etmaal namelijk 90 procent en voor donderdag rekent het K.N.M.I. voor 80 procent op een droog etmaal. s'Nachts zal het minder warm zijn, maar toch altijd nog 13 tot 15 graden. De stranden hebben tijdens de Pinkster dagen een grote drukte gekend. In Sche- veningen bijvoorbeeld was het zo druk, ook in zee, dat de strandbrigade handen vol werk had. Ook de bekende strand-on- gelukjes bleven niet uit: de E.H.B.O. op het Schevningense strand moest maar liefst 180 keer hulp verlenen. En natuur lijk de kinderen. Maar liefst 150 raakten - zij het voor korte duur - verdwaald. Dezelfde beelden vertoonde in feite het strand langs de gehele kust. Dit dank zij de tienduizenden buitenlanders - Duitsers vooral, maar ook Fransen en Belgen - en de duizende Nederlanders, die naar zee trokken. Volgens de toeristen-instanties heeft tijdens dit Pinksterweekeinde voor al het dagtoerisme een grote rol gespeeld. Dat bracht ook een grote drukte bij de Nederlandse Spoorwegen met zich mee. „Op de verkeerswegen hebben zich geen onoverkomelijke moeilijkheden voorge daan, noch bij het binnenkomen, noch bij het vertrek van de buitenlanders uit Ne derland," aldus de verkeerspolitie. MVV na 73 jaar verdwenen uit hoogste afdeling (Van onze sportredactie) DEN HAAG Voor het eerst sinds 73 jaar zal Maastricht het zonder voetbal in de hoogste afdeling moeten stellen. MW kwam gisteren tegen FC Den Haag niet verder dan 2-2, terwijl FC Amster dam AZ'67 in bedwang hield. Dat bete kende degradatie voor MVV. PSV spande zich in Deventer niet over matig in. De Eindhovenaars vonden 1-1 bij Go Ahead Eagles voldoende. Feye- noord besloot het teleurstellende seizoen met een monsterscore van 8-0 tegen De Graafschap. Verder in de tien pagina's van Sporttri- bune: Zwemcoach Bert Sitters boos Pech voor autocoureur Arpiainen Giro zper onveilig Record Wielart geprogrammeerd Paarderensport ongerust Van een onzer verslaggevers Den Haag De kostengroei voor de sociale verzekeringen valt in 1980 vier miljard gulden mee. Dit heeft het Cen traal Planbureau „bij toeval" berekend. Een en ander zou een enorme meevaller betekenen voor het kabinet-Den Uyl, dat zich al wekenlang buigt over de vraag hoe de groei van de kosten van de gemeenschapsuitgaven en sociale verze keringen kan worden beperkt De bezuinigingen zijn volgens het Plan bureau terug te voeren op bescheidener verwachtingen over de groei van ver pleeghuizen, psychiatrische ziekenhuizen en zwakzinnigeninrichtingen (2,9 miljard gulden minder), de daling van het aantal ziekenhuisbedden (600 miljoen gulden) op de herziening van tarieven en honore ringsstructuren van huisartsen, tandart sen en specialisten (400 miljoen), en op besparing in het verbruik van genees- en verbandmiddelen (520 miljoen). Jongetjes op stap met skelet (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Drie jongetjes, één van acht jaar en twee van zeven jaar, zijn zater dagmiddag in de Haagse Kokosnoot- straat door surveillanten van de Haagse politie aangehouden toen ze met een skelet op wielen liepen. Het skelet was afkomstig uit de Haagse Academie voor Lichamelijke Opvoeding die aan de Kokosnootstraat gevestigd is. De drie knaapjes zijn vermoedelijk door een kapot raam de school binnengeko- ook niet voor V.O.C. dat als '^dskampioen moest ervaren dat H.C.C. toch sterker is. (Van onze correspondent) BONN Een „uitgebluste" Rudi Carrell heeft tegenover de Westduitse „Bildzeitung" verklaard, dat hij het contract, dat hem door de televisie voor het volgende jaar is aangeboden, niet zal accepteren. Gevrzagd naar zijn redenen, antwoordde de volgens „Bild" nerveu ze Rudi: „Omdat er een klopjacht tegen mij plaatsvindt, omdat men het mij bij de televisie moeilijk maakt". Volgens de Nederland se quiz-master geschiedt dit door een leider van de afdeling amusement. Volgens Carrell werd hij steeds onzakelijker aangeval len, waarbij hij te horen kreeg, dat hij de Duitsers niet zou mogen, maar wel hun geld wilde incasseren. Zenuwgas De Boston Globe meldde gisteren dat de Egypte- naren grote voorraden zenuw gas hebben aangelegd voor eventueel gebruik tegen Israël. Het bericht is afkomstig van de militaire deskundige van het blad, William Beecher, die pas in Egypte en Israël is geweest. Beecher zegt dat de Egyptena- ren van plan zijn dit zenuwgas te gebruiken om Israël er bij een eventuele oorlog van af te brengen als eerste kernwapens te gebruiken. Moord op kinderen De Ame rikaanse arts Joseph Emory en zijn vrouw en zoon zijn gisteren in Los Angeles aangehouden op j verdenking van moord op tien kinderen, die kort na hun ge boorte overleden in de kraam kliniek die het drietal leidde. Dr. Emory werd in 1963 al eens veroordeeld wegens het verrich ten van onwettige abortus. Hij zat van 1967 tot 1969 in de ge vangenis. De clientèle van dr„ Emory bestond voornamelijk uit Mexicaanse gastarbeiders, aan getrokken door de lage tarieven in de kliniek. ■II Dodelijk ongeval in Rijnsburg RIJNSBURG - De 28-jarige J. Voorma uit Rijnsburg is op eer-, ste pinksterdag om het leven gekomen. De heer Voorma was in zijn tuin aan de Dominesewei 4 een stroomleiding aan het aan leggen van zijn schuur naar een siermolen in zijn tuin. Hierbij, werd hij getroffen door een stroomstoot. Op de weg naar het Academisch Ziekenhuis overleed de Rijnsburger. Hij laat een vrouw en twee kinde ren achter. Oorlogsmisdadiger Sjigetaro Sjimada, admiraal en minister van marine in het kabinet van Hideki Tojo in 1941, is gisteren in een ziekenhuis in Tokio aan een beroerte overleden. Sjimada gold als een van de grote strate gen van de Japanse keizerlijke marine sinds zijn Chinese offen sief in de Tweede Wereldoorlog. Na de oorlog werd hij wegens oorlogsmisdaden tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Hij probeerde rituele zelfmoord te plegen, maar beschouwde zijn gevangenischap later als een juiste straf. Hij kreeg in 1955 gratie ter gelegenheid van het huwelijk van kroonprins Akihito. Chili Een speciale interameri- kaanse commissie heeft het mi litaire regiem van Chili beschul digd Vein het schenden van de mensenrechten. Tevens blijft Santiago een beleid voeren van willekeurige arrestaties, vervol ging en marteling. Een 191 pagi-' na's tellend rapport van de com missie werd gisteren verspreid onder gedelegeerden van de or ganisatie van Amerikaanse Sta ten (OAS). STEENKAMP WAARSCHUWT: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Professor P. Steenkamp, voorzitter van bet CDA-bestuur zou het een zeer ernstige zaak vinden, wanneer het voor de derde keer tot een breuk zou komen tussen de KVP en de PvdA. „Het is in 1958 en in 1966 gebeurd en het zou voor de derde keer ernstige gevolgen hebben voor de Nederlandse politiek. Het CDA zal er zich goed op moeten bezin nen wat die gevolgen kunnen zijn", zei hij gister avond in een gesprek met Henri Schoup van Tros Aktua. Voor wat de volgende verkiezingen betreft hebben al verschillende belangrijke CDA-ers nadrukkelijk verklaard dat zij met de Partij van de Arbeid willen blijven samenwerken. Maar deze wens moet natuurlijk wel van twee kanten komen," aldus professor Steen kamp. Dat er in de laatste weken een draaiboek van de KVP zou zijn geweest om het kabinet-Den Uyl ten val te brengen, wees hij heftig van de hand. „Daar is geen sprake van". De voorzitter van het CDA-bestuur had lof voor wat minister Pronk van Ontwikkelingshulp in het algemeen tot stand brengt „We zijn het wel niet altijd eens met wat hij in details - bijvoorbeeld Cuba en de MPLA Angola - doet, maar het is nogal wat als je weet te bereiken dat anderhalf procent voor de ontwikkelingshulp gebruikt wordt". Professor Steenkamp wees erop dat het CDA daar achter staat en dat ontwikkelingshulp de grootste, zo niet de allergrootste prioriteit zal moeten hebben, ook bij de volgende kabinetsformatie. Een „blijmaker" van formaat, deze halfautomatische heren- parapluie. U krijgt dit regenscherm kado als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. naam: adres: STUUR als dank voor de moeite een herenparapluie naar: naam: adres: joonplaats:

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1