mededelingen gemeentebestuur leiden 31 mei t|m 4 juni'76 ays -ondernemingen in 'uid-Afrika herzien un personeelsbeleid l. Themische industrie _[al in komende jaren even pct groeien 1 S. iIJDAG 28 MEI 1976 LEIDSE COURANT 81 1TS ISHINGTON (UPD Economische en sociale druk dwingt erikaanse bedrijven met vestigingen in Zuid-Afrika hun perso- Isbeleid te herzien en negers kansen te bieden, die hun tot ver. vanwege de apartheidspolitiek onthouden werden. Tot die clusie komt een studie van het „Studiecentrum verantwoord tsteren" in Washington. gens die studie ondervinden bieden die voor hen traditioneel erikaanse investeerders in niettoegankelijk waren, vanwe- d-Afrika economische druk ge het stelsel van apartheid". in minderemate maatschap- ijke pressie van het thuis- iit in de Verenigde Staten. Ier invloed daarvan richten iu meer hun aandacht op de rte arbeidskrachten, als be- jrijkste bron voor een stabiel soneelsbestand. „Tekorten geschoold personeel, opge- roefde looneisen van de iken en de lage produktivi- van blanke arbeiders bren- de bedrijven ertoe de zwar- arbeiders mogelijkheden te Een van de apartheidswetten, de wet op arbeidsreservering, bepaalt dat een reeks geschool de beroepen en werkzaamheden uitsluitend aan blanke werkne mers zijn voorbehouden. Door gebrek aan voldoende geschool de blanke arbeiders voor al deze werkzaamheden wordt deze wet in de praktijk op vrij grote schaal ontdoken. Het .Studiecentrum voor verant woord investeren (IRSC)' noemt zich een niet op winst gerichte organisatie, opgericht in 1972, .voor studie van eigentijdse maatschappelijke en politieke kwesties'. Sommige bedrijven, aldus de studie, hebben onder druk van hun aandeelhouders ingrijpende wijzigingen aangebracht in hun personeelsbeleid. Maar geen en kel bedrijf heeft alle mogelijk heden uitgeput Bedrijfsleiders die proberen het personeelsbe leid aan merken dat „de beper kingen die zij in achterliggende jaren hebben ervaren, niet zo stringent zijn als ze hadden ge dacht". De studie schat de boekwaarde van Amerikaanse investeringen in Zuid-Afrika op 1,46 miljard dollar in 1974, dat is ongeveer 1,5 procent van de totale Ameri kaanse investeringen in het bui tenland. IN HAAG (ANP) Tot 1985 een jaarlijkse groei van ze il percent voor de chemische dustrie van West-Europa te nvachten. Deze voorspelling eft de voorzitter van de raad in bestuur van AKZO N.V., r. G. Kraijenhoff, gedaan op jaarvergadering van de V.N.- (Vereniging van de Neder- idse Chemische Industrie). Westeuropese groei zal iarschijn!ijk iets groter zijn a de Amerikaanse en kleiner n de Japanse. het ogenblik heeft de chemi- le industrie in Europa nog eds te kampen met- overcapa- eiten in vele sectoren. Het ichten is op een verder her- 1, maar het is de vraag, of wij Europa dezelfde snelle en achtig^ opleving te verwach- hebben als in de Verenigde aten. De heer Kraijenhoff zei niet zo zeker van te zijn. >g steeds is voor vele chemi- he produkten het prijsniveau laag, zijn de effecten van de latie nog onvoldoende in de ijzen opgevangen en nog ieds zijn op het huidige prij- iveau uitbreidigsinvesteringen onomisch niet verantwoord. directe bijdrage van de che- sche industrie tot de oplos-- van het werkloosheids- pagstuk zal vermoedelijk be- fcrkt zijn. Herstel van de pro- liktie kan in het algemeen wel et de bestaande capaciteit en mankracht worden opgevangen. Op wat langere termijn is geen uitbreiding van de werkgelegen heid te verwachten. Daarvoor is de groei onvoldoende. Eerder is een instandhouding of mis schien zelfs een neiging tot afne men van de werkgelegenheid te verwachten. De gedachte om dan maar arbeidsbesparende in vesteringen te vermijden is wel erg kortzichtig. In het krachten veld van de internationale con currentie kan de Europese che mische industrie zich niet ver oorloven om efficiency en pro- duktiviteitsverbeterende inves teringen achterwege te laten, Dit zou op den duur de werkge- j legenheid in Europa meer j kwaad dan goed doen. Vergele- j ken met de Verenigde Staten is 1 er al een achterstand op dit gebied. Amfas Groep draait volgens verwachting ROTTERDAM (ANP) De gang van zaken in 1976 tot op heden bij de Amfas Groep (ver zekeringen) is overeenkomstig de verwachting. De produktie van levens- en schadeverzeke ringen vertoont ten opzichte van 1975 een goede stijging. De groei van het totale premie inkomen is tot op heden 10 pet Voor zover nu al gesproken kan worden over de financiële resul taten over 1976 kan worden ge zegd dat deze eveneens gunstig zijn. Er wordt een winstgroei verwacht van ongeveer 10 pet, zo is op de jaarvergadering ge zegd. Amfas ziet de verdere toekomst met vertrouwen tegemoet. Mel ding werd gemaakt van de steeds sterker wordende wens in de Nederlandse samenleving om „zekerheid te hebben". Dit uit zich in alle bevolkingsgroe pen en heeft gunstige gevolgen voor de verzekeraars. Daarbij kan men stellen, dat door de recessie iedereen is gaan voelen welke onzekerheden er tegen woordig in feite bestaan, spe ciaal nu iedereen hoort van de bezuinigingsplannen van de re gering, die volgens velen niet ver genoeg gaan, terwijl op het punt van de sociale zorg wij toch in Nederland wel het maxi mum hebben gedaan dat econo misch mogelijk was en wellicht zelfs teveel. Op grond daarvan zal er voor verzekeringsmaat schappijen ook in de toekomst eerder een grotere dan een klei nere functie zijn en zal de assu- rantiemarkt groeiende blijven. Amfas heeft duidelijk het plan van die groei van de markt te blijven profiteren. Arabieren willen prijsverhoging ruwe olie IEXICIO CITY - De OAPEC, et Arabische blok van olie-ex- Orterende landen, streeft op Drte termijn naar een nieuwe lijsverhoging voor ruwe olie. Ut is in Mexico-Stad meege teld door OAPEC-secretaris fcneraal Ali Ahmad Attiga. At- iga zei dat de OAPEC-landen voor een prijsverhoging zullen pleiten tijdens de deze week op. Bali beginnende ministersverga dering van de OPEC, die Arabi sche en niet-Arabische oliepro ducenten overkoepelt. Attiga zei niet in welke orde van grootte de nagestreefde prijs verhoging zou dienen te liggen, wel dat deze noodzakelijk is als compensatie voor de gestegen prijs van industrieprodukten uit de consumentenlanden. De OAPEC-funktionaris is in Mexico om te spreken over ge zamenlijk Mexicaans-Arabische financiering van projecten in de olie- en petrochemische indus trie. Commissievergaderingen Agenda: Mutaties onderwijzend personeel openbaar lager en voortgezet onderwijs. Verhoging van het bedrag per leerling voor de kernafdeling van de openbare school voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden voor het jaar 1973. Exploitatievergoeding bijzondere scholen voor gewoon lager onderwijs over het jaar 1974. Verzoeken van schoolbesturen om medewerking. Verbouwing schoolgebouw Bloemfonteinstraat tb.v. de huisvesting Pedolo gisch Instituut en de daaraan verbonden school voor b.o. Leerlingenvervoer buitengewoon onderwijs. Instelling van een werkgroep voor onderzoek instelling wijkraad (begrotings motie 3). Brief van DOCOS betr. aanvraag voor subsidie en vermindering huur. Handbalveld Roomburg. Nota van de afd. W. ten geleide van stukken inzake subsidieregeling wijk en buurtkomités. Nota van de afd. W. inzake inbreng van de sportzaal Merenwijk bij de Sportstichting. Extra vergadering voor bespreking rapport van het Nok over kriteria van het jeugd- en jongerenwerk en de zwembadnota. Verbetering en herindeling van het recreatiegebied „Noord". Schoolsituatie Rembrandt-scholengemeenschap (in besloten vergadering). Verlenging contract Bonaventura Schuttersveld (in besloten vergadering) Ter kennisneming: voortgangsschema; brief betr. enquête kindercentra. Commissie voor economische aangelegenheden. Dinsdag 1 juni a.s. om 19.30 uur in kamer 204 van het stadhuis. Agenda: Brief van wijkvereniging Aktief inzake warenmarkten. Woon- en leefmilieu van woonbootbewoners aan de Haarlemmertrekvaart. Vestiging wafelproductiebedrijf in drie garageboxen aan de Brands Buyska- de. Plannen tot samenwerking bij Gas- en Electriciteitsbedrijven. Gesprek met de heer H. Hoek van de afdeling economie, sociografie en statistiek over „economische paragrafen" in de structuurschets West. Commissie voor sociale zorg, maatschappelijke aangelegenheden, gezondheidszorg en cultuur Donderdag 3 juni a^. om 20.00 uur in kamer 263 van het stadhuis. Agenda Toelichting door wethouder Van Aken op het te houden Promenadeconcert op 2 juli 1976 in de Groenoordhal. Verzoek om subsidie van het Sociale Werkteam van de Stichting Project 75 in samenhang met de definitieve besluitvorming ten aanzien van het uit te brengen advies betreffende het subsidieverzoek van het Trainingscen trum voor Vrijwillige Hulpverleners. B.O.O.-eindrapport, sectoren Gem. Dienst Sociale Werkvoorziening en Gem. Geneesk.- en Gezondheidsdienst. Beschikbaarstelling krediet ad 183.000,— voor een interne verbouwing van het G.S.D.-pand aan de Steenschuur. Beschikbaarstelling van een krediet ad 126.000,— voor de verbouwing bij de G.G. en G.D. i.v.m. het stichten van twee eenheden bedrijfsgeneeskunde. Nota inzake het rapport bejaardenzorg 1975 van de werkgroep uitwerking aanbevelingen uit de Nota Bejaardenbeleid 1973. Subsidieafrekening over het jaar 1975 tb.v. de St Unie Vrouwelijke Vrijwilligers. Beschikbaarstelling krediet voor de aanschaffing van goederen tb.v. de Gem. Dienst Sociale Werkvoorziening ad 2.033,56. Beschikbaarstelling krediet voor de aanschaffing van goederen tb.v. de Gem. Dienst Sociale Werkvoorziening ad 550,—. Schrijven van de heer Hoeven betreffende inwerkingtreding van de beschik king inzake nadere regelen krachtens het Besluit Landelijke Normering voor de bijstandsverlening met reactie van de directeur Gem. Sociale Dienst Beschikbaarstelling kredieten voor renovatie van enige paviljoens van het psych. ziekenhuis „Endegeest" c.a. (eventueel). Commissie ruimtelijke ordening en openbare werken. Donderdag 3 juni a.s. om 20.00 uur in de raadzaal van het stadhuis. Agenda: Presentatie van de stedebouwkundige structuur van de geplande universitai re bebouwing aan de Witte Singel en op het Doelenterrein Wijziging van de huurautoverordening Verkoop van percelen grond en water in de gemeente Oegstgeest aan en nabij de Haarlemmertrekvaart Nota van de afdeling S.V.G. inzake Verkeers- en Vervoersplan Ontwerp-voorstel aan de gemeenteraad inzake het nemen van een voorberei- dingsbesluit voor een terrein aan de Vondellaan. Uitgifte in erfpacht van de percelen Aalmarkt 5 en 6 en verkoop van de opstallen Verkoop van grond aan de Tomatenstraat aan de heer Goddijn Verkopp van grond in de Merenwijk voor de bouw van tien milieuwoningen Uitgifte in erfpacht van grond op de zuidwestelijke hoek van de Wassenaar- seweg en de Rijnsburgerweg aan de fa. Consumptietent de Posthof Vestiging wafelproductiebedrijf in drie garageboxen aan de Brands Buyska- de Verzoek van de Hervormde Gemeente Leiden om een gedeelte van de grond aan de Brahmslaan, welke zij van de gemeente heeft gekocht tb.v. -een kerkgebouw te ruilen tegen een zelfde opppervlakte in de Merenwijk Bouw van een tweede graansilo aan de Vlietweg Apparaatkosten van de Eenheid Beheer Gemeentelijke Gebouwen Verhoging van subsidie ten behoeve van de restauratie van de Hooglandse Kerk Nota van de afdeling S.V.G. inzake de mogelijkheid tot het alsnog verkrijgen yan subsidie in de kosten van verwerving van percelen tussen de Jan van Houtbrug en de Hooigracht ten behoeve van de aanleg van de Noord-Zuid verbinding. Commissie voor algemene en bestuurlijke aangelegenheden. Maandag 31 mei a.s. om 20.00 uur in de B en W kamer van het stadhuis. Agenda: Ontwerp-archiefverordening. c.a. Wijziging Huurautoverordening. Ontwerp-overeenkomst met besturen van Stichting Katholiek Onderwijs Leiden en Protestant-Christelijke Schoolvereniging betreffende het gemeen schappelijk gebruik van centrale voorzieningen, het uitvoeren van onder houdswerken e.d. in en aan het schoolgebouw Broekplein 1 tot 11. Brief Th. H. Wessels aan de voorzitter van de Raad met verzoek om ontslag als lid van de commissie voor de beroepschriften. Bespreking beroepschriften. a) aan de Kroon tegen besluit G.S. inzake verplichting tot herziening bestemmingsplannen en het nemen van een voorbereidingsbesluit; b) aan de Raad der gemeente Leiderdorp tegen ontwerpbestemmingsplan Winkelhof. t Richtlijnen inzake compensatie bij woningonttrekking aan de bestemming. Commissie voor de volkshuisvesting. Maandag 31 mei a.s. om 20.00 uur in de raadzaal van het stadhuis. Agenda: Financiële regeling renovatieplan 60 woningen in de Ververstraat N.B. Het plan zal ter vergadering worden toegelicht door de heren Meinders en Kroon van de afdeling volkshuisvesting van de dienst van gemeentewer ken. Plan tot herindeling en verbetering van het recreatiegebied in het noordelijk stadsdeel. 9 Jaarverslag 1973-1974 van de Vereeniging tot Bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen te Leiden. Wijziging huursubsidieregeling per 1 juli a.s.; brief van de wijkkaders van Plan Noord tegen de trendmatige huurverhoging 1976 en de verslechterende tabel van de individuele huursubsidie. V erkeerscommissie. Maandag 31 mei a.s. óm 15.30 uur in de koffiekamer van het stadhuis. Agenda: Verkeersmaatregelen ingevolge de hoorprocedure. Discussie continuering dan wel wijziging omleidingsroute Turfmarktbrug. Bespreking bij wijze van proef in te stellen verkeersmaatregelen in Mare- dorp-Oost, en wel: omkeren eenrichtingsverkeer G re venstraat, Druckerstraat en Oude Vest (voor zover gelegen tussen Pelikaanstraat en Voldersgracht) en instellen eenrichtingsverkeer Voldersgracht in de richting van de Oude Vest. Commissie Museum De Lakenhal Donderdag 3 juni a.s. van 16.00 tot 18.00 uur in De Lakenhal, Oude Singel 28. Agenda: Eindrapportage Begeleidingscommissie Organisatie Ontwikkeling over het functioneren van het stedelijk museum De Lakenhal. Bovengenoemde vergaderingen zijn alle openbaar. Wie meer wil weten over de te behandelen agendapunten, kan daarover informatie vragen bij het Buro Voorlichting in de hal van het stadhuis, dagelijks van 9-12 uur en 2-5 uur. Meldingsplicht vrijkomende woonruimte Sinds 15 mei jl. geldt woonruimte. Het gaat hier o Leiden een meldingsplicht voor vrijkomende n zelfstandige woonruimte. Dat is elke woonruimte, bestemd om als afzonderlijke woning te worden gebruikt. Hotels, pensions, verpleeg- en ziekenhuizen vallen daar niet onder. De verhuurder of eigenaar-verkoper van dergelijke woonruimte is voortaan verplicht om het beschikbaar komen van woonruimte binnen drie maal 24 uur schriftelijk te melden aan Burgemeester en Wethouders van Leiden (p/a Bureau Huisvesting, Hooigracht 79, Leiden). Een briefje met naam en adres van de eigenaar, het adres van de woning en voorts de huur- of koopprijs is voldoende. Op de enveloppe vermelden: „melding woonruimte". Met ingang van 1 juli a.s. zullen bij het Bureau Huisvesting (tel. 123845) speciale meldings formulieren en/of kaarten verkrijgbaar zijn, die op verzoek ook kunnen worden toegezonden. Waarom de meldingsplicht? Zoals bekend verviel eind 1974 door een wijziging in de woonruimtewet het vereiste van een woonvergunning voor woningen boven een bepaalde huur- of koopprijsgrens. Sindsdien behoeft men alleen voor woningen beneden de huur- of koopprijsgrens bij het Bureau'Huisvesting een woonvergunning aan te vragen. Dit betekende echter, dat het Bureau Huisvesting haar kontrole op in Leiden leegkomende woningen voor een deel verloor. Inzicht in de woningmarkt is voor het Bureau Huisvesting erg belangrijk o.m. voor de voorlichting aan woningzoekenden, de bevordering van de doorstroming en het voorkomen van klandestiene woningonttrekking. De gemeenteraad heeft daarom besloten een meldingsplicht voor ALLE vrijkomende woningen in te voeren. Dus zowel voor woningen onder als boven de huur- of koopprijsgrens. Deze grens wordt elk jaar opnieuw aangepast en is voor 1976 resp. 430,— per maand en 135.000,— „kaal" (dus met aftrek van bijkomende kosten). Wanneer komt er woonruimte „beschikbaar"? als de huurder aan de verhuurder het gebruik opzegt als de verhuurder het gebruik heeft opgezegd en de huurder dit heeft aanvaard of als de ontruiming bij gerechtelijk vonnis is bepaald als de woongelegenheid is ontruimd als de woonruimte niet meer als zodanig in gebruik is (tenzij aan B. en W. wordt duidelijk gemaakt, dat dit slechts voor korte tijd het geval is). als op de één of andere manier blijkt, dat de woongelegenheid te huur of vrij van huur te koop is. als de woongelegenheid in aanbouw is en naar redelijke verwachting binnen dertig dagen kan worden betrokken. De meldingsplicht is opgenomen in de nieuwe Woonruimteverordening 1976, die onlangs door de gemeenteraad is vastgesteld. Overtreding van deze verordening is strafbaar. Ambtenaren van het Bureau Huisvesting met opspo ringsbevoegdheid zijn belast met de kontrole op de naleving van de meldings plicht. Wie geen melding doet of een onjuiste of onvolledige opgave verstrekt kan gestraft worden met een hechtenis van hoogstens 2 maanden of met een geldboete van hoogstens 300 gulden. De volledige tekst van de bepalingen over de meldingsplicht is bij Buro Voorlichting in de hal van het stadhuis voor iedereen ter inzage. Sluiting stortplaats Roomburg Onlangs heeft de vuilverwerkingsinrichting aan de Gabriël Metzustraat een grofvuilverkleiner in gebruik genomen. Daardoor kan voortaan een groot deel van het verbrandbare grofvuil, dat nu nog op „Roomburg" wordt gestort, verwerkt worden via de vuilverwerkingsinstallatie. In verband hiermee hebben B. en W. van Leiden onlangs besloten de stortplaats aan de Roomburgerweg te sluiten voor afvalstoffen, die na verkleining in de grofvuilschaar kunnen worden verbrand. Alleen het storten van puin, grond, ijzer en dergelijk onverbrandbaar materiaal is nog toegestaan. Gebruikers van de stortplaats wordt verzocht het grofvuil, dat na verkleining kan worden verbrand af te leveren bij de vuilverwerkingsinrichting (gelegen achter de Groenoordhal) en hiermee bij het samenstellen van de ladingen rekening te houden. Asfaltering Zijlsingel Op dinsdag 1 juni a.s. wordt begonnen met het aanbrengen van de definitieve toplaag op het asfalt van de Zijlsingel. Dat werk gebeurt in twee gedeelten: eerste het stuk tussen de Hoge Rijndijk en de Oosterkerkstraat; daarna het stuk tussen Oosterkerkstraat en de Lage Rijndijk. Het werk zal ongeveer 4 dagen duren. Het verkeer wordt omgeleid via de Oosterkerkstraat

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9