t 200 JAAR AMERIKA nafhankelijke n vrije staten HENRY, GOED VOOR 34.000 DOLLAR ...PER JAAR FRANKY, GOED VOOR 280.000 DOLLAR ...PER WEEK EEN PAAR APART IN GORTDROOG LAS VEGAS t ecj VEGAS Franky the e en Captain Henry werken >n in Caesars Palace, het laleis op de Strip van Las T s, waar griezels uit alle Ihoeken ronddwalen tussen ep-goden van het oude Ro- Rijk. De werkzaamhe- van Franky concentreren in de avond en in de kleine ^es van de handwarme t. Dan zingt hij twee maal minuten een aantal mee- en slaat hij op uiterst ietige wijze kwink met rerjarig fruit op de eerste it blozend aan zijn voeten Dat houdt hij zo een week en aan het einde daarvan hij 280.000 dollars (in de rs zo'n 750.000 Neder- guldens) mee naar huis werkzaamheden van Cap- lenry beginnen 's middags pVier uur en eindigen als jnti meezit om drie uur 's- 01fts. In die periode dirigeert en uiterst gemêleerde groep gastarbeiders Grieken, inen, Turken en Marokka- die af- en aansnellen met ^alencocktails van jumbo- vaat, versgevroren forellen, ~~jlse kippebouten en aard- ntaarten. Dat houdt hij een r vol en aan het einde daar- heeft hij 34.000 dollars ver- _jd. Met het oog op de antieke jurage is Henry door zijn '.gever ook nog in een kod- tomeins kruippakje met on- i spuugkraag gehesen, •boven zijn vlezig gezicht g, tant grote smart uitstraalt, lemin is hij van oordeel, dat pardse goederen in Caesars ice rechtvaardig verdeeld caitlen. :h*t je wat namelijk de hele oi is", stelt hij tussen de soep let slaatje vast, „d'r is geen ti, die 's avonds zegt: „Kom, 9 Uwe eens voor tachtig dol- oiiiaar het smoel van Henry "i kijken". Henry moet er pon zijn. „Goeieavond me- ^w. Zit u goed meneer? Is de tong naar wens?" Dat zijn de teksten, die van mij verwacht worden. En daar trek je geen duur publiek mee aan. Maar als ze weten, dat Franky komt zin gen is de tent in een vloek en een zucht voor de hele week uitverkocht. Dan wordt er ge vochten om. een tafeltje en kan het de miljonairs opeens niet meer schelen om de vruchtensla van eikaars lip te lepelen. Dat is het verschil: Franky is een idool, de jongen, die het ge maakt heeft. En ik mag zorgen, dat de messen en vorken goed liggen". Captain Henry zijn officiers rang is voluit met gouddraad in de borstpartij van zijn krijgers- pak geweven beschikt in Las Vegas over een huis met privé -zwembad, een eigen sportvlieg- tuig en een snoeverige limousine met verchroomde haaiebek. Hij peinst er dan ook niet over om nog ooit terug te keren naar Rotterdam, waar hij 56 jaar ge leden als Harry van Dijk bij de burgerlijke stand werd inge schreven. „Voor een korte va kantie is Nederland nog net te behappen", ventileert hij in vlekkeloos, ongefluorideerd Rot terdams, „maar na veertien da gen heeft deze jongen het moois er alweer royaal afgesnoept. Hier heb ik 365 dagen per jaar stralend weer. Daar kun je ver gif op innemen. En 24 uur per dag kun je je vertier zoeken. De klok rond. Kom daar in Holland eens om: daar is alles door de rooie heren geregeld. Zoveel uur werken, vaste sluitingstijden, maximumlonen en geen schijn tje bewijs van een eigen initia tief meer. „Het paradijs voor de werkende stand", noemen ze dat. Nou, dan vraag ik me wel af, waarom ik elk jaar meer chagrijnen in Nederland zie rondlopen. Hier werk je je rot, maar je kunt je ook rot verdienen. En als ik op mijn vrije dag eens denk: „Kom Henk, we gaan een hapje eten in de Grand Canyon, dan rijd ik naar het vliegveld en stap in mijn eigen pleen. Dat is andere koek. Of ik vlieg naar» de kust of naar de bergen om te skiën. Als je al die mogelijk heden hebt, wil je best 's avonds een forelletje bien soignée uit- serveren. Nu ben ik gelukkig niet aange stoken door de gokvlieg. Ik wil best eens een handgeldje op de roulette achterlaten of wat "nick- les in een slotmachine gooien. Maar ik kan er even gemakke lijk van afblijven. HET VREET NIET AAN ME. Eén keer per jaar gooi ik de locomotief van de rem en draai ik er een orden telijk werkmanssalaris door heen. Gewoon om te proeven, hoe een total loss smaakt. Van wege de sensatie, begrijp je. Met wildvreemde mensen rondom een tafel zitten en verdomd l weten, dat je met zijn allen de boot ingaat. Maar toch el kaar het licht in de ogen niet gunnen. Blijven loeren, taxeren, treuzelen met je kaarten. Ik mag dat graag doen, maar ik ben er niet aan verslaafd. Gode zij dank, want de tragische voorbeelden zie ik om me heen. Van de 50.000 mensen, die in de goktenten van Las Vegas wer ken is het overgrote merendeel al reddeloos verloren. Ze heb ben successievelijk hun huis, hun auto, hun gouden tanden en hun vrouw verspeeld en moeten nu 20 uur per dag in allerlei baantjes werken om alleen hun schulden te voldoen. Want dat is de pest in dit woes tijngat: zolang je nög wat van waarde aan je hjf hebt hangen kun je het belenen. Er zijn altijd aasgieren, die klaar staan om je 24 steens klokkie in te pikken of desnoods je gouden manchet knopen. En als het je te pakken heeft, ga je onherroepelijk door, totdat je leeggeschud bent. Daarom is het aantal zelfmoor den en echtscheidingen hier ook zo buitensporig hoog. Je vindt ze niet terug in de statistieken van Nevada. Daar wordt alles onder het zand begraven. Maar daarom gebeuren ze wel. „Een zonnesteek", noemen we het on der elkaar-. Als iemand twee da gen niet op zijn werk is versche nen gaan ze niet eens meer bij hem thuis informeren, waar hij uithangt. Die is gewoon foetsie. Zonnesteek gehad". Harry van Dijk verliet het Ko ninkrijk der Nederlanden in het begin van de Tweede Wereld oorlog en is sindsdien in het Verre Westen van Amerika blij ven hangen. „Je weet, hoe dat gaat", legt hij zorgzaam uit, „je komt als halfwas zeemansgastje aan in een land, waar alles mo gelijk lijkt. Je kijkt je jongenso gen uit en denkt: „Maar mij zien ze nooit meer op die rotschuit van de Holland Amerika Lijn". Wat hield me trouwens tegen? Mijn huis was gebombardeerd, mijn ouders waren gestorven en Amerikaanse Declaratie van de onaf- Iiankelijkheid werd aanvaard op 4 juli in het State House van de provin cie Pennsylvania in de stad Philadel- iphia: de verklaring zoals zij werd opge steld door Thomas Jefferson en door de k afgevaardigden van de XIII staten aan vaard. Onafhankelijkheid: dat betekent, dat de Engelse koloniën zich losmaken "van de Britse Kroon en voortaan zich zelf beschouwen en door de andere sta- -4ten erkend willen worden als een onaf hankelijke staat. „Wij de vertegenwoordigers van de UNI TED STATES OF AMERICA, bijeen in GENERAL CONGRESS, ons beroepend op de hoogste rechter van de wereld, wat betreft de oprechtheid van onze bedoelin gen, maken in de naam en op het gezag van het goede volk van deze koloniën, lechtig bekend en verklaren, dat deze 'erenigde Koloniën zijn, en terecht beho ren te zijn: VRIJE EN ONAFHANKELIJ KE STATEN; dat zij zijn ontslagen van alle verplichtingen jegens de Britse .Kroon, en dat elke politieke verbintenis ^Jmet de staat Groot-Brittannië, en met recht, is verbroken, en dat als VRIJE EN ONAFHANKELIJKE STATEN zij het volle recht hebben oorlog te verklaren, vrede te sluiten, verbonden aan te gaan, handelsbetrekkingen te vestigen en voorts alles te doen wat ONAFHANKE LIJKE STATEN met recht mogen doen. En ter ondersteuning van deze Declara tie, in diepe afhankelijkheid van de bescherming der Goddelijke Voorzienig heid, staan wij elkaar borg met onze levens onze bezittingen en onze geheilig de eer." Aan deze onafhankelijkheidsverklaring gaat een lange motivering vooraf, waarin Koning George III van Engeland wordt beschuldigd van tyrannie, punt voor punt opgesomd. Achttien keer begint een nieu we alinea met: Hij heeft...of, Hij is... Daarbij wordt niet verzuimd te vermel den dat de koloniën herhaaldelijk het Engelse volk en het Engelse parlement hebben gewaarschuwd, en zich op het parlement hebben beroepen, maar het is vergeefs "geweest. En daarom geldt voortaan bij de Verenigde Staten ook wat de „Britse broeders" betreft, evenals voor andere volken: „Vijanden in mijn tijd van oorlog, in vredestijd vrienden." Het beroemde begin We zijn bezig de Declaratie van achter en naar voren te lezen: eerst citeerden wij het slot, de eigenlijke onafhankelijk heidsverklaring daarna de motivering, nl. de lange lijst van beschuldigingen aan het adres van de Engelse koning, waar door hij geworden is tot een tyran. Maar dat alles is gebaseerd op een hoogst merkwaardig begin. Een soort politieke beginselverklaring, waarin wordt gezegd, dat bepaalde waarheden „self-evident" zijn, d.w.z. dat ze zo vanzelf spreken dat hét geen zin heeft, nog naar een bewijs te vragen. Zij dragen het kenmerk der betrouwbaarheid als het ware op het voorhoofd. In de eerste plaats: alle mensen zijn gelijk geschapen en door hun Schepper begiftigd met zekere onvervreemdbare rechten, waaronder het recht op leven, op vrijheid, en het geroepen zijn tot geluk Vervolgens: om deze onvervreemdbare rechten te beschermen, zijn er onder de mensen regeringen ingesteld, die haar wettige macht ontlenen aan het consent van hen, die geregeerd worden. Ten derde: indien enig bewind niet meer aan het bovenstaande doel beantwoordt, maar destructief wordt, dan is het recht van het volk, het te veranderen of af te schaffen, en het fundament te leggen voor een ander bewind, waarvan de macht zo is georganiseerd, dat zij het meest geschikt mag worden geacht om de veiligheid en het geluk van het volk te waarborgen. Het is duidelijk, dat hier een bepaalde leer achter zit, nl. die van de volkssouve- reiniteit. Men heeft wel gezegd, dat het calvinisme de grote drijfveer is geweest van het Amerikaanse vrijheidsstreven, maar hier straalt met name de "invloed door van Rousseau. Wanneer iemand dan ook zegt, dat de wieg van de Verenigde Staten heeft ge- Zo hangt de klok die bij de proclamatie werd geluid, nu op de tweede verdieping van de Liberty Hall. De klok zal nooit meer worden geluid. staan in Genève, dan is dat waar., zelfs in dubbele zin: Calvijn en Rousseau heb ben beiden in Genève gewoond en de herinnering aan beiden worat in die Zwitserse stad door meer dan één monu ment in herinnering gehouden. Na een maand van strijd Terug naar Philadelphia. De Declaratie is niet zonder strijd aanvaard in het Congres. Aanvankelijk waren de midden- sta ten, zoals Pennsylvania en New York er op tegen. Zij achtten de tijd nog niet gekomen, om alle banden met het moederland te ver breken. En New York heeft zich tenslotte van stemming onthouden. Nadat de De claratie door 't Congres was aangeno men, moest zij nog door de regering van de XIII koloniën worden bevestigd. Maar de propaganda werkte uitstekend, overal werd voor de Declaratie gedemonstreerd. Maar voorzichtigheidshalve werden de een bromtol. Zo'n man wil al leen nog een ordentelijke poef'. Franky the Voice heeft er die avond wel zin in. De 1250 be voorrechten krijgen naast een drie gangen-diner ook nog veer tien evergreens van de zoetge vooisde grootvader. Voor zijn optreden in het Amsterdamse Concertgebouw betaalde men kortgeleden op de zwarte markt nog meer dan duizend gulden voor een entreekaartje. In Cae sars Palace mag je hem horen en zien voor 35 dollar. En daar zijn dan nog de soep, het hoofd gerecht en het toetje bij inbegre pen. Frank maakt zijn entree op de losse manier van een licht aan geschoten gast, die aan het einde van de party terugkomt, omdat hij zijn jas is vergeten. Hij geeft het 40 man sterke or kest een ouwe-jongens-groet, pakt de microfoon en begint aan zijn tour-de-chant Staande op het immense toneel lijkt hij nog het meest op een sjieke straatzanger, die bij voor baat de clementie der geachte clientèle vraagt. Gelieve niet met sappig ooft naar de artiest te werpen, want hij doet zijn best Frank zit herhaaldelijk naast de rails en komt in de langzame gedeelten van zijn songs adem te kort. Terwijl dan het ontbre kende deel door de violen wordt gladgestreken, neemt the Voice een slok whisky uit het glas, dat hij bij zijn entree op de vleugel heeft gezet. Terecht eindigt hij dan ook met de verzuchting: „I did it my way". Ja Frank, dat hadden we inmiddels ook al gehoord. Toch applaudisseert het publiek met grote toewijding en roept het luidkeels om een toegift. Maar Frank laat, terecht, het doek niet meer ODhalen. Voor 280.000 dollar per week kun je niet aan de gang blijven. Aan het einde van het gangpad staat Captain Henry, die met zijn vingers een smeüig „óke-ge- baar" maakt. „Was de forel naar wens?" roept hij uit de verte. „Een applaus waard Henry", zeg ik, „old Captains never die". LEO THURING 0p 4 juli vieren de Verenigde Sta ten het tweede eeuwfeest van de onafhankelijkheid. De ontwikkelin gen rond deze gebeurtenis stellen i wij in een serie korte artikelen aan de orde. Vandaag: de verklaring waarmee de dertien staten op 4 juli 1776 zich vrij en onafhankelijk verklaarden. Eerdere artikelen in deze serie op 1, 8,15, 22 en 29 mei. namen van de 56 ondertekenaars bijna een half jaar geheim gehouden. Wanneer de Engelsen hen te pakken kregen, zou den zij als landverraders worden behan deld en één van hen schreef: 't Congres heeft geen lust, zijn verder leven te slijten op de galeien. Historische Bekentenis De Declaratie van Onafhankelijkheid heeft een grote politieke invloed gehad, niet alleen in Amerika, maar ook daar buiten. Zij straalt door in de latere ver klaringen, waarmee de Franse Revolutie werd ingeluid. En in Amerika wordt er telkens aan herinnerd. Toen Abraham Lincolm in 1861 op weg was naar Washington, om zijn ambt als president te aanvaarden, bezoekt hij de plaats waar Declaratie was getekend. Hij zei bij die gelegenheid: wat heeft de staten, die zich hier te zamen uitspraken, door de jaren heen bijeenge houden? „Het was het gevoel van onaf hankelijkheid, dat uit de vrijheid voort vloeit, niet alleen voor ons eigen volk, maar naar ik hoop voor de wereld in alle tpekomende tijden." Wie tegenwoordig Philadelphia bezoekt, die kan het zien, dat de historische zaal, waar deze Declaratie werd getekend, met het gehele gebouw, is gerestaureerd. De inktpotten staan weer op hun plaats en in elke intpot steekt een ganzeveer. En op de overloop staat in een vitrine de klok, die toen de vrijheid heeft ingeluid. De klok was in de toren van de Hall opgehangen in 1753 ter herinnering aan het feit dat Pennsylvania van de Engelse koning een nieuwe vrijheidscharter had gekregen. In 1835, toen de klok geluid werd ter gelegenheid van de plechtige begrafenis van de opperrechter van Pennsylvania, is zij gêbarsten en 't is niet gelukt, haar goed te repareren. Daarom is zij op nonactief gezet. Deze vrijheids- klok zal, zoals het nu staat, nooit meer worden geluid. Pessimisten kunnen het zien als teken, als zij daar behagen in mochten scheppen. Slechts een deel... Er is evenwel een ernstiger zaak om over na te denken. Wij zeggen zo gemakkelijk, dat de koloniën in Amerika zich losmaak ten van Engeland. Maar het is onthullend, dat op basis van grondig onderzoek kan worden gezegd, dat één vierde van de bevolking er vóór was, zich los te maken; één vierde van de bevolking was „loyalist" en wilde aan de koning trouw blijven; de helft van de bevolking was neutraal of keek de kat uit de boom. Maar de republikeinen had den het enorme voordeel, dat zij beschik ten over de middelen, om de publieke opinie te bewerken, zij hadden de schrij vers van pamfletten, de redacteuren van kranten, de advocaten en de verlichte predikanten aan hun zijde. Tijdens de vrijheidsoorlog woonden er nog ongeveer 10.000 afstammelingen van thuis had ik niemand achterge laten, die op de havenhoofden van Hoek van Holland reikhal zend naar me uitkeek. Aan een huwelijk ben ik trou wens toch nooit toegekomen. Wel geprobeerd hoor, maar d'r kwam telkens wat tussen, wat ik belangrijker vond. Dan was ik weer aan het sparen voor een eigen huis of voor een autootje en dan was het weer dat vlieg tuig. Op die manier blijven het altijd losse scharrels". Nee, wat dat betreft heeft Frank Sinatra het ouderwetser aange pakt. Ofschoon Henry inmiddels uit Caesars Palace heeft ge klapt, dat de corpulente, stevig in het corset geregen Voice zich na de voorstellingen kostelijk amuseert in zijn superluxe ap partement op de bovenste hotel etage ("Franky is nou zestig", zegt Henry, „maar voor mij kan hij er nog alles van") bereidde hij in diep geheim zijn vierde huwelijk voor. De gelukkige is ditmaal de voortreffelijk gerijp te ex-vrouw van één der Marx Brothers, die al enige malen in het Palace gesignaleerd is. Als de Captain dit nieuws ver neemt dampt hij van instem ming: „Eindelijk is de vos dus verstandig geworden. Ik heb al zo lang gedacht: wat zoekt hij bij die jonge blagen? Dat is toch niks meer voor hem. Je gaat je opa. toch ook niet blij maken met een opwindbaar autootje of Nederlandse kolonisten in de staten New York en New Jersey. Ook zij waren verdeeld. Enkele van hun predikanten, die loyalist waren, zijn naar Nederland gevlucht, maar de meesten sloten zich bij de onafhankelijkheidsbeweging aan.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 15