Uyl moet blij zijn uitgeteerd vogeltje Hoofdredacteuren: geen namen NIEUW INITIATIEF OPVANG VOOR ONGEHUWDE MOEDERS Groepsonderwijs tussen 4 en 12 jaar Uitbreiding burgeroorlog in Libanon TERDAG 5 JUNI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Minister Lub bers als goe de vriend.... (Van c 2 parlementaire redactie) erc|Den Haag De drenkelingen van het geteis- - terde kabinet-Den Uyl hadden in de nacht van donderdag op vrijdag om drie uur weer vaste 9eVrond onder de voeten. Ze waren - politiek he^gezien - op 't nippertje gered. Dat was dan i' niet aan henzelf, maar veel meer aan de omstandigheden te danken. Alleen het feit dat voor een crisis op dit moment wordt terugge schrokken, heeft het kabinet van de ondergang gered. Het debat in de tweede Kamer over een export kredietgarantie voor de levering van materiaal aan Zuid-Afrika ten behoeve van de bouw van twee kerncentrales moet beschouwd worden als een van de belangrijkste tijdens het ruim drie jarig bestaan van dit kabinet. Belangrijk, niet om het op zich betrekkelijk ondergeschikte punt van een kredietgarantie voor Nederlandse ondernemingen ter dekking van hun risico's, maar om de politiek-ethische kanten van de internationale handel en de daarmee verband houdende werkgelegenheid, en vooral om de uit Üeze zaak voortvloeiende partijpolitieke gevol gen. De wijze waarop het kabinet inzake de export kredietgarantie heeft geopereerd, heeft geleid tot een uitgekiende buiten-parlementaire actie van werkgeverszijde die op het binnen-parle- mentaire gebeuren mede haar stempel heeft gedrukt. Maar een kabinet heeft niet alleen met werkgelegenheid te maken. Het moet met meer dingen rekening houden dan met de vraag of het de economie van dit land, of het in het bedrijfsleven goed gaat. Een kabinet moet over wegen wat politiek-ethisch kan en niet kan, hoe zijn besluiten internationaal worden ontvangen. Kortom, het moet weloverwogen handelen en daarbij, ook ver vooruit,, de vele consequenties mee laten tellen. Maar natuurlijk moet een kabinet ook consequent zijn, niet zwabberen om klippen maar te vermijden, deinnerlijke verdeeldheid maar niet blijven verbloemen door de besluiten voor zich uit te schuiven. tingen heeft gewekt, te veel gedraaid en ge draald heeft, kortom, onvoldoende heeft gere geerd. En dat het kabinet er nu nog zit - zij het gehavend, maar hopelijk ook gelouterd komt omdat er bij wegsturen van dit kabinet lange tijd nog veel minder geregeerd zou wor den, want dan zou er tussen nu en het moment waarop een volgend kabinet aantreedt hoe lang zou dat duren? - niet echt worden gere geerd en zouden alleen de lopende zaken wor den afgedaan. En dat, terwijl belangrijke be sluiten moeten worden genomen over pijnlijke, impopulaire maatregelen om de stijging van de overheidsuitgaven terug te dringen en om de bruisende ontwikkeling van de sociale verzeke ringen af te remmen. Om maar niet te spreken van de bijzonder moeilijke onderhandelingen om tot matiging van de inkomensontwikkeling en bestrijding van de werkloosheid te komen. Voor de aanpak en oplossing van die kolossale problemen kan de grootste politieke partij niet buiten de regering worden gehouden. Zeker niet omdat de kansen op het slagen van het sociaal-economisch beleid mede afhangen van de opstelling van de vakbeweging. Dat mee-re- geren van de Pv.d.A. kan natuurlijk niet tot elke prijs. Tussen de grootste partij en de partners in de coalitie dienst een vertrouwens relatie te bestaan en als die is aangetast, valt het ergste te vrezen. Een feit is nu, dat het kabinet weliswaar is gered, maar het onderlin ge vertrouwen niet. Dat belooft voor de nabije toekomst niet veel goeds. In feite heeft KVP-leider Andriessen zijn ver trouwen op termijn opgezegd. Zijn fractie heeft, op twee man na, de WD-motie van wantrouwen niet gesteund, hoewel de handel wijze van de regering daar wel aanleiding toe had gegeven. Omdat het land in de komende maanden wat regeerbaarheid nodig heeft, mag het kabinet blijven. De „gedogers" Andriessen en de mildere Aantjes hopen dan maar dat er ondanks alles inderdaad geregeerd zal worden. Minister-president Den Uyl zag als heel magere oogst, dat Andriessen na de strafexpeditie nog wel zoveel vertrouwen had overgehouden dat het kabinet met de belangrijke taken kon door gaan. Nou, tel uit je winst het is nog net geen dooie mus, maar wel een uitgeteerd vogel- Premier Den Uyltel uit je winst tje, waarmee Den Uyl zich nog blij moet tonen. In ieder geval is de vertrouwensrelatie aange tast tussen Andriessen enerzijds en minister president Den Uyl, en PvdA-fractie-voorzitter van Thijn anderzijds.Ook de relatie minister Lubbers (Economische Zaken) en Van Thijn is danig verstoord. Men weet ook dat de relatie tussen de PvdA en minister VanAgt (Justitie), die nog steeds worstelt met de Bloemenhove-problemen, hele maal is verziekt. Zowel Andriessen als Van Thijn blijken in politiek-netelige situaties onvoldoende in staat om de relaties ondanks alles fijn te houden. De toon die Andriessen vorige we^k zaterdag op de KVP-partijraad aansloeg, was voor de Pv.d.A. onverteerbaar en voor minister-presi dent Den Uyl pijnlijk. Tijdens het Kamerdebat liet Andriessen zijn gal opnieuw de vrije loop. Het boek „Zo maakt u vrienden en goede relaties" heeft hij nog nooit onder ogen gehad. De persoonlijkheid Andriessen zit de politicus Andriessen danig in de weg. De knap-analiserende politicus Van Thijn met zijn soms superieur-aandoend grijnsje irriteert weer op andere wijze. Zijn verwijt dat de KVP een „draaiboek" had om het kabinet om zeep te helpen en zijn benaming „harde actie" voor het zwaaien met de portefeuille door minister Lubbers, hebben alleen maar tot een stand puntverharding bij de KVP geleid. Andriessen heeft het al moeilijk genoeg en moet niet worden gesard om nog moeilijker te gaan doen. Daarenboven was minister Lubbers door de uitlating van Van Thijn gegriefd. En het is een taxatiefout van Van Thijn, dat hij minister Lubbers geen genoegdoening heeft willen ge ven. Onder doodse stilte van de Tweede Kamer gaf de minister, die zich onrechtvaardig behan deld voelde, de leider van de grootste partij zo'n stijlvolle, rrjaar daardoor des te pijnlijker afstraffing. Een'aangeslagen Lubbers gaf „als goede vriend" Van Thijn een wijze les: „macht corrumpeert, maar bij u, leider van de grootste regeringspartij, zie ik de arrogantie van de macht aanwezig. U hebt het zo vaak over de schouders van de zwakken. U moet eens weten wat een minister van Economische Zaken alle maal moet dragen Niet te zien is, hoe de schade in de relaties zal en kan worden hersteld. De verhoudingen zijn grondig verziekt. Wil de P.v.d.A volgende jaar met de christen-democraten blijven rege ren, dan zal Van Thijn een andere tactiek moeten volgen en inderdaad minder vanuit een machtspositie moeten werken. Maar anderzijds is door de wijze waarop Andriessen opereert, het wantrouwen bij de P.v.d.A. tegenover de KVP heel begrijpelijk. Er zullen wijze mannen nodig zijn om de heren in een wat gezelliger stemming tegenover elkaar te brengen. Ook Den Uyl zal met de grootste behoedzaamheid moeten manoeuvreren, want hij weet nu meer dan ooit dat de zaak op scherp staat. IN ZAAK KGB-AGENTEN AMSTERDAM (ANP) In het voorlopige getuigenverhoor door de rechter-commissaris in Amsterdam over de „KGB-zaak" heb ben de hoofdredacteuren van Elzevier's Magazine en de dagbladen De Stem en De Limburger zich gisteren beroepen op hun journalis tiek verschoningsrecht hun bronnen niet te noemen. Het getuigenverhoor werd gehouden op verzoek van het PSP-Twee- de Kamerlid B. van der Lek naar aahleiding van publicaties in De Stem en De Limburger waarin zijn naam wordt genoemd als voorkomend op een lijst van Nederlanders die werken voor de Russische geheime dienst, de KGB. Ook de hoofdredacteur van Elzevier's Magazine is opgeroepen omdat dit weekblad de hele zaak aan het rollen heeft gebracht. EM heeft echter geen namen genoemd, maar sprak van „een progressief kamerlid, niet behorend tot de PvdA". De hoofdredacteur van Elsevier, dr. F. A. Hoogendijk zegt dat zijn redacteur René de Bok door iemand die zei tot de Amerikaanse geheime dienst te behoren en informatie te hebben over KGB-agen- ten in Nederland. Via twee kanalen is nagegaan of deze persoon inderdaad tot de Amerikaanse geheime dienst behoorde. Toen dit I bleek te kloppen is De Bok verder op de zaak ingegaan. Hij kreeg een lijst met dertig namen te zien. Met de bron is afgesproken geen namen te noemen. Of de naam van Van der Lek er bij stond wilde Hoogendijk dan ook niet zeggen. Fotokopieën van de lijst 1 zijn gestuurd naar de minister van binnenlandse zaken en naar de BVD. Niemand van Elsevier heeft informaties verstrekt aan De Stem of De Limburger aldus Hoogendijk. De twee hoofdredacteuren van de dagbladen wilden evenmin vertellen hoe zij aan hun gegevens zijn gekomen. Het verhoor zal 18 juni worden voortgezet. Gisteren is een begin gemaakt met de verhoren in de KGB-zaak. Geheel links het PSP-Tweede Kamerlid Van der Lek op wiens verzoek het getuigenonderzoek wordt gehouden. Rechts de hoofdredacteur van Elsevier's Magazine Drs. F. Hoogendijk. RUIM 25 JAAR EEN Stap deze week eens binnen bij de kantoormeubel showroom van CIEBA en doe het daarna thuis nog »s dunnetjes over.... Dunnetjes? Kom nou, noem dat maar gerust dubbeldik. Want u krijgt na uw bezoek de 64 pagina's tellende vierkleuren ClEBA-katalogus mee. Kom ook 's naar de 750 m2 grote toonzalen als u niet direct kan toormeubelen nodig heeft. Dan blijft u mooi op de hoogte van de laatste kantoormeubel-mode. U mag kijken zolang als u wilt. Op werkdagen van 9-5 uur in het ClEBA-gebouw. IcY Industrieterrein "De Waard" WillemBarentszstraat 35 LEIDEN, telefoon 071/149044 )anje krijgt ""sen hulp van herland bij etreden Navo Haag (ANP) Nederland niet meewerken aan een idige toetreding van Spanje de Navo. Dit heeft een >rdvoerder van het ministe- van Buitenlandse Zaken gis- n in Den Haag verklaard, fije heeft donderdag via zijn ster van Buitenlandse Za- ïn de Verenigde Staten la- tveten lid te worden van de Iragsorganisatie. \merikaanse democratische latsleider Mike Mansfield t gisteren een pleidooi ge ien voor het opnemen van fije in de Navo. Volgens sfield zou dat „in Europa zekere stabiliteit teweeg !gen die nu helemaal zoek Alternatief voor abortus (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM Abortus is op het ogen blik een kwestie die vele gemoederen heftig in beweging brengt. Voorstanders menen dat abortus de beste oplossing is voor een vrouw die ongewenst zwanger is. Tegen standers menen van niet en zoeken naarstig naar alternatieve oplossingen. Want hoewel er wettelijke mogelijkheden zijn om steun te verkrijgen voor en na de bevalling, toch is dit aantal onvoldoende om van een volle dige hulpverlening te kunnen spreken. De Stichting „Voor kind en moeder een thuis" is er van overtuigd, dat met name een groot aantal praktische problemen (vooral voor ongehuwde vrouwen) een reden kan vormen om tot abortus over te gaan. Problemen als: waar moet mijn kind gebo ren worden? waar vind ik een goede huis vesting met de baby na de bevalling; wie wil aan een ongehuwde vrouw met een kind een kamer verhuren; wie verzorgt het als ik werk; hoe kom ik aan een baan waarbij me wordt toegestaan de baby mee te nemen en is er een instantie die me kan helpen bij het oplossen van deze problemen. De Stichting „Voor kind en moeder een thuis" meent een groot deel van deze proble matiek te kunnen oplossen met een nieuw initiatief. Zij wil de alleenstaande, zelfstan dige vrouw, die in haar levensonderhoud kan voorzien, tegen een reële huur woon ruimte aanbieden waar zij en haar kind kan wonen. Deze woning zal bestaan uit een „unit" van twee kamers, keuken, douche en toilet. De woning is gelegen in een wooncomplex. Bin nen dit complex is een opvangcentrum voor het kind. Het wordt, met de andere kinderen verzorgd door gediplomeerde kinderverzorg sters en eventueel een INAS-meisje. Dit voorkomt, aldus de stichting, het stallen van baby's en peuters in zogenaamde dagverblij ven. De huur zal reëel zijn. De kosten van het opvangcentrum zullen niet hoger zijn dan de kosten van een crèche. Er wordt namelijk aangenomen dat de vrouw nor maal in het onderhoud van het kind kan voorzien. De bewoonsters worden vrijgela ten in hun levensovertuiging en er zal geen onderscheid worden gemaakt naar ras en geloof. Het is de bedoeling dat dergelijke centra in verschillende steden worden opgericht. Een loffelijk streven, maar ofri de eerste aanloop kosten te kunnen betalen is er geld nodig (giro 525077) t.n.v. de penningmeester van de stichting in Vlaardingen). De verdere kosten kunnen, zo meent de stichting, wor den betaald uit de huurprijzen. Een brochu re over dit initiatief en allerlei soorten hulp verlening is te verkrijgen via het overmaken van 3 gulden op het gironummer van de stichting met de vermelding „brochure". Tot de steunverleners van deze nieuwe stich ting behoren bekende Nederlanders van alle gezindten zoals: drs. Beekmans (D'66) Prof. Doorenmalen (hoogleraar in Utrecht), Ka merleden van de KVP en het GPV, Imkamp van D'66, Prof. Plate (gynaecoloog), mgr. Simonis, bisschop van Rotterdam en predi kanten van de Hervormde Gemeente. udentenstops stgesteld Haag (ANP) Staatssecre- I Klein van onderwijs en (□schappen heeft zijn eer- gemeld voornemen uitge- J'd en studentenstops vastge- I voor zes studierichtingen. |g jaar waren het er nog 1 De toe te laten aantallen tejaars zijn groter dan vo te naar. OOf geneeskunde laat de be- 10)isman dit jaar 1897 èerste- /ons toe, (wat er vorig jaar 1785 rheïn) Voor tandheelkunde 475 30H, voor diergeneeskunde 175 the, voor farmacie 285 (268), ON' biologie 935 (920) en voor itjehiedenis 819 (770). In eerste nk-intie vroeg de academische hel studentstops aan voor vier ONierichtingen, terwijl de1 18)imen staakten over het 30,-stel ook een stop aan te 15.[en voor geschiedenis, in oJarm voor imerikaanse rncentrales ne 18) 15'SHINGTON (DPA) - De 58 ncj acentrales in de Verenigde EX'en zijn in staat van alarm Vjl racht omdat er gevaar be- j0.it dat twee extremistische pe (peringen sabotage willen ,rs (en. Dit heeft de nucleaire )0 iringscommissie gisteren in 5' Ihington bekend gemaakt. !0 ialarmtoestand zal duren tot ke ini, de dag waarop in Cali- tie een belangrijke stemming j ltsvindt over de strengste igheidsvoorschriften van ncentrales die tot nu toe zijn JJ rgesteld. 0. JTARD (ANP) Na de ramp I): 7 november 1975 op het ter- 5, van de DSM is door de 0. lie calamiteiten, een overle- kaan tussen overheid en it- K een basisrampenplan ont- a ïpon voor de westelijke mijn- je fek. Het plan voorziet onder- 0 ^r in het continu bezet hou- van een crisiscentrum in «a politiebureau in Geleen. Handgranaat doodt drie jongetjes PIACENZA (AP) - Drie Noord- italiaanse jongentjes van 12, 13 en 14 jaar zijn gisteren om het leven gekomen toen een hand granaat die ze in een verlaten boerderij hadden gevonden en die waarschijnlijk nog uit de Tweede Wereldoorlog afkomstig is, ontplofte. Raadsel rond examenstukken opgelost KERKRADE (ANP) De exa menstukken van 55 leerlingen van de Heilige Geest-Mavo in Kerkrade zijn inderdaad ver brand. De betrokken leraar die, zoals wij gisteren meldden, de stuk ken had meegenomen naar een leraarsbijeenkomst m Maa stricht, is na het bijwonen van deze bijeenkomst nog een aantal café's langs gegaan. Een andere cafébezoeker ergerde zich aan opmerkingen van de leraar, nam de papieren mee en heeft ze verbrand, toen hij hoorde dat de politie in heel Zuid-Limburg er naar zocht. Dr. Eijsink pauselijk onderscheiden DEN HAAG (ANP) - Paus Paulus heeft dr. R. Eijsink, vice- voorzitter van de Katholieke Stichting Gezin en Jeugd in Rot terdam, tevens lid van Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, bij bevordering benoemd tot Commandeur in de Orde van de H. Gregorius de Grote In de straten van Beiroet wemelt het van de militairen en oorlogsvoertuigen. BEIROET (DAP/AP) De burgeroorlog in Liba non breidt zich militair en politiek steeds meer uit. Na Syrische troepen zijn nu ook Jordaanse troepen het land binnen getrokken, aldus een links radiostation in Beiroet, dat tevens meldt dat Fran se vloot-eenheden zich binnen de Libanese territo riale wateren ophouden. Arabische studenten hebben gisteren de Syrische ambassade in Rome en New Delhi bezet uit protest tegen de Syrische interventie in Libanon. Indianenstam wil krijgsbijl opgraven RIO DE JANEIRO (DPA) Het opperhoofd van een Braziliaanse Indianenstam, wil de krijgsbijl opgraven als de blanken het gebied van zijn stam in het Idianenreservaat Parque do Xinfu mochten binnendringen. Het opperhoofd is fel gebeten op de eigenaars van een grote landbouwonderneming die een weg door het stamgebied willen laten aaneleg- gen. Ze hebben al laten weten dat een groep van 150 gewapende blanken de strijd zal aan binden om de weg als de Braziliaanse stichting voor het welzijn van de Indianen, geen vergun ning voor de aanleg van de weg wil verstrek ken. Minister van Kemenade wil na 1983: KN-AAPJE In de oerwouden van Boeroendi heb ben missionarissen een knaapje gevon den. dat waar schijnlijk door apen is opgevoed. Het jongetje zal onge veer zeven jaar oud zijn. John. zoals hij nu wordt genoemd is opgenomen in een kinderzieken huis waar hij een aantal proeven zal ondergaan. Op de foto zit hij temidden van mede-patiëntjes een banaan te eten. AFSCHEID PRO-NUNTIUS OP SOESTDUK DEN HAAG (ANP) Koningin Juliana en prins Bernhard heb ben gistermiddag op paleis Soestdijk een aischeidslunch aangeboden aan de apostolisch pro-nuntius in Nederland mgr. Angelo Felici. Felici is als nun tius in Lassabon benoemd. NEDERLANDS BEDRIJF TOCH BETROKKEN BIJ KERNORDER? AMSTERDAM (ANP) Volgens WIK, het blad van de Industrie bond NVV, is het nog niet helemaal zeker, dat Nederlandse werknemers buiten schot blijven wat betreft de levering van onderdelen voor kernreactorcentrales aan Zuid-Afrika Een van de Franse bedrijven, die nu voor de kernorder in aanmerking komen (Pechiney), heeft namelijk een vestiging Vlissingen. Volgens WIK „zouden we via deze achterdeur in Zeeland nog wel eens met de kerncentrales te maken kunnen krijgen". De Industrie bond wijst medewerking aan de centrales voor Zuid-Afrika van de hand. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De nieuwe opzet van het basisonderwijs, waar van minister Van Kemenade van onderwijs en wetenschap pen hoopt, dat dit in 1983 kan ingaan, zal gericht zijn op het groepsonderwijs." De leerstof binnen het klasse systeem moet verdwijnen, ter wijl ook het zitten blijven dient afgeschaft te worden. De integratie van het kleuteron derwijs in het basisonderwijs heeft, aldus de minister, ten doel een onderwijskundige een heid tot stand te brengen, die een ononderbroken lijn moet brengen in de ontwikkeling van de kinderen van 4 tot 12 jaar. Om deze lijn zo min. mogelijk te onderbreken, moet daarom in de opvattingen van de minister de leerplicht zeker in 1983 reeds voor de vijfjarigen gelden. In het lesrooster van het basis onderwijs nieuwe stijl, moeten, aldus het concept-onderwijs ba sisonderwijs dat vrijdag inge diend is, in ieder geval opgeno men zijn: Nederlands, eenvou dig Engels, rekenen en eenvou dige wiskunde, lichamelijke oe fening en verder: ontwikkeling van expressiemogelijkheden en „inleiding in kennisgebieden." De expressiemogelijkheden om vatten: bevordering van taalge bruik. tekenen, muziek, hand vaardigheid, spel en beweging. Bij de inleiding in kennisgebie den denkt de minister aan het onderwijs geven in aardrijks kunde, kennis van de geschiede nis, kennis van de natuur (waar onder biologie en gezondheids leer), kennis van de maatschap pelijke verhoudingen, onder meer eenvoudige staatsinrich ting."

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9