PPR-leider gelooft niet in snode KVP-plannen £cidóc(3oiua/iit i Vakbondsprotest in Australië tegen exploitatie uranium Knokpartij in Lagerhuis was vergissing Akkoord Amerika en Rusland over kernproeven Chili Front Leiden zet wethouders uit comité aanbeveling Fascinerend spel Eliso Wirsaladze ENIGE MEISJES PAGINA 7 Van onze correspondent Ro- asmark geT simons) DNDEN De conservatie- nieuwen in het Britse Lagerhuis \jn bekoeld van de woede- r koker?"""*'"1* *,eo donder- agavond overviel. Zij heb- i ou spijt van bet geweldi- tumult dat zij teweeg ge- racbt hebben. De conserva- verk erjgye ex-minister Michael He- hiervan/fine, bijgenaamd „tarzan", ie zo ongeveer bet ergste te- eer ging, beeft bet Lagerhuis ederig en berouwvol zijn ex- uus aangeboden, ie onenigheid die uitliep op IvinderK^ een heuse knokpartij ontstond deze week bij de behandeling van het beruchte wetsontwerp tot nationalisering van de vliegtuig- en scheepvaartin dustrie De conservatieven dienden daarbij een voorstel in dat inhield dat de behande ling een heel ander karakter zou moeten krijgen en voorlo pig diende te worden gestaakt De stemming viel met een stem verschil in hun nadeel uit De „tory's" dachten toen dat een van de socialisten zich niet had gehouden aan zijn belofte de stemming niet bij te wonen, in ruil voor een conser vatieve afwezigheid. Een der gelijke regeling is in Engeland niet ongebruikelijk. Een grondige herstelling van de stemmen heeft nu uitgewe zen dat het vermoeden van de conservatieven op een misver-' stand berustte. Politieke conclusie die aan het aanbieden van excuus door de conservatieven mag worden verbonden is dat zij de rege ring voorlopig nog niet ten val willen brengen en niet op kor te termijn uit zijn op nieuwe verkiezingen. WASHINGTON (AP) President Ford en de Sowjet-leider Leonid Breznjew hebben giste ren een verdrag met betrekking tot kernproe ven ondertekend dat de weg opent voor weder zijdse inspectie ter plaatse van de omvang en de aard der proeven. De plechtige ondertekening, die op hetzelfde tijdstip plaatsvond in Washington en Moskou, volgt op 18 maanden van moeizame onderhan deling. Het verdrag heeft een looptijd van vijf jaar. Het voorziet in inspectie door Amerikanen bij bepaalde ondergrondse kernproeven in de Sow- jet Unie. Deze proeven zijn bedoeld om na te gaan wel gebruik van de kernkracht kan worden ge maakt voor bijvoorbeeld het verleggen van de loop van rivieren of in de mijnbouw. In de Verenigde Staten heeft men dit soort kernproeven jaren geleden reeds opgegeven, maar de Sowjet Unie blijft belang stellen in zulke projecten. ADVERTENTIE «tui DAF46 Een bewuste keuze ig. in Jaas Fanfare ar Wateringen STERWOUDE - De Sint Fanfare neemt morgen QC aan het bondsconcours dat |»Vdateringen wordt gehouden. porters en belangstellenden Ap mee willen kunnen zich nog J|5 melden bij de secretaresse De Boer-Koot, Zwetkade ""^De bussen vertrekken om 12 vanaf 't Centrum en keren 1 om uur terug waarna I 00 I gezellig kan worden nage- rt in het bovenzaaltje. (gent Jan Mey heeft ih de elopen maanden hard ge- EMHkt aan het instuderen van de ^^^courswerken met zijn musi- Vooral het verplichte werk iodkapie ouverture", een ssiek stuk, was bijzonder nar en heeft veel inspanning tost. Zondag zal blijken in averre dit resultaat zal heb- n gehad. e jaar den ud Ade snoten ID ADE De bejaarden van d Ade hebben woensdag ge en van hun uitstapje naar de [uwe. Rond half negen 's rgens vertrokken 81 bejaar- richting Utrecht. In Houten rd gepauzeerd voor een kopje ffie met gebak. De lunch rd genuttigd in Buren in de tuvve. Op de terugweg deden bejaarden Leersen aan. In Ié 't Lage Land werd het di- gebruikt met burgemeester mevrouw Bolten. CHU vraagt opnieuw naar wenselijkheid hulp aan Cuba DEN HAAG (ANP) De CH- fractieleden Kruisinga en Van der Mei hebben minister Pronk gevraagd, of niet op korte ter mijn een duidelijke beleidswij ziging moet plaats vinden wat betreft de hulp aan Cuba. Naar hun mening is die wijzi ging noodzakelijk, nu blijkt dat Cubaanse troepen ook aktivitei- ten ontplooien die zijn gericht tegen Marokko en „achter de schermen" deelnemen aan voor bereidingen van toekomstige ak- ties tegen Somalië, de Domini caanse Republiek en Brits Hon duras. Markten GROENTEVEILING LEIDEN (28 mei) AYidijvie 26-43, peulen 990-1090; snijbo nen 550-680; stambonen 580-630; spits kool 40-61; postelein 77-84; rabarber 27-35; spinazie 37-49; tomaten A 950- 980; tomaten B 990-1010; tomaten C 870-900; tomaten CC 600-610; bloem kool 6 stuks 180-220; bloemkool 8 stuks 155-195; bloemkool 10 stuks 90-140; komkommers AAA 60; komkommers AA 54-58; komkommers A 47-52; komkom mers B 36-44; komkommers C 27-31; komkommers D 24-26; komkommers E 22; sla zwaar 11-21; bospeen 140-157; boskroten 72-80; peterselie 55-63; radijs 52-57, selderij 25-31; paprika's p. stuk 38-55; paprika's p. kilo 131-161. Illllllllllllllllllllllllllllll Holderde bolder Holderdebolder de duinen af, het strand op en naar zee. De prinsjes Maurits, Pieter-Christiaan en Johan-Friso genieten ervan in hun autent- hieke bolderwa gen, waarvoor hun ouders, Pie- ter van Vollen hoven en prin ses Magriet zich gisteren gewillig lieten spannen. Het gezin van prinses Margriet brengt een va kantie door op Schiermonni koog. Illllllllllllllllltlllllllllllll (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT/NIJMEGEN - Ook PPR-fractie-leider Bas de Gaay Fortman wijst de beschuldiging van zijn PvdA-collega Van Thijn aan het adres van de KVP, als zou deze partij er een draaiboek op na houden om het kabinet Den Uyl ten val te brengen, van de hand. Volgens De Gaay Fortman moeten de gebeurtenissen van de afgelo pen tien dagen eerder worden ge zien als een serie hoogst ernstige incidenten. Hij zei dit vanmorgen op de kerngroepvergadering van zijn partij in Utrecht. In Nijmegen, waar de partijraad van de KVP •vergaderde, zette KVP-voorzitter W. Vergeer vanmorgen een tegenaanval in op de recente agressieve uitlatingen van Van Thijn. De uitlatingen van de PvdA-fractie- voorzitter zijn nauwelijks fatsoenlijk te noe men, aldus Vergeer, die daarbij doelde op de uitspraak dat minister Van Agt als eerste in aanmerking komt voor de „onbetrouw- baarheidsprijs". „De verdachtmakingen kunnen en mogen wij niet accepteren, en daarom willen we ervan getuigen dat onze partij geheel staat achter het beleid van minister Van Agt en ook achter dat van minister Lubbers. De Christendemocraten zijn trots op deze bewindslieden", zei Ver geer. Sprekend over de tot standkoming van het CDA ging de KVP-voorzitter in op de voor waarden die de ARP stelt aan de opstelling van één kandidatenlijst voor de Kamerver kiezingen. Hij beklemtoonde dat deze niet mogen worden gebruikt als middel om KVP en CHU onder druk te zetten. Vergeer wilde er geen onduidelijkheid over laten bestaan dat naar zijn mening het CDA voor de volgende verkiezingen geen regeer-akkoord moet sluiten, in welke vorm dan ook. KVP-fractievoorzitter Andriessen hield op de partijraadsvergadering een pleidooi voor de aanzienlijke bezuinigingen die minister Duisenberg voorstaat ter wille van de werk gelegenheid. Is de PvdA de voorstellen van Duisenberg blijft afwijzen en vasthoudt aan haar Als ontwerp-programma, dan zal het in de toekomst moeilijk worden een coalitie te vormen, zo dreigde de KVP-leider. Gebrek aan moed of aan inzicht DE FEDERATIE Nederlandse Vakbeweging wil geen me ning uiten over de levering van kernonderdelen aan Zuid- Afrika. Deze kwestie, die het kabinet bijna aan het wanke len gebracht heeft en die het parlement nog steeds heftig bezighoudt, is een van de meest-besproken beleidsonderde len van de laatste tijd. Niet alleen als economisch onder werp maar vooral als een principiële zaak. Toch vindt de Federatie Nederlandse Vakbeweging het niet nodig daar over haar vakbondsmening te geven. DAT VALT ONS TEGEN van de F.N.V. Want deze federa tie, gevormd door het N.K.V. heeft in haar nog prille bestaan bijna geen dag voorbij laten gaan, om haar mening te geven over wat er in Nederland aan sociale en economi sche kwesties leeft Zij heeft laten blijken, dat geen onderwerp haar onberoerd laat, omdat zij medeverant woordelijkheid wil dragen voor het sociaal-economisch en •politiek gebeuren in Nederland. Terecht menen wij. Juist daarom valt het ons tegen, dat deze zelfde F.N.V. geen uitspraak wenst te doen in een kwestie, die het - haar bevriende kabinet-Den Uyl bijna heeft doen vallen. Met voor de F.N.V. vermoedelijk alle kwalijke gevolgen van dien. DE PROBLEMEN van de F.N.V. begrijpen wij wel. Het gaat bij de kwestie Zuid-Afrika immers om principiële en om economische beleidslijnen. Het gaat daarbij derhalve duidelijk om een groot stuk werkgelegenheid, dat verloren dreigt te gaan. En daarin schuilt waarschijnlijk het dilem ma, waarin de federatie verkeert. Maar, waarom ontbreekt bij de federatie nu ineens de moed, om haar mening te uiten? Of is zij volledig verward geraakt in het ja of nee van de aanstaande prijscompensatie? En als gevolg daarvan ook verward in de grote problemen, waarin ministers als Duisenberg, Lubbers en Boersma verkeren, die vol kopzor gen zitten over de tanende werkgelegenheid? DESONDANKS WACHTEN WIJ nog steeds op een woord van de F.N.V. in de kwestie van de kernonderdelen. Want het wil er bij ons niet in, dat deze federatie niet ernstig bezorgd zou zijn, wanneer bijvoorbeeld enkele duizenden arbeidsplaatsen voor een jaar of vijf verloren zouden gaan. Tenzij het principe het wint, maar dan zal de F.N.V. ook in de toekomst op een ander niveau moeten discussiëren. LEIDEN Het Chili Front Leiden heeft de Leidse wethouders uit zijn comité van aanbeveling voor de volgende week te houden collecte gestreept. De organisatie is ten zeerste verontwaardigd over het feit dat ook haar affiches door de Gemeentereiniging, onder verantwoordelijkheid van het college van b en w, worden gewitkalkt. In een verklaring stelt het Chili Front Leiden dat van „Leidse wethouders, die door hun zitting nemen in het comité van aanbeve ling te kennen hebben gegeven de collecte succesvol te willen laten verlopen, mag worden verwacht dat zij op geen enkele manier de organisatie zullen tegen werken". Wethouder Van Dam blijft ge noemd in het comité van aanbeveling, aangezien hij zich in de vergaderingen van het college altijd een tegenstander van het witkalken van affiches heeft getoond. De huis-aan-huis- en straatcollecte start aanstaande maandag. De opbrengst is voor bet ondergrondse verzet van het Chileense volk. In het Vrijetijdscentrum is gedurende de week dat de collecte wordt gehouden een fototentoonstelling ingericht over Chili vóór, tijdens en na de militaire staatsgreep. De tentoonstelling is op woensdag, donderdag en vrijdag van twee uur tot half vijf en op donderdag, vrijdag en zaterdag van zeven tot negen uur te bezichtigen. •verstroming p Philippijnen laakt 800.000 lensen dakloos INILLA Rode Kruis-fun- narissen en de Philippijnse litie hebben gisteren ver- lard dat in de afgelopen ne- (i dagen 185 mensen gedood b en 800.000 dakloos zijn ge- irden tijdens het noodweer t de Philippijnen heeft ge- iffen. ;ior de eerste maal in negen gen brak gisteren de zon -door Ven het zeer zwaar getroffen .itrale deel van het eiland Lu ll" ilgens de opgaven zijn 27 ste- n en provincies getroffen pr overstromingen. Onder ier is Manilla blank komen te ian. "Het water zakt zeer, zeer igzaam," aldus een woord - r van het controlecen- voor nationale rampen. Iet kan wel vier of vijf dagen ren voor het peil weer enigs- s aanvaardbaar is." S Concorde nu jjok naar Lustralië BERRA (AFP) De rege- j van Australië heeft giste- i toestemming verleend voor regelde vluchten van het su- Brsonische verkeersvliegtuig Concorde op Australië met Igang van januari 1977. ■t heeft de minister van ver- Tier Peter Nixon meegedeeld. P regering nam haar besluit na |n zorgvuldig onderzoek van t milieufactoren waarmee bij ït gebruik van de Concorde Ikening moet worden gehou- (Van onze sorrespondent) SYDNEY Deze week, maandag, stonden alle treinen in Australië stil als een buitengewoon vakbondsprotest tegen de exploitatie van ura nium. Deze 24-uurs staking, die volgde op het ontslag van een spoorwegbeambte die gewei gerd had chemische voorraden te laden voor een afgelegen uraniummijn, toont aan hoe groot de weerstand hier is tegen de ontwikke ling op grote schaal van de uraniumexploita- tie. Het geschil werd tegen het einde van de dag weer bijgelegd in Brisbane, toen de samenwer kende spoorwegvakbonden van Queensland be sloten om hun transportboycot naar die mijn op te heffen en de spoorwegen erin toestemden het ontslag van de beambte weer ongedaan te maken. Australië bezit verreweg de grootste voorraad uranium ter wereld. Tegen het eind van de jaren '80 moet Australië waarschijnlijk een essentiële rol gaan spelen bij de bevoorrading van de kerncentrales in het westen. De regering, die deze delfstof beschouwt als het Australische equivalent van olie, heeft bere kend dat de uraniumvelden die over de afgelo pen 15 jaar zijn ontdekt een waarde vertegen woordigen van meer dan 30 miljard gulden. Er zijn verschillende soorten uranium ontdekt die essentieel zijn voor de ontwikkeling van de kernenergie in het westen als alternatief voor olie. De kwestie van de exploitatie van deze delfstoffenrijkdom is hier echter een twistpunt geworden van grote omvang, sinds vier jaar geleden de eerste grote exportorders werden getekend met Japan. Milieubeschermingsgroeperingen hebben al een. langdurige en soms hoogst geëmotioneerde campagne gevoerd tegen de exploitatie. Zij redeneren dat de export van die delfstof zal leiden tot verspreiding van de kernenergie en dat de risico's van de nucleaire technologie nog maar nauwelijks bekend zijn. De buitengewoon machtige vakbonden in Aus tralië zijn al vaker tot industriële aktie overge gaan om politieke of sociale redenen en het is voor hen niet ongebruikelijk om hun macht ter beschikking te stellen van milieubeschermings- of andere groeperingen. Vier jaar lang heeft een ontwikkelingsproject van 10 miljard gulden in de commerciële en woningbouwsector in Sydney stil gelegen van wege een „groene boycot" van de bouwbonden tegen plannen die het milieu zouden aantasten. Dat was in het begin van de jaren '70 op een gegeven ogenblik weigerden de bonden zelfs te werken aan de nieuwbouw voor de universiteit van Sydney omdat de filosofische faculteit geweigerd had om leden van de vrou wenbeweging tot haar staf toe te laten om een cursus te geven in het feministisch denken. Nu Australië in een positie schijnt te verkeren dat ze een zo groot deel van de wereld-energie- voorraad in handen hebben, verwacht de rege ring daar economisch en politiek voordeel uit te kunnen slaan. De vorige socialistische rege ring probeerde de confrontatie over deze kwest ie te vermijden door het exportbeleid voor te leggen aan een speciale commissie. Deze moet nu binnen een paar maanden verslag uitbren gen, maar de vakbonden en andere groeperin gen verdenken de regering en de al te geestdrif tige mijnenexploitatiemaatschappijen ervan dat ze daar niet op willen wachten. Alles wijst er echter op dat de commissie, die onder leiding staat van rechter Fox van de hoge raad, een beleid van beperkte export zal aanbevelen, maar dan alleen aan die landen die de non-proliferatie-overeenkomst van de Ver enigde Naties hebben ondertekend. (Copyright The Guardian) LEIDEN Het vijfde piano concert van Beethoven is nog mooier dan ik altijd al dacht dat het was. Zelfs Anton Kers jes begon echt te dirigeren, met de Georgische prikoogjes van Eliso Wirsaladze in zijn rug. Deze Russische pianiste speelde Beethoven zoals het moet en r zoals Beethoven het waard is V gespeeld te worden: briljant maar ook fascinerend, virtuoos maar ook zeer muzikaal. Ze maakte er een overtuigend reci tal van, het hele podium be heersend met haar karaktervol le spel. Ook het Amsterdams Philharmonisch was zichzelf niet meer: opgewekt door wat ongeduldige handgebaren van de soliste in het begin zetten de strijkers zich schrap e/i speel den een uitstekende begelei ding. De blazersgroep van het orkest is zoals wij al eerder in deze Beethovencyclus geconstateerd hebben zeer zwak, en bleek zelfs onder de strakke leiding van Eliso Wirsaladze onverbeterlijk te zijn, maar dat verhinderde haar niet onverstoorbaar haar hoge tempo, haar exacte timing en haar muzikale vertolking voort te zetten. Eigenlijk is het jammer dat zo'n pianiste, die nu ook weer niet elke maand naar Nederland komt, geen betere begeleiding krijgt aangeboden. Dat de stampvolle Stadsgehoor zaal bewondering had voor haar spel bleek wel uit de minuten lange ovatie, waarvoor zij drie maal moest terugkomen. Als ze als toegift Beethovens vierde pianoconcert had gespeeld, en het derde, het tweede en het eerste, zou ik er met plezier de hele nacht voor wakker geble ven zijn. Voor de pauze werd de Zesde Symfonie, de pastorale, uitge voerd. Pastoraal betekent tegen woordig zoiets als landelijk of rustiek. Of het dat in Beetho vens tijd ook was weet ik niet, ik denk dat hij zich bij het landleven wel wat minder lie flijks voorstelde. De interpreta tie van Kersjes en zijn orkest was echter zoetelijk, met slaa pliedjes tussendoor. TON HARMSEN IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIi Kortweg ZEVENHOVEM Com'in con nection organiseert vanavond een discoavond in het dorps huis. De presentatie is in han den van AVRO - discjockey Krijn Torringa. ZOETERWOUDE - Rob Groe- nendaal van voetbalvereniging „Meerburg" heeft gisteren zijn been gebroken tijdens een vriendschappelijke wedstrijd te gen de Duitse voetbalvereniging Spabrücken. De wedstrijd werd gespeeld in het kader van een uitwisselingsprogramma tussen beide voetbalverenigingen. „Meerburg" verloor de wed strijd. BODEGRAVEN In een alge mene ledenvergadering van de Anti-Revolutionaire Kiesvereni ging is na lange discussie met overgrote meerderheid ja ge zegd tegen het Christen Demo cratisch Appel. De heer H. Dijk werd tot voorzitter van het CDA in Bodegraven gekozen. LEIDEN De jongerengroep The Lord's Folks verleent mede werking aan. een eucharistievie- De viering wordt morgen gehou den om half twaalf; voorganger is pastoor F. Knibbeler. lllllilllllllilllilllllllllillllllllllllllilllllllllillllililil ADVERTENTIES! In Warmond wordt thans hard gewerkt aan de renovatie en uitbreiding van het fraai gelegen bejaardentehuis St. Liduina. Voor dit tehuis dat thans plaats biedt aan 50 en na renovatie aan 60 bejaarden zoeken wij A. BEJAARDENVERZORGSTER/HELPSTER B. LEERLING VERZORGSTER/HELPSTER C. HUISHOUDELIJKE HULP Salariëring volgens C.A.O. voor de bejaar denoorden. Nadere inlichtingen worden desgewenst mon deling of telefonisch verstrekt door de directri ce (tel. 01711-10557). Schriftelijke sollicitaties te richten aan de di rectie, Herenweg 50, Warmond. PRAXIS INSTRUMENTS B.V. behorend tot de Carlo Gavazzi Groep Electronlsche Data Acquisitie Systemen Voor onze montage-afdeling zoeken wij op korte termijn voor het verrichten van eenvoudige assembla ge-werkzaamheden. Voor opleiding zal de firma zorgdragen. Geboden wordt een aantrekkelijk salaris. Schriftelijke sollicitaties dienen te worden ge richt aan: PRAXIS INSTRUMENTS B.V. Koninginnelaan 45, Rijswijk (ZH) Telefoon: 070-909795 U kunt zich ook melden bij ons pand aan de Willem Barentzstraat 17 te Leiden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7