ampioenschap erken HANDHAVEN STAAT VOOROP BIJ CRICKET-VERENIGING AJAX Zo hoog mogelijk spelen Overgangsjaar" in overgangsklasse Basketbal-talent Peter Paul Maassen van Mercasol: 1 tel ijl i enke rbeel< uit t u eer Als j< joneei partij ;ns oj water Tan onze sportredactie) it vinÜDEN/OEGSTGEEST strijdHet Leidse Ajax blijft ejHt zo belangrijke woord e mePek0mst" h00g in het ,en jjandel houden. Ook in e verhei li jke jaren ziet de wetfcket-afdeling van de !n en^tbalvereniging Ajax k poortman Combinatie s her®) me* optimisme Erik Taalman keuzjp, voorzitter van die- vadfde cricket-afdeling, larover: „Ik zie de ver- de komende ja- ns enü beduidend groeien. iedeniorwaarde is dan wel we snel de beschik- reen-ug zullen krijgen over :^Jee volwaardige vel- t teiP» en dat bestuur, trai- zo.nir en spelers ook in de- it de» moeilijke fase zullen PPR-pjven werken zoals we revet» laatste jaren doen. K zeftn zie ik voor deze ëren'tort no£ jaren groei mo- uitenjbjk" inde,. Mare Slingenberg, nu voor luani derde seizoen trainer: „Lei- 1 eeni\ alleen heeft al honderddui- pd inwoners, het zou dan toch ook, gek 2ijn ajg we er moelpden slagen een grote vereni- van hg op te bouwen? Nee, ik ge- ?.mpf er nog steeds in". ,iarf"Kh zal „groei" dit seizoen niet |t eerste doel zijn van de Ajax- ~fr*lding. Velden-perikelen vor- helfen ook dit jaar weer de oor- ïzersjak van bet huidige motto °?r'iandhaven". Volgend jaar mel|enwel zal Ajax, zo is de stelli- overtuiging van Taalman lp, de „aanval" kunnen ope- Erik Taalman Kip (links) en Mare Slingenberg (uiterst rechts), geflankeerd door eerste elftal-spelers en bestuursleden (v.l.n.r.) Wim Molenaar, Ton Eldering en staand Frits de Jongh. „Cricketsport komt ook in Leiden van de grond. „De laatste acht seizoenen", weet hij, „hebben we als cricke tafdeling slechts één jaar echt thuis gespeeld. Die andere sei zoenen is Ajax van het ene naar het andere veld gegaan. Maar ik heb er goede hoop op dat we vanaf volgend seizoen echt kun nen gaan bouwen. De eerste stap is dit jaar al gezet. Met de medewerking van het gemeente bestuur van Oegstgeest hebben we de beschikking gekregen over twee pitches en één veld op de terreinen van LMHC. Als alles meezit, en daar geloof ik heilig in, kunnen we volgend seizoen over twee volwaardige velden op datzelfde complex be schikken. En dan kunnen we als vereniging aan een doelgericht beleid gaan werken". Een beleid dat er dan op gericht kal zijn om met twee velden en goed (spelers)materiaal hogerop te komen. Een goede accommo datie is een absolute noodzaak om het doel „groeien in breedte en prestaties" te kunnen berei ken. Daarom ook speelt Ajax dit seizoen niet op het eigen terrein aan de Kempenaer- straat. Taalman Kip: „Afgezien van het feit dat dat veld op dit moment in een erg slechte conditie is, kunnen we op dat veld nooit ons doel bereiken. Op één veld kan de continuïteit, kunnen de groei mogelijkheden niet worden ge waarborgd. Bij LMHC is dat wel mogelijk. We hebben dit seizoen, ook qua accommodatie een noodoplossing gevonden, volgend seizoen ben ik er van overtuigd dat de mogelijkheden op op een volwaardige accom modatie te spelen wel aanwezig zijn. Ondanks de al jaren slepende velden-problemen, zit Ajax qua prestaties gezien wel in de lift. De club kent een groei van het ledental, heeft een sterke jeugd (maar liefst drie jeugd spelers hebben zich in nationa le selecties gespeeld) en ook het eerste team werkt zich omhoog. En behoort na de promotie naar de overgangsklasse nu tot de sterkste twintig verenigingen van Nederland. Een promotie die overigens niet op de gebruikelijke wijze werd bewerkstelligd. Ajax* werd vorig seizoen dan wel kampioen van de tweede klasse A, maar verloor de pro motiewedstrijd tegen Quick Haag 2 na een bijzonder span nende strijd. Mare Slingenberg over het feit dat de overgangsklasse toch werd bereikt, hoewel een voor stel in die richting door de alge mene jaarlijkse ledenvergade ring van de Bond werd afge stemd: „Victoria, dat wel in de overgangsklasse uitkwam, heeft aan het begin van dit seizoen verzocht te worden teruggezet naar de tweede klasse, omdat het spelers-materiaal duidelijk was verzwakt. Ajax is daar toen in gesprongen en de Bond heeft ons voorstel die lege plaats in te nemen gelukkig wel geaccep teerd. Waardoor wij alsnog pro moveerden. Natuurlijk hadden we die promotie liever op het groene veld verkregen, maar in de eerste wedstrijden is toch gebleken dat we goed kunnen meekomen in die overgangs klasse. Vorige week versloegen we zelfs Hilversum, dat toch al jaren goed meedraait in die klasse". Handhaven Ondanks die goede start mikt Ajax dit jaar op „handhaven". Slingenberg: „Het eerste jaar in die overgangsklasse wordt dui delijk een „overgangsjaar". Waarin- de opzet is het eerste team te handhaven en verder te proberen met het tweede elftal de aansluiting te bereiken. De cricket-sport komt hier echt wel van de grond. Maar het moet allemaal geleidelijk gaan. We komen vanzelf wel in een stroomversnelling. Als we maar vanuit een brede basis, met een sterke jeugd kunnen werken. En nogmaals. De mogelijkheden zijrq aanwezig. Maar dan wel met een goede accommodatie". Het werken in de breedte houdt voor Slingenberg ook op dit mo ment nog in dat er aan het eerste elftal wordt gesleuteld. „We hebben op dit moment een team dat een combinatie vormt van jeugd en geroutineerde ou deren. Een team dat goed cric ket speelt, maar in de breedte nog duidelijk sterker kan wor den. Mentaal gezien, maar ook qua individuele prestaties. Het is bijvoorbeeld erg leuk dat een Frits de Jongh vorig seizoen zevenenzestig wickets pakte (landelijk gezien een derde plaats op de bowlerslijst, red.) maar ik zie liever dat vijf spe lers voor datzelfde totaal zor gen. Daar moeten we dit jaar aan gaan werken". Slingenberg ziet ook de binding met het publiek als bijzonder belangrijk. Een binding die Ajax echter nauwelijks kan op bouwen. „Het afgelopen seizoen kregen we bij thuiswedstrijden zo'n tweehonderd man publiek. Gewoon door goed cricket spe len, waardoor het publiek wel moest blijven komen. Maar we krijgen geen kans die mensen elk jaar weer aan ons te binden. Dit seizoen spelen we bijvoor beeld onze eerste thuiswedstrijd pas op dertien juni. En op veer tien augustus al weer onze laat ste. Op zo'n manier krijg je nooit een band, lukt het nooit de vereniging echt te laten groeien". En Taalman Kip: „Ook dit sei zoen was er weer tot op het laatste moment onzekerheid over de plaats waar we zouden spelen. Als die onzekerheid weg is, als we eenvoudig een „nor maal" seizoèn kunnen gaan draaien op een „vaste" en goede accommodatie. Dan geloof ik heilig in de toekomst van Ajax, de toekomst van de cricket- sport in de Leidse regio". En wederom vooruit blikkend: „Volgend jaar kunnen we daar aan paan bouwen. GERT-JAN ONVLEE r a 1*1 K (Van onze sportredactie) Leiden „Ik heb nog geen aanbiedingen van andere vereningen gehad, maar ik hoop wel dat ze het volgende seizoen nog komen, want ik wil zo snel mogelijk hogerop. De komende competitie sta je gewoon in de etalage. Niet dat ik zou vertrekken voor het geld, dat zeker niet, maar ik wil gewoon zo hoog spelen als mogelijk is. Kijk, bij Mercasol speel je wel meer wedstrijden en zit je ook minder op de bank, maar de resultaten zijn ook veel minder". De zeventien-jarige HAVO-leerling Peter Paul Maassen („Ik ben voor mijn eindexamen of geslaagd of ik moet nog een herexa men doen. Volgend jaar wil ik dan naar de Sportacademie en dan krijg ik voldoende mogelijkheden om te trainen") maakt de hem toegekende eigenschappen op basketbalgebied (brutaal en snel) ook in verbaal opzicht waar. Binnen vijf jaar verwierf hij zich via het hoogste B- en A-juniorenteam van respectievelijk Bona Starts, BS Leiden en Mercasol en het Nederlands jeugd- team („De Kadetten") een hem door coach Henny Blom toege zegde vaste plaats in de selectie van Mercasol I. „Vijf jaar geleden voetbalde ik nog bij DOCOS in het eerste elftal van de C-junioren. Mijn broer Jaap was toen met een basketbalteam naar Tsjecho-Slowakije en dat vond ik wel mooi. Het leek mij wel aantrekkelijk die buitenlandse trips". De vele bij elkaar geritste souvenirs her en der verspreid in de zolderka mer aan de Cobetstraat herinneren aan die voorliefde. „Ik dacht in die tijd natuurlijk niet dat ik ooit zo goed zou worden, maar het is allemaal zo snel gegaan. Ik kwam via een klasgenootje bij Bona Stars terecht. Vrijdags deed ik voor het eerst mee met een training. Hetzelfde weekend speelde ik al mee in een selectietoernooi en werd ik meteen gekozen voor het eerste aspirantenteam. Daarna heb ik nog twee jaar in het eerste team van de B-junioren gespeeld en toen werd ik soms al gevraagd voor de A-junioren. Die eerste wedstrijd bij de A's tegen DAS zal ik nooit vergeten. Ik moest toen spelen met jongens als Hans van Rooden, waar ik in die tijd ontzettend hoog tegenop keek. Ik kwam de eerste helft het veld in en zat binnen drie minuten met vier persoonlijke fouten weer op de bank. Negen seconden voor tijd stond ik met Hans van Rooden als enige spelers nog in het veld, terwijl DAS met vijf man was. Ik maakte mijn vijfde persoonlijke fout en daardoor verloren wij die wedstrijd, omdat je met één speler niet verder mag spelen". De grootste vorderingen boekte Peter Paul Maassen tijdens het tweede schooljaar op het Bonaventura-college, hofleverancier van Bona Stars. „Toen heb ik het meeste geleerd. Elke middag ging ik met Rob van der Meijden een van half twee tot zes uur basketballen". Rob werd toen hij veertien jaar was al gevraagd voor het Nederlands jeugdteam. „Ik ben dat jaar wel blijven zitten En op het pleintje hier vlak bij mijn huis heb ik veel geleerd. Die baskets hangen veel te laag, dus kan je je lekker uitleven. Dat is dan misschien wel slecht voor je schot, maar aan de andere kant krijg je een erg goede balbeheersing, omdat die vloer zo slecht en die bal de meest rare bewegingen maakt". Over de prestaties met Mercasol in het volgende seizoen in de ere-divisie is Peter. Paul Maassen optimistisch gestemd. „Wij eindigen zeker niet op de laatste plaats. De andere ploegen zijn allemaal achteruit gegaan en wij krijgen er twee junioren en een of twee Amerikanen bij. Daar staat natuurlijk wel tegenover dat Hans van Rooden definitief naar Amerika vertrekt. Maar het is nu al zeker wie het komende seizoen de eerste vijf plaatsen gaan bezetten. Zouden wij die groep van jonge jongens bij elkaar kunnen houden, dan zou het een erg goed team kunnen worden. De meeste jongens in de selectie zijn zo'n beetje van mijn leeftijd". Peter Paul Maassen gunt zich echter niet de tijd om die ontwikkeling mee te 'maken. Hij wil zo snel mogelijk ingelijfd worden bij een top-ploeg en dan lijkt Mercasol de ideale springplank. Want in tegenstelling tot andere ere-divisionisten krijgen jonge talenten bij Mercasol de kans zich waar te maken. Zelf zegt Maassen dat „je als talentvol junior in Nederland moet hopen dat je door kan breken". „Als Nederlandse speler moet je het geluk hebben dat je een paar goede wedstrijden speelt. Ik zou nu liever een competitie zonder Amerikanen hebben. De Ameri kanen zijn hier nu lang genoeg geweest, we hebben genoeg van hen geleerd. Want dat is een feit. Sinds hun komst is het technisch spel ontzettend vooruit gegaan. Nu wordt er door ons ook meer gelet op grondbeginselen en spelsystemen". Over die eventuele overstap zegt hij verder: „Ik krijg bij Mercasol ongeveer duizend gulden per jaar en dat is natuurlijk niet veel. Zou ik dan ook in de basis van Mercasol staan en deze betaling krijgen, dan zou ik wel naar een andere vereniging gaan. Dat de spelers nu voor dat bedrag spelen is wel een teken dat ze veel voor het team over hebben". Piet van Dam. LEIDSE COURANT )HN EELMAN VOOR TWEESTRIJD ET ÜSSELMEERVOCELS: ERDAG 29 MEI 1976 „We komen zeker niet op de onderste plaats terecht" an onze sportredactie) RDWIJK Vanavond, J^Sfaalf zeven, treedt Noord- aa in Spakenburg aan voor eerste treffen met IJssel- nu vogels. Inzet van deze -t onttxestrijd" volgende week g 's «en de Vogels naar Noord- het algemeen kam- nschap bij de zaterdagama- s. Twee duels die Noord- L ruim een maand geleden ireilig stelde. Toen, tegen meri/O werden de roodwitten zereikbaar voor de verza- en aide concurrentie in de eerste vel fitse A. Een „vroeg" kam- eg.e «schap derhalve, dat voor g® jf^er John Eelman eigenlijk houde een paar weken had mo- ►oit oworden uitgesteld, g heerlijk js ^et leuk, prestatief gezien 061 knerg goed als je zo vroeg, met zo'n 'aaroiiprong ^tel pakt. Maar het thr wel diverse nadelen met zich 7etnoupe Matste vier competitiewedstrij- ezeteKjj voorbeeld heeft Noordwijk niet hoofc^tbald zoals het tegen IJsselm eer- ovejg zaj moeten doen. Het elftal had eandere mentaliteit, een andere in- Noordwijk-trainer John Eelman (links) geconcentreerd in de dug-out. Naast hem amateur-international Kees Karstens die door een liesblessure in elk geval de eerste wedstrijd tegen IJsselmeervogels zal missen. stelling. Het hoefde niet zo nodig meer. Maar tegen IJsselmeervogels moet het opeens weer wel. Moet de instelling weer honderd procent zijn, moet er weer echt voor de punten worden ge vochten. Als trainer moet je dan nu maar afwachten of het elftal zich zo kan instellen dat er inderdaad weer om elke meter wordt geknokt Oefenmeester Eelman, die volgend jaar zijn vierde seizoen ingaat bij Noord- wijk, ziet aan de andere kant toch ook weer positieve punten. „In die laatste wedstrijden hebben we nu drie keer achter gestaan. Tegen OWIOS en RVVH kwamen we nog gelijk, tegen Zwart Wit wonnen we zelfs nog. Mis schien dat die ervaringen het elftal toch sterker hebben gemaakt, mentaal ge zien dan. Daarbij: we hadden die laatste wedstrijden ook kunnen verliezen. En dat is tenminye niet gebeurd". Van oefenmeester Eelman zal je overi gens niet horen dat Noordwijk, het dit seizoen „oppermachtige" Noordwijk, al Nederlands kampioen van de zaterdag amateurs is. „Het is", weet reële Eel- map, „wel de algemene opinie dat Noordwijk die titel eventjes pakt. Maar echt, daar geloof ik helemaal niet in. We hebben IJsselmeervogels nu al twee maal verslagen. Een keer toen het ook om het kampioenschap van Nederland ging, en eenmaal toen wij moesten gaan uitmaken wie in de betaalde beker-com petitie kon gaan uitkomen. Als er een ploeg is die echt wel wil is dat IJssel meervogels Knappe ploeg „IJsselmeervogels kan daarbij natuur lijk ook nog een aardige partij voetbal len. Je draait niet zo maar jaren mee in de top van de eerste klasse. Nee, het worden twee bikkelharde, open wed strijden. Waarin twee ploegen om de punten zullen moeten knokken." John Eelman ziet wel mogelijkheden. „Als we ons maar niet in slaap laten sussen door die overheersende mening dat wij favo riet zijn, geloof ik wel in onze kansen. Zeker als we IJsselmeervogels niet on derschatten." John Eelman heeft bij Noordwijk drie seizoenen lang met een vrij constante selectiegroep kunnen werken. Nu, uitge rekend aan het einde van dit (top)sei- zoen maakten vijf spelers bekend met voetbal in Noordwijk-één te zullen stop pen. Geblesseerde Kees Karstens (prof contract bij het Franse Mont Lucon), Constant Smit (na vijf seizoenen Noord wijk „voldaan"), Hans Westgeest (eigen zaak), Ben Barten (drukke werkzaam heden) en Cor Vreugdenhil (naar Rijns- burgse Boys) stappen op. Eelman: „Misschien hebben we de vori- gewoon wat mazzel gehad dat de groep bij elkaar is gebleven. Het vertrek van de spelers zie ik nu ook meer als een samenloop van omstandig heden. Het meest belangrijke vind ik persoonlijk dat niemand weggaat om dat hij het bij Noordwijk niet meer naar zijn zin heeft. Maar om andere, meer persoonlijke redenen. Het is na tuurlijk nooit leuk als er jongens ver trekken. Zeker niet als je er fijn mee hebt gewerkt. Zoals hier bij Noordwijk. Waar iedere speler zich voor de ander wil opofferen. Die instelling maakt Noordwijk ook zo sterk". Toch Ziet Eelman, die eerder al voor een jaar bijtekende, perspectief voor het volgend seizoen. „We hebben het geluk dat we dit jaar met zestien vol waardige spelers hebben gewerkt. Vijf vallen er nu af, maar de selectie kan wel worden aangevuld met een Simon van Beveren, een Piet Alders, en talen trijke jeugd. Nee, die uittocht hoeft voor Noordwijk geen problemen op te leve ren. En voor mij persoonlijk is het wel een prikkel, een uitdaging. Om met ander, nieuw materiaal weer tot goede prestaties te komen." Prestaties die, voor Eelman overigens maar betrekkelijk zijn. „Vorig jaar haalden we 36 punten, werden we geen kampioen. Dit jaar halen we wat meer punten, zijn we het wel. Nee, persoon lijk kijk ik door een kampioenschap heen. Dat is meer een samenloop van omstandigheden. Het enige wat je als ploeg kunt doen is met z'n allen, als elftal hard werken. En dan aan het eind van de race kijken waar je bent beland. Als je dan kampioen bent, is het meege nomen." Belachelijk „Maar het is belachelijk om bij voor beeld te stellen dat een goede trainer bovenaan staat en een slechte onder aan. Zo reëel moet je toch wel zijn. Ik ga door bij Noordwijk. Ik heb geen moeilijkheden met bestuur of spelers. Ik werk gezellig. En prestaties zijn dan misschien wel belangrijk, maar niet echt doorslaggevend." Voordat nuchtere Eelman zich evenwel in het nieuwe seizoen met het „nieuwe" Noordwijk zal gaan bezighouden, wacht het „oude" Noordwijk eerst nog IJssel meervogels. Confrontaties die hij al met al met optimisme tegemoet ziet „De jongens weten waar het om gaat En voor de jongens die vertrekken is het de laatste mogelijkheid zich op na tionaal niveau te meten. Dat weten ze ook GERT-JAN ONVLEE

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5