Rode draad van transistor naar guerrilla Wij zijn niet alleen MAYA'S VAN GUATEMALA BERUSTEN IN HUN TRAGISCH LOT 'Het paleis in Guatemala City vanwaaruit meer de multinationals dan de presidenten regeren. de rampspoedige aardbeving in Guatemala dan 30.000 doden in 32 seconden; meer dan miljoen daklozen; 3 miljard dollar schade) dde zich boven de luchthaven La Aurora van hoofdstad ook een vliegtuig berstens vol hulp deren uit Cuba. Terwijl straaljagers met kwaa- irdige spoed omhoog spoten, kreeg de piloot een dingsverbod en werd hij gesommeerd onver- jld het Guatemalaanse luchtruim te verlaten. staaltje van grove ondankbaarheid, ben je teigd op het eerste gehoor te denken. Weet dan t er wel vaker Cubaanse vliegtuigen boven het bwige groen van de Guatemalaanse bergen sche- 's nachts en laag, onder de radar door. Ze lippen kleine transistorradio's waarop alleen de Ipagandazender van Havana te ontvangen is. zender is dag en nacht in de lucht met dschappen in het Maya - de taal van de bcrooi- Indianen die 70 percent van de bevolking van jatemala vormen. „Jullie boeren hebben land dig en het wordt je onthouden. Jullie hebben len nodig, maar de regering bouwt bungalows )or zijn legerofficieren. Wij komen jullie te hulp, ie, bedrogen, uitgebuite boeren van Guatema- De heer A. Brouwer, Nederlands zaakgelastig- in Guatemala: „Er heerst hier een panische pt voor Cuba. Men weet dat de infiltratie vrij Mt is. Daarom wordt alles wat links of vrij links «verbiddelijk verboden en bestreden. U hebt f gewapende veiligheidsagenten voor mijn huis i staan. Die zijn geen overbodige luxe, want er eurt hier nogal wat. De Amerikaanse ambassa- vermoord; de Duitse ambassadeur vermoord, verdwijnen hier heel gemakkelijk mensen. t rechts moordt, slaat links terug en omgekeerd." lerverend daarbij is dat vuurwerk in Guatemala ij verkocht en gebruikt mag worden. Bij het horen n knallen weet je nooit of het om een bruiloft een revolutie gaat. Letterlijk een kruit- #jog steeds is het inkomen per hoofd van de bevol- pg niet meer dan 500 gulden per jaar, is de liddelde levensduur 43 jaar, sterft één van elke kinderen in het eerste levensjaar en is 71 cent van de bevolking analfabeet 1 boerenmassa gaat regelmatig over tot de wan- bpsdaad van landbezetting, met als gevolg bloedi- I confrontaties met politie en leger. Rechtse ter- ommando's als de „Mano Blanco", gerecru- uit jonge legerofficieren, opereren ongestraft.- aantal slachtoffers sinds 1970 wordt geschat ver over de duizend. Nog niet lang geledeh heeft i commissie van de Verenigde Naties de regering eldering gevraagd over 200 verdwijningen, on- andere van vakbondsleiders (gegevens van Am- International). heersende president van Guatemala is Kjell Laugerud Garcia, zoon van een Noorse ligrant en een Guatemalaanse moeder. Hij werd fiuli 1974 gekozen voor een ambtstermijn van vier en zijn bewind wordt niet ongunstig beoor- feld. De heer Brouwer: „Hij is vooruitstrevend en fert -.misschien zonder het te weten - de politiek de oppositie uit. Hij stimuleert de stichting van dbouwcoöperaties. Hij geeft de Indianen land en rktuigen. Dat begint te lopen." vraag wordt wel .geopperd: Guatemala, een uw Vietnam? De sleutel tot het antwoord is teledig: de toestanden op het platteland en de uding van Amerika. Beginnen we met het eerste, pchtens de tradities van de oude Maya's die tot 1 de dag van vandaag in hun nakomelingen voort ien, is land bezit van de gemeenschap - net als ner en lucht. Het concept van land als privé-bezit hnen ze niet. Privé- bezit is slecfits datgene wat grond opbrengt dank zij iemands inspanningen, pit en groente die je gekweekt hebt, koffie en loen die je geoogst hebt: dat is van jou, maar kan alleen van de gemeenschap zijn. Stel egenover de opvatting van de Spaanse con- adores die voortleeft bij hun nakomelingschap, j blanke heersers over Guatemala. Voor hen bete- fit land macht en aanzien, net als een vette rekening dat betekent voor moderne westerlin- Ze begeren land als een doel op zichzelf; verbouwen kan altijd nog en dat kun je dan beter laten doen door pachters en ,,peones"(dagloners) dan zelf je handen vuil te maken. Twee zo tegenovergestelde opvattingen moeten wel botsen. Dat gaat aldus. In de provincie Izabal hebben tweehonderd Maya-gezinnen voor eigen ge bruik een stuk wildernis ontgonnen en het dorp La Esperanza gesticht Als de zaak een beetje loopt, komt de militaire gouverneur van het gebied hun vertellen dat ze op moeten krassen omdat het land eigendom is van een rijke familie, Padilla genaamd. De Indianen weigeren. Er verschijnen soldaten die de huizen in brand steken en met tractoren de oogsten plat walsen. De Maya's doen hun beklag bij de burgerlijke gouverneur van Izabal, maar hij grijpt niet in „omdat hij en de gebroeders Padilla vrienden zijn en de klacht verdwijnt in de prullen mand, terwijl wij als dieren in het oerwoud moeten leven en onze kinderen van honger sterven." Ui teindelijk weten deze zelfde mensen opnieuw een stukje jungle te ontginnen. Maar opnieuw worden ze verdreven door de gebroeders Padilla die op mysterieuze wijze ook eigendomsrechten over deze grond verkregen blijken te hebben. „Het leek wel of deze boosaardige mannen ons geen leven gunden en we hadden alle hoop verloren totdat we in aanraking kwamen met de guerrilla's die beloofden de Padilla's te doden en het land aan ons terug te geven." Slavenleger Zo ging en gaat dat in Guatemala. De regering is Het erfgoed van de Maya's is nog springle vend. Maar voldoende om als springplank te dienen naar een nieuwe identiteit? er op uit de bezitters van finca's (grote plantages) royaal te voorzien van goedkope arbeidskrachten en de beste manier om dit te bereiken, is ervoor te zorgen dat die arbeiders zelf niet over voldoende land beschikken. Zonder deze seizoenarbeiders zou de huidige landbouweconomie van het land ineen storten. Hoewel kinderarbeid verboden is, neemt zo'n losse arbeider meestal zijn vrouw en kinderen mee naar de akker en het werk wordt gedaan door het hele gezin. Bij elkaar vormen ze een slavenleger van ongeveer een miljoen mensen. Hun omstandig heden? Ze werken elf uur per dag en krijgen er zestig centavos voor (nog geen twee gulden). Soms krijgen ze helemaal niets, zoals de 63 Maya's die wisten te ontsnappen van een finca in Tiquisate en Guatemala City konden bereiken. Daar kwam het Rode Kruis tot de bevinding dat ze allemaal ziek waren omdat ze verschillende dagen niets te eten hadden gehad. Ze kregen voedsel en werden naar huis gestuurd. De eigenaar van de pantage ging vrijuit. Vaak laten de grootgrondbezitters hun velden be sproeien zonder dat de arbeiders teruggeroepen worden. Ziekte en dood zijn het gevolg. Gedurende een maand zijn eens meer dan 100 gevallen van vergiftiging door insecticiden geteld, „veel met do delijke afloop." De piloten van bespuitingsvliegtui- gen pochen onder elkaar hoe ze neer plegen te dalen op een groep nietsvermoedende arbeiders en begin nen te sproeien. Het enige protest is dat er met een paar stokken, stenen of zelfs hoeden naar hen wordt gegooid. Slechts één deur leidt in Guatemala tot vooruitgang en ontwikkeling, menen de twee katholieke missio narissen Thomas en Marjorie Melville die door het regiem het land zijn uitgezet: een volledige land bouwhervorming. Het grondprobleem ligt bij de mentaliteit van de grootgrondbezitters. Hun reli gieus-culturele erfenis belet hun toe te geven dat er een probleem aanwezig is, laat staan er doeltref fend tegen op te treden. Het Spaanse katholicisme is doordrenkt van een geest van berusting. Het predikt dat iedereen zijn plaats moet kennen en dat de wil van God 's mensen levenslot bepaalt. Niet dat de grootgrondbezitters uiterst godsdienstige mensen zijn. Eerder levert hun godsdienst hun de rechtvaardiging die ze nodig hebben om het onmen selijke socio-economische systeem van Guatemala te handhaven. Luister naar hun aartsbisschop. „Gij, de armen, zijt mij het liefst. Ik ben arm geweest als gij. Gij leeft in krotten, gelijk aan die waarin het Kindeke Jezus in Bethlehem heeft gewoond, maar gij zijt gelukkig, want waar armoede heerst, daar heerst geluk." Volgens de Melvilles is de sociale en economische ontwikkeling van Guatemala afhankelijk van het enigszins ongrijpbare standpunt dat de Maya's inne men tegenover grondbezit en hun psychologische gehechtheid aan de „milpa" (korenvelden) die ze nodig hebben voor hun basisvoedsel: de tortilla. Voorspelling: de autochtone bevolking is pier traditie gelaten, berustend in zijn lot, maar dank zij moder ne communicatiemiddelen zoals de transistorradio die de binnen- en buitenlandse werkelijkheid binnen hun bereik brengt, kunnen de Maya's worden wak ker geschud. Hun culturele erfgoed is nog steeds zo rijk dat ze er als volk eenheid en een eigen karakter uit kunnen putten. Lukt dat, dan zullen ze in onbedekte termen hun rechten opeisen, wat de gevolgen ook zijn. Zo loopt er in Guatemala een rode draad van transistor naar guerrilla. Maar maakt een uitbar sting kans? Een deskundige als Richard Gott (Als verslaggever voor The Guardian was hij in 1967 de eerste die het lijk van Che Guevara zag) zet vraagte kens, want het vanuit Cuba aangeblazen verzet is verdeeld. Communistische Trotskyistische en Socia listische bewegingen als de FAR en MR 13 bestrij den elkaar en staan elkaar soms naar het leven. Ze verraden eikaars geheime verbindingswegen waardoor het de regering gemakkelijk wordt ge maakt hele netwerken op te rollen. Er is geen eenheid, geen gezamenlijk front. En ook hiervoor weer een natuurlijke verklaring. Tot de armen van Guatemala behoren niet alleen de autochtone Maya's, maar ook de ladinos" - de halfbloeden - en tussen beide groepen gaapt een kloof. De Maya gaat zijn eigen gang. Hij werkt hard en is geduldig. Hij leeft van de hand in de tand. Hij gelooft dat de Goden hem minderwaardig gemaakt hebben als straf voor een lang vergeten zonde en hij berust daarin. De ladino is even arm als de Maya, maar hij mist - bijprodukt van de westerse culturele erfenis - de gemeenschapszin, de lotsverbondenheid van de Indianen. Hij is meer individualist, eerzuchti- ger, sneller bereid om zijn lot te verbeteren over de rug van zijn buurman. Resultaat: wederzijds wantrouwen en de onmacht om een gezamenlijke vuist te maken tegen de bezittende klasse. Rest de rol van de Verenigde Staten. Sinds 1944 toen de fascistische dictator Ubico zijn schrikbe wind door de lagere bourgeoisie en een deel van het leger omver zag geworpen, kende Guatemala twee min of meer democratische presidenten: Juan Arévalo en Jacobo Arbenz. Er kwamen arbeidswet gevingen en vakbonden. De Amerikaanse multina tionals (met als koloniale koploper de United Fruit Company) werden verplicht belasting te gaan beta len en hun braakliggende grond ter beschikking te stellen aan de boeren. In Washington bestempelde CHRIET TITULAER: MOGELIJKHEDEN VAN LEVEN- ELDERS-IN-HET-HEELAL (Van onze redacteur ruimtevaart) In kringen van biologen, natuurkundigen en astronomen wordt al sinds jaren nauwelijks meer getwijfeld aan de mogelijkheid dat zich - behalve op de planeet aarde - ook elders in het onvoorstelbaar uitgestrekte heelal le ven heeft ontwikkeld (of nog zal ontwikke len). Dat kan leven zijn in de vorm van piepkleine eencellige wezentjes, maar het kunnen ook - en dan kom je bijna vanzelf sprekend terecht op het terrein van de popu laire science fiction-literatuur met ver standen misschien zelfs met een super-intelli gentie begiftigde wezens zijn.Wezens, waarbij onze huidige Einsteins gewoon in het kos misch niet verzinken. Tal van geschriften, zowel puur wetenschap pelijk als uitermate populair, zijn al aan dit onderwerp gewijd, maar het eind lijkt nog allerminst in zicht te zijn. Het is en blijft immers een gebied dat royale mogelijkheden biedt voor speculaties en vliegende-schotel-fa natici. Men hoeft alleen maar de naam van Erich von Daniken te noemen en het overgro te deel van de integere wetenschappers krijgt al een vrij onaangename smaak in de mond. Toch hebben juist die boeken van Von Dani ken een miljoenen-oDlage gehaald. Er blijkt grote belangstelling te bestaan voor dit onder werp, ook bij het doorsnee publiek. Ik ben nog altijd van oordeel dat het de verdienste van mensen als Von Daniken is geweest dat zij die belangstelling verder hebben aange wakkerd. Dat zal dan in grote lijnen ook wel zo ongeveer hun enige verdienste zijn ge weest Drs. Chriet Titulaer heeft nu ook zijn visie gegeven op de mogelijkheid van leven-elders- in-het-heelal. Hij deed dat in de zeer rijk geillustreerde Elsevieruitgave .Leven op ande re Planeten'. Titulaer is ervan overtuigd dat zich op miljoenen andere planeten - zij het niet behorend tot ons zonnestelsel - leven kan hebben ontwikkeld. Stephen H. Dole komt alleen al voor onze melkweg tot een totaal van 600 miljoen bewoonbare planeten (het totale aantal sterren c.q. zonnen in die melk weg schommelt rond de 100 miljard). Prof. Carl Sagan is wat voorzichtiger en houdt het op ongeveer 2 miljoen bewoonbare planeten. Maar - laten we eerlijk zijn - dat is nog altijd heel wat. Waarom - zo vraag je je dan af - zijn wij hier op aarde dan eigenlijk nog nooit met die andere (buitenaardse) beschavingen in contact gekomen? Het antwoord is heel simpel. De afstanden zijn gewoon te groot. Toch zijn er in het verleden al tal van projecten uitgevoerd die de realisering van dergelijke contacten ten doel hadden. Tot dusver zijn ze stuk voor stuk mislukt, maar de kans op succes wordt gelei delijk aan groter. Onze communicatietechnie- Ontwerp van een handvormige ruim tekolonie voor 10.000 mensen. Deze tekening geeft weer waar de aardbewo ners met hun technologie nu aan den ken. Bij het praten over leven op andere planeten is de technologie van even tueel andere beschavingen een belang rijke factor. ken hebben grote vorderingen geboekt en als we straks wat gerichter kunnen werken - doordat we weten waar we moeten zoeken - wordt die kans op contact steeds groter. Zoals het leven zich op de planeet aarde heeft ontwikkeld, zo zal het op tal van andere planeten in het heelal ook kunnen gebeuren. In navolging van Wernher von Braun zegt Chriet Titulaer in het voorwoord van .Leven op andere planeten': „Als ik de grootsheid van het heelal zie, is het ridikuul te bedenken dat de aarde en de mens daarin een pitzonderings- positie zouden bekleden." Volgens Titulaer behoeft dit helemaal geen schokkende konse- kwenties te hebben voor het geloof in God. „Integendeel", zegt hij. „Ik zou me als mens wel erg overschatten als ik zou denken dat er geen ander leven in het heelal is. Ik geloof dat juist de kennis van deze zaken de mensen nader tot God brengt". In juli kan Titulaers conclusie een belangrijke ruggesteun krijgen. Dan namelijk laat Ameri ka de eerste Viking-robot op de planeet Mars landen voor een speurtocht naar mogelijke vormen van leven. Aan de kansen om op Mars leven aan te treffen, wordt in het boek uite raard veel aandacht besteed. Worden er inder daad levensvormen gevonden, dan zullen het waarschijnlijk slechts zeer eenvoudige (.dom me') organismen zijn. Maar dat is nauwelijks van belang. Van on voorstelbare waarde is alleen al het feit dat dan zal zijn bewezen dat de aarde bepaald niet de enige plaats in het heelal is waar leven op voorkomt. Misschien had Titulaers boek beter pas over enkele maanden kunnen verschijnen. Het is immers best mogelijk dat hij dan met nog veel meer recht van spreken tot de conclusie had kunnen komen: „We zijn niet alleen!". „Leven op andere planeten", door drs. Chriet Titulaer. Uitgave Elsevier Nederland B.V. Prijs 23.50. men dit alles als een door Moskou gedingeerde samenzwering van het internationale communisme die een rechtstreekse bedreiging zou vormen voor het Panamakanaal, de olievelden van Texas en de Amerikaanse invloed in de overige Latijns Ameri kaanse landen. De propagandamachine kwam rood gloeiend te staan. „IJzeren Gordijn is gevallen over Guatemala...bruggehoofd voor rode infiltratie Midden-Amerika bedreigd door communistische op- mars..Kremlin op het punt zijn grootste slag te slaan...In 1954 was het zo ver. Een 600 tot 1000 man sterk CIA-leger viel het land binnen, vanuit de lucht gesteund door bommenwerpers zonder kenteken. De „handvol hoop" voor heel Latijns-Amerika, zoals de bekende Chileense dichter Pablo Neruda het kleine Guatemala had genoemd, ging verloren. Richard Gott daarover: „De val van Arbenz bracht aan het licht dat geen enkele regering in Latijns- Amerika, die zich waagde aan ook maar de gering ste sociale en economische hervormingen, opgewas sen zou zijn tegen de vijandigheden van de Verenig de Staten. Geen enkele revolutionaire beweging maakte kans van slagen, want Washington kon met een handomdraai koppen laten vallen en toonde zich niet bereid ook maar de meest bescheiden stappen in de richting van vernieuwingen toe te staan." Guatemala nu. De multinationals hebben alle ontei gende grond teruggekregen ten koste van de boeren. De nikkel-exploitatie is in handen gegeven van een Amerikaans bedrijf. Het hele grondgebied is open gesteld voor de grote oliemaatschappijen. Zeker na de aardbeving is het land overladen met leningen en daardoor nog afhankelijker geworden. „Guate mala esta en pie", zeggen de leuzen op de muren. „We zijn er bovenop." Jawel, maar hoe. En voor hoelang? Boven de arrogantie van Spaanse uitbui ting blijft de vulkaan torenen die elk moment tot uitbarsting kan komen ook politiek.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 17