,eo van Vliet zorgde dat Let recht zijn loop kreeg Kanoer Tjeerd Tilkema stopt zwemsters alle Olympische ecords in handen .she niet in topvorm Titel Bundesliga voor Borussia M. ROTTERDAM WIL SPARTA RUIM VUF TON LENEN EAGiN A li irdam/Nibbixwoud Dat Tran Vliet op de voorlaatste van Olypia's ronde door >rland toch nog zijn Oranje Jfjerstrui moest afstaan aan van Katwijk, bleek ach- niet meer dan een onbe kend incident. Want gisteren fle Leo van Vliet er hoogst i oonlijk voor dat het recht nog zijn loop kreeg. Na een 'merende prestatie in de tij- I- tweede achter Amstel - 5,; {genoot Arie Hassink, in perfect uitgevoerde contro- H 'er de geslonken concurren- ijdens de afsluitende 78 km in Nibbixwoud en Amster- werd de Westlander te- l gekroond tot winnaar van enige echte Nederlandse idaagse koers voor ama- Amsterdam weliswaar voor de tweede keer in deze tour als eerste over de meet, maar van belang voor de eindzege was dat niet meer. Voor de tweede plaats trouwens evenmin, want Arie Hassink. die 's morgens was opgeschoven naar de twee de plaats in het klassement, ging een fractie van een seconde later over de streep en incas seerde als tweede aankomende slechts vijf bonifikatie-seconden minder dan Van Katwijk, ruim voldoende om de overigens wei nigzeggende tweede positie vast te houden. Leo van Vliet was in z'n eerste de beste Olympia's ronde zon der meer de sterkste van allen. Zijn heerschappij kwam vooral tot uiting in de ijzersterke twee de plaats in de rit tegen het uurwerk, die traditiegetrouw een even verwoede strijd van de coureur tegen zichzelf inhoudt. In de 3,2 km door het open Noordhollandse land, waarin Leo van Vliet zijn eigen krach ten leerde kennen en de macht van Fons van Katwijk - elfde op bijna een minuut van winnaar Hassink tenslotte toch te ge ring bleek, bewees Leo van Vliet zijn meesterschap, waaraan hij zelf, te lang, had getwijfeld. „Eerlijk gezegd ben ik vooral voor Gerrie van Gerwen erg bang geweest. Echt, ik zag het helemaal niet zo duidelijk zit ten. Ik had erop gerekend op Van Gerwen wel een minuut te verliezen", gaf Van Vliet later toe. Maar toen de balans werd opge maakt had Van Vliet niet op de Brabander verloren, maar zelfs vier seconden winst geboekt. In de alles-beslissende tijdrit impo neerde Van Vliet. Halverwege de koers was al duidelijk dat Fons van Katwijk's voorsprong van vijftien seconden op de Am- stelrenner totaal onvoldoende zou zijn, want op dat punt was Van Vliet al een halve minuut sneller dan de Soka-man. Om zijn pupil niet tot een te gemak kelijke taak opvatting te verlei den, seinde ploegleider Herman Krott Leo van Vliet op dat mo ment in. dat de winst nog slechts tien seconden bedroeg Gestimuleerd door de aanwij zing van zijn stalbaas, joeg Van Vliet in de finalemeters van de rit tegen het horloge het tempo nogmaals omhoog om tenslotte op maar zeven seconden na Arie Hassink de tweede plaats te bemachtigen. Uitslag van het eerste deel van de achtste etappe is: 1. Hassink (Ams) de 22 km in 30 minuten en 55 seconden, 2 Van Vliet (Ams) op 7 sec., 3. Van Gerwen (Erp) op 11 sec., 4. Brokelman (Bos) op 19 sec., 5. Jacobs (Mie) op 21 sec6 Schuer (Kot) op 31 sec., 7. Van La moen (Bat) op 37 sec., 8. Lubberding (Erp) op 41 sec., 9 Gevers (Bos) op 54 sec., 10. Van Katwijk (Sok) op 56 Fons van Katwijk wint de slotetappe voor Arie Hassink. 1 Van Katwijk (Sok) 1 uur 51 minu ten en 6 seconden (Met bon 1.50.51), 2. Hassink (Ams) z.t. (1.50.56). 3. Maas (Sok) z.t. 1.51.01). 4. Van Ger wen (Erp) z.t.. 5. Purzla (Tsj) z t.. 6. Van Trigt (Mie) z.t., 7. Huveneers (Oly) z.t., 8. Nederlof (Bik) z t9. Van der Kruys (Erp) z.t., 10. Kuys (Bat) Algemeen eindklassement: 1. Leo van Vliet (Ams) 28 uur, 7 minuten en 52 seconden, 2. Arie Hassink (Ams) 28.08.18, 3. Fons van Katwijk (Sok) 28.08.21, 4. Gerrie van Gerwen (Erp) 28.08.46, 5. Jan Bakker (Ket) 28.09.15, 6. Bas van Lamoen (Bat) 28.09.24, 7. Frits Schür (Ket) 28.09.24, 8. Henk Lubberding (Erp) 28.10.05, 9. Kees van de Wereld (Ket) 28.10.09, 10. Albert Scheffer (Ket) 28 10.36, 11. Piet van der Kruys (Erp) 28.11.22, 12. Michel Jacobs (Mie) 28.13.46. 13. Said Goessamov (Rus) 28 14.07, 14. Adri van Houwelingen (Ams) 28 14.53. 15. A. van de Steen (Mil) 28.15.08. 'Algemeen puntenklassement: 1. Leo van Vliet 135 punten, 2. Fors van Katwijk 128, 3. Gerrie van Ger wen 127. Einddagploegenklassement: 1 Van Erp 82 uur. 58 min. 24 sek.. 2. Amstel 82 59.25, 3 Ketting 82.59.35. WEER BRITSE ETAPPEZEGE Birmingham De Brit Ian Hallam van de b-ploeg heeft gisteren de vijfde etappe van de ronde van Engeland gewon nen. Hij legde de 138 kilometer van Chester naar Birmingham af in 3 uur 9 min. 45 sec. De Nederlander Henk Smits werd tweede en Keith Mc Arthur van de regionale Britse ploeg derde, beiden in dezelfde tijd als de winnaar. wrtienjarige Petra Thürmer bezig aan een nieuw wereldrecord op de 800 meter vrije slag. [^ff-BERLIJN De Oostduitse dames hebben geklaard". Op -alle Olympische nummers en zij nu de wereldrecords in handen: dertien s in totaal. Met nog een dag te zwemmen /-3en de Oostduitse meisjes hun visitekaartjes ^•poneerd op een alleszeggende wijze. ikkend waren de tijden die gerealiseerd wer- Het laatste wereldrecord dat de Oostduitsers was de 800 meter vrije slag, maar da1-jarige Petra Thümer liet er geen twijfel over ePnan dat zij erg gretig was naar het blinkendste metaal en deklasseerde de Australi- Ender en Birgit Treiber hadden daarvoor aPl voor het tiende en elfde wereldrecord zorg op de 100 meter vlinderslag (1.00.13) en d90 meter rugslag (2.12,47). de 17-jarige Kornelia Ender was het reeds vierde wereldrecord van deze kampioen- aar?pen. Na de 100 en 200 meter vrije slag en °o1i0 meter rugslag greep zij nu ook de 100 meter rdt vlinderslag Achter de onweerstaanbare Ender bleef Andrea Pollack met 1.01,02 ook nog onder het oude wereldrecord van 1.01.24, die Ender in dit jaar reeds had gerealiseerd. Imponerend waren overigens ook de tijden van de andere meisjes op de vlinderslag. Rosemarie Gable (1.01,39), Ulrike Tauber (1.02.01), Marina Jank (1.02.05) en Annett Sittner (1.03.64). De 15-jarige Birgit Treiber heroverde het wereld record op de 200 meter rugslag, dat sinds 13 maart van dit jaar in handen was van haar landgenote Antje Stille met 2.13,5. De Dresdense zwemster liet de klokken stilstaan op 2.12,47, een formidabele verbetering. Ook nog onder het oude record bleef Ulrike Richter met 2.13,37. De onttroonde record houdster, Antje Stille, finishte als derde in „slechts" 2.16,48. Bij de heren demonstreerde Roger Pyttel weer zijn grote vorm door de 200 meter vrije slag te winnen in de schitterende tijd van 1.53.31, waarmee hij slechts een fractie onder zijn eigen oostduitse record bleef (1.53,25). niist en remise dor Amsterdam ers aarTERDAM De dames- im"eyploeg van Amsterdam gisteren haar eeste wed- J in het toernooi om de pese beker voor landskam- len met 41 gewonnen van Praag uit Tsjecho Slo- je. wedstrijd, die op het ey complex van het Wage- tadion gespeeld werd, 'den voor Amsterdam Da- Marres (2x), Anita Kalff (n Connie Nessen (lx), tierenteam van Amsterdam zijn eerste wedstrijd in d, gisteravond in Amstel- met 1—1 gelijkgespeeld te- lusselsheim uit West Duits- De Amsterdammers leid- aij de rust met 10, door poelpunt van Holsteyn, al- s Seifert in de tweede helft Jlijkmaker scoorde. Spelmoment van het duel Amsterdam—Rüsselsheim. (IJS Arthur Ashe heeft zijn topvorm nog Ite pakken. In de tweede ronde van de rnationale tenniskampioenschappen in Parijs !de winnaar van het toernooi in Wimbledon vier sets nodig om de Zuidafrikaan Ray fe te kloppen: 64, 6—4,1—6 en 6—3. k voelt zich niet in zijn element op de langzame |n van Parijs. „Het is hier een kwestie van evoel voor humor bewaren en rennen, tot je Sj neervalt" merkte Ashe zelf op, „ik maakte te veel fouten, maar ontevreden kan ik niet I Het is hier voor mij moeilijker dan op Ibledon of Forest Hills". De Mexicaan Raul lirez maakte wel een uitstekende indruk. Tot 'er verloor hij slechts elf games in zes sets. Mottram had dan ook geen schijn van 6-3. 6-0, 6-2. De Nederlandse Elly Vessies won in de eerste ronde van het damesdubbel met haar partner Ruzici uit Roemenie van de Francaises Simon en Thibault. De setstanden waren 6—1 en 7—5. ANTWERPEN Het Nederlands tennisteam heeft gisteren in Antwerpen in een wedstrijd voor de „cup of Flanders" verloren van Frankrijk met 1—2. Alleen het dubbelspel werd door de Neder landers Fred Hemmes en Loek Sanders gewonnen met 16, 7—5, 6—2. Deblicker versloeg Hemmes met 3—6, 6—4 en 64 en Goven bleef met 6—2 en 0—3 de baas over Sanders. De overige uitslagen zijn: Zweden-Engeland 2—1, België- Nieuw Zeeland 2—1 en Australië-België b 3-0. TELEURGESTELD OVER CRITERIA NOC VOOR MONTREAL (Van onze verslaggever) HENGELO Kanovaarder Tjeerd Til kema (27) uit Enschede kan zijn teleur stelling over het besluit van het Neder lands Olympisch Comité om hem geen retourbiljet voor Montreal te verstrek ken, maar moeilijk verwerken. Welis waar staat de deur voor de Spelen nog op een kiertje via sterkbezette interna tionale wedstrijden op 19 en 20 juni te Nottingham (Engeland), maar zelf ge looft Tjeerd Tilkema daar niet meer in. Voor hem staat het vrijwel vast dat hij in Nottingham niet aan de start zal komen. „Ik baal er van, vooral nu ik hoor dat Arend Bloem en Lo Jacobs wel zijn aangewezen. Begrijp me goed, ik gun het de jongens van harte, maar ze hebben dit seizoen nog niets gepres teerd. Bij mijn weten had de kanobond Hoekstra en Stormink nummer een op de lijst gezet van Olympische kandida ten met mij als tweede en Bloem en Jacobs pas op de derde plaats". De Enschedese kanovaarder vermoedt dat de keus juist op beide Zaankanters is gevallen omdat ze in de afgelopen twee jaar wel tot bijzondere verrichtin gen zijn gekomen. Vooral door de bles sure van Lo Jacobs, kon het duo dit seizoen niet optimaal trainen en die conditionele achterstand hebben ze nog niet kunnen overbruggen. Tjeerd Tilke ma kende vorig jaar niet zo'n gunstig seizoen. Net als de meeste kanoërs maar dat is niet zo verwonderlijk gezien de grote hoeveelheid bondstrainers die men de laatste jaren versleten heeft. In zes jaar tijd zette de kanobond niet minder dan acht oefenmeesters aan de Tjeerd Tilkema stopt na teleurstelling dijk, m de meeste gevallen omdat ze niet over de verieste capaciteiten be schikten. Sinds Karei Muijs al weer enige tijd terug de nationale kanoploeg voor die van West-Duitsland inruilde, heeft de kanosport in ons land in feite in een impasse verkeerd. Het is dan ook niet verwonderlijk dat Bloem en Jacobs momenteel nog steeds trainingssche ma's van Muijs gebruiken. Tjeerd Tilkema had bet voordeel dat hij in de op de TH Twente werkzame Jaroslav Boubin over een vakman be schikte die hem met raad en daad terzijde kon staan. Maar de andere kanovaarders hebben de afgelopen maanden toch wel geleden onder de voortdurende machtswisselingen in de technische top. Hopelijk neemt de Nederlandse Kano bond dit najaar eens een gelukkiger beslissing wanneer er een nieuwe bond- strainer moet worden aangesteld. Voor Tilkema zal die nieuwe technische man geen waarde meer hebben. Hij heeft dan al lang en breed een streep onder zijn carrière als kanovaarder gezet „Aanvankelijk wilde ik er na Montreal mee ophouden, maar omdat dat voor mij niet doorgaat stop ik er nu reeds mee. Je moet natuurlijk nog wel aftrai nen, maar deelnemen aan kanowedstrij den is er niet meer bij. Ik heb per 16 augustus een betrekking als medewer ker aan het waterbouwkundig laborato rium in Delft aanvaard, en heb dan geen tijd meer om nog zoveel tijd aan de kanosport te besteden". De enige mogelijkheid dat Tilkema zijn sportloopbaan met enige maanden ver lengt, ligt dus in de wedstrijden te Nottingham. Tilkema: „Ik moet daar in Nottingham een formidabele prestatie leveren om nog een kans te maken En het is voor ons nu eenmaal onmogelijk om drie toppen in een seizoen te berei ken. De eerste top lag bij die selectie wedstrijden en de tweede in Montreal. Een derde piek in je programma voor dit seizoen leggen is onmogelijk. Mis schien wel voor topatleten uit het oost- blok, maar voor ons niet. Daarom zie ik tegen die wedstrijden op. Bovendien heb ik toch wel bewezen met de top mee te kunnen. Maar ja de-criteria die het NOC voor ons stelt zijn toch volko men verschillend van andere sporten. Wij zouden ons bij de eerste zes moeten klasseren, maar neem nu de schaatsers, die hadden al een voldoende wanneer zij er in zouden slagen op de achtste plaats te eindigen en die turnsters kun nen al met een twaalfde plaats vol staan". Wereldelftal mag toch spelen ZURICH Het wereldelf tal mag volgende week toch twee wedstrijden spe len in Brazilië. De FIFA deelde gisteren in Zurich mee, dat de ban, die donderdag over de wed strijden was uitgesproken, was opgeheven na een ver zoek door de Braziliaanse autoriteiten. De FIFA zal tijdens een vergadering op veertien juli in Montreal de omstandigheden bekijken, waaronder een wedstrijd zonder toestemming tot stand is gekomen. Jacopucci kampioen middengewicht Milaan De Italiaanse uitdager Angelo Jacopucci heeft de Eu ropese titel in het middenge wicht gewonnen. Hij versloeg titelhouder Bunny Sterling (Eng) op punten. Camal Kamaci blijft Europees kampioen in het super lichtge wicht. De Turk verdedigde zijn titel met succes tegen Jean Saadli (Fra). Winst voor Storks en Capac WK (Van onze sportredactie) Den Haag Een vlotgespeelde wedstrijd tussen de Haagse clubs Celeritas en Hotam Storks, heeft een verdiende overwinning opgeleverd voor Hotam Storks, dat elke kans benutte en vrij gemakkelijk met 11—4 zegevierde. Capac WK ontving Schiedam, dat veel verzet bood alvorens het zich gewonnen moest geven: Dusseldorp Borussia Mönchen Gladbach is gisteravond voetbalkampioen van West Duitsland geworden door in Offenbach ge lijk te spelen met 1-1 tegen Kickers Offen bach. In dertien jaren bundesliga-voetbal is Mönchen Gladbach vier maal kampioen van West Duitsland geworden (1970, 1971, 1975, 1976) en komt op een gelijk aantal als Bayern München dat in 1969, 1972, 1973 en 1974 de titel opeiste. Op de voorlaatste wedstrijddag van de bun desliga vond een „prijzenslag" plaats, die er in de eerste plaats voor zorgde dat Borussia Mönchen-Gladbach, na een 1-1 bij Kickers Offenbach, zijn landstitel kon promoveren. Naast Bayern Munchen komen de Borussen ook het volgend jaar weer uit in het Europe se bekertoernooi voor landskampioenen. FC Köln, dankzij een overwinning op Bayern München, en Eintracht Braunschweig, na de 1-1 op eigen veld tegen Bochum. vonden een plaats in het toernooi om de UEFA-beker. De winnaar van de bekerfinale, tusser Ham burger SV en FC Kaiserslautern, komt uit in het Europese toernooi voor bekerwin naars, terwijl de verliezer ook om de UEFA- beker mag spelen. De vierde ploeg voor dit toernooi wordt Schalke'04, Rot-Weiss Essen of Eintracht Frankfurt. In de degradatie-zone is nu ook het doek voor Hannover'96 gevallen Zelfs een over winning van 2-1 in Gelsenkirchen, bij Schal- ke '04, kon niet baten. Naast Hannover en het reeds gedegradeerde Bayer Urdingen, zullen VFL Bochum en Kickers Offenbach op de laatste speeldag uit moeten maken wie blijft en wie verdwijnt. Wenen Austria WAC is gisteren Oosten rijks voetbalkampioen geworden. Het won met 3-0 (2-0) van Austria Salzburg en is daardoor onbereikbaar geworden voor de concurrenten, Innsbruck en Rapid Wien. Praag Dankzij een overwinning van 1-0 op Skoda Pilsen is Banik Ostrava gister avond in Pilsen voor het eerst in zijn historie voetbalkampioen van Tsjecho Slowakije ge worden. Banik Ostrava, dat in 1973 de Tsje chische beker won, eindigde één punt voor titelhouder Slovan Bratislawa Kees Kist niet naar Joegoslavië. Knobel haalde vier spelers uit selectie DEN HAAG - Wim Meutstege (Sparta), Jan van Deinsen (Go Ahead Eagles), Henk van Rijn soever en Kees Kist (beiden AZ'67) zullen niet met de selec tie van het Nederlands elftal naar Joegoslavië reizen. Bondscoach George Knobel, die eerder deze week een lijst van 22 spelers bekendmaakte en daarbij tevens zei dat vier spe lers nog zouden moeten afval len, heeft het viertal gisteren medegedeeld dat zij niet zullen meereizen naar Joegoslavië. ROTTERDAM Het college van B en W van Rotterdam is bereid de voetbalvereniging Sparta een bedrag van 550.000 te lenen voor de financiering van het exploitatietekort over het vereni gingsjaar 1976/1977. Het college schrijft dit in een brief aan het bestuur van de voetbalvereniging. De stadsbestuurders zijn echter niet gemachtigd een lening van 700.000 te geven. Hierom had Sparta eveneens gevraagd. Het bedrag was bedoeld voor de consolidatie van het te verwachten liquiditeitstekort. De voorwaarden voor de lemng van 550.000 zullen worden vastgesteld zodra het college beschikt over een aantal bescheiden van Sparta, waaronder een begroting die betrekking heeft op de afdeling betaald voetbal voor het seizoen 1976/1977 een exploitatie rekening van het afgelopen seizoen, alsmede een verklaring van het bestuur, het geld uitsluitend zal worden gebruikt voor kosten die verband houden met het seizoen 1976/1977. Burgemeester en wethouders schrijven in de brief, dat zij de lening verstrekken in het vertrouwen dat Sparta de bereidheid zal tonen mee te werken aan de sanering van het betaalde voetbal in Rotterdam. Straf La Louviere gehandhaafd BRUSSEL Het beroepscomité van de Belgische voetbalbond heeft alle straffen en sancties, die door de controlecommissie van de bond op 10 mei zijn uitgesproken in de 'omkoopaffaire La Louviere, bekrachtigd. Dit houdt in, dat La Louviere degradeert naar de tweede afdeling. Trainer Jef Jurion wordt voor het leven geschorst deze straf moet nog door het uitvoerend comité worden uitgesproken en de spelers Eddy Caers en Jaak Roelandt zijn met ingang van 30 juni voor een jaar geschorst. Thijssen blijft bij FC Twente (Van onze sportredactie) ENSCHEDE Frans Thijssen heeft zijn contract bij FC Twen te met drie jaar verlengd. Reser vedoelman Eddie Pasveer te kende voor twee jaar, terwijl de onderhandelingen met Kick van der Vall nog gaande zijn. Eddie Treijtel verlengde zijn verbintenis met Feyenoord met twee jaar. Jan Everse en Wim van Hanegem zetten tot dusver hun handtekening nog niet.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11