Ad Zonderland leerde zich beter te verkopen „We hadden al kampioen moeten zijn KEES RIJVERS: „ALLE CONTRACTEN ZIJN ROND" TOEKOMST LIGT IN HET ZUIDEN MAAR BIJ TITEL KONING TE RIJK' fti ROTTERDAM Ad Zonderland (35) heeft in de vier jaar tijd dat hij nu bij Feijenoord in dienst is, nooit staan te dringen om in de publiciteit te komen. Als assistent-trainer kende hij zijn plaats. Zowel onder Ernst Happel, Wiel Coerver als Antoni Brzezanczyk heeft hij zich altijd bescheiden op de achtergrond gehouden, de handjes op de rug, het mondje gesloten. Nu hij echter na het geruchtma kende vertrek van de Pool en in afwachting van de komst van Vujadin Boskov voor een blauwe maandag tot opperhoofd is gebombardeerd, laat hij zich de belangstelling van de persmedia gewillig aanleunen en ontveinst hij niet misschien wel eens tè bescheiden te zijn geweest. Nu hij met Feyenoord in Eindhoven voor de beslis sende confrontatie met PSV staat, durft hij er eerlijk voor uit te komen, dat hij de belangstelling van de media voor zijn persoon als een weldaad ervaart Zonderland: „Ik heb vooral de laatste maanden geleerd dat je je in dit vak moet verkopen. Natuurlijk heb ik kunnen profiteren van de situatie bij Feyenoord waar een trainer werd ontslagen, als ik dat niet had gedaan, zou ik waarschijnlijk nooit bij FC Den Bosch terecht zijn gekomen. Als er niet over je geschreven wordt, weet niemand wie Zon derland is. Publiciteit doet je aanzien stijgen en verhoogt je mdrktwaarde. Als de kranten melden dat RWDM achter Piet de Visser van NEC aan zit dan is dat goed voor zijn naam en dan kan die dat bij de besprekingen met zijn huidige werkgever uitspelen. Ik neem tenminste aan dat hij dit heeft gedaan." Training Ik ga hier niet betogen of het wegsturen van Brzezanczyk nu een goed of een niet goed besluit is geweest, maar het was wel duidelijk dat er iets moest gebeuren.En de trainer is nu eenmaal een eenling, die het gemakkelijkst te vervangen is. De spelers kun je niet wegsturen, het bestuur evenmin. Daarmee wil ik niet zeggen, dat de spelers geen schuld hadden. Integendeel. Maar dat beseffen ze zelf ook". Zonderland zegt over het ontslaan van trainers in zijn algemeenheid: „Trainers zijn afhankelijk van prestaties, dat is een gegeven waar je van uit moet gaan, of je het er nu mee eens bent of niet. Een trainer moet dan ook niet mekkeren als hij wordt ontslagen. Je weet dat je dat kunt overkomen als je aan dit vak begint Je moet je maar indekken. Ik ben nuchter in die dingen. Ik weet dat het mij ook kan gebeuren. En als het zover eens mocht komen dan zou ik het accepteren. Ik zou in elk geval niet zo reageren als Brzezanczyk heeft gedaan. Ik moet eerlijk zeggen dat ik van hem niet had gedacht dat hij zou gaan natrappen." Begrip Sinds de veel besproken trainerswisseling op de laatste dag in februari is er in de Kuip het nodige gebeurd. Meest m het oog springende veranderin gen: de training is aangepast en in het elftal keerde rechterspits Martien Vreijsen terug. Ad Zonderland over de trainingen: „Ik was van mening dat de spelers onder Brezezanczyk te veel op het veld stonden. Ze trainden twee keer per dag een uur, nu is dat teruggebracht tot eenmaal dagelijks ander half uur. Daarbij doe ik dan-nog enkele keren per week een aparte keeperstraining. Iedereen heeft kunnen zien dat er de laatste weken harder wordt gewerkt, hetgeen natuurlijk nauw samenhangt met de instelling op de training, die ook goed is". „Tja, hoe kan dat zo plotseling? De spelers zijn zelf gaan beseffen dat ze zo niet door konden gaan. Dat was het belangrijkste winstpunt van het ont slag van Brzezanczyk, hoe triest het voor die goede man ook was. De stemming isopgeklaard en er wordt minder gezeurd. Het was voor Ad Zonderland een hele opluchting dat de gemeenteraad van Den Bosch onlangs be sloot de plaatselijke eerste divisieclub weer een fikse financiële injectie toe te dienen, waardoor het de Rotterdammer voor twee jaar kon contracteren. Zonderland: „Bij Feyenoord was ik in elk geval niet van plan als assistent-trainer van Boskov aan te blijven. Naar mijn oordeel zou het voor hem onmo gelijk geworden zijn met iemand samen te werken, die geruime tijd zelfstandig met dezelfde selectie- groep heeft gewerkt. Er zou een situatie kunnen ontstaan dat er een gedeelte van de spelers voor de aanpak van Boskov zou kiezen en een ander gedeelte voor mijn aanpak. Daarom heb ik steeds gezegd: „Ik bedank er voor om onder Boskov te werken. Ik geloof ook niet dat hij het als buitenland se trainer zo moeilijk zal krijgen als Brzezanczyk. Boskov kent het Nederlandse voetbal al geruime tijd en wat belangrijker is: hij zal ongetwijfeld begrip kunnen opbrengen voor de mentaliteit van de Nederlandse profs en dat zal het contact met hem vergemakkelijken". Tot driemaal toe heeft Feyenoord in het verleden een beroep gedaan op Zonderland om de training van de Rotterdamse hoofdmacht over te nemen, maar nooit bereiktehem het aanbod, ondanks tien jaar ervaring als trainer, al was het maar voor een seizoen, hoofdtrainer bij de stadionformatie te worden. Zonderland: „Die hoop heb ik wel steeds gehad. Maar op het moment dat men mij vroeg de zaak tijdelijk over te nemen las ik de volgende dag dat Feyenoord op zoek ging naar een top-trainer. Om dat ik nogal nuchter van aard ben kon ik die teleurstelling snel verwerken. Van een frustratie mijnerzijds is dan ook geen sprake. Ik heb in feite nooit enige moeite gehad met de positie van tweede trainer. Ik had er namelijk bewust voor gekozen, ik wist waar ik aan begon. Ik moet zeggen dat ik in die vier jaar verschrikkelijk veel geleerd heb. Op voetbaltaktisch gebied natuurlijk. Maar wat ik zeker zo belangrijk vind is, dat ik zelf ben veranderd. Ik heb een andere instelling ten opzichte van de voet ballerij gekregen. Vroeger had ik teveel idealen. Die heb ik natuurlijk nog wel, maar ik heb geleerd sterk te relativeren. Ik kan het voetbal gemakkelijker van me afzetten. Dat vind ik persoonlijk een pluspunt". De Kromme Zoals elke trainer bij Feyenoord heeft ook Ad Zonderland „het gevecht" met Wim van Hanegem moeten aangaan. De rol van de Kromme in het Feyenoord-van-de-laatste-jaren is nog altijd van niet te onderschatten aard. Zonderland: „Willem heeft op elke speler bij Feyenoord een enorme invloed. Iedereen wegl dat hij bijzonder sarcastisch en nega tief kan overkomen. Iedere trainer bij Feyenoord heeft geprobeerd de houding van Willem te verande ren. Brzezanczyk is er ook intensief mee bezigge- weest. Ik kon me echter voorstellen dat hij zich op een gegeven ogenblik op het standpunt stelde dat hij zich niet meer met de Kromme wilde bemoeien, want je weet toch niet wat je aan hem hebt Ik heb in dezelfde situatie gezeten, maar ik heb tegen hem gezegd: je zult naar me luisteren. Je kunt in de pers schelden wat je wilt, dat interesseert me Ad Zonderland tijdens zijn eerste training na het ontslag van Antoni Brzezanczyk. Redden Nico Jansen, die de laatste tijd geen vaste plaats bij Feyenoord verwierf. niets, maar als we zondags spelen zul je je kapot werken. Een probleem is echter dat Willem onvoor stelbaar populair is. Als je een maatregel tegen hem neemt keert de hele Nederlandse opinie zich tegen je. Toch kan ik me voorstellen dat er van de zijde van Feyenoord weinig behoefte meer bestaat om hei contract in tact te houden. Voor Willem zal het belangrijk zijn dat hij bij een club terecht komt die begrijpt wat Van Hanegem heeft meegemaakt". PSV-Feyenoord, een confrontatie waarin voor beide ploegen grote belangen op het spel staan. Zonder land: „Hoewel mijn toekomst in het zuiden ligt.jrl, wint. ik de koning te rijk zijn als Feyenoord wint. ik heb een belofte na te komen. Ik heb te^ Brzezanczyk gezegd dat ik er alles aan zal dc 1 om hem de kampioenspremie te bezorgen. 1 (X premie is hem beloofd". Opvallende bijkomstigheid bij deze uitspraak: W» bemiddeling van Rotterdams burgemeester An^w van der Louw heeft Antoni Brzezanczyk toestesn r( ming gekregen tot aan de laatste competitiero^t w in ons land te blijven. m 1\ 'Ot de EINDHOVEN - On geacht het resultaat te- fen medetitelkandidaat 'eyenoord is Kees Rij vers van mening, dat bij PSV de kampioensvlag al in top gehesen had moeten worden. Hoewel de Eindhovense ploeg een beste kans heeft op fprolongatie van de andstitel, is Rijvers daar nauwelijks tevre den mee. „In doorsnee hebben wij de beste re sultaten behaald en daarom kunnen wij ook de meeste aanspraak op het kampioenschap ma ken", meent de gisteren vijftig jaar geworden oefenmeester, die on middellijk erkent dat PSV ook dieptepunten heeft gehad. „Na die kopstootaffaire van Quaars tegen Feyenoord is er bij ons een beetje de klad in gekomen. Die wedstrijd in de Kuip heeft ons enorm nadeel berokkend en ik hoop dat het bestuur van PSV, indien noodzake lijk, op dit incident zal terugkomen. Het zal moeilijk worden in de praktijk stappen te on dernemen, maar het is wel een niet te tolereren zaak. Dat heb ik altijd verkondigd en dat zal ik blijven doen", aldus Rij vers, die enorm blij is dat zijn bestuur met al le spelers afrondende contractbesprekingen heeftgevoerd. „Eigen lijk zouden die contrac ten al in de winterperio de besproken moeten worden. Dat brengt meer rust in het elftal, zeker in een beslissende fase zoals nu". Kees Rijvers: „Wij kunnen de meeste aanspraak op de titel maken". Evenals met- Willy van de Kerkhof is PSV ook met broer René, uitgegroeid tot enfant terrible in de roodwitte forma tie, een langdurige verbintenis aangegaan. De gebroeders, die al zestien jaar lief en leed met elkaar delen, dreigden uiteen te gaan. Willy, die een vaste plaats in Oranje heeft verwor ven, kreeg een aantrekkelijk driejarig contract aangeboden. René werd slechts in de gele genheid gesteld zijn contract met een jaar te verlengen, ter wijl hij juist eerder met veel ophef had verkondigd, „einde lijk eens het grote geld te wil len maken". Rijvers plaatste hem min of meer op de zwarte lijst en René gaf zijn manager, Jo Verstappen, opdracht naar een andere werkgever uit te zien. Hennes Weisweiler, pas in dienst van FC Köln, toonde interesse maar raakte niet tot overeenstemming met PSV, dat wervelwind René alsnog der enthousiast. „De verlen ging van het contract met Re né van de Kerkhof is ook voor mij een voldoening. Ik ben tevreden als mijn adviezen worden opgevolgd, maar met financiële zaken bemoei ik mij niet. Dat is een directionele zaak. Feit blijft dat René zich volledig moet waarmaken. Hij heeft meer technisch vernuft dan Willy en dat wil ik dan ook wel eens zien". Hij vervolgt: „Ik ben content dat wij het elftal bij elkaar hebben kunnen houden. Strik mag weg. Hij is te oud voor topvoetbal. PSV heeft hem een vrije transfer gegeven. Een eventueel vertrek van Dahlq- vist zou ik betreuren, maar zijn financiële eisen lagen te hoog voor een wisselspeler. Er dient qua saleriëring verschil te bestaan tussen een perma nente kracht en een wisselspe ler. Er moet gehonoreerd wor den naar kwaliteit. Daarom hebben wij afgezien van de transfer van Verheijen van PEC Zwolle. Je kunt zo'n spe ler niet hetzelfde honoreren als bijvoorbeeld Adrie van Kopstoot Quaars-Griek speelt nog bij PSV een meerjarig contract aan bood. „We hebben beiden wat water bij de wijn moeten doen", al dus René, die mede op verzoek van PSV (lees: Rijvers) een ontsnappingsclausule in zijn contract heeft laten opnemen, welke tussentijdse afzégging mogelijk maakt. „We hopen echter dat het een huwelijk voor het leven wordt", aldus manager Ben van Gelder. Kees Rijvers toonde zich min- „Eventuele afwezigheid van Edström collectief opvangen". Kraaij. Dan kweek je scheve verhoudingen". PSV, dat met Jan Poortvliet drie en met Harry Lubse nog ten minste een seizoen verder gaat, mikt ontegenzeggelijk op de toekomst. Rijvers heeft de laatste weken veelvuldig door gebracht in Frankrijk, België en West-Duitsland maar is van deze missies niet bijster opge wekt teruggekeerd. Hij zegt: „Het is niet moeilijk talent voor de toekomst aan te trek ken, maar direct inzetbare ver sterkingen zijn niet meer te betalen. Er zijn bovendien niet René van de Kerkhof: toch een lanqduriqe verbintenis. zo heel veel spelers vrij. Tod zal PSV zich iets moeten vef. sterken, hoewel het team i top nog niet heeft bereikt. 1 blijf echter van mening dé een nieuwe kracht, hoe nuttil-i en waardevol ook, betaalbaéM0 moet zijn. Ik wil geen schevj gezichten in mijn selectie groep". j De kleine oefenmeester twiioiu feit niet aan prolongatie val het landskampioenschap. DJ™A strijd kan zondag in Eindhcplf ven voor een uitverkocht huiPe officieus worden beslist. Eei?r<la gelijkspel is al voldoend#"" maar: zegt Rijvers, „FeyeL*n noord blijft een grillige tegen*^'4 stander. van 1 Wij zullen echt niet op een gelijkspel mikken, maar tochP"n ook weer niet met vijf man iii V« de aanval gaan. Dat kan PS'VMai zich niet permitteren, omdat? het ook nog eens over tweeje i offensief ingestelde vleugeipjK verdedigers beschikt. Wij heb-vijf' ben wel intern deze afspraak3" gemaakt, en dat geldt vooi3 elke wedstrijd: als er bij dff0^ li bh hg v „Als EdströnfJ »en niet speelt, ;em; LWc WS zijn we j*i nog favoriet"'(J rust nog niet is gescoord, wordt na de hervatting gewis seld". Over het mespelen van Ralf Edström bestaat nog onzeker heid. „Er is echter geen paniek in de gelederen", zegt Rijvers, „want wij hebben de afgelo pen weken veel over deze zaak gesproken. De afwezigheid van Edström in een verzwak king, maar wij hopen dat col lectief op te vangen. Afgezien van het feit of zijn blessure tijdig is genezen, worstelt Ed ström toch met een conditione le achterstand en die werk je niet met een training weg". Pas vlak voor het titanenge vecht zullen Rijvers en de me dische staf beslissen of de Zweed zal spelen. „Het zou een hele geruststelling zijn als die beslissing positief uitvalt", aldus Rijvers, „maar ook zon der Edström hebben wij de beste papieren".

Leidse Courant | 1976 | | pagina 8