CcidwSomaut ERTROUWENSBASIS TUSSEN ;ABINET EN KAMER NOG WANKEL PIONNE IN NAASTE OMGEVING SCHMIDT Britse regering gaat zware week tegemoet NFLICT LUBBERS EN VAN THIJN N.S.-DAGTOCHTEN LOPEN ALS EEN TREIN roningen: _ycot Stevin ^geloof lijk ■r Frans aanbod voor hulp aan Libanon blijft van kracht Kroonprinselijk paar bij Esterhazy Strijkkwartet Dienstverlening streekvervoer in gevaar 1JDAG 4 JUNI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 9 HAAG Minister rs van Economische heeft diepe littekens ihouden van het poli- konflikt rond de frikaanse reaktor-or- >it kwam de afgelo- acht in de Tweede scherp tot uiting in mijnig steekspel tus- >m en PvdA-fraktie- Van Thijn. De ruzie ikenend voor de ver arde relatie tussen de en de KVP. /an het konflikt tus- lide politici vormde Hating van de PvdA- ileider, kort nadat er Lubbers in het ft had gedreigd om iortefeuille neer te en minister Van Agt de abortuskliniek Bloemenhove had aange pakt. Van Thijn verklaar de toen - twee weken gele den -, dat twee KVP-minis- ters door harde akties het voortbestaan van het kabi net op het spel zetten. Lubbers verlangde van nacht dat Van Thijn de term „harde akties" zou te rugnemen. „Ik beschouw die uitdrukking als onge- zaak zelf ging en dat het niet zijn bedoeling was om het politieke klimaat te verstoren." Voor Lubbers was dit antwoord toch niet voldoende. Op zijn her haald verzoek om de term terug te nemen kreeg hij echter opnieuw een ont kennend antwoord. Hierop zei de zichtbaar aangeslagen minister: „Het is arrogantie van de macht rechtvaardigd en in hoge' om die woorden niet terug mate grievend". De PvdA- te nemen. Als goede vriend rugnemen. Het stellen van drietig als u niet rechtuit de portefeuille-kwestie be schouw ik als een harde aktie." Van Thijn: „Ik ben er ech ter van overtuigd, dat het de minister toen om de kend.' wilt antwoorden. U wist hoe ik mij als minister moest opstellen, als u zich realiseert, wat deze kwest ie voor mij heeft bete- De ministers van der Stoel. Lubbers. Den Uyl en Duisenberg tijdens het debat over de levering van kerncentrales a nze Parlementaire redactie) JAAG Het urenlange debat in de Tweede r over het niet doorgaan van de Zuid-Afri- reactor-order heeft volgens premier Den erhelderend en verduidelijkend gewerkt. ;ken is dat KVP-leider Andriessen mede- woordelijk is en blijft voor het kabinet". ^P-fractievoorzitter liet na afloop van het weten, dat het kabinet met de Zuidafri t-affaire een slechte zaak had gedaan, maar j mogelijkheden heeft aangegeven om het uwen te herstellen. 1 verband noemde Andriessen het in stand h van de werkgelegenheid, de forse bezuini- n de uitgaven, aanpassing in de sociale sningen, stimuleren van investeringen, las- laging voor het bedrijfsleven en beperking pon- en inkomstenontwikkelingen. Volgens WD-fractieleider Wiegel, heeft het Ka merdebat een diep wantrouwen tussen de rege ringspartijen onderling aan het licht gebracht. De politieke moeilijkheden zijn niet uit de weg ge ruimd. Eenzelfde mening was CH-fractievoorzitter Krui- singa toegedaan. Gezien de „scheuren" en een duidelijke vertrouwenscrisis zal het naar zijn me ning de komende drie weken buitengewoon moei lijk zijn om in het kabinet oplossingen te vinden voor de te veel vooruitgeschoven problemen als bijvoorbeeld de 1-procents-operatie, de begroting 1977, het arbeidsvoorwaardenbeleid en de abortus kwestie. Volgens Kruisinga heeft de verschillende opstelling tussen KVP en AR enerzijds en CHU anderzijds geen gevolgen voor het voornemen over het uitkomen met een gezamenlijke CDA-lijst. Zijn AR-collega Aantjes sprak evenwel van een „dik minpunt" in de verhoudingen tussen de drie partijen. Er is sprake van een ernstig verschil van mening. Overigens wees hij erop, dat de totstand koming van een gezamenlijke CDA-lijst nooit aan een enkel punt mag worden opgehangen. De toe stand rond het kabinet vond Aantjes nog ondoor zichtig. In het debat was volgens hem sprake van enkele harde confrontaties (o.a. Lubbers-Van Thijn) die onvoldoende zijn opgeklaard. Volgens minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken zou, als de levering van kernreactoronder delen aan Zuid-Afrika wel zou zijn doorgegaan, het Nederlandse bedrijfsleven een andere expor torder, waarmee vele miljoenen zijn gemoeid ver moedelijk hebben gemist. Terwille van de bescher ming van het betrokken bedrijf wilde de minister geen namen noemen. Volgens minister Lubbers van Economische Zaken is de brief van de Zuid-Afrikaanse regering waar in politieke druk op Nederland werd uitgeoefend van grote invloed geweest op het afketsen van de order. „Op het moment dat de brief bij ons binnen kwam, was er een gerede kans dat er „ja" gezegd zou worden voor wat betreft de kredietgarantie. Maar de Nederlandse regering kon onmogelijk positieve politieke verzekering afgeven", aldus de minister. Zuid-Afrika had van Nederland ge vraagd de uitvoering van de order op geen enkele wijze in de weg te staan. Minister Lubbers verklaarde, dat de regering er vorige week bewust vanaf heeft gezien om het parlement te informeren over de „dead-line" van 28 mei. Volgens hem was de positieve signaalwerk ing die van de brief van de regering uitging dan waarschijnlijk verkeerd in een negatieve. Van twee kwaden het beste DE TWEEDE KAMER had vannacht de keuze tussen twee kwaden: ondanks alle kritiek en wantrouwen het kabinet handhaven, of de regering naar huis sturen. Met de laatste mogelijkheid riskeerde men een wellicht lange demissionai re en formatieperiode op een moment dat er voor ons land uiterst belangrijke beslissingen moeten worden genomen. De eerste mogelijkheid, waarvoor de Kamer ten slotte in meerderheid heeft gekozen, brengt het risico met zich mee, dat er om AR-fractieleider Aantjes te citeren in de praktijk toch geen kabinet zal zijn, omdat de aanwezigheid van een kabinet alleen blijkt uit het> feit dat er geregeerd wordt. En we zijn het met Aantjes eens, dat daar de laatste tijd niet of nauwelijks sprake van is. HOE MOEILIJK HET WAS om van twee kwaden het minst slechte te kiezen blijkt uit de uitslag van de stemmingen, waarbij de motie van afkeuring van de WD niet alleen steun kreeg van twee KVP-ers, maar ook nog van de hele CHU-fractie. Verdeeldheid en aarzelingen dus binnen het CDA, zoals er ook weifelingen te bespeuren vielen bij Andriessen. De fractieleider van de KVP loste aanvankelijk een verrassend schot voor de boeg van het kabinet door te stellen, dat het kabinet voldoende brokken heeft gemaakt om weggestuurd te worden, maar dat het de kans moet krijgen het geschokte vertrouwen te herstellen, omdat er nu eenmaal belangrijke beslissingen genomen moeten wor den. Het schot werd een afzwaaier in een discussie met premier Den Uyl, waarbij Andriessen zijn opmerking duide lijk afzwakte. DE REGERING HEEFT HET OVERLEEFD, maar is zwaar gehavend uit de strijd te voorschijn gekomen. De politieke basis is bepaald niet versterkt. Met de meerderheid van de Kamer kan men slechts hopen, dat het kabinet tot zaken komt en dringende beslissingen niet langer voor zich uit schuift. Vrijlating De laatste Ameri kaandie zich nog in de handen van een Eritrese bevrijdingsbe weging bevond, Ronald Michal- ke, is vrijgelaten. Een woord voerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken zei gisteren dat de Verenig de Staten geen losgeld hadden betaald of andere concessies ge daan aan de afscheidingsbewe gingen in de Noordethiopische provincie Eritrea in ruil voor Michalkes vrijlating. Ringen <anp) De ^fractie in de Groningse ^enteraad heeft aangekon- ™te willen interpelleren in ftdsvergadering van 14 ju- |Bver de Stevin-kwestie. "fractievoorzitter, S. Broe- vindt de boycot op de n-groep, waarmee ge il is als het bedrijf de pro- i C in Chili niet stopzet, „on- Stlijt". Het CDA wil dat I de hele gemeenteraad zich f |deze kwestie kan uitspre- entrale Ondernemingsraad le Stevin-groep heeft sterk testeerd tegen het feit dat wethouder van Openbare sn pas op 28 juni een ge- met een vertegenwoordi- an de Raad van Bestuur ïbben. De Centrale Onder- ■■ïgsraad wil een gesprek op termijn omdat anders „de gelegenheid in Nederland onze groep in groot gevaar JV-vrouwen ^iter Van Agt ECHT (ANP) - De vrou- ^ond van het CNV heeft iter Van Agt van Justitie Sslegram gestuurd om sym- te betuigen met het punt dat de minister in- t in de 'abortus-kwestie, wensen u Gods kracht en eid toe bij uw verdere be- orming", aldus het tele- Van onze correspondent Roger Simons LONDEN De regering-Callaghan heeft een krijgsplan be raamd dat zij volgende week zal toepassen om de conservatieve sabotageactie tegen te gaan. Het Britse parlement komt maan dag opnieuw bijeen na afloop van het vervroegde pinksterre ces. De minderheidsregering zal volgende week doorlopend in le vensgevaar verkeren. Alle ministers en andere socialistische Lagerhuisleden krijgen opdracht geen enkele Lagerhuiszitting te missen en telkens tot het laatste moment op hun post te blijven, voor het geval de conservatieven plotseling een stem ming uitlokken. De recente vredesbesprekingen van Tory-leidster Margaret That cher en premier Callaghan hebben niets opgeleverd. Er werd geen verzoening tot stand gebracht. De conservatieven zien niet af van hun voornemen om iedere vorm van samenwerking met de socialistische regering te weigeren. Dit betekent onder meer, dat de socialisten geen afspraken meer kunnen maken met de conservatieven om samen bepaalde stemmingen niet bij te wonen. Elke socialistische afwezigheid kan nu leiden tot een smadelijke nederlaag van de regering Callaghan, die in een dergelijk geval moeilijk zal kunnen ontsnappen aan het uitschrijven van nieuwe algemene verkiezingen. Het gevaar is bijzonder groot tijdens de tweedaagse laatste fase van de behandeling van het wetsont werp inzake nationalisering van de vliegtuig- en scheepsbouwin- dustrie. De ruzie die Labour afgelopen week over dit wetsontwerp had met de Tory's, heeft rechtstreeks geleid tot de huidige koude oorlog. Geen wonder dus dat premier Callaghan zijn troepen bij elkaar trommelt en de socialistische afgevaardigden aan spoort voortdurend op hun hoede te zijn. UTRECHT Aan de 38 dagtochten, die de Nederlandse Spoorwegen vorig jaar op zijn programma had staan, hebben 402.800 mensen deelgenomen met voor de NS een opbrengst van 2.254.000. Was het aantal tochten in vergelijking met 1974 met drie toegenomen, het aan tal deelnemers is ook gegroeid nl. met 12.800 en de opbrengst voor de NS is gestegen met 146.000. In 1975 is de grootste belangstelling uitge gaan naar de Efteling (52.000), Maduro- dam en de Scheveningse Pier (ook 52.000). Ponypark Slagharen met 33.000 en Artis plus rondvaart: 23.000 deelne mers. Onder de 402.800 speciale dagtochtkaart jes, die in 1975 zijn verkocht, bevonden zich ongeveer 125.000 kaartjes, waarbij de treinreis niet was inbegrepen, omdat deze deelnemers reeds op grond van een abonnement, tienertoerkaart, 65-plus- kaart e.d. in het bezit waren van treinver voer. Reeds 20 jaar verzorgt NS deze dagtoch tjes en de organisatoren constateren, dat „zij lopen als een trein". Ook voor dit jaar is het aantal te maken dagtochten weer uitgebreid: er zijn er nu 40. Een aantal dagtochten werd wat on derdelen ervan betreft enigszins aange- Niet alleen zijn de tochten voor.elk wat wils, zoals de Spoorwegen zeggen, ook de prijzen zijn dat. Zo is het voordeligste attractiekaartje reeds voor 2,75 in Nij megen te koop: een bezoek aan Afrika in Berg en Dal", waarbij uiteraard de busrit van en naar Berg en Dal is inbe grepen. Het duurste attractiekaartje is in Rotter dam te koop. De prijs ervan is 55,- maar daarvoor krijgt men dan ook een boottocht van de Maasstad naar Antwer pen met wat genoemd wordt een luxe motorschip van de rederij Flandria uit Antwerpen, de „Flandria 16". Deze uit 1922 daterende familie-onderne ming heeft gisteren bij de introductie van dit boottochtje erop gewezen, dat zij eten en drinken voor haar gasten (ook in België worden boottochten georgani seerd) zeer belangrijk vindt. Het schip, waarmee via de nieuwe Kreekraksluizen de tocht van Rotterdam naar Antwerpen wordt gemaakt, ligt in de winter aan de kade in Antwerpen en fungeert onder de naam La Perouse als restaurant, in de Michelingids aangeduid met twee sterren. De tocht naar Rotterdam wordt gemaakt met Belgische gasten, die na aankomst in Rotterdam met bussen naar Antwer pen terugkeren. Nederlands protest tegen economische top DEN HAAG De Nederlandse regering gaat protesteren bij de j landen van de Europese ge meenschappen die wel deel gaan nemen aan de komende economische topconferentie 27 en 28 juni op Puerto Rico. Dit kan afgeleid worden uit de woorden van staatssecretaris van buitenlandse zaken, mr. L. J. Brinkhorst na besprekingen met de voorzitter van de Euro pese commissie, Francois-Xa- vier Ortoli. Volgens de Nederlandse staats secretaris zal aan deze economi sche topconferentie worden deelgenomen door Frankrijk, West-Duitsland, Groot-Brittan- nië en Italië, alle lid van de Europese gemeenschappen al smede door de Verenigde Sta ten, Japan en Canada. Nederland heeft vorig najaar ook scherp geprotesteerd tegen de eerste economische topconfe rentie in Rambouillet in novem ber en toen onder meer laten weten dat men zich op geen enkele wijze gebonden zal ach ten aan besluiten die op dit soort vergaderingen worden ge- JMHem Een uitstekende op bouw vertoonde het programma dat de violist Wybo van Bie- men, aan de vleugel begeleid door Eliza beth van Malde, gis teravond de uitver kochte Marotzaal van het kasteel Duiven voorde in Voorscho ten voorzette. Voor de pauze jeugdwer ken van Locatelli, Mozart en Beetho ven; erna de rijpe vioolsonate van Ce- sar Franck, die om verschillende rede nen het hoogtepunt van het concert was: in de eerste plaats omdat het hier zulke prachtige muziek be treft, veel minder be kend dan de kamer muziek van Mozart en Beethoven, maar wel diep van gevoel en muzikaliteit; en bovendien omdat de musici, die zo te ho ren veel moeite had den om op dreef te komen, pas hier aan werkelijk muziekma- ken toekwamen, en het publiek wisten te Imposante uitvoering van Franck's sonate voor viool en piano boeien zonder de sto rende oneffenheden in het tempo en de klankvorming die zo kenmerkend waren voor het eerste ge deelte van hun reci tal. Maar ook de vertol king van de vioolso nate van Beethoven was een waar genoe gen om naar te luiste ren; uitgevoerd werd nummer 1 van opus 12, de sonate in D. Het tweede deel hier van is een thema con variazioni, een verza meling korte varia ties op één thema. Deze muzikale vorm werd in de achttiende eeuw - en ook nu nog - veel toegepast; Bee thoven was er een meester in. De bedoe ling ervan is, een the ma op allerlei manie ren te bewerken, met verschillende ritmes, j toonsoorten, klank- j kleur, virtuositeit; maar toch steeds een eenheid te bewaren: alle variaties zijn te rug. te voeren öp het j thema waar de com- ponist van uitging. Wybo van Biemen en Elizabeth van Malde wisten deze eenheid in verscheidenheid i perfect over te bren- j gen in de Sonate van 1 Beethoven. Het tema J con variazioni in de Sonate van Mozart die zij uitvoerden, j KV 379, kwam min der uit de verf. TOMHARMSEN PARIJS (UPI-AFP-AP) - Het Franse aanbod om militairen naar Libanon te sturen om de vrede te bewaren is nog steeds van kracht. Dit heeft minister van buitenlandse zaken Sauvag- nargues gezegd na een onver wachte bespreking met zijn Sy rische ambtgenoot Abdel Halim Khaddam. Khaddam was uit Algiers naar Frankrijk gekomen om de Syri sche militaire actie in Libanon uiteen te zetten aan Westeurope- se landen en de Syrische ambas sadeurs in Europa op de hoogte te brengen. Bij zijn aankomst woensdag avond op Orly zei Khaddam dat Syrië slechts een definitief eind wil maken aan alle geweld in Libanon en het mogelijk wil ma ken dat de gekozen president, Elias Sarkis, zijn ambt kan uit oefenen. Als de vrede is hersteld zullen de Syrische troepen „ze ker" worden teruggetrokken. De Egyptische regering heeft de Syrische militaire interventie in Libanon scherp veroordeeld en gevraagd om een spoedbijeen- komst van de Arabische minis ters van buitenlandse zaken om een einde aan de Syrische actie te maken. Na twee dagen te hebben gezwe gen over de aanwezigheid van Syrische troepen en pantserco lonnes in Libanon' zei de Egypti sche regering de eis van Pales tijnse PALESTIJNSE Bevrij dingsbeweging (PLO) voor een gezamenlijke Arabische acties om een eindeaan de Libanese burgeroorlog te maken te steu nen. Haarknippen Herenkapper en kam gehanteerd en in 83 uur Pino Amato in Pavia in Italië tijd 200 klanten afgewerkt. Na heeft het wereldrecord knippen het vorige record van de Britse op zijn naam gebracht. Hij heeft kapper Derek Applegate Rees tussen zondagochtend en woens- met drie uur te hebben verbe- dagavond onafgebroken schaar terd, stortte Amato in. pgVan onze correspondent Frans Wennekes BN De Westduitse kanselier Helmut Sch- heeft in de tijd, waarin hij nog minister ^efensie was, in zijn onmiddellijke omgeving spion gehad. Het is de secretaresse Renate e, die woensdag tezamen met veertien andere iten gearresteerd is. fdat Schmidt als opvolger van Willy Brandt klier werd, werkte de moeder van een 10-jari- pon als secretaresse op het bureau, dat direkt ir de minister van defensie stond. Haar onmid- ,''?jke chef was Herbert Laabs, die thans nog joonlij ke betrekingen met Schmidt onderhoudt. de echtgenoot van Renate Lutze, die eveneens op het ministerie werkte, behoort tot de gearres teerden. De derde agent, die op het ministerie werkzaam - was en evenals alle overigen voor de DDR spio neerde, is Jürgen Wiegel. Hij bekleedde een hoge functie in de afdeling, die zich met marinezaken bezig houdt. In deze hoedanigheid had hij omgang met uiterst vertrouwelijke militaire documenten en met geheime stukken van de NAVO. De vijftien spionnen waren de Westduitse veilig heidsdienst reeds enige tijd geleden opgevallen, maar deze wilde niet eerder toeslaan voordat hij alle contactpersonen op het spoor was gekomen en tevens voldoende bewijsmateriaal voor een proces had verzameld. Prinses Beatrix en prins Claus hebben voor zich en hun gezel schap gisteravond in Diligentia nog gewoon kaartjes kunnen kopen al was de zaal vrijwel uitverkocht. Zij kwamen luiste ren naar de vier Amsterdamse musici die hun strijkkwartet naar de broodheren van Haydn het Esterhazy Kwartet hebben genoemd. Zij streven naar een authentieke uitvoeringsstijl op oude instrumenten met onge wijzigde toets, lage kam en darmsnaren, zij gebruiken oude strijkstokken en musiceren na tuurlijk in de oude, lage stem ming. Voor dit idealistische streven niets dan lof maar in dit specia lisme bereikt men met een strijkkwartet nog moeilijker een hoog niveau dan op de thans conventionele manier, zeker als men er zich niet exclusief aan kan wijden. Want ook in de oude stemming moet de intona tie exact zijn, moet er een zuiver afgewogen balans worden ge handhaafd, mag de spanning op toon en ritme niet wegvallen en moet het gevaar van steriel academisme worden vermeden. Dat lukt het Esterhazy Kwartet nog lang niet altijd. Met name de schrale, ietwat opdringerige en niet erg fraaie toon van de primarius doet nogal afbreuk aan de totaalindruk. In mijn oren is Wouter Möller, de cellist, de verst gevorderde barokspecialist. Zowel Boccher- ini in zijn opus 32/5 als Haydn in^ijn opus 20/2 behandelen zijn instrument met duidelijke voor keur maar dat kwam in de ver tolkingen onvoldoende uit, eens deels door de niet altijd even wichtige balans, ander deels door Möllers kleine toon en be scheiden spel. De samenklanken die de tijdge noten van Mozart als dissone- rend ervaarden, zijn dat voor ons al lang niet meer. Zijn dis sonantenkwartet had dus „wel luidend" kunnen overkomen. Dat was niet steeds het geval hoewel het ensemble hier op zijn best was. Doordat voor de toegift ook Boccherini werd ge kozen. sloot zich de cirkel. •T.K. UTRECHT De E.S.O., het samen werkingsverband van alle streekver- voerbedrijven, heeft zich in een spoedver gadering beraden op een brief van minis ter Westerterp (Ver keer en Waterstaat). Daarin vraagt de mi nister de onderne mingen maatregelen voor te bereiden om in principe alle streekvervoerdienst- en 's avonds en in de weekeinden te sta ken op lijnen met minder dan tien rei zigers per rit. De E.S.O. is tot de slotsom gekomen, dat_ het toepassen van de ze norm ertoe zou lei den dat het voorzie ningsniveau wordt te ruggebracht tot min der dan de helft van de huidige dienstver lening. de aandacht op, dat de gevolgen van een inkrimping van de busdiensten voor het spoorweg- en stads vervoer in het oog moeten worden ge houden en dat ook de werkgelegenheid in de beoordeling moet worden betrokken. Een havenhoofd aan de Hudsonrivier in Weehawken (staat New York) ging gisteren in vlammen op. Brandweerlieden uit Weehawken en de verre omgeving trachtten het vuur, dat zich over een afstand van bijna 200 meter ver spreidde, te blus sen. Student schiet professor en zichzelf dood TALLAHASSEE (AP) Een Amerikaanse chemische stu dent aan de universiteit van Florida die zich niet kon ver enigen met zijn examenuitslag heeft gisteren zijn professor neergeschoten en vervolgens de hand aan zichzelf geslagen. De 28-jarige Patrick C. Do, een Brit van Chinese afkomst, liep rond een uur 's middags de kamer van de 48-jarige profes sor dr. James R. Fisher binnen, vermoordde hem met een schot door het hoofd en maakte ver volgens, ook met een schot, een einde aan zijn eigen leven.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9