a Gematigd enthousiasme over Witte Singel/Doelenplan 1 mmm Turk moordde om eer te redden Merenwijkers kiezen zelf kunstversiering Nieuwe Komedie in LAK-theater iL, l B Eerste paal "Herengracht/- iZiilsingel T rainingscentrum hulpverleners mogelijk naar GG en GD-gebouw GKiDbK COUKAiNI -IN RAADSCOMMISSIE RUIMTELIJKE ORDENING eert 3 p mo- 18.1 (S) Ve VPR 24 0 LEIDEN Het structuurplan voor nieuwbouw van de Rijks universiteit Leiden aan de Wit te Singel en op het Doelenter rein is gisteravond door de leden van de raadscommissie ruimtelijke ordening en open bare werken met gematigd enthousiasme ontvangen. Het plan voorziet in de huisvesting van de alpha-faculteiten. Ex clusief grondkosten gaat de uitvoering van het plan 150 miljoen gulden kosten. Ver wacht wordt dat in het najaar van 1977 met de bouw kan worden begonnen. De nieuw bouw zal in 1982 gereed zijn. Hier en daar werden er dooi de commissieleden nog wel wat vraagtekens bij het struc tuurplan gezet. Met name de heer Ham (CDA) maakte zich zorgen over de hoeveelheid parkeermogelijkheden. Onder twee gebouwen aan de Witte Singel, waarin onder meer de faculteiten westerse talen, en godgeleerdheid, het Lexicolo gisch instituut en het instituut voor het Nabije Oosten wor den gehuisvest komt een par keergarage voor in totaal 320 auto's. „Ik geloof er niets van dat u met het beperken van de parkeermogelijkheid bereikt dat studenten hun auto's thuis laten. Eerder vrees ik dat de omliggende wijken met de au to's worden opgescheept". De heer Mooij van het statis tisch bureau van de Rijksuni versiteit rekende hem voor dat het aantal parkeerplaatsen precies toereikend is, gezien onlangs verrichte onderzoeken bij de panden die thans door de alpha-faculteiten in gebruik zijn. Voor bezoeker? bieden de parkeergarages evenwel geen soelaas. Gezonder Wethouder Waal wilde zelfs helemaal geen rekening hou den met de autobezitter/stu dent: „We moeten maar eens van het idee af dat studenten er een auto op na kunnen houden. Laten ze maar gaan lopen of fietsen, dat is een stuk gezonder." De wethouder bleek er overigens van over tuigd dat het uitbreiden van parkeermogelijkheden een parkeeroverlast in de omlig gende wijken niet zal verhel pen. „Kijk maar naar het Stadhuisplein. Hoe vaak ge beurt het niet dat er nog par keervakken open zijn. terwijl er toch allerlei wagens langs het trottoir staan?" Op het Doelenterrein zullen behalve universiteitsgebouwen ook woningen komen. Ook hier kwam het parkeerpro bleem om de hoek kijken. De vijf architecten die het struc tuurplan ontwierpen, hebben het idee geopperd alleen lang zaam verkeer op het terrein toe te jaten. De heer Van Zijp (CDA) vreesde dat hiermee een extra-druk op de Doelen gracht en het Rapenburg ko men te liggen, doordat de toe komstige bewoners van de nieuwbouwplannen, die door de gemeente zullen worden ge bouwd, niet met hun auto het terrein op kunnen. Wethouder Waal beloofde dat voor deze toekomstige bewo ners een oplossing zal worden gezocht. Zijn partijgenoot Van der Horst vond dit niet zo nodig. „Als er een parkeermo gelijkheid op het Doelenter rein komt, kun je nooit weten of die auto die er staat van een bewoner, een brutale student of een hoogmoedige hoogle raar is," aldus Van der Horst. Hij stelfie bovendien dat de bewoners van de binnenstad er zo langzamerhand maar aan moeten wennen dat zij hun auto niet voor de deur kwijt kunnen. Karig Bij het beschikbaar stellen van het Doelenterrein door de gemeente aan de universiteit is bepaald dat een derde van het terrein door de gemeente zal worden ingevuld. De heer Kuypers (VVD) meende dat de gemeente er in het structuur plan nogal karig vanaf is ge komen met het stukje grond voor veertig a zestig woningen. De heer Dijkstra, één van de architecten, haastte zich te stellen dat voor de woningen, 4.000 m2 van het Doelenterrein dat i Wethouder Waal: „lopen is gezond" gen vrij toegankelijk zullen zijn voor de toekomstige be woners. Of er in de toekomst nog meer ruimte door de universiteit zal worden vrijgemaakt voor wo ningbouw valt te betwijfelen. Op een vraag hierover door de heer Houtman (SGP/GPV) werd slechts zijdelings geant woord. De heer Kleijer, mede ontwerper van de twee vleu gelgebouwen aan de Witte Sin gel, ging wel in op de vraag of er nog eventuele uitbreiding gelai Jaar zijn mening >ervlakte voldoende goede woonsfeer te Hij stipte dat alle te en groen' Trek vliet Heel tevreden was de commis sie met het plan van de archi tecten de Trekvliet weer uit te graven. De architecten noe men de hierdoor ontstane gracht „essentieel' vooï hun plan. Deze gracht zou een sfeervolle verbinding tussen het universiteitscomplex aan de Witte Singel en de woonbe bouwing aan Rijn en Schieka- de kunnen vormen. Bovendien zullen de omwonenden geen last krijgen van het verkeer van en naar de universiteitsge bouwen. Zoals bekend is enige jaren geleden met subsidie van het ministerie van verkeer en wa terstaat de Trekvliet gedempt om er een grote verkeersweg van te maken. Het huidige col lege van b. en w. voelde niet zo veel voor die gedachte en vroeg de minister van verkeer en waterstaat een subsidie om de Trekvliet weer uit te gra ven. Deze subsidie is de ge meente Leiden door minister Westerterp onthouden. Moge lijk zal wethouder Waal het met de universiteit op een ak koordje gooien om althans weer een deel, van de gracht in ere te herstellen. De panden die thans door de alpha-faculteiten in gebruik zijn, liggen door de stad ver spreid. De universiteit over weegt de huurpanden af te stoten en de eigendomspan den, waar dit mogelijk is, een woonbestemming te geven. Aandacht voor walvis op Lammermarkt -Ouders ^nappen >n. 1(ii Holl Schoolplein DE°P eille het. ich 1) I Qua >ogtet rTm^et eert feestelijke barbecue is Cot^isteravond het schoolplein van de ischetfarnix van St. Aldegondeschool I6.48jan de Maresingel in gebruik ge- lomen. Gedurende enige maanden lebben ouders en leerkrachten de rrije uurtjes opgeofferd om het Schoolplein op te knappen. Het i jesultaat is verbluffend. Menige oast werd gisteravond op de j noeste werkers uitgebracht. Deze walvis ligt tot en met maandag tentoongesteld op de Lammermarkt. Met de tentoonstelling wordt beoogd de belangstelling te trekken voor de tot uitsterven gedoemde walvis Door middel van onder meer voorwerpen, foto's, statistieken enzovoort tracht men het publiek te laten zien waarom het zo belangrijk is dat de walvissen niet langer bedreigd worden. Tijdens de bezichtiging van de tentoonstelling, die rond de walvis is ingericht, zal door middel van een toonband een duidelijke uitleg worden gegeven. De tentoongestelde walvis werd gevangen in de Noord-At- lantic. Zijn gewicht is 58.000 kilogram. Dit is gelijk aan het gewicht van duizend mensen. De tentoonstel ling is doorlopend geopend van tien uur 's morgens tot tien uur 's avonds Twaalf jaar geëist in Leidse schietpartij (Van onze rechtbankverslagge ver) Den Haag/Leiden Twaalf hui ii hui in ii in minimin minimi in iiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiitiiimiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiii, in 1. rlaf se J O ilgen uitl >EIDEN De heer Schaefer, de itaatssecretaris voor 'tadsvernieuwing "tort aanstaande linsdag de eerste taal voor de woning- touw in het gebied lussen de Heren- kerkstraat en de Nieuwe Rijn worden gegeven. Jarenlange voorbe reiding is aan de offi ciële daad van de staatssecretaris voor afgegaan. In 1964 kwam voor het ge- der wegenstelsel. Op basis van dit plan werden tussen 1964 en 1970 bijna alle wo ningen, die voor 1670 waren gebouwd, ge sloopt. De bedoeling was dat hier vooral kantoren en bedrij ven voor in de plaats zouden komen. De inzichten wijzig den zich en in 1973 stelde de gemeente raad een program van eisen op voor een nieuw bestemmings- 'plan, dat uitging van herstel van de woon functie in het gebied. Het oude grachten en stratenpatroon zal zoveel mogelijk wor den gehandhaafd. Door middel van be palingen over de goothoogte, de be bouwingsdichtheid, nastrat, de Maresingel en LEIDEN De Nieuwe Komedie treedt vanavond in het LAK- theater op met de „Jazegger" en de „Neezegger". De voorstelling begint om kwart over acht. De toegangsprijs is 2,50. De twee stukken handelen om een jongen die met zijn leraar en drie studenten een studiereis door de bergen maakt. De jongen blijkt niet opgewassen tegen de vermoeienissen van de bergtocht. De studenten dwingen de leraar een oud gebruik toe te passen: „Zij die niet verder kunnen, worden naar beneden gegooid." In de „Jazegger" stemt de jongen toe in de toepassing van het oude gebruik. Hij zoekt de oorzaak van het noodlot bij zichzelf en laat zich van de rotsen naar beneden gooien. De „Neezegger" stemt stemt niet in met zijn noodlot. Hij weet de studenten ervan te overtuigen om te keren en hem naar huis te brengen. Hij wijst het oude gebruik als onverstandig van de hand en vraagt om het instellen van een nieuw gebruik namelijk „om in iedere nieuwe situatie opnieuw na te denken". LEIDEN De bewoners van de Merenwijk krijgen de gelegenheid de kunstversiering in hun wijk zelf te kiezen. Op de tentoonstelling „Straat en Straatbeeld", die van 10 juni tot 10 juli wordt gehouden in het Waaggebouw kun nen zij hun suggesties voor de verfraaiing van de wijk op een speciale formulier invullen. Een procent van het krediet voor bouwrijp maken- van de Merenwijk werd door de ge meente bestemd voor artistieke aankleding van de wijk. De commissie kunstopdrachten van de gemeente Leiden, zal na de bewoners te hebben gehoord, advies uitbrengen aan burgemeester en wethouders over de wijze van besteding van Er is al een ontwerp gereed voor een stalen boogconstructie over het fietspad aan het Val kenpad. als verbinding van het basisscholen complex met de buitenwereld. De boog werd r de Leidse beeldhouwer Frans nbrengen van de boog zal gefinancierd uit het kunstwerken in de Meren' Doog denkt de commissie kun: l twee grote en vier kleine pr n financieren. Als mogelijke p twee grote projecten is doo iet kruispunt Molenaarspad/\ e Zwartemeerlaan ter hoogte rmelijnbrug aangewezen. De kleine projecten zag de commissie graag ge plaatst op de hoek Bosrode/Lariksrode/Condor- horst, op de Drontemeerlaan ter hoogte van Tjottermeer/Koggewal bij de kruising Veluwe- meerlaan/Gardeniadal/Kievitshoek en op de Ve- luwemeerlaan ter hoogte van Cyperzegge/Voor- jaarszegge. Ten einde een keuze te doen uit een zo groot mogelijke hoeveelheid kunstobjecten schrijft de commissie een landelijke prijsvraag uit. De commissie, aangevuld met tenminste één Merenwijker, treedt op als jury. Ontwerpen die voor uitvoering in aanmerking komen, zullen worden tentoongesteld. De tentoonstelling „Straat en Straatbeeld", die wordt georganiseerd door het stedelijk museum „de Lakenhal" in samenwerking met de Cultu rele Raad, is van dinsdag tot en met zaterdag te bezichtigen van elf tot zes uur en op donder dagavond van zeven uur tot half tien. Met foto's maquettes, werktekeningen, modellen en een i de tentoonstelling een e tussen 1966 en 1976 bedoeld voor de opige ideëen van de en over de wijze van 0,- voor kunstwerken in de Men ens opgenomen. Behal- kunnen de Meren wij- ri bij het secretariaat 344, Stadhuis, Leiden. KORTWEG LEIDEN De Leidse teken- en schilderavondschool „This Eye" houdt morgen in haar lesruim ten aan het Noordeinde 2a een demonstratie-middag. Elke be zoeker krijgt gratis teken- en schilderles en kan aan een wed strijd deelnemen. Tevens is er cursuswerk tentoongesteld. Het „open huis" van de teken- en schilderavondschool begint om een uur en duurt tot zes uur. LEIDEN De kleuters van „Duimelijn" aan de Oppenheim- straat vieren op woensdag 9 ju ni het 10-jarig bestaan van hun school. In de school is van kwart voor negen tot kwart voor twaalf een kleuterkermis met zeventien verschillende at tracties ingericht. Ouders zullen de gehele morgen de attracties begeleiden. jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest eiste giste ren de officier van justitie bij de Haagse rechtbank tegen een 20-jarige Turkse losarbeider Hassan T. uit Leiden, wegens moord op zijn landgenoot, de 35-jarige Memis Tank. Gekwet ste eer en bloedwraak speelden een belangrijke rol in het fami liedrama dat zich op 28 februa ri afspeelde. De rechtbank had het moeilijk om de toedracht van moord te ontwarren. Omdat men ook de hulp van een tolk had moeten inroepen, nam de behandeling flink wat tijd in beslag. De ach tergronden gingen zelfs 14 jaar terug toen in Turkije ook al een soortgelijke moord werd bedre- Met de bedoeling zijn gekwetste familie-eer te wreken schoot Hassan op 28 februari zijn land genoot met vier kogels uit een pistool dood. Het slachtoffer had in de familiekring een toe speling gemaakt op de verhou-' ding die hij, getrouwd en wel, had met de zuster van Hassan. Deze nam dat niet en schoot twee maal op hem. Terwijl Tank in elkaar zakte schoot Hassan hem van zeer dichtbij twee kogels door het hoofd. De officier van justitie, mr. J. de Wit, achtte sprake van „glas harde moord in koele bloede" met als motief eer- en bloed wraak. Voor de politie had de dader verklaard zijn daad „op bestelling" voor een vriend te hebben gepleegd. Voor de recht bank zei hij echter in blinde woede te hebben gehandeld. Dat de vriend iets met de zaak te maken zou hebben gehad werd uit de tegenstrijdige verklarin gen van getuigen niet duidelijk. Wel heeft zijn familie in Turkije in het verleden tweemaal te ma ken gehad met moord op leden van de familie Tank uit boed- wraak. De raadsman van Hassan, mr. L. D. H. Hamer uit Leiden acht te moord met bewezen en pleitte voor een lichtere straf op basis van doodslag. Uitspraak donderdag 17 juni. Burgerlijke stand LEIDEN Het Trainingscentrum voor Vrijwillige Hulpverleners zal mogelijk in het pand van de GG en GD aan de Rodenburg- straat worden gevestigd. In de vergadering van de raadscommissie voor sociale zorg, maatschappelijke aangelegenheden, gezond heidszorg en cultuur kwam gisteravond de nieuwe huisvesting van het trainingscentrum aan de orde. Het trainingscentrum komt binnenkort op straat te staan. Thans is het gehuisvest in het gebouw van de gemeentelijke onderwijsin spectie aan de Stationsweg. Hier moet het centrum, dat zich onder meer bezighoudt met het verlenen van maatschappelijke diensten en het opleiden van vrijwilligers, wijken voor een per 1 augustus aan te nemen tweede gemeentelijke onderwijskundige. Het trainingscentrum zou kunnen verhuizen naar de dependance van de sociale dienst aan de Herensingel. De leden van de raadscommissie voor maatschappelijke aangelegenheden vreesden dat de kosten die moeten worden gemaakt om het centrum hier een goed onderkomen te bieden te hoog zullen zijn. Wanneer deze verbouwingskosten de drie mille zullen overschrijden, zal het trainingscentrum zijn intrek nemen in het gebouw van de GG en GD. Ook de subsidiewensen van het trainingscentrum wilde de raads commissie niet vervullen. Voor dit jaar was de subsidie gesteld op 4.800,-. Volgens de heer Bregman, leider van het centrum, is dit bedrag lang niet toereikend. Hij had de gemeente f 5.200,- meer gevraagd. Hierover wilde de raadscommissie vooralsnog geen uitspraak doen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3