Tijd dringt voor de atletiektop Bergsma: Ik heb geen zwakke punten meer NOG MAAND VOOR OLYMPISCHE SELECTIE Jubileumjaar mijlpaal voor Atletiekunie Noteer bij de radio i ZATERDAG 5 JUNI l[ (Van onze sportredactie) PAPENDAL „Ze hebben nog een maand, er is dus haast bij", zei Hes Grewer, voorzitter van de nationale technische commissie senio ren van de KNAU, met het oog op kandidaten voor de Olympische atletiekwedstrij den in Montreal. „Op 30 juni gaan we voor het eerst praten met het NOC over onze voor dracht voor de Spelen. Maar iedereen weet, wie naar Mont real wil, dat minstens twee maal een prestatie geleverd moet worden, welke enig uit zicht biedt op een behoorlijke klassering in Montreal". De komende weken zullen be slissend zijn voor de huidige, nogal manke, atletiektop in Nederland. Binnenkort krijgen tienkamper Eltjo Schutter en de vijfkampster Mieke Sterk hun laatste Olympische kans. Vandaag vertrekken kansioze marathonlopers naar Zwitser land om daar te trachten een bijna onmogelijke tijd te reali seren en met snel op elkaar volgende wedstrijden in Dort mund, Düsseldorf, de Papen- dal-games bij Arnhem, zes- en vierlandenwedstrijd in Wenen, en mogelijk nog de open Fran- se kampioenschappen, zal het kwalificatieprogramma voor de atletiektop worden afgeslo ten. Op dit moment is slechts een man zeker van een Olympisch ticket. Dat is de Nijmeegse langeafstandloper Jos Her mens. Hij heeft de afgelopen maanden bewezen dat hij tot de Olympische top gerekend kan worden. Eltjo Schutter is dicht bij die erkenning. Voor Mieke Sterk ligt de kwalifica tie al heel wat moeilijker. Een belangrijke kandidate voor Montreal is ook hoog springster Ria Ahlers. On danks het feit, dat de atlete van De Sperwers niet in de voor-Olympische selectie was opgenomen, lijkt zij op dit mo ment toch een van de grote kanshebsters voor de Spelen. Na haar Nederlands indoorre- cord in München (1.86 meter) toonde zij nu ook tijdens de buitenwedstrijden een vrij constante vorm en haar 1.85 meter van vorige week bewees nog eens, dat de 1.87 meter die nog niet zolang geleden in Dresden werd overschreden, geen uitschieter was. Maar voor de rest is er weinig zekerheid rond de dames en heren, die in de voor-Olympi sche ploeg waren opgenomen. Vooral de blessures van de laatste maanden hebben veel roet in het anders altijd zo intensieve trainingsschema ge strooid. Het trieste lijstje ziet er op djt moment bij de dames als volgt uit: Olga Commandeur: de test vo rige week op Papendal heeft duidelijk gemaakt, dat de Suo- mi-atlete een enorme trai ningsachterstand heeft. De Eu ropese jeugdkampioene heeft de kansen voor Montreal over- Een van de grootste kanshebsters op Montreal is Ria Ahlers. igens nog niet volledig opgege ven. „Maar of de achterstand nog op tijd kan worden inge haald, valt te bezien", zegt da- mescoach Jaap Noordenbos. „Olga is een geweldig talent en daarom is dus nog van alles mogelijk. Maar ik moet er wel voor oppassen dat het geen verkrampte zaak wordt". Mieke van Doorn: deze hoog springster is momenteel in Joego Slavië. Zij ondervond nog altijd hinder van haar voetblessure. Haar eerste wed strijd deze week (1.78 meter) was hoopgevend. Ciska Jansen: heeft op haar prestatie deze week in Bratis lava na nog weinig gepres teerd bij het verspringen. Zij ondervindt nog maar weinig hinder van haar blessure, maar het ontbreekt haar nog aan pure snelheid. „Op de af- zetbalk staat zij", meent Jaap Noordenbos, „bij wijze van spreken stil". Mieke Sterk: op de individuele nummers is niets van haar te verwachten. Na haar blessure was de vijfkamp op Papendal hoopvol. Ina Blaauw: heeft blessures aan beide benen achter de rug. Probeert op 9 juni in Papendal nog wel op de 800 meter iets te bereiken, maar zij lijkt op dit moment te gespannen om de kwalificatiekansen nog te grijpen. Ria Stalman: heeft door een intensieve training veel aan kracht gewonnen. Maar de Ne derlandse kampioene bij het discuswerpen heeft totnutoe één goede worp op haar naam staan. „Maar", zegt Jaap Noordenbos veelbetekenend: „Ze is door haar trainer gepro grammeerd. De prestaties ko men nu". Bij de heren zijn naast Jos Hermens en Eltjo Schutter weinig hoopvolle berichten te melden. Frank Nusse: heeft Montreal na een voetoperatie al opgege ven. Evert Hoving: heeft de gehele winter last gehad van blessu res: knie- en achilles. Is thans blessurevrij en traint intensief. Komt op 9 juni voor het eerst op Papendal op de 800 meter in actie. Toine van der Goolberg: heeft Montreal in principe al opge geven. Hij kampt nog steeds met blessure - opgelopen in de eerste competitiewedstrijd. Gerard Tebroke: heeft totnog toe nog weinig gepresteerd. Haico Scham: heeft in Keulen gemerkt dat hij op de vijf kilometer geen enkele kans heeft op Montreal. Gaat zich nu richten op de 1500 meter op welke afstand de Arnhem mer het voordeel heeft dat hij alle tactische foefjes kent. Ruud Wielart: heeft als hoog springer enorme mogelijkhe den, maar blijft momenteel te vaak steken op 2.05 of 2.10 meter. Na de 2.14 meter van Utrecht is er geen betere pres- HP Toine van der Goolberg heeft Montreal in pri al afgeschreven. tatie meer uit gekomen. Maar ook Ruud Wielart (Nederlands kampioen met 2.17 meter) staat, zoals men dat in de atle- tiekwereld noemt, volledig „geprogrammeerd" op goede prestaties in de maand juni. En dan zijn er nog de mara thonlopers Henk Kalf en Roe lof Veld, die volgende week in de omgeving van Bazel een voor hun doen bijna onmoga lijke tijd van 2 uur en 14 ol 15 minuten zien te realiseren Na het echec in de Amster damse marathon en wetend( dat hun persoonlijke beste tijl den op respectievelijk 2 uur 11 minuten 53 seconden en 2 uui 19 minuten en 07 secondei staan, zijn hun kansen opl Montreal nihil. Ideale opzet van coaches (Van onze sportredactie) PAPENDAL De coaches van de KNAU hebben een ideale trainingsopzet voor de komende vier jaar opge steld. Maar het is de vraag of aan hun eisen voldaan kan worden. Hes Grewer voorzitter van de nationale technische com missie stelde immers: „Er zit ten nogal wat financiële pro blemen aan het geheel. Het ziet er dan ook naar uit dat het plan van de coaches hooguit in fasen kan worden uitgevoerd". Hoewel thans het oude vier jarenplan is afgesloten, ziet het er niet naar uit dat voor februari 1977, het nieuwe schema kan worden gehan teerd. „We moeten er met z'n allen nog eens intensief over praten", aldus Hes Grewer. Ir. J. de Beer zal waar schijnlijk opvolger wor den. (Van onze sportredactie) PAPENDAL Het 75ste levensjaar van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie, vorige week op feestelijke wijze gevierd in het NSF Sportcentrum op Pa pendal, belooft in vele opzichten een mijl paal in de atlctiekgeschiedenis te worden. Thans lijkt de weg te worden ingeslagen welke uiteindelijk zal moeten leiden tot het definitief volwassen worden van deze „grijsaard" onder de vaderlandse sport- takken. Is men op bestuurlijk niveau eindelijk de weg ingeslagen waardoor het in de toe komst mogelijk moet worden dat de wed strijdsport duidelijk gescheiden gaat wor den van de recreatie-beoefenaars en de jeugdafdelingen. De zo noodzakelijke structuurwijziging in de KNAU, valt gelijk tijdig samen met het verheugende bericht, dat Nederland volgend jaar er een groot aantal kunststofbanen bij heeft gekregen. Want de eenmalige uitkeringen uit de toto en lotto gelden van 1,9 miljoen gulden, maakt het mogelijk dat naast Papendal ook Nijmegen, Sittard, Haarlem, Roosen daal en misschien ook nog Groningen en Utrecht binnenkort een accommodatie krijgen. De gemeente bekostigt de baan in Den Haag. Waarop optimale trainingsar- beid kan worden geleverd en waar tijdens wedstrijden topprestaties verwacht mogen worden. De KNAU heeft bewust gekozen voor het aanleggen van een aantal kunststofbanen in verschillende plaatsen van ons land in plaats van het creëren van een groot atle- tiekcentrum. De bestuurders hebben wel van CRM te horen gekregen dat met de 1,9 miljoen die thans is verstrekt, de „pot" voor de KNAU leeg is. Papendal zal dus in de toekomst wel het enige echte grote wedstrijdcentrum blijven en begrijpelijk, want daar ligt nog altijd een van de snelste pistes van Europa. Op het kunststof van Papendal zullen binnen kort ook een groot aantal internationale wedstrijden worden afgewerkt De Papen dalgames die op woensdagavonden 9 juni, 7 juli en 25 augustus worden gehouden, staan behoorlijk in de belangstelling van topatleten in Europa. Voor de strijd op 9 juni is bijvoorbeeld al een inschrijving binnen van de Olympische ploeg van Gha na, terwijl ook West-Duitsland, Denemar ken, Zuid-Afrika, Ierland en bijvoorbeeld België ook al hebben laten weten met toppers naar -Papendal te komen. Ook heeft Kenia belangstelling om vier atleten naar Nederland af te vaardigen. Op 9 juni wordt de tien kilometer met een confrontatie tussen Hermens, Puttemans, Lismont en Roelants het hoogtepunt van de avond. In het jubileumjaar zal Frans Jutte aftreden als voorzitter van de KNAU. Ookmeer no£ steeds niet goedgekeurd;; I (Van onze sportredactie) j PAPENDAL De Amster-0 damse atletiekaccommoda-f. tie „Ookmeer" waarop tien-ja kamper Eltjo Schutter vorig^ jaar een nationaal record t vestigde, maar dat door het^, niet in orde zijn van de baaqe niet voor erkenning'in aan merking kwam, is nog altij<^ niet goedgekeurd door dqo KNAU. De afgelopen tijd is er veel aan de baan gedaan. Maarp| nog altijd zit er een grootjQ verloop in de baan. Er wordt thans zelfs over zestien centi-f- meter gesproken, de techni sche nummers kunnen inl „Ookmeer" normaal worden afgewerkt en ook voor dëj sprint en de hordennummers zijn er geen problemen, maai^ voor de langere loopnum-r mers is „Ookmeer" nog steeds geen behoor li jkej baan. n Als moderne vijfkamper naar Montreal? APELDOORN „Het aantrekkelijke van de moderne vijfkamp is dat het nooit verveelt, zo verschillend zijn de onderdelen. Als je geen zin meer hebt in lopen, ga je bijvoorbeeld schieten. Dat is het verschil met zwemmen. Als je in die sport aan de top wil meedraaien, moet je verschrikkelijk veel trainen en na een kilometer of tien heb je dan wel even het gevoel dat je tegen een muur opzwemt". Bert Bergsma, Olympisch kandiaat op de moderne vijfkamp was in het begin van de jaren zeventig driemaal nationaal kampioen zwemmen op de sprint en mocht mede op basis van die prestaties in 1972 van het NOC een retourtje München in ontvangst nemen. Vier jaar later is er kans dat Bert Bergsma opnieuw naar de Spelen wordt afgevaardigd, maar dan als moderne vijfkamper. In de voorbije weken kwam hij tot twee maal toe boven de door de stichting Moderne Vijfkamp op 4150 punten (exclusief het scheven) gestelde Olympische norm. Tij dens wedstrijden in Bern kan de getalenteerde Apeldoorner zijn Olympische aspiraties nog duidelijker gestalte geven. In» de aanloopperiode naar de Spelen van München nam Bert Bergsma na een onlijmbare breuk met zijn vereniging de IJsel uit Deventer, zijn intrek bij de Haagse zwemfamilie Elzerman. Als lid van ZIAN/Vitesse roffelde hij dapper zijn baantjes mee. Na het Olympische avontuur keerde de pas 20-jarige, die qua lichaamsbouw een opmerkelijke gelijkenis vertoont met de tienkamper Eltjo Schutter, naar Apeldoorn terug. „Ik heb daarna", zei Bert Bergsma, „nog wel een tijdje vier keer m de week getraind maar de animo werd al snel minder. Ik ben toen eens een kijkje gaan nemen bij de training van de moderne vijfkampers in Arnhem. Dat leek me wel aardig. Ik ben meteen maar mee gaan doen. Zo ben ik eigenlijk automatisch m de moderne vijfkamp gerold." Twee jaar beoe fent Bert Bergsma nu de moderne vijfkamp serieus en twee keer werd hij nationaal kampioen. Bij die twee titels zal het niet blijven want voor een vijf kamper is Bert Bergsma nog zeer jong en ook is de concurrentie op nationaal niveau niet al te zwaar. Dat weerhoudt Bert Bergsma er niet van dagelijks minstens vijf uur aan zijn sport te besteden. Van de Olympische kandidaten heeft hij misschien niet de meeste faciliteiten, maar klagen mag hij beslist niet. En dat doet hij dan ook niet. Als dienstplichtig marechaussee is hij toegevoegd aan een adjudant, waardoor hij veel kan „regelen". In de praktijk komt het erop neer dat hij zijn dag doorbrengt met trainen en als er dan nog tijd overblijft, doet hij dienst. Veel van zijn trainingsarbeid wordt „binnen de poort" verricht. Zo schermt hij op de kazerne waar hij is gelegerd, en schiet in de legerplaats Ermelo. Ook zwemmen, het onderdeel waarop hij natuurlijk het sterkst is, doet Bert Bergsma m Ermelo. Het hardlopen vindt hoofdzakelijk plaats in Apeldoorn en voor het paardrijden kan hij rekenen op de steun van Wim Bomhof uit Epe. Inmiddels heeft Bert Bergsma zich in de verschillende onderdelen zozeer bekwaamd dat hij meent: „Ik heb geen Bert Bergsma: „Als een vijfkamper faalt, heb je het aan jezelf ,te wijten". uitgesproken onderdelen meer, al raak je op schermen en in het paardrijden nooit uitgeleerd". De moderne vijfkamper mag dan een puur individuele sportman zijn, zonder begeleiding kan ook hij niet. Bert Bergsma: „Ik train meestal in mijn eentje. Het is een super-individualistische sport, dat is het leuke. Je bent helemaal op jezelf aangewezen, als je in deze sport faalt, is dat alleen aan jezelf te wijten. Als je in een ploeg zit, kan het geheel falen, terwijl jij individueel misschien wel een prestatie levert In het resultaat komt dat dan niet tot uiting. En dat vind ik jammer". FC Amsterdam—AZ'67 NAC—FC Utrecht Telstar—Ajax FC TwenteSparta Eindhoven—Excelsior MVV—FC Den Haag Go Ahead Eagles—PSV Feyenoord—De Graafschap 1 Buitenlandse wedstrijden LausanneZürich ServetteBasel (i St. Pauli—Wattenscheid x Schwarzw. EAleman n Arminia B—Wuppertal "Stuttgart—Nürnberg De wedstrijden aangeduid met komen voor op totB 23. F

Leidse Courant | 1976 | | pagina 10