Kabinet overleeft politieke storm in Tweede Kamer alstublieft, ugo Müller angehouden Verdachte bij schietpartij aangehouden Van Kemenade: basisscholen in handen van gemeente Examenwerk in brand gestoken CetdócSoiiAcmt Vrijdag 4 juni 1976,66e jaargang no. 20443 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND t Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur J. W. C. Leune ?ertenties (excl. BTW) 0.45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent Ik kwam „Ik kwam, ik zag, ik schoot" luidt de titel van de spaghetti - western, die de KRO vanavond uitzendt op Ned. I om 19.55 uur. Voordien om 19.05 uur Wereld circus. Op Ned. II om 20.25 uur De onzichtbare man en om 21.40 uur Gebrs. Hammond Hogere middagtemperaturen Droog met zonnige perioden. Zwakke tot matige wind tussen west en noord. Minima van 9 tot 4 graden, ma xima van 14 tot 20 graden. Morgen: zon: 4.23-20.54. Schev. hoogw.: EK 7.50-20.22. Maan: 12.30-00.38. Laagw.: 3.37-15.51. arones eroofd is de zeventigja- barones Salva- de Lopez-Tarra- uit Parijs. Zij d gisteren door gewapende en ïaskerde man overvallen ter zij juist in het zat. Zij werd wongen om e gaan naar woonkamer, ir de overvallers ontdeden van diamanten arm- die zij om ir enkel had ge-, oven. Verder fden zij nog er aan juwelen baar geld ter irde van zevene- nhalf miljoen ics. De overval- zijn ontkomen. oor aandeel in bomaanslag TELVEEN (ANP) De telveense politie heeft gis- de 25-jarige student in de itieke wetenschappen Hugo Her gearresteerd. De in Am- Iveen wonende student rdt ervan verdacht zijn pas- •rt te hebben verduisterd. paspoort van Muller werd 25 mei jl. aangetroffen op het "felijk overschot van de man op die dag omkwam bij de r hemzelf veroorzaakte bo- ;lag op het vliegveld Ben ■rion bij Tel Aviv in Israël. islag kwam ook een welijke veiligheidsbeambte het leven. :ort na de aanslag bleek dat i paspoort echt was, maar dat man niet de warè Hugo Mul- was- Bij eerste navraag had AmSlelveense student gezegd niet geweten te hebben dat zijn paspoort kwijt was. Hij had het sinds oktober niet meer ge bruikt. Uit een nader politieon derzoek is nu gebleken, dat Mul- lers verklaringen niet juist zijn. In het belang van de zaak ont houdt de politie zich echter van nadere bijzonderheden. Ook over berichten uit Israël, als zou Hugo Muller medeplichtig zijn aan de aanslag, bewaart de poli tie het stilzwijgen. De centrale recherche is bij het onderzoek ingeschakeld. De explosie op de vlieghaven Ben Goerion gebeurde, toen een veiligheidsagente het vermoe den kreeg dat er explosieven werden vervoerd en de pseudo- Muller gelastte zijn koffer te openen. Toen hij dit deed ont plofte de bom. hilips stopt gedeeltelijk \idio-produktie Eindhoven DHOVEN (ANP) Philips is van plan een deel van de oproduktie in Eindhoven stop te zetten. Dat betekent dat eveer 140 arbeidsplaatsen komen te vervallen. Volgens een rdvoerder van Philips zullen er beslist geen ontslagen vallen, r de betrokken werknemers zal binnen het bedrijf ander werk den gezocht. jroduktie van radio's zal goeddeels in de Belgische vestigingen Philips worden geconcentreerd. De afbouw van het bedrijfson- leel in Eindhoven zal geleidelijk, in een periode van twee jaar, rhieden. De radiofabriek in Eindhoven zal zich meer gaan ;ggen op het fundamenteel onderzoek naar de kwaliteit (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet-Den üyl heeft de politieke storm rond de gemiste Zuidafrikaanse reactor-order overleefd, maar de verhoudingen tussen PvdA en de KVP, de twee grootste regeringspartijen, is op een ijzig dieptepunt aangeland. In feite hebben de ernstige sociaal- economische problemen de val van het kabinet voorkomen. Tekenend voor de verslechterende relatie tussen PvdA en KVP was het venijnige steekspel tussen minister Lubbers van Economische Zaken en PvdA-fractieleider Van Thijn. Deze laatste verweet de minister, dat hij door harde acties, het rammelen met de portefeuille, het voortbestaan van het kabinet op het spel had gezet. Het wederzijds wantrouwen ontlaadde zich tijdens het 14 uur durende debat in een reeks grimmige incidenten en aan het slot van de besprekingen rond drie uur vannacht stemden twee KVP-ers, Hutschemakers en Bremen, vóór een motie van de VVD, die het aftreden van het kabinet eiste. De VVD-motie werd evenwel met grote meerderheid afgewezen. Een andere WD-motie, waarin het kabinet het achterhouden van essentiële informatie over de stand van zaken rond de order werd aangewreven, verwierf de steun van negen KVP-ers; maar ook deze werd verworpen. Er heerste gisteren grote drukte bij de ingang van de publieke tribune van de Tweede Kamer, waar oisteren het debat werd ge houden over de kerncentrales in Zuid-Afrika. Wel aangenomen werd een motie van de drie christen-demo cratische fracties, waarin de regering wordt gevraagd ervoor te zorgen dat er vaststaande procedures tot stand komen voor het afsluiten van transacties met bedrijven onder te stellen voorwaarden. Het kabinet bleef vannacht overeind, omdat de leiders van de KVP en AR, die zeer ernstige kritiek leverden op het beleid in de reactor-kwestie meenden dat in deze moeilijke periode een crisis moet worden voorkomen. Het beleid op zich vormde in ieder geval naar het oordeel van KVP-fractie- leider Andriessen voldoende aanleiding om het kabinet naar huis te sturen. Andriessen wilde echter de mogelijkheid openlaten dat het kabinet het geschokte vertrouwen herstelt. „Het kabinet moet zijn werk afmaken in het belang van o.a. de werkgelegenheid". AR-leider Aantjes, die in veel mildere bewoordingen het regeringsbeleid kritiseerde, verklaarde geen behoefte te heb ben aan het oproepen van een politieke chaos, omdat een kabinet van progressieven en christen-democraten het meest aangewezen is om die operatie te volbrengen. PvdA-fractieleider Van Thijn waarschuwde eveneens dat een kabinetscrisis nu onverantwoord zou zijn, „omdat de brug tussen progressieven en confessionelen niet mag worden opgeblazen". Niettemin verstoutte de socialist zich tot uiterst prikkelende opmerkingen aan het adres van de KVP. Premier Den Uyl, die in eerste instantie het beleid nogal mat had verdedigd, haakte onmiddellijk in op de opening die Andriessen naar het kabinet had vrijgehouden. „Ik ben ervan overtuigd dat de heer Andriessen, hoezeer hij het beleid van het kabinet ook kapittelt, het vertrouwen niet wil opzeggen. Het vertrouwen is er dus nog". De premier riep tenslotte de vijf regeringspartijen op, het kabinet de gelegen heid te geven zijn taak te volvoeren. Zie verder pagina 9 VERZAMELDE WERKEN CHURCHILL COMPLEET De vroegere leider van de Britse note van wijlen sir Winston Chur- ken, die 17.000 pagina's beslaan conservatieve partij Edward chill. Dit ter gelegenheid van de en meer dan 5 miljoen gulden Heath heft het glas tezamen met presentatie van het laatste deel hebben gekost, lady Spencer Churchill, echtge- van Churchills verzamelde wer- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De gemeenten krijgen in de toekomst de ei gendomsrechten van de gebou wen en terreinen van zowel het openbaar als bijzonder lager onderwijs. Zij krijgen ook de zorg van het zogenaamde groot onderhoud van bedoelde scho len. Bovendien kunnen deze ge bouwen buiten de schooluren bestemd worden voor ander on derwijs dan het basis-onderwijs of voor andere culturele of maatschappelijke aktiviteiten. De gemeenteraad krijgt hier voor bevoegdheden. wijs, dat minister Van Kemena de van Onderwijs en Weten schappen vandaag bij de Twee de Kamer ingediend heeft. Dit voorontwerp voorziet in de inte gratie van het huidige kleute ronderwijs in het basisonder wijs. De leerplichtige leeftijd zal daarmee tevens volgens de op vattingen van de minister ver laagd moeten worden van zes naar vijf jaar. De basisscholen nieuwe stijl moeten alle een schoolcommis sie hebben, bestaande uit ou ders van leerlingen, de direk- teur (tegenwoordig hoofd van de school), een ander lid van het onderwijzend personeel en zo mogelijk ook van het met-onder wijzend personeel. De meerder heid van deze commissie moet echter uit ouders bestaan. De commissie krijgt van minis ter Van Kemenade uitgebreide bevoegdheden, die „dienstig zijn voor de school". Bovendien kan zij „ondersteunende werkzaam heden voor de school" verrich ten. Reeds nu hebben diverse orga nisaties vooral binnen het bij zonder onderwijs veel kritiek op het voorontwerp. Deze organisa ties vrezen, dat, wanneer het ontwerp ooit wet wordt, het bij zonder onderwijs volledig door de overheid gecontroleerd gaat worden en daardoor grote kans heeft als zodanig te verdwijnen. ADVERTENTIE rsniMJ^ii wassenaar 'n hele dag eindeloosss genieten kijk maar op pag. 7 •KA: VLENSPIEGEL was gisteren spannender voor duis dan tijdens een Europa- wedstrijd et al die kamerdebatten, waar- >ok braaf gelachen werd om' tige zaken. ART DIE RRRPiGE MAKTV-, T 2>\E bESCHPiRFPe STEI „GRAP" VAN DRONKEMAN KERKRADE (ANP) Op grond van een nog niet door de politie bevestigd bericht bestaat bij het bestuur van de Heilige Geest mavo in Kerkradè het bange vermoe den dat het zoekgeraakte eindexamenwerk schei- en natuurkunde van 55 leerlin gen is verbrand. De recherche moet dit bericht nog natrekken aldus de voor zitter van het schoolbestuur mr. L. J. P. l'Ortye. Hij ver klaarde vanmorgen: „Ik kreeg donderdagavond ëen telefoni sche mededeling van een Maastrichtse journalist die via eigen speurwerk zei ontdekt te hebben dat het eindexamen werk is verbrand". Volgens deze lezing, aldus mr. l'Ortye, was de betrokken leraar na afloop van een bespreking in Maastricht met enkele vrien den uit geweest. Ze hadden behoorlijk gedronken. Bij wij ze van een grap haalde één van hen de eindexamen stuk ken uit de tas van leraar J. Muytjens en nam ze mee naar huis. Uit angst voor ontdek king stak hij het eindexamen werk in brand. Onder leiding van enkele lera ren van een andere mavo- school uit Kerkrade volgen de leerlingen thans weer lessen om in examensfeer te komen en op 16 juni doen zij het examen schei- en natuurkun de over. aar blijft 'n mens gezond bij! Tien mille aan juwelen gestolen LEIDEN Uit een woning aan de Kasteelhof in Leiden (Room- burgh) is gistermorgen rond elf uur voor een bedrag aan onge veer 10.000 gulden aan sieraden gestolen. De dieven kwamen binnen via "een op dat moment openstaande deur. De politie zoekt twee zigeunerinnen die door omwonenden omstreeks die tijd bij het huis zijn gesigna leerd. Experiment met „spadog" UTRECHT (ANP) - De ge meente Utrecht gaat aan 45 honde-eigenaars een zoge naamde „spadog" ter be schikking stellen, bedoeld om bet de eigenaar gemak kelijker te maken de uit werpselen van zijn hond in de goot te werken. De spa- dogs zijn verkrijgbaar in stokmodel en pocketmodel. Aan de hand van de erva ringen van de 45 eigenaars zal de werkgroep tegen de straatverontreiniging be slissen of zij wel of niet het gebruik van de spadog zal gaan stimuleren. In Utrecht lopen op dit mo ment 8000 geregistreerde honden rond, maar het aantal „zwartpoepers" loopt in de duizenden. De gemeentelijke werkgroep hoopt met deze actie het bewustzijn van de mensen ten aanzien van de honden- overlast te vergroten. Betoging in Italië: Kerncentrale Cuba gaat met de hulp van de Sowjet-Unie zijn eerste kerncentrale bouwen. Volgens de minister van op bouw, Levi Farah-Balmaseda, zal zijn land zich niet verzetten tegen de ontwikkeing van ker nenergie, mits de centrales vei lig en goed beschermd zijn en gebruikt worden voor vreedza me doeleinden. Van onze correspondent Frans Wijnands ROME De 40-jarige onderofficier Francesco Troccia van de Italiaanse gehieme inlichtingendienst is gearresteerd op beschul diging van medeplichtigheid aan de fatale schietpartij door een groep neo-fascisten enkele dagen geleden in het stadje Sezze, waarbij een jonge communistische student om het leven kwam en een ander werd gewond. Troccia, die in de loop van giste ren, werd gearresteerd, was op de avond van de schietpartij in het bewuste stadje, zonder dat hij daarvoor een aannemelijke verklaring heeft kunnen geven. Het hoofd van de Italiaanse in lichtingendienst heeft inmiddels bekend gemaakt dat Troccia, die in een administratieve func tie werkzaam is, op eigen houtje en volledig buiten dienstver band in Sezze was. Een tiental getuigen, onder wie een neo-fascistische kandidaat, heeft verklaard dat Troccia doorlopend aan de zijde van Saccucci is geweest, het neo-fas cistische Kamerlid dat beschul digd wordt van medeplichtig heid aan moord. Saccucci wordt nog beschermd door zijn parlementaire on schendbaarheid, maar hij heeft desondanks eergisteren getracht het land te verlaten. Aan de Zwitserse grens werd hij tegen gehouden en teruggestuurd. Zijn paspoort mocht hij behou den. De douanier die daarvoor verantwoordelijk is geweest wordt overgeplaatst Aardbeving Een aardbeving met een kracht van 7,2 op de schaal van Richter heeft van morgen vroeg delen van Pa poea-Nieuw Guinea getroffen. De schok resulteerde in lichte schade in steden op de eilanden Nieuw-Brittannië en Nieuw-Ier- land. Een „blijmaker" van formaat, deze halfautomatische heren- parapluie. U krijgt dit regenscherm kado als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1